Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
2. dub 2013
podubka
2. dub 2013

Ahoj,mám zprávu z psychologie a máme expresivní vývojovu dysfázií.Mě psycholožka řekla že většinou čekají na ten 4 rok aby mohli dát diagnozu.A u lukyho to bylo kolem 3,5 let takový všeljaký že jsme nevěděli jestli udělá ve vývoji velký skok nebo to půjde pomalu.Jde to pomalu 🙂 Máme hodně špatnou grafomotoriku,jeho to prostě nebaví ,žádné malůvky.A v řeči taky nic moc,cizí lidi mu nerozumí.
Teď se budu ještě modlit aby nás vzali do spec. školky.

sisstin
autor
2. dub 2013

@podubka u nás víc grafo naskočila až kolem 4. roku, ted ji má normoš k věku, ale malba jako taková hrůza, jeho to sice jako i baví, ale nenamaluje pořádnýho nic, ani hlavonožce 😝

podubka
2. dub 2013

namaloval tam jenom hlavu a tělo a to jenom tak že udělal malou kouli a velkou a tím to haslo,ruce mu musela říct aby namaloval.A auto namaluje tak že udělá dvě kola a kolem dokola velký kolo, 😝 .

krystalka
2. dub 2013

@podubka - ahoj 🙂 , tak zase aspoň víte, na čem jste...říkala ti, jak "těžká" ta dysfázie je? U Jiříka to šlo mezi tím 3. a 4. rokem taky celkem pomalu a pak nabral docela tempo a největší skok byl mezi 4,5 a 5 lety. A teď máme naposledy z foniatrie "vývojová dysfázie s výrazně pozitivním vývojem" 😅 . Jinak Jiřík tu grafomotoriku taky nemá nic moc, jeho to sice baví, ale nemá na to tu správnou trpělivost, takže nějaká čára sem, čára tam - z toho si nic nedělá....omalovánky vybarvuje stylem "jedna, maximálně dvě barvy a tou vezmu všechno" 😀 , nedávno od někoho dostal takové ty číselné omalovánky, kde vybarvuješ políčka podle toho jaké je tam číslo, to ho sice zaujalo (ty čísla), ale po chviličce s tím praštil, že to dá moc práce a moc dlouho to trvá 😝 no, ona trpělivost nikdy nebyla jeho silná stránka 😉 ....a kresbu má taky opožděnou.... Kde jste byli u psycholožky?

krystalka
2. dub 2013

@sisstin - tak Jiřík namaluje i tělo, na obličeji oči, pusu, nos, dokonce i obočí...na rukou prsty - ale ty jsou občas jen čtyři, každý jinak tlustý a celkově ty jeho kresby vypadají prostě tak nějak "divně"...

podubka
2. dub 2013

@krystalka Ahoj,no přesně taky má omalovánky s čísly ale nebaví ho to.Ve zprávě máme něco napsaného i o pozornosti,ale nevím co teď jí tady nemám.A neříkala jak těžká je.Podle mě je to lehčí.
Byli jsme na LOGO tam chodíme i na logopedii.Za ten půl rok se ale hodně zlepšil,co říkala.

kamisanda
2. dub 2013

Podubka..Ahoj,mužu se zeptat jak jste spokojení na Logo u psycholožky?

kamisanda
2. dub 2013

jé ted se dívam ze jste z Prahy..myslela jsem Logo Brno☹

sisstin
autor
2. dub 2013

@krystalka on jako ve školce i cosi namaluje, ale nevim, nakolik mu s tím tam pomáhaj, páč doma maluje jen dráhy pro auta a bludiště 😅 😅 😅

jinak holky, já se ted chci zeptat u Kr. (jdeme 12. června), jak ta dysfázka je těžká, já mám trochu obavy, že díky té "super" vyslovnosti už spadne do středně těžké 😕 ale zas jako nevim, když to porovnám s dětma na FB v té diskuzi, tak zase jako jeden z mála opravdu už obsahově mluví normálně...ale jako netroufám si moc hádat 😕

sisstin
autor
2. dub 2013

@kamisanda v tom Logu záleží, na koho narazíte 😉 chválí si tam jinak tu logopedku Pacákovou 😉 co se týče psychologa nevim....ale pokud máte expresivní a v tomhle věku, tak už by to zmotat asi neměli 😉

lenajsek
2. dub 2013

@kamisanda Ahoj, my chodíme do Loga do Brna, u psycholožky jsme tam byli u Autratové, ale ta mi přijde spíš pro dospělý, malý děti nevím, jak dalece objektivně umí vyšetřit a jak moc dělá vývojovou psychologii... Jako nebyla špatná, vyšetření v pohodě, ale možná bych šla za někým, kdo se vyloženě specializuje na malé děti...

