Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dezyre
5. únor 2013

@abbie u nás kartičky opravdu frčí - Staník je nebo možná spíš byl hodně nespolupracující a musím říct, že kartičky ho fakt baví... Takže jsem ráda, že jsou to dobře investované peníze 😉 Zatím jsme nevyzkoušeli úplně všechno, protože jsem toho nakoupila hafo, ale tím líp, pokaždý je překvapenej, že vytáhnu něco jinýho 😀 😀 😀

podubka
5. únor 2013

Holky nemáte někdo tuto knížku je i druhý díl,jestli se to vyplatí koupit,nebo stojí za prd?

http://www.logopedie-vendy.cz/logopedicka-cvice...

marta1982
5. únor 2013

@dadlenka Dadlen díky... ještě mám jeden dotaz a ten je i na @sisstin slyšely jste už holky někdy o kombinaci aspergera a vývojové dysfázie? díky holky

miawa
5. únor 2013

@marta1982 Kombinace AS a dysfázie je blbost, to dohromady nejde, protože u AS není narušený vývoj řeči.

marta1982
5. únor 2013

@miawa no proto se na to ptám... ale přece kolikrát asperger je diagnostikován až kolem páté roku, až je řeč v normě... někdy může být prý opožděná... proto se ptám na tu kombinaci...

marta1982
5. únor 2013

@miawa ještě mě napadá... u AS sice není narušen vývoj řeči... ale u dysfázie ano... eh? 🙂))))

marta1982
5. únor 2013

@marta1982 jakože asi to zní divně, prostě mě to napadlo, jestli to jde 🙂

marta1982
5. únor 2013

@miawa to je dobrý, já odpověděla sama sobě 🙂

miawa
5. únor 2013

@marta1982 U dysfázie jsou narušené všechny roviny řeči (gramatika, výslovnost, slovní zásoba, komunikace), takže je narušený vývoj řeči, dítě s dysfázií na tom může být v každé této rovině jinak. OVŘ je pouze opoždění vývoje těchto součástí řeči. A jestli může být OVŘ a potom AS si taky nejsem úplně jistá. To bude možná víc vědět @sisstin.

marta1982
5. únor 2013

@miawa díky 🙂

dadlenka
6. únor 2013

@marta1982 no už jsem takovou diagnózu viděla a prý AS s vývojovou dysfázií přibývá - jako těch diagnostikovaných. Ono v podstatě záleží na těch diagnostických kritériích a v tom se ani prase nevyzná. Jinak třeba Thorová píše, že u AS se musí řečový vývoj srovnat do pěti let, kromě nějakých drobností ve výslovnosti

hrusti
6. únor 2013

@podubka Knížku nemáme. Máme jich sice hodně, ale tuto ne. Naše logo jede podle Šimonových listů 😉

sicinka
6. únor 2013

@dadlenka no s tím naschvál to já tak celou dobu beru, on zjistil že to párkrát fungovalo (jak ve školce tak doma) tak to začal používat. Jen jak jsi to popsala, že může něco chápat ale i přesto to může být stres a může se bát tak jsem si vzpoměla, že Dáda u všech změn tvrdí že se bojí, tak jestli mu opět nekřivdím 🙂 Jinak on je na vyšším levelu umí mluvit o svých pocitech i u jiných dětí nebo dle obrázku perfektně pozná emoce, to jsem třeba brala že VFA moc neumí. No uvidíme.

