Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
15. črc 2011

Tak jsme rozbalili ten Záhadný hrad od Smartu, a to je teda fakt bomba 😀 😀 😀 je to dost těžké, rozdělené podle náročnosti, je tam 48 možností stavění...no fakt je to vymakaný... Tygr to teda zatím vůbec nechápe, ale to vymakame snad 😅 😅 😅

romana
15. črc 2011

@sisstin ahoj, u nás ten hrad docela jede. sice nestaví úplně sám, musím trochu napovídat, ale je to nad moje očekávání 🙂 ale jedeme samozřejmě ty nejjednodušší verze, ty složitější stavím já a vysvětluju, on doplnuje ty věžičky.

sisstin
autor
15. črc 2011

@romana tak to je super, že to Ondru baví... 🙂 mně když kámoška řekla, že to má jenom 7 částí, tak jsem si říkala, aby to neměl na tejden...ale to jako fakt ne, je to těžký jako prase 😅 😀 no Tygr tam zatím jenom strká ty věže, jak chce..ale má to 10 minut...tak uvidíme, jestli se chytí aspon na ty základní 🙂

sisstin
autor
15. črc 2011

@romana jinak Tygr se už tak nebojí dětí, tak by jsme mohly zase něco podniknout...ale ZOO vylučuju 😅 😅 😅 😅

romana
15. črc 2011

@sisstin to víš, že se chytí. hlavně ondráš to taky nemá úplně v paži. ale je vidět zlepšení. ale to zase souvisí i s tím, že začal opravdu hodně řádit na first biku a ta hrubá motorika jde rapidně dopředu. to je stejně neuvěřitelné, jak jsou ty věci propojené.

romana
15. črc 2011

@sisstin tak ZOO ne, jo? 😉 tak něco vymyslíme, jen nevím, jestli to zvládneme během prázdnin.

romana
15. črc 2011

@sisstin co království železnic?

sisstin
autor
15. črc 2011

@romana to by šlo, tam už jsme byli...poprvý z toho byl pif paf...na podruhý už ho zajímalo jen běhat po těch rampách..tak by jsme mohli třeba někdy v září 😉

sisstin
autor
15. črc 2011

jinak já ted prodala dvoje kalhoty na MMB, tak hodlám pořídit dvě ty Mimi motanice a ty Hry pro pravo-levou orientaci 🙂

smardik
15. črc 2011

@sisstin já zrovna vkládám věci na FB a tady na koníka at něco můžu pořídit 🙂 🙂 🙂

romana
15. črc 2011

@sisstin jednu tu malou červenou mimi motanici můžu půjčit, leží nám tu.

romana
15. črc 2011

@sisstin a ty hry nepořizuj. půjčím to v práci a nějak vymyslíme třeba kopírování, jestli máš nějakou možnost zadara, nebo scan.

yukki
15. črc 2011

@sisstin vieš dať nejaký príklad hry na tú pravo-ľavú orientáciu? Teda možno si už dávala, tak ma prosím len nasmeruj...ak áno, Vďaka!

argousek
15. črc 2011

@sisstin až budete mít ten hrad trochu v malíku, tak zase vlož videjko, neumím si to nějak představit, jak to funguje, tak ať podívám

@romana jj to máš pravdu, že ty věci hrozně souvisí. Adámek taky začal až teď pořádně jezdit na tom first biku a střídat nohy při tom odrážení a motorika a hlavně mluvení šlo hrozně dopředu Včera říkal dědovi, když mu dával sýr " To mi nedávej, jsem napapanej, ....... salámek ale jo" 😀 😝

@yukki holky dobrý cvičení na tu pravo-levou orientaci je taky opět dávání např. hrášku nebo čočky do hrdla pet flašky nebo navlíkání korálků a přitom ty ruce nechat střídat. Třeba dávat 5x pravou a pak říct aby to dal 5x levou. U nás to bylo teda hrozně vidět, jak se musí vše v té hlavě přeorientovat. Nejdřív dal prvních pět v pohodě a když jsem mu řekla ať to dává druhou rukou, tak bylo vidět, jak se nemůže pořádně trefit. Po třech už mu to zase začlo jít a když jsem mu opět řekla ať to dá zase druhou rukou, tak bylo opět vidět, jak mu to nejde a nemůže se trefit. Teď už to má taky natrénované, ale za začátku to bylo opravdu strašně vidět. Jinak taky je dobrý malovat ležatou osmičku nebo dělat různý grafomotorický cvičení a střídat přitom ruce 😉

