Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

simalex
8. říj 2010

ahojte, jen na skok. Omlouvám se, že nereaguju na podněty, ale pořád nějak nestíhám.
Jen v krátkosti k naší speciální školce: jsem naprosto nadšená a asi lituju, že jsem tam Alexka nedala už vloni. Pořád tam něco dělají, mají týdení nebo měsíční témata, na nástěnce je napsané, co v kterém týdnu budou tématicky dělat (kterou básničku, písničku, aktivitu apod.), tak doma můžeme navazovat.
Prostě počítají s tím, že ty děti se k tomu samy nevrátí, nakolik mají problém s vyjádřeím se a v našem případě pořád i s pamětí. Přihlásila jsem malého do cvičení a keramiky, každý pátek chodí plavat. To všechno máme zadarmo, protože máme jiného zřizovatele a prostě školka funguje jinak než ostatní školky.
Nevím, jestli to spolu souvisí, jestli se nejedná o přirozený vývoj, ale Alexek se začal o všechno zajímat. Pořád listuje v pracovních sešitech a knihách, vykládá, co tam je, chce vědět, co tam je napsáno, zpíváme písničky. Včera si třeba vymyslel, že z telefonu na Fisherprice zvolil číslo, zopakoval ho a pak jsme to číslo hledali na propagační mapce Waterworldu. Konečně ho začalo bavit i Počítání soba Boba, tak trénujeme, že všechno fakt nen jen malé nebo velké.
Pořád u něj cítím ten problém s chápáním jazyka a jeho specifik. Z 80% jde Alexkovi rozumět, ale je to takový "slovní binec", kdy drapne první významově aspoň podobné slovo a použije ho. Je to docela srandovní, ale stejně věřím, že se to snad brzy srovná. O sobě třeba pořád mluví v ženském rodě, i když už začal chápat rozlišení kluk a holka. Ale prostě když mluví, nesoustředí se a pořád používá to nešťastné "a" na konci (mám ráda, atp.). Někdy se opraví - řekne "špatně - kluk, mám rád", ale spíše na to prdí. Máme nějaká cvičení, tak snad to zlomíme. Nechci ho moc a pořád opravovat, akorát bych ho znechutila.
Ad vzteky... No, máme opět horší období. Dnes ráno jsem už zase musela křičet, ale snad to pomine.

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex Super, mám obří radost 😉 ono to půjde určitě 😉 ještě pár let, a bude úplně ok 😉 jinak Alexek je fakt typický prototyp smíšený dysfázky, odpovídá ve všem 😉 tak ať se vám dál daří takhle skvěle a někdy se zas ukaž 😉 🙂

simalex
8. říj 2010

jolinka:
tak můžu tě uklidnit, že Alexek absolutně není schopný zazpívat nebo říct celou básničku, nebo písničku. Chytá se na jednotlivých slovech, ale zdá se, že si to pamatuje jen jakoby foneticky. Smysl mu uniká a tak není schopen to celé říct nebo zazpívat. Příklad: večer si říkáme "dobrou noc, všechny blešky na pomoc". A on to vždycky zkomolí. Chápu to tak, že si jakoby nepřeložil ten význam a pokouší se to říct po paměti. Jako když se někdo, kdo neumí anglicky, pokouší prozpěvovat cizí písničku a chytá se jen v jednotlivých slovech.

simalex
8. říj 2010

siss,
prý se Vám daří s dudlíkem i plenami. A barvyyyyyyyyy. No to jste machři. My máme pořád jen travičkovou, jahodovou a sluníčkovou.
Zdá se ale, že si vedete čím dál tím líp. Napiš prosím v krátkosti, jak jste se pohnuli. Nějaká slova? Kontakt s ostaními dětmi? Hra? Porozumění?

