Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
20. zář 2011

zrovna jsem se zamilovala

evcaaaaaa
20. zář 2011

Je Jani ta je uzasna kolik stoji

jajik25
20. zář 2011

@smardik krásná 🙂
Právě sem našla ambulanci dětská klinické psychologie tady u nás v Českých Budějovicích.Myslíte že bych to mohla zkusit třeba tam nebo to nechat na tý Krejčířový?

evcaaaaaa
20. zář 2011

@jajik25 ja osobne jsem jsem pro prahu kdyz vezmu v potaz vasi situaci

evcaaaaaa
20. zář 2011

ale klidne to rozehraj na vice stran nez se dostanes ke krejcirove zkus tuhle mudru

smardik
20. zář 2011

@jajik25 objednej se a uvidíš ale já bych si to pojistila i Krejčířovou, než se tam dostanete bude to určitě půl roku. My absolvovali u nás neurologii, foniatrii i psycholožku a závěr jsme měli ale pro svůj klid jsem byla i u Krejčířové, takže diagnozu máme ze 2 stran a shodli se 🙂

jajik25
20. zář 2011

když on je docela stydlivej tak mám i strach že tam nebude vůbec spolupracovat ikdyž to jinak umí

jolinka
20. zář 2011

@ygreen no sakris, som mala chvilu pocit ze ta zavreli do basy 😖 😠 😠 co su to za sposoby, nechapem...
dobre ze si spat...

smardik
20. zář 2011

@jajik25 dá mu čas at se rozkouká. Tomík zas nesnáší dr. a řve u nich, tak to bylo u Krejčířové: byli jsme objednáni na 9:30 a byli tam už před 9 že se podíváme kde to je a půjdem ven ale poznal že je u dr. a řval a řval tak už jsem ven ani nešli a zazvonili na Krejčířovou, jen ji viděl a ještě větší řev. Pustila nás do čekárny at si zvykne a uklidní se a nechala nás v klidu, něco si psala u sebe a Tomík se uklidnil, začal si hrát s hračkama. Jak už byl uklidněný tak kolem nás prošla praktikatka - první jen prošla asi 3x, jak viděla že nebrečí řekla ahoj, pak se ho na něco zeptala. Jak Krejčířová viděla že je v klidu přišla za námi s tím že ona jde vedle at s ním jdu pomalu do pracovny at se rozkouká tak jsme šli, u ní zase byli jsme tam sami on se rozkoukal, pak přišli praktikantky a byli s námi a pak přišla Krejčířová. Jak jsme byli sami seděl sám na křesle jak přišla Krejčířová chtěl ke mě na klín takže celé vyšetření absolvoval u mě na klíně, spolupracoval krásně. Ona na děti netlačí ale je fakt příjemná a dává čas zvyknout, chválí je

cmilka
20. zář 2011

@jajik25 no, nas Filip proste odmietal akukolvek spolupracu, vzdy rycal ako najaty... ked sme sa trepali do blavy, mala som obavy, ako to dopadne, ze sa mozno trepeme zbytocne... Zaciatok bol klasicky: 20 minutovy rev, tahanie ma za ruku, ze odchadzame, aj ma bil... ale potom sa ukludnil a 20-25 min spolupracoval, nebolo to ktovie co, ale nieco predviedol... tak sa neboj, Stanik ma predsa len, uz 4 roky, tak je rozumnejsi... a oni mu pomozu, navedu ho a tak...

sisstin
autor
20. zář 2011

@jajik25 neboj, ona to s dětma fakt umí neskutečně, tam spolupracujou všichni líp jak doma 😉

no jinak na skok, Tygr jedl celou svačinu, celou polívku a ještě snědl celou vařenou sunku, co měli k obědu...fazole jako nechtěl, ale to se mu fakt nedivim 😅 😅 😅 jo a pozor, hrál s dětma Clověče nezlob se, prej normálně házel kostkou, počítal tečky a jezdil s figurkou 😲 😀 😅

smardik
20. zář 2011

@sisstin nevyměnili ti ve školce dítě? je úplně úžasné jak to zvládá a i s tím jídlem je super. Já už se nemůžu dočkat až Tom bude v jeslích, aspon se zas pořádně nají

smardik
20. zář 2011

jo ted jsem si vzpoměla na další úkol co mu dávala Krejčířová - dala před nás zrcátko a zeptala se Tomáška kdo tam je

sisstin
autor
20. zář 2011

@smardik jo a ještě, tu šunku jedl sám vidličkou 😀 zázrak, mé dítě se zajímá o jídlo a ještě samo jí 😀 no nic, jdeme něco dělat...tak zatim 🙂 😵

leporelo
20. zář 2011

@sisstin A na vánoce si pozve domů kámošku ze školky a přeinstaluje ti Windows... historky s "asociálním"Tygrem mě baví🙂

smardik
20. zář 2011

@sisstin je to úžasný, tygr je velký šikulka. U nás se půjde spát 🙂

dalea
20. zář 2011

@cmilka Cau susedka 😀 Tak si fakt zblizka 😉 Kde byvas teraz? 🙂

cmilka
20. zář 2011

@dalea Prešov 😀 . K rodicom jazdim s detmi vzdy, ked je to mozne... 😉

smardik
20. zář 2011

tak dopis nic, snad zítra

dalea
20. zář 2011

@cmilka Tak to by sme sa mohli stretnut,ked dojdes 😉 teraz musim bezat do roboty,majte sa 🙂

smardik
20. zář 2011

@evcaaaaaa je to topolino a stojí 540 - 580 záleží u koho na MMB objednáš, jdou objednat i kalhoty

