Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
4. únor 2013

Ahoj holky, téééda Vás dočít za dva dny je docela mazec, ale dočetla jsem poctivě, což jsem neměla dělat, protože na mě po dlooooouhé době padl záchvat hledání Staníkovi diagnózy 😀 Staník má teď nějaké horší období zas, je už třetí den tak strašně protivnej. Sice na nějaké cílené "učení" ho utáhnu, ale jinak denní fungování je fakt otřesný. Ale co máme teda obrovskej pokrok tak je jídlo 😝 Prochází asi nějakým růstovým spurtem - už přes měsíc 😝 a jí tak, jak jedl naposledy v 18-ti měsících (pak se to hrozně zkazilo). Jinak co mě fakt překvapil, tak jsem dělala domácí pribináček, zbouchl plnou misku (množství tak jeden a půl klas. většího pribináku) a k tomu třičtvrtě loupáku a šel spát 😝
No a co se týká spolupráce, tak to je úplně o něčem jiném než před vánocema. Prostě mu řeknu, tak Staníku, teď budeme chviličku přiřazovat barvy, malovat, vezmeme si kartičky, příp. něco jiného, on si sedne a jedeme .. 😝 V řeči nic moc.. Holky nejvíc mě hrozně děsí, že když jsem mu ještě před 4ma měsícema řekla, aby řekl máma tak řekl "ma-ma" a teď když řeknu řekni máma, tak řekne "pa" Staníku zavolej mami "pi". To snad není normální ☹ Toto mě trápí nejvíc, že něco prostě uměl, říkal, dělal a najednou prostě krok zpět a nic.. Přitom asi slyší dobře, protože jsem na něm zkoušela i kartičky sluchového vnímání: maso-máslo, liška-myška, kdy jsem mu dala vždycky dvě kartičky a skoro všechno ukázal správně. Špatně ukázal např. mouka-louka (ale to si myslím, že nezná ani jedno), perník-parník (bohužel nezná slovo parník, ale loď, takže když mu řeknu ukaž parník, tak neukázal nic...). Takže z toho soudím, že snad slyší, ale vůbec mě nejde do hlavy, jak teda může takhle komolit slabiky, ještě k tomu ty co uměl 😠

dezyre
4. únor 2013

@lojzina Ahoj, tak jak jste dopadli u Jahnové? Jak to probíhalo? Snažila jsem se dočítat diskuzi poctivě, ale myslím, že si nenapsala jak jste dopadli?!

marta1982
4. únor 2013

@jolinka ahoj díky za tvůj příspěvěk, to je moc zajímavé 🙂

mvmk
4. únor 2013

@kajiszek ahojky, jsem ani nestacila docitat, prosim te nedelej si takove starosti, ja sice nevim co za dg. nas ceka, ale moje mala na tom byla opravdu jeste hur nez tvoje, ta pred 2 rokem nereagovala skoro na nic, priradit by tenkrat taky nic nedokazala 😝 😝 A dnes rano mi treba vyrazila dech tim, ona ukazuje panence na vlasky kde je jako gumicka do vlasu a ja jen spis tak sama pro sebe, rikam, Emmi tu jsem asi polozila v loznici na policku, pockej ja ti ji prinesu. A mala cak, letela jako splasena primo do loznice a vlezla pres postel na policku a prinesla si gumicku sama 😉 😉 Jeste pred pul rokem, by snad vubec neposlouchala co ji rikam a 100% by nerozumela ani nic. Ona ted rozumi opravdu vsechno, samoz. az na ty casove posloupnosti a to snad taky prijde doufam. Kdyby mi nekdo rekl v tech 2 letech, ze se takhle uplne otoci, nikomu bych to neverila. Proste klid 😉 😉

kajiszek
4. únor 2013

@jolinka Tyjo, tak to jsi mě docela uklidnila, aspoň někdo, kdo má receptivní a nemusí bejt nutně těžká a to porozumění se může nakonec vyvinout v poho... Moc díky. U nás to sice není úplně stejný, Nelucha má slovní zásobu větší a přijde mi, že nerozumí ani věcem, co umí říct, nebo jak co, ono u ní je to všecko tak nárazový, že jeden den vypadá, že rozumí deseti věcem, další den jedný... Každopádně mě fakt rozčiluje to její nevyhledávání, že prostě ví, co je kočka, ale když jí řeknu ukaž kočku nebo kde je kočka, tak prostě nula nula prd. Jak tohle bylo u vás? Uměla na požádání ukázat nějakej obrázek nebo věc?

