Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

ditule76
6. led 2013

Ahoj, dlouho jsem tady nebyla. Protože se tady ještě vůbec neorientuju, nevím zda je možné zpětně dohledat o jakých problémech jsem tady psala. Syn 34 měsíců používá asi 30 slov (do toho počítám i citoslovce zvířat). Byla jsem s ním nejdřív u pediatričky, ta nám napsala doporučení na logopedii. To bylo asi tak poslední, co jsem tady psala. Na logopedii jsme už byli. Logopedka mu na pc ukazovala a pouštěla zvuky zvířat, to syn chvíli spolupracoval. Pak už si víceméně hrál na zemi s hračkama. Řekla, že ještě neudrží pozornost, zakázala nám (rodičům při hovoru se synem) používat slova: "řekni, zopakuj"....když už bude mít syn náladu něco dělat, např. ukážu obrázek kočky - řeknu mňau- (a místo řekni použiju) "TEĎ TY" dál máme komentovat všechno při hygieně, oblékání, při přípravě jídla. Zkoušíme, ale zatím teda bez úspěchu. Aniž bych říkala, něco o tom, že si o synoj myslím...hm, že je nestandartní, ujišťovala mě, že je v pořádku a normální. Ale asi už jen to, že jsme k ní přišli, je známka toho, že něco není v pořádku, takže jsem vlastně ani nic říkat nemusela. Vidět ho chce až po třetích narozeninách. A na mojí otázku, zda může jít do školky? To bude ještě před její další návštěvou, mně odpověděla, že MUSÍ! Vysvětlovala jsem jí svoje obavy, že syn si o nic neřekne- o pití, že potřebuje jít na WC (děti u nás si musí učitelce říct)....ale ukliňovala mě, ať se ničeho nebojím, že syn si poradí. A na otázku, jestli máme jít ještě k nějakému jinému odborníkoj, možná se trošku urazila, řekla, že zatím ne a že o tom rozhodne ona. To mně je jasné, proto jsem se jí na to ptala. Tak uvidíme co nás dál čeká.

sisstin
autor
6. led 2013

@ditule76 já už bych to u psychologa řešila,to už je minimalne tezce opožděný vývoj řeči. Logopedka o nicem nerozhoduje,vse záleží na vás jako na rodičích.

dezyre
6. led 2013

@ditule76 já si myslím, že už jen kvůli tomu jak logopedka říkala, že syn neudrží pořádně pozornost, tak už kvůli tomu by názor psychologa byl na místě. S tou školkou je to taky divný.. Staník je na tom podobně jako tvůj syn s tím, že si skoro o nic neřekne - řekne si jen o pití, ale na záchod si neřekne, sám se nenají, neoblékne a myslím, že pokud to nebude umět, tak mě ho do školky ani nevezmou. Kritérium pro přijetí do školky je takové, že si musí umět říct na záchod (nějakým způsobem), říct si o pití, umět se najíst a částečně se sám obléct.

ditule76
6. led 2013

Do školky jsme přijatí, syn se sám nají, částečně se oblékne, jen prostě nemluví jako jeho vrstevnící. Doma když syn potřebuje na záchod, tak si prostě jde sám sednout na nočník, nikomu nic neříká. S učitelkou ve školce jsem o tom mluvila, ta to bere s nadhledem, že takových už tam měli.....S tim psychologem - nevím kam bych šla. Ptala jsem se i tady na kontakt na někoho třeba v HK (nejsme přímo z HK), ale o nikom nevím.

miawa
6. led 2013

@cairka Zkřížená lateralita má určitý vliv na některé složky vývoje a ve třech letech by ta strana měla být vyhraněná. Jestli není, může to zkřížená lateralita být.

Můžeš zkusit udělat ten klasický test:
ruka - polož před jídlem lžíci za talíř - kterou rukou si lžíci vezme
oko - udělej ruličku (dalekohled) z papíru - kterým okem se do něj podívá
ucho - dej jí telefon - ke kterému uchu přiloží
noha - postav před ni míč, kterou nohou do něj kopne

