Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

denisa_svatba
21. led 2012

@sisstin Gratuluji k pokrokům 🙂

sisstin
autor
21. led 2012

@denisa_svatba jo jasně, je super, že opakuje 😉 ale myslím si, že není dobrý, aby se snažil jen proto, že někam nemusí (nebo že se mu něco nestane nepříjemnýho a tak). On by se na to logo měl těšit, nebo aspon to mít prostě spojený s něčím příjemným (že právě, když bude pracovat, tak něco dostane, bude dělat něco, co má rád atd.),

A ne, aby to měl spojený s negativní věcí. Si vem, že na tu logo bude možná muset chodit spousty let 😉 To je jako, kdybys předškoláčkovi říkala, že když bude hodnej, pěkně pracovat atd, tak nebude muset do školy 😉

ined77
21. led 2012

@sisstin 🙂 ...děkuju 🙂

katy318
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
samkovama
22. led 2012

Prosím mamičky so Slovenska, najlepšie Bratislava a okolie, západné Slovensko....ak máte neštandardné dieťa (dysfázia, sémanticko-pragmatický syndróm a pod.) a ktoré už chodí do školy. Môžte sa so mnou podeliť o Vaše skúsenosti so školou, akú školu navštevuje, ako to Vaše dieťa zvláda atď. Ďakujem vopred 🙂

sarunatko
23. led 2012

Holky, měla bych na vás dotaz. Moje sedmiměsíční dcera se asi před dvěma týdny začala stavět na nožičky - samozřejmě s oporou, drží se postýlky a postaví se. Všimla jsem si ale, že někdy si stočí prstíčky jakoby pod sebe, takže nestojí na šlapkách, ale na těch prstíkách. Neudělá to vždycky, někdy si dá nožičku normálně, ale někdy se jí tam ty prstíky připletou. Mám to v jejím věku nějak řešit nebo se to ještě spraví samo?

sisstin
autor
23. led 2012

@sarunatko no to radši mrkni do nějakýho tématu o motorickým vývoji, tohle téma je o poruchách komunikace 😉

sarunatko
23. led 2012

@sisstin OK, díky.

janaaminocure
23. led 2012

Ahoj sisstin,
jsem moc ráda že sem píšeš a že se nedáš. Máš můj neskonalý obdiv a podporu ikdyž se vůbec neznáme a moje dítě má "jen" ADHD což také není procházka růžovým sadem ale není to zdaleka takové vypětí co popisuješ ty u svého syna. Davidovi už je nyní 10 let a v období 2,5 - 5 let byl naprosto nesnesitelný. Na sebemenší nelibý podnět reagoval orangutáním řevem a jakékoliv odmítnutí zakoupení jakékoliv blbiny, sabotoval válením se po zaflusané zemi (zejména na nádraží) a boucháním pěstičkami a kopání nožičkami nejdříve o zem a když to nepomohlo tak i do mě. Což už jsem neunesla a vždy to skončilo bezprostředním vejřezem na zadek a za to jsem vždy sklidila kritiku všudypřítomných čumilů jakého to mám rozmazleného parchanta a jaká jsem hrozná matka. David tyto scény dělal o to raději oč větší počet rýpavých čumilů se na daném místě vyskytoval. O to víc si na mě zgustli protože viděli velmi mladou mámu - (Davida jsem měla v 19 letech) a tak postarší dámy i babky si neodpustili své výchvné rady a doporučení. Až mi jednoho dne došla trpělivost a vždy jsem dotyčným rýpalům pokládala otazku zda někdy sami vychvávali dítě s ADHD (někteří podle mě ani nevěděli co to je) a pokud řekli že ne, což bylo v 99% tak jsem jim řekla ať laskavě zavřou hubu a šoupou nohama a staraj se sami o sebe. S některými lidmi to jinak nejde.Jen pár lidí pochopilo a omluvilo se že to hned na dítěti nepoznali: I za to jedno procento veřejnosti jsem vděčná že mají přehled a uznání. Další kapitola byly vychvytelky ve školce. Až na 2 školky - v Benešově a Hradištku pod Medníkem jsem se setkala vždy s nepochpením a obviňováním že na dítě kasšlu nemám dost času a pod. Rýpalo se jim o to lépe protože věděli že si dodělávám maturitu a že mi škola při denním studiu s malým dávala zabrat. Ale já místo učení jsem měla po přijití ze školy jen starost o to abych uvařila večeři, a dala pozor aby někam nevlít nespadl nebo něco neshodil nevyvedl, Po večeři následoval čas na procvičování jemné a hrubé motoriky a paměti formou her. Učívlala jsem se do noci jen aby malý nepocítil že mám školu a je na vedlejší koleji, Navíc domácnost jsem si musela též zvl´ádat sama protože jsem neměla partnera po celou dobu mého studila. Byl to maraón na nervy. Navíc školu jsem měla 25 km od místa bydliště a nejel po ránu do ní žádný vhodný spoj tak abych mohla v klidu odvést dítě do ranní školky která se otevírala v 6:45. A tak jsem jezdila denně stopem tam i zpět a to i několika autami v jednom směru. Hradištko- Benešov a zpětNepíšu to sem proto abych se tu veřejně litovala nebo aby mě litovali jiné chci tím jen všechny podpořit holky nevzdávejte se ikdyž někdy máte pocit že se to již nedá vydržet a že už padáte na ústa jak psychicky tak fyzicky. Strašně Vám všem fandím 🙂

