Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

dalea
23. říj 2010

@jolinka Jolinka,dakujem,4 roky bude mat 14.marca 😉

sisstin
autor
24. říj 2010

Dobré ráno,

tak Tygr měl celou noc horečku, rostou mu všechny poslední stoličky...tak proto byl chudák včera takovej nanicovatej 😖 našla jsem na MMB úplně suprové knížky, hlavně na rozvoj řeči a porozumění.....ta jedna by se mi líbila obvzláště pro @simalex jsou tam právě ty otázky na porozumění 😉

argousek
24. říj 2010

Ahoj holky, tady je taky dobrej typ na knížky. Tu první mám a Adámek jí má hrozně rád
http://www.vasedeti.cz/tipy-a-rady/knihy-casopi...
http://knihy.vltava.cz/Ucebnice/Pro-pedagogy-i-...

argousek
24. říj 2010

@sisstin jak tady čtu zpětně tu diskusi tak si psala, že berete geratam, to je jako nootropil, že A berete ještě něco jinýho krom toho??

sisstin
autor
24. říj 2010

@argousek geratam bral asi 4m, pak nám došel a už jsme se na něj vyprděli...bez něj je to úplně stejný 😉 nebere nic, jen občas mu dávám Lactobacílky 😉

argousek
24. říj 2010

Tak mně taky přijde, že teď už nic vidět není. Když to začal brát, tak po 14 dnech bylo vidět úplně strašně, jak krásně začal rozumět.My bereme dál 😉
A v čem vidíš ty největší pokroky, v nějaké systematické práci? Nebo čím se začal zlepšovat?

sisstin
autor
24. říj 2010

@argousek já si myslím, že největší podíl na tom má prostě přirozený vývoj 😉 on to má Tygr asi i trochu dědičně, ex byl do tří let to samý...nemluvil a prej byl celkově podle jeho matky mimoň, že si myslela, že z něj bude nějakej "debil" (to jsou její slova, samozřejmě se mu nikdo nevěnoval, v tu dobu to nijak nefrčelo ani nebyl čas) a pak od 3 let najednou začal mluvit a celkově už byl prostě normální 😉

Takže myslím, že určitě nejvíc tohle (mně říkala i Krejčířová, že prostě některé děti se do 3 let vyvíjejí nerovnoměrně a jsou opožděné a pak se to samo srovná), a taky samozřejmě to, že jsem s ním začla jinak pracovat, přiměřeně k jeho vývojové úrovni a začli jsme chodit do Rané péče a další věci 😉

argousek
24. říj 2010

@sisstin no já si myslím, jestli jsem pár věcí nezavinila i já. Protože jak byl Adámek nedonošenej, tak jsem pořád hrozně chtěla, aby to co nejdřív dohnal, tak už jsem ho v roce drezůrovala a učila ho všechno, aby to dohnal a nevím, jestli jsem ho spíš nepřetěžovala a on pak spíš šel do útlumu než by šel dopředu.
Čtu zpětně tuhle diskusi a musím ještě reagovat, psala jsi tam, že u autíků se provádí strukturované učení. Jak jsme byli v tom spc, tak ona mi řekla, že tam napíše podezření na atypickej autismus a že podle toho sestaví učební plán. Právě nevím, jestli to bude teda to nejlepší,podle toho co tam píšeš. Adámkovi taky nevyhovuje strukturované učení, musím spíš všechno převézt do zábavy nebo hry, jinak se šprajcne a není s ním nic. My kreslíme třeba takovým stylem, že já okopíruju takové ty listy na cvičení grafomotoriky a pak na to píšeme, takovým stylem, že říkám tři dva jedna teď jedeme a on obkreslí kruh, jak jede traktor, jako že závodí. Kdybych mu řekla, teď obkresli kruh, tak to neudělá. Taky jsem se chtěla zeptat na reference na tu knížku Diagnostika předškolních dětí, jestli si ji četla a jak si s ní spokojená

sisstin
autor
24. říj 2010

@argousek určitě jsi nic nezavinila 😉 tyhle problémy nemůžeš dítěti nějak způsobit 😉 co vím, tak Krejčířová zažila za svoji kariéru velmi málo případů, kdy projevy byly na Aspergerův syndrom, ale byly naučené a získané výchovou, ne přirozeně 😉 ale to je podle mě už hodně velkej extrém a normálně se to nestává 😉

