Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

misuulka12
8. zář 2014

@ josefina79
Mám bohužel úplně stejnou zkušenost, já to řešila kolem 3. roku a paní doktorka, když jsem jí řekla, že si myslím, že má Míša opožděný vývoj řeči, tak ať jí dám čas, že se rozmluví, že se s tím stejně nedá moc co dělat.

Takže jsem se sama po prázdninách objednala k paní psycholožce, bez žádanky. Na logopedii chodíme k soukromé logopedce, protože logopedie na pojišťovnu bývá většinou o ničem.
Foniatrii máme za sebou v Žitné, tam jsme, ale přes známost, přímo u paní přednostky. Máme slíbený stacionář, ale až se Míša adaptuje ve školce. Jo a eeg jsme tedy zvládly, ale s velkým řevem.

Pokud je paní MUDr. staršího věku, jako třeba u nás, chodil k ní už můj muž, tak moc povědomí, jak se řeč rozvíjí a že je třeba to řešit brzo, k nim asi ještě nedorazilo. A osvěta asi moc nefunguje.

josefina79
8. zář 2014

@misuulka12 jo, je to starší paní doktorka.
Já chápu, že jít na logopedii s ročním dítětem je divný, ale já jí vysvětlovala, že tam nejsme poslaní proto, že by nemluvil, ale proto, že je hypotonický a v Podolí mají podezření, že má hypotonickou I pusu a proto špatně polyká. On se třeba napije čaje, ale není schopný to pořádně polknout, ale hned to vyplivuje.... Navíc si skoro nic nestrká do pusy, což se může zdát jako výhoda, ale taky to není dobře. Prostě by mu tu pusu měli rozcvičit.
No a Dr. si pořád vedla svou, že s ročním dítětem mne z logopedie vyhodí. A to jsem jí říkala, že už tam jsme objednáni, že vědí, že mu je rok a že tam berou I menší děti.

peggy722
8. zář 2014

Ela začala chodit do školky. Zatím je tam spokojená, žádný scény, líbí se jí tam. Všechno zvládá, je tam hodná. Dokonce i cvičí 🙂 , už i jí. První dny moc jíst nechtěla. Zatím jsem jí dávala na dopoledne, teď má trochu rýmu, tak je doma. Ale už tam bude muset i spát. V řeči je určitý zlepšení, mluví mnohem víc, ale gramatika skoro žádná. POzitivum, snaží se mnohem víc opakovat a zlepšuje se i výslovnost. Ve školce se nějak domluví, učitelky jsou tam zvyklé na špatně mluvící děti. Když jsem jí hlásila na logopedii, tak durhý den už bylo pod náma dalších 8 jmen. Takže asi není jediná ve třídě, kdo má problémy s mluvením. Jinak je dle učitelek šikovná, samostatná, dělá, to co ostatní. je zajímavý, jak se ty děti někdy chovají ve školce úplně jinak než doma. Doma byla v poslední době dost agresivní a hysterická. Neustále se starší hádaly a mlátily. Tak jsem z toho měla strach, že to bude zkoušet i ve školce a tam je prý úplně zlatá.

K psycholožce máme termín 21.10. Tak jsem zvědavá. Ještě nás čeká foniatrie. Nemáte někdo zkušenost s Hlasovým centrem ve Španělský ulici ? Nechtěla jsem čeka na Žitnou, tak jsem nás objednala sem.

@misuulka12 My máme taky dvě logopedky, protože ta státní si s Elou ze začátku nevěděla moc rady, tak jsme začly chodit ještě k soukromý. Teď bude mít logo ještě ve školce. O prázninách mi doma moc spolupracovat nechtěla. Dneska to bylo už mnohem lepší. Je vidět, že se už trochu zklidnila. Nás teda doktorka hnala na logo už před třetím rokem. A taky je to už starší doktorka, takže je to asi doktor od doktora.

