Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
7. bře 2012

@inkamalinka no hlavně by měla začít chodit po různých vyšetřeních...může to být dysfázie, autismus, mentální retardace atd. Chlapeček je normální, "jenom" nemluví? Nebo má i jiné problémy? 😉

miawa
7. bře 2012

@maccizpopovic Náš Maty měl taky takovou fázi, že se sám opravoval a slova vytleskával. Teď už s tím problém nemá. S výslovností vlastně skoro vůbec, jenom občas mu vypadne nějaká hláska, ve slovech, co moc nepoužívá. Slaiky už taky skoro neplete. Ale agramatismy má děsný...

@hrusti No jasně, bublifuk je taky super dechové cvičení. 😉

@vevercaci Tak mu můžeš nechat vybírat a ukazovat obrázky a vytleskávat slova na obrázcích...

inkamalinka
7. bře 2012

Bola vraj na posúdenie u psichologa, neurológa a logopéda. Bola na nejaké vyšetrenie hlavy, nejakým pristorjom. Nechce už o tom ani rozprávať, len mu dáva lieky / už nepamätám názov, ale to berú pri poruchách vývoja centra reči , po porážkach a tak /. Že ma s nim doma cvičiť.. Diagnózu napišali nejaké 3-4 veľké písmenka. Že nič väzné, ale nič jej nesľúbili kedy sa to skonči.., alebo sa zlepši. Bľaboce, občas niečo povie čo sa podoba na slovo, ale nemáme to kam zariadiť.. Ma rad deti, veľmi rad chodí do škôlky, ale nedokáže nič *rozumne*. Moji deti zbožňuje, keď odchádzame z návštevy, vraj chodí aj 5-10 dni ich hľadá po izbách.. Sestra občas vraj začala na neho veľmi kričať /povedala mi naša mama/, asi už nevládze, ak tomu prechádza obdobie rozvodu. Naposledy mi dcéra niečo veľmi veselé rozprávala, a hneď na to syn jej niečo vyparatil... Sestra sa zrútila a preplakala asi hodinu mi na rukách bez slov. Ja aj teraz plačem. .. Vijem že veľmi trpí a veľmi by som jej pomohla, ale neviem ako, tak aspoň slovami.. Preto hľadám niekoho kto by povedal aké to bude po 2- 5 rokoch

sisstin
autor
7. bře 2012

@inkamalinka no tak to vyšetření asi stálo za prd 😉 S dítětem se musí začít intenzivně pracovat dle toho, jakou má diagnozu....co to je "Nedokáže nic rozumné"? Rozumí řeči na svůj věk? Má psychomotorický vývoj na svůj věk? Atd. Z takovéhle informace, co ty podáváš, ti neřekne nikdo nic...

syn má expresivní dysfázii, tj. vada řeči, která je expresivní...rozumí řeči na svůj věk, vývoj má na svůj věk, ale má velké problémy s řečí. Mluvit začal tesně před třetím rokem, do 4let řeč totálně agramatická, výslovnost šílená. Od 4 let naskakuje gramatika, slovní zásoba téměř k věku, ale problémy jsou po obsahové stránce řeči a po výslovností. Od dvou let chodíme každý týden k logopedovi, ted chodíme i jednou týdně na rehabilitaci motoriky (dysfázie ji zasahuje), chodí do logopedické školky a pracujeme každý den doma.

Nikdo ti neřekne, jak to bude 2-5let, u nás je třeba předpodklad, že s odkladem školní docházky bude ta řeč v první třídě už ok, ale hrozí všemožné poruchy učení.....

dokud nebude mít chlapeček kvalitní péči a odpovídající reedukaci doma s matkou, tak se to dál moc nepohne...

sisstin
autor
7. bře 2012

@inkamalinka jako sezením doma a čekání, kdy se to zlepší...to by se taky nemuseli dočkat nikdy že 😝 at začnou pravidelně chodit na logopedii, sestra s ním doma musí rozvíjet všechny složky vývoje - porozumění řeči, vizuální vnímání, fonematické rozlišování, grafomotoriku, jemnou a hrubou motoriku. Nakoupit pomůcky, naučit ho na "režim", kdy přijde domů ze školky a bude s maminkou třeba hodinu denně pracovat na úkolech.

