Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - on měl mít ty sluchátka a vždycky, když tam něco uslyší, tak měl navléknout dřevěný kroužek na tyčku, jinak u nás byl problém právě s tím, než si přesně ujasnil, co se po něm chce (a to má přitom porozumění v pořádku) - oni mu tam třeba pustili zvuk a on nic, tak se ptali, jestli tam něco slyší, no a on že jo 😉 , on se prostě vždycky nějak zasnil...a nic..., tak jsme mu museli vysvětlit, že ten kroužek tam musí dát hned, jak to uslyší...pak už to bylo v pohodě. Jinak, ty první dvě vyšetření, kde si nenechal dát ty sluchátka, mu zkontrolovali sluch pomocí obrázků - byli jsme ve zvukotěsné kabince, měl před sebou velký arch papíru s obrázky a sestra byla vedle a pouštěla nám do mikrofonu, který byl kousek vedle nás, otázky "kde je vláček", kde je... a on měl ukazovat a já jsem říkala, jestli ukázal, nebo ne....nejdřív se tedy ještě ujistili, že ty obrázky všechny zná, takže mu to přeříkala... A ještě mu tam dělali tympanogram, tzn. jestli má volné bubínky a nemá tam třeba podtlak kvůli tekutině nebo zvětšené mandli, ale to je celkem v pohodě, jen mu zkraje ouška přiložili takovou nějakou elektrodu, či co a ono to vyšle nějakou frekvenci a maluje to na papír křivku. Jiřík má zvětšenou nosní mandli, takže napoprvé ta křivka vyšla špatně, za 3 měsíce už líp a teď v září už byla úplně v pohodě, ale bere na to od začátku Aerius sirup, takže to asi zabralo. Na ORL mi doporučili nechat mandli vyndat, ale mně se do toho kvůli té narkóze fakt hooodně nechce, takže dokud mu to nepůsobí nějaké problémy, jako že by měl záněty uší, špatně slyšel, nebo měl nepřetržitě rýmu, tak do toho zatím nejdu 😉 . On téměř nemocný nebývá a když už, tak jen běžné nachlazení, zatím jsme ještě nikdy nemuseli k dětské doktorce kvůli nemoci (ťuk ťuk 😉 )

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - jinak, kromě toho vyšetření sluchu, mu paní doktorka na foniatrii koukla do uší, do pusy a do krku a povídala si s ním, zkoušela porozumění, ptala se ho kde je co na obrázku, zkoušela početní představy, kolik tam čeho je a snažila se z něj dostat co nejvíc té řeči, aby viděla jak na tom je. Plus samozřejmě si povídala se mnou - anamnéza, dosavadní vývoj apod. Byla moc příjemná, na rozdíl od těch sester 😉

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - jinak my měli to pořadí - nejdřív logopedie, pak foniatrie a teď jsem ho nechala otestovat ve školce psycholožkou, tak uvidíme, my myslím nejsme případ pro dr. Krejčířovou, ptala jsem se i logopedky, jestli podle ní tu psychologii potřebujeme, tak mi říkala, že podle ní stačí, než půjde do školy, on je na tom celkem dobře, ale nabídla mi vyšetření psycholožkou SPC ve školce, tak jsem si říkala, že mu to nijak neublíží a uvidíme, co z toho vyjde 😉 . Jiřík chodí do speciální školky, mají tam právě SPC, už tam chodíme víc než rok na logopedii, teď už tam chodí i normálně do školky a zatím si to nemůžu vynachválit, pracují tam s nimi fakt úžasně, logopedka si ho bere jednou týdně na půl hodiny rovnou ze třídy, jednou za tři týdny s ní mám schůzku i já, abych věděla co a jak, i psycholožka si ho teď brala rovnou ze třídy, sídlí ve stejné budově, pak ho zas přivedla zpátky....chodí jim do školky i canisterapeut s pejskama...fakt jsem spokojená, nic lepšího jsem si nemohla pro Jířu přát 🙂

dezyre
8. lis 2012

@krystalka díky moc za informace. Mám obavy, že to absolutně nezvládneme. Že Staník nebude chtít spolupracovat s cizí paní ☹ A už vůbec mu asi nebudu schopná vysvětlit, že když uslyší zvuk, že má navlíknout kroužek. No to bude docela masakr. Podle toho co píšeš, tak to není jen vyšetření sluchu, ale i porozumnění? A můžu se zeptat v kolikati letech jste tam byli? Protože si myslím, že pro normální dítě ve Staníkově věku - 2,5 roku je představa o počtu náročná. I když teda 2,5 leté dítě asi už pozná, když je něčeho málo nebo moc ..
Jiřík chodí do super školky.. U nás nic takového není, jsme na dědině. Ale určitě bychom něco našli v Brně, samozřejmě potom podle diagnózy se zařídíme. Určitě pokud se nám "něco" prokáže, dala bych Staníka taky do speciální školky, s tím, že bych se už ale snažila, aby šel do normální školy.