@podubka Ahoj, přesně jak píše @krystalka, aspoň víte, na čem jste. Lukin by nenamaloval ani to, ten jen čmárá, maximálně nějaký jakože kolo, nějaká jakoby čárka, ale tím to hasne 😝 Grafo je u nás bída nad bídy. Ještě se pokouší o nějakou vlnovku, ale to jen když dělá grafomotorické listy, jinak sám od sebe kdyby měl malovat, tak fakt jen čmárá.

krystalka
2. dub 2013

@podubka - tak Jiřík nemá problémy s pozorností, pokud s ním někdo pracuje individuálně, to je v pohodě a nerozptyluje se...ale když dělají něco ve skupině, tak on pořád sleduje okolí, kouká po ostatních, na všechno kolem a pak vůbec neví, co jim paní učitelka říká a co má dělat....dokonce právě kvůli tomu ze začátku paní učitelky řešily jestli slyší a rozumí, ale pak jsme zjistili, že je prostě jen tak nepozorný....

lenajsek
2. dub 2013

@dezyre Leni nevím, tohle fakt nedokážu odhadnout, jak ona to dělá... tak uvidíte příště, co řekne. 😉

Jinak jsem dneska napsala třístránkový mail Krejčířové a poslala všechny nascanovaný kopie všech vyšetření, na kterých jsme doposud byli, napsala mi, že děkuje a že s námi počítá tu příští středu. Uf, už aby to bylo a měli jsme to za sebou... ale uteklo to docela fest.

Dneska jsme trénovali předložky a opět to motal, nejde mu to vůbec ☹ Ale barvy už lepší, sice ne teda žádná sláva, ale daleko lepší jak dřív. A zkoušíme i nácvik před zrcadlem, docela se už snaží a i doma vydrží, zítra jdem po delší době na logopedii, tak jsu zvědavá, co řekne logopedka.

Mějte se fajn!

podubka
2. dub 2013

@lenajsek Luky donedávna taky jenom čmáranice. 😕 Koupila jsem mu i šimonovy listy a vůbec ho to nebaví 😀
A taky máme hodně problém s mluvidly,vůbec neotvírá pusu jak by měl ani jazyk nedává kam by měl.A když mu to vysvětluji tak odmítá spolupracovat.To je pak těžký no 😖

podubka
2. dub 2013

@krystalka On je taky pořád nějak mimo.přijde do školky dítě ho pozdraví a on kouká jako kdyby neslyšel.A Honza mi říkal že ho chvíli pozoroval když pro něj přišel a stál ve třídě a pozoroval děti a hrál si sám s autíčkem.Co z toho kluka vyroste? 😀

krystalka
2. dub 2013

@podubka - neboj, to ho přejde 🙂 , Jiřík se choval loni hodně podobně, taky se mezi děti zrovna nehrnul, jen z povzdálí pozoroval a postupně se pomalinku osměloval a dneska už tam s dětma docela řádí..jako když ho někdo pozdraví, tak odpoví, ale jinak většinou čeká, až začne nějakou akci druhá strana 😉 , no má to mít po kom, já taky doteď málokdy začnu s někým cizím hovor jako první...ale když mne někdo osloví, tak se rozkecám 😀

sicinka
2. dub 2013

Holky a co by jako měli čtyřleťáci umět kreslit? Dádu ve školce chválí že má grafo dobro,u ale nekreslí spontálně třeba postavy. Oni dost dělají různé kombinované techniky něco nakreslí vystřihnou, obarví ale že by si sám sedl ke stolu a nakreslil obrázek to nehrozí. Pokud děláme úkoly tak obtáhne téměř cokoliv, nebo i zvládne propojit dva body různým typem čáry, ale že by tohle dělal sám od sebe ho tedy nenapadne. Já to brala tak nedrží tužku jak kopyto, tak ho zatím nechám ať si kreslí jak se mu líbí 🙂 .