Jinak koukám, že dneska se tu tolik nekrafe, to je dobře, já koupila celý kuře, takže mám doma hotový kuřecí orgie, vařím 4 jídla najednou a už mi z toho hrabe 😀 Ale zase nebudu muset vařit minimálně 2 dny, možná dám polívku pro děti na mrazák a budou z toho dokonce třeba 3 dny, což bude bájo 😀

kajiszek
4. únor 2013

@dezyre S těma dětma je to fakt těžký... No já jak to čtu, tak už vidím, že jestli se malá třeba časem rozjede a pak přijde nějakej krok zpět, tak už mě úplně odvezou 😀 Ale zase ty děti prostě maj svý období, kdy prostě třeba tolik nepostupujou, to má asi fakt každý dítě, ale my to víc řešíme no... Hlavně že ty pokroky byly, ony zase přijdou další v tom mluvení 😉

@mvmk Já vím, já vím, kdybych vás tu už moc srala, tak mě vyhoďte 😀 😀 😀 Teďka to nemyslím vůbec naštvaně, naopak je mi jasný, že to moc řeším a že to nemám řešit a že to je fakt se mnou hrozný... Tak ať už mě ta holka proboha přestane týrat a ukáže mi jednou aspoň na tu blbou kačenu nebo psa, pak budu v sedmým nebi a nebudu si furt říkat, že je fakt mimo 😀 Ale u vás to asi bylo jako u Sisstin ne? Že byla celkově opožděná a dohnala to, u nás je to právě dost nepoměr, tak proto jsem taková vystreslá. I když kdyby nedávala ani ty logický věci, tak bych asi stres měla taky, zase z důvodu, že bych si myslela, že je MR 😀 No tak si pak můžu vybrat... Ale tak aspoň mám radost, že někdo taky má tu lehkou receptivní a že to může jít hezky dopředu a srovnat se, já u tý receptivní zatím nikde nic moc pozitivního nenašla. Jako ona tu dg zatím samo nemá, ale já už jsem si rpostě celkem jistá, že mít bude 😀

kajiszek
4. únor 2013

@mvmk Jinak malá je šikulka 😉 Ono když už rozumí i takhle mimoděk, že jim ani člověk nedává vyloženě nějaký pokyny, tak už je to fakt super. Já si fakt myslím, že tvoje malá bude taky nakonec v pohodě, tu řeč doženě, když rozumí, a ty její "výpadky" asi může mít čas od času každý dítě. Ony i ty zdravý děti kolikrát nejsou na příjmu, jen u nich to holt není tak nápadný. Ale vidím to u všech kamarádek, že taky stokrát vše opakujou, protože dítě má zrovna jinej zájem.

mvmk
4. únor 2013

@dadlenka ahojky, jsem se te jenom chtela zeptat jestli tvuj chlapecek mel tu imaginarni hru, taky uz od tech 2 let vyvinutou, jak si psala s tim doktorem a ze si zviratka povidaji. Ja ted cetla na zahranicnim netu, ze prave ti VFA nebo atypicti autiste maji velmi pestrou fantazijni hru 😝 😝 . A moji dceri tedy rozhodne fantazie nechybi, az me to nekdy udivuje na co ona vsechno prijde. 😀 Ale bylo tam tedy zminovano, ze ta fantazijni hra nebo hra na jakoby tam prichazi se spozdenim.

mvmk
4. únor 2013

@kajiszek no on u nas byl ten vyvoj taky velmi nevyrovnany, ona treba mela hru vzdy k veku, ta se ji opavdu vyviji konstatne opravdu dle tabulek 😵 potom v jemne motorice byla o dost napred, uz na roce umela navlekat koralky a tak 😨 Zastrkovala kolicky i lehci tvary. A okolo 18 mesice jakoby utlum, zadny regres zustala proste na tom co umela. Ona to tu psala uz sisstin nekolikrat, kazdy nase decko je proste prototyp, proto asi nema cenu neco srovnavat, a nikoho nestves, ja tady prudim taky porad, az se nekdy citim trapne. Ale kdyz proste clovek ty pochybnosti ma, tak te to proste nuti hledat informace. Ja jsem hrozne rada ze se muzu trochu podelit 😅 😅