dadlenka
6. únor 2013

@sicinka tak Kryštof pozná takové ty základní emoce - že je někdo smutný, že se směje, že někdo pláče, že se zlobí a oznamuje nám to. Jestli je to u něj naučené, nebo ne, nedokážu posoudit. Ale je pravda, nebo je psáno, že i AS, nebo VFA mají zmatek ve výrazech tváře🙂

marta1982
6. únor 2013

@dadlenka děkuji 🙂 mám totiž takového tucha, že ten můj není jen možný dysfatik 🙂 to, jak zvláštně mluví a jak zvláštně si říká o kontakt... nevím no 🙂 každopádně čas ukáže 🙂

dadlenka
6. únor 2013

@marta1982 tak tvůj malej je fakt malej, nemá ani tři roky.-) no uvidíte u Krejčířové, ona je na ty něžné nuance expertka.-)

dadlenka
6. únor 2013

@marta1982 potom je ještě taková ta mezi kozy diagnóza - pragmaticko-sémantická porucha - tu má chlapeček od @ygreen - ovšem nevím, jestli sem ještě chodí🙂

sisstin
autor
6. únor 2013

@marta1982 tezko rict,ta receptivni je v tomhle veku fakt autismu blizko,uvidite,jak treba za rok na tom bude 😉

sisstin
autor
6. únor 2013

@marta1982 jinak driv AS a dysfazie neslo,ted uz pry jo 😕

sicinka
6. únor 2013

@dadlenka no včera mu říkám tak co pral si se s Lukáškem? D: jo pral se se nim a ještě s Matýskem, Tak říkám to se nesmíš prát, to bych se zlobila. D: Já chci aby jsi se zlobila Já: No z toho bych pak byla moc smutná. D: hmm, si dělám srandu, ne. (Jo a ptala jsem se učitelky s nikým se nepral - jen si asi včera zafixoval že prát se je něco zajímavého 🙂.

sicinka
6. únor 2013

@dadlenka k těm emocím, protože Kryštofa těď překvalifikují, taky dostanete diagnózu taková sluníčková povaha. No chápu že to tak jednoduché není, ale super je že jde pořád dopředu, co jsem četla tak u autistu jsou ty regresy poměrně časté.

sisstin
autor
6. únor 2013

@marta1982 jinak dysfazku a AS ma kluk od @fass ale nevim,zda aem jeste nakukuje 😕

katulen
6. únor 2013

ahoj @sisstin, i já někdy sleduji tuto diskuzi. Máme se synem také problémy (zatím jen OVŘ). Ale čeká nás v březnu vyšetření na neurologii (EEG..), uvidíme, co nám řeknou. Již jsme byli na foniatrii, sluch má naprosto v pořádku..
Je mu 3a1/2. Chodíme na klin. logopedii od 11/2012. A docházíme 3x v týdnu do soukr. školky, kam za ním každou středu dochází paní učitelka na logopedii a dává mu individuální lekci. Minule byl pochválen, že se zlepšuje, což nás potěšilo 🙂 . Syn mluvil na 3 letech dost málo, při vstupu na logo v listopadu jsme sepsali jeho slova (používal asi 40 slov, vč. některých citoslovcí). Teď slova postupně naskakují, ale dost je komolí, ale tedy jsme rádi, že má snahu. Cítím, že má čím dál větší potřebu mluvit....ale ty slova mu prostě chybí. Máme ještě jeden problém (a to mi na klin. logo řekli, že s OVŘ souvisí....), že ve školce sem tam strčí do dítěte, bouchne, stalo se, že i kousnul. Ale prostě dle učitelky k tomu nebyl důvod, nebo to tedy aspoň nevypozorovala....prý si také myslí, že je to tím, že se třeba neumí ihned vyjádřit a je řečově "pozadu"... Jinak je ve všem chápavý, rozumí všemu, podá, přinese, ukáže. Co ho ale nebaví..nechce si nechat číst knížku, stále ho zajímají jen auta, vláčky...to jo, ale chci s ním trénovat třeba barvy, příklad: žlutá - citron, zelená - travička, modrá - obloha, moc u ničeho nevydrží, hned si běží hrát s něčím jiným.. Má otázka, jestli je to spíše nesoustředěnost...nebo je to blíže k výv. dysfázii....je to těžké asi takto rozlišit...na foniatrii řekla, že zatím jen OVŘ a výj. dys. by se diagnostikovala později... . Ještě přemýšlím (doporučení kamarádky) o koupi a podávání rybího tuku Eye Q - prý výborný doplněk stravy, prý se po něm děti zlepšují. Chci mu prostě pomoci, zkouším vše co jde....Omlouvám se za dlouhý příspěvek, i tak je to zmatené 😅 . Moc děkuji.