mvmk
8. zář 2014

@dezyre no tak to jsou skoro stejne stari male byly v cervenci 4 roky. A ona rozhodne mluvi totalne agramaticky, proste dokaze placat 20 slov za sebou, ale totalne bez gramatiky. Neni to jen, ze bych ji musela trochu poopravit 😝 Ale slovni zasobu uz ma velice slusnou. Treba pouziva ted docela Rada slova typu: prirozene, samozrejme defakto 😵 Ale jinac gulas prvotridni. Takze si ty rozhodne o Stanika strarosti nedelej 😉 A hrubou motoriku jsme meli uplne prisernou, ja jsem na zacatku ani nedoufala, ze se nauci rovne chodit 😅 A ted dela kotrmelce a toci se na tyci 🙂 Takze ja jsem stastna jak blecha. A jak pises ty priklady s vylitou stavou a tak, tak si myslim, ze mu to docela pali 😉

krystalka
8. zář 2014

@mvmk - ahoj 🙂 , to je skvělý, že se malá takhle rozjela, naprosto chápu, jak jsi šťastná 🙂 , jinak s těmi slovy - Jiřík taky třeba běžně používal slova jako "jistěže ano" apod. a přitom jinak ta věta byla třeba dost krkolomně postavená, ale i ve školce se vždycky smáli, jaké používá knižní výrazy 🙂

mvmk
8. zář 2014

@krystalka no ja mam taky docela pocit, ze ona tim jakoby maskuje, to ze ji ta rec az tak nejde. Kdyz se na neco pta nebo neco oznamuje, tak tam vzdy za to strci OK 😅 Jeste to jakoby strasne dulezite zdurazni a mlaska u toho jak stara mlada 🙄 Ale ja, jak jsme na Tom byli fakt priserne, tak se dokazu fakt tesit 😅

peggy722
9. zář 2014

@mvmk Až Eliška bude mít slovní zásobu jeko tvoje Ema, tak budu jásat.
Já jsem zvědavá, co se dozvíme od psycholožky. Obě logopedky říkají, že si nejsou jistý, jestli už to u ní je expresivní dysfázie nebo ne. Řeč vykazuje všechny známky, že jo, ale ostatní složky má v pořádku. Tak teď babo raď 😅 . Já sama někdy nevím. Mně přijde úplně v pořádku až na to mluvení a učitelkám ve školce taky. V některejch věcech je i šikovnější než ostatní děti. Ještě že nemáme termín až v únoru, to bych se tu asi zbláznila. Ale očividně jí ta školka prospívá, dokonce se tam naučila i uklízet. Tak jsem v neděli čubrněla, jak po sobě bleskově uklízela hračky. 😝 Obvykle se úklidu vyhýbá jak morový ráně.

josefina79
9. zář 2014

@peggy722 k jaké psycholožce jdete, jestli se můžu zeptat?
Jinak co se týká foniatrie, tak mi kamarádka logopedka doporučovala v Praze MUDr. Jedličku, že prý je špička. Takže my jsme objednáni tam (30/9).

peggy722
9. zář 2014

@josefina79 Jdeme k Novákové. Já jsem se náhodně o prázdninách setkala s jednou maminkou chlapečka, co má expresivní dysfázii. Jsou s Elou stejně starý a byly u ní. Shodou okolností chodí na FB. Já tam nechodím, tak jsem o téhle psycholožce neměla ani ponětí. Prý je fakt dobrá a používá stejnou diagnostiku jako Krejčířová. Po telefonu byla moc milá, tak uvidíme, jak bude Ela spolupracovat.

josefina79
9. zář 2014

@peggy722 tak držím palce, ať to dopadne co možná nejlépe.

alisek
9. zář 2014

ahoj holky tak už týden chodíme do speciální logopedické třídy (korálky) a vypadá to dobře, Honzík se dost zapojuje a těší se tam, je to úplně něco jiného než ta klasícká jednotřídka kde bylo 23dětí a kde se mu nikdo nevěnoval, chodil si tam jen hrát. Máme pracovní sešit a domácí úkoly, děti hrají na flétničky, asi zkusíme jogu a zpívání v souboru, pokud to zvládne, když ne tak se nic neděje.

alisek
9. zář 2014

holky pardubačky, můžete mi prosím poradit klinického logopeda? děkuji 😉

sisstin
autor
9. zář 2014

@peggy722 s Novákovou se znám osobně, je dobrá, sama má dítě s VD 😉

ladida.l
9. zář 2014

@alisek Ahoj, takže nakonec chodíte na Strojaře? My jsme byli u klinické logopedky Zelenkové. Objednací lhůty jsou strašně dlouhé. Nakonec jsme tam byla jen dvakrát. Chodíme na soukromou logo k Sádovské do Pardubic.

alisek
9. zář 2014

@ladida.l jojo chodíme na strojaře do logopedický, zatím se nám to tam moc líbí, učitelka moc milá. A co vy a nová školka a os.asistentka? jak se malýmu líbí ve školce?
Děkuju za doporučení, už jsi druhá, tak zkusím k ní, tu v chrudimskou Valešovou mi spíš nedoporučují.