janaaminocure
23. led 2012

AHoj sisstin ještě mě napadlo k tvému problému s tím že když se věnuješ malému nemůžeš se současně věnovat chlapovi a naopak + další členové rodiny. Nejsem dokonale znalá vašich rodinných poměrů ale napadla mě taková malá zkouška, pokud by tedy ostatní členové rodiny byli ochtni to udělat a pokud na to umožňují prostory domova. Co takhle zkusit říci synovi že z nějakých důvodů ( z jakých na to lépe přijdeš sama ) je nutné aby jste nyní bydleli všichni pohromadě? vy dospělí by jste věděli že je to třeba jen na týden nebo 14 dní ale jemu bych řekla že to tak od teď bude na dobu neurčitou, A moc by mě zajímalo jak by se s tou novou situací vyrovnal.JEstli by se to v něm zlomilo a nebo by jste to dřív vzdali vy.
Jak a od koho by vyžadoval pozornost kdyby tak byli všichni. (Prarodiče ty i tvůj chlap) Možná je to blbost kvůli důvodům o kterých já zatím nevím - jak píšu nejsem znalá rodinných poměrů ale pokavaď by to možné bylo za zkoušku by to stálo ne ? CO si o tom myslíš?

janaaminocure
23. led 2012

AHoj všem maminikám
přeji všem hodně síly a výdrže v péči o svého potomka-y. Je tu někde maminka dítěte s ADHD? Ráda bych si pár zkušeností povyměňovala jak ohledně výchovy co se osvědčilo a co ne (ikdyž vím že každé dítě je jiné a co platí na jedno nemusí zabrat na druhé) jde mi hlavně o nové způsoby protože leckdy má fantasie je u konce třeba se střídáním tresdtů a odměn hlavně to obměńování a neustálé vymýšlení něčeho nového co by dítě zaujalo a nažhavilo protože i některé motivace středně pro dítě dosažitelné ztrácejí pak sílu a syn se bez nich v klidu obejde. S tresty je to podobně. Některé mu už vůbec nevadí. A tak bych chtěla měnit zkušenosti jak o výchově tak o způsobech léčby co se vám osvědčilo a co ne. Díky za podporu. Zdravím Jana

nicole_1
23. led 2012

@sisstin tak dneska mi logopedka říkala, že by se ta řeč po tom zákroku měla zlepšít, že tak za 2-3 měsíce by měly být výsledky,tak jsem fakt zvědavá....jinak mi ta návštěva u ní připadá taková zajímavá, spíš mi říká jak mám s Tedíkem procvičovat já, na začátku s nim teda projede ty cviky na mluvidla, pak si má jít hrát, má tam různý skládačky a někdy se ho ptá co tam je,ale baví se i se mnou, myslela jsem že bude víc s nim pracovat

nicole_1
23. led 2012

a taky mi třeba neříkala, že ho mám rozvijet i nějak jinak,snad až na malování....u nás teda strašně frčí puzzle, k vánocům dostal 25-40 dílků a už je bezproblému skládá,takže kupuji 50 a 70 dílů, a taky ho baví pexeso a domino, docela dobře mu to jde a většinou vyhraje aniž bychom mu napovídali

sisstin
autor
23. led 2012

@nicole_1 to asi zas bude logo, co moc neumí pracovat s dětma 😉 takže ti něco řekne a s ním nedělá skoro nic 😒 já bych ji vyměnila, nezní to moc dobře 😒 s těma logopedama je to těžký, člověk většinou vystřídá 2-3, než to je fakt "ono" 😉

nicole_1
23. led 2012

@sisstin a neznáš nějakého dobrého logopeda v Brně?

sisstin
autor
23. led 2012

@nicole_1 no v Brně je ta pobočka Logo, s. r. o. asi nejlepší...je to soukromý zařízení..bohužel nikoho jinýho zrovna z Brna neznám 😖

nicole_1
23. led 2012

@sisstin no já si to logo taky představovala jinak, myslela jsem, že s nim bude víc pracovavat, a tady to je prostě o tom, že jestli bude mluvit závisí jen na mě, je mi jasný, že s nim musím doma pracovat...proto mě překvapil i její názor na tu logo školku,že ho tam nemám dávat, ale já si myslím, že když denně 4 hod. s nimi budou pracovat a motivovat k mluvení, tak to přece neuškodí spíš naopak...