třeba s Tygrem fakt nešlo dělat do 2let nic, jeho to prostě nezajímalo...na nějaký prohlížení knížek, ukazování a jiné činnosti mi zvysoka prděl...celej den seděl u nějaké krabice, nebo šmejdil v šuplíkách, hrabal se v ponožkách a podobné činnosti...no vzhledem k tomu, že v té době byl opožděný ve všem zhruba o 9m, tak to byly činnosti ještě vcelku adekvátní jeho vývojové úrovni....ale to jsem samozřejmě v tu dobu nevěděla, že je opožděný 😉 páč podle Dr. jsme byli ve všem v pohodě 😉

k tý struktuře, ona se samozřejmě používá i u dysfatiků...ale tam se používá třeba v učení: malý - velký, protiklady atd. Zatímco u autíků se používá ke všemu, např. mají strukturu na oblékání, mytí, jídlo atd. atd., bez těch obrázků by nebyli schopní správně nebo vůbec fungovat, což se samozřejmě dysfatiků netýká 😉

argousek
24. říj 2010

no mně jde spíš o to, aby to nebylo takovým stylem, teď si tady sedneš a budeš dělat tohle ☹ To na něj nefunguje. Musí si ho nějak získat a nadchnout ho pro tu věc a pak je milionovej a snaží se 😒

sisstin
autor
24. říj 2010

@argousek ne, to určitě ne 😉 to vždycky musí jít nějak nenásilně, jinak to nemá cenu 😉 to oni zas vědí, jak to mají dělat 😉 mně třeba ze začátku přišel blbý ten systém odměn na logopedii, ale fakt to funguje 😉 když pěkně pracuje, tak si může jít pak hrát do pokojíčku a dostane třeba kousek čokolády..nebo pak někam jdeme a tak...když se holt nepracuje, tak není pokojíček a teta je smutná 😉

mně vadilo, že to není zrovna moc RABR, že dítě by mělo něco dělat, protože chce (třeba se naučit mluvit)..ale u takhle malých jako je Tygr to podle mě není až tak možný 😉 pro něj je motivace typu, že se naučí mluvit zatím nic moc..pokojíček a hračky je větší 😅 😅 jako myslím, že ve starším věku už to pak může fungovat pěkně..ale u těhlech prcků asi moc ne 😕

argousek
24. říj 2010

Tak mi zítra jdeme poprvé na logopedii, tak jsem na to zvědavá. Je to klinická logopedka soukromá, takže se to platí, tak to snad bude stát za to.
@sisstin a na té Logo klinice se něco platí nebo to hradí pojišťovna ??

sisstin
autor
24. říj 2010

@argousek no jako ofiicálně to hradí pojišťovna, ale jinak všechny pomůcky a nadstandartní služby si samozřejmě platíš 😉

simalex
25. říj 2010

@argousek
zuz, nic si nedávej za vinu. U vás to bylo velmi specifické, Adámek byl hodně nedonošený a vývoj tedy velmi specifický. Děláš maximum a společně to zvládnete. Na knihy jsem se dívala, zkusím to někde sehnat.

Teď plánuju koupit dětskou encyklopedii. Normálně mám mezery jak hrom, tak ať se má malý od koho vůbec učit. Včera jsme byli v loutkovém divadle a pak hned v minizoo u divadla. Byl tam kaloň (něco jako netopýr) a já jsem zjistila, že víc jak 2 věty o netopýrovi říct neumím 😝 😝 😝 .

Jinak u nás teď frčí Člověče, nezlob se. Alexek se vždycky "jako" rozbrečí, když ho vyhodím, tak jsem zjistila, že aspoň v tomhle není výrazně soutěživý a bere to jako hru a ne jako souboj. A umí si ze sebe udělat srandu.

A jak bylo na logopedii?

simalex
25. říj 2010

@sisstin
siss, z té oslavy si nic nedělej, určitě to bylo z těch zoubků, taky výjimečnost chvíle byla asi trochu moc. U nás slavíme Alexkovy narozeniny 3x (s dětmi, a mamkou a ségrou a znovu se ségrou a dědou na chalupě), tak z toho bývá malý taky trochu vydivočený. Dárky ale určitě byly super.

