Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ygreen
9. kvě 2011

jsko možná jirku nevnímal jak brečel, protože jinak mi přijde že slyší, no ale možné je všechno, což 😖 jdu dělat véču papa

sisstin
autor
9. kvě 2011

@jolinka Joli 😀 však my si počkáme a dočkáme 😀 😀 😀 ale ta technika, to je věc vid 😝

jolinka
9. kvě 2011

@sisstin ach jo, a to som chcela vyuzit ze Kati dnes ostala doma, nesla do skolky lebo v noci trochu kaslala

ale zato ma dnes veeelmi prekvapila, ako sa bleskurychle naucila bicyklovat bez pomocnych koliesok, este sa doteraz neviem z toho soku spamatat... 😅
tyzden pred velkou nocou prvy krat skusila krutit na pedaloch, potom sme boli dokopy asi 3 x sa vozit na bicykli... dnes sme na ihrisku nemali ziadne vozidlo strasne sa chcela vozit, a bol tam iba jeden maly bicik jej kamarata Simonka ktory uz jazdi bez pomocnych koliesok, vzala ho a prisamvacku ked nevidim neuverim, po par metroch isla sama a isla a isla.... 🙂 🙂 este aj zakrutu vybrala

sisstin
autor
9. kvě 2011

@jolinka no Kati je fakt šikovná na ty pohybový aktivity 🙂

holky, máma šla dneska s Tygrem vybírat boty...a byla úplně v šoku, jak on se těch dětí bojí 😝 tam prej k němu přišla nějaká holčička a zaječela mu do ucha, že už umí jezdit na kole nebo co 😝 no to je něco na Tygra, když někdo ječí...zas tam měl ten svůj záchvat řevu 😝

já jsem to mámě říkala, že se zas bojí ted jako až abnormálně...a není to jenom, co se týče dětí...ale vždycky, když to řeším s Kr., tak mi řekne, že on je prostě citlivá povaha s úzkostnějšími sklony, a nic jinýho, než to trénovat a zkoušet nejde...a asi má pravdu, těžko do něj budu rvát nějaký léčiva, že 😕

anarae
9. kvě 2011

ahojky po delší dbě se hlásím nějak nestíhám 😉 jinak malík je docela ok,tři dny drsnýho období máme u konce(měla sem čurankama vymalováno všude kam dosáhnul a zae nespal a byl jak králíček duracel 😀 ) ae dneska už byl klidnější a dokonce usnul.Problém se šlachama(krátí se mu) trvá a trochu se zhoršil a navíc huř mluví.Ale jako přikládám to tomu ,že fakt tři dny jel a jel.....má děsnou rýmu do toho a nemužem se jí zbavit tak odsáváme co půl hodinky hnusný zelený soplíky,ale dá se to.Segře se narodila holčička tak se o to zajímal,že už teta nemá mimi v bišku 😅 což mě krásně překvapilo a našli sme novou věc a to je ,že pokud k nám jde neohlášená návštěva tak pro něj neexistuje,ale když se mi několikrát mezi řečí připlete ,že dneska někdo přijde tak se "teší" a návštěva pro něj existuje.Aspon je to pro něj mín stresující takže návštěvky berem ohlášené a dopředu ho připravuju.Snad vás stihnu pročíst jen co sem prolítla tíma.....malej miluje vodu a koupání,je to jediná čnost při který ho dokážu unavit tak,že pak i usne.Jako 3-4hodinky ve vaně a zaručene vytuhne aspon na dvě hodiny.Jediné co nesnese je voda na vlasech,takže vlasy mejem houbičkou a nebo když je ve vnaě fakt hodně málo vody ,že jí nemá ani po uši,když si lehne.
@sisstin mladej cizí děti nebere vubec v potaz, pokud nejsou něčím jiný,většinou si vybre s naprostou jisotou bud děti jako je on a nebo cizince co špatně mluví ...čím to asik bude 😀 jinak ty ostatní ignoruje a když na něj se nahrnou prostě uteče do kouta a vypne:( taky nic moc rekace ,ale furt lepší jak tygr...i když jak tak jukám na tygra je to šikula a i s tímhle se poperte 😉

sisstin
autor
9. kvě 2011

@anarae čau paní, četla jsem na blogu něco..tak jsem ráda, že je líp 🙂 oni jako Tygra děti zajímaj, to on je pozoruje, směje se na ně...směje se, když dělají nějaký blbinky, komentuje to atd. Ale prostě se neumí nijak zapojit, a asi je to i tím, jak neumí mluvit hlavně 😕 Jako už jednu dobu v pohodě zvládal ty klidnější děti, hrát si s nima uměl...na honěnou, nebo skládali puzzle a tak...