Předpokládám, že chodí do běžné školky...tak by to asi chtělo třídu logopedickou, kde mají paní učitelky vystudovanou speciální pedagogiku, ty aktivity tam jsou uzpůsobené na rozvoj řeči.

Začít s alternativní komunikací - VOKS, znakování....

inkamalinka
7. bře 2012

Pre sisstin. Vie ukázať niečo na obrázku, ale len keď vníma že na tom obrázku niečo je, ukáže na foto známych a maximum sa usmeje alebo *zhltne* nejaké písmeno z ich mena. Keď položím pohár na stôl, a to prízvukujem z očným kontaktom, a po minuté sestra poprosí ho doniesť piť... ne vždy vie čo chce od neho. Spoločenské hry u neho nefungujú, ale je rad s deťmi. Že vraj v škôlke keď majú robiť niečo skupinovo, učiteľka ho posadí na stoličku, aby nebrzdil ostatne, lebo vôbec nevníma čo mu hovoria... Skúsim pri ďalšom telefonáte opýtať na presný diagnóz, ale už sa aj bojím na tu tému rozprávať..... Nás ako sestry ten problém posledný rok veľmi vzďaľuje... Ale som tiež matka, a tým viac ma to boli, a ten chlapček mi citovo je ako syn.

sisstin
autor
7. bře 2012

@inkamalinka a to jim jako řekli, že to bude OK jo? 😲 😲 😲 😲 v tomhle věku by měl rozumět všemu, mít hlubší porozumění řeči , rozlišovat pojmy jako malý - velký, nahoře- dole atd.

To bud má těžkou poruchu porozumění mluvené řeči, může to být i autismus...panebože...to to jako nikdo neřeší? Ve školce ho posadí na židli a tím to hasne???? 😕 😖

sisstin
autor
7. bře 2012

@inkamalinka moje rada zní, nečekat na nic a upalovat do Bratislavy k opravdovým odborníkům, kde udělají chlapečkovi kvalitní psychologické vyšetření...dobrá je Dr. Jánošiková z Trnavy, na SK asi to nejlepší...jinak u nás v Čechách Dr.Krejčířová nebo Apla přímo (centrum zaměřené na autismus), ale u obou jsou šílené čekačky. Do Aply víc jak rok, ke Krejčířové ted momentálně asi cca 6měsíců.

Pokud s tím nezačnou urychleně, ale opravdu urychleně něco dělat, tak to teda skončí špatně 😉 😠

sisstin
autor
7. bře 2012

@inkamalinka jako nic jinýho ti nikdo neporadí, sestra se musí zajímat sama...hledat po netu, je už spousta diskuzí jako tahle, je spousta osobních blogů, jak dětí dysfatických, tak dětí s autismem atd. Bohužel ono to stále nefunguje tak, že dítě dostane diagnozu a doktoři řeknou, co s tím máš dělat.....a kor u vás na SK, jestli bydlíte někde směrem východ 😒

jako řečma, že to bude dobrý, že ten a ten nemluvil do 6 a je z něj pan inženýr se fakt nic nevyřeší...možná píšu útočně, ale jsem z toho úplně v šoku....hlavně z přístupu té školky...no to kde jsme ???? ☹