Navíc v sobotu byl úplněk. Teda jak já jsem byla bezdůvodně napružená a to jsem si vůbec nevšimla, že je úplněk. V tomhle funguju fakt jako lunární kalendář. A třeba to má tygr taky, když je stejně jako já váha 🙂

sisstin
autor
25. říj 2010

čau holky,

tak už jsem ofiko socka na ÚP 😝 ale dobrý, nikdo neprudil, 15. listopadu jdu na to dávkový a 22. k sprostředkovatelce 😕 no nic, vyčerpám toho půl roku aspon tu pidi almužnu a pak se přehlásím jako matka v domácnosti na pojištovnu, a budu doma zadáčo 😝

@simalex no Tygr hořel i včera celou noc, lezou mu všechny stoličky ty poslední, ale ted už asi dobrý..akorát vůbec nejí, což jako při jeho mini váze nic moc 😖

domidomi
25. říj 2010

Ahojte, hladám mamičky detí s Downovým syndromom v okolí Pezinka. My máme 2 ročného chlapčeka s DS a bývame v Modre. Rada by som sa zoznámila s niekym, kto má rovnaké dieťa a podelila so skúsenosťami. 😉

argousek
26. říj 2010

Ahoj holky,

tak na té logopedii fakt supr, paní se mi moc líbila. Když Adámek něco nechtěl dělat, tak ho nenutila. Nejdřív to vypadalo, že nic moc, protože Adámek jako obvykle v novém prostředí moc nereagoval. Byl nesoustředěnej a nechtěl nic dělat. Pak mu ale půjčila hračku a to se mu docela líbilo, vložím foto. Moc se mi líbila, zkusím, jestli by mi ji nepůjčili v Rané péči nebo ji koupím. Bylo to vkládání tvarů, musela mu s tím trochu pomoct a ukázat mu, co kam dát, ale zkoušel to a líbilo se mu to. Pak se ho ptala na barvy, ty ho teď moc baví. Tak se ho ptala na barvy a on jí všechny řekl. To jsem měla opravdu velkou radost. Pak taky řekl krátkou říkanku, tak zjistila, že taky mluví "Pepa papá, Pepa pije, potom máma Pepu myje, Pepa půjde ven, vítá nový den " 🙂) Byla fakt supr, nenutila ho do ničeho. Když se takhle předvedl, což u něj znamenalo max. 5minut pozornosti, tak ho nechala a říkala, že dobrý. Jinak jsme si povídali spolu o Adámkovi, co a jak. A domluvili jsme se na návštěvách jednou za 14 dní a že nám bude dávat různý cvičení a uvidíme, jak to půjde. Teď nám dala logopedické pexeso a mám vystřihnout 4 obrázky dohromady a pak 4 zvlášť a aby je Adámek pojmenoval a správně přiřadil. Takže jsem byla moc spokojená, ale blbý je, že je soukromá, takže se to platí 🙄

@sisstin a co Tygr už je mu líp???

argousek
26. říj 2010
argousek
26. říj 2010

jo a ještě jsem teda zapomněla dodat, že bylo legrační, jak tam fungoval na pochvalu. Když ty barvy řekl, tak jsme mu tleskali a on byl hrozně rád, pak si dokonce dával ruce před oči a dělal, že se stydí 😀
Pak jsme se stavili u našich a mamka si s ním hrála na výtah. Sedl si k ní na klín, dělala že se zavírají dveře, dala ruce k sobě a dělala zvuk jako výtah, tak to byl nadšenej. Nebo doma si hraje u zašupovacích dveří u skříně, mačká jako knoflíky, dá tam krtka a říká, že jede výtahem. A propo chtěla jsem se zeptat, jestli by si právě, takhle imanigárně uměl hrát autista

sisstin
autor
26. říj 2010

@argousek tak ta logo vypadá fajn a budete chodit docela i často, tak hodně úspěchů 😉 k tý imaginární hře, autíci umí hrát např. jednu imaginární hru, ale mají to prostě naučené...a hrajou si furt stejně, neumí sami v hlavě tu hru rozvíjet, neumí si sami nic vymyslet 😉 takže když ho nějakou imaginární hru "naučíš", tak je třeba schopný si tak hrát..ale sám od sebe nic jiného nevymyslí 😉 a ten repertoár těch imaginárních her bude hodně malej 😉

argousek
26. říj 2010

@sisstin aha a když si s tou skříní začal hrát sám, jako že to napadlo jeho samotného ??

simalex
26. říj 2010

@argousek
zuz, a kolik platíte, jestli se můžu zeptat?

Jinak mi přijde Adámek dcela šikovný. Tu říkanku o Pepovi řekl Adámek úplně sám? Přijde mi dost složitá. To by Alexek neřekl.