jako tu kamarádky holčičku zvládá, ale furt si ji taky tak hlídá jedním okem..a nesmí na něj moc šahat 😒 on má prostě ty reakce fakt jako takový až hysterický ( na hodně věcí) a tak to měl odjakživa 😕 já jsem to Kr. říkala xkrát a pokaždé, ale dle ní je to prostě v normě. On se taky jako chová dost jinak tam, tam je těžce v pohodě, dospělý lidi mu nevadí, to je komunikativní až až...ale jakmile jde o dítě, tak to je úplně jinej člověk z něj 😝

anarae
9. kvě 2011

@sisstin prostě sou na něj moc hrrr chápu ho uplně,taky bych se bála někdy když ty děti vidím 😉

sisstin
autor
10. kvě 2011

@anarae no, ale ty reakce jsou fakt přehnaný....jako taky znám jiné děti, které se ze společnosti ostatních dětí až tak neradují....ale Tygr má ty reakce děsný....ale jak píšu, to není jenom na děti...on je prostě hysterickej odjakživa....hned kvůli všemu řve, věší se na mě...

doma si nejde ani do vedlejší místnosti sám, se bojí - musí mě vzít za ruku a dojít tam, takže tak.... on byl vždycky nehorázný klíště, ale v poslední době to zas graduje....ale prej okolo 3,5 je druhý období separační úzkosti 😕

adamkofjo
10. kvě 2011

jolinka gratulujem presne tak isto sa naucil bicyklovat aj nas Filipko, na jeho bicykli s pomocnymi kolieskami dostal defekt a tak velmi sa chcel vozit ked videl chlapcov sa vozit, a tak sa nahneval vzal si braskov bicykel bez koliesok a odrazu sa zacal sam vozit, bola som z toho uplne v skoku , aj podla psychologicke je to velky pokrok, ze je to dobre znamenie to ze udrzy rovnovahu je velmi dobre vraj tak sa tesim svami.............

jolinka
10. kvě 2011

@adamkofjo no vidis, aspon v tomto su sikovni 🙂 🙂 🙂
Kati je taka tvrdohlava a cielavedoma a samostatna, velmi sa dotahuje za starsou dcerou, vsetko chce robit to co ona...
Dokonca aj v tom rozpravani to plati , i v case ked som netusila o nejakych poruchach reci, dysfazii a tak, som vzdy tvrdila, ze Kati tolko hovori co moze... ze u nej nejde o nechcenie a lenivost... a aj sa to potvrdilo, ona dotahuje rec tesne za porozumenim a intelektom, co uz pochopi, to aj rozprava... 🙂
Pred rokom jej muz kupil kolobezku este som mu nadavala ze naco, ze K. to nezvladne a ona do 2 tyzdnov jazdila jak dabel 😉 to iste s kolieskovymi korculami, najprv kupil len tej starsej koncom minuleho leta, o tyzden musel kupit aj Kati lebo revala ze aj ona chce... a teraz uz velmi pekne korculuje.
ta rovnovaha viem ze je dobra na vyvoj mozgu, a celkove motoricky vyvoj, myslim ze aj napr. bobath metoda je zalozena na rovnovaznych cviceniach,

