Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gabbucha
25. zář 2015

@peggy722 Která je ta druhá? 🙂

krystalka
25. zář 2015

@gabbucha - jo, to je jasný, na zápis v termínu se jde tak jako tak.....jinak 30 dětí, to mi přijde fakt šílený...já jsem loni zvažovala přesun do ZŠ, kde by jich bylo jen 24 a stejně mi to jak jeho učitelka, tak SPC rozhodně nedoporučovali.....já jsem tak vděčná za tu naší logo třídu, kde jich je 8 a tudíž všechno stihnou bohatě procvičit v hodinách a domácí úkoly dostávají jen krátké, v prvním pololetí 1.třídy neměli vůbec žádné, letos mají skoro každý den, ale je to na pár minut.....neumím si představit, kolik toho s nimi stihnou ve 30 dětech ☹

peggy722
25. zář 2015

@gabbucha Jo na Spořilově jsme byly jednou a pan doktor mně moc nenadchnul a Elu taky ne. Chodíme do Španělský, tam jsou fakt skvělý.
Na koníky budeme chodit to úterý v šest. V úterý už snad přijde.

peggy722
25. zář 2015

@gabbucha Mendelka.

gabbucha
25. zář 2015

@krystalka Můžu se zeptat, do které školy Jiřík chodí a v kolika letech a měsících nastoupil to první třídy?

gabbucha
25. zář 2015

@peggy722 No, a to je zrovna ta škola, o které jsem se zmiňovala v předchozím příspěvku, letos nevzali ani sourozence dětí, které už do školy chodily, navíc mají už druhým nebo třetím rokem v první třídě i 31 dětí ☹. Ale Ela půjde do školy až za dva roky, tak je možné, že už bude míň dětí a budou brát i mimo spádové děti. A co konkrétně ti na Spořilově nesedělo? Mne to přišlo jako normální foniatrické vyšetření a hlavně dr. umí s Myšákem pracovat, takže v pohodě. Co je jiného v té Španělské, a kdo ti to tam doporučil, logopedka?

krystalka
25. zář 2015

@gabbucha - chodí do školy pro sluchově postižené děti, je to kousek od metra Radlická - mají tam třetím rokem logopedické třídy pro normálně slyšící, většinou jsou tam děti s dysfáziemi a podobnými poruchami....je jich ve třídě 8, mají v rozvrhu navíc 2 hodiny skupinové logopedie týdně, plus si je podle potřeby bere paní logopedka jednotlivě, paní učitelka je taky logoped a speciální pedagog, pracují tam s nimi skvěle.....nastoupil do školy přesně v 6,5 letech 🙂

peggy722
25. zář 2015

@gabbucha Pna doktor neuměl Elu moc zaujmout, aby spolupracovala, to je celý. A hlavně ve Španělský je to vyšetření komplexnější. Napřed jí zkoušeli, že jí posadili do takový kabinky a pouštěli jí tam slova v růyný intenzitě a musela na obrázkách ukazovat, co slyšela. Pak jí měřili tympáno a nakonec jí vyšetřovala paní doktorka. A tam spolupracovala dobře. Doporučila mi je psycholožka.
Kamarádka mi to taky říkala, že teď v Mendelce berou jenom spádový děti a že je to docela masakr se tam dostat. A já to zkusím se tam jít podívat už letos. Třeba si nás už poznamenají a přinese nám to nějaký plusový body a třeba těch dětí bude za dva roky míň. Mně se prostě do Milíčáku nechce. Hodně by záleželo na učitelce. Ale vím, že nestandardní děti to tam mají těžký. Pokud by ještě učila učitelka, co měla Lucka, tak bych to zvážila. Ta je hodně alternativní a dá se s ní mluvit.

gabbucha
25. zář 2015

@krystalka Děkuji za vyčerpávající odpověď 🙂 A takovou školu mohu jen závidět 😉

anlek
25. zář 2015

Koukám, že dneska probíráte školy. To je teď téma u nás také ...

