Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

filipal
6. únor 2012

@sisstin vidim, ze si matka, ktora sa naplno oddala vzdelavaniu svojho dietata. urcite vela so synkom dosiahnes.
drzim palce. 🙂 🙂 🙂 🙂

filipal
6. únor 2012

to je tvoja stranka? fiha, vymakana! 🙂 🙂 🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@filipal no já mám to štěstí, že Tygr je zatím dost spolupracující a že ho to i baví...teda ta logo ho moc nebaví, to je normálka...ale jinak ty aktivity docela vítá 😉 zas on je opačný extrém, že sám si nehraje vůbec, furt ode mě očekává nějakou zábavu a učení...takže to se ted pomalinku odbourává ve školce..ze začátku tam visel i učitelkám za zadkem, ted lepší...a i doma si třeba 10-30minut hraje SÁM...což je pro mě zázrak 😅

sisstin
autor
6. únor 2012

@filipal mně je mnohem bližší pedagogika Montessori, chodí i do takové třídy a plánuju i základku...ty pomůcky jsou úplně geniální a je to dělaný přimo pro děti, které mají nějaké problémy nebo SPU 😉 vychází to z přirozených dětských činností....

sisstin
autor
6. únor 2012

@filipal ona ta dysfázka je sice vedená jako vada řeči...ale chtějí to dát do pervazivních poruch, páč to fakt není jenom o mluvení...je to celkový narušení CNS se všemi problémy, který k tomu patří..ona ta řeč se rovná jako první...u nás jsou předpovědi, že cca v 8-9letech by měla být řeč na úrovni vrstevníků (dysfázii má někde na hranici lehkýho až středně těžkýho postižení)...ale právě dál přetrvává ve všech možných SPU - dysgrafie, dyslexie, dysortografie atd. Navíc tyhle děti většinou nejsou žádní sportovci, neumí malovat....takže uplatnění dost naprd...sice můžou být i nadprůměrně inteligentní, ale vzhledem k mnohdy fakt těžkým SPU a celkové nemotornosti to pak s tím profesním uplatněním je hodně těžký 😉

filipal
6. únor 2012

@sisstin ano, stretla som sa s nou. mne vyhovuje zobrat si z kazdeho trosku. najviac inspiracie mi dava napriklad samotna priroda. v nej sa dieta uci prirodzene. chapem, ze specialne problemy, vyzaduju specialne metody.
je vyborne, ze dnes si uz rodic moze vybrat, aj alternativnu pedagogiku. deti maju ovela viac sanci, ze im nieco "sadne".
teraz sa uz lucim. dobru noc. 🙂

sisstin
autor
6. únor 2012

@filipal Dobrou 🙂

margareta76
6. únor 2012

@sisstin @filipal - Dakujem vam, velmi zaujimave citanie 🙂 Prajem aj ja vam dobru noc 🙂

sisstin
autor
7. únor 2012

Bré ráno,

@margareta76 a jak jste na tom teda vy? Malýho baví knížky, říkanky apod. nebo ne? 😕 Co jsem četla v odborných pracích a co i znám dysfatický děti tohoto věku, tak je to fakt dost velká výjimka, když tohle dítě baví nebo to neodmítá 😕 co se týče těch následků do budoucnosti....tak jestli opravdu dysfázii má, tak ty následky tam zřejmě budou...a to právě v těch specifických poruchách učení. Samozřejmě záleží na míře postižení , čím lehčí dysfázie, tím je to riziko, že budou SPU menší 😉

Jinak mám radost, dneska mi učitelka říkala, že se Tygr zapojuje mezi děti už sám....že ho nemusí nikam "přifařit" ona, ale prostě on sám se k někomu přidá....tak to je super pokrok 🙂

sisstin
autor
7. únor 2012

@margareta76 jinak jestli chceš, tak na FB máme uzavřenou diskuzi...kdyby se ti nechtělo psát veřejně 😉

andreabe
7. únor 2012

@evelina75 v tom veku neukazoval vobec, teraz ukazuje ukazkovo 😉 ucit som ho to zacala, ked mal cez 2 roky..
paci paci, aky je veliky, zvuky zvierat, papa...to vsetko robil...ale papa na urcitu dobu zabudol a potom znovu zacal(musela som ho to ucit) 😕

