Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
31. říj 2012

@sicinka no tak je malej, ale prostě ta řeč není jako řeč tříletýho, lidi se už otáčej, on jakoby mluví normoš, ale vyslovuje tak, že to prostě upoutává hrozně pozornost, malej nemalej 😉

hrusti
31. říj 2012

@sicinka My máme taky problém s barvami. Hodně dlouhou dobu měl pojemnování jahodová, sluníčková atd. Az teprve ted zacal konečně říkat pojmenování barev, nicméně mu není pořádně rozumět :-/

sisstin
autor
31. říj 2012

tak jako takhle, Tygr říkal barvy normálně v tom smyslu, že nepoužíval jako ta přirovnání, ale samozřejmě taky si je patlal, momentálně je bílá v pořádku, tu říká normálně, zelená je "elená" (tak to už se blíží), modrá je "moá", růžová je "vůvová", žlutá je "vutá", červenená je "nenená", černá je"nená", šedá je v pořádku, to umí i s tou sykavkou, oranžová je "ovavová" apod. Jako vylepšuje tu výslovnost pomalu těch barev, ale opět, jde to hoooodně pomalu 😝

lenajsek
31. říj 2012

@dasafles Ahojky Dáši, moc díky, jojo, zpráva mi přišla, jen nemám čas odepisovat, moc se omlouvám... pokusím se to co nejdřív napravit. Byla bys moc hodná, kdybys mi do mailu poslala nějaké ty strukturované úkoly, Lukina to moc baví a děláme vždycky něco z toho co už máme každý den, něco máme z Oškoly, něco z Rané péče, něco jsem si já vytiskla a v RP mi to zalaminovali...
A musíme se domluvit na tu mozaiku, nechtěli byste se zastavit u nás doma? Mohli byste za jakéhokoli počasí... 😉

Nestíhám dočítat, klasika 😀

lenajsek
31. říj 2012

Jinak ohledně barev, tak my samozřejmě nepojmenováváme, ale není schopnej doteď přesně určit, která je která, navíc není schopnej dát někdy ani dvě stejný barvy na sebe... musíme tohle trénovat fakt každej den 😝

lenajsek
31. říj 2012

A od známé kluk, má tři a půl, normálně těžkej standart, možná někdy s přemírou energie, ale s řečí nemá vůbec problém, mluví už dlouho krásně, ale doteď neumí pojmenovat a určit barvy, tak možná to někomu jen trvá dýl...

hrusti
31. říj 2012

@lenajsek Na to trénování barviček je super i ta mozaika Quercetti pro děti od 2 let. Na barevnou předlohu se dávají stejné barvičky. My jsme s tím začínali, když jsme se učili barvičky.
http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/podle-zna...

Nebo ještě je dobré Hravé učení. Tam je vyloženě kvíz, kdy mají děti hádat barvičky. Ten Honzíka hodně bavil 😀

beodenka
31. říj 2012

@hrusti To vypada skvele, koupim to Tomovi k 2. narozeninam 🙂 Ma narozeniny 3 tydny pred Vanoci, tak nevim, co porad vymyslet. My mame na barvy zatim jen tohle: http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/podle-zna... Tom do toho tluce jak hluchej do vrat, ale kulicky sklada spravne.
Jestli mate, holky, i jine tipy, budu vam moc vdecna: Tom si nejvic hraje s kostkou http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/drevene-h... Bavi ho ten labyrint. Vkladacky posklada, ale hodi dve zviratka a jde od toho.
Myslite, ze ma cenu kupovat mluviciho pejska od Fisher Price? Tom ma zatim notebook http://www.maxikovy-hracky.cz/katalog/hracky-pr... a ten ho taky bavi, pousti si na nem pisnicky, dokonce huhlal neco jako ABCD, ale kdyz jsme stali za dverma. Pred nama ani za nic.

lenajsek
31. říj 2012

@hrusti Wuercetti máme už rok doma, úplně stejnou, ale nevím proč, Lukin s ní vůbec nechce pracovat. 😝 Máme teď jeden strukturovaný úkol z RP na barvy, tak trénujem to. A na Chytrém dítěti máme taky barvy, ale tam to prostě nezvlád. Je možný, že mu to fakt nejde, z důvodu nějaké té poruchy. A to jsem začínala pojmenovávat tak cca před třičtvrtě rokem na kolíčkách na prádlo.

lenajsek
31. říj 2012

@hrusti Quercetti jsem chtěla napsat. 😉 A Chytré dítě budu zas muset někdy na netu rozjet, dlouho jsme tam nebyli.