sissmiss
7. bře 2012

Ahojte
Idem sa k vam pridat. Moj bude mat 6 rokov. Od 2,5 som chodila po dr lebo sa mi nezdalo ze je ok ze nerozprava. Pytala som sa k logopedicke, nie, zavcasu, ked mal tri, znova, nie rozrozprava sa v skolke...Medzitym aspon sukromne k psychologicke, ktora povedala ze ak sa nerozrozprava v skolke, dorazne ziadat logopedicke vysetrenie. Konecne v 3,5r sme sa dostali k foniatricke, ktora na mna nahucala ze maly je hotentot...otrasny pristup, maly ju provokoval, naschval ukazoval ine zvierata v knihe ako sa ho pytala este sa na tom aj dobre bavil. Objednavka k logop....jej dovolenka, nase choroby, jej choroba, jej dovolenka... a maly mal 4 roky ked sme sa k nej konecne dostali. Dalsi otrasny pristup a jedina klinicka logopedicka v meste....Nasli sme si sukromne psych.centrum kde za zaoberali aj poruchami reci...takze aspon pri navstevach pani doktorky ktora nevedela nic o diagnoze, len jednoducho, neni normalny a dyslalia...sme chodili aj do toho centra kde zacal robit pokroky...Bude mat 6 rokov. Absolvovala som s urcitou nadejou ze sa hadam urci diagnoza aj vysetrenie u neorologicky...encefalogram normalny...jej odpoved ci je to dysfazia(to slovo zjavne v zivote nepocula) alebo oneskoreny vyvin...bola, ze bud je to jedno alebo je to druhe, bud sa to lepsi alebo sa to nezlepsi, bud pojde do osobitnej skoly alebo normalnej....
Sme uz par mesiacov v skolke pre deti s poruchou reci a pekne pokroky robi. Najnovsie ho chvalia pani ucitelky ze je inteligentny, okrem reci nema problem v inej oblasti. Ukecany je, ale netrafi sa vzdy v padoch, casoch...a je mu tazko rozumiet. Ale vsimam si, ze casto je to aj pohodlnost, r povedat nevie, ale vyslovit nieco dokaze ked ide pomaly, ale zvycajne sa mu nechce zdrziavat vyslovnostou, tak sa robime ze nerozumieme a potom sa posnazi... Co dalej? Je to ovela lepsie, to co dokaze vyslovit vyslovuje uplne krasne zretelne...co nie, to sa len pomaly zlepsuje. Davame Tebokan, logopediu maju v skolke velmi casto, rozmyslam aj nad Dialogom, ci by to este trosku nepomohlo...A teraz gol, vyzera to ze za cely tento narast poruch reci u deti moze ockovanie. Tazke a lahke kovy ktore su v niekolkonasobne vyssich davkach nez je norma toxixity obsiahnute vo vakcinach odrovnavaju ako prve recove centrum v mozgu...Kamaratka to prave prebera na lek.fakulte. Naco ich to tam ucia ked ti doktori to potom aj tak pichaju detom?
@sisstin niektore logopedky by mali mat tvoje vedomosti....

sisstin
autor
7. bře 2012

@sissmiss ono to není jako o pohodlnosti, ale prostě jim v některých slovech to písmeno naskočí a v některých ne 😉 vždycky je pro ně lehčí něco zopakovat při nácviku, než to pak dát v běžně mluvené řeči. Nevím, jak moc jsi dočítala, ono se to moc nedá v tisících příspěvkách 😉

ale u té expresivní dysfázie je to tak, že dítě, když slyší slovo, tak mu prostě "naskáče" 😅 😅 do mozku po písmenkách, jak jdou za sebou..ale pak při produkci toho slovo mozek nedá správný "povel" to slovo vypusti ven. Takže dítě prostě bud má to slovo úplně, ale úplně jiné, než je to naše... u nás ponožky jsou "oniny" (dokonce už to zdrobnuje, takže včera po mně chtěl, at mu přinesu "oninky" 😅 😅 😅 ), nebo to slovo prostě vypustí nějak různě zkomoleně atd. 😉 Ta výslovnost je u dysfázie fakt až vedlejší problém, ono se to upraví časem spontánně 😉 Důležitý je hlavně makat na té slovní zásobě, gramatice a pilovat řeč po obsahové stránce.