jolinka
4. únor 2013

@kajiszek na poziadanie v 2 rokoch nic neukazala...ona totiz nerozumela ani slovu "ukaz'...ked mala 2 roky a 7-8 mesiacov, zacala sama ukazovat, zdielat na to co ona chcela, trebars urobila babovku z piesku, tak ukazala na to prstom a povedala "aha"

do cca 4 rokov nekladla otazky a ani na ne neodpovedala...respektive odpovedala echo...napr.
"malujes macicku? Macicku'
co si papala? Ja som papala."
Co bolo na obed v skolke? Ja som bola v skolke."..oprela sa o nejake slovo v otazke a podla toho odpovedala...porozumenie na otazky ktore tu sisstin casto dava...typu Co svieti v noci na oblohe, s cim sa jazdi, vari, odomyka?...atd. co je na urovni 2.5 -3 rokov...zvladla na 4 roky a 8 mesiacov...priblizne. Mala problem rozoznat zamena v otazke {co, cim, s cim, ktory, aky" } tiez, dlho nechapala do tych 4,5 roka konverzacne otazky typu Ako sa volas, ako sa mas? tiez stacilo zmenit otazku alebo pouzit vyraz ktory nerozumela a uz bola mimo.

Take celkove porozumenie jej naskocilo okolo 5teho roku...a to potom do 6 az 6.5 roku krasne dobehla, jedneho dna som si uvedomila, ze ona nam rozumie vsetko. 😉 😉 😉 ,

mvmk
4. únor 2013

@kajiszek dobrou, dnes uz bohuzel nemuzu ponocovat, jsem uplne mrtva 😵 😵 😵

mvmk
4. únor 2013

@jolinka to je tak mile tohle cist, to dodava nadeji a slunicko do srdicka dekuji, dobrou noc 😉 😉

mvmk
4. únor 2013

@jolinka mimochodem, mas krasne deticky 😉 😉

kajiszek
5. únor 2013

@jolinka Ještě jednou moc díky za povzbuzení, je fakt moc milý číst, že i ta receptivní dysfázka nemusí být nutně žádná tregédie, že má dítě šanci to taky hezky dohnat. Tak budu doufat, že Neli bude taky ten případ. Fakt mě to moc potěšilo 😉 Malá je šikulka!

@mvmk Já bohužel ponocuju jako vždy, ale už mám uvařeno, tak sláva. Teďka snad ten sporák nebudu muset fakt pár dnů vidět 😀 Tak dobrou noc.

dezyre
5. únor 2013

@kajiszek Kdyby nepostupoval, tak mě to tak neděsí jak regres 😝

Jinak dobré ráno holky, Staník se dnes o třičtvrtě na pět vzbudil, tak jsem zvědavá jestli bude ještě spát, anebo ho za půl hoďky vytáhnu a půjdeme na pohádku 😅

dadlenka
5. únor 2013

@mvmk tak od těch dvou let - jak začal ukazovat a trochu sdílet se mu rozvíjela i hra. Ve dvou letech si určitě nehrál na doktora - v té době měl cca 5 slov a porozumění si ani netroufám hodnotit. Ale třeba si vzal kolečko a dělal, že řídí auto, nebo si vzal misku, vařečku a dělal že vaří, až se naučil jezdit na odrážedle - okolo 2,5 - tak si taky hrál na to, že někam jede, startuje auto, později to doprovázel i slovním komentářem, ty složitější hry na něco - na doktora apod. nastoupily až okolo třetího roku, kdy to porozumění měl cca na těch 18 měsíců. Řekla bych, že úroveň hry u něj odpovídala porozumění, když si to tak zpětně promítám🙂 Ono to klame, já jsem si taky myslela, že když si dítě hraje na něco, že nemůže být autík, tak jsem si oddechla, ale je to všechno složitější, bohužel🙂

abbie
5. únor 2013

No baby, ako vas tu citam, tak sa mozem rozlucit, ze skoncime len s OVR ☹ Ja som tajne dufala, ze maly bude mat max. expresivnu dysfaziu ... podla toho co som vas tu citala nas caka bud atyp alebo zmiesana dys. ...