Starší je v řadě věcí dost napřed ... Zrovna novinka tohoto týdne je pochopené nekonečno. Já mu to teda fakt nevysvětlovala, naopak on mě. 😀 Mami, kdybys pořád počítala +1 a nikdy nepřestala, tak to je nekonečno. Ale nenamaluje žádný obrázek. Tak mi řekněte, která škola ho veme? 😅

peggy722
25. zář 2015

@anlek Matfyz 😀

josefina79
27. zář 2015

Jo, holky, abych nezapomněla, tip na jednu pražskou akci
https://www.facebook.com/sweetpreweetmarket
Tak trochu v tom mám prsty, tak budu ráda za každý LIKE. A hlavně budu ráda, když fakt dorazíte.
DÍKY!

petbem
29. zář 2015

maminky prosim,kdo mate zkusenost. syn 3,5let nastoupil v zari do klasicke skolky. Nemluvi,pouziva cca 20slov,ale vsemu rozumi - expresivni vyvojova dysfazie. Ve skolce je rad,libi se mu tam,spolupracuje,jen to nemluveni a obcas taky neposlechne.... Dnes jsem s nim po nekolikamesicni cekaci dobe navstivila detskou psycholozku v pedagogickopsychologicke poradne,pred nastupem do skolky meli bohuzel plno. A pani psycholozka nam hned dala integraci, na vaznou vadu reci,do te nasi skolky,ze je zitra posledni termin,tak mam ve skolce rict,ze ji budou mit na syna schvalenou,at si hned zazadaji a schvalena integrace dojde zpetne. Co se pro syna zmeni po teto integraci v MS?? Bylo mi vysvetleno,ze skolka bude dostavat prispevek na integraci a meli by se mu vice venovat. Tak by me zajimaly zkusenosti ostatnich maminek. dekuji moc🙂

peggy722
29. zář 2015

@petbem Jestli by integrovali, tak by měl mít nárok na pedagogického asistenta. O tom psycholožka nemluvila ? problém je, že na jedno dítě ho školka nemusí dostat.

petbem
29. zář 2015

@peggy722 asistenta prave ne,to by musel mit jeste nejakou diagnozu,byt nezvladatelny apod,a to on neni. Skolku zvlada v pohode. Vysetreni jsme si vyzadali sami,ani jsem o nejake integraci nevedela,ani skolka nic nevyzadovala. Chodime pul roku na logopedii a psychologicke vysetreni jsem chtela ja. A rovnou vypsala papiry na integraci,kvuli vazne vade reci. Tak me zajima jestli to takhle nekdo taky ma.

peggy722
29. zář 2015

@petbem Ela je taky integrovaná a má napsanýho i asistenta. Ale nechodí do úplně běžný školky. je to integrovaná a logo školka, takže tam jsou asistentky běžně.

petbem
29. zář 2015

@peggy722 tady takova skolka neni:(( Zitra budu informovat pani reditelku MS tak uvidime... jestli nas ceka nejaka zmena,nebo vse pujde jako doted,s tim ze budou cerpat prispevek))

josefina79
2. říj 2015

Tak jsme dnes byli u Kejíkové. Fanda dostal pochvalu, že se zlepšil. Všechno bylo v pohodě do té doby, co jsem se zeptala, kdy si paní Kejíková myslí, že bude kousat.
Nechtěla nic moc říc, ale prý si myslí, že do 3 let to zvládne.
Ach jo.

paja214
2. říj 2015

Ahoj holky, tak jsme se přes léto s rozvojem řeči moc neposunuli, tak Toníka čeká v pondělí vyšetření na foniatrii- opožděný vývoj řeči.. Co od toho mám očekávat. Případně nemáte některé zkušenost s MUDr. Petrou Černou - Poliklinka Budějovická.(Dříve pracovala na foniatrické klinice v Žitné.). Malý je dost živé a s lékaři nespolupracující dítě, tak mám docela obavu,jak to zvládneme. ☹

barbarucha
2. říj 2015

Taky by mě zajímalo, jak takové foniatrické vyšetření probíhá, když dítě nemluví 😕
Jinak nás asi čeká hospitalizace v Praze na další vyšetření metabolických poruch skrze tu naši zpropadenou B12. Už teď je mi z toho špatně ☹

sisstin
autor
2. říj 2015

@barbarucha mrknou do krku, uší a nosu, popř. dělají audiometrii - dítěti dají do uší sluchátka a tam to snímá sluchové vjemy, někdo třeba chce ukazovat v knížce něco, zkouknou pusu, jazyk atd. 😉