u těch smíšených forem je to tak, že i to slovo prostě dítěti zní špatně, takže dlouho trvá, než si ho uloží do pasivní slovní zásoby....třeba slovo postel mu jedno zní jako "eestel", po druhé jako zas "oooel" atd. Proto ty děti nerozumí prostě, a než se to slovo pasivně upraví do "naší" podoby a dítě mu začne rozumět, tak to prostě trvá. No a má zároven problém i s tou expresí, takže i když tomu slovu rozumí, tak zas ho ale špatně řekne 😉

sisstin
autor
7. bře 2012

@sissmiss a dysfázie rozhodně NENÍ důvod pro zvláštní školu, většina dětí s dysfázii má IQnormální, někdy i nadprůměrné v té neverbální oblasti. Ale prostě ty problémy v řeči (když nejsou dostatečně kompenzované) si pak dítě dál nese do psaní, čtení atd.

Jako ta situace je furt prdelní, ve školách nevědí, co to dysfázie je (čest výjimkám), SPC nespolupracuje se školou, učitelka dostane za úkol napsat IVP a neví, co s tim... 😖

sisstin
autor
7. bře 2012

no nic, jdu pro Tygra do školky a pak valíme na rehabilitaci....mi normálně vyskočil tlak, když čtu ty vaše příběhy 😖 😠

sissmiss
7. bře 2012

Citam vas uz dlho, niektore uz poznam cim vsetkym presli...
Ale stale mam malo informacii o mojom...snazim sa to nejako zhrnut vzdy ked sme u nietoho na vysetreni aby mali vsetky informacie...ale zatial nikto nepovedal co to vlastne je, ktora porucha.
S tym pomalym a rychlym rozpravanim by som dala priklad, slovo rozpravka...r nevie povedat, ok, ale ak sa nesazi povie lockauka...rozumiet sa da...al e ak poviem ze nech skusi este raz, tak je z toho lozpavka a to je uz blizsie...
Ta expresivna dysfazia mi naho asi sedi najviac...s pismenkami jednotlivo nema problem, ani so slabikami...ale niektore slova, viacslabicne, nedokaze vyslovit v spravnom poradi tie slabiky. Ale vlastne kolkokrat aj kratsie..jednoslabicne, tam prehodi prve pismeno za posledne... napriklad capko je prenho packo...ak ma zopakovat...ak rozprava sam, ze cita obrazok, tak to casto zvladne bez chyby. Aj cap obcas ujde ako pac...a podobne. Ale tiez sa par krat stalo ze mimovolne povedal nejake slovo pri hre uplne spravne....akoby ked sa nesustredi na rozpravanie tak je to lepsie...a pritom islo vzdy o tazsie slova...ked este hovoril len jednoslovne, raz sa nahanal a dobehol ku mne, nieco mi podal a vyhrkol len "podrz mi toto" zopakovat ani za nic, akoby to ani nepovedal on... Vcera sa tiez tak s niecim bavil a bol zaujaty a povedal si sam pre seba slovo ktore som od neho este nepocula ani raz...teraz si neviem vybavit...Ja som robila chybu ze som pracovala hlavne na vyslovnosti...to mi ale nepovedali nikde ze mam ist na to inak...az tu som sa cosi docitala a v bratislave v tej specialnej skolke hovorili ze vyslovnost neskor...tak len obcas poopravim a snazime sa skor o nove slovicka, alebo rozne tvary, casy, pady, tych ktore pozna

sissmiss
7. bře 2012

@sisstin mojatko, zlepsi sa to, uz len tym ze sa my, mamy zaujimame a studujeme a nenechavame to len tak. Vdaka za podporu

sisstin
autor
7. bře 2012

bože, zas Tygr musí kadit, když už máme jít...to tam just bude sedět 10minut 😠 😅 😅 😅