Nechcete holky někdy zajít na kafe?
@ladida.l
@sisstin

alisek
9. zář 2014

@ladida.l jak často chodíte k logopedovi? kolik stojí ta soukr.?

peggy722
9. zář 2014

@sisstin Dík za referenci. Nevím, jestli Ela tuší zradu, ale co začala chodit do školky, tak se nestačím divit. Ještě koncem prázdnin opakovat vůbec nechtěla a teď sama si nosí knížky. Docela mně mate, že ona dokáže vyhláskovat slovo jahoda, ale dohromady to neřekne. 😖 Takže zatím máme samý jednoslabičný a dvojslabičný slova. Ale dneska se na první pokus naučila slovo čaj 🙂 .

sisstin
autor
9. zář 2014

@alisek klidně, dělám do 12h, pak mám čas 😉

alisek
9. zář 2014

@sisstin to je fajn, tak se holky domluvíme 😉

ladida.l
9. zář 2014

@alisek
@sisstin můžeme se sejít u nás 🙂 klidně, Marek určitě rád uvidí Tygra

sicinka
10. zář 2014

@dezyre tak ti nevím Dáda dělá to samé je o kus starší, mentální retardaci nemá, ADHD si nemyslím, ale pořád je takový hodně nevyrovnaný a podle toho co jsem nastudovala je to sociální nezralost a nezbývá než vydržet. On ve školce taky nechce dělat nic navíc tam nechce být, u všeho tvrdí že se bojí (když se vztekal tak zjistil že to nefunguje), vzhledem k slovní zásobě má na vše milion výmluv velmi často trefných ale co je to platné. Teď je v nové státní školce, samozřejmě nejí, minule udělal scénu kvůli tomu že si nepřevleče tepláky na ven atd. Slovní zásobu má hodně nadprůměrnou, lego staví pro 10 let, motoricky je stále dost nadprůměrný. Ale proč má pořád záchvaty vzteku negativismu absolutně netuším. Jestli někdy nějakou diagnozu obdrží tak dám vědět 🙂

lencus
10. zář 2014

Ahoj všem, jdu s prosbou, zda bych se tu nemohla občas připojit, zda je tu někdo s podobně starým dítkem či podobnými problémy. Popř. zda mě může občas někdo poradit a psychicky podpořit.
Už jsem tu byla nakrátko před časem a aktuálně jsem dost rozhozená ☹ Máme mladšího syna Honzíka, 3,5 roku s dg. PVP, lehká MR, porucha pozornosti, opožděný vývoj v expr. sl. řeči.
Honzík nastoupil do MŠ spec. třídy, byli jsme tam zatím 2x. Nemá žádnou asistentku, zatím jsem tam s ním do oběda já. Momentálně mě sejmulo vidět, jak na tom doopravdy Honzík je, v porovnání s jinými dětmi. Jsem už celkem dlouho smířená s dg. autismus, ale jedna věc je dg. na papíru a druhá realita. Potřebovala bych nějakou konkrétní radu, co dělat, aby se dokázal více přizpůsobit prostředí, aby byl ochotný dělat to, co ostatní děti.

sisstin
autor
10. zář 2014

@lencus ono je těžký dát nějakou konkrétní radu, protože každé dítě s autismem je jiné...s čím má největší problémy? 😉