paja214
2. říj 2015

@sisstin Díky moc, alespoň nějaká představa co nás tam čeká 🙂

81andrea
2. říj 2015

Ahoj holky dlouho jsem sem nepsala, mám syna s vadou řeči, měli jsme první stupeň diagnozou léhka mozková dysfunkce s retardaci řeči, a ted po dvou letech, kdy je mu 9, jsme byli překontrolování a máme druhý stupen střední mozková dysfunkce sretardaci řeči a dali nám i ZTP/P.
A dcece jsou 2 roky, narodila se s rozštěpem patra s pierre robynovým syndrome, tak je rok po operaci patra a půl roků je po operaci grometek v uších, ukazalo se jak v porodnici tak po operaci patra že má sluch nevybavný, tak ji museli dát grometky, ted jdem v říjnu na kontrolu tak jsem zvědavá jak aspoň ona dopadne.

peggy722
3. říj 2015

@barbarucha Elu zavřeli do takový budky, dostaly jsme karty z obrázkama a pouštěli jí tam zvuky v různý intezitě a ona musela ukazovat, co slyšela. Pak jí udělali tympano. Prohlídli jí krk, nos. Poptom jsme přešly k paní doktorce, která si s malou povídala a zkoumala to porozumnění. Pka vyhodnotila výsledky a poslala nás na odsátí uší a odtsranění nosní mandle.

nikar
3. říj 2015

@peggy722 supr, aspoň i já vím, co nás v únoru čeká 🙂 jen jsem zvědavá, jak vydrží v té budce, má období, že se všeho bojí

anlek
3. říj 2015

@barbarucha Pokud budou zkoušet sluch, jak popisovala @peggy722 , tak je popros, aby s Františkem slova prošli dopředu, jinak se může stát, že místo sluchu budou testovat slovní zásobu. 🙄 Což se povedlo první foniatričce u nás. Je tam žebřiňák a syn ve třech letech nevěděl, že se mu říká vůz. Pak neukázal v časovém intervalu horkovzdušný balón, slyšel balón, hledal míč a nestihl pak domyslet, že i horkovzdušný balón je balón. Možná tam bylo ještě něco, co byl problém, ale tyhle dvě věci si pamatuju.

peggy722
3. říj 2015

@nikar A kam jdete ? Nevím, jestli se to takhle dělá všude, navíc v tý budce jsem byla s ní a držela jí ty karty a musela jsem opakovat, co ukázala. Tím testovali i to porozumnění. Obrázky si už fakt nepamatuju. Byly jsme ve Španělský v hlasovým centru. Jo a myslím, že nám předem ty karty ukázali, aby se s nima seznámila a zkusmo se jí ptali na pár věcí, aby si byli jistí, že rozumí, co se po ní chce.

krystalka
5. říj 2015

@paja214 - tak my jsme zrovna s MUDr. Černou moc dobré zkušenosti neměli, byli jsme u ní jednou, když ještě byla v Žitné (tedy doufám, že je to ta samá...)....my tam původně chodili k MUDr. Krejčí, ta je úžasná, ale pak tam jednou naprosto bez varování byla ta druhá, neřekli mi to dokonce ani na recepci, když jsme se hlásili, takže jsme byli oba trochu paf, když se otevřely dveře a tam někdo jiný....navíc moc příjemná na nás nebyla....tak nevím, možná neměla dobrý den, ale už bych k ní znovu nešla....

krystalka
5. říj 2015

@peggy722 - byli jsme tenkrát v Žitné a tam to dělali stejně, syn si tenkrát odmítal nechat dát sluchátka, tak udělali aspoň ten obrázkový test a tympano.....sluchátka zvládl asi až na třetí návštěvě....

diamanta
5. říj 2015

Prosím setkal jste se někdo u dítěte (s podezřením na) mentální retardaci také zároveň s šílenou hyperaktivitou a poruchou pozornosti? Odezní toto? Spolu se špatnou ale hypermobilní chůzí a velice omezenou schopností se domluvit je to tak, že už nezvládám dělat ani běžné úkony při ní. Tak mne zajímá, pokud by se potvrdilo to podezření na tu retardaci, zda to takto zamrzne a nevyroste z toho, nebo zda z toho hyper-všeho vyroste i tak, stejně jako jiné děti.