@sissmiss no to fakt na tu dysfázii vypadá, špatná gramatika, přehazování písmen a slabik atd. 😉 Jako když něco řekne špatně, třeba tvar nebo prostě po gramatický stránce, tak ho určitě oprav ...ale tak nějak, aby ho to zas nedemotivovalo mluvit 😉 tu výslovnost spíš jen jako doma při nácviku a na logo...ono se mu to fakt upraví víceméně samo, maká se pak jen na těch problematických písmenech...jako R, Ř atd.no vlastně u vás Ř asi ne 😅 😅 😅

jemu je přesně kolik roků a měsíců? 😕

sissmiss
7. bře 2012

@sisstin 5 rokov a 10 mesiacov...
On ak sa snazi tak miesto r povie take to francuzske 🙂
motivovat sa snazim, ak opravim, tak vzapati nieco dolozim...napriklad mi stale ked ideme po snp moste hovori ze pojdeme na palacinky do ufa a ze je tam maly vytah... takze dennodenne si to predcvicujeme, lebo tade chodime zo skolky a on to povie tak, ze mama, aha ufo, palacinky pojdeme, ja ty, tatino...tak sa mu tam vlozim a poviem "na"palacinky a hned sa ho spytam ake si da, aby mu to nebolo len ze ho buzerujem ale ze som zvedava na to co hovori...a potom si pamata ze maly vytah som mu hovorila ze tam je, tak to stale spomina, ze "mala vytahom hore", tak poviem "malym vytahom pojdeme hore" a hned sa pyta ze mama, mesti? Tak poviem, ano, zmestime "sa" tak akoze komunikujeme, ale opravim a doplnim, on zase nieco, ja zase opravim, alebo zopakujem ak povie spravne, pripadne neskor poviem vetu inak, aby tam bol iny tvar, nech to napocuva...napriklad, je tam maly vytah, aby pocuval to slovo aj v inych tvaroch

denisa_svatba
7. bře 2012

Tak jsme dneska byli na 3leté prohlídce. A doktor nám doporučil užívat eye q. Zkusíme to, nic tím nemůžu zkazit, že? Doktor to vychválil do nebes, jak se po tom rozmluví, až se budu divit atd. No, moc tomu něvěřím, ale za zkoušku nic nedám (maximálně těch pár stovek, co ten sirup stojí). Užíval to někdo? A mělo to aspoň minimální efekt?

denisa_svatba
7. bře 2012

Sisstin, ty jsi taková odbornice, můžu se Tě zeptat, jaké vedlejší známky může mít ještě expresivní disfázie, tedy kromě mluvení? Podle psycholožky (a i mně to tak nějak připadá), je ve všem neverbálním v rámci věku nebo napřed. Jediné, co mám pocit, že může trošku pokulhávat, je taková ta úplně drobná motorika. Ale nemá ve 3 letech ještě čas na navlíkání korálků apod.? Trošku mě dneska zaskočilo, když se mě na té tříleté prohlídce ptali, jak mu jde navlíkání korálků. Mě toto vůbec nenapadlo zkoušet... Ale co mu určitě nejde je nandavání takových těch malých zažehlovacích korálků, ale s tím mám občas co dělat i já 😀 Díky. Jinak zatím se tak nějak všichni shodli, že na autismus to nevypadá. Ale expresivní disfázie je rozhodně na programu dne...

sisstin
autor
7. bře 2012

@sissmiss no tak to děláš správně, mateřská intuice funguje...fakt super 😉

@denisa_svatba no 3leté dítě by mělo už umět navlíkat takový ty dřevěný korálky o velkým průměru. To uměl i Tygr, a to na motoriku fakt žádnej lumenn není 😝