adamkofjo
10. kvě 2011

su fakt sikovny aj ked tak sledujem tak vela Filipkovych rov esnikov ma stale pomocne koliecka dokonca aj starsie deti od neho ich este maju tak ma to aj trosku povzbudilo do buducna , ze to hadam aj v tej reci dozenie a zaradi sa medzi svojich rovesnikov ako kazde ine dieta, ja aj ked chodim do skolky ponho a vidim tie deticky tak proste stale mam pocit ze Filipko tam nepatri , su tam deticky s roznymi zdravot. problemami ci uz s dmo alebo poruchy sluchu , ale su to velmi zlate deticky velmi radi sa polubia, vzdy ked tam pridem ma vsetky najma teda dievcatka postiskaju , zas su v tomto tie deticky lepsie ze mam pri nich pocit obrovskej lasky a su take dobre, tam nevidis ze by sa medzi sebou hasterili, alebo nedajboze sa strkali a robili si zle su to take dobre a laskave detusky, ale skratka nas Filipko medzi nich moc nezapada, neviem ci to len ja tak vidim a nechcem sa s tou jeho diagnozou zmierit ci sa tomu tak branim, a namyslam si co nieje pravda, ale aj ked su vacsinou na dvore spojene triedy ich specialna trieda s triedou najmensich deticiek tak Filipko sa skor hra s tymi malymi detmi ako s detickami s jeho triedy alebo ked su sami tak sa hra len s jeho najlepsim kamaratom Andrejkom je to hyperaktivny chlapcek ktory k nim chodi do triedy, a Filipko ho vo vsetkom napodobnuje. A to mas pravdu aj nas starsi syn Filipka velmi taha dopredu ci uz v kresleni a hrani ale aj v tom bicyklovani alebo aj na kolobezke sa naucil vdak a nemu, 2 rocny vedel slapat do pedalov na takom slapaciom traktore do napr. moja neterka bude mat teraz tri rocky ne vie, a to sa nechcem ani niako chvalit alebo tak viem ze deticky sa nemaju porovnavat ale Filipko je v niecom az velmi popredu co sa tyka vyvoja akurat v tej reci je na urovni 2 rocneho dietata, ale ako pises ako sa zlepsuje a obnovuje jeho porozumenie tak sa rozsiruje aj jeho slovna zasoba, mnohe slovicka zacne pouzivat az ked niaku situaciu pochopi, takze je to vsetko aj o tom porozumeni... ☹

sisstin
autor
10. kvě 2011

@adamkofjo ono to, že si hraje s menšíma dětma je právě o tom, že je na stejné řečové úrovni 😉 kdyby neměl handicap, jaký má, tak by se jistě normálně zařadit mezi vrstevníky 😉 ona ta absence neporozumění fakt dělá paseku i v sociálních vztazích, což je logický 😉 ale neboj, ono se to porozumění a řeč srovná 😉 a jinak je teda moc moc šikovný 😉

Tygr má porozumění na svůj věk, tu expresi má tak na dva roky..a stejně se zařadit do kolektivu neumí vůbec 😉 takže Filípek je na tom v tomhle o moc líp 🙂

jolinka
10. kvě 2011

@adamkofjo myslis si ze by malemu skor prospela skolka s beznymi detmi alebo nejaka logotrieda? ze uprednostnuje skor tie normalne zdrave deti i ked su mladsie pred postihnutymi?

Kati sa teraz hraje s detmi cca o pol roka mladsimi, tak 4 rocne a aj v skolke sa hraje cca s takou vekovou kategoriou, tie 5 rocne este nie su pre nu ale tie mladsie do 3 rokov berie ako babetka, ma uz k nim taky ochranarsky postoj. V poslednom case vela trusi reci v style... Miso je malicky, on je babetko, ja som velka, ja som uz vyrastla... a tak. 🙂 co ma samozrejme tesi ze aj sama sa berie za starsiu

smardik
10. kvě 2011

ahoj holky 🙂, moc to tady nežije, asi jsme všichni venku v tom krásném počasí co 🙂, my taky a jsem fakt utahaná, Tom začal venku šíleně řádit, na motorce už jezdí tak že ani rychla chůze nestačí, musím utíkat at mu stačím a jeho touha po vrstevnicích je čím dál větší,včera a dneska jsme byli venku a na náměstí byl chlapeček-včera, dneska chlapeček a holčička a on se tam s nimi honil-na motorce, pak i pěšky, s balonem si hráli a vzdaloval se mi tak že mě vůbecn neviděl, neslyšel a vůbec mu to nevadilo, až se otočil chlapeček tak on taky. dneska jsem tak půl hodiny stála a čekala až se vydování a budem moct jít do obchodu pro svačinu, fakt rok s ním doma bez školky bude pro mě asi peklo ale nějak to zvládnem. on potřebuje vrstevníky a já to pořádně nikoho neznám, zvažuju inzerát že hledám kamarádku a uvidíme