sicinka
2. dub 2013

@lenajsek neboj ono to nějak dopadne 🙂 třeba tě Luky překvapí a natrénováno máte dost. Budete mít hezký výlet do Prahy a když vám zbude čas tak můžete do zoo je tam malé slůňátko 🙂

kamisanda
2. dub 2013

No právě jsme vedení v Brne v Logu ...v 3,5 letech jsem si vydupala logo ze malej nemluví.Tak jsme prosli veškeré vysetrení foniatrie,neuro,psycholog.Na foniatrii zjistili že mame jazyk hodne přirostlí.Bylo to zrovna na zimu..takže do toho nemoci.Ve 4 nám šmikly jazyček a nosní mandle.Mužu říct že se to o 100% zlepšilo.Pak jsme prosli znova veškere vyšetrení ..a jen tak mimochodem nám řekli že mame opoždění vyvoj řeci.A ted jsme byli po pul roce u psycholožky na logu ..řekla nám že maly má něco pod a něco na 6let ale ,že se nemáme znepokojovat ze to do skole zvladneme..Vubec se mi ten přistup nelíbi.Nikdy nam nedali žadný papír.Ja už to ted nevydrzela řekla jsme že chci zprávu...ve zprave bylo ze jsme u nich vedení s diagnozou vyvojová dysfazie. 😒 ☹ ☹ ☹

hrusti
2. dub 2013

@lenajsek Leni, budeme držet palečky. My bydlíme na Hájích, tak kdybyste měli čas a chtěli se sejít na kafíčko, tak písni 😉

@sisstin Ty slabiky Tygrovi jdou. Máš pocit, že se po tom tréninku od Baslíka zlepšuje?

Jinak kreslení u nás taky děs. Jako obtáhne ty jednotažky, někdy je i vybarví nebo kreslí čáry jako že je zvířátko v kleci (to má z Bednářové), ale když má kreslit, tak nechce. Už jsem i přemýšlela, že bych mu nechala někde na stolečku pastelky a papíry, že třeba sám by si v nějaké slabé chvíli začal kreslit 😅 Jenže malá je hrozná, všechno strká do pusy a jí, takže jí musím hlídat. Naposledky mi zvracela po kousku modelíny 😝
Jo a mám hroznou radost páč nám začíná naskakovat D a N 🙂 Honzík už neříká to jeho "avo", ale "ano". Musím ho sice upozornovat, ale určitě to v dohledné době vypilujeme 😉
Tak aspon nějaký světlý bod, protože poslední dobou mám nějaké depky... z těch neustálých vyšetření, školky a to počasí do toho 😒

kamisanda
2. dub 2013

@kamisanda Nikdo nám to neřekl do očí a nevysvetlil.Mužu říct že me drzí jen to že vím že budeme mit odklad do škole.Přemyslím ze se objednam jinam k psycholozce i na logo.Ale nevím kam v Brne.

lenajsek
2. dub 2013

@kamisanda A vy nechodíte na kliniku i na logopedii? A u koho jste na tom psychologickým vyšetření byli? My jen u té Aujezdské, ani nevím, kdo je tam jiný. A na logopedii chodíme k Pacákové a tu si nemůžu vynachválit. K ní chodíme už vlastně skoro rok, rok to bude v červnu. Plus k nám jezdí raná péče z Občanskýho sdružení Logo, spolupracují s klinikou.
A my teda zprávu od psycholožky na klinice dostali po tom diagnostickým pobytu, tam jsme byli týden, to jsme měli souhrnnou zprávu z foniatrie, neurologie, psychologie a logopedie. Na tom vyšetření u jejich psycholožky jsme právě byli jen na základě toho pobytu, jinak k nim chodíme hlavně na logopedii, plus loni na podzim tam Lukin chodil na ergoterapii, asi ještě chodit časem bude jednou.

Co se týká klinických psychologů v Brně, tak prý je dobrá Makovská, některé holky chodí k Jahnové, my jsme byli u ní taky, ale já k ní osobně nemám moc důvěru, ale to je čistě můj názor. Třeba poradí někdo někoho jiného...
A kolik je synovi?

@hrusti Jseš moc hodná, ale jedeme tam s MM, tak si uděláme takovej rodinnej výlet, projdem se po Kampě, nebo po Staré Praze, pokud přemluvím MM, tak bychom se jeli podívat do Holešovic do toho mořskýho světa, ale to uvidím. Zatím nic extra neplánujeme, uvidíme dle počasí a taky nevím, kdy dojedeme, ráno ještě před odjezdem jdu na gyndu na UZ v 30tt, tak toho bude dost.

