Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

redangel32
10. črc 2012

@sisstin, @lenajsek Dakujem za rady a nazory 😉 . Ta komunikacia formou karticiek to je super, len si to neviem predstavit prve dni. Nebude vediet na co to vlastne a co s tym. A hlavne kam to dat? ked to dam na chladnicku tak do minuty je vsetko prec. Snad ho to za dva dni prejde 🙂.

@lenajsek pises,ze sa nechytal na slovesa. My sme mali zacat pouzivat pridavne mena. Ale tomu urcite nerozumie co je velky a maly. a pod. Najprv sme mali rozpravat stale rovnako na konkretny predmet (ja aj partner byt jednotni) Opakovat xy krat. A hlavne face to face. To,je u mna najvacsi problem. Nie vzdy sa to da. Dalsia rada bola nutit ho komunikovat. Spravit sa,ze ho nechapem. Ale to v nom len burcuje zlost. Tiez je to na dlhe lakte.

@sisstin to co si vypisala o Tygrovi v 3.5r. tak to je hudba buducnosti. Na jeho vek mame co robit. Ale urcite musime uz na tom konecne pracovat. Lebo tak ako to vidim, ked si nepomozem sama budeme stat.

lenajsek
10. črc 2012

Ahoj holky, nedočítám, jdu spát, zítra jedem do Brna k mamce a ve čtvrtek odpoledne na logopedii, tak jsu zvědavá. 🙂 Mějte se krásně, ozvu se ve čtvrtek večer...

samkovama
10. črc 2012

@redangel32
Ahoj, môj syn bol vo veku 3 roky na tom podobne ako ten tvoj. Používal len svoju hatlaninu a naozaj len pár "naozajstných" slov a aj to boli len podstatné a prídavné mená. Na odporúčanie logopédky sme začali slovesá znakovať. Stihli sme "piť, jesť" a v tom čase nastal veľký rečový boom a Samko začal postupne do svojho slovníka pridávať aj slovesá a celkovo sa jeho reč výrazne obohatila. Postupne s rozvojom reči a porozumením (teraz má 7 rokov) u neho takmer vymizli i také kvázi autistické prejavy, ktoré, ako mi bolo vysvetlené po jeho zdiagnostikovaní (bola stanovená diagnóza sémanticko-pragmatický syndróm) boli následkom stresu, že nerozumel, keď mu niekto niečo hovoril. A ak môžem odporučiť svoju "metódu" 🙂, tak Samko mal dosť problém sústrediť sa na rôzne logopedické cvičenia pri stole, tak sme mali logopedické cvičenia v teréne 🙂, na prechádzkach sme si rozprávali a rozprávali. Napr. predložky sme zmákli vďaka holubom, ktorá má veľmi rád 🙂...holub bol na rímse, pod lavičkou, letel ponad strom a popod most 🙂. Veľmi Vám držím palce ;)

redangel32
11. črc 2012

@samkovama vdaka za tvoju skusenost 😉 . Len nam vravela logopedka komunikovat jednoducho. Cize tie predlozky to je asi hudba buducnosti. Ja budem rada ak mi da dokopy vetu z troch slov. Pretoze teraz nevie povedat skoro nic. Za rok navstev u logoped. sme na tom ako ked sme tam zacali chodit. Aj keby som chcela byt neviem aky optimista v tom to,tak NIC sa nezmenilo. Hlavne ked vidim,ze hodil "spiatocku".

daska58
12. črc 2012

@sissmiss ahojky...uz som tu davno neba.chcem odpovedat na ten projekt mb12. my mzme sirup.standardne sa dava dvka 5ml denne rano.je to dobre,vysledky hlavne u malych deti.faza vyskumu.aby sa posunuko oo bezneho obehu ako liecivo. Zial mame aj neziaduce ucinky,ako bola nespavost a taky nabudeny pocas dna,hrzal rozne predmety,dost momentalne nesuhlasi a je straaaasne tvdrohlavy.ked vidi pomocky,uz aj nechce pracovat. videntne este nedokaze odpovedat nna otazky 😖 ,len ako sa mas,kamm ides, ale uz si vypyta co chce jest,aj ked mnie sme v kuchyni,trenujme pomenej,niekedy uz aj mne dochedza dych... a hlavne odmieta pracovat.... takze modelujem dokola,aby aspon slovni k rastol. Inak na compe si pozapina cokolvek,hra hry a pod....azsom zhrozena,ze bude gambler. Tu nepotrebuje komentar. 😎

margareta76
12. črc 2012

@filmuska_01: Ahoj, do akého centra reči chodite? My sme zacali chodiť do Dialógu, ale nie na hodinove konzultácie, ale rovno do sanatoria. Chodí tam už mesiac 😉

