Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
16. srp 2013

@bluerose moj zacal odpovedat na tieto otazky teraz, ako zacal spajat tie 2 slovne spojenia, povie mi ako sa vola, kolko ma rokov a na ktorom poschodi byva 😅 ale ci by mu cudzi ludia rozumeli je velmi otazne 😀
meno povie Biko, ma da roky a poschodie tet(6).
Inak otazka preco je od 3+ .. to si si asi zle musela v tej tabulke pozriet, 2 rocne dieta sa ma zacat pytat co je to?

bluerose
17. srp 2013

@krystalka dakujem za odpoved 🙂 @sisstin @abbie ved aj ja som bola prekvapena, lebo maly zatial ani to "co je to" nehovori, teraz sa pyta stale "kde je, kde je to" ale najradsej rozkazuje "poŤ tuto (poď sem)" :D Ale fakt tam mala napisane, ze dieta v 2. rokoch sa zacina pytat "preco", ze niektore deti vedia zakladne farby a pocitat do 5 a do 10 😝 😀

abbie
17. srp 2013

@bluerose tie zakladne farby a pocitanie do 10 je pravda, ale to preco je trosku mimo reality 😉

krystalka
17. srp 2013

Ahoj holky, dneska jsme byli (vůbec poprvé) v Gutovce - Jiřík byl úplně nadšený 🙂 . Nejdřív párkrát proběhl to malé lanové centrum, to se mu líbilo hodně, ale pak ho naprosto uchvátil ten vodní svět - na to klasické dětské hřiště už jsme se ani nedostali 🙂 , byli jsme tam od devíti do půl jedné a většinu času strávil ve vodě a točil těmi koly, zvedal stavidla, ráchal se v bazénku...my tam seděli na lavičce a on je občas kouknul, jestli tam jsme, jinak byl naprosto pohlcený...jo a nestačila jsem koukat, jak tam spolupracovali s dětma, normálně si s nimi povídal, sem tam je dokonce dirigoval, co mají udělat 😀

bluerose
17. srp 2013

@abbie no to si ja neviem predstavit, ze to maly zmakne, take pocitanie do 10 teda vobec :D ale, mozno ma prekvapi 🙂 Tak mozno to je myslene, ze niektore echt sikovne deti ku koncu druheho roku uz sa pytaju "preco" alebo sa menia tabulky :D neviem no, v podstate mne je to jedno, ja budem rada ked sa k tomu dostaneme vobec niekedy... 😕

dukie
17. srp 2013

@ivular Nedivím se Ti. Asi jediné, co Ti můžu jako nezúčastněný pozorovatel poradit, je zajít se poradit za nějakým dalším odborníkem. Jen tak pro klid duše. Klidně na rovinu říct, že už si připadáš zoufalá a hledáš prostě kudy z toho ven... a potřebuješ slyšet, že se tím trápíš zbytečně. To přeci není žádná ostuda. 🙂

ancovicka30
17. srp 2013

@bluerose ahoj, ked budes hladat nejaky minikolektiv pre maleho v BA tak podla mna super je kurz 'hrame sa na skolku' v alma centre, len to mas trosku od ruky, kedze je to v Dubravke...pozitiva ale su, ze je tam max 9 deti s 2 ucitelkami a dozera na nich psychologicka, cena je dost priazniva v porovnani so sukromnymi skolkami a maju tam skusenosti s roznymi podivinmi detskymi (vratane mojho starsieho 🙂 )... Moj syn tam chodil vyse pol roka s prestavkami a myslim, ze mu to dalo vela, aj ked teda on je starsi, maju tam limit ze beru myslim od 2,5 roka...

ivular
17. srp 2013

Holky prosím o pomoc. Jeník se mi už cca týden budí ze spaní (jedenkrát za noc, příp. tím ukončuje odpolední spánek) a naprosto neutišitelně pláče, resp. řve a jakoby se vzteká. Není to ze spaní, protože reaguje na to, co mu říkám - a ať mu nabídnu cokoliv, začne se rozčilovat a křičet ještě víc. Skončí to cca za hodinu, kdy se sám od sebe uklidní nebo vyčerpáním usne. Nevím co se děje, jestli ho něco bolí (Nurofen nezabral) nebo prostě ty vývojové skoky v posledních týdnech jsou na jeho nervovou soustavu už moc 😕 Jinak přes den se chová jako obvykle. Nemáte s tím zkušenost? Mám stach, jestli se neklube zase nějaký průšvih 😔 Asi ještě zkusím položit dotaz do hlavního fóra a v pondělí zavolám doktorce ☹