hrozně záleží, jak je ta dysfázie těžká..u těch hraničních forem mezi OVR a dysfázií dítě může mít skutečně problém jen čistě s tou aktivní řeč, u těžkých forem může mít narušené třeba i všechny složky vývoje. Ale pokud se ty na to nebudeš cíleně zaměřovat, tak si jako myslím, že to ani moc nepoznáš, to by měl poznat ten psycholog. Proto za mě i u "jenom" expresivní vždycky psychologický vyšetření, logoped nestačí (i když se to tak uvádí). Já ti to zkopíruju z blogu:
Charakteristické znaky dysfázie
Opožděný vývoj řeči - poškození řeči a jazykových schopností na všech úrovních. Projevuje se zejména na úrovni foneticko-gramatické, syntaxi a sémantice.Tedy postihuje zvukovou skladbu hlásek a jejich řazení do slabik a slov, stavbu vět a jejich gramatickou strukturu, obsahovou úroveň vět. Slovní zásoba je chudá, výrazy zvukově podobné jsou nesprávně využívány, věty jsou jednoduché, dysgramatické, nesprávné je skloňování, předložkové vazby, spojky, pomocná slovesa nebo zvratná zájmena.

Porucha sluchového vnímání - sluchová analýza a syntéza, fonematický sluch, uchování informací (akusticko-verbální paměť). Špatná schopnost reprodukce melodie, rytmu a dynamiky řeči.

Porucha zrakového vnímání - rozlišování figur proti pozadí, diferenciace tvarů, pravolevá a prostorová orientace, optická paměť.
Porucha motoriky - postižena je jemná i hrubá motorika i orofaciální svaly (tváře, ústa).

U dětí školního věku se často objevuje propojení se specifickými poruchami učení (zejména dysgrafií, dysortografií, dyslexií). Problémy v mluvené řeči se tak přenášejí dále do čtení a psaní a nadále obtíže prohlubují.

Vývojová dysfázie není primárně poruchou intelektu a není příznakem snížených mentálních schopností dítěte. Protože však prostřednictvím řeči a jejího vývoje dochází k rozvoji myšlení dítěte, je velmi důležité při zaostávání řečového rozvoje dítě vyšetřit (logopedicky, psychologicky, foniatricky, neurologicky) a určit diagnózu. V případě, že se jedná o vývojou dysfázii, stanoví se terapeutické postupy, které projevy vývojové dysfázie stimulují a umožní dítěti optimální rozvoj ve všech oblastech.

Terapie vývojové dysfázie se provádí při individuálních hodinách na soukromých logopedických pracovištích nebo při foniatrických zařízeních, ve speciálně pedagogických centrech nebo v Centru alternativní komunikace, kde u dětí s přetrvávající nemluvností u těžkých forem dysfázie pracují odborníci pomocí jiných komunikačních technik.
Včasným podchycením a rehabilitací je možné důsledky dysfázie a jejich dopad na rozvoj dětí i na jejich pozdější školní úspěšnost zmírnit nebo zatlačit do pozadí.

a my jsme doma z reha, moc ho chválila hlavně za řeč, že prej je znát pokrok...tak jsem ráda, že to není jen můj subjektivní pocit 😝

denisa_svatba
7. bře 2012

@sisstin
Díky, psycholožka u ostatních složek (na základě kreslení, stavění kostek, ukazování obrázků...) uvedla, že odpovídá věku 3,5 - 4 roky. A domluvila jsem se s ní, že začneme chodit do takového toho kroužku, jak mají v logu pro děti s dysfázií. Aspoň se drobek trochu "otrká"...

Občas Ti závidím, že máš jen jedno dítko a můžeš se tygrovi věnovat tak, jak se věnuješ - je to super. Taky bych chtěla, ale musím ten čas dělit i mezi sestřičku ☹

A děkuji za typ na ty korálky, určitě to zkusíme. Asi se to kupuje někde v hračkářství, že? Jsem zvědavá, jak mu to půjde...

sicinka
7. bře 2012

@denisa_svatba nám eye Q fungovalo úžasně prvních pár dní, pak mi příjde že si tělo zvyklo nebo to zlepšení byla náhoda. Já koupila sirup asi 4 stovky v tom počátečním dávkování to byla na 15 dní, že to zkusím a uvidíme a teď nevím jestli koupit další. Nejde mi o peníze spíš mám pocit že od doby braní má zácpu a málo jedl a jestli to má souvislost netuším. Bych to zkusila jestli to vůbec pozře já bych si to nedala. Jinak my jsme o trochu mladší a korálky dřevěné navléká už tak půl roku, s tupou jehlou navlíká drobné, z takových těch nažehlovacích větších staví sám - u nás motorika (jemná ani hrubá) problém není.