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex Simčo, no porozumění už vypadá v širší normě, ted má 10 citoslovcí, které aktivně používá 😉 opakuje písmena a slabiky, jinak v podstatě už všechno k věku 😉

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex Simčo, teda až na plíny..to furt nic, jako posedí si na nočníku, nic tam neudělá a tím to zhasne 😉 ale jo, jinak si nestěžuju 😉 za necelých 14dní jedeme ke Krejčířový, tak jsem zvědavá, jak to bude vidět ona 😉

simalex
8. říj 2010

siss, díky. Všichni si strašně pochvalujeme, jak je to teď supr, když už mluvíme a rozumíme. Ale když jsme ve společnosti vrstevníků, tak to je síla. Musím někdy malého nahrát a poslat ti to. Nebo musím udělat nějaký přepis. To se snad ani nedá popsat. Třeba dnes ráno jsem objevila doma hrnkovku na pokraji smrti a Alexek říká něco jako: "květinka umrela, musíme vodu a není mrtvá". Prostě něco takového.
Když vykládá něco ze školky - všechno v přítomném čase (jdeme ven, vyšíváme ptáčka, pak spinkáme, ne teď oběd, atd), člověku připadá, jakoby se mu to snad právě přehrávalo v hlavě.

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex no na Alexkovi je fakt vidět, že tu dysfázku má....trošku mluví jako google překladač, rody, časy, pády, spojky....ale neboj, to se vypiluje...začal na dysfázku mluvit dost brzo, největší pokrok prý bývá mezi 5-6.rokem, takže když bude mít roční odklad do školy, tak to podle mě už půjde fajn 😉

simalex
8. říj 2010

ty, siss, te´d mi psala známá, že její roční dítě už říká koník, mami, babi, tati. To je dost mazec, když si uvědomím, že jsem na to čekala do nějakých Alexkových 3 let (na koníka do tří a třičtvrtě).

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex jinak na tý Logo klinice, kde jsme byli ve středu, si myslí, že to dysfázka není...že je to opožděný vývoj řeči+hypotonická pusa a mluvidla 😉 jsem strašně zvědavá, co si teda bude myslet Krejčířová 😉

simalex
8. říj 2010

No, bývá mi Alexka líto, protože je v tom jazyku fakt ztracen. Řekne "spím" a ininitiv je pro něj "spít". Sotva se něco jakž takž naučí, zjistí, že to je stejně ještě trochu špatně. Kdo ví, jak se k tomu staví. Protože mě pořád někdo opravovat, asi to vzdám 🙂.

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex no je , je to tak...prostě se rodný jazyk učí jako cizí 😒 + horší pamět 😉 všechno se musí šprtat, jako by se učil anglicky..je to těžký no...ale uvidíš, že čím bude starší, tím to bude lepší 😉

simalex
8. říj 2010

jj, to jsem četla někde u fotoblogu. Tak to doma teda cvičíte mluvidla? Alexek to procvičuje ve školce, tak pořád prská, řehtá jako kůň, dělá takové to "plonk"...
A s čím teď pracujete? Mslím literaturu nebo doporučené činnoti.

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex no zatím nijak 😒 ta ergoterapie nás zatím čeká, prý nemá doma cenu dělat orofaciálku, když tomu člověk nerozumí a není odborník 😉 takže ted chodíme každý týden na logopedii, kde s ním trénuje gesta, písmenka, věci na motoriku atd., prostě ta logopedická péče. A začínáme vytváře komunikační tabulky, aby výměnou něco dal, a dostal za to to, co chce + gesta....

jinak já už s ním ted pracuju tak nějak normálně, jako to dělaj jiný holky se zdravýma dětma, prostě ty běžné činnosti 😉 prostě malujeme, modelujeme, stavíme, barvy, tvary a tak 😉

on už si suprově hraje, s vláčkama, s Legem, s plyšákama a tak 😉

simalex
8. říj 2010

@sisstin no to zní skvěle. Tygr je fakt šikula. Taky ta pravidelná a častá logopedická péče. To je super, že ses do toho tak pustila a sehnala tolik kvalitních odborníků.