yukki
15. črc 2011

@argousek tú ležiacu sme maľovali.....kriedou na garážovú bránu, na tabuľu, rukou vo vzduchu, na papier, do piesku...sporadicky to trénujeme už rok, bohužiaľ to stále nejde....bludiská kde sú také akoby slučky-nula bodov, nakresliť jedinú slučku na obrovský papier po predkreslenej čiare vyžaduje 5 minút bezprostredného nácviku, opravovania...ona v tom bode prekríženia vždy vždy zmení smer a zle.... 😅 😅

argousek
15. črc 2011

@yukki jj no je to opravdu dřina, dobré jsou taky ty grafomotorický cvičení Mezi námi pastelkami, jak tam třeba musí jet tužkou po cestě, kde jede traktor a střídat přitom ruce
No tak zkuste taky dávat do tý petky, je to opravdu dobrý cvičení 😉

yukki
15. črc 2011

@argousek no, to skúsim. Dík! A my sme ešte skúšali že pravý lakeť a ľavé koleno sa dotknú a naopak-no to bola komédia decko sa skoro zauzlalo ale viac ako raz to neurobila! 🙂)

sisstin
autor
15. črc 2011

@yukki no já měla na mysli tuhle knížku http://www.amosek.cz/amosek/eshop/10-1-Ucebnice...

@argousek díky za tipa, to vyzkoušíme, tohle vůbec neznám 😉

sisstin
autor
16. črc 2011

@romana paní, jak jste s Ondrou začali s tím hradem? Já jsem docela bezradná, Tygr to fakt nechápe ani trošku. Dala jsem mu to i na ležato, aby to měl přesně podle toho obrázku, ale není tam schopný podle předlohy ani nastrkat ty věže....fakt prostě úplně mimo 😕

adamkofjo
16. črc 2011

a ktore subory su podla teba najlepsie

sisstin
autor
16. črc 2011

@adamkofjo ono je to jedno, v každým tom souboru jsou věci na celkový rozvoj 😉 my jsme z těch od tří let neměli akorát "V dětském pokoji", od 4 let máme všechny 😉

adamkofjo
16. črc 2011

akurat si pozerame v tvojom fotoblogu tie subory vyzera to velmi dobre

sisstin
autor
16. črc 2011

@adamkofjo teď jsem ještě jedno přidala, dneska jsme to dělali poprvý s Tygrem...já furt mám tendence mu to vysvětlovat, ale fakt je to dělané tak, že to děti pochopí i bez vysvětlování...Tygr to chápe dřív jak já 😅 já si to čtu a on mrkne a ví 😅 😅 😅

adamkofjo
16. črc 2011

no prave som to skusala s Filipko aspon takto cez pocitac a vsetko pekne chapal, takze je to super kedze mame problem s porozumenim len sa musim este rozhodnut ktore subory mu na zaciatok objednam , lebo to v skolke sa mi pre neho zda dost jednoduche , budem asi vyberat tie od 4 rokov.

sisstin
autor
16. črc 2011

@adamkofjo jj, to už určitě od 4 let 😉 pak jsou tuším dva soubory od pěti..a pak už je to Logico Picollo a tam toho je strašně moc http://www.mutabene.cz/logico_piccolo.htm

adamkofjo
16. črc 2011

no to picollo je uz velmi zlozite , a aj to od 5 rokov by mi zvladol starsi Adamko ale Filipko asi nie... 😒

adamkofjo
16. črc 2011

pozerala som si tvoje albumy mas toho teda dost urcite mas aj vela knih precitanych o tejto poruche deti, vysvetlil vam niekto z doktorov preco to vlastne mate, kde sa stala chyba lebo podla mojich info toto neni dedicna choroba, no ale klobuk dole ako sa malemu venujes ja mam dvoch a niekedy mam co robit aby som zvladla domacnost a este sa aj starsiemu venovat , uz ide do skoly, a Filipko niekedy stihnem cez den vybarbit niaku tu omalovanku alebo zahrat si pexeso, ale vascinou ked spolu robime logopedicke cvicenia musi byt starsi prec lebo ten je zas velmi sikovny a chce vsetko robit za Filipka, ale zas mi velmi pri nom pomaha ze ho stimuluje v takych veciach kreslenie a tak lebo sam od seba by si Filipko nevyfarboval , alebo kreslenie vodovkami , viac ho zaujima ze moze vymienat vodu v pohariku ako kreslenie, s plastelinou sa tiez casto hrame, ale snazim sa Filipka zapajat do vsetkeho vyzadujem aby opakoval slovicka aj pri beznej cinnosti napr. len ked vesiam pradlo tak mi pocita stipce. 😉

