Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
10. led 2013

@kajiszek ale vies co je u nas uplny gol, ze aj to obzeranie si ruk so mnou zdiela 😀

sicinka
11. led 2013

@ivular najdi si přes google v této diskuzi orofonciální stimulaci - měla tam hezký příspěvek asi před půl rokem @vevercaci, která sem už nechodí vysvětlovala tam proč ty děti co neumí kousat dost často nemluví. A myslím že tohle je potřeba začít řešit, jelikož on má evidentně potravy dost a už je ve věku kdy přemýšlí a udělal si z toho svoji jistotu stereotyp. Prostě kousat je přirozené a bude se to muset naučit a asi už to bude docela boj. Já třeba nic nemixovala ani nekrmila, a Dáda je tedy nežravec na entou a stejně hlady neumřel, nemocný není (je tedy 10 percentil ale on je malej od miminka a tohle tomu určitě nepřidalo). Holky hlavně vydržte Dáda co se zlepšil v té komunikaci tak fakt se to začíná zlepšovat, učitelky ve školce mi to hlásí jak svátost že už jí jiné věci než suchý rohlík k svačině 🙂

sicinka
11. led 2013

@abbie jesli on ti to nedělá nachvál, prostě si všiml že maminka z něčeho vyšiluje tak proč maličko neupoutat její pozornost. Co jsem viděla ty videa tak Dáda byl proti němu opravdu hodně mimon a je mu 3,5 a je v podstatě normální 🙂

filmuska_01
11. led 2013

@abbie
cau som zvedava kau budes mat skusenost,najma ako to vpasujes do dietata...
ja som davala aspon B vitamin v kavapkach,len potom by zjedla aj mna.podporuje to vyrazne chut do jedla.

filmuska_01
11. led 2013

@kajiszek
ahoj, ja som sa pytala na tu komunikaciu vasu,lebo to je zasadne,aby si dieta uvedomilo,ze je to vyhoda komunikovat, moze tak nieco ziskat.
ci uz flasu s pitim, jedlo,maskrtu,oblubenu hracku.
u nas to bol prelom ked sme to zvladli. treba dat tu vec oblubenu tak aby ju dieta nedociahlo ale videlo. pomenovat ju pre nim, ukazat na nu.
Ked ju bude chciet tak musi komunikovat, na zaciatok staci ocny kontakt, gesto,neskor zvuk citoslovce, postupen az slovo. treba na to vela trpezlivosti a trenvoat ked ani jedna z vas nebude unavena a dlhodobo. po malych krocikoch.
Vies nela ma naplnene vsetky potreby -je nepocikana, neni hladna, ma hracky, telku bez toho si to musela vypytat ,ak treba jej vytvorit prilezitost komunikovat, velmi to pomoze.

zo zaciatku sa bude asi jedovat,ale treba jej pomoct, trosku, chytit tvaricku tak aby sa na teba pozrela-ocny kontakt, jej rucickou ukazat,ak oan spontanne neukaze,pridat citoslovce,slovo.

aj so syncekom je vhdoen ist po malych krocikoch,nic nevynechavat, pri otazkach najskor pouzit obrazok, predmet,ay potom sa pytat bez predlohy. Ono je dost tazke,lebo si musi vybavit z pamate spravny vyraz a mozno ani nezaujma moc...

s oboma detickami mozes robit vela aktivit spolu, prospeje im to.ja mam vacsi vekovy rozdiel a vela sme robili spolu. deti sa navzajom ucia do seba rychlejsie. 🙂

filmuska_01
11. led 2013

@sicinka tak ty si nas pamatas 😎
skutocne je Dada nestandardne dobre papajuce nestandardne dietatko.vdakabohu.

ale tiez mala silny reflux a citlivu pusinkua naopak neohybny jazycek,ten aj teraz neposlucha moc.
ta orofacialka je super, my sme aj cvicili jazycek stale a pomaha to. 😝

@ivular
u vas pomoze len nechat vyhladovat, ty sa musis vzdialit,abynebol zdroj jedla a verim,ze sa rozhodne aj papat.samozrejme nestaci len raz. mimochodom ja osm vleky fanda kojenia ale je potreben aby sa naucil aj kusat potravu, aj kvoli reci, velm ito spolu suvisi ako vidis sama.drzim palce.

abbie
11. led 2013

@sicinka mna uz tiez v minulosti napadlo, ze ci neuputava pozornost, ale praveze to robi aj ked s nim nie som, takze skor asi nie ...
@filmuska_01 ja som to vecer skusila nadrvit do mlieka + som mu primiesala aj med a nepomohlo, vratil mi flasu a povedal "nene" 😀 ta chut sa hadam neda ani znicit ... netusim, kde mu to zamaskujem

filmuska_01
11. led 2013

@abbie no na tom zlyhalo aj u nas,akurat starsia zje tie obalovane farebne,ze to su lentilky obcas, ta ich ale prehltne uz,nekuse. a citit ten pach dost aj tak.
Som tiez presvedcena,ze je to prospesne davat,len ako...

