Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
28. čer 2012

@blka 🙂 🙂 tenhle krtek http://www.odborneknihy.cz/zbozi/deti-do-3.-let... jsou 3 díly, ale tenhle je od 3 let a ne nejlehčí myslím že se Tomovi půjde. jo logopedické pexeso mám taky-jedničku 🙂 a určitě koupím pak ty další 2. my z těma šimonovýma listema děláme protože já má z logopedii, jinak bych s nimi nedělala

sisstin
autor
28. čer 2012

Toho Barboru první díl už máme hotový,v druhém jsme asi v půlce. Ten sob Bob je fakt těžší,první díl už máme hotový,ale z toho druhého jen pár listů,dál už nezvládá.

filmuska_01
28. čer 2012

@sicinka podla mojej skusenosti je to uplen u vas v poriadku, pri starsej som okrem najekaych logickych hier a dupla nemal takmer nic.
U Dady som pocitovala najvacsi prinos pomocok vtedy, ked mala na zaciatku aj slabsie porozumenie, tie karticky a obrazky jej pomohli ucit sa nove veci,kedze mi to neslo len slovnym popisom a pozorovanim, a zaroven som mala aj spatnu vazbu,co uz ovlada.
Dnes sa uci uz aj inak,ej to ovela jednoduchsie. Pokladam ich za taku barlicku,co pomaha ,ked treba.

a aj dnes kupujem vacsinou tak aby to vyuzili obe. Nedam dopustit na smartovky a Logico, to su veci co sa oplatia. To budeme kupovat aj do buducna. 🙂

filmuska_01
28. čer 2012

@sisstin ten bob je narocny, moja predskolacka ma asi tak do polky ten druhy diel zatial.Peta je sikovnik. 😎

sisstin
autor
28. čer 2012

ha, a Tygr konečně staví z Lega dle návodu 😝

filmuska_01
28. čer 2012

@sisstin a co pekne stavia?

sisstin
autor
28. čer 2012

@filmuska_01 nějakej strom a zvíře. Lego ho doteď moc nezajímalo,max.si hrál s těma pandulakama. Ale poslední dny fakt začal stavět a baví ho to. A to jsem chtěla to Lego už prodávat,že si s tím nehraje.

filmuska_01
28. čer 2012

@sisstin urcite mu lego nechaj, Duplo teda. este len teraz ho zacne viac zaujmat.
Ja som ho pouzivala na stavanie podla predlohy tak, ze osm najprv robila ja ten model pre nou a potom stavala Mimi a a z potom podla navodu,to je tazsie.
Dada zatial len ozdobuje vsetko duplo kvetinkami a robi kominy a hra sa situacne ak jej postavim domcek, tak panacik kuka z okna, hra sa zo zvieratkami,hojdackou, posadi, da spat a spaja vagoniky do vlacika ,a da neho zvieratka a jazdia, krmi ich. Vsetko sa snazim popisovat,aj ked ma niekedy teda nebavi...

lenajsek
28. čer 2012

Holky ahoj, vrátili jsme se dneska od té kamarádky a úplně super... 🙂 Jen teda pro mě blbá zpráva, sourozenec zatím nebude, ale to sem nepatří...
Tak vás dočtu později, mějte se fajn, opatrujte se!

margareta76
29. čer 2012

@sisstin: Ahoj. Rada by som sa Ta spytala, ako prebiehala "vyucovacia" hodina s Tvojim synom este v case pravidelneho a intenzivneho ucenia sa. Zacali ste napr. vzdy (plus - minus) tu istu hodinu, ucili ste sa kazdy den aj vikendy? Pocas tej hodiny ste striedali rozne aktivity, rozne hry? Na druhy den ste si to zopakovali alebo ste zacinali novymi hrami...? Rada by som vedela, ako taka Vasa vzorova hodina vyzerala. Dakujem Ti velmi pekne za informacie.

sisstin
autor
29. čer 2012

@margareta76 jako zas nějak úplně přesně jsme to nalinkovaný neměli. Když nechodil do školky, tak jsme většinou dělali dopoledne určitou dobu, pak jsme šli ven, a pak zase odpoledne. Co chodí do školky, tak pracujeme po příchodu. Já jsem tuším na to tady psala článek, jdu ho najít....