sisstin
autor
7. bře 2012

@denisa_svatba jj, to maj všude tyhle korálky...Tygr právě dneska na reha dělal už ty malé a různé tvary, jako že to není jenom kruh, ale třeba kytička atd. A to mu prej už docela problémy dělalo 😝

filmuska_01
7. bře 2012

@denisa_svatba
cau,
kym kupis goralky, kludne navliekajte cestoviny napr, penne alebo halusky na snurku hrubsiu, zaujmave je aj navliekanie e rozstrihanej slamky.alebo cestoviny mozete aj hadzat do PET flase na zaciatok.

denisa_svatba
7. bře 2012

@filmuska_01 Super nápady 🙂

sisstin
autor
7. bře 2012

koho by zajímalo, jak by mělo dítě správně mluvit 😉

Lexikálně - sémantická rovina
3 roky
- pojmenuje běžné věci na obrázku
- ukáže obrázek věci podle použití
- ukáže na obrázku činnost
- chápe pojmy "já, moje"
- správně používá slova "ano, ne"
- odpovídá na otázky "Co děláš?" "Kde?"
- má zájem o obrázkové příběhy, knížky
3 - 3,5 roku
- ukáže obrázek podle podstatného znaku
- klade otázky "Proč?" "Kdy?"
- řekne, co je na obrázku
- reprodukuje jednoduchou říkanku
3,5 roku
- chápe jednoduché protiklady
- identifikuje věci podle společných znaků
4 roky
- zařazuje různé obrázky pod nadřazené pojmy
- ukáže obrázek podle aktuální situace
- vysvětlí, na co máme oči, knihy, auta...
- poslouchá pohádky, chápe děj
- doplní protiklady s názorem
5 let
- definuje význam pojmů
- chápe jednoduché vtipy a hádanky
- sestaví dějovou posloupnost a popíše ji
- pojmenuje, co dělá určitá profese
- přiřadí, co k sobě patří a vysvětlí to
5 - 6 let
- umí zpaměti kratší texty
- tvoří nadřazené pojmy
- tvoří protiklady (antonyma)
5,5 - 6 let
- tvoří slova podobného významu (synonyma)
- pozná a vymyslí slova stejného zvuku, ale různého významu (homonyma)
- pozná a pojmenuje nesmysl na obrázku
- správně posoudí pravdivost či nepravdivost tvrzení
- interpretuje pohádky, příběhy bez obrázkového doprovodu
- chápe a ve správném pořadí realizuje i poměrně dlouhé a komplikovanější pokyny

Morfologicko - syntaktická rovina
3 roky
- mluví ve větách, k podstatným jménům a slovesům postupně přidává přídavná jména, zájmena atd.
- rozlišuje mezi jednotným a množným číslem
- skloňuje
- tvoří souvětí souřadná
3,5 - 4 roky
- tvoří souvětí podřadná
4 - 5 let
- užívá čas minulý, přítomný, budoucí
- užívá všechny druhy slov
- mluví gramaticky správně
5 - 6 let
- pozná nesprávně utvořenou větu
- do příběhu doplní slovo ve správném tvaru

Pragmatická rovina
3 roky
- upřednostňuje verbální formu komunikace, pomocí řeči dosahuje cíle
3 - 3,5 roku
- řekne svoje jméno, jména sourozenců, kamarádů
3,5 - 4 roky
- mluví nenuceně, pokouší se o krátkou konverzaci
4 roky
- spontánně informuje o zážitcích, pocitech, přáních
- předá krátký vzkaz
5 - 6 let
- řečový projev po obsahové i formální stránce odpovídá kritériím běžné konverzace
- aktivně a spontánně navazuje řečový kontakt s dětmi i s dospělými
- dodržuje pravidla konverzace a společenského tlaku
- dokáže zformulovat otázku, adekvátně odpovědět na otázku (samostatně a smysluplně)
- smysluplně vyjádří myšlenku, nápad, mínění, popíše situaci, událost, vyjádří svoje pocity, prožitky...
- řekne svoje jméno a příjmení, jména rodičů, sourozenců, kamarádů, učitelek, svoji adresu

