Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
26. únor 2011

to je super, Péťa je šikulka.

Já mám prostě problém si přiznat, že by mohl být autista, všechny pohledy, úsměvy, mazlení, beptání, sociální kontakt, empatie, vyjadřování náklonosti, apod, je úplně normální a podle mě k věku. Jeho vztah k dětem zvířatům, zvuku, stereotypu, to vše je normální. Bže, to je zase věc tohle ☹ na tohle před otěhotnním nikdo neupozorňuje 😀 holka blbou kyčli, různě velké zorničky, kluk dlouho podezření na celiakii, když tohle vyvrátí, tak má zase blbej skus na zubech a te´d zase tohle 😢

ygreen
26. únor 2011

s hypo na tom hodně dobře nejsme, ale prachy by kdyžtak dodali tchánovci, to zase takový problém není. Musím to prokoumat. Čím dřív tím líp.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen co to kývání hlavou ano- ne...to je taky jeden ze znaků, jestli dítě rozumí nebo ne 😉

ygreen
26. únor 2011

ne, to jsem ho neučila a my tedy u toho taky nekýveme, takže to asi neměl od koho odkoukat.

Ale když říká ne, nebo něco nechce, tak jako odvrací hlavu do strany a kroutí s ní. Ale spíš jako že se odvrací,jakože že NE. Zítra se na to zaměřím a zkusím , jak na to bude reagovat.

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen no opět, zdravé dítě se to naučí samo 😉 my jsme to teda trénovali fyzicky...dá se to naučit 😉 ale jakmile se naučil říkat "jo" a "ne", tak od toho upustil...a odpovídá jenom verbálně 😉

právě na dítě už se má okolo toho roku kývat a kroutit, až jako přehnaně a dramaticky...všechna tahle gesta se mají dělat...já jsem to taky nevěděla....

dokonce prý už i 6m dítě je schopné vyhledat pohledem několik předmětů 😉 já tak nějak nevím, proč tyhle informace prostě pediatři nedávají...to se furt jenom řeší, kdy kdo sedí, lozí atd. ( teda ne, že by to nebylo důležité)...a prostě ten mentální a komunikační vývoj tak nějak nikdo neřeší 😒

ygreen
26. únor 2011

máš pravdu, naše pediatrička by ho nechala nemluvit i do 3,5 až 4, když nemusí do školky, ale jinak je dobrá 😅 jen prej, že moc čtu internet 😅 😉 co na to říct, no, stará škola

Tobiáš říká ne. Ale jen v situacích, kdy po něm něco chci a on nechce. Né že bych mu řekla, neím, je to auto (modré) žluté? Rozumíš mi. Chceš papat - nééé, chceš jogurt -hmmmm.
On říká ne a místo ano chci říká hmmmm - když se to týče jídla nebo pohádek - toho co miluje 😉

A rozumí mi i když mu řeknu tiše, hají a tak - když jsem v jiné místnosti a jen to na něj zakřičím.

už na mě řvou ať jdu spát 😝 tak krásnou dobrou noc a zítra budu až budou po o spát koumat co a jak

sisstin
autor
26. únor 2011

@ygreen já jsem byla v létě na jedný akci, kde byly převážně děti okolo 13 měsíců....a vlastně jsem pozorovala, jak už takhle staré děti krásně komunikují, rozumějí atd. 😉

to Tygr v tomhle věku prostě vůbec nic...ale mně to nikdo neřekl, že by to tak mělo být...prostě ted zpětně vidím, že ta komunikace u nás vázla už někdy od těch 9 měsíců, kdy děti ukazují maminkám, že něco mají v ruce...že se je třeba snaží krmit, že už rozumí třeba pár slovům...a tak...to u nás nic nic nic...

jestli někdy budu mít druhý dítě, tak se teda budu sakra snažit, aby to bylo jinak...už vím, jak se k němu mám chovat, na co se mám zaměřit a tak...což jsem jako u prvního dítěte absolutně netušila...nenapadlo mě, že když se narodil naprosto v pořádku...a i fyzicky se vyvíjel v normě, že taky může existovat nějaká porucha komunikace..a o to je to větší šok...u mě naštěstí nějak ten "mateřskej" instinkt zafungoval poměrně brzo...ale spousta rodičů to právě začne registrovat třeba až okolo 3, někdy i 4 let...a pak je to pro ně šok, je to mnohem větší průser a ta náprava je taky o moc horší 😒

ygreen
26. únor 2011

hele já vidím u dcery jak je "normální", ta bude kecat dřív než tobík, možná je dobře a potáhne ho 😉 bude jí půl roku

my jezdíme každý rok s undatrama na víkend a v 1 roce, ve 2, byl kromě řeči úplně stejnej, ale nemluvící tam byli ještě tři. V dubnu jedeme zase a tak uvidím. Bude tam i holčina co má 13 letou dceru s aspergerem, tak i ta mi pak něco může říct, že pozoruje jinakost.