margareta76
7. únor 2012

@sisstin: Presne ako pises, ani jeho nebavia velmi knizky, riekanky... Mozno akurat tak kniha o vlaciku - Thomas a jeho priatelia. Okrem verbalnej komunikacie, si myslim ze je s ostatnymi schopnostami na urovni svojich rovesnikov. Vobec nema problemy ci uz s kreslenim - aspon myslim (vid obrazok), jazdi na bicykli (sice s pomocnymi kolieckami, ale uplne v pohode), ked hrame pexeso je lepsi ako ja a to vobec ho nenechavam naschval vyhrat... Nevie slova nejakej pesnicky, ale melodiu zachyti (hmmm-ká si) - vieme s manzelom presne o aku pesnicku sa jedna. Vie sa sam obliect, vyzliect (gombiky, snurky, zips - este nezvladne).
V rodine mame takych ludi, ktori zacali rozpravat dost neskoro, az okolo 5 rokov. Moze to byt dedicne? Najhorsie, ze aj mladsi syn (2roky) ma podobnu slovnu zasobu ako starsi. Asi ho napodobnuje 😒 Od septembra chceme dat starsieho do skolky - normalnej (tu u nas nie su bohuzial ziadne specialne) a rozmyslame, ze ci by nebolo dobre dat hned aj toho mladsieho. Pyta sa na WC od 1 1/2 roka, vie sa ako tak sam najest a zaciatkom oktobra bude mat 3 roky. Je to dobry napad dat oboch naraz do skolky? Este ze mam 3 dieta aspon sa budem mat o koho starat 🙂

margareta76
7. únor 2012
sisstin
autor
7. únor 2012

@margareta76 no ta kresba dysfatický znaky vykazuje 😉 co se týče těch dovedností, tak motorika vypadá být v pořádku...ale třeba to zrakové a sluchové rozlišování, nebo prostorovou představivost atd., pokud po tom vyloženě nejdeš a nezkoumáš to, nemusíš poznat 😉 vy máte diagnozu jenom od logopeda nebo i od klinickýho psychologa? 😉

co se týče dědičnost, ano, dysfázie je celkem často hodně dědičná...stačí, aby měl někdo z rodiny jenom opožděný vývoj řeči a pak generačně už je z toho dysfázie, navíc na to jsou náchylní zejména kluci..poměr dysfatických kluků k holčičkám je 5:1 😉 nechci tě strašit, ale můžou to mít opravdu všechny tvé děti...na PD chodí maminka, co má 3 děti a všechny dysfatické 😉 ale zas na druhou stranu, sourozenci dysfatických dětí prý často mívají OVR...ale chce to hlídat 😉

margareta76
7. únor 2012

@sisstin: Na FB nie som - zatial som si k nemu nenasla vztah 😉

margareta76
7. únor 2012

@sisstin "...kresba dysfatický znaky vykazuje..." - v com?
U klinickeho psychologa sme neboli. Iba u detskej neurologicky, foniatricky a chodime na logopediu.

sisstin
autor
7. únor 2012

@margareta76 no zejména ty oči a nepoměr uší...děti s dysfázií mají specifickou kresbu...ty oči jsou velká kola zabírající podstatnou část obličeje, a i ty části těla jsou prost nepoměrný...pak třeba když kreslí postavu, tak nemá krk..hlava se napojuje přímo na tělo atd. 😉 ale zas jako na 3,5 není ta kresba špatná...syn by tohle nenakreslil ani ve snu....

já bych uvažovala dost o tom klinickým psychologovi, on by měl mít hlavní slovo v určení diagnozy..páč logoped neumí ohodnotit ty ostatní vývojové složky a neřekne ti, které a jak moc ta dysfázie zasáhla 😉 jako jsou hodně slabé formy dysfázií, kdy je fakt narušená jen ta verbalita, jinak nic.... ale určitě bych si nechala syna proklepnout a udělat mu vývojový profil....druhá věc teda je, že blbě mluvící dítě umí vyšetřit strašně málo lidí..u nás je špička Krejčířová a u vás na SK je to hodně velká bída....v Institutu detskej reči ho zhodnotí jen po té verbální a receptivní složce, ale ten ostatní vývoj moc zhodnotit neumí.... holky z SK většinou jezdí sem za Krejčířovou 😉

margareta76
7. únor 2012

@sisstin: Klinickym psychologom si ma velmi nepotesila 😒 A teraz ma napadlo, ze ci by Krejčířová nevedela poradit nejakeho psychologa aj tu u nas na Slovensku, ktory by stal za to. Velmi by som ta s tym obtazovala, keby ťa velmi pekne poprosim, ze ak by si bola v kontakte s Krejčířovou, zeby si sa jej na to spytala. Velmi by si mi pomohla. Dakujem.

sisstin
autor
7. únor 2012

@margareta76 klidně ji napiš dana.krejcirova@ftn.cz ona ti poradí, když bude vědět...neva, že tam nechodíte...je fakt ochotná 😉

margareta76
7. únor 2012

@sisstin: Dakujem za mail 🙂

miawa
7. únor 2012

Ahoj všem, tak už mám v e-shopu nové sady komunikačních kartiček s piktogramy.

