Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

silvikam
27. únor 2013

@sisstin Ahoj, prosím Ťa vieš my dať tip ako sa dá zlepšiť porozumenie reči. Malý má 3,5 roka. Rozprávanie veľká bieda. Porozumenie taky nic moc. Dnes sme boli na logo a bolo povedané, že reč sa nemôže rozbehnúť kvôli slabému porozumeniu. A syn má navyše ADD, takže je ho ťažko niečím zaujať. A reč súvisí s myslením, takže všetko potrebujeme cvičiť. Ako na to porozumenie: knižky, obrázky, komentovať dej. To všetko robím, ale asi zle. 😒 A ešte jedna vec syn aj zle počuje nosí naslúchatka. Už som v koncoch.
Ďakujem.S:

hrusti
27. únor 2013

@kajiszek Ono fakt záleží jaké děti máš kolem sebe. My máme kolem sebe právě zase samé šikovné standardní dětí 😀 Když byl Honzík menší, tak to šlo, ale ted jsou ty rozdíly vidět čím dál tím víc. Hlavně v té řeči 😉 Jinak v Lindexu kupuji zásadně ve slevách. Jen ted jsem neodolala a koupila malé tuničku za normoš cenu.
@abbie Honzík měl určitě období sám. to si pamatuji. Na nic jsem mu nemohla šáhnout, s ničím pomoct, jinak měl záchvat. Když to vezmu zpětně, tak si mysím, že měl relativně klidné období vzdoru. Žádné hysterické amoky na ulici, mlácení sebou o zem atd. Ale vztekat se uměl tedy taky pěkně 😉 Jinak obdobi negace máme jeste ted.

hrusti
27. únor 2013

Jinak dneska dorazily z Oskoly ty grafo listy. Měly hned uspech. Honzík je hned zabavil a začal kreslit 🙂

lojzina
27. únor 2013

ahoj,zdravim a jdu s vysledkama od psych.Jahnove:sEbik ma opozdeny vyvoj reci,jinak ve vsem odpovida veku. 🙂 .doporucuje logopedii a i poradila jak s nim jednat a tak.A za mesic jde opet na vysetreni,o samote...pry si mysli ze se rozmluvi..nemamme pred nim mluvit o nem,dat mu vice prostoru s eprojevit a tak...

jennyska
27. únor 2013

MODRÝ KONÍK, ASMIRA TEAM, OZNAMUJE:

Ahoj, jsem ráda, že skupina Maminky "nestandardních" dětí - poruchy komunikace ... se těší velké oblibě a je opravdu aktivní. Proto bych pro vás měla návrh na využití nové funkce MK, kterou jsou Zájmové skupiny. Lepší popis mám o nich ve svém fotoblogu v článku: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/jennyska/cla... .

Vzhledem k tomu, že je diskuze na téma Maminky "nestandardních" dětí - poruchy komunikace stále aktivní a opravdu rozvinutá, možná by se i skupina těšila velkému zájmu. Komunikace ve skupinách je přehlednější, rychlejší a do budoucna budou skupiny stále vylepšovány 🙂
Pro založení skupiny je třeba 3 zakladatelů, kteří popíší, o co ve skupině jde a jaká má pravidla. Jak být dobrým zakladatelem/moderátorem, si můžete přečíst zde: https://www.modrykonik.cz/fotoblog/jennyska/cla... .

Kdyby Vás zajímaly třeba i jiné skupiny, kt. můžete na MK vytvořit, podívejte se klidně i na takový můj nástřel témat, které byste mohly založit a fungovat ve skupinách s ostatními, kdo mají stejný koníček, názor, zájem https://www.modrykonik.cz/diskuse/modrykonik-cz... 🙂
Fantazii se ale meze nekladou. Skupina může být jakákoli. Její založení provedete v záložce Fotoblogy, nalevo ve sloupci klik na Seznam skupin a tam: Vytvoř novou skupinu 😉 Díky pozvánkám můžete do skupiny pozvat i své přátelé, které by toto téma mohlo také zajímat...