@beodenka Zatloukačka je super, Lukina pořád baví, konečně začal sám zatloukat, dlouho mu to nešlo... 😝 a to má tu z Ikei, od roku.
Mluvící pejsek ho bavil tak do roku a třičtvrtě, pak už ne a teď se nám na něj jen práší, tak myslím že je to pro menší děti.
Jinak Lukin dostane Logico, dřevěnou vláčkodráhu, patrovou garáž na auto, Lego Duplo a JIxin stavebnici kompatibilní s Legem DUplo, jen cenově přijatelnější, stavebnici ZOOB, dřevěné krájení ovoce, nějaká autíčka a tak...

abbie
31. říj 2012

@sissmiss tak to je silne kafe, co povedala .... inak rovnako to je aj s tou mojou kamoskou, ona dobre vie, ake mam s malym problemy a furt sa mi chvali a chvali ...

abbie
31. říj 2012

@hrusti to vypada super, kupim malemu na Vianoce 😎
@beodenka ten havo mne osobne pride uz pre mensie deti ... bude to len stlacat a pocuvat ... nic naucne v tom nevidim

hrusti
31. říj 2012

@beodenka Pejska bych asi nekupovala. U nas si s nim obe deti hraly chvilku a vicemene tady lezi a prasi se na nej 😉 A je docela drahy 😉
U nas budou vanoce ve znameni Smartovek. Honzik si hrozne pral to chytre auticko. K tomu dostane jeste barevny kod. a tablet
http://www.hracky-bambule.cz/ostatni/alltoyscz/...
Mladsi dceri jsme koupili smartphone: http://www.hracky-bambule.cz/ostatni/alltoyscz/...

beodenka
31. říj 2012

Ja jsem si taky rikala, ze ten pejsek uz je asi pase. @hrusti Ty odkazy nefunguji ☹
Vlackodraha me taky napadla. Lego Duplo- jedno uz mame, tak bychom mohli koupit dalsi. Tom teda dve kostky nespoji, jenom rozpojuje, co jsem poskladala ja a taha to po dome 😖

hrusti
31. říj 2012

@beodenka Aha, hmne, to je záhada ☹ Tak zkus na stránkách wéwéwé hracky-bambule. cz zadat do vyhledávání smartphone nebo tablet. Jsou to ty v modré krabičce. Smartphone stojí 299 a tablet 499 Kc.

sissmiss
31. říj 2012

@abbie no trapna bola. Hovorim, toto bolo posledne, odvtedy som sa jej vyhybala, nech si mysli co chce. Simon je sikovny, vcera som bola s mladatom na sono klbikov a bol s nami. Ako sa dival na obrazovku ked robila dr sono, tak sa ma pyta, ze mamina, to je mozog? (nevidel ze mu prechadza po nozickach, bol bokom) tak sestricka s dr boli prekvapene, ze ake slova pouziva a ako rozmysla. Jeho vobec taketo bavi, ako funguje telo a take. Minule som s nim bola kocikovat s kamoskami a hovorili, ze rozumeju mu vsetko, alebo skoro vsetko, aj ked sa musia viac snazit. Teda pokial sa nepredvadza a nezacne: mamina ja ine lozplavam- to znamena, ze inou recou a uz napodobnuje 😀 To ma od leta z dovolenky, nelubilo sa mu ked sme hovorili ang a on nerozumel, tak zacal aj on hatlaninu nejaku 🙂

abbie
31. říj 2012

@beodenka a skusala si mu najprv dat skladat to vacsie lego? moj sa na nom naucil spajat a potom mu slo aj to mensie, ktore chce uz lepsiu jemnu motoriku ...http://www.mall.sk/mega-bloks/megabloks-mega-ko...

abbie
31. říj 2012

@sissmiss to je strasne mile, dufam, ze sa takych hlasok aj ja dozijem 😀

beodenka
31. říj 2012

@abbie To jsem nezkousela, diky za tip!

sicinka
31. říj 2012

@beodenka pejska nebrat u nás o něj byl zájem přibližně 20 minut pak se na něj práší a určitě je spíš pro prcky.

sicinka
31. říj 2012

Jinak Dáda by byl nejspokojenější kdyby dostal k vánocům IPAD, ale pak už by se s náma nebavil vůbec. On co chodí do školky tak toho doma moc dělat nechce - přijde mi že je unavený. Doma si už vlastně hraje minimálně. Než přijedeme domů tak je většinou pět, pak se mnou vaří nebo děláme nějakou výtvarnou aktivitu, pak má přidělený na 30 minut Iphone no a pak koupat, chvíli čteme knížku nebo děláme logico a spát. Není čas není ča a bude hůř.