hanatka
11. kvě 2011

Ahojky holky 🙂
Taky se hlásím, že žijem 😀 Jen furt někde trajdáme..
Jinak u nás nic moc nového, jen jsem se ptala ve školce, co malej, tak prej dobrý, akorát hodně živý (což my víme 😀 ), ale že prý se už víc zapojuje, kope si s klukama s balónem a tak, hodně rád tancuje a zpívá (to taky víme, to on rád). Mi teď doma zpívá jakési dlouhé písničky, akorát já mu nerozumím ani slovo 😀
A už jsem od něho asi 2x slyšela, že "tohle je moje" a "maminko udělej se mnou", ale jsou to jen takové výkřiky do ticha, jinak říká Radečkovo a s Radečkem. Když se ho zeptám, Radečku, kdo to udělal, tak řekne Radek... Až na otázku, co říkáš, když mluvíš o sobě, řekne "já".
Tak asi tak 😀

jolinka
11. kvě 2011

@hanatka myslim ze s pouzivanim tej 3 osoby v tom veku je este Radek v norme, okuka od deti zachvilu to JA, Kati mi to velmi dlho robila to pouz. 3. osoby resp. 2. ... o sebe hovorila Ty sa hojdas.. tak ako to pocula odo mna.
Tak som potom castejsie a doraznejsie hovorila v 1. osobe hlavne tu cinnost ktoru robila aj ona... trebars nieco pila a komentovala seba ako Pijes,,, tak som vzala tiez pohar a zdoraznovala som Ja pijem, ja teraz pijem, ja pijem vodu atd.

jolinka
11. kvě 2011

@hanatka lebo ked som jej to chcela vysvetlit, ze Nie ja pijem, ty pijes... tak ju to samozrejme mylilo.

jolinka
11. kvě 2011

@hanatka teraz uz v tom ma fakt jasno, len obcas ked sa vsetkych deti opytam ci Chcete jogurt? tak neodpovie iba za seba ze Chcem, ale Chceme.

sisstin
autor
11. kvě 2011

no tak Tygr o sobě začíná mluvit až ted v třetí osobě (Iá 😅 😅 😅 ), a souvisí s tím i to období já sám...ale u nás je ta exprese opožděná fakt hodně, takže on na to má fakt nárok..

@hanatka a myslím, že na to R. taky nárok ještě má 😉

my jdeme ven, je tam hic jak vod vopic 😀

ygreen
11. kvě 2011

ahoj, já mám doma lazaret, Tobiáš má kašel jak blázen a malá zánět průdušek, takže vysávačka nudlí u nás jede na plné obrátky, a to jsem měli jet na týden na dovču, njn.

jinak Tobík udělá každý den něco co nás překvapí, včera přišel na návštěvu můj nejlepší kámoš a Tobiáš ho viděl naposledy, když měl asi 1,5 roku. Okamžitě k němu šel, žádné ignorování, podal mu ruku, díval se mu do očí, smál se na něj, vzal z linky čokoládu, dal mu ji do ruky, došel si pro lego, že si s nim jako strejda bude stavět 😀 😀 jako to mě pobavilo, jak s ním měl zájem komunikovat 😵 😵 😵

deina
11. kvě 2011

Ahojte, my sme mali niekolko tazkych dni, kedze Misula neviem co chytilo, strasne bol jedovity a stale musel niekoho buchat, vcera poobede sa uz zdalo, ze je to lepsie, tak snad uz bude lepsie. Myslela som uz, ze ma odvezu, lebo stale nieco musi byt... najprv nariekal, ked tato odisiel do Mnichova, potom nariekal, ked sme prisli do Mnichova, ze chce domov, potom chvilku klud a teraz toto. A skolka asi naozaj nebude. ☹

@ygreen, zajtra ideme na vysetrenie sluchu s Matkom, ako to tam prebieha? Nieco podobne, co sa robi v porodnici? Neviem si predstavit, zeby sa to dalo nejako inak robit u maleho dietata.