Popis a pravidla skupiny můžete kdykoli měnit v Nastavení skupiny. Název skupiny však nikoli. Ten, jakmile ho jednou zadáte, je na MK již natrvalo 😉

Mějte fajn den!
J.

cairka
27. únor 2013

Ahojte. Tak nás dnes logopédka poslala rovno cez chodbu na foniatriu. Tam ju vyšetrila, chvíľu sme sa hrali, chvíľu rozprávali, na samý koniec chvíľu revali, lebo jej bez upozornenia pristrihli jazýček 😠 🙄 . Odchádzali sme s diagnózou OVR a odporúčaním k psychológovi na vývinové testy, padla tam aj možnosť MR, ale že to sa nedáva po jednom vyšetrení, ale po roku - dvoch opakovaných vyšetrení, takže zatiaľ je to len s ? a s tým, že sa môže ešte chytiť a rozbehnúť a že to lepšie zhodnotí psychológ....Ináč napísala skoro A4 počas vyšetrenia, ale som nevedela, že mi ju logopedička nedá domov, by som to preštudovala lepšie. 😅 Logopedička skonštatovala, že vzhľadom na tú prestrihnutú uzdičku dnes s ňou nebude robiť nič a išli sme domov 😝
Takže tápeme rovnako ako pred vyšetrením 😅 a len čas ukáže, ako to nakoniec bude.

sisstin
autor
27. únor 2013

holky, nevim jak vy, ale já do té skupiny nejdu, už fakt nevím, co bych dělala dřív...zůstaneme asi jen u diskuze ne? 😕

sisstin
autor
27. únor 2013

@silvikam to porozumění nelze jinak trénovat, než že mu budeš všechno do zblbnutí popisovat, stále stejně, máloslovně, aby se v tom neztrácel. Prostě celej den mlet a mlet a mlet, a taky k tomu využívat obrázky. Normálně bych najela na strukturovaný prostředí, jako mají autíci, čili všechno polep obrázkem dané věci - na židli dej obrázek židle atd. 😉

sisstin
autor
27. únor 2013

jinak je MiniLuk pro Ipad, je to celkem super, a hlavně až někam do 4. třídy...ke každýmu roku je teda demoverze a zbytek "sešitů" si musíte koupit, ale stojej 1,79E, takže žádná trága 😉 my už máme 😉

http://appshopper.com/education/luk

krystalka
27. únor 2013

@sisstin - vidím to stejně 😉 - sotva to stíhám dočítat tady 😉

krystalka
27. únor 2013

Jinak holky, dneska jsem se dozvěděla už ty výsledky na ten lepek, tak prý má všechno negativní, tak jsem si trochu oddychla - zatím má tedy všechna možná vyšetření v pořádku, tak se snad nic mimořádného neděje. Už jsem mu radši tu teplotu přestala měřit, protože jsem ho pak pořád jen pozorovala a hledala na něm nějaké příznaky bůhvíčeho 😉 . Tu váhu budeme s dr. řešit za 14 dní na pětileté prohlídce, až ho tam převáží a změří, tak uvidíme....ale zatím se každopádně chci domluvit na odložení toho očkování, viděla bych to nejdřív tak na léto.

krystalka
27. únor 2013

A ještě zase jedna perlička pro pobavení - Jiřík prý včera ve školce přišel ze záchodu za paní učitelkou, že je tam něco špatně...nějak se nemohli domluvit, rozuměla mu prý něco jako že je tam nějakej drak, tak se šli kouknout a on se jí celou dobu snažil sdělit, že je v míse málo vody a že je tam ani nízkej tlak 😀 . Nakonec prý pochopila, ale říkala, že jí nejdřív vůbec nenapadlo, že takovýhle slovo zná a používá 😀 . No, já jsem to od něj zatím taky neslyšela, ani nevím, kde k tomu zase přišel 😅

ivular
27. únor 2013

Já bych do skupiny i šla a dobrovolně byla moderátorem - snad nepřeceňuju svoje síly 😉 Ale záleží na Vás 😉

kajiszek
27. únor 2013

Já jsem tady nová, takže já se přizpůsobím, ať už skupina nebo diskuse...