lenajsek
7. bře 2012

Ahoj, jen v rychlosti, moc děkuji za odkazy na cvičení, víc to prostuduju, mrknu se pak po těch Šimonových pracovních listech a zkusíme, uvidím, co z toho vyleze a jak moc to půjde...
Dneska jsem si zavzpomínala na ZUŠ a vytáhla znovu flétnu, zkusila pár písniček zahrát a malej docela poslouchala pak i dvakrát foukl, sice teda má tendence dávat celý ten náústek do pusy, ale když jsem mu to trošku přidržela, tak z toho nějaké písknutí slyšet bylo, to bylo fajn. Zkusím teď vytahovat co nejčastěji.
Zkusím i tu mouku, to je fajn nápad, foukat do mouky, nebo i ty kuličky z vaty, nebo papírové kuličky...

@sisstin Nasadila jsi mi brouka do hlavy s tím ADHD, dívala jsem se na jeden odkaz, kde jsou popsány příznaky od novorozence až po vyšší věk a co jsem se dívala, tak na 90% se mi zatím zdá, že to sedí...
Myslíš, že v tomhle věku se dá u psycholožky něco poznat, nebo to chce delší čas? Taky už se něco časem zlepšilo, nejvíc mi ty příznaky seděly tak před půl rokem, ale zvýšená plačtivost, citlivost je tady pořád... dohromady s tím nemluvením, není moc motoricky zručný, šikovný atd... no, je otázka, jestli to není jen k tomu opožděnému psychomotorickému vývoji, že...

@vevercaci U nás je Bají, bejí teď taky nové slovo a znamená toho hrozně moc, ani nevím vlastně co všechno, mám pocit, že pokaždé je to něco jiného... 😀 Ještě se k tomu přidalo biki, begí, bagí... předtím to bylo jen be a ba, předtím aba.
To mě nenapadlo vytleskat a rozeslabikovat správně slovo, místo toho jeho... to je fajn nápad!

lenajsek
7. bře 2012

A super nápad s těma těstovinama, navlíkat penne mě nenapadlo, my dřív dávali těstoviny do krabičky, když měl něco málo přes ten rok, tak vůbec nechápal, že se může dát něco dovnitř do něčeho, tak jsme trénovali na těstovinách. Teď dáváme čočku a hrách do malé petflašky od Kubíka.

A ještě dotaz, co z těch diagnóz, které tady zaznívají, se dá rozpoznat na EEG? Asi to pak záleží spíš na psychologickím vyšetření, EEG by mohlo vlastně odhalit co vše? Děkuji...

filmuska_01
7. bře 2012

@lenajsek ahoj, s tym fukanim som si spomenula, ze sme rozfukavali kvapky vody, najpr vsa kvapkali tym kvapkadlom od vigantolu napr. na papier na pecenie, bolo to dobre,lebo sa to tak pekne smykalo a spajali sa kvapky. ale uz dlho sme to nerobili, dcerka si vsak vacsinou fuka len pod nos, na ofinku.musime to trenovat,aj som ani nevedela ze to ma suvis s hovorenim vtedy.

co sa tyka navliekania mna dcerka prekvapila, dlho nechcela nevliekat male koralky asi 0.5mm ,co sme mali doma a raz ked som sedela na wc dosla aj nahrdelnikom,tak som cudovala, akurat si to nevedela uviazat.
u nej je cely vyvoj taky neplynuly,skokovy.nikdy neviem, co cakat.

filmuska_01
7. bře 2012

pardon samozrejme 0.5cm mali tie gulicky .