bluerose
17. srp 2013

@ancovicka30 Dakujem za tip 🙂 len ozaj je to dost daleko :( To by manzel hned zacal kalkulovat benzin atd...no uvidime, ked nas to bude vychadzat rovnako nez nieco tu v okoli, tak urcite skusime 🙂

krystalka
17. srp 2013

@ivular - nám se téměř stejně projevovaly noční děsy, taky to měl někdy i při probuzení ze spaní po obědě, ale většinou teda v noci, u nás třeba i dvakrát za noc - přesně jak píšeš, on na něco reagoval, když jsem mu nabízela jestli chce pití, mlíčko, dudlík apod., tak vřískal že ne, že mám jít pryč, když jsem řekla, že tedy jdu, tak zase vřískal mami, mami....ale prostě se nedokázal uklidnit, taky jsem si vždycky říkala, jestli je vzhůru nebo spí - na něco reagoval, oči měl otevřené, ale jinak byl úplně mimo....vždycky jsme prostě museli čekat, až to přejde samo, nefungovalo na to vůbec nic, jen ho nechat a ono to přestalo postupně samo, nejdéle to trvalo taky téměř hodinu, většinou cca půl hodiny...on teda u toho ještě mlátil rukama kolem sebe, někdy kopal, rval nás za vlasy... A většinou se to objevovalo po nějakých rušných událostech, nebo když udělal nějaký velký vývojový skok. Trvalo to tenkrát řadu týdnů, pak to postupně přestalo, ale dodnes se mu to objevuje při nějakých krizových událostech - po narkóze, když byl na nosní mandli, nebo po těch 40 horečkách naposled při angíně - většinou to trvá dvě noci po sobě a pak už nic... Teď jsme se o tom bavili s dětskou doktorkou (máme nově jinou) a radila nám zkusit homeopatika Sedalia - před spaním, když bychom měli nějakou tu krizovku a očekávali, že se to objeví.... Držím palce, ať to brzy přejde, vím, že je to docela nápor na nervy, ještě si pamatuju, jak jsem byla vyděšená, když se to objevilo poprvé... bylo to někdy mezi 2.a 3.rokem...

abbie
17. srp 2013

@ivular nic ho neboli, je to dalsie stadium vo vyvoji, je to nocny des, ktory prichadza po druhom roku, precitaj si na forume, co radila, treba len pockat kym to prejde 😒

krystalka
17. srp 2013

@ivular - jo a končilo to buď najednou z ničeho nic, jako když cvakneš vypínačem (občas se nám ho z toho podařilo něčím vytrhnout, ale pokaždé to bylo něco jiného a někdy taky nic) a nebo se taky postupně uklidnil, pak si vypil mlíko a vyčerpaně mi usnul v posteli... zkoušela jsem rozsvítit, zhasnout, koukat z okna, zaujmout hračkou, pustit televizi, opláchnout obličej vodou...párkrát zabrala ta televize, ale většinou nic a prostě jsem ho nechala na zemi na koberci a hlídala jsem, aby se o něco nepraštil, jak mlátil kolem sebe 😒

abbie
17. srp 2013

@bluerose no prcek zacal pocitat do 10, ked uz mal slovnu zasobu tak cca 200 slov a tabulky sa praveze menia,ale tak, ze sa posuvaju pretoze pribuda vela deti s ovr. Inak ja by som sa zas tej miniskolky az tak nedrzala, ako je to mozno lepsie, ale kludne skus klasicku sukromnu skolku na par dni do tyzdna na pol dna, uvidis, ako to bude zvladat 😉

cairka
17. srp 2013

@abbie , malý už počíta do desať? ako básničku, alebo vie aj porátať predmety?