Rada by som poznala osudy deti s dysfáziou, že ako sa im darí - darilo v skole, že či ich reč i v dospelosti má stále nejaky handicamp... Vie mi prosím niekto priblížiť ďalšie úspechy - neúspechy v ich ďalšom živote? Ďakujem. Teraz nad tým tak rozmýšľal, že bude veľmi závisieť aj od stupňa "postihnutia" a taktiež aj od venovania sa dieťaťu či už zo strany rodičov, pedagógov... Takze asi na tu moju otázku sa nebude dať ani adekvátne odpovedat 😒

sisstin
autor
12. črc 2012

@margareta76 no je to tak, jak píšeš, hrozně záleží na tom, jak je ta dysfázie těžká, já je to forma, kdy se s dítětem začlo pracovat a jak atd. Takže VD může být vada, která je třeba do nástupu do ZS kompenzovaná, nebo taky postižení, které má člověk na celý život 😉 Maty od @miawa má 10let už - těžká smíšená forma, a u něj ta řeč už asi úplně normální nebude nikdy, bude mluvit jako cizinec, co se naučil česky..prostě jeho rodný jazyk to není 😉

sisstin
autor
12. črc 2012

@adosek27 zkřížená lateralita u dysfázie být může, on může mít třeba dominantní pravou ruku, ale levý oko a k tomu pravou nohu atd., může to být prostě různě mixlé. Problémy to způsobovat může (např. SPU), cviky na to zřejmě jsou, ale to asi konzultovat někde na rehabilitaci nebo ergu. Já s tímhle zatím zkušenosti nemám, Tygr je vyhraněný běžným způsobem.

Jinak ta vaše psycholožka bez komentáře, to je přesně to, co se tu furt řeší, odborníků je strašně strašně málo, kteří by byli způsobilí diagnostikovat, a je to dost často problém u i té "jenom" expresivní 😖

miawa
12. črc 2012

@margareta76 No, já osobně nikoho dospělého, kdo by měl dg. dysfázii fakt neznám. Všeobecně se mluví jenom o tom, že k dysfázii pojí poruchy učení a to je pak ten důvod, proč tyto děti nemají maturitu nebo vysokou školu.

Co se týká daření-nedaření ve škole, tak praxe je často taková, že si ve školách s těmito dětmi neví rady a snaží se je ze školy za každou cenu vyštípat, popř. poslat do speciální školy. I když to už teď nejde, nevím jestli na Slovensku máte podobný zákon, jako vyšel teď v platnost u nás... 😖

A teď nevím kdo, ale někdo v této diskuzi psal, že si myslí, že jeho sestra měla dysfazii... Asi nějakou lehčí formu, Maty má těžkou smíšenou.

No a jinak Maty má teď 10 let, v září půjde do čtvrté třídy a neumí ještě pořádně číst a psát. Přeslabikuje téměř cokoliv, pokud to nejsou malá písmenka. Ale přečte větu např. "Jakub jezdí na zeleném kole.", zeptám se na čem jezdí Jakub a prostě neví. Umí napsat většinu dvojslabičných slov, občas se splete, protože někde ještě špatně rozlišuje poslední hlásku ve slově nebo ve slabice. A co se týká řeči, tak prostě vím, že normálně nikdy mluvit nebude. Neumí skloňovat, neumí časovat slovesa, nerozlišuje minulý, budoucí a přítomný čas (i když se v tom teď trochu zlepšil), nepoužívá předložky a nepoužívá většinu zájmen. Jinými slovy mluví jak google překladač nebo cizinec, co se naučil hodně blbě česky. 😅

miawa
12. črc 2012

@adosek27 Zkřížená lateralita se často pojí k dysfázii. Je to vlastně potom příčina dysgrafie, protože má dítě špatnou koordinaci oko-ruka. Ale když píšeš, že si dalekohled dává pravou rukou k levému oku a střídá ruce, ve které drží lžičku, tak asi zkříženou lateralitu má. Ještě vyzkoušej, kterou nohou kopne do míče, když před něj položíš míč, a zkus mu podat telefon, ke kterému uchu si ho přiloží.