Včera jsem Alexkovi koupila Mezi námi pastelkami a 🙂 ho 🙂 dn 🙂 ě ho to zaujalo. Je to zajímavě proložené texty, proč to vlastně spojuje (traktor přivezl zvířátkům jídlo, apod.) a rozšiřuje si tak i jiné obzory. Vzpoměla jsem si na vás.

Naše kresba je dost špatná - Alexek kreslí pořád a jen takové podivné schématické panáčky s obrovskýma očima. Ale kreslení typu spojování čar, resp. zvířátek apod. dělá moc rád. Musím to nakopírovat, protože to bude mít za chviličku všechno vykreslené. Zkusím pomalu sněhuláky a domečky. Myslím, že je na to připravený. Ve školce ale dělá vše, co jim řeknou - vybarvuje mísu s ovocem, vypichuje zvířátka, strašně se vždycky těší do keramiky . 😅
😅

Jo, a chtěla jsem se zeptat, jestli máte někdo tip na dobrou dětskou encyklopedii. Včera jsem byla v knihkupectví a docela se mi líbily encykl. Medvídka Pú. Máte s tím někdo zkušenosti? Nevím, jestli by se Alexkovi líbila, asi by ho víc zaujalo, kdyby knihou provázel Spiderman 😀, Medvídek Pú jaksi už není v kurzu . 😢

😢
😢

ronika27
26. říj 2010

Ahojte děvčata.Budu se snažit psát česky,aby ste mi líp rozuměli.Na tuto stránku sem zabloudila náhodně a začala sem číst příspěvky.Protože jich je hodně,tak sem všechny nepřečetla,ale snažila sem se dost přečíst.Můžu říct,že mě hodně zaujali.Zaujalo mě to .Vám se děti narodili,jak sem četla,předčasně.My sme si adoptovali kluka,když mu byl rok a byl po první kardiologické operaci-srdíčka.Ale už při narození byl resuscitovanej a mozek nedokysličenej,víc než je přípustný.V deseti měsících byl operovanej a taky resuscitovanej a taky nedokysličenej mozek.Takže,byla u něj předběžná diagnoza,že bude retardovanej,nebude mluvit a možá do dvopu roků zemře.
I přesto sme si ho vzali a chtěli sme mu dopřát plnohodnotnej a kvalitnej život.Zhruba za dva roky měl mít další operaci.
Když sme ho jako ročního donesli domů,tak měl 5 400g a 61 cm.Tolik měla moje dcera 3,5 týdnová.To byl rozdíl? Přimáři sem řekla,že do půl roku bude chodit.Jak se na mě podíval,ani nemusím říkat.V 11 měsícech sem ho učila teprv sedět.A když sme byli už konečně doma,tak sem ho každej den při koupání položila na deku a cvičila s nim klasickej kříž,nožičkama,ručičkama.Pro zprávnej vývo mozkových hemisfér.Když už byl natolik pevnej,doslova formou hraní sem ho donutila chodit po čtyřech,což je taky pro tenhle vývoj jak stvořenej.A víte co??Přesně za půl roku jsem ho postavila před primáře a Pavlík se k němu rozběhl.To byl pro něj šok.Když mu byli 3 roky ,docela krásně mluvil a v 5 letech říkal všechno.Teď mu je 14,5,má před 5 lety za sebou druhou operaci,na PC mu jen tak létají ruce a pusu má jak malá šlajfírka.Je pomalejší akorát v matematice.
Chtěla sem tím napsat,že nokdy netřeba házet flintu-pušku ,do žita a třeba bojovat.Někdy se prognoza ani lékařům nepovede.
Jo a nejvíc pomhlo pexeso,hledání obrázků stejných.Dost to rozvíjí paměť.Přeji všem hezký den.Ronika27

argousek
26. říj 2010

@ronika27 jsi inspirací, že nic není nemožné 😉 A jak si cvičila křížem ty ruce nohy? Já jsem o tom taky slyšela, že to je dobré na mluvení, jak píšeš, že se zapojují obě hemisféry. Proto že je taky dobrý plavání, že se zapojují obě části těla (tak i hemisféry) současně a stejnoměrně

sisstin
autor
26. říj 2010

@argousek jj, pokud si tak hraje sám, že na to "přišel" a hraje si i jinak, tak to je super...já si fakt myslim, že Adámek autík není 😉
@simalex mrkni na tenhle odkaz, paní tam má spousty knížek a výborných http://www.mimibazar.cz/bazar.php?user=861 jinak to Mezi námi pastelkami jsem chtěla objednat, ale bylo to vyprodaný, ale myslim si, že na Tygra je to ještě asi těžký....jinak, že Alexek maluje postavičky je teda hodně dobrý ( i když má ty neproporciální oči, btw: to je typickej rys dysfázie, Alexek je fakt dle mého tabulkový případ dysfatického dítěte 😉 , spousta dětí nekreslí vůbec nic až do školy 😉