ivular
11. led 2013

@sicinka Moc děkuji za tip - jen co mládě trochu zabavím, jdu hledat tu vevercaci. O souvislosti s nemluvením vím, taky proto mě to nekousání už nějakou dobu trápí, ale opravdu jsem nevěděla co s tím 😔
@filmuska_01 Víš já si to vyhladovění neumím moc představit. Když je hodně hodin bez kojení, začíná být neklidný, pak zoufalý, pláče, nechápe a to poslední, na co by měl myšlenky, je jídlo 😖

sicinka
11. led 2013

@abbie hele oni jsou v tomhle neuvěřitelně šikovný, Dáda teď začal křičet protože to manžela rozčiluje a fakt ječí domem jen když je doma. Když tam manžel není tak za mnou normálně dojde (trvalo mi 1č dní než jsem na to přišla). Oni se prostě snaží upoutat 🙂 já bych se u vás autismu fakt nebála.

sicinka
11. led 2013

@ivular jsem ti ten příspěvek našla on není od vevercaci:

" Chtěla bych všem doporučit orofaciální stimulaci u PhDr. Matějíčkové v Praze, ona je odborník přes veškeré svalstvo v těle a dokáže stimulací, kterou vám ukáže a vy ji pak děláte doma, ovlivnit pohyb svalů a tím i dozrávání CNS. Také vám vysvětlí proč děti nejí teplá jídla. Tobiáš do 2 let odmítal pozřít vařené jídlo, jinak jedl normálně. Řvala jsem,ječela, nutila ho, hroutila se, ale nic. Matějíčková mi řekla že ho to bolelo, že když se kouše zapojí se jiné svaly a dítě to bolí, bolí ho to ve tváři, v krku. Horké pití nebo polívky nevadí, páč nekouše a jen stravu posunuje dozadu.

Strašně mě mrzí že jsem na Matějíčkovou nenarazila dřív - a to chodíme k nejlepším v oboru Krejčířová, Foniatrie v Žitné...apod. Nikdo nic neřekne, ticho po pěšině. Přitom tohle je známá, starší paní, která hodně píše a má na orofaciálku i ochranou známku.

Byly jsme u ní zatím 2x. Za tři týdny udělal Tobáš super pokrok - na první pohled se mu změnil výraz - z takové ztuhlé masky na pohyblivý obličej. Začal si vyndavat jídlo z pusy a hrát si s ním (vnímá chutě, ochutnává,zkoumá strukturu, hraje si s tím jídlem jazykem - obr důležité), začal líp sociálně jednat, apod. začal i více opakovat. Také je tvárnější, míň se vzteká. A to jsme doma jen kapaly vodu na nárty a hřbety rukou. nyní stimulujeme už II. stupeň kapání vody a cvičíme na gym. míči.

Chodí se cca 1x za měsíc a platí se 1tisíc za sezení - 1 hodinu.

sicinka
11. led 2013

@ivular jinak s tím kojením se obávám že to bude o hodně o tobě, prostě ty se budeš muset rozhodnout že to kojení utlumíš (cesta úplného utnutí by asi byla moc) a pak prostě platí nedat. Můžeš mu nabízet pití, jídlo, hru pochování ale prostě kojit se bude příklad jenom večer a jinak se musíš snažit sám. Asi to bude znamenat tři dny řevu, ale prostě se to bude muset vydržet. jinak já nic proti kojení starších dětí nemám, ale to dítě musí i jíst a pít normálně.

sicinka
11. led 2013

Co se týká vitamínů já všechno dávám do vody se štávou Dáda vypije cokoliv, hlavně že to teče. Jelikož mi takhle pozřel eye Q, které je tedy extrémně hnusné tak ho nerozází nic. Mimochodem čím více začíná jíst tím méně požaduje pití za chvíli budeme na "normálních" dvou litrech denně 🙂

ivular
11. led 2013

@sicinka Moc Ti děkuji za ten příspěvek - je fakt zajímavé, co tam ta maminka píše. Když nad tím tak přemýšlím, nepřipadá mi, že Jeník má ztuhlou tvář, ale grimasy moc nedělá. Má spíš takový miminkovský výraz. A taky má pusinku neustále pootevřenou - jakoby měl to svalstvo opravdu oslabené 😕
Ještě jednou díky. Zkusím p. doktorku vyhledat, zjistit, jestli je třeba doporučení, apod.

filmuska_01
11. led 2013

@ivular ta pootvorena pusinka ,prirpadne vystrceny jazycek to je prave ono. taky babetkovsky vyraz.

ivular
11. led 2013

@ivular @filmuska_01 Jako by jsi malého znala - jazýček má venku prakticky pořád 😝
A jinak hlásím, že už jsme k dr. Matějíčkové objednaní na příští čtvrtek - rychlost, že? 🙂 Holky ještě jednou Vám moc děkuji za rady!!

filmuska_01
11. led 2013

@ivular to bolo u nas to iste. 😎
a obcas jej vybehee este teraz. napr. nevedela dlho naspulit pery alebo vyplazit jazycek hore k nosteku...ono to spolu suvisi.
kukni aj tie cvikyu s jazyckom ma ich aj sisstin valbume myslim, napodobnovanie zvieratiek a mozete postupne trenovat.