sisstin
autor
27. únor 2011

@ygreen já si teda osobně myslím, že Tobík autistický není ( samo můj laickej názor), tam spíš bude nějakej lehce opožděnej vývoj nebo třeba lehčí vada porozumění...nic, co by se nedalo dát do pořádku 😉 🙂

ygreen
27. únor 2011

siss, jsi zlatá. Já teď i něco četla o mutismu. No bůh ví. Přijde mi, že všechny tyhle diagnózy jsou si strašně podobné.
A když prostě pročítám ty znaky autistů, tak nějaké jejich kombinace prostě sedí na třičtvrtě malých dětí.

sisstin
autor
27. únor 2011

@ygreen každý dítě (člověk) má nějaký autistický rysy....u těch malých dětí je jich třeba víc, ale to je určitá vývojová úroven.... tam je problém pak to, když ty autistické rysy přetrvávají i dále ( kdy je zdravé děti už nemají) a je jich tolik, že to výrazně narušuje pak celej život, ta porucha je pervazivní (všepronikající)....

mutismus si myslím, že určitě ne...lidi s mutismem mají normální vývoj řeči, umí mluvit, jen si vybírají s kým 😉 to je teda u toho selektivního mutismu....

já bych spíš řekla, že u vás je to fakt tím, že nerozumí tak, jak má ( že má bud opožděnej vývoj řeči nebo dysfázku) a proto nemluví 😉 bez toho 100% porozumění řeči to prostě nejde 😉

sisstin
autor
27. únor 2011

@ygreen tahle diagnostika je poměrně těžká, tam se právě musí brát v potaz to, na jaký úrovni to dítě je celkově. Tygr měl okolo těch dvou let taky nějaký auti rysy ( neukazoval, moc nerozuměl, hrál si jenom mechanicky - překládal si třeba kostičky sem a tam)....ale u něj to bylo tím, že byl zhruba o těch 9 měsíců ve všem opožděnej, tudíž byl na úrovni asi 15měsíčního dítěte a u toho je takový chování normální 😉

a pak, jak se ten vývoj skokově doháněl, tak samozřejmě začal rozumět normálně, a začal dělat všechno, co jiný stejně starý děti...takže nám se nakonec nepotvrdila ani ta porucha porozumění, byl prostě "jenom" opožděnej...a zřejmě tam bude teda expresivní porucha řeči....ale to už není nic tak hroznýho 😉

u nás byl největší rozlet mezi 2-3, nejvíc pak mezi 2,5-3, kdy za půl roku se dostal ve všem do normálu a to hlavně v tom porozumění 😉

takže Kr. měla fakt pravdu ve všem, i v těch prognozách do budoucnosti. Když jsme tam byli ve třech letech, tak mi říkala, že si myslí, až tam půjdeme v dubnu, že už bude začínat mluvit a fakt jo 😝 😝

přitom třeba v Rané péči by nám tu smíšenou dysfázku přišili okamžitě 😉 Kr. je prostě geniální 😀

hanatka
27. únor 2011

Ahojky
@sisstin dík za podrobný popis s nočníkem 🙂 Jsem v pátek na malýho najela, ale zatím bez výsledku.. On se bojí záchodu i nočníku, má z toho fakt trauma, řve už dopředu nééé, dneska začal řvát i bebíí, něčeho se bojí a nevím proč.

@ygreen mně taky podle tvého popisu Tobík jako autista nepřijde, ale na vyšetření bych rozhodně šla, já osobně už se nemůžu dočkat, až mi na malýho někdo koukne..

Jinak malej začal hodně všechno opakovat, dokonce i skloňovat se snaží, dneska krásně použil i budoucí čas, ale taky mám pocit, že všemu nerozumí.. Například ví kde je nahoře a dole, a když mu řeknu nahoře na klávesnici, tak už je zmatenej a neví, kde má hledat.. a hrozně hrozně patlá teda, bych k němu potřebovala i slovník 🙂

sisstin
autor
27. únor 2011

@hanatka tak jestli z toho má schízu, tak se na to zatím vyprdni 😉 Tygr si v tomhle věku na nočník ani záchod taky nesed ani omylem, to prostě nemá cenu řešit...na plínky má furt ještě nárok 😉