Dělají se na to potom nápravná cvičení v PPP nebo SPC, možná i nějaká ta rehabilitace. A určitě trénujte úkoly na to oko-ruka, v Logicu je jich dost. A ještě existuje taková skvělá hra, koule a v ní je kulička s bludištěm. 😉

sisstin
autor
12. črc 2012

@miawa dysfázku má myslim jedno dítě od Moniky, to už je dospělá slečna skoro...ale ona k tomu má ještě i LMR tuším, takže v 17 mluvila už celkem normálně, občas agramatismus...ale hlavně menší slovní zásoba a horší vyjadřovací schopnosti, ale to je spíš dané tou MR 😉

sicinka
12. črc 2012

@miawa no moje sestra měla asi dysfazii, ono se to tenkrát jmenovalo jinak. Já už to tu tedy psala, ale kdo to má hledat nějakých moc stránek dozadu. Ve třech letech mluvila pouze v samohláskách, byla hyperaktivní a poměrně agresivní. Měla velké problémy s grafomotorikou a to ji třeba zůstalo do teď. V těch třech letech ji chtěli zařadit do stacionáře pro poměrně těžce postižené děti. Máma s ní chodila každý týden na logo, vydupala si vyšetření psychologem nešla do práce a dělala s ní. Jelikož ji psycholog označil za geniální povedlo se ji dostat do jediné speciálky v Praze Kobylisích, kde jinak brali děti s roštěpy. A tam udělal obrovský pokrok a nastupovala už do nornální školy (měli tam i školu, ale řekli že ji lépe potáhnou "zdravé děti") Jinak jako to nebyla procházka růžovou zahradou ve škole měla ze začátku spíše horší známky, postupně se zlepšovala a ze základky odcházela s vyznamenáním. Ona měla tu výhodu kromě té inteligence, že byla od mala zvyklá pracovat x hodin denně, takže ona se prostě i na základce učila. Na střední i vysoké pak byla poměrně za hvězdu, jelikož dělala technické školy a to co jí nešlo třeba jazyky tam bylo upozaděno. Dneska je dospělá pracuje, je stále svoje (téměř nulová empatie, neschopnost akceptovat některá společenská pravidla, pořád píše hrozně). Ale takových lidí je 🙂 to je to nejmenší.

miawa
12. črc 2012

@sisstin Aneta? Já vím, že má nějaký problémy, a že se tak tak dostala akorát na učňák, ale že je to dysfázka jsem teda netušila. 😖 To se musím Monči zeptat. 😉

sisstin
autor
12. črc 2012

@miawa to si myslí @sicinka , že sestra měla dysfázii...ted je to paní učitelka ve školce 😉

sisstin
autor
12. črc 2012

@miawa no ségra Járy to není ale, tak je v pohodě 😉 a šikovná...

sicinka
12. črc 2012

Jo a dnešními slovy by ta její dysfazie byla označena jako expresivní, ale podle toho jak na tom byla v těch třech čtyřech letech tak nějaká těžší forma. Plus tenkrát hyperaktivita a agresivita a ty byly podle mámy nejhorší

miawa
12. črc 2012

@sicinka Takže udělala i VŠ, když říkáš technické školy? To je dobrá teda. 😉 U Matyho ta inteligence je taky, ale zatím nějak nevidím, jak by to mohl "prodat". 😀

miawa
12. črc 2012

@sisstin ségra Járy je Lucka 😅

sisstin
autor
12. črc 2012

jinak holky, začínám mít pocit, že se ta dysfázie začíná rozdělovat asi podle trošku jiných kritérií, než to bylo dřív.... je to vidět i na těch zprávách od Krejčířové 😉

sisstin
autor
12. črc 2012

@miawa aha, tak to bude asi ta Aneta...to vim, že mi Monika psala, že má dysfázii (ale ne nějak těžkou strašně) a k tomu LMR...že jako sotva zvládá učnák 😉

sicinka
12. črc 2012

@miawa jo vystudovala ale chemii, ale nepracuje v ní. Ona se i do teď umí obtížně vyjádřit pokud je ve stresu a plus ty její ematické schopnosti z ní nedělají zrovna kandidáta na pohovoru. Ve školce je šťastná děti ji milují, oni mají ještě ten nezkažený způsob komunikace, který ji vyhovuje 🙂

sisstin
autor
12. črc 2012

myslím, že dřív se prostě bralo v potaz, o kolik je to porozumění opožděné..tuším když to bylo o víc jak 9měsíců, tak už se dávala dysfázie smíšená....ale ta míra toho, jak dítě mluví k poměru k porozumění, ta v tom nebyla až tak klíčová... ted mám pocit, že se hodně porovnává to, o kolik dítě hůř mluví než rozumí....takže když převažuje to dobré porozumění a špatná mluva, tak se dává expresivní....a už je jedno, o kolik je to porozumění narušené 😕 aspon mám ten pocit...