@domidomi zkus hledat tady ve foru, jsem si jistá, že je tu téma o Downově syndromu..tady bohužel žádná maminka není, převážně jsou tu děti s dysfázií, opožděným vývojem řeči a jinými komunikačními problémy 😉

vojtisek2007
26. říj 2010

ahoj holky,

@ronika27 tak to je přímo obdivuhodný....🙂 taky by mě zajímalo to cvičení "do kříže", popíšeš to, prosím...my cvičili klasickou Vojtovu metodu skoro rok - nepásl koníky,nelezl po čtyřech....

@argousek to je super, že máte dobrou logo....ta naše za moc nestojí, návštěva 1x za dva měsíce....

@sisstin ahoj, co T, už je to s váma lepší ? Tak už jsi na úp ☹, no nezávidím teda...a co když ti najdou práci, co pak ???

jinak k tomu kreslení.... přidávám první výtvor Vojty - ve 3 a3/4 roku - kdy sám od sebe sednul k sešitu a !!!!!!!!chtěl !!!!!!!! malovat....bez rukavic (obvykle maloval pouze v rukavicích a musel ho k tomu někdo "donutit" ) jo a kdyby jste to nepoznali - je to pán, má triko a kalhoty - povídal 😀 😀 😀 😀 😀 😀

vojtisek2007
26. říj 2010

@argousek jo a ta hračka je fakt pěkná, můžeš na to trénovat barvy,tvary,počítání,motoriku 🙂 - manža je truhlář, tak ho skusím zaúkolovat aby nám jí vytvořil .....

argousek
26. říj 2010

@vojtisek2007 super krásnej obrázek, to Adámek čárá, ale neřekne co, takže to asi nic nezobrazuje 😉

@simalex úvodní vyšetření stálo 400 a každá další návštěva 250. My jsme byli přihlášeni u jedné logopedky, ale tvrdila, že je klinická logopedka a přitom není napsaná v seznamu klinických logopedů, takže není a tahle je. Navíc teda má i super přístup, takže se mi to od ní líbilo. Ta první u které jsme byli s Adámkem nic nedělala, jen řekla, že je to věc motoriky a až se zlepší motorika, tak začne mluvit. Motorika se zlepšila a ona s ním nic nedělala, tak si raději připlatím, když to bude stát zato. Jinak ty říkanky jsou z té knížky Říkanky pro rozvoj řeči. Adámek docela říkanky umí, třeba Kovej kovej kovaříčku okovej mi mou nožičku, umí celou.

ronika27
26. říj 2010

@argousek No,mělo by se začínat pravou stranou.Chytit pravou ručičku a pravou nožičku a z lehka se dýtakat,jako kdyby si dočahoval nožičku,ručičkou.Počítá se do dvanáct.Nejdřív teda,pravá a pravá,pak levá a levástrana a pak do kříže.Pravá a levá,pak levá a pravá a končí se rovno,jak se začínalo.Pravá a pravá a levá a levá.
Pak mi řekla ve škole pedagogicko-psycholožka ve škole,že jestli si uvědomuju,jak sem dítěti zachránila mozek.Pak nám ješte ukázala na rozvíjení mozku,psát osmičky.Tím,že mu držím nejdžív ruce,pokud to nebude zvládat sám.nejdřív stojatú osmičkuasi 5x,po té stejné,opisovat ju.Taky,nejdřív pravou a pak levou.Pak oběma rukama najednoeu,jako kdyby psal dvě osmičky a pak to stejné,ležatou osmičku.Jasně.že když je dítě už trochy větší.A u těchto větších se pak cvičí ve stoje to,co stěma maličkýma v leže.Jenom opírají loket o kolínko. A co nejvíc s nima ,pokud je to možný,kreslit a rozvíjet jemnou motoriku.Třeba mu držet ručičku a opisovat obrisy obrázků.
Omlouvám se,až tady dělám chyby.Já jsem ze Slovenska. 🙂