krystalka
6. led 2013

@ditule76 - ahoj, já si taky myslím, že psychologické a asi i foniatrické vyšetření by nebylo od věci. My jsme byli u logopedky poprvé ve 3 letech a to měl Jiřík asi 40 slov (včetně citoslovcí, zvířátek apod.), používal maximálně 2 slabičná slova, vůbec nespojoval ani 2 slova. Ta první logopedka nám moc nesedla, ale v podstatě nám poradila to stejné, co vám a měli jsme přijít za půl roku! Tak jsem mezitím hledala dál sama a když jsem mimo jiné narazila na blog, co píše sisstin, tak jsem měla víceméně jasno 😉 . Našla jsem SPC při speciální mateřské školce kousek od nás a tam jsme natrefili na skvělou logopedku a postupně začaly být vidět výsledky. Chodili jsme tam pak ještě i ke speciální pedagožce, která s ním dělala takový ten celkový rozvoj - grafomotoriku, dechová cvičení, jemnou i hrubou motoriku apod. V necelých 4 letech jsme byli ještě na foniatrii, psychologa jsme zatím vynechali. Loni v dubnu mi ho přijali do té speciální MŠ - jak jsem předpokládala, tak je to expresívní vývojová dysfázie, naštěstí lehčí. V té školce úplně rozkvetl, moc se mu tam líbí, hodně se jim věnují, je jich ve třídě jen 12 zapsaných, takže reálně tak kolem 8 dětí, dvě paní učitelky a jedna asistentka 🙂 . Mají tam i hipoterapii a canisterapii, jejich logopedka si ho bere jednou týdně rovnou ze třídy a zase ho tam přivede, mají i svojí psycholožku a speciální pedagožku, co pak dělá i předškolní přípravu a radí při výběru školy, dohlíží na integraci ve školách apod. Nechala jsem teď Jiříka u té psycholožky vyšetřit, zítra jí zrovna budu volat, abychom si domluvily schůzku a řekla mi co a jak...tak jsem zvědavá... Jinak na foniatrii chodíme jednou za půl roku na kontrolu - zhodnotí vždycky postup v řeči a udělají kompletní vyšetření sluchu...

margareta76
6. led 2013

@sisstin: Prosim Ta hru Princ a Drak robite systematiky alebo cesticky poukladate kade-ako a potom ich upravujete podla potreby? Dakujem 😉

miawa
6. led 2013

@margareta76 Na to asi žádný "systém stavění" nebude. Nějak to poskládáš - jak si myslíš, že by se to hodilo, pokud cestičky nevyhovují zadání, musíš alespoň dvě vyměnit. A tak pořád dokola, dokud to vyhovovat nebude. 🙂

margareta76
6. led 2013

@miawa: Dakujem 🙂

hrusti
7. led 2013

@miawa Děkuji za ten test. U nás taky ještě někdy používá levou ruku, pravou ne ve 100% případů. Někdy i levou zkouší kreslit nebo jíst...

@sisstin Vy jste tedy šikulíci. Kolik jste toho za víkend stihli. Koukala jsem na ty hry a vypadají dobře. My máme tablet Asus a tam bohužel tyto hry nejdou 😒

Jinak info pro pražské: tento víkend mají v Knihy Dobrovský 20% slevu na vše. Týká se to obchodu na Zličíně a na Pankráci. Asi vyrazím 😀 😝

sisstin
autor
7. led 2013

@hrusti já proto chtěla jen ten Apple 😉 jinak ta sleva by měla být po celý CR, už si brousim zuby na rozšíření Carcassonne, ale budu v Praze v so na tom setkání v SPC, tak to kdyžtak koupim tam 🙂

sisstin
autor
7. led 2013
lenulinka21
7. led 2013

Zdravím všechny!! 🙂 v tomto Novém roce
Něco málo jsem dočetla,ale nějak mnoho jste toho probraly 😀
Co je u nás nového? Takže:
Tomášek: (chodí do stacíku čytřlístek) mluví ve vtětách 5-6 slovně přidali mu LOGo
takže 2 krát týdně pro výbornou spolupráci 😀 (to má za to) vězší snaha se oblíkat vypadá to na období " já sáám" 🙂
Z hrnku pije ale pouze když mu dáme my nebo učitelky.
Pavlík: běžná mš prý se trochu zklidnil 😀 mluví max že spojí 3 slova takže to přikládám i k tomu, že zatím nechodí na LOGO ale 11.1. jdeme poprvé ke klinické logopedce,kterou sem horko-těžko sehnala 😝 bude chodit 1 týdně.
největším překvapaním je střídání nohou ZE SCHODU 🙂 dneska ráno to udělal poprvé když sme šli do mš.