My teď ještě opět zápasíme s kupením věcí a s těmi vzteky. Sotva skončilo domečkové a bunkrové období (neuvěřitelný binec v pokoji a obýváku), tak začalo období dárečkového stolu, kam si ukládá všechny možné i nemožné věci a dárečky (včetně papírků od bonbónů, co dostal, nebo darovaných, případně ze země sebraných předvolebních letáků, nových ponožek, nových bot, přeobjednávkového koresponďáku od zubařky - tu jsem tam mimochodem našla úplně náhodou, vbec nechápu, kde se k ní dostal, já jsem jí ze schránky nevytahovala). Má toho už dva proutěné koše. 😀

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex Simčo, ono toho je dost taky vývojem přirozeným si myslim 😉 on byl prostě do určitý doby opožděnej, tudíž byl prostě jinej....a ted už se dává celkem schopně do normálu, tak už to není taková krize 😉 jako dobrý to zdaleka ještě není, ale jak jsem psala, už věřim, že fakt mluvit bude a jinak až na to mluvení téměř žádné rozdíly od vrstevníků znát nejsou 🙂

jinak vzteky máme taky, ale to je asi normoš v tomhle věku okolo tří let, prý nemluvící děti mívají to období vzdoru prodloužené, jelikož se k tomu všemu ještě nedomluví 😝 ale dárečky jsou super, chápe symboliku Alexek 😉

simalex
8. říj 2010

@sisstin siss, já už dnes mizím. Letím ještě do knihkupectví. Nevíš, co vojti?

sisstin
autor
8. říj 2010

@simalex Vojtí dobrý, jenom opožděný vývoj řeči, ve školce si zvyká fajn..takže oni budou asi úplně dobrý 😉 tak páčko a ozvi se zas 🙂

evaje
8. říj 2010

Barvy učím kluky na lentilkách. Má to fakt úspěch 😀 Těším se až se jednou Maty naučí číst, protože on je zase spíš knihomol. Vysedává u nich stále. Vůbec ho nebaví hry. Jen sedí a ,, studuje "časáky. Tak snad mu to zůstane.
Když byl Maty loni prvním rokem ve školce, tak se taky stávalo, že se nezapojoval a když ucítil od učitelek nátlak(ale to i doma) Tak se sekl ještě víc, ale letos už si dá prý mnohemlépe říct, i když se mu nejdřív nechce. Asi do toho taky potřebuval dozrát. 😉

jolinka
10. říj 2010

simalex, aj u nas su tie agramatizmy este caste... spaju, beziju, kricila, robij... namiesto spia, bezia, kricala, rob. Farby uz vie celkom pekne, aj niektore oddtiene, este si myli ciernu s hnedou, sivu s bielou. Aj podmienovacie vety uz pekne, aj viac typov ci ako to nazvat, so spojkami lebo, ked, potom. Matematicke predstavy nula bodov, vsetko nad 1 je styri alebo vela. Asi mesiac ju drilujem pojmy jeden a dva, vysledok je, za maly Miso chodi za mnou s dvoma predmetmi a hovori dva, dva... 😅 Kupila som jej lego s cislami do 10, par rovnakej farby ma cislo a prislusny pocet predmetov na kocke.

a tie nestastne rody... od buka do buka, pokrocili sme aspon v tom, ze o sebe hovori prevazne v zenskom rode a aspon fyzicky rozlisuje osoby na chlapcov a dievcata.

sisstin
autor
10. říj 2010

@jolinka to natrénujete 😉 Tygr umí počítat do tří, jako, když mu řekne, podej mi dvě kostky( jednu, tři), tak to podá správně, víc nepozná 😉

jolinka
10. říj 2010

cau sisstin,

inak aj starsia zdrava dcera vedela ako 5 rocna ledva naratat do 5, aj to sa este mylila, 5,5 rocna este mala problem s clovece nezlob se... vyzera ze dievky su v matike po mne a syn po tatovi 😉

jolinka
10. říj 2010

mame ale dalsi pokrok, Kati vcera prvy krat isla na bicykli, docvaklo jej to krutenie pedalov. Isla po ulici a volala, Deti pozrite sa, ja sa bicyklujem. Velmi bola rada a ja s nou.