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan...

margareta76
29. čer 2012

@sisstin: Dakujem, si POKLADIK 😵

dezyre
29. čer 2012

Ahoj holky,
tak musím říct, že co jsem začala Staníka cíleně nutit do nějakých aktivit, jinak to napíšu :D Snažím se, aby byl trochu víc spolupracující, takže si nehraju tak jak chce on, ale postrkuju ho, aby si hrál tak jak chci já 😀 Co jsem objednala hry, tak jsem zatím vytáhla Den a Noc, Zajíc v pytli (to hrajeme tak, že vyskládám kartičky, Staník tahá obrázky z pytlíčku, pojmenováváme si je a přikládáme obrázek na kartičky), pexeso (to taky hledáme dvě k sobě a popisujeme si ho) a vkládací puzzle. Den a Noc ho zatím zajímá jen tak, že si to sám skládá, podle předlohy ho to absolutně nebaví. Dost ho chytl Zajíc v pytli - dnes mě to dokonce sám přinesl, abychom hráli 🙂))) Pexeso jakštakš - ale potvůrka umí najít dvě k sobě a vkládací puzzle taky zvládá s přehledem. Co se týká komunikativnosti tak za těch pár dnů cíleného mučení jsem akorát zaznamenala, že si víc žvatlá.. nic pro mě srozumitelného, ale tak snad je to dobré znamení 😀 Tak a teď si jdu přečíst ten článek co tu dávala odkaz Sisstin, jak doma pracují. Taky mě to dost zajímá 😀

lenajsek
29. čer 2012

@smardik To je super, moc díky za odkaz na tu Grannu, mám další věc na seznam na podzimní svátek, narozeniny nebo pak na Vánoce... 🙂

A musím mrknout na ty Šimonovy pracovní listy, jestli by to už pro nás bylo...

@sicinka máte toho požehnaně, ty chlupatý drátky jsou super, musím je sehnat! A parádní nápad s těma barevnýma papírkama, aby je lepil na věci stejné barvy, super! Kolik máte barev? L. by zvládl asi jen ty základní a to ještě kdo ví, jestli...
A puzzle u nás taky valí, hlavně to, kde má pod tím předkreslený ten obrázek, máme dřevěné z Tesca za pár korun a to střídáme.
A kam valíte do Itálie? Užijte si to, to bude paráda!!! Taky bych jela... my se k moři asi jen tak nedostaneme... 😝

A musím mrknout i na tu Diagnostiku dítěte předškolního věku, když si to tady tak chválíte... a logopedické pexeso, to je k dostání normálně v knihkupectvích?

lenajsek
29. čer 2012

@dezyre Ahoj, ten Zajíc je super, i ten Den a noc, Lukin moc zatím neovládá stavět dle předlohy, ale to se snad poddá... Zajíce zatím taky hrajem, že dává obrázky na tu předlohu a já mu to pojmenovávám, není schopný nic říct...
Ale jinak budu muset asi fakt pevný režim, každý den aspoň hodinku cíleně něco, i z logopedie, jinak se fakt nehnem z místa, pořád žádná nová slova a mám pocit, že těch pár co už uměl, přestal používat... je to jak začarovaný kruh... 😢
Je teď samostatnější v sebeobsluze, už si dokáže vysléct ponožky, kalhoty, slipy, s pomocí tričko přetáhne přes hlavu, sundá si boty, už se i docela obstojně nají, pít umí ze skleničky krásně, už ví co kam patří, tak i oblečení si uklízí, nosí špinavé věci do pračky a pod, i hrubá motorika se zlepšuje, jemná taky, ale ta řeč furt nic... 😢

Naštěstí jdeme na logopedii i teď v červenci, původně už nebylo místo, ale uvolnilo se a jdeme za 14 dní...

dezyre
29. čer 2012

Hm, tak po tom co jsem si přečetla jak Sisstin doma pracují, tak mám výčitky, že Staníka fakt zanedbávám. Při domácích pracech mu nic moc nekomentuju (ale začnu). A cílenému intenzivnímu učení věnujeme cca hodinku - hodinku a půl denně - víc mě Staník nevydrží :/ .. Ale trénujeme teprve pár dnů, třeba se to zlepší a bude ho to i bavit ;)
Holky mohla bych se Vás zeptat, co máte trochu starší děti, kdy Vám začaly chtít jíst sami?! Nebo jste je taky nějak cíleně nutili?

lenajsek
29. čer 2012

@dezyre Já mám taky vždycky výčitky, že s malým nepracuju tak intenzivně, jak bych asi měla, ale taky mi u ničeho moc nevydrží, i když, teď je to už lepší, ale když byl ve věku Staníka, tak to taky nebylo nic moc...
A sám chtěl jíst tak kolem toho druhého roku, dřív se nechával krmit a odmítal vzít lžičku do ruky... dodnes se krmí převážně lžičkou a to ještě ne vždy, někdy se nechá nakrmit, vidličkou mu napichovat moc nejde... 😝