My máme návštěvu, kamarádku s holčičkou v Nelinčině věku, tak zase srovnávám, i když se snažím na to nemyslet 😀 A Nela začala bejt šílená, že se tý její holčičky bojí. Ale ona chytla schízu včera, to tu byla zase jiná kamarádka, která má holčičku 20 měsíců, ale ona má 15 kilo (naše Nelí má 10,5) a je taková hodně kontaktní, takže jí furt chytala a vždycky ji zalehla jak sumo zápasnice, takže dneska má úplnou schízu a bojí se i Elišky, aby jí asi taky nezalehla 😀

S tím polepením věcí docela přemýšlím, jestli to nemáme taky zkusit. Ale musím říct, že už fakt hezky přiřazuje obrázky k fotkám nebo reálným předmětům, tak už jí seplo, že a věc, co ji pojmenuju, není jen jedna, ale že jich může být víc a v různých podobách... Nebo ono už jí to seplo dřív, ale teďka už ji nedělá problém cokoliv novýho. Je na to i jedna hezká aplikace na iPad, která je navíc zdarma, myslím, že se jmenuju Find the same - je tak přiřazování obrázků a fotek + fotek a barev.

sicinka
27. únor 2013

@sisstin já ho tam nemůžu najít, asi si zkusím ten odkaz otevřít před Ipad 🙂

sicinka
27. únor 2013

@abbie tak jsem si dala tu "práci" a dohledala si nějaké věci. Vzdor začal cca v 1,5 roku. Dokonce mám poznáníno že rozuměl základním povelům jako podej, přines, popros, rozluč se. Pak se něco změnilo (jesltli to byl jen vzdor fakt nevím) a na podobné typy příkazů.začal spolehlivě reagovat až kolem 2,5 let. A u nás to byly scény s ležením na zemi a kopáním kolem sebe, pokud možno tak ještě tloukl hlavou o zem. Nejčastější spouštěčem byla snaha ho odvést odněkud kde chtěl být, zpětně mu asi vadili změny nebo nechápal proč k nim dochází. Utíkal mi venku, nereagova na zkladní pokyny, spoustu činností negoval a radši pokrnourával. Ale nebylo to pořád, někdy byl vysmátej, nic mu nevadilo, normálně poslouchal. Jo a samo na něj nefungovlai žádné tresty - jak se zlepšilo porozumění tak na něj normálně začli platit. V afektu nepomohlo nic i proklamovaná studená voda .- to zkusil manžel já tohle nemám.

mvmk
27. únor 2013

Ahoj holky, docitat vas asi nebudu, dnes jsem se vratila z nemocnice, mala dostala v patek fibrilky, a po podani diazepamu upadla do bezvedomi 😝 , ted jsem si odnesla z nemocnice jeste nejakou chripku no na paradu 😒 . Ted je samozrejme totalne rozhozena, mimon uplnej, zacala vytahovat zase jeji hezke autist. libustky, tak mam depresi no snad to zas bude lepsi 😉

ivular
27. únor 2013

@mvmk Jááj, tak to sis zase užila stresu, co? 😕 A co že ty fibrilky? Měla nějak moc vysokou horečku? A to bezvědomí - nedostala toho diazepamu hodně? No tfuj, držím pěsti, aby už bylo všechno ok!!