paolin
8. lis 2012

@dezyre tak u nás ve 3 letech na foniatrii změřili echo v ouškách - byli jsme tam 2x . Poprvé ječel a zakryl si uši, podruhé jsme se domluvili a přišli, když malej usnul. Podruhé na foniatrii jsme byli letos a to nás zavřeli do zvukotěsné komory se setřičkou. Ta měla A4 s obrázky a pak doktor přes mikrofon řikal třeba kde je auto a Adík měl na papíru ukázat. Doktor postupně snižoval hlasitost. Pak mu změřili zase ouška. Byli jsme na ORL u doktora Lavičky, ten je v Brně nej. Je fakt moc příjemný.

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - já myslím, že oni mají i jiné metody, jak ten sluch vyšetřit, právě jako u nás ze začátku s těmi obrázky, možná i něco dalšího, pro ty menší děti...a jasně, že početní představy u vás zkoušet nebude, možná to porozumění, ale mám pocit, že ta foniatrická vyšetření vypadají pokaždé někde jinde nějak jinak 😉 . My jsme začali na logopedii chodit pravidelně ve 3,5 letech (ve 3 letech jsme se byli poprvé poradit) a na té foniatrii jsme byli vlastně až ve 3 letech a 9 měsících poprvé, teď jsme naposled byli v září, ve 4,5...takže byl Jiřík o dost starší než Staník 😉

krystalka
8. lis 2012

@dezyre - jinak Jiřík má lehčí expresívní dysfázii a počítám, že do školy půjde taky do normální, jen bych radši našla nějakou, kde nemají tolik dětí ve třídě, mají nějaké zkušenosti s dys poruchami a případně nemají povinnou angličtinu od první třídy...a při troše štěstí možná nebude mít ani odklad, normálně by šel v 6,5...ta řeč se mu teď rovná docela rychle, tak uvidíme...vlastně za nějaký rok a čtvrt bychom měli jít k zápisu 😉

sisstin
autor
8. lis 2012

no nám se ta řeč nějak nerovná, jako do mluvy jako takový už je to fakt dobrý....ale ta výslovnost, to je prostě na mrtvým bodě neustále....opravil pár slov, ale jde to šíleně pomalu.... 😕 se školou ještě vůbec nevim, jako vědomostně by měl určitě na normální školu, ale nevim, jak ta řeč....takže to zatím nechávám ve hvězdách, on by i tak šel do první v 6,11roku....počítám s odkladem na 99%, fakt nevěřim, že by do dvou let měl tu výslovnost nějak normální 😕

krystalka
8. lis 2012

@sisstin - to mě mrzí ☹ , ale tak třeba ještě udělá pak nějaký větší skok, u nás se to začalo rovnat poslední dobou najednou....ještě před měsícem jsem s logopedkou řešila, že prakticky nepoužívá nebo dává špatně předložky a najednou poslední dobou slyším, že jich většinu dává a často i správně 😉 . A i ta výslovnost dost pokročila...a přitom v září to bylo fakt ještě někde úplně jinde....občas ještě špatně skloňuje, nebo se zapomene, i když to umí a pořád nám chybí zvratné "se", ale už mu je fakt docela rozumět a dost si spolu pokecáme 😉 . Ale zato ta grafomotorika se nějak zhoršila, nevím proč, ale to snad taky dáme do pořádku....On paradoxně napodobí lépe číslici, než namaluje rovnou čáru....ale on to má tak i v té logo, že třeba umí už dost dobře R , ale některé lehčí hlásky mu tolik nejdou...

sisstin
autor
8. lis 2012

@krystalka u nás nikdy nějak obří skok nebyl, že by třeba jako za měsíc obří změna...on mluví už víc jak dva roky, ale prostě jde to tak nějak plynuje....on už říká souvětí ze 4-5vět, má všechny spojky, předložky, zvratné se i si atd. Prostě mluví normálně úplně (občas se splete samo, ale nic hroznýho), ale prostě mluví tak, že mu nikdo mimo nás a známých osob nerozumí.