dezyre
29. čer 2012

@lenajsek Úplně se ve Vás vidím - Staník taky těch pár slov co kolem roku a půl říkal už úplně zapomněl ☹ Je super, že se L. tak hezky už obslouží. Staník pije jen z láhve s brčkem a z kelímku ve vaně :p, ze sklenice nebo hrnečku pít nechce, ale zatím ho nechávám, ať si nacvičuje ve vaně 😀 O tom jídle jsem psala před chvílí - vůbec nechce jíst sám. Ale už ho budu muset trénovat. Už nechce sám jíst ani rohlík, ani brumíka. Ale já mu dám :D Teď jsem mu strčila rohlík namazaný se sýrem do ruky a jak si sám tlačí. Ráno to vyzkoušíme s jogurtem 🙂

dezyre
29. čer 2012

@lenajsek Staník je zas opak :D On si raději napichuje např. meloun na vidličku, než aby jedl lžičkou. Ale to musí mít fakt náladu a chuť.

sisstin
autor
29. čer 2012

@dezyre no ale on je malej, že jo...v jeho věku to u nás bylo hlavně jen o neustálém komentování všeho...abych s ním něco dělala, jako že by jsme si k něčemu sedli a dělali třeba půl hodiny v kuse...to fakt neexistovalo...to až od těch tří let 😉

jinak Tygr sám jedl jen rukou, to asi od dvou let....ale jinak do nástupu do školky lžičkou nebo vidličkou vůbec nejedl, ono je to dané i tím, že odjakživa katastrofálně jí, takže doma byl o suchém pečivu, uzeninách, Brumíkách atd. Ve školce začal normálně jíst lžičkou a vidličkou (ted už mu dávaj i nůž na zkoušku) a tam jí sám...ale to fakt až od těch 4let...ale u nás to bylo hlavně o tom, že prostě nic nejedl 😖

smardik
29. čer 2012

@dezyre jestli tě můžu uklidnit taky nepracujeme tak jak sisstin, to by mi Tom nevydržel a nějak mám pocit že při 2 dětěch na to ani ten čas není, pracujeme teda denně ale na minuty, hodiny to spočítané nemám
a jinak Tom se mi sám nenají dodnes a to má přes 3 a půl. sám sní chleba-napichuje si na napichovátko a jí to mu jde, ale jakmile si umaže ruce končí a musím krmit. Polívku občas zkouší ale to je spíš zázrak, v jeslích teda jí sám pokaždé-polívku ale samy učitelky říkají že jí strašně pomalu, jak má málo musí pomáhat a musí fakt u něj sedět, povzbuzovat ho, druhé sám nesní vůbec

sisstin
autor
29. čer 2012

my jako dřív fakt dělali hodně, nejvíc intezivní to bylo mezi 3-4roky...to byly opravdu 4h denně určitě...ale jeho to bavilo, prostě to pro něj bylo hraní....on si nijak hrát sám neuměl...takže jsem ho prostě něčím musela bavit....no to mu v podstatě vydrželo doted...sice si už hrát jakž takž umí, ale ne sám....prostě to je furt "mamí, mamí...podívej se atd." To máme i ve zprávě od Krejčířové, že při volné hře vydrží samostatně u činnosti jen velmi krátce a hned se snaží zapojovat druhé do interakce.

Ale jak začal chodit do školky, tak jeho "pracovní" nadšení dost opadlo a musela jsem ho už dost motivovat, dřív to chtěl furt dělat sám od sebe. No a ted po návštěvě u Krejčířové jsme povolili hodně, dost mě uklidnila 🙂

smardik
29. čer 2012

@lenajsek není zač taky budu kupovat ale asi jen tak, něco jsem ted dávala do rané péče tak nám ubylo tak doplníme další 🙂

já mám už na vánoce playmobil a ten záhadný hrad ale myslím že ho ještě dávat nebudu a zůstane ve skříni, zatím mu moc nejde ani den a noc i když se to pomaličku lepší

sisstin
autor
29. čer 2012

a oni s ním hlavně dělají i ve školce...tenhle týden mi učitelka říkala, že fakt pozná první hlásku ve slově...a že mu hláskovala slova a on je skládal z písmen....nebo minule dělali nějaký logický úlohy...takže oni se mu tam v tomhle směru věnují 🙂

zuzana76
29. čer 2012

ahojte, myslite, ze 2 rocne dieta by sa malo vediet hrat s vkladackou? teda vhadzovat tvary, napr trojuholnik, kocka atd... do spravnych otvorov? lebo moj ma 23 mesiacov, a zatial nevie, snazi sa vkladat, ale nespravne, len niekedy sa trafi a take,ze pexeso sa nehrame este

my sa hrame nasledovne - pozerame a komentujeme si knizky, vydrzi asi 5-10, niekedy 15 minut
potom vkladame, vydrzi 10-15 minut
pomahanie doma s domacimi pracami komentujem
hrame sa s autickami- parkujeme ich, staviame z lega garaze
hrame sa s vodickou na balkone a s lodkami a s gumennymi zvieratkami