dadlenka
6. únor 2013

@sicinka 😀 jj to je přesně náš Kryštof.-D no regresů se bojím a těším se z každého pokroku🙂 díky.-)
Jinak Dáda je liška podšitá😀

sisstin
autor
6. únor 2013

@katulen ahojky,co popisujes muze byt tezke OVR nebo slabsi dysfazie. V tomhle veku se to az tak podle urovne mluveni poznat neda,dulezite ke vysetreni u klinickeho psychologa,ktery zhodnoti i ostatni vyvojove slozky,ktere by pripadne dysfazie zasahla. Z toho by v tomto veku uz melo byz poznat,zda jde o OVR nebo dysfazku. Co se tyce bouchani deti,to je stopro z frustrace nemoznosti se adekvatne vyjadrit,rane rozumi kazdy 😉

abbie
6. únor 2013

@sicinka co znamena slnieckova povaha?

kajiszek
6. únor 2013

Ahoj holky, tak jsem dneska Nelušákovi připravila novej úkol, viz. obrázek. Ty obrázky k sobě a stíny k obrázkům dává v poho, tak jsem zkusila postoupit trochu dál. No přišlo mi, že mě ignoruje, pak teda chvíli koukala, ale pak akorát furt brala kartáček na zuby a strkala ho do pusy a zdrhala, tak jsem to vzdala... Přijeli naši a já jela pro Vojtu do školky, máma hlídala, tak se vrátím a máma prej "ta je šikovná viď, jak to hezky přiřazuje"... Tak na ní koukám s výrazem "co?"... Tak prej asi pět věcí z toho v pohodě přiřadila a pak zdrhla, máti myslela, že to děláme už dlouho, takže jí to prej dala s dotazem "kam to patří" a Neli to v poho poskládala... Tak ji musím zase odpoledne otestovat, jestli máma nekecá 😀

Ale teda venku se už asi tři dny tváří jako totální mimoň. Ona tohle dělávala, ale už tak určo měsíc, spíš dýl, byla v poho a teďka zase... Stojí a čučí do blba, nereaguje na nic. Když ji vezmu za ruku, řve a válí se po zemi, když jí dám kočárek, tak stojí a ani se nehne, dneska u toho kočárku stála a asi 15 minut si prohlížela ruce... Prostě totální mimoň, kterej nevidí, neslyší... přitom doma byla v pohodě... Nakonec jsem ji musela naložit do golfáče, protože jinak by stála na tom samým místě ještě teďka. Mně přijde, že se nějak nemůže vyrovnat s tím, že není sníh... Nejdřív sníh nesnášela a pak si ho totálně zamilovala a od tý doby, co slezly i poslední kousíčky, je zase úplně apatická. Už aby byla aspoň jaro a mohli jsme chodit na hřiště...

kajiszek
6. únor 2013

Haha ještě ten obrázek, že jo...

abbie
6. únor 2013

@kajiszek ahoj,prosim ta,kde si zohnala tie obrazky ?

kajiszek
6. únor 2013

@abbie No to je z tý hry, o který jsem tu furt mluvila 😀 Granna - Hádanky dráčka Fráčka... Ještě je dvojka, potřebovala bych vědět, co tam je za obrázky, abych věděla, jestli taky koupit... Budu muset ukecat někoho v hračkárně na rozbalení. tady je toho hodně, věci z domácnosti + zvířata, ale třeba ovoce a zelenina atd, to tam není skoro vůbec... Ještě bych potřebovala doplnit... Kdyby někdo tu dvojku měl, byla bych fakt šťastná za foto obrázků 😉