V březnu jdeme do SPC podat žádost do LOGO třídy od září. To budou mít 4 roky a 2 měsíce. Takže konečně budou snad společně 🙂
Jinak doma děláme co se dá, foukáme, jízda na odrážecím kole (máme velký byt) 😀 děláme nějaký ty logický věci, barvy ne třeba uměli ve 2 letech, kreslíme prstama na plech vysypaný moukou, foukáme do vody ve vaně, přebýráme vršky od PET lahví je toho celkem hodně činnosti ale častějí střídáme 😝 ta pozornost není veliká.
všem přeji v novém roce hl. zdravíčko a úspěchy našim dětem 😉

sisstin
autor
7. led 2013

Tygr dneska dostal jedničku z logopedie na písmeno Š, tak je z toho celej na větvi 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
7. led 2013
lenulinka21
7. led 2013

@krystalka jéé to máme stejné jak vy 😉 malý má taky hipoterapii, canisterapii,logopedka si je bere
bokem do jiné třídy (teda vodí je tam učitelka) 🙂 mají svého psychologa a dětskou dr, ještě chodí plavat (mají svůj bazének a perličku) Pokroky úžasné,co tam nastoupil v září tak to šlo závratně nahoru. Logopedka ho brala jednou týdně nyní už dvakrát 🙂 Nejdelší věta má 7 slov. " mami já chci ešte okyko tam jo" (mami já chci ještě okýnko tam jo) 😀 😀 😝 všude jsou okyka a kojeje(koleje) plovučka to je taky kojeje 😀 jdeme kolem řeky tak gaga hají (kačeny) no prostě furt mele :P když se práští tak auva tam :D někdy se jeho řeči směju někdy jsem smutná je to jak na houpačce.

krystalka
7. led 2013

@lenulinka21 - no vidíš, dětskou dr. mají vlastně v areálu školky taky, ale my chodíme jinam... Jinak - to je šikulka - 7 slov ve větě máme snad až teď, skoro v 5 letech 😉 . Jiřík začal spojovat dvě slova až ve 3,5 a to ještě stylem "mami kuk" - mami podívej... Ale teď už jsou to hotové litanie, konečně už používá všechny časy, skloňuje, používá zájmena, sice se sem tam ještě chybička vloudí, pořád ještě sem tam o sobě mluví ve 3.os, ale už spíš vyjímečně...předložky už taky dává většinou dobře, takže nám zbývá ještě naučit zvratná slovesa a dopilovat výslovnost.... Ta zvratná slovesa zatím vůbec nepoužívá, s výjimkou spojení "mami, podívej se", to od něj slyšíme aspoň 100x za den a pořád jsme tam doplňovali to SE, až si to zautomatizoval... Děláme to tak i s ostatními slovy, ale zatím to ignoruje 😒 . Ale včera mi říkala logopedka, že se na to teď zaměří, tak uvidíme 🙂

pidikoval
7. led 2013

Maminy zaujimalo by ma čo si o tom myslite mam synčeka ktory ma 3 roky aj niečo a ešte nerozprava chodime aj na logopediu a som objednama aj ku psychologičke naša detska doktorka to moc nerieši že ma čas .Co si o tom myslite vy ,venujem sa mu čitame spolu aj sme ho dali do školky aby bol viac v kolektive ale stale sme na tom istom .Vie povedať par slov ktore ho nikto nenaučil ako karcolka ale jednoduche mama nepovie .

mardenad
7. led 2013

Ahojte, stretli ste sa s tým, že dieťa počuje dva slová rovnako alebo podobne?

Napríklad keď poviem slovo baby ( bejby) malý automaticky uteká k telke a ukazuje a kričí áno pipi , áno pipi - pýta si rozpŕavku pipi dlhá pančucha. Nechápe ( alebo nepočuje rozdiel? ) medzi dvoma roznymi vyslovenými slovami?
Taktisto keď povieme slovo karfiol, malý si okamžite pýta rozprávku garfield.

Čiže slovo baby = sa mu podobá ( on ho počuje ako) na pipi
Slovo karfiol = na slovo ( počuje ho ako slovo) garfield

A ešte sme mali dve slová , ktoré sa mu v ušiach takto spodobňovali- on ich asi počuje rovnako, len v tejto chvíli si neviem spomenúť aké slová to boli. Neviem, ako mu mám vyvsetliť, že to sú dve rozne slová. Na foniatrii mal výsledky dobré, ale nejde mi do hlavy prečo taktiež nepoužíva spoluhlásky - teda použiva ich v slovách, v ktorých si je už 100% istý, v ktorých má istotu.