smardik
31. říj 2012

@beodenka pejska nemá cenu kupovat, já koupila-staršího a šel brzo z domu

bocianka123
31. říj 2012

@beodenka ahoj, ja si tiež myslím, že ten psík už nie je pre tvojho syna. To je tak pre menšie deti. A tiež súhlasím s @abbie - skúsiť kúpiť väčšie kocky a ked sa naučí tie spájať, už bude vedieť aj menšie.
Môj syn už vie spájať tie lego skaldačky väčšie, ale môj má zasa problém - vhodiť alebo prirpadiť správny tvar do tých vkladačiek. to mu vôbec nejde a strašne sa jeduje. On automaticky dáva všetky vkladačky do jeedného otvoru . No podľa mňa by to však už mal vedieť, aspoň také 2-3 tvary správne priradiť.. neviem... no a zasa "porovnávam"... ach...

a čo spomínate tie "VLáčKOdráhy" - drevenné - to myslíte také drevenné koľajnice a po nich sa chodí s vláčikom? my také máme ešte po staršom synovi.

A kočky, veľmi dobré tipy ste sem nahodili. Ja to nejako nesledujem, lebo veľa vecí už máme, ale napr. tú drevenú kocku , čo spomínala @beodenka ešte nemáme, tak asi to bude na Vianoce.

@sissmiss no úžasný bol 🙂 . tie hlášky, ja by som tiež pozerala, že čo to také malé rozpráva ako rozumne 😉 . Ja som si to užila pri staršom synovi, on strašne veľa rozprával aj na plnú električku, autobus , vlak - hlavne vtedy ho to strašne bavilo, lebo ho veľa ľudí počúvalo. 😅 A som bola aj pyšná na neho... tak som sa trošku aj pochválila... 😉

bocianka123
31. říj 2012

@sicinka prosímťa ten iPAD či ako sa to volá, to je ako tablet? veľa som tu už o tom čítala, že to vraj pomáha a- dajú sa na ňom inštalovať nejaké špeciálne výukové programy, či ako?

dezyre
31. říj 2012

Ahoj holky, už je to snad půl roku, co jsem tu přispívala naposledy a doufám, že se můžu opět přidat. I když se přiznám, že poslední dobou už jsem ani nedočítala ☹
Jdu si za Váma zkušenějšíma pro radu, my jsme teprve na začátku. Syn 2,5 roku stále nemluví, ba naopak jakoby se vracel v řeči zpět. V roce a půl uměl více slabik než teď - např. máma, táta, není - toto už absolutně nepoužívá, přes léto se začal rozmlouvat, sice mu to nešlo, ale snaha byla - baba - ryba, bába - žába, buej - bublina .. a teď když mu ukážu žábu, tak mě řekne -dá, máma táta absolutně nepoužívá v běžných situacích, jen když si "povídáme" a koukáme na fotky, a já řeknu, řekni táta, tak řekne -tá, a řekni máma - dá... O své jméno se ani nepokouší. Myslela jsem si dlouhou dobu, že jde jen třeba o opožděný vývoj řeči (myslím si, že rozumí obstojně), ale poslední dobou na něm pozoruju tak trochu autistické rysy (doufám, že se pletu a je to jen "vývoj") ☹ např co se týká vztahů s dětma - prostě bezdůvodně je na hřišti napadá, přiblíží se k němu dítě na metr a on už začíná útočit, a to třeba to dítě stojí jen opodál a kouká, anebo jedeme tak po ulici na odrážedle a on se zastaví u paní a ona na něj promluví "Ahoj Staníku" on vezme motorku a bouchne s ní tu paní, případně na něj promluví někdo jinej a on se okamžitě ohání rukou. Až teď ve dvou letech vzal na milost babičky - jinak to dělal i babičkám, které vídá celkem často, to stejné kamarádku, se kterou se stýkáme už rok a půl jednou týdně. Anebo prostě - jeho hraní vypadá tak, že prostě rozháže hračky po pokoji, vyháže knížky z police, zvířátka, vysype lego, sesype všechno dohromady a je po hraní ☹ a nejvíc mě vytáčí, když dělá něco co by neměl, tak mu říkám ať to nedělá, že to rozbije, stokrát mu to říkám klidně a on na mě hledí a dělá to dál a čeká co bude. Jinak co se týká porozumění - doteď s manželem prostě nevíme jestli nám rozumí, nerozumí, zkouší, anebo nás má na háku. Řeknu úplně jednoduchý příklad - sní čokoládu, říkám mu Staníčku seber ten papírek a vyhoď ho do koše, poslechne vyhodí ho, za nějakou dobu si rozbalí dalších pár kousků, papírky naháže na zem, tak mu říkám Staníku seber ty papírky ze země a vyhoď je, udělá to, pak si dá další - zase ho poučuju, že má papírek vyhodit a on najednou chodí po místnosti s tím papírkem a prostě asi neví co má dělat, položí ho na linku, to už po chvíli začnu pěnit a říkám do koše, ty nevíš kde je koš? Furt na mě hledí, tak musím jít a ukázat mu kde je koš, aby to vyhodil. NO a z toho další den se opakuje to samé.. Co se týká říkání si o něco - řekne si jen o koko a teď ve 2,5 letech si začal říkat o pití - pipí, jinak na záchod si neřekne, to si otvírá sám a snaží se jít sám, o jídlo si neřekne... Prostě fakt kolikrát nevím co chce. Je to jen zlomek toho na co jsem si vzpomněla... Dnes jsme byli u Dr. s průjmem, tak jsem jí říkala, že Staník nemluví, nepoužívá máma, táta, dokonce to už neumí ani říct, že v roce a půl na tom byl líp a ona na mě hleděla a hned vypsala papír na neurologii, že jsme měli přijít dřív. Tak jsem ráda, že to tak nějak nesmetla ze stolu a že se snad začne něco řešit a do tří let už snad budeme vědět jak na tom Staník je a zařídit se prostě dál.. (školka, atd. )