sicinka
5. únor 2013

@kajiszek my bydlíme u říčan, my ti máme tu KIku aqupalace a to je všechno 🙂 to je fuk až se vám bude chtít děj vědět. 🙂

sisstin
autor
5. únor 2013

@abbie ty uz jsi fakt mimo 😉 proc by mel mit smisenou,kdyz normalne rozumi? 😕 to,co umi tvuj chlapecek,tak v jeho veku neumelo temer zadne dite z tehle diskuze 😉

sicinka
5. únor 2013

@abbie tvůj prcek má k porozumšní k věku (tedy podle videa spíš na mnohem víc než věk). Všechny děti o kterých se tu píše byli ve dvou mnohem, ale slovy mnohem větší mimonové. Já přišla o fotak natáčela jsem jak jsem Dádku kolem dvou let jestli to najdu tak ti to vystavím at se uklidníš 🙂 jo a podle vyšetření ani on není autík.

sicinka
5. únor 2013

@jolinka hele Dáda to taky otáčí i když už tvoží delší věty. Nejlíp mluví když se zeptám Co jste papali ve školce. Ve školce jsme papalí atd Ale on už hlubší porozumění má 🙂 Jinak já když ho poprvé testovala v těch dvou a půl tak jsem mu blbec dal věci u kterých rozuměl co používal pořád a říkal je pití, letadlo, boty a to uměl i říct. Kdybych se zeptala jinak než byl zvyklej tak by to nezvládl. Ono už je to fuk s řečí postupně mizí i jeho specialitky.

sicinka
5. únor 2013

Jo dneska jsme před školkou potkali maminku s jiným chlapečkem a hned na Dádu spustila, Dádo vy se spolu hodně perete? Dáda to nečekal tak mlčl jak puk. Tak ji říkám že o ničem nevím, a ona se tak ušklíbla že její chlapeček říkal. Tak jsem to nechala být a ptám pak učitelky jestli se kluci nějak perou. No a ona mi říká že nějak moc né, ale že si od chlapečka Dáda nenechá nic líbit, že pořád někoho provokuje. No tak nevím mám Dádovi jako říct ať si ho nešímá, podle mě se bránit smí, to mu zase zakazovat nechci. Od podzimu žádné problémy s agresivitou nebyli naopak ho chválili že ho minule někdo kousnul a ani se nesnažil mu to vrátirt jen to šel říct.

dadlenka
5. únor 2013

@sicinka Dádovi bych nic neříkala, spíš bych upozornila učitelku ať to pohlídá, že si druhý chlapeček a hlavně maminka stěžují, tak aby byla učitelka v obraze, kdyby to bylo něco vážnějšího, tak by určitě učitelka věděla🙂

sicinka
5. únor 2013

@dadlenka já se učitelky zeptala a ona mi hned říká že pokud k něčemu dojde tak je Dáda v právu, oni jsou tam 4 na cca 20 dětí, takže snad přehled mají. On spíš už dokáže pochopit že třeba někomu musí pomoct a tak. Kdybych mu řekla že si někoho nesmí všímat, tak už by to snad dal a nedělal nic (ale ve školce je to asi stejně kompetence učitelek tam jim do toho nemám co kecat). Jinak ona si přímo nestěžovala jen se ptala Dády, mě tedy přijde lepší se zeptat učitelky - ono kolikrát vysvětluje že je stíhačka a maminka je raketoplán tak mu všechno nevěřím 🙂

switcha
5. únor 2013

@sisstin aha. Dneska ráno jsem mluvila s ředitelkou a říkala mi, že Julča je tvrdohlavá a tím, že má ten vývoj nerovnoměrný, tak teď má období vzdoru a díky své inteligenci zkouší stále nové způsoby, jak svého dosáhnout. Ví, že jkí párkrát bylo povoleno, proto se snaží prosadit své. Třeba jako v tom bude. Ale má prý problém přejít k jiné činnosti, tyto změny jí vadí. Že musí ve školce zklidit hračky a jít dělat, nějakou řízenou činnost. Prý ten její VFA je opravdu slaboučký, a ty symptomy, jsou opravdu mírné a je jich hodně málo.
Zrovna jsem tam byla, když ředitelka zavelela "děti uklízíme" a jediný kdo se ozval s brekem, byla naše Jůlinka, ale ředitelka byla důsledná, řekla jí ať přestane a uklidí to. Po chvilce Julča přestala brečet a hračky si uklidila.
Víš mě tohle právě přijde normální chování, jediné co je na tom jiné je, že tohle dělají menší děti, ne 5ti leté. Proto mi to přišlo v podstatě normální a brala jsem to, že má prostě nerovnoměrný vývoj a ne VFA. Zajímalo by mě tedy, jaký je mezi tím tedy rozdíl...je to zvláštní 🙂 Díky za vysvětlení 😉

