Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

susik77
20. čer 2011

@sisstin - siss, kdyby jsi scanovala to logico, posles pls. aj nam? dam ti do IP mail. adresu. Diky moc.

jolinka
20. čer 2011

@susik77 no jo... 😒
no aj mne moji rodicia, ze nech na nu nelepim diagnozy, ale vzapati ze by sa mala spravat tak a tak, rozumiet to a to ...
Inak presne napr. ani na Kati pri zbeznom kontakte nevidno to hlbsie neporozumenie. Posobi detskejsie na svoj vek ale stari rodicia prip. ini dospeli ju netestuju otazkami aby zistili ze trebars nerozumie niektorym tazsim pojmom alebo zamenam. Trebars sa jej prihovaraju, No co chodis do skolky? Paci sa ti tam? atd. a to ona ma odpoved v otazke, tak lahko odpovie Chodim, paci sa mi... Pripadne jej neporozumenie pripisu tvrdohlavosti alebo doplnia otazku aby uz mohla odpovedat len ano, nie.

Ja som uz daco vybrala skoro vsetko zo 4plus a jeden 3plus {Cimo v materskej skolke}. Manzel mi volal ze nech uz tie narocnejsie 5 plus neobjednavam, lebo zena jeho kolegu pracuje v spec. skole pre autistov a pozicali by nam nejake Logico, co tam pouzivaju na prazdniny, ked to nepotrebuju {nevieme presne co tam bude, to by sa dalo pripadne ofotit...]

jolinka
20. čer 2011

a ked sme pri otazkach Kati sa ma opytala... Ako sa dostane Matyasko vonku, ked je brusko zavrety ? 😀 to su uz take "koumaci" otazky

susik77
20. čer 2011

@jolinka - to je super 🙂 co si jej povedala? 🙂

anarae
20. čer 2011

tak jsem se nějak rozblogovala hi 😀 ale prej je to lepší než se zbláznit nedobrovolně,takže k malíkovo bločku: http://brebarbora.blogspot.com/ přibyl ještě můj : http://neskodna.blogspot.com/

jolinka
20. čer 2011

@susik77 len a len cistu pravdu 😉 😀

slavkazv
20. čer 2011

ahoj maminky, máte niekto skúsenosti, že sa vám drobec iba posúval dozadu, ale neštvorkoval v 9 mesiaci a ani si sám nesadol? (keď ho posadím tak sedí). Máme aj chodítko, do ktorého ho občas dávam ... myslíte, že je to vhodné. Dá sa dieťatko nejak zmotivovať,aby bolo obratnejšie a naštartovalo sa? Aké máte skúsenosti? Ďakujem krásne.

jolinka
20. čer 2011

@slavkazv pozri aj do inych diskusii, tato je skor o nerozpravani prip. inom spravani sa deti nez je standartne... 😉

ja som s dcerou cvicila vojtu prave preto aby stvornozkovala, doktorka radila, v ziadnom pripade choditko, to sme doma ani nemali, sed nie je dolezity je to len pasivna poloha, idealne ked najprv lozi a z tej polohy si sadne.
Takisto ani nedavat do sedu, ja som do sedu nedavala, dieta sa metalo na brusku, dvihalo hlavu ked chcelo daco vidiet, potom zacala plazit, lozit a posledny bol sed v 10tom mesiaci.
su deti co nelozia, len trebars sa suchaju po zadku, je lepsie hocijaky pohyb, aj dozadu nez pasivne sedenie.

proste ak ho das na brusko, tato trocha nepohodlna poloha ho donuti nieco robit, pohybovat sa, my sme motivovali hrackou co sa pred nou hybala, k pohybu.
ak pohodlne sedi a vidi naokolo, nebude mat taky zaujem o pohyb. a tiez sa nebat trosku uderov a modrin, treba nechat skumat svet, len malo pomahat a hovorit co MA dieta robit, a nie co nema, napr. ked chce dolu z postele, tak nie kricat Pozor, spadnes, nechod tam... ale Je tam kraj postele, nohy daj prve na zem, otoc sa atd...

ygreen
20. čer 2011

@slavkazv chodítko je pro nechodící děti zcela nevhodné. A myslím, že klidně ještě má čas. Moje dcera má 9,5 měsíce a sedí sama krásně, ale nesedne si a popolézá spíš do stran a dozadu a houpat na kolínkách se začala teprve cca 14 dní zpátky. Je to buřtík, tak to není sranda, nacpat ty tlusté nožky pod špekatej pupík.