Jinak my ted byli po prázdninách konečně na logo a docela mě potěšila s tím, že už mu nechá jen 15 minut, že už má vše nastartované tak, jak má, a že by se výslovnost dorovnala i kdyby jsme už nic nedělali. Momentálně naskakuje R, Ř trošku....největší problém sykavky, ale to říkala, že má ještě tak rok na upevnění a pak by to mělo už jít. Tak doufám, že do školy už fakt půjde max. bez Ř 🙂

dezyre
10. zář 2014

@mvmk
@sicinka
Holky, tak dnes jsme měli schůzku rodičů ve školce, tak jsem se ptala na Staníka, tak mě ředitelka řekla, že je správně v jejich třídě, že klasická školka pro něj absolutně momentálně není a že u Staníka "nějaký problém" bude, ale nic víc nekonkretizovala. Zatím říkala, že si zvyká, že jdou vidět oproti prvním dnům pokroky, že si zvyká na nový režim. A ptala jsem se jí jestli tam moc zlobí, protože každý den chodí ze školky a říká, že moc zlobil paní učitelky a ona říkala, že ho zvládají, že kdyby s ním měli větší problém, tak mě dají vědět, ale prý nic zvláštního. No tak jsem taková nějaká, že nevím co si mám myslet 😉 Je ale pravda, že za těch pár dnů co chodí do školky, tak na něm pokroky pozoruji - rychleji se oblíká, i když se u toho občas vztekne a rychleji jí a je pořádnější a snaží se pečlivěji vybarvovat obrázky,i když teda přetahuje hooodně 😀 O řeči moc mluvit nebudu, teď jsme dostali za úkol koupit sešit, desky a bude dostávat po každé logopedii domácí úkol.Logopedie jim vychází cca 3x - 4x týdně.
@sicinka ale alespoň v něčem ti Dáda vyniká. Staník nestaví, motoricky je na tom normálně. ... no i když, když jde dolů ze schodů, tak ještě nohy nestřídá.. ale na kole bez přídavných koleček jezdit umí. Já jsem taky zvědavá, jestli má Staník ještě naději z toho "vyrůst", anebo mu něco přišijí 😒

lencus
10. zář 2014

@sisstin Ředitelka říkala, že vidí, že je Honzík se mnou "spojený pupeční šňůrou".....takže bude potřeba ho trochu osamostatnit. Dále samozřejmě nechce respektovat, a zřejmě ještě dlouho nebude, že se děti ze třídy smí zdržovat jen na části zahrady, že nemůže kam se mu zachce. Nechce se účastnit básniček a zpívání. Nechce sedět u stolečku a něco zkoušet malovat nebo skládat. Děti dneska cvičili s balonem....nemohl se účastnit, protože by samozřejmě všude házel balonem. Vím, že je tam jen krátce, ale je to hrozně vyčerpávající ho pořád nějak usměrňovat. Párkrát se mě opět ve vzteku snažil kousnout, což už doma nedělá (jen bráchovi, když ho naštve).
Pozitivum je, že paní ředitelka mi dneska říkala, že pro něj zažádala o asistentku. Je to fajn, ale přijde mi to jako přehození zodpovědnosti a práce s ním na někoho jiného.

emily1104
11. zář 2014

Ahoj po delhší dobe se hlasím.poslehla jsem Mudr .že mam dcere dat jeste cez prazdniny čas stím mluvenim a pak se uvidí...4.zaři mnela 3 roky vcera jsme byly u mudr.na prohlidku a zase jsem dostala odpoved ona se rozmluvy dajte jí čas ... tak jsem ji požadala o žadanku na fono a k neurologovy odpověd bylo že to je uplne zbytečne na fono lebo ona všetko poslehne pohopi stim nemuže mat problem neurologia je zbytečna nevipada nato že by to potrebovala .... tak nas nakonec poslala k psicholožke jedeme tam 15 v pondelí ..mužete my poradit čo nas tam čeka na tom prvním navštevě? dekuju