páč ty poslední zprávy vždycky znějí.... vývojová dysfázie převážně expresivního (smíšeného, receptivního) typu...dřív to formulovala trošku jinak 😉

sicinka
12. črc 2012

Já tu taky předtím psala že to fakt asi nebylo jednoduchý, máma vzdala práci u soudu a dělala uklízečku po večerech asi do jejích 10. Na základce ji chtěli když viděli specialni školku zařadit do třídy nepřizpůsobivých ( to se tenrkát máma nedala a byla v A). A měla v kolektivu občas problémy, mámu si volali do školy proč jako jedno dítě vychovat uměla a druhé a ne. A nikdo nechápal že to není ani vina mámy nebo ségry. Dost tomu všemu pomohl i ten psycholog že dokázal poznat že problém je řeč a né to ostatní a v tom smyslu ji napsal posudek.

sisstin
autor
12. črc 2012

@sicinka no myslim si, že ségra v tý době fakt měla z prdele klik...at už jde o maminku, o diagnostika atd. 😉

sicinka
12. črc 2012

@sisstin hele ona to tak nevidí 🙂 jelikož si z toho nic nepomatuje, spiše že se ji děti posmívali a tak. Ale znam dost lidi, kteří měli problém s řeší nebo třeba ty různé dys poruchy a ségra je z nich na tom rozhodně nejlépe 🙂

sicinka
12. črc 2012

@sisstin jinak já když Dáda nemluvil tak jsem brala tu dysfazii jako ten nejmenší problém prostě se s tím pracuje a je to ok 🙂 Když jsem si teď o tom přečetla víc tak bych se asi trochu víc obávala, to je fakt. Další věc je, že on byl v tomhle fakt hodně jinej než ona. .

sisstin
autor
12. črc 2012

@sicinka no ta dysfázka je tak obšírný postižení, že prostě jeden z toho může vyváznout úplně v pohodě a druhej má fakt handicap na celej život...takže tak....já bych řekla, že Tygr je ted už opravdu normální ve všech věcech, ale ta řeč (ač se zlepšil neskutečně), tak je prostě furt katastrofální a docela mám obavy, kdy se mu ta výslovnost jako začne lepšit, páč v tomto směru jsou fakt pokroky téměř nulové....

deina
12. črc 2012

@redangel32, nemate moznost logopedicku zmenit? Viem si predstavit, ze je velmi tazke zaujat dieta, ktore mozno ma dysfaziu a navyse pochadza z ineho jazykoveho prostredia ako ona. My mame podobny problem (obaja sme Slovaci, ale zijeme v Nemecku a nasa terapeutka teda hovori po nemecky aj s Matkom), ale nasa terapeutka sa nastastie velmi snazi, aj cez tu recovu barieru. Doteraz ju maly sice dost odmietal, ale zda sa, ze uz si na nu zvykol a trosku sa ta ich spolupraca zlepsuje (napr s plastelinou sa spolu pekne bavia, ona nieco robi, on napodobnuje). Nadalej je vsak velky rozdiel vidiet ho pracovat s nou a vidiet ho s logopedickou na SR. 😉 😉

miawa
12. črc 2012

@sicinka Fakt musela mít ségra kliku. A úplně chápu, že ona to tak nevidí. Mně často lidi říkají něco ve stylu "Však on ti ten Matěj jednou poděkuje, jak se o něj dobrovolně staráš a co pro něj děláš." - No moc tomu nevěřím. 😀 😀

A asi každej si myslí, že to bude naprosto v klidu, dokud si o té dysfazii něco nepřečte a dokud neujde alespoň kus cesty. Já bych si před 5-6 lety ani ve snu nepředstavila, že na tom teď bude tak, jak na tom je. 😖 ☹

@sisstin Však tohle jsme včera řešili na FB. Ale vždycky jsou narušený obě složky, proto má dítě s expresivní problém pochopit vtipy, hádanky apod. Ale kde je teda hranice mezi expresivní, smíšenou a receptivní? Je to podle toho, jakej rozdíl je mezi řečí a porozuměním?

adosek27
12. črc 2012

@sisstin
@miawa Děkuju za komentáře.
Zkoušela jsem ještě,kterou ma dominantní nohu a je to pravá, s tím uchem si nejsem moc jistá.Poprvé držel telefon v pravé u pravého ucha,po chvilce jsem to zkusila znovu a držel ho v levé ruce u leveho ucha,střídá to jako by si sam nebyl jistý,jak mu to líp pasuje.
Na rehabilitaci kvuli zkřížené lateralitě bychom měli dostat doporučení od pediatra nebo snad psychologa?Teď vubec nevím s kým bych to měla řešit 😕