sisstin
autor
27. únor 2011

@hanatka jinak teda "nahoře na klávesnici" už mi přijde dost těžký, bohatě stačí, že ti ukáže nahoře (nahoru prstem) a dole (dolů prstem) 😉

hanatka
27. únor 2011

@sisstin myslíš? MM mi taky říká, že po něm chci moc, ale když já už jsem tak zblblá ze všeho, že fakt nevím 😒
Jsem ho vyzkoušela s tím autíčkem a klíčema, jak jsi psala ygreen, tak jako kde je auto a klíče rozezná hned, na otázku čím se odemyká mi řekl klika 😠

sisstin
autor
27. únor 2011

@hanatka hele, zas musíš brát i v potaz, jak s ním mluvíš...pokud před ním nepoužíváš slovo odemykat, tak je jasný, že ho nebude znát 😉 to já jsem dala zrovna příklad, co používala u nás Krejčířová, ale můžeš zkusit i něco jinýho 😉 chlapečkovi zas není ještě ani 2,5 roku....tak má jako nárok 😉 ale ve 3 letech by už otázky tohohle typu " z čeho se pije, co si oblékneš, když venku prší atd." měli zvládat....

Tygr třeba ani ve 3 letech nevěděl "čím se kutálí", protože my slovo "kutálí" prostě vůbec nepoužíváme...ale tak to je normální, že dítě některá slova nezná 😉

a "nahoře na klávesnici" to máš směr + ještě předložku, to mi přijde fakt ještě těžké na takového prcka 😉

sisstin
autor
27. únor 2011

takže, když se ho zeptala, čím se hází, tak ukázal na míč 😉 😅 takovýhle věci se jako fakt taky neřešej...třeba ve 3 letech znal nahoře, dole, v, nad, pod...ale neznal slovo "mezi", když mu řekla, jestli dáš medvídka mezi hrnky...a taky to vůbec neřešila 😉

tam jde o to, jestli je dítě verbálně reaktivní, jestli umí názvy věcí, činnosti a pak od těch dvou let a kousek právě i tyhle otázky složitější, které jsou už "vyšší" level porozumění řeči než jenom pojmenování ( ukaž auto, domeček atd.) 😉

sisstin
autor
27. únor 2011

@hanatka jo a ještě, mnohem jednodušší je na tu otázku vybrat předmět, než to verbálně říct 😉 takže jestli v ani ne 2,5 na otázku, čím se odemyká...řekl "klika"...tak to mi jako přijde dost dobrý 😀 😀 😀 😀

to je jako s těma barvama, je o moc lehčí znát barvu názvem ( donést nebo ukázat požadovanou barvu), než pak tu barvu říct...s tímhle mají právě problém děti s expresivní poruchou řeči, že ač rozumí všemu, tak ta výbavnost slov je ale špatná...a nemůžou se vymáčknout 😉

daska58
27. únor 2011

@ygreen ahojky, tak aj moj synko je taký tv maniak. Tiež si kladiem za vinu, že ho tam nechám , lebo si vystačí s bleskom a martym! Už od času to má ako kulisu popri ktorej sa hrá s autom, alebo skladá puzzle .Alebo kopíruje všetko , čo vidí... pohyby , zuky, tance a pod.
Občas sa obhajujem,že musím navariť a upratať, tak mu to zapnem.Že som ho zanedbala a pod... Bohužial , mám staršieho syna a ten ma sprevádzal pri všetkom, učenie išlo absolútne prirodzene.Na porovnanie ako 2,5ročného som ho dala do školky s absolútnym pokojom, lebo dokázal úplne všetko, dokonca aj navyše 🙂 čo moj mladší, teraz 2,5r je úúúúplná katastrofa 😢
Mám dosť chaotické myšlienky, skúmam kadečo , čítam kadečo, stanovujem vlastné diagnózy a hladám možné príčiny.... aj ja mám bobky, že nám stanovia auti a podobne.Máme termín na slov. 31.3!!! Nevim sa dočkať, ale sa aj neskutočne bojím!!! NEdokážem sa zatial zmieriť s niečim, čo nikto nechce povedať nahlas, lebo , že vraj nie je ešte na to vek dieťaťa.
Ja bojujem s mojou pediatričkou o každé odporúčanie, všade píše- na žiadosť matky!!! 😠 podla nej som ambiciozna matka,atĎ... dal by boh, aby to tak bolo.
Chodíme na logop. výber je to strašne doležitý, máme už druhú, lebo prvá bola absol.nevhodná a synko sa pokúšal počas celého sedenia odísť preč.Dokonca pozdravil dovi, čau , ahoj, ked sme už konečne odchádzali. Máme za sebou gastro aj neurologiu. Vyšetrenie sluchu nevydržal ani secundu.
Berieme detox.kvapky , nootropil a vyradili sme mlieko. Nakolko som sa dočítala, že auti sa dá celkom vyliečiť dietou bez mlieka a lepku, pokúsila som sa o nemliečne stravovanie, lebo tam mal vyššie hodnoty alergie. Venujeme sa tomu len krátko, zatial nemožem posúdiť úspešnosť. Podstata je, že lepok a casein sa rozkladajú u niekt.detí na toxíny, ktoré priamo posobia ako drogy na mozog dieťatka, kt. sa prestane vyvíjať. Potom sa bojím aj očkovania, lebo som sa samozejme na nete dočítala, že trojvakcinácia a 15m sposobuje rozne vývojové vady, hlavne u detí, kt.mali na nu prehnanú reakciu.Mne sa zdá, že od tej doby nič nefunguje...
Tak asi som ťa dostatočne vystrašila...co som nechcela, len potrebujem o tom občas napísať a vykecať sa zo strachu ako to dopadne. Želala by som si,aby ,mi niekto potvrdil, že sa všetko dostane do norm.kolají a budem pokojnejšia 😉 pa , držím palce