krystalka
7. led 2013

@mardenad - Jiříkovi se to taky občas stává, hlavně, když je to jedno slovo pro něj nové, že ho ještě nezná, tak si to podle mně automaticky spojí s podobným slovem, které zná - navíc člověk to pokaždé třeba nevysloví úplně zřetelně, tak jim to asi splyne - u té dysfázie je většinou horší to sluchové rozlišování. Jinak Jiřík taky třeba nějakou hlásku umí, ale používá jí jen v některých slovech, která má dobře naučená a v jiných ne....třeba už dlouho uměl říct "kOUkej", ale když měl říct "dobrOU noc", tak mu to nějak z té pusy nešlo a pořád říkal dobrý noc, dobrý chuť apod. 😉

sisstin
autor
7. led 2013

@mardenad tohle je právě u té dysfázie, kde je narušený porozumění nebo u autismu, prostě špatný sluchový rozlišování 😉

sisstin
autor
7. led 2013

@pidikoval kolik je těch "pár slov", to teda vypadá na dysfázii, pokud je intelektově v pořádku 😉

lenulinka21
7. led 2013

HOLKY když už sme u těch počtu SKLOV, tak já je nepočítám zpočátku jsem to dělala
ale co se rozmluvili,tak spíše počítám z kolika-ti slov vytvoří větu. 🙂 Myslím,že bych je i ted spočítala
teda slova s významem.
Ale největší radost dneska Pája s těma schodama juhůůůůů 😀 velký pokrok pro něj my se tady chápeme,ale volala
jsem to mamce a ta to nějak nepobrala 😀 trošku jí to trvalo... 😅 @sisstin do kdy by se mělo střídat ze schodů?? do 4 let?

sisstin
autor
7. led 2013

@lenulinka21 jj, ze schodů je limit 4 roky 😉

pidikoval
7. led 2013

@sisstin no proste nepovie mama ale vie slovo karcoolka a možno neakych 10 dalšich viac nie .On rozumie všetkemu poviem mu daj si ponožky da si poviem donesieš my prosim mobil a donesie len nerozprava chodime už pol roka ku logopedičke ale žiadne zmeny niekedy mam pocit že to k nej nema ani zmysel chodiť a uvažujem o neakej novej akurat nas poslala ku psychologičke minule tak sme objednany ale až na april .

sisstin
autor
7. led 2013

@pidikoval no to, že rozumí "přines ponožky" zas až tak neznačí, že fakt rozumí...v tomhle věku by měl rozumět " co svítí v noci na nebi, co svítí ve dne na nebi, co nám měří čas, na čem maminka vaří, který zvířátko má dlouhý uši, co si vezmeš, když prší atd. U nemluvících (málo mluvících) se to dělá přes obrázky, vyskládáš před něj příslušné věci (měsíc, sluníčko, hodiny atd.) a ptáš se, a on ukazuje...

pokud tomu bude rozumět, tak momentálně jste na hranici (kolik je mu přesně let? Na měsíce) těžkého OVR a dysfázie . Nejspodnější norma je na 3,5letech 250slov 😉

alecramka
7. led 2013

@sisstin je to zvláštní,na nás zkoušela psycholožka i to,jako,že má možná malý selektivní mutismus,to znamená,jako,že mluví jen před námi doma,ale před nikým jiným ne... 🙄 ,ale já si myslím,že to je úplně jiná nemoc,která s dysfázií nemá nic společného. Řekla bych,že v tomto ještě ani psychologové nemají moc poznatků ☹

alecramka
7. led 2013

@pidikoval nevěš hlavu,můj malý taky začal hodně pozdě,ještě ve čtyřech letech řekl jen pár slov,teď má 5 a rozumuje jak rozumbrada 🙂 . Ale je pravda,že nám zatím nikdo 100% nedal ani diagnozu dysfázie,i když si to všichni myslíme.

sisstin
autor
7. led 2013

@alecramka selektivní mutismus je to, kdy dítě umí mluvit úplně normálně, má normální vývoj řeči atd, ale nemluví s vybranými osobami...to fakt s dysfázií nemá nic... 😉

sisstin
autor
7. led 2013

@alecramka a mutismus je na bázi psychický (psychiatrický) diagnozy, tam se to dá terapií celkem slušně odbourat...dysfázie je vrozená , nebo získaná krátce po porodu a přičina je v narušení řečových center. Ale samozřejmě, jak je dítě tou řečí limitováno, tak z toho má mindráky a nechce (většinou) mluvit s cizími, to musí být extra povaha, aby to dítě s dysfázií vřele konverzovalo s kýmkoliv 😝