sisstin
autor
31. říj 2012

@dezyre no ta agresivita právě může být z té frustrace, že se nedomluví a nemůže komunikovat 😉 to samý k dětem, prostě on neví, jak je oslovit, jak se připojit a ráně rozumí každej 😉

s tím porozuměním, neřekneš mu to s tím papírkem třeba v trošku jiné situaci, kdy on pak nereaguje? Mně to tedy trochu tím, že nerozumí zavání, ony tyhle děti mají fakt hodně vyvinutou neverbální komunikaci, takže můžou působit, že rozumí...ale stačí, aby bylo něco trošku jinak a pokynu, na který jinak reagují, najednou nerozumí....páč ta situace je trošku jiná a vyleze na povrch, že se neřídí tím slovním pokynem, ale právě tou situací a gestama apod. 😉

sisstin
autor
31. říj 2012

@bocianka123 Ipad je tablet, nejlepší máš fakt od Apple, páč ten má nejvíc těch aplikací ke stažení nebo ke koupi...a ve výsledku je prý i nejkvalitnější, co se týče výdrže 😉

dezyre
31. říj 2012

@sisstin já fakt nevím, mám pocit, že jednou rozumí a podruhé tomu samému prostě nerozumí. Ale z toho zase mu prostě něco tak běžně řeknu a myslím si, že mě rozumět nebude a on prostě porozumí a udělá to. Jako kdyby měl spíše problémy s jednoduššíma příkazama a ty složitější prostě zvládal. Myslíš, že tím, že je tak agresivní se snaží upoutat pozornost? Jednu věc jsem ale vypozorovala - dělá to jen venku. Když jsme doma a přijde návštěva, tak agresivní není (v rámci možností, nějaký tahanice o hračky nepočítám), dokonce i když jdeme do takové herny u nás na vesnici, tak tam to taky není tak hrozné. Ale když jsme venku na hřišti, anebo někoho náhodně potkáme, tak prostě konec. To začíná to jeho bezdůvodné bití. Jinak býval agresivní i doma - přišla návštěva a on místo přivítání, šel okamžitě do dotyčného dítěte žduchnout, případně bouchnout.. Popravdě s tímto se nejhůř vyrovnávám. S tou jeho agresivitou. Myslím, že unesu téměř jakoukoliv diagnózu, dokonce i na to nemluvení jsem zvyklá a zas mě to tak netrápí, ale s tou agresivitou se nedokážu smířit.

sissmiss
31. říj 2012

@sisstin je nejaka takato pomocka pre rozvoj reci? No to by bolo pre nas, maly zboznuje hry v mobile, to mu ide najlepsie 😝
Nejaky link na tie aplikacie alebo nejaku ukazku, o co cca ide by si nemala? Vobec nemam predstavu

A inak u nas logico...az tak nezabodovalo/...chvilu aj hej, ale on si potvora pamata spravne odpovede uz po jednom raze aj na pol roka...tak zhruba ma logico. Mame vesmir, zvierata(gazdovstvo ci ako), rozvoj reci, ludske telo a logicke daco. On ked nevie napr.to so zaciatocnymi pismenami, co patri a nepatri do skupiny, tak je natolko "vychcany" ze si to dokaze logicky odvodit podla obrazkov vpravo, ale niektore boli super

sisstin
autor
31. říj 2012

@sissmiss http://www.i-sen.cz/

@dezyre agresivita je u nemluvících či špatně rozumících dětí normální, je to obranná reakce...bud jsou děti úzkostné nebo naopak agresivní. Zkoušeli jste už nějakou alternativní komunikaci? Mělo by to pomoct 😉