@dezyre ved tvoj Stanko ma len 2 roky a 2 mesiace a to sa hrate uz nejake hry?

sisstin
autor
29. čer 2012

@zuzana76 dvouletý dítě by tu normu - trojúhelník, čtverec a kolečko zvládnout mělo 😉 jinak pro dvouletáky už je her dost, mrkni sem, dole mám odkazy

https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan...

zuzana76
29. čer 2012

@sisstin vdaka, tak ideme trenovat, starsi to vedel

miawa
29. čer 2012

Já zastávám to, že pravidelná práce je důležitá a že to chce mít nějaký řád. Určitě nebude každému vyhovovat stejný režim, u nás se ale hlavně ze začátku to, že každý den ve stejnou dobu se něco dělá, hodně osvědčilo. A pokud má člověk víc dětí, měl by si takový režim spíš zavést, protože až vaše děti půjdou do školy, hrozí jim poruchy učení, a to si s nimi budete muset každý den sednout a něco dělat, protože sami se nenaučí možná vůbec nic. 😕

S tím jídlem, Maty děsně nerad jí příborem, ale on nenávidí jídla, který si musí nakrájet. A první co jedl sám byl taky chleba nakrájený na kostičky s napichovátkem. 😉

@lenajsek jj, diagnostiku i šimonovy listy koupíš normálně v knihkupectví... a příští týden, jak jsou svátky, má Dobrovský na České -25%, dají se tam koupit i smartovky a další hry... já bych se tam docela ráda dobelhala 😀

dezyre
29. čer 2012

@zuzana76 My jsme začali až teď ;) Hlavně proto, že Staník je absolutně nespolupracující, nenechá si nic vysvětlit a když chci aby něco udělal tak okamžitě lehne na zem a vzteká se, tak se ho snažím těma hrama trochu nasměrovat ke spolupráci a světe div se, fakt to docela funguje. Jakoby se pomalu učil poslouchat a hlavně vnímat. No a hlavně hrajeme kvůli tomu, že u toho nejvíc mluvíme, takže kvůli rozšíření pasivní slovní zásoby a samozřejmě doufám, že potom přijde i ta aktivní 😀
S těma vkládačkama tě asi taky nepotěším - Staník teda není žádnej rychlík, ale vkládačky - od Fiser prise ten hrnec, tak těch pět tvarů zvládal s přehledem už v roce a půl. Teď jsme po dlouhé době vytáhli kyblík s kostkama - pro představu: http://www.hrackarna.cz/kostky-v-kbeliku-s-vkla... (máme trochu jiný, ale tvary tam jsou stejné) no a Staník naházel z cca 70ti kostek 65 úplně správně 😉 Ale ty tvary není nic co by se nedalo naučit ;) Mě spíš trápí, že třeba Staník vůbec neumí nebo nechce frčet na odrážedle 😖 Já nevím jestli to neumí, nebo ho to nebaví, ale mám pocit, že je v tomto dost pozadu.

@sisstin budu se muset nějak prostě hlídat, abych opravdu všechno komentovala. Bohužel pokud něco dělám, tak jsem potichu, mluvíme jen když si hrajeme. I když jdeme ven, tak se přistihnu, že jdeme třeba 5 min. mlčky, tak se pak snažím něco komentovat, ale žádná sláva 😖 Co se týká jídla, tak Staník je právě taky takovej. I když už jsem teda psala, že se to dost zlepšilo, ale až poslední dny .. Tak snad když má lepší apetit, začne mít i zájem o to, aby baštil sám.

@smardik Staník je taky na to umazání dost háklivý. Když má plněnýho brumíka a sáhne na tu náplň tak s jídlem končí. Už mě docela i začíná štvát, že se pomale začínají ozývat z rodiny, že proč ještě sám nejí, že ho mám nechat hlady, že ho to donutí. Jako ale nenechají si vysvětlit, že pro něho to fakt trest není, že on klidně celý den jíst prostě nebude. I takové jsme měli dny, když se třeba prodírali zoubky, tak za celý den snědl např. jen pár jahod, anebo trochu polévky.. a hlady neumřel. Ale i tak, přece ho nebudu tři dny trápit hlady, protože se sám nenají..

smardik
29. čer 2012

@dezyre jo taky to poslouchám a vyprdni se na ně, je to tvé dítě a o oni to nedělají schválně, neřeknou si tak ted nemusí schválně sám jíst abych maminku naštval. já se raduju z toho že jí sám aspon v jeslích a postupně to přijde domů, prostě ho krmím, hlady ho fakt nenechám-za prvé on fakt raději jíst nebude když by měl sám a hlavně přece ho nenechám hlady, to by mu bylo akorát špatně