sisstin
autor
5. únor 2013

@switcha ten VFA je hlavne o nepodlehani socialnimu tlaku a celkove opozdenemu socialnu oproti jinym slozkam vyvoje e predpokladam,ze to porozumeni reci asi stale neni uplne k veku 😕

dadlenka
5. únor 2013

@switcha tak tvoji malou jsem neviděla, nevím, jak se projevuje. Ale VFA a AS se všeobecně jeví jako rozmazlení a uzurpující tyránci. Fakt netvrdím, že tvoje malá je autík, to bych si netroufala vůbec odhadovat. To chování, které jsi popisovala má i můj syn, má přesně problémy s přecházením na jiné činnosti, když se na něj zatlačí, jde do opozice, někdy i do afektu. Je super, že se malé ve školce líbí a učitelky ji zvládají, ale já jsem trošku alergická na takové ty :"my vám ji maminko vychováme, my ji to naučíme... apod." protože to svědčí o neznalosti problému.
V přechodu mezi činnostma pomáhá vizualizace činností - i když tomu třeba rozumí - Kryštof má ve stacionáři vyfocené některé činnosti, které se každý den opakují, rozumí tomu i slovně, ale dodává mu to tu jistotu. Například logopedii a jinou řízenou práci u stolečku má vždy oddělenou zacinkáním zvonečku a jakmile skončí, zacinká se taky. Tvoje dcerka je inteligentní, ale nemůžeš všechno nechávat jenom na tom, že se s tím tlakem, který na ni je vyrovná díky tomu, že je chytrá. To potom zcela popírá důvody, proč jsi absolvovala tyhle vyšetření, protože apriori by to mělo být proto, že jí chceš pomoct. Tyhle děti často trpívají depresemi, protože si svoji odlišnost uvědomují. Manipulují s dospělými z určitého důvodu a tou je nejistota, strach z neznámého,ony vypadají hodně suverénně, ale dušička se v nich třepe...
Ty se pořád ujišťuješ, že není autík, že je jenom svá. Třeba je, ale spíš by ses měla zamyslet jestli by ji třeba přístup jako k autíkovi nemohl pomoci být více šťastná, více v pohodě🙂

sicinka
5. únor 2013

@dadlenka hele a pokud má Dáda problém ve školce s přecházením mezi činnosti, čím byh mu to mohla usnadnit? Vytisknout mu obrázky činnsotí co se ten den budou ve školce dít na nějakou časovou osu a zkusit mu to vysvětlit? On je prý jediný kdo jim tohle dělá, ale naštěstí pokud ho nechají být tak se poté zapojí, až vidí co se děje. On u všeho říká až za chvilku až za pět minut, případně já se bojít já to dělat nebudu, já chci maminku. Ono to všichni tak nějak berou taky jako schválnost, ale příjemné jim to asi není a jemu taky ne. Paradoxně nechce přecházet ani k činnostem které jinak dělá rád 🙂 On vlastně celou dobu asi správně říká že se bojí, teprve teď když tě čtu mi došlo že si to možná nevymýšlý a opravdu má strach.

dadlenka
5. únor 2013

@sicinka no usnadnit by mu to měla hlavně školka. Kryštofovi pomohl vizualizovaný plán dne ve stacíku. Má tam jenom ty základní věci - hraní, nějakké učení,svačinka, odchod ven, oběd.. oni začínají tím, že si vždycky řeknou, jaký je den, co budou dělat - tím, že on jakoby ví, co bude dělat dopředu, tak ten problém nemá. Ale s tím nemají problém jenom autíci, ale třeba i úzkostnější děti. Promluv si s učitelkou, on je jinak šikovný, tak aby si s ním o tom promluvila, že budou malovat, potom půjdou ven apod. to by nemusel být tak velký problém.-)

sicinka
5. únor 2013

@dadlenka oni je upozorňují dopředu cinkají na triangl a hlásí že za pět minut se bude uklízet a pak půjdou do kruhu. No a on normálně uklízí a pak když mají jít do toho kruhu, tak jde někam jinam třeba do kouta a říká že se bojí že nechce atd. Pak se třeba za dalších pět minut zapojí. Já se na to zkusím zeptat, ale myslím že to zrovna v tom kruhu dělají že si řeknou co dneska bude, otázkou je zda to při tolika dětech kolem vnímá 🙂