@podubka Jojo, ty mluvidla je těžký cvičit, když dítko nechce, u nás je to to stejný. U logopedky v pohodě (skoro vždycky), doma problém. 😝 A jde to fakt ztuha, nevidím téměř žádný pokrok, je mi z toho kolikrát fakt úzko ☹

lenajsek
2. dub 2013

@sicinka Luci, díky... do ZOO se určitě nedostaneme, to mám v plánu možná příští rok na celej den výlet, teď by to nemělo smysl a ani fakt nevíme, jak bude. Ale jednou se tam chci jít podívat, ještě jsem tam nikdy nebyla.

sicinka
2. dub 2013

@hrusti vy jste praha 11 nebo 4 nebo 10? Máš tam trochu přehled o školkách, My se ted stehujeme na prahu 11 s kancelářemi a za rohem budu mít školku, ale nikde o ní nemůžu nic najít. Dáda bude příští rok předškolák takže mi ho vezmou kdekoliv, a docela ráda bych si ušetřila hodinu navíc v autě 🙂

sicinka
2. dub 2013

@lenajsek no mě ten mořský svět moc nenadchnul, za ty peníze mi to přišlo dost maličký. Jinak zoo je pěkná, ale je pravda že jsem tam včera skoro zmrzla 🙂 Starou Prahu mám taky ráda, ale už se tam skoro nedostanu, nějak není čas.

kajiszek
2. dub 2013

Ahoj holky, tak my máme doma lazaret. Vojta dostal svoje první antibiotika, protože má už pátej den teplotu a brutální kašel... Nelince nic není, ale zase se jí vysypaly nějaký pupínky, tak řeším, jestli jako má neštovice, nebo se jen přežrala kyselých okurek... Ona jich včera snědla asi pět 😅 Je mi jasný, že to pro děti fakt není dobrý, ale říkala jsem si, že jí to pro jednou dopřeju, když jí to tak hrozně chutná... No uvidíme. Jinak Nela prostě přestala spolupracovat... Je zase vzteklá, nic nechce, úplně na mě kašle. Jako dělat kraviny, to jo, ale něco se učit, to je bez šance. Máme už jen 13 dnů na nacvičení těch obrázků na vyšetření sluchu a neumí jich ještě ani třetinu, prostě to odmítá. Jak vytáhnu obrázky, tak řve, mlátí do toho, odchází, plácá sebou o zem... Takže my ten sluch asi v životě vyšetřenej mít nebudem 😠 😖

abbie
2. dub 2013

@kajiszek vitaj v klube, neprislo na nu obdobie vzdoru? Odkedy ho prcek ma, tak mozem o uceni len snivat 😖

kajiszek
2. dub 2013

@abbie No asi jo... Jako třeba Zajíc v pytli a ty věci, co zná, to jako docela ještě spolupracuje, i když u toho teda taky hází ksichty, ale nový věci? Ani omylem 😠 Takže ty nový obrázky nic, nebo když jsem jí zase zkoušela ukazovat v reálu, co kam patří (klíč do dveří, prádlo do pračky atd), tak se jenom pořád válela vzteky po zemi a vůbec nic...

dezyre
2. dub 2013

Ahoj holky,
tak dnes jsme byli se Staníkem po dlouhé době ve "společnosti" 😀 😀 Jeli jsme za kamarádkou a jejím synem (jen o pár dnů od Staníka věkově) a musím Staníka teda ohromě pochválit, jak se krásně choval, hrál si a všechno 🙂 Sice se občas potahali o hračky, ale nic zásadního. Co jsem ale fakt čučela, tak začal na kamaráda volat. Staník má zažitý, že kamaráda oslovujeme Adámku a Staník ho volal "tu" 😅 Jako chvíli mě trvalo než jsem pochopila co pořád vyřvává. Staník byl třeba v pokojíčku a Adámek s náma v kuchyni a Staník z pokojíčku pořád vyřvával "tu" a já Staníku koho voláš? Voláš Adámka a prý "to" (jo) a takhle to bylo celý den, když se kamarád vzádlil, bohužel Staníkovo volání nemělo moc efektu, protože samozřejmě Adámek netušil, že Staník prostě volá na něj (no ani se mu nedivím 😅 ). TAk jsem fakt valila oči, protože je to pár dní co začal intenzivně volat na mě a na manžela 😅 Výslovnost bííííída, ale mám radost, že se prostě začíná snažit.