Logo teda říkala, že se jí zdá, že ted by ta výslovnost měla hodně poskočit, že při nácviku už zvládá hodně dobře, ale nevim....do spontánní řeči se nám to jaksi nedaří protlačit 😝

krystalka
8. lis 2012

@sisstin - tak úplně cizí lidi mu často taky nerozumějí, nebo jen něco, ale já tam ten velký rozdíl prostě slyším, dřív jsme mu občas nemohli porozumět ani my doma, teď už je s ním docela normální komunikace 😉 , používá všechny časy apod., logopedka mi říkala, že po novém roce začnou intenzivněji pilovat právě tu výslovnost, ta gramatika jde tak nějak sama od sebe, ale s tou výslovností taky bude víc práce, je mu sice rozumět, ale je to takové patlavé 😉 . Tak snad už se to u vás taky brzy pohne....a do té školy - 2 roky je celkem dost dlouhá doba, třeba to ještě vypiluje 😉

sisstin
autor
8. lis 2012

@krystalka tak já mu doma rozuměla vždycky všechno, s tím problém nebyl, já už to mám tak zafixovaný, že mi přijde, že jako mluví normoš a nechápu, když se mě pak lidi ptají, co říká 😅 😅 😅 gramatiku má spravenou už dlouho, to fakt za půl roku téměř vše dohnal....ale výslovnost, katastrofa... 😝

krystalka
8. lis 2012

@sisstin - ale jo, to my mu v zásadě taky rozuměli, ale občas prostě přišel s něčím a než my vydedukovali co to má být....teď už rozumíme prakticky všemu. Samo, že jsem mu dřív vlastně rozuměla i když dělal spíš jen gesta s nějakým tím slovním doprovodem, ale teď je to fakt úplně o něčem jiném... A dřív mu právě cizí lidi nerozuměli ani slovo, teď už často jo 😉 , taky už teď na veřejnosti promluví daleko častěji, než když mu to ještě nešlo 😉

sisstin
autor
8. lis 2012

@krystalka třeba kamarádka říkala, že mu rozuměla úplně normálně nebo skoro vše...ale chlapi nerozumí obecně vůbec nebo strašně málo. U ženských takovej problém není 😕 Tygr právě mluví furt na veřejnosti a furt na nás někdo čumí, páč on nemluví, on řve 😝

sisstin
autor
8. lis 2012

mně prostě přijde "nefér" (samozřejmě v nadneseném slova smyslu), že děti, které do 4 třeba neřekly skoro nic nebo mluvily fakt jako jednoslovně atd., teď po roce vyslovují mnohem líp jak Tygr, kterej ve 4 letech už normálně mluvil....u nás ty skoky prostě nejsou vůbec, že by jak píšeš ty, že v září ještě neuměl předložky a tak...a ted už vše...tak to u nás nebylo fakt nikdy...

dezyre
8. lis 2012

@sisstin alespoň tygra slyšíš, když mluví pořádně nahlas, tak to má být 😀 😀 😀 😀 😀 Jako mě Staník rozčiluje s tím, že skoro nemluví, o to o co si řekne, tak špatně vyslovuje a ještě u toho šeptá 😀 Vůbec nevím kde to vzal, ale on ke mě přijde a začne šeptat.. Ale on si celkově rád hraje s hlasem - až mě to překvapuje, na to že fakt vůbec nemluví, tak si hraje s hlasem, že ho různě mění nebo šeptá, ale hlasitě "normálně" jsem ho snad ještě mluvit neslyšela 😀

dezyre
8. lis 2012

@krystalka no jsem zvědavá kam a ke komu vůbec půjdeme, kam nás Dr. pošle. Ale určitě se jí v pondělí optám na co se mám připravit a co všechno tam budou Staníkovi dělat, protože z toho začínám mít větší strach než z té neurologie :D Mě teda taky překvapilo, že Dr. začala jednat, protože co slýchávám a dočítám se i tady na internetu, tak ti doktoři preferují nějaká vyšetření až po třetím roce a Staníkova doktorka reagovala okamžitě, že jsme měli přijít už dřív. Dokonce jsem se cítila i tak, že jsme prostě něco zanedbali.