sisstin
autor
27. únor 2011

holky, já zas co bych dala za to, kdyby Tygr u tý televize chvíli seděl SÁM a já bych něco udělala...neexistuje 😅 😅 😅

jo, jinak, aby jako tady nedělala machry..tak u nás jde tak TV pořád jako kulisa...máme ten blbej zvyk, že prostě neumíme něco dělat jen tak 😉 ale Tygr na to prostě nečučí, jeho to nezajímá.... to až fakt ted v těch 3 je, že si fakt k tomu lehne a třeba 20 minut kouká na Tomáše...ale pak se zvedne, a chce už něco dělat....

takže já bych klidně brala, kdyby vydržel hodinu sedět sám u tývky 😅 😅 😅

ygreen
27. únor 2011

@daska58 ani nevíš, jak já doufám jen v to, že je opožděnej a má třeba poruchu řeči. hlavně né autismus ☹

hanatka
27. únor 2011

@sisstin dík 🙂 Si ho po odpoledne otestuju s dalšíma otázkama, teď spí, zlobivec jeden 🙂
@daska58 my máme taky TV maniaka, navíc nás hrozně diriguje, jakože ČT1 nééé, nova néé, pusť ČT24! Ale on u toho nevydrží, jakože by na to koukal a v klidu seděl, chce to mít prostě jako kulisu a jen když ho tam zrovna něco zaujme, tak kouká..
Ještě tak krtek nebo křemílek a vochomůrka ho dokážou zabavit, ale na dlouho taky už ne. A taky kopíruje co vidí, hrozně ho baví, když někdo tancuje, teď teda nejvíc žere to vysílání pro hluchoněmý, jak tam v rohu mávají ti lidi rukama, to se mu hrozně líbí a mává taky a směje se tomu.
A neboj, já taky zkoumám, čtu a hledám kde co, už jsem mu stanovila Aspergera, dysfázii, poruchu chování s opozičním vzorem, ADHD a kdoví co ještě.. Obden mívám deprese, řvu jak najatá.. prej psychologa potřebuju já a néé ten malej a já už si to myslím skorem taky..
Ono je to hrozně těžký, přečteš si na netu nějakej příběh, že ten a ten dělá to a to, uvědomíš si, že tvé dítě to dělá taky a už mu přisuzuješ diagnózu.... pak to řeknu třeba kamošce a ona na to, že její malej dělal to stejný. Pro mě je fakt nejhorší to dlouhé čekání na vyšetření, i když sama nevím, jak zareaguju, kdyby mi řekli, že to fakt není dobrý.. pořád v koutku duše doufám, že mi řeknou, že jsem hysterická matka 😒

sisstin
autor
27. únor 2011

@hanatka a co má vůbec chlapeček za problémy? Takhle, co píšeš, tak mi přijde docela v pohodě 😕 s tím hledáním po netu a následném přisazováním diagnoz, tím jsme si asi prošly tady všechny...to je fakt peklo 😉 radím se na to vykašlat, i když to jde dost těžko....