ygreen
11. kvě 2011

@deina u nás to vyšetření neproběhlo, páč tobik by neodpovídal na jejich podněty, takže za 2 měsíce půjdeme na spánkové vyšetření

sisstin
autor
11. kvě 2011

@deina do ucha se dají sluchátka a to je vše....stačík, aby to dítě nekřičelo... 😉 u těch starších se toho pak dělá víc, ale u těhlech malých jenom ty oto-akustické emise 😉

adamkofjo
11. kvě 2011

@jolinka , no aj podla psychologicky by mu viac pomohla trieda cisto len logopedicka, lenze to je u nas v okrese Prievidza obrovsky problem, aj to ze je tu tato specialna trieda jedina v okrese pre postihnute deticky je obrovsky zazrak, a potom je tu len taky celodenne zariadenie ale to uz su tazsie pripady postihnutia na vozicku a tak , to je skor take opatrovatelske centrum, a potom je najblizsie asi 40 km od nas v Brezolupoch nieco jedno zo stredisk Dialogu , lenze to je velmi daleko chodit tam s Filipkom denne , a ked mi navrhovali ze by tam chodil na tyzden ako internatne a na vikedny by chodil domov, tak to som hned zamietla neviem si predstavit ze by som ho mala niekde nechat s cudzimi ludmi akykolvek by to bolo odbornici ...takze asi tak a zas do klasickej triedy so zdravymi detmi nemoze ist lebo by tam bol strateny a zas ho nechem vystavit takemu posmievaniu lebo deti vedia byt niekedy krute, chodim s nim casto na skolkarky dvor do skolky tu unas kde mi chodi Adamko do predskolskej a vidim ako sa k nemu chovaju , on sa chce s nimi aj hrat , ale oni ho poslu pred ty sem nechod a tak podobne ty nevies rozpravat a on by sa tak rad s nimi hral , a to vsetko pred mojimi ocami , neberu ohlad ze tam ma maminu ale najdu sa tam aj zlate deticky najma Adamkovi kamarati ty ho vzdy zoberu medzi seba, oni to beru asi tak prirodzene ze je s nimi, odmalicka su spolu vyrastaju spolu , hravaju sa odmalicka na tom istom dvore su to nasi susedia... takze asi tak

sisstin
autor
11. kvě 2011

@adamkofjo já to vidím stejně...Tygr jde do logopedické třídy, do nějaký víc "speciální" bych ho nedala, vzhledem k tomu, že porozumění řeči a celkově vývoj je k věku...ale do "normální" třídy, tam taky nepatří... 😉 v té naší "logo" třídě teda neberou (tuším) děti se smíšenou poruchou řeči, jen s expresivní...ale jistá si tím nejsem...

možnost asistenta nemáte? 😉

jolinka
11. kvě 2011

@adamkofjo jo, chapem, no v Kosiciach tiez nie je logopedicka trieda v ramci normalnej MS, su len specialne skolky. V Presove su lepsie moznosti ako tu a to je mensie mesto, ale z dediny kde budeme byvat to by bolo viac ako 45 km, je to opacnym smerom od mesta, to proste u nas neprichadza do uvahy.
Ja som ju ani velmi do speci skolky nechcela davat, tu je taka situacia ze miest tam je strasne malo, takze sa prednostne prijmaju deti s vacsim postihnutim ktore by nemali sancu v normal skolke, mentalne a telesne postihy, takze som ani nemala velmi zaujem tam Kati davat.
Ona nastastie uz tu expresiu ma celkom dobru, s detmi sa ako tak dohovori min. na urovni 3,5 rocneho dietata, je zmiesanej triede, tam su decka zvyknute aj na mensie deti a to potom neriesia ci ma ona 3 roky ci 4,5 roka...lebo tak ci tak je v najmladsej skupinke.

jolinka
11. kvě 2011

@adamkofjo takze vyslovene s kolektivom problemy Kati nema, bezne vidim ako jej deti mavaju, pokrikuju na nu, dokonca i tie predskolske. Ona je od takych 4 rokov aj celkom kamaratska, je za kazdu srandu, takze ju deti beru.

jolinka
11. kvě 2011

@adamkofjo vidis, ma napadlo ci by nebolo riesenie pre Filipka taka zmiesana trieda, niektore skolky to maju. Lebo ani ja si K. neviem predstavit v strednej triede s 5 rocnymi rovesnikmi, to by bola fakt na chvoste v spravani, v reci, vo vzraste... a asi by si uzila aj vysmech 😒

jolinka
11. kvě 2011

jeeej a prave mi Kati odpovedala na otazku Cim sa reze? ... ze s nozikom. 🙂 kooonecne

andreabe
12. kvě 2011

@jolinka joli super pokrok! 😉