Kedy by teda dieťa malo vedieť porátať predmety? Moja vie počítať do 10 s občasnými chybami, ale čo má problém, keď sú nakreslené 3 jabĺčka, ona ich napočíta aj 9 😅 Niekedy sa zastaví, ale niekedy naozaj aj 3x poráta všetky predmety, ak ju nestopnem 😅

bluerose
17. srp 2013

@abbie a to mal kedy tych 200slov? Ale sikovny je 🙂 Jo ved uvidime, este je to daleko, caka nas dlha cesta nez bude vobec nejaka skolka, musime sa tych plienok zbavit a naucit jest lyzickou:(

ivular
17. srp 2013

@krystalka @abbie Holky, strašně moc vám děkuju!! Popisujete to přesně. Nikde jsem o tom nic nenašla, ale jdu hledat dál. Fakt mě to dost vylekalo, protože on vždy byl svéhlavé dítě, ale zároveň v celku klidné - tak šílený řev u něj právě neznám 😕 Jdu zkusit najít něco uklidňujícího, jinak už asi chytím noční děsy já 😔 Ještě jednou díky!!

sicinka
18. srp 2013

@ivular my je měli v úplně šílené formě a trvali fakt hodně dlouho, v noci křičel ze spaní skoro hodinu, mlátil hlavou o pelest postele, probudit ho nešlo, vždycky jsem byla u něj hlídala ho aby se moc nepomlátil a čekala až toho nechá. Zkusila jsem sedalii nejdřív jsem měla pocit že to funguje asi po týdnu byli děsy zpět. Nevím jestli tě to uklidní ale u nás po cca 2 měsíčním období děsů nastal ten prudký rozvoj řeči 🙂 Jinak tohle byla první věc, kvůli které jsem jeho nerozvoj začala pořádně řešit, protože jsem měla pocit že tohle je něco neurologického, on u toho navíc vypadal že ho to bolí. Letos v zimě si je asi na tři nebo 4 týdny zopakoval a od té doby je klid.

ivular
18. srp 2013

@sicinka Luci já jsem si právě nebyla jistá, jestli nemá nějaké bolesti. On je vzhůru, strašně pláče, tiskne se do rohu postele, volá mámo, ale když se ho dotknu, začne strašně zuřit a bít mě, no hrůza 😔 V noci jsem načítala na netu o těchto stavech (i Sedalii) a trochu mě to uklidnilo, ale nedovedu si představit, že by to měla být dlouhodobější záležitost 😕 Už mně že všeho asi fakt hrábne 😝

abbie
18. srp 2013

@bluerose tu slovnu zasobu nabral teraz pred pol mesiacom ... zacal naberat tak 2-3 nove slova denne 😉
@cairka hej uz narata do 10, aj vonku si rata tycky, ked su za sebou atd.

sisstin
autor
18. srp 2013

tak já už jdu od úterka do práce, mi ani nepřišlo, že byly nějaký prázdniny 😅 😅 a sedmýho mi začíná škola 😝 Tygr se prej do školky už těší, je smířenej s tím, že už tam bude i odpoledne, tak snad to vše budu stíhat, mám docela obavy, že ne 😅 jinak se nám blíží ta neurovývojová terapie (11. září) a hned 12. jdeme zase k Baslíkovi, já se fakt jako nedoplatim, za ty dva dny to bude 2300Kč 😉 bez MHD a dalších věcí. Jinak Tygrovi končí spoření s Liškou, bude tam mít cca 20tis., tak jsme se dohodli, že to vyberu a budeme to mít na ty terapie, na rok by to mělo stačit snad, tak to bude docela úleva z rozpočtu 😝

sisstin
autor
18. srp 2013

jinak u toho Baslíka (já tam nebyla) mi říkal, že dělali krátkou a dlouhou slabiku - to úplně v pohodě, měkkou a tvrdou - tak to prý celkem dobrý, ale občas se ještě spletl, první a poslední písmeno ve slově - tak to prej úplně suverénně, vyšší a nižší ton taky dobrý, dělal mu problém, když tam byla ta nuance fakt malá (ale to já teda taky nepoznám) 😅 😅 😅 a prý měl ty reakce mnohem jistější, než když jsem tam já 😝 páč se neměl furt na koho obracet...takže už ho tam budu nechávat samotnýho furt 😝

christianac
18. srp 2013

Ahojte, mohla bych se k vám přidat? Našla jsem toto forum, když jsem hledala informace ohledně dysfázky 😉
Dcerka má dva a půl roku a psycholožkou Junkovou v Praze nám byla diagnostikována porucha řeči a porozumění. Všechno u nás začalo v únoru, kdy jsem měla podezření na PAS. Myslela si to i naše logopedka. Pediatr zase, že má MR 😖 EEG má čisté a foniatrie nás čeká v září v Žitné (jdeme k nim na přespání, protože naše myška má teď období, kde všude řve, takže nespolupracuje) a pokud nevyjde ani to, tak nás čeká uspání v Motole 😒 Ale já vím, že slyší až moc dobře. Neřekne ani slovo, max. mňam mňam. Má tu svou hatmatilku.
Chtěla jsem se zeptat dáváte některá Encephabol?