sisstin
autor
10. říj 2010

@jolinka super, to je moc šikovná 🙂 za chvilku bude jezdit jak dábel 🙂 Tygr šlapání teoreticky chápe, ale máme debilní vozítko, kde jsou ty šlapky vepředu a ne po stranách, takže se svýma ztěí 11,5kg to fakt nemá šanci fyzicky ušlapat 😝

jolinka
10. říj 2010

treba zmenit bicykel

sisstin
autor
10. říj 2010

@jolinka my máme tříkolku jenom...já budu kupovat ten First bike- odrážecí kolo, na šlapání zatím kašlu...naučí se držet rovnováhu a pak prej to šlapání přidaj lehce, nepotřebujou ty blbý kolečka přídavný 😉

jolinka
10. říj 2010

to poznam, je to vraj super vec, my sme sa uz naodrazali dost, kati mala motorku na ktorej bolo treba udrziavat balans, tiez na kolobezke fici noha vo vzduchu 🙂 treba jej trenovat skor to krutenie a potom to spojit dokopy

sisstin
autor
10. říj 2010

@jolinka aha, no my máme klasickou motorku, na který ten balanc udržovat nemusí...takže ten FB je pro něj úplně něco jinýho 😕 no uvidíme, chci to až na jaro, ted už to stejně nemá cenu 😝 no a uvidím, jestli na to budu mít prachy..to kolo bude stát celý můj měsíční příjem 😝

dalea
10. říj 2010

😉 Ahojte,ja teraz skusam Leu nejako naucit pytat sa otazky a uz sa to zacina pomalicky rozbiehat 🙂 Lebo doteraz to bolo tak,ze ked sme si napr. prezerali knihu o zvieratkach a niektore nevedela,tak na moju otazku,ze co je to? vedela hned odpovedat nejake vymyslene slovo 😝 Ona totiz nepouziva slovo-neviem,ona odpovie vzdy,co ju napadne 😅 No a vcera pri "citani",ked nepoznala zvieratko,tak jej vravim,ze opytaj sa co je to a ona zacala-Co to je to? 😀 Taka podarena bola,vzdy ked nieco nespoznala,uz sa opytala 😉 Potom som jej vravela,nech sa pyta,kde zvieratko zije,co papa a ona sa normalne chytila,len jej stale musim povedat,ze Lea opytaj sa... 😠 No ale dnes uz tiez sama zacala s takou hrou,ze nieco mala v ruke,niekam to dala a potom sa ma pytala,ze kde to je? Ja som sa robila,ze neviem a ona bola potom taka natesena,ked mi mohla ukazat,kde to skryla,takze sa hadam s tymi otazkami pomali rozbehneme 😎 A este som tu minule pisala,ze v skolke nechcela davat pozor,ked sa ucili o stromoch a tak ju ucitelka dala bokom stavat stavebnicu. No a dnes som ju skusala,ci si z toho naozaj nieco nezapametala.Pytam sa jej,ze o akych stromoch sa ucili a ona,ze o ovocnych a zacala mi rozpravat,ze hrusky rastu na hruske,slivky na slivke,jablka na jabloni,normalne som cumela 😲 A potom jej len tak zo srandy vravim,ze a aku farbu maju slivky a ona,ze modru,jablka cervenu a hrusky zltu 😅 Mam pocit,ze si z toho z dialky pocuvanim zapametala mozno viac,ako niektore deti,ktore boli priamo pri ucitelke 🙂 A strasne vela rozprava,jazyk sa jej za ten mesiac riadne rozviazal 😀 Tak piste nadalej aj o vasich pokrokoch,ja ked to citam,tak mam stale vacsiu nadej,ze sa to bude len zlepsovat 🙂 Sisstin a u Vas som teda riadne zvedava,co Vam povie Krejcirova na najblizsej kontrole,drzim palce 😉

sisstin
autor
10. říj 2010

@dalea tak ona určitě poslouchá, i když jako na oko dělá něco jiného 😉 musím říct, že ta tvoje holčička je pro mě záhada záhadná....zatím jsem nikdy o podobným případu neslyšela, a to už jsem toho slyšela fakt hodně 😕