abbie
11. led 2013

@sicinka myslis, ze by ani uplne slaby autista nedokazal takto komunikovat? ja som si vzdy myslela, teda aj myslim, ze hej ... som velmi zvedava, co na maleho povie v marci Janosikova ...

sicinka
11. led 2013

@abbie tak úplně slabý autista je spíš povaha než problém 🙂 Pokud myslíš vysocefunkční autista tak tam asi ano, ale né v tomhle věku. Beru to tak že jako se učí dítě s dysfazii mluvit jako cizinec, tak se autista s věkem učí zvládání určitých sitací, pravidel, úzkostí atd. Ono ty prcka vidíš každý den, ale z toho co jsi sem dávala za videa a psala tak mi přijde že má prostě narušenou řeč a to je na dětský autismus málo. Marc je březen to už máš za pár 🙂 budu držet palce.

abbie
11. led 2013

@sicinka no ja sa prave detskeho autizmu neobavam, ale skor atypickeho a stale je v hre ADHD, tam tieto zvlastnosti su tiez ...

sisstin
autor
11. led 2013

Tygr teď zacal tak dospeleji mluvit,před chvíli říkal:"já mám pocit,ze jo" :D

dezyre
11. led 2013

Ahoj holky, tak jsem zpět 😀 Byla jsem dnes u té Jahnové na pohovoru, tak jsem jí tam něco málo na Staníka "požalovala", i když asi ne zdaleka všechno. Člověk si hned tak nevzpomene, ale myslím, že si i tak udělá trochu obrázek sama až tam přijde Staník 😀 A ten je objednaný na příští čtvrtek. Prý ho mám připravovat, že tam s ní bude sám. Holky, ale jak ho na to mám připravovat, když absolutně nechápe? Jako myslím, že nemá cenu mu dnes říkat, že za týden půjde za nějakou tetou se kterou si bude chvíli sám hrát. Prostě ve středu před spaním, kdy si čteme a povídáme co budeme dělat druhý den, tak mu řeknu, že zítra pojedeme na výlet za tetou a bude si tam hezky hrát. NO a až tam přijedeme, tak mu prostě řeknu, že si tam bude s tetou chvíli hrát a já mezitím půjdu koupit - kokino, utíčko, nebo cokoliv .. Nebo máte nějaký jiný tip jak připravit dítě, které to nechápe? Ještě mě napadla taková situace, která je u nás běžná - ráno vstáváme a já mu říkám Staníku dneska za náma přijde teta s Lukáškem a on hned pá pá (to používá, když chce jít ven) .. a tak říkám, ne my nepůjdeme ven/pryč za tetou, teta přijde sem. Takže on má chudák hokej i v tom co je přijít a odejít..

dezyre
11. led 2013

@sisstin začíná z něho být pěkný rozumbrada 😀 😀 😀 to je tak roztomilý 😀

sisstin
autor
11. led 2013

Teď chtěl pití,tak mu říkám,ze tam ještě ma a on:"ale maminko,prosím te,vždyť tam jsou tři kapky.":D

dezyre
11. led 2013

@sisstin prosimtě, kdy tě začal Tyrg oslovovat a volat?

sisstin
autor
11. led 2013

@dezyre hele, to hned jak začal mluvit, on měl ty první slova "jo, ne" a členy rodiny+citoslovce 😉

dezyre
11. led 2013

@sisstin jedna z věcí co mě dost trápí je ta, že nás Staník nevolá.. jako skoro ve třech letech už mě to přijde celkem nenormální. Všechny nemluvící děti totiž alespoň rodiče volají.

sisstin
autor
11. led 2013

@dezyre no nevim, Tygr doku nemluvil, tak prostě mě taky jako nějak neoslovoval, přišel za mnou, chytil mě za ruku...ale nevolal, když nemohl...ale jak začal mluvit, tak teda samo oslovení byly první slova... 😕

sisstin
autor
11. led 2013

@dezyre jinak nerozumící dítě fakt moc nepřipravíš, to je takový na prd. Mně se prostě nelíbí, že ta Jahnová tam chce děti samotný, to jde dělat u větších dětí, ale u malých, které ještě nerozumí atd. mi to přijde úlet. Třeba Tygr by tam jenom řval a neudělal by nic (do těch 3let), u Krejčířový v pohodě, když tam byl se mnou. Jako pak už spolupracoval líp sám, když byl (logo, reha atd.), ale to měl min. 3,5roku a už byl prostě zralejší. A u Kr. si neumím představit, že bych u toho nebyla...

dezyre
11. led 2013

@sisstin Ona mě teda říkala, že pokud to nepůjde a bude plakat nebo něco, tak tam prostě budu s nima.. ale že je lepší, aby tam to dítě bylo samo. A to že ho na to mám připravit, tak to je za účelem toho, aby na něm něco vypozorovala. Akorát jsem moc nepochopila co..