@paolin a malej se nevzbudil, když ho vyšetřovali, nebo když jste ho přenášeli? Anebo to dělali tak, jak mě psala @sisstin včera ohledně té neurologie, že bychom tam spali a udělali by mu to přes noc?

sisstin
autor
8. lis 2012

@dezyre no ono je to šílený, páč on jak mele furt a piští na šílený frekvenci 😝 a čím víc jako něco zapáleně komentuje, tím víc piští 😝

dezyre
8. lis 2012

@sisstin náhodou je to krásný 😀 On ti to asi chce všechno hrozně rychle sdělit a u toho je hlučnější 😀 Jé teď jsem si vzpomněla na Postřižiny a strýca Pepina 😀 Já se hrozně těším na to, až mě tu Staník bude taky tak zapáleně něco kometovat a u toho pištět 😀 zatím piští jen když děláme kravinky a on se upřímně raduje 😀

dezyre
8. lis 2012

@sisstin prosimtě, dneska ten neurolog nám doporučil, že ho máme stimulovat (toto napsal do zprávy), nám řekl, že na něj máme jen hodně mluvit. Myslíš, že to stačí? Vůbec totiž nevím kde začít tu jeho stimulaci. A hlavně jsem bezradná s čím a jak máme začít pracovat, jak ho mám trénovat a jak udržet jeho pozornost ☹ Chtěla jsem tě moc poprosit, jestli by si mě neporadila čím začít, jak ho mám stimulovat? Když budu vycházet z toho, že jakštakš rozumí. Dneska např. rozuměl všemu, co jsme po něm chtěli, dokonce i u doktora.

krystalka
8. lis 2012

@sisstin - Jiřík taky na veřejnosti pořád mluví - teda on taky neumí mluvit potichu, takže je nepřeslechnutelný 😉 , ale já to myslela spíš jako že dřív nekomunikoval s lidma přímo, když se ho někdo zeptal a tak.....on si teď klidně začne povídat s nějakou babčou co sedí vedle nás v autobuse - tedy pokud je mu sympatická 😀
Jinak doma mluví prakticky nepřetržitě, nikdy bych si nemyslela, že budu večer ráda, že šel spát a je chvíli zticha 😀 , ale víš co je pro mě nejhorší? Ráno... já jsem typická sova, do noci straším a ráno se potřebuju probírat dlouho a v klidu...nevadí mi ani tak, že vstáváme brzy (nejpozději v 6h), to už jsem si zvykla, ale když se ráno chystáme do školky a do práce, tak Jiřík do mě pořád něco hustí a mluví a mluví a mluví ...a samozřejmě na všechno žádá odpověď - jako já jsem strašně šťastná, že mluví, ale někdy je ho fakt dost 😉

paolin
8. lis 2012

@dezyre Do nemocnice na dýl by mě nedostali ani párem koní 😀 Jeden z důvodů, proč je Adam tam kde je, je právě pobyt v nemocnici 🙄 Na ORL jsme se objednali v době, kdy Adam spává, uspala jsem ho v kočáře, a na foniatrii jedno ucho, druhý ucho a hotovec. Před tím se teda ještě doktor díval, jak mu fungují mluvidla. Páč Adá ječel, tak to šlo hezky 😀

krystalka
8. lis 2012

@sisstin - Jiřík tady piští 😀 ...a čím víc piští, tak tím míň je mu rozumět 😀

paolin
8. lis 2012

Jinak Adam taky řve, když mluví. Ale to si teda myslím, že je díky školce. Jak je tam spousta dětí, tak musí hulákat, aby je někdo slyšel. Vítek to dělá od školky taky.

paolin
8. lis 2012

@dezyre se stimulací říkali mluvit, mluvit a mluvit v jednoduchých větách.

dezyre
8. lis 2012

@paolin ahááá, tak ani toto u nás nezabere, protože Staník s poledním spaním hapruje - někdy spí a někdy už ne a v noci mě usíná až po desáté ☹, takže to nám nevyjde 😀 Já mám strach, jestli mu to mluvit a mluvit pomůže a jestli to zabere ☹

sisstin
autor
8. lis 2012

@dezyre musíš stimulovat tu motoriku, zrakový a sluchový rozlišování, prostorovou orientaci a vše, co k tomu patří. Mrkni mi do článku - jak rozvíjet řeč u batolat, mám tam hodně pomůcek pro tyhle děti mezi 2-3roky, přímo odkazy, snad budou funkční ještě 😉

dezyre
8. lis 2012

@sisstin Motoriku má Staník na celkem dobré úrovni - hrubou, z jemné trochu fláká držení tužky a lžíce - tu drží jako kopyto, ale zase sirku, tu si zapálit umí. Jdu si to pročíst, díky ..

sisstin
autor
8. lis 2012

@dezyre ještě je dobrý si sosnout na ulozto Chytré dítě - naslouchej a hrej si, tam jsou super hry pro to sluchový rozlišování i pro ty menší děti 😉

paolin
8. lis 2012

@dezyre neděs dopředu. Když takhle malý zvládl eeg, foniatrii zvládne taky 🙂 V té době se na Adama nesmělo šahat ani moc mluvit-zalezl pod stůl a ječel.