mvmk
27. únor 2013

@ivular prave ze ani ne 38,5 ona uz jedny mela v utery tam byla horecka vysoka, no a v patek zase zacala stoupat, a mala zacala mit jakoby absence tak jsem dala opravdu jen tri kapky, normalne ma dostat 6 no a uz byla v panu 😝 nastesti jen par sekund, ale docela hruza tak ze zachranka a jelo se 😒

margareta76
27. únor 2013

@mvmk: Drz sa, viem, ze je to tazke, ja u mojich deti zle znasam aj nadchu a to nie este teploty. Chvala panu Bohu byvaju celkom zdravi. Pred nedavnom bol hospitalizovany aj synovec (1 rok) kvoli febrilnym krcom, jeho rodicia "upodozrievaju" ockovanie, necely mesiac predtym bol zaockovany 😒

kajiszek
27. únor 2013

@abbie Zapomněla jsem odpovědět... U nás to celý divný chování začalo opravdu kolem toho druhého roku a řekla bych, že nějak podobně začal i ten vzdor a vztekání, navíc si prostě dělal fakt, co chtěl... Ale zase až tak si to už nepamatuju, on zase nějak echt výživnej vzdor neměl, Nela je teda víc vztekcí než on, Vojta byl spíš mimo a neposlouchal a nevnímal. A že by chtěl dělat něco sám, tak to asi nikdy, on byl naopak vždycky línej a dodneška je línej a radši si počká, až to někdo udělá za něj 😀

@mvmk Aj, já si říkala, že jsi tu dlouho nebyla. Kamarádka byla s holčičkou s febrilkama v nemocnici asi před týdnem, musí to být nervy, navíc ještě to bezvědomí 😖 Držím palce, ať už je v pořádku a už se to nikdy neopakuje. Jinak každá nemoc, klidně i bez křečí, znamená často takovej jako dočasnej menší regres i u standardních dětí, než se zase vylížou do normálu, takže zkus být v klidu a dej jí pár dnů na zotavenou a určo bude zase líp, držím pěsti 😉

abbie
27. únor 2013

@mvmk no ja som tusila, ze asi nieco s malou bude, ked si predtym pisala, ze ma vysoke horucky ☹ tak snad bude coskoro fit, ono po takej chorobe dieta zvykne urobit krok spat ...

hrusti
28. únor 2013

@mvmk Drž se, hlavně at je malá brzy v pořádku!

sicinka
28. únor 2013

@mvmk tak se hlavně uzdravte, regres teď neřeš já být mi špatně muset do nemocnice tak regresuji taky. Držím palce ať je vše ok.

margareta76
28. únor 2013

Viete mi prosim poradit ako naucit syna nejakym hravym sposobom slabikovanie? Najviac by nam vyhovoval pri uceni sa iPad 😉

hrusti
28. únor 2013

@margareta76 My jsme zkoušeli vyklepávat dřívkama, bouchat do bubínku, tleskat, dupat, tukat do stolu. Ze začátku nechtěl, chvíi mu to trvalo, musel si k tomu dojít sám 😉

dulkagabulka
28. únor 2013

@margareta76 moj syn mal s tym problem este v prvom ročniku na ZŠ...tlieskali sme 😉

dulkagabulka
28. únor 2013

@margareta76 nevedel slabikovat, vobec ale vobec nevedel napisat počuté...odpisal krasne, ale diktaty nula bodov...
ani z nich nebol hodnoteny, pre istotu - prvu a JEDINU jednotku z diktatu dostal tesne pred maturitou..
dnes je to vysokoškolak 😀 😀 😀

krystalka
28. únor 2013

@margareta76 - ahoj, Jiřík ze začátku taky nechtěl slabikovat, ale nadchnul ho u logopedky logopedický bzučák - jak to bzučí i svítí, trénovali na tom i jestli je to krátká/dlouhá slabika. A doma se nejvíc ujal malý přívěšek na klíče od vietnamců - dráček - když se stiskne tlačítko, tak vydává zvuky (řve) i svítí, takže funguje vlastně úplně stejně jako ten bzučák 🙂

sicinka
28. únor 2013

Hele já se asi zeptám jako blbec, ale na co rozslabikováváte? Já to Dádu neučím ani mi nepřišlo že by to měl umět. @hrusti to už pilujete hlásky, já pořád myslela že nejdřív se mají naučit pořádně mluvit pak až výslovnost 🙂