OSKOLA

Zatím jsou jen česky, časem budou i slovensky.

Jedná se o následující témata: Pití, Jídlo, Činnosti, Místa, Oblečení, Ovoce a zelenina, Části těla, Osoby, Čas, Dny v týdnu, Hygiena, Nemoc a bolest, Doma, Venku, Pro nejmenší, Doprava, Škola, Hračky, Počasí, Vlastnosti, Otázky a rozkazy, Slovesa, Barvy.
Dnes v 10:18 • Odpovězte

miawa
7. únor 2012

@margareta76 Tak obchod mám zatím jen v Brně, ale pomůcky posíláme i na Slovensko. A mám v plánu to rozšířit i o kartičky s německými slovy, nápisy apod. 🙂

@sisstin Dík za doporučení naší komunikační knížky. 🙂

A všem, kteří uvažují o náhradní komunikaci, ji mohu jen doporučit. Umožní dětem komunikovat, sdílet pozornost a podpoří rozvoj řeči. V nabídce jsou kartičky s piktogramy (jak jsem napsala výše) nebo kartičky na míru, kam se umístí vaše vlastní fotky. 😉

evelina75
7. únor 2012

@andreabe
@sisstin No tak jsem dneska o 4 kg chudší než před týdnem, je to děs, nejsem schopna se nějak poskládat dokupy.
Dneska už je syn tak doblbnutý, že mi dělá prosím prosím na každé jídlo, dokonce i zamával pa pa, dává pusinku a na dej a podej donese , podá.....ale zase jsme přišli z MC a viděla jsem jak tam prapodivně čumiká na ostatní děti a neprosto neví, která bije.
Jinak chce jíst lžičkou jogurt a přesnídávku sám - držím mu ruku a tak polovinu kelímku krmíme spolu - neumí nabrat, do pusy už se pak trefuje. Myslíte, že ho mám trénovat-mi to spíš příjde už jak týrání - dál??

evelina75
7. únor 2012

Mluva je jen grrrrr, la, ma a tady tadyje.....

andreabe
7. únor 2012

@evelina75 tak to je veeelmi sikovny, rychlo sa uci 😉 uc ho zatial pozvolna, aby to teda nehranicilo s tyranim 😅 😵 😵 to jedenie tiez pomaly skusaj, Luky sam jedol a hlavne naberal az tesne pred druhym rokom 😉

evelina75
7. únor 2012

n
@andreabe ale musím mu na ty věci konkrétně ukázat prstem nebo prostě leží před ním
jinak mi prosím poraď, jak ses dala dokupy ty po psychické stránce a pak ještě kdy ti Luki začal chodit?? Syn až te´d chodí cca 4-5 dnů - 14 měs.

sisstin
autor
7. únor 2012

@evelina75 ono by to mělo to dítě těšit, to neznamená, že jako ted ho budeš pět hodin v kuse nutit, aby dělal pápá a prosím prosím...tak to určitě není myšlený 😉 tu obrázkovou komunikaci třeba dělala naše logo i se svými dvěma naprosto zdravými dcerami, stejně jako denní režim kartičkový...dětem to pomáhá jednak v rozvoji mluvení a jednak v orientaci v čase, cítí se jištější...a samozřejmě je pro ně skvělý, když se umí domluvit v té době, když nemluví...tyhle děti pak nejsou frustrované z váznoucí komunikace 😉

trinity525
7. únor 2012

@sisstin Mudr. Krejčířova ma moc nabite terminy? Dlho sa k nej caka?

sisstin
autor
7. únor 2012

@trinity525 jj, objednávat bude ted prvního dubna (Marec) a do měsíce už má stop stav 😉 když napíšeš mezi těma prvníma, tak na řadu by jste šli prý ted až srpen -září (august - september) 😉

andreabe
7. únor 2012

@evelina75 ano, prstom musi vzdy ukazat na to, co chce a az potom to dostane, aj keby si mala dlhsiu dobu ty ukazovat jeho prstikom 😉 a ako pise @sisstin , my sme od 2 rokoch skusali kartickovy system, maly, ked bol smedny, tak mi doniesol z chladnicky karticku s poharikom a pod..
Co sa tyka chodenia, maly zacal chodil okolo 18 mes.prve krociky doma, v 19tich mes sa odvazil uz aj vonku.

Po psychickej stranke som to zvladala tazko, upla som sa na net, na tuto diskusiu, kazdy volny cas som mu vytvarala rozne ulohy...a hlavne som chodila do roboty, co je na psychiku fajn, clovek nema tolko casu sa utapat..ale zase som sa nemohla venovat malemu tak, ako by som mala 😔
Chce to hlavne cas, urcite bude lepsie 😉