hanatka
20. čer 2011

@susik77
@jolinka
Tak u nás jsem za blbou já, Radeček je hlavně pro mé rodiče ten nejchytřejší kluk pod sluncem a já se z něj snažím dělat "dementa". Já bych jim ani neříkala, že jsem s ním byla na vyšetření, jenže jsem chtěla, aby se k němu chovali jinak, než to dělají, protože si myslím, že i to může mít na jeho chování vliv. (tráví s nimi poměrně hodně času už odmalička). No dosáhla jsem akorát toho, že za blbou jsem já. MM teda sice uznal, že v něčem je malej jinej, ale v podstatě asi moc nepochopil v čem vidím ten největší problém, protože za mnou pořád chodí a říká, hele potkal jsem kluka v plavání, bylo mu 3 a čtvrt a taky patlal jako náš Radeček..Nebo podívej se na toho a toho, je starší a mluví hůř. On pořád řeší to mluvení, kde já si myslím, že je malej už dávno v normě..On teda všechny vyšetření absolvoval se mnou, ale spíš kvůli mně, než že by si myslel, že má malej nějakej problém, páč viděl, že já jsem z toho na prášky.
Ty jo je fakt možný, že by se dítě ve 2 a 3/4 letech na nic neptalo a bylo to normální?? Jako on se svým způsobem jakoby ptá, ale nedělá to přes otázky. Sedneme do auta a Radeček: Maminko, jedeme k tetě (oznamovacím způsobem). Já na to, ne, jedeme tam a tam. A Radeček: Jedeme tam a tam. Čili v podstatě se dozví, kam jedeme a to byl asi jeho cíl, ale proč se doprčic nezeptá "Kam jedeme" 😠

jolinka
20. čer 2011

@hanatka nema on napr. tiez nejaky problem s tym hlbsim porozumenim, pri dobrej expresii ako verca od susik77?
ako ze trebars nechape tie opytovacie zamena, alebo zmysel tych opytovacich viet?

hanatka
20. čer 2011

@ygreen mě si zase Terka začala sedat normálně z lehu jako, je to tak 4 týdny.. normálně jsem na ni čučela jak puk, jsem to u dítěte ještě neviděla.. na kolínka se v té době ještě nedostala, tak si pomohla jinak no..

hanatka
20. čer 2011

@jolinka no já právě nevím, Krejčířová říkala, že se jakoby ztrácí v mluvené řeči, když se jakoby mluví pořád plynule..Jinak už rozumí pěkně, občas ho zkouším, ptám se ho, co udělá, když bude mít hlad, čím se hraje hokej, s kým si hrál ve školce (tady teda občas vyjmenuje hračku místo nějakého dítěte) a odpovídá dobře..

jolinka
20. čer 2011

ten motoricky vyvoj do roka je velmi individualny... motoricka obratnost sa vyvija skor v starsom veku a dokonca nie vzdy suvisi s tym v akom veku dieta trebars lozilo ci chodilo. Su deti co chodia skoro a nie su extra obratne a naopak... daco pomoze pristup rodica ale ak dieta je pohodlne a nema zaujem prip. nema na to fyzicke predpoklady tak sportovec z neho nebude..

jolinka
20. čer 2011

@hanatka to je tazko porovnavat s inymi detmi, ale trebars mne sa zda to hlbsie neporozumenie aj u Kati ai inych deti coraz komplikovanejsie...casto rozumeju pomerne zlozitym vecia a potom zakopnu o nejaku formulaciu otazky ci nejake zameno...
trebars K. nema problem s otazkami typu AKO, KDE... Ako sa to robi?, kde ideme? to CO robime KED? uz tiez celkom dobre zvlada ak sa moze opriet o nejake sloveso... problem je rozlisit CO a S CIM
ked sa jej spytam, co potrebujeme na malovanie tak povie papier, ceruzu... ale S cim sa maluje povie Papierom, nerozlisi predmet od naradia..

sisstin
autor
20. čer 2011

@slavkazv já myslím, že je to ještě norma...Tygr si sám od sebe sednul asi v 9,5 měsíci...pak do měsíce začal lézt, v roce vertikalizoval a obcházel nábytek, ve 14měsících stál bez opory a v 16m začal samostatně chodit. Je to širší norma, ale pořád norma 😉 "Limit" na sezení je 12měsíců, na chození 18 měsíců...

max. ho můžeš motivovat k plazení za hračkou a dát mu do cesty třeba složený ručník, aby ho musel přelézt a dostat se na kolínka..ale fakt bych to neviděla ještě nějak tragicky 😉

@jolinka
@susik77 holky, ale musíte vydržet, u mámy v práci se ted maluje...takže scaner nedostupnej 😉

@hanatka otázky pokládají v průměru tříleté děti, Radeček má na otázky fakt ještě čas...od kamarádky těžce standartní a šikovná holčička se začla ptát až někdy po třetím roce 😉

susik77
20. čer 2011

@hanatka presne, ako pise @jolinka , aj Veru tak zo zaciatku davala otazky. akokeby sa opytala tou vetou: napr. a papa psik kosti? a podobne tymto stylom.

susik77
20. čer 2011

@jolinka - u nas najcastejsia otazka u Veru: A kto to kupil? A fakt si vsetko presne pamata 😎 A potom otazky: Ako sa robi-domcek, med, krem, kolacik a pod.

anarae
20. čer 2011

u nás je jediná tázací věta a to je "totoe?" jinak vše podává malík spíš vetně než tázace.