nicole_1
23. led 2012

@sisstin ale můžu ji vyměnit až za 3 měsíce,ne...a budu ji to muset asi říct, že k ní už nebudu chodit, jak to ti logopedové berou, když s nimi člověk už nechce pracovat, vy máte 3.logopeda,ne? 😒

sisstin
autor
23. led 2012

@nicole_1 ono je to tak, že dítě s OVR nebo jinou řečovou vadou může chytat špatnou řeč od ostatních dětí. Proto se doporučuje běžná třída. Ale děti s dysfázií či jinou už fakt těžkou řečovou vadou prostě mluvní vzory "nechytají", oni jsou rádi, že mluví vůbec nějak...nenapodobují druhé děti v té řeči 😉 Takže dle mýho u dysfázie je logo třída vždycky lepší (teda samozřejmě záleží na úrovni, jsou i špatné logo třídy jako jsou špatní i běžné třídy ve školkách).

A vy chodíte do toho Loga příma? 😕

sisstin
autor
23. led 2012

@nicole_1 jj, pokud půjdeš k logopedovi, který jede na pojištovnu..tak až za tři měsíce....my chodíme k soukromé logopedce, takže si ji platím, nepotřebovala kartu od předchozího atd. Navíc předtím jsme měli logopedku z Rané péče, tam to patřilo celkově k péči, opět to nebylo na žádanku 😉

nicole_1
23. led 2012

@sisstin my chodíme k jedné logopedce na jednu polikliniku, dostala jsem na ní kontakt od jiné logopedky, co pracuje jen s postiženými dětmi...no asi za 2 měsíce vyzkouším to Logo.. četla jsem na to taky dobrý ohlasy, pokud se ta práce s tou naší nezlepší

sisstin
autor
23. led 2012

@nicole_1 do toho Loga ale taky potřebuješ žádanku 😉 ono to vstupní vyšetření a logopedie je zdarma, ale pak ty nadstandartní služby jsou hrazené...plus teda ti pořád budou nutit nějaké jejich pomůcky 😉

nicole_1
23. led 2012

@sisstin v podstatě to jestli by měl chodit do logo třídy nebo ne, by mi mohla říct v létě i ta krejčířová,ne?

sisstin
autor
23. led 2012

@nicole_1 jj, to určitě 😉 nám doporučovala logo třídu, nebo klasickou třídu s málo dětmi 😉

nicole_1
23. led 2012

@sisstin ale člověk nemusí využívat ty nadstandartní služby a nějaký pomůcky,ne?

nicole_1
23. led 2012

@sisstin jo a prosim tě ty se v tom tak vyznáš, kamarádka by chtěla vědět v kolika letech by dítě mělo umět písmeno R a Ř, má 3,5 letou holčičku a okolí jí tvrdí, že by to už měla umět?

sisstin
autor
23. led 2012

@nicole_1 no nemusíš, ale budou tě do toho neustále (nenápadně) tlačit 😉 ono pro někoho, kdo s dítětem začíná, to může být fajn....jo, a budou chtít všechna vyšetření (foniatrie, psychologie atd.) od nich, i když je třeba už budete mít 😉

Nám třba fakt neměli, co poradit..chytli jsme takovýho mladýho týpka logopeda..a cokoliv mi radil, tak jsme už dávno dělali s naší logo tady...takže mi řekl, že nevidí důvod, proč by jsme tam měli jezdit 😝 ale bylo to v Pha...v Brně je prej ta úroven lepší 😉

sisstin
autor
23. led 2012

@nicole_1 na R a Ř je čas do pěti let...ale já bych to už asi začla řešit..páč někdy se to dítě hlásku učí i několik let, a nemusela by to do nástupu na ZS stihnout 😉

smardik
23. led 2012

hezký večer, tady to dneska teda žije 🙂

my jdeme k naší nové logopedce příští středu tak jsem na ni zvědavá, snad bude dobrá. co je horší pořád jsem nenapsala té co k ní stále patříme že přecházíme k jiné, nějak se mi do toho nechce

@nicole_1 jo Krejčířová ti určitě poradí zda logo školku ano či ne, mi řekla že určitě, že v normální školce by se trápil. Byli jsme v září, Tom měl 3roky v říjnu a školku doporučovala až za rok a do té doby pokračovat v jeslích. Celkem se divila že to tam dobře zvládá

sisstin
autor
23. led 2012

@smardik psát nemusíš, nová logo si vyžádá kartu sama 😉