mvmk
11. zář 2014

@dezyre ja si myslim, ze si delas zbytecne starosti. Podle toho co pises, tak je opravdu moc velky sikulka. A kdyz je bez dg. tak urcite vse bude v poradku. Tu rec urcite dopilujete 😉 Moje je skoro stejne stara jak Stanik, myslim, ze nejaky Mesic Sem nebo tam, zadnou roli uz nehraje. 😎 a nevynika take vuuubec v nicem 😅 . Obleka se, ale porad s moji pomoci. Zapnout zip, nebo knoflicky porad nehrozi 😒 svleci se umi, ale veci pres hlavu stahnout ji take dela Problem. Zoubky ji take musim vzdy docistit. Ted na 4 lete neprosla 😝 , ale MUDr. pobzbudil, na dysfatika dobre dotahuje. 🙂 Vymalovat - nevymalovava pouze obrazky jakoby zacara 😅 Ja osobne jsem na ni, ale strasne pysna 🙂 kazdy pokrok i malicky je pro me velka senzace. Kdyz se ohlednu tak rok zpatky, kdy jsem si fakt myslela, ze je budto autista, nebo alespon MR tak jsem ted neuveritelne stastna. Ocekavani nemam zadna, proste vim co sebou expresivni dysfazie prinasi, a pokud neni to ditko zdrovinka nejak nadprumerne inteligentni tak ta budoucnost na ruzich ustlana asi neni 😢 , ale hlavni je ze funguje. Mala si jde se sousedovic detmi za dum hrat na hriste, jeste pred rokem utopie 😵 S kazdym komunikuje, nestydi se. Vcera ji podaval pan prodavac v reznictvi kus salamu a povida, " tak co holcicko, chces take kousek? A mala na to " Kousek ne, celej by byl lepsi" 😀 😀 😀 Mozna jina maminka by ditko okrikla. Ale ja jsem se cela stastna musela jeste hodinu potom smat Si tam urcite ty lidi rekly, podivej na tu matku jaky ma drzy dite a jeste se tomu smeje. 😀 A ani nevis, ja je to uzasne pocit, kdyz neco rikas a mala se me Diva primo do oci a proste vsemu rozumi. Proste uz neresim, jestli cara jen kola, a nesklada lego jako profik. Snazim se s ni pracovat jak muzu, nevim jesti bude v normalni skole nebo projde jen tu zvlastni s odrenyma zadama, to je vse hodne daleko a uz se tim nestresuju. Hlavne, ze rozumi, funguje jako normalni dite, ostatni deti ji berou a je stastna. Tak jsem nakonec stasni vsichni 😲

dezyre
12. zář 2014

@mvmk to si krásně vystihla 😉 Já už teda taky Staníka hezkých xxxx měsíců nesrovnávám s vrstevníkama, ale pořád ještě ve mě hlodá, jestli už se chová jako "normální" dítě, nebo prostě ne.. Protože nemám srovnání, jestli co to Staník dělá, je prostě v dětským věku "normální", nebo ne. Ale tak každopádně se snaží. Včera si nadšeně donesl první úkol ze školky, od logopedky, tak jsme trénovali a šlo mu to hezky, jen teda fakt neposedí. No a ještě k tomu včera říkala tchýni ředitelka, že s největší pravděpodobností si na Staníka pozvou ze specky psycholožku, protože se jim nezdá, jak je pořád nesoustředěný, nevydrží.. Jo on třeba plní logopedické úkoly, ale neexistuje, aby vydržel na židličce dýl jak 30 vteřin, pořád se ohlíží po pokoji, musí se dvakrát upozornit aby vnímal, atd. Tak chtějí, aby ho ještě jednou psycholožka zkoukla. Ale popravdě já jsem jedině ráda 😉 Teď nám ve školce nabízeli spoustu kroužků, tak zvažuju, jestli ho mám zkusit někam přihlásit, dost se mě líbilo plavání, anebo potom v květnu pořádají školku v přírodě na pár dnů. Minimálně ta školka v přírodě by se mu moc líbila, ale já z toho mám dost obavy 😅 😀 Náhodou tvoje malá má dobrou vyřídilku 😀 😀 😀 Já jsem chtěla Staníkovi včera šplíchnout do nosu mořskou vodu, protože na něj něco leze a on na mě začal řvát, že to nebude dobrý nápad 😅 A malá chodí do nějaké školky? Nebo je ještě doma?

kriistin
12. zář 2014

ahoj holky
dnes jsem mluvila ve školce s pani učitelkou.Nam řikala psychložka že bude matysek muset mit asistenta pedagoga ve školce.Taky jsem se bavila s učitelkou že v druhe školce ho maji a řikala že matysek by taky potřeboval.Psycholožka řikala že si musi zažadat školka o asistenta.Mate taky nekdo asistenta pedagoga ve školce?

dezyre
12. zář 2014

@kriistin Ahoj, vůbec jsem netušila, že máš s Matýskem nějaké "trable". Kdy jste začali chodit na psychologii?