jolinka
20. čer 2011

@sisstin
@hanatka
myslim u Radecka ide hlavne o ten nepomer jeho expresie, zaujmov, inteligencie... a nepritomnost otazok. Keby hovoril menej vyspelo, detskejsie ale este k veku, tak by to tak nebilo do oci aj to neotazkovanie by bolo v norme. 😉

sisstin
autor
20. čer 2011

@jolinka no já ti nevím, si zas myslím, že ne vždy ta řeč musí jako odpovídat tomu, jak je dítě napřed 😉 on zas tu expresi nemá úplně dokonalou ne? 😕 já bych to fakt teda asi zatím moc neřešila...ale fakt nevim 😉

hanatka
20. čer 2011

@sisstin dokonalá určitě není, mluví ve větách, ale nijak složitých a jakože aby složil třeba nějakou podmiňovací větu nebo souvětí to jako nehrozí. Jeho nejdelší věta zatím byla asi takhle: Radek otvíral branku a maminka říkala nesmíš. Jinak komentuje spíše jednoduše, např. jdeme do konce, budou bolet nožičky, budu vysávat auto s tatínkem a tak. Jo a má špatnej slovosled a pořád mluví ve třetí osobě a taky má blbě přízvuk, dává ho na třetí slabiku místo na první.

hanatka
20. čer 2011

@jolinka teď mě malej rozesmál 😀 Jsem šla za Terkou páč řve v postýlce a on vlezl k PC, uviděl tvou fotku a prej vidím paní kuchařku, vidím paní kuchařku 😀 Asi mu připomínáš paní kuchařku ze školky 😀

sisstin
autor
20. čer 2011

@hanatka já si právě myslím, že tam nějaký malý opožděný vývoj řeči je...tak má naprosto nárok na to, aby se ještě neptal 😉 fakt od kamarádky holčička mluví dost slušně už dlouho, je šikovná...a proč se začla ptát fakt až po třetím roce...a to "nejsilnější" období má ted v poslední době 😕

já to nechci zlehčovat, ale fakt myslím, že to zatím problém není 😉

dalea
20. čer 2011

@hanatka Lea sa presne takto "nepytala",ako Radecek 😉 Povedala oznamovaciu vetu-teraz ideme vonku,ja som povedala nie,ideme papat,tak zopakovala ideme papat a bola spokojna 😝 Ona sa nedokazala NIC opytat az do veku 3,7m. a aj to som ju musela nastartovat tak,ze som vzala encyklopediu zvierat a spytala som sa jej,ci vie,co to je(jednotlivezvierata),ona nevedela,tak jej vravim,spytaj sa-Co je to? Az ked sa spytala,tak dostala odpoved a potom sa uz Co je to? pytala v kuse na vsetko😅 "Preco" naskocilo az po 4 roku 😠
@jolinka
@sisstin Baby,aj Lea ma stale to porozumenie v niecom blbe 😒 Vcera sa jej pytam,z coho pijeme,odpoved -vodicku 😝 S kym,s cim,tiez nevie na prvy krat rozlisit,je toho este dost 😕 Zamena uz ona pouziva celkom dobre,ale porozumiet im,ked jej niekto nieco hovori,to uz je problem 😝 A teraz sa zhorsila aj v artikulacii,asi pochytila od deti v skolke,rozprava strasne rychlo,habka,stale ju musim upozornovat,aby rozpravala pekne pomali,lebo jej nerozumiem 😠

ygreen
20. čer 2011

tedy já se těším až budu řešit jak Tobík mluví 😉 ale i mě dnes udělal radost, zkoušela jsem ho z pojmenovávání/ukazování figurek ze zajíce v pytli a ukazoval z 98% správně i věci co včera ne.

jolinka
20. čer 2011

@dalea presne, jak kopie... 😉 Z coho pijeme? Vodu. Cim sa maluje? papierom... atd. to vidno aj na tom videu z farieb co som dala par stran dozadu. CO, Z coho, S cim, Na co...chce to asi len trenovat, neviem si predstavit ako inac vypilovat to porozumenie...
@ygreen no chapem, my si tu uz riesime take pikosky 😉 😎 obdobie nemeho dietata s tupym pohladom uz mam za sebou 🙄

jolinka
20. čer 2011

@hanatka ze kucharka 😀 no to trafil tu pravu...

evaje
20. čer 2011

Tak holky, proč, se ptá Maty až teď v 5,5 letech. Jsou to sice už dotazy typu "proč ta sopka chrlí lávu?." "proč musím cvičit a Miky ne?" atd., jako že je dotaz s hlubší myšlenkou, ale takové to jednoduché proč, nikdy neměl. Jako třeba "obuj si boty" "proč?"Ale až teď se ptá často a už citelně. Dřív se ani nic neptal, takže jsme jen sami mluvili a vysvětlovali.

jolinka
20. čer 2011

@evaje super, ze sa uz take pyta 🙂