pasoa
20. zář 2011

@jolinka @ygreen ďakujem dievčatá za odpovede aj za milé privítanie.
Joli, CTP a CKP sú cetrálna tonusová porucha (diagnostikovaná do roka života, potom ako DMO) a centrálna koordinačná porucha. Epilepsia, ako som už písala, prešla našťastie do veku 6 mesiacov. Ovšem neurologička je stále opatrná, tak nejaký Nootropin alebo iné mu dávať nechce, mali sme Tebokan (bylinný, na báze ginko biloba) a potom Encepfabol a teraz zase Tebokan.
Ygreen, cvičíme Vojtovku od 5. mesiaca, takže už vyše 2 rokov.
O nejakom poškodení mozgu u Matúška nič neviem, robili mu SONO, EEG mu robí neurologička pravidlene, má kompletné metabolické vyšetrenia a to je všetko v poriadku.
Čo sa týka porozumenia, tak Matúško rozumie takmer všetko, čo mu hovorím (ideme papať, kúpať sa, spať, čítať si, ideme von.. ukáže "kde je..?". ) A znakovanie - to mi znak ukáže, keď ho vyzvem. NIekedy sa mu nechce, a ja to zopakujem aj ix krát, a niekedy pekne ukáže na prvýkrát. Snažím sa dosiahnuť, aby sám znakom ukázal, čo chce robiť, ale to je na dlho. Nevie ani pokrútiť hlavou ani prikývnuť, také otázky, že čo si prosíš a pod, ostávajú bez odozvy.
O tom fonetickom pobyte - na Slovensku je súkromná klinika Dialóg, tam sa robia ambulantné aj pobytové vyšetrenia, myslíte niečo také?
Naša psychologička nás tam najskôr chcela poslať a potom z toho nejako zišlo, musím sa jej na to spýtať.

@sisstin nepoznáme sa ešte, ale tieto dievčatá mi ťa odporúčali, že máš asi najviac skúseností a možno by si mi vedela poradiť. Prečítaj si, prosím tento môj príspevok ako aj môj príspevok na str. 413 a ak vieš, prosím ťa o radu.
Ďakujem vopred.

ygreen
20. zář 2011

@smardik a co na to Tomík na to zrcátko? Ukázal na sebe?

sisstin
autor
20. zář 2011

@pasoa ahojky, promin, já na tebe chtěla reagovat a pak se mi to úplně vykouřilo z hlavy 😔 nejdřív je asi nejdůležitější to porozumění. Chlapeček má dva a půl roku, tam už nestačí porozumění v takové míře, že reaguje třeba na "jdeme jíst, jdeme spát, podej míček atd.", tam už by mělo být to hlubší porozumění řeči 😉 tj., že třeba chápe otázky typu: z čeho se pije, čím se jezdí, za co si koupíš v obchodě bonbonky atd.", dál by měl rozlišovat pojmy jako velký- malý, mokrý - suchý atd.

To porozumění se dá trénovat u nemluvících dětí na obrázkách nebo reálných předmětech, takže před něj vyskládej třeba autíčko, hrneček, klíče, nůžky a peníze. A ted se ho ptej, čím se jezdí, z čeho se pije, čím odemykáme, čím stříháme atd., Měl by ti tu věc buď podat, nebo na ni ukázat. Jestli tohle nezvládne, tak je jasné, že to porozumění má opožděné a čím pádem právě ani neodpovídá na otázky kývnutím nebo zakroucením hlavy 😉

další věc je, jestli má hypotonii (DMO- jakou formu - diparézu, triparézu atd?) tam to samzřejmě významně zbrzduje ten psychomotorický vývoj, stejně jako např. epilepsie 😉 Ukazuje prstem a sdílí pozornost? Tj. ukáže na věc, co ho zajímá, udělá zvuk, podívá se na tebe a čeká na reakci? 😉 Asi u vás taky záleží, na kolik má chlepeček postižené ty končetiny a dokáže s nima hýbat a ovládat je 😉

Od toho porozumění řeči se všechno odvíjí, kde není správné porozumění, není ani mluvení (nebo je špatné mluvení, či echolalie bez toho, aby dítě rozumělo) 😉

jolinka
20. zář 2011

@cmilka jeeej takze dalsia vychodniarka 😀 my sme z Kosic, to je blizko Presova

smardik
20. zář 2011

@ygreen Tomík se usmál což znamená že se poznal a pak se podíval a ukázal na mě protože tam viděl i mě, seděl mi totiž celé vyšetření na klině

jolinka
20. zář 2011

@smardik tu bundicku si tam nemala daaaavat, aj ja chceeeem 😀 milujem taketo kombinacie farieb. neznasam kadejake sive a srackovohnede veci, ktorymi ma zasobuje rodina 😠

smardik
20. zář 2011

@jolinka jo to taky nemám ráda, mám chut ji vzít oběma ale oba nepotřebují, jedině prodat něco. Pro Toma mám z lonska , komplet topolino a pak tu Lindex co ho mám vyfoceného na FB a to stačí a ještě chci kombinézu do jeslí, ale pro Hanysa by se hodilo pro toho mám jen komplet topolino. no možná prodám lonský komplet topolino a vezmu ji i Tomovi 😀 😀 😀 😀 😀 😀 😀

hanatka
20. zář 2011

Čauky 🙂
Holky já večer zkusím najít tu FB skupinu, teď jsem v práci. Já jsem na FB už poměrně dlouho, jsme se tam přestěhovaly s holkama zářijovkama 08, páč holky chtěli uzavřenou skupinu a v té době admini vytrvale odpovídali, že to nejde 🙂
@smardik zrcadlo jsme taky měli, malej se usmíval jak jeliman a povídal Radeček 🙂

ygreen
20. zář 2011

Tobiáš si dává pusu 😀