sisstin
autor
18. srp 2013

@christianac ahojky, no ona ta receptivní VD je v tomhle věku fakt jako autismus, tam jsou poměrně minimální rozdíly, víc to vyskočí až tak kolem 3,5-4let, že to fakt autismus není 😉

christianac
18. srp 2013

@sisstin takže ji to nezůstane? To jsem ráda 😀 ale musím říct, že třeba oční kontakt teď má o 80% lepší než v tom únoru. Dřív dělala, že neslyší, točila se... Máš chlapečka, že? Můžu se Tě zeptat, kdy začal mluvit? Nutili jste jej? Jako, že jste mu říkala - řekni mámá, táta? Samozřejmě nenásilně 🙂 a dávali jste mu nějaké vitamíny?

sisstin
autor
18. srp 2013

@christianac no syn má expresivní, takže to je poměrně rozdíl 😉 čili on normálně rozuměl a rozumí. Mluvit začal kousek před třetím rokem (má lehčí formu), ted v skoro v šesti mluví normálně (co se týče na obsah, vyjadřování atd.), ale furt velmi závažně bojujeme s výslovností 😉 ale s receptivní VD se to nedá srovnávat, tam jsou ty problémy fakt jiné a závažnější. Důležité je, aby tvoje malá začala rozumět, s rozvojem porozumění se zlepší jednak chování a měla by přijít i ta řeč. Kdy, to záleží na míře postižení. 😉

Co se týče vitamínů, tak já na to nejsem. Od dvou let chodíme 1x týdně na logopedii, od pěti let 2x, do 4 let jsme chodili do Rané péče, od 4 let ještě rehabilitace motoriky, ted chodíme ještě 1-2x měsíčně do Prahy na logo, začínáme s neurovývojovou terapií. Jinak od 4 let chodí do logo školky, od dvou let pracujeme každý den doma.

sisstin
autor
18. srp 2013

@christianac nutit opakovat ne...v podstatě tohle až na logo v době, kdy už opravdu mluvil....takže tak nějak okolo 3,5let..ale opravdu jen v rámci logo cvičení, on jinak od začátku mluvil opravdu hodně, i když měl třeba 50 slov, tak je točil celej den furt dokola... 😉

u té receptivní je problém, že dítě vůbec nechápe smysl té komunikace a to po delší dobu i té neverbální bohužel...

sisstin
autor
18. srp 2013

@christianac ale u té receptivní je základ porozumění řeči, oni často opakují, aniž by znali význam těch slov, používají echolalie apod, u vás je stěžejní opravdu to, aby řeči rozuměla a pak ji uměla SAMA užívat ve správném kontextu 😉

christianac
18. srp 2013

ona rozumí asi jen dvaceti větám, typu jdeme jíst, koupat se, jdeme ven, atd. A nevíš, je něco, čím bych ji mohla to porozumění zlepšit?
@sisstin

sisstin
autor
18. srp 2013

@christianac jj, používá se na to alternativní komunikace nejčastěji VOKS (výměnný komunikační obrázkový systém), kdy ona jednak pomocí obrázků rozumí, a jednak se pak i sama může vyjádřit. Ale je nutný, aby dítě nejprve zvládalo generalizaci, čili třeba, aby k obrázku psa uměla přiřadit obrázek jiného psa, psa z modelíny, psa vyfoceného, reálného psa atd. Bez téhle dovednosti nejde VOKS používat, protože dítě nechápe, co na těch obrázcích je. Nejlepší je začínat asi s fotkami reálných předmětů, a až pak najet na obrázky. Spoustu věcí najdeš na www.oskola.cz, je tam i dotazník, kde vyplníš dovednosti a přijde ti odpověd s návrhem pomůcek 😉 s užitím toho VOKSU by vám pak měl poradit klinický logoped nebo SPC 😉

sisstin
autor
18. srp 2013

@christianac pro děti s receptivní VD se využívá i tzv. strukturované učení, které je teda primárně pro autíky, ale právě vyhovuje i dětem s narušeným porozuměním 😉