sisstin
autor
16. črc 2011

@adamkofjo u té dysfázie je víc faktorů...můžou to být negativní vlivy v těhotenství (stres, únava, nemoc atd.), pak je to právě hodně dědičné (většinou z mužské strany), stačí jen opožděný vývoj řeči u někoho v rodině 😉 , více náchylné je mužské pohlaví, pak problémy při porodu, novorozenecká žloutenka, encefalitida atd. 😉 ale jako proč se to stalo, to ti nikdo přesně neřekne...je to podobné jako u autismus, nějaké příčiny se tuší, ale 100% se to neví 😉

u nás určitě ty faktory byly..těhotenství jsem měla hodně fyzicky náročné, neustále ve stresu, ve 12 a 20tt jsem měla poměrně těžké chřipky, porod už byl ke konci rizikový - Dr. mi říkal, že ještě dvě minuty a šla bych na císaře, po porodu měl žloutenku a hlavně - co se myslím, že je hlavní důvod - otec syna měl velmi výrazně opožděný vývoj řeči, dle mýho měl slabší nediagnostikovanou dysfázii, v té době se to moc neřešilo, mluvit se naučil...ale hodně dlouho mluvil špatně, a specifický poruchy učení měl taky 😉

já znám rodiny, kde jsou dysfatické třeba i tři děti 😉 pak rodiny, kde je jedno dítě dysfatické a další autistické, a taky rodiny, kde je jedno dítě dysfatické a další jsou zdravé 😉 to je prostě sázka do loterie 😉

jinak k tomu věnování atd., já už jsem to psala mockrát...já nemám na starosti celou domácnost, nechodím do práce a mám jenom jedno dítě, tudíž já téměř všechen čas věnuju jenom tomu dítěti 😉 je to moje jediná a nejhlavnější povinnost 😉 takže ony ty možnosti jsou pak trošku jiné než u holek, které k tomu mají celou domácnost, další děti a ještě i chodí do zaměstnání...tam je to fakt pak náročné 😉

evaje
16. črc 2011

Ahojte děvčata, tak já patřím k těm, co mají celou domácnost pod palcem, dvě děti a ještě k tomu příští týden nastupuju do práce. Na jednu stranu sláva, ale na druhou, nevím, jak to budeme dávat.
Vrátili jsme se z tábora a jsem totálně nadšená, jak byli kluci suprovní. Sice moje předsevzetí, že si Matyho denně vezmu na cvičení a logo dostalo na prdel, ale neva. Logopedii jsem zvládala alespoň v té rovině, že jsem ho intenzivně opravovala. odměnou mě bylo, že když jsme přijeli domů, tak tatínek prohlásil, že se v řeči děsně zhoršil. Prý co jsme tam dělali? 😝 Asi příště pojede s klukama on a já si dám doma voraz. No nic.
Doma nás čekalo objednané Logico. Těšila jsem se na něj jak malá. Ovšem klukům to je úplně jedno. Koupila jsem primo, že to budou využívat oba. Miky si zatím jezdí s čudlíkama a dvě karty celkem dal, ale Maty mě dostal, že když jsem mu předložila ty Mikyho od 3 let, tak nechápal, co s tím a když jsem mu dala ty od těch 5 let, tak to zvládal. Nedokázal u těch od 3 let přiřazovat, co k čemu patří. Jako že panenka ke kočárku, lopatka ke kýblíku, míč k raketě apod. Prostě to logické uvažování nemá.Celkově je to Logiko ale nějak moc nebere. Tak tomu nechávám čas. Mikyho začalo bavit CD Chytré dítě a Maty je taky spíš na ty počítačové. Navíc teď byl ve školce, takže času nebylo. Uvidíme, jak se bude dařit dál.

sisstin
autor
16. črc 2011

@evaje hele, on každej fakt umí něco...Tygr má tu logiku fakt dobrou...ale třeba ten Záhadný hrad, to je fakt peklo...on je totálně, ale fakt totálně mimo 😕 u Kr. neuměl ani postavit most, tj. dvě kostičky vedle sebe a na nich jedna kostička...prostě on tohle absolutně nechápe..fakt vůbec 😕