jak jsem psala...ty projevy nejsou zas až tak důležitý, důležitý je to, co je způsobuje a jak je na tom dítě celkově ve vývoji...jen podle nějakých znaků se to posoudit nedá 😉

hanatka
27. únor 2011

@sisstin je hodně hodně živý, negativistický, neustále vzdorující (musím zaťukat, poslední dny mi v tomhle přijde lepší), špatně mluví, v podstatě teprve začíná, má potíže si normálně s něčím pohrát (pomalu se to taky lepší), chodí po špičkách, občas se točí dokolečka, aby se mu motala hlava a pak se tomu směje, ale hlavně, od cca roku a půl nám čte čísla a písmena, abecedu už umí celou a čísla do 20. Hlavně ho ta čísla a písmena hrozně fascinujou, pořád nám nosí knížky, letáky a chce, abysme mu to četli. To ČT24 chce sledovat hlavně proto, že tam pořád běhá text.. už prostě třeba pozná slovo POČASÍ, i když ho napíšu na papír já, zrovna tak EKONOMIKA, SPORT.. taky loga pozná, tuhle jsme potkali známou s igelitkou a on na ní vyhrkne KIKA - no jasně, měla igelitku s Kikou.. 😒

sisstin
autor
27. únor 2011

@hanatka no tak nějaký ty AS rysy tam jsou, ale taky může mít "jenom" specifický zájmy 😉 na diagnozu AS je v tomhle věku stejně hrozně brzo, to by vám nikdo nedal 😉 třeba Tygr tyhle loga a názvy "čte" už taky hrozně dlouho 😅 😅 😅 jednu dobu v tom ležel furt...a ted už ho to nebaví skoro vůbec 😉

ygreen
27. únor 2011

holky já jak teď syna hodně pozoruju a uvidím aut. rys, je mi hned jak kdyby mě někdo kopl do žaludku ☹

ygreen
27. únor 2011

musím vám sem zkopírovat co jsem psala k nám do tématu, když teď nad tím vším hodně přemýšlím, co jsem vlastně sem nenapsala

A ještě něco - manžel je takovej jako Tobík - poslouchá ale nedívá se mi do očí, uhýbá očima a sleduje něco jiného, hodně ignoruje - když něco dělá a já na něj mluvím, tak mě nevnímá. Je flegmatický a pak následuje výbuch vzteku. Nesnáší učení. Má výbornou paměť třeba na filmy - jednou viděl film a přesně ví jaká scéna následuje, když ho vidí třeba po 10 letech, ale zato si nevzpomene co dítě jedlo, jaké mělo včera pyžamo, apod. Skládá si oblečení přesně na sebe, i kapsy, ponožky. A tak, no. Tchýně říkala, že byl jako malej hrozně vzteklej, mlátil hlavou do země, když ho nenechali jíst se psem a tak. Ale jak šel do školy, totál se to otočilo a byl z něj flegmatik.

Jo a schválně zkouším změny a úplně v pohodě, nic mu nevadí - dnes dostal noční mlíko místo jako po 2,5 roku do lahve do sklenky a nic, prostě si sednul a vypil ho. Taky jsem po něm chtěla aby se před koupáním svékl, a ponožky, tepláky a z půlky i triko zvládnul. Já to předtím neřešila vše jsem udělala za něj.

Ale přijde mi, že si dává věci hodně dohromady ze skutečných situací - pokud po něm chci aby se svlékl jen tak nechápe to. Pokud u vany, pochopí to a začne se svlékat. Když po něm chci aby zvednul prdelku jen tak, tak nic a když u přebalování, tak hned. Když mu řeknu ať zvedne ruce nic, ale když ho svlékám a řeknu mu to, tak hned. Děsně ho teď pozoruju a když stoupne na špičky a projde se, nebo se jen tak zasměje a nebo když dá auta do řady, šla bych zvracet 😅 😀

sisstin
autor
27. únor 2011

@ygreen to je to, co jsem tu už psala 😉 Děti, které mají poruchu porozumění ( ale jinak jsou normálně inteligentní, nemají PAS atd.) se velmi dobře orientují neverbálně. Takže jsou dost dobře schopné ze situace, gest, tonu hlasu poznat, co po nich chceš. Často tedy působí tak, že rozumí, protože v běžném životě relativně fungují 😉

Ale pokud po nich něco chceš jenom na základě verbálního sdělení, a nemají k tomu žádné jiné "vodítko", tak jsou pak v čudu a nerozumí 😉 což netvrdím, že je nutně váš případ, ale z toho, co píšeš mi fakt nepřijde, že by Tobís rozuměl jako běžně stejně staré dítě jeho věku 😉

proto se to právě zkoumá na těch otázkách, ukazování obrázků, aby neměl šanci poznat, co po něm chceš a musel reagovat jenom na slovní pokyn 😉

ygreen
27. únor 2011

takže z toho co jsi napsala v prvním a druhém odstavci bys řekla, že Tobís má poruchu porozumění a s tím spojené těžkosti, ale né PAS?