Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
29. dub 2016

@mitote spis Bednarova - Mezi nami pastelkami atd.

krystalka
29. dub 2016

@mitote - taky bych doporučila spíš Bednářovou - třeba tohle http://www.centrumucebnic.cz/cs/detail/5000-jak... a nebo syn miloval tohle http://www.centrumucebnic.cz/cs/detail/3626-jed... - to jsem mu musela kopírovat pořád dokola, vždycky si to nejdřív několikrát obtáhnul a potom si to vybarvil 🙂

mitote
29. dub 2016

@sisstin

@krystalka Diky a myslite, ze i to Mezi nami predskolaky by slo? ma tam uvedeno 3-5 let

krystalka
29. dub 2016

@mitote - já myslím, že jo.....měli jsme těch sešitů od ní hodně a průběžně jsem z toho vybírala co se nám zrovna hodilo.....akorát některé ty publikace jsou víc zaměřené na tu grafomotoriku a některé tak nějak všeobecně....

peggy722
30. dub 2016

Já mám teď půjčené z knihovny Šimonovi listy 14. Tam jsou takový kresby jedním tahem. Jinak docela fajn je Zábavné učení. Jsou to mazací listy, akorát musíte koupit fixy na tabuli, běžnýma to nejde. http://www.zabavneuceni.cz/zabavne-sesity/c-1108/. Všechny nejsou mazací, ale některý ano. Pak jsou docela dobrý sešity Hravá pastelka ttp://www.megaknihy.cz/pro-nejmensi/213846-hrava-past....

francula
30. dub 2016

Chcela by som sa opytat hlavne maminiek deti, ktore biedne rozpravali do styroch rokov, ako s vami deti komunikovali ohladom svojich potrieb... S Riskom chcem co najviac nadvazovat komunikaciu a chcela by som aj u neho zvysit komunikacny zamer, no je velmi samostatny, takze ta komunikacia tam viazne. Normalne hovoriace dieta si vypyta pit, jest, nejaku hracku, na ktoru nedotiahne. Nas Risko si vsade prisuva stolicky, ide do chladnicky, pitie si hocikedy chysta sam a mne to coraz viac vadi, lebo mi tam chyba ta komunikacia. Je mozne, ze ked bude viac rozpravat, zacne si takto pytat veci?

peggy722
30. dub 2016

@francula Ela používala hodně pantomimu. A samostatná byla taky až moc.

evik19
1. kvě 2016

@teravo Ahoj, děkuji za reakci. Je mi jasné, že právě tohle jsou takové autistické rysy, takže by to třeba na toho Aspergera i sedělo, ale zase na druhou stranu sociálně je na tom malý řekla bych úplně normálně. (Až na tu naivitu vůči dospělým lidem, k dětem se chová kupodivu úplně normálně - možná proto, že ty dokáží dát líp najevo, když je otravuje🙂 Má zájem o společnou hru, nejen s námi jako rodiči, ale i s ostatními dětmi. Je kamarádský, soucitný, divoký, ale jeho emoční reakce jsou většinou úplně adekvátní situaci a jeho věku. Zatím chodí jen do soukromé školky a jen na dopoledne, ale zvládá to tam bez problémů, nepotřebuje žádnou zvláštní péčiTakže si myslím, že to úplně na nějakou PAS nevypadá, ale i kdyby náhodou jednou takovou diagnózu vyfasoval, tak by mi to "nevadilo". Stejně je náš, navíc mi ani nepřijde, že by ho to do budoucna nějak nutně mělo omezovat v normálním životě.
Jinak náš teda teď mluví hodně, ale začal pozdě (kolem třetích narozenin), patlá taky dost. Moc nezvládá dávat přízvuk na správnou slabiku, takže občas zní jako Ostravák, ale větnou intonaci dává normálně. Je to docela komediant, takže to spíš někdy i přehrává.
A má tvůj synek ještě nějaké další příznaky? Omezuje ho to nějak v normálním fungování? Zvládá třeba školku?

@josefina79
Ahoj, o té poruše senzorické integrace jsem slyšela poprvé a taky naposled tady ve skupince a taky jsem si hned říkala, že to na našeho malého sedí. Nevíš, jestli se to dá nějak ovlivnit, co se týče toho jídla? Malý obecně nemá rád ulepené nebo ublácené ruce, ale třeba písek, tráva atd mu vůbec nevadí. Není třeba nadšený, když má bahno na rukou, ale když v něm skáče v holinách, tak mu to nevadí vůbec a i na těch rukách to snese. Pěnu taky dřív nesnesl, teď už ano, ale taky ji nechce pokaždé. Ale s tím jídlem je to fakt blbý, protože prostě nechce moc ochutnávat nové věci, nechce sám jíst, i když to docela umí (u babičky třeba normálně jí sám). Hlavně mi to ale vadí proto, že nechce jíst vůbec zeleninu a ovoce, nechce ani dužinu v džusu, jinak má džusy rád. No a ještě je naprd to umývání hlavy, ale to tolik neřeším, prostě mu hlavu umývám fakt až když je to nezbytně nutné.
A jak jste na tom s malým teď vy? Už tyhle věci snáší líp? A jak jste toho docílili?

krystalka
1. kvě 2016

@josefina79 - tohle jsme měli taky, dodnes se pamatuju na synův výraz v obličeji, když poprvé upadl na zahradě na trávu a dotkl se jí rukama....bylo to něco mezi zděšením a zhnusením, hned se zvedl a ty ruce si otíral...akorát bohužel potom, když padal, tak si ty ruce dával nahoru nebo za záda, jenom aby se nemusel dotknout trávy, takže padal přímo na pusu 😒 ....to samé písek, bláto, sníh, nedejbože aby se ušpinil od jídla, jídlo, co bylo "mokré", tak nevzal do ruky, jen suché věci.... špinavé oblečení chtěl hned převléknout, vadilo mu dotýkat se mokrých nebo studených věcí....časem to postupně přešlo, teď už mu nevadí, když se na zahradě zmaže od bláta nebo písku....ale zůstala mu asi větší citlivost v puse, protože dodnes nejí nějaké chuťově výraznější nebo ostřejší věci - neexistuje, že by snědl kyselou okurku, naloženou červenou řepu, nedá do pusy perlivé nápoje (ani ty úplně jemně perlivé...), nemá rád výrazné chutě, koření apod...., nebo třeba "kyselé" věci, typu pomeranče, mandarinky, ani šťávy z nich, to jedině hodně naředěné a přislazené, nedá do pusy mentolové bonbóny apod....nedávno mu bylo 8.....

krystalka
1. kvě 2016

@evik19 - co se týče toho ovoce, tak to syn moc nejí doteď - tedy, asi tak kolem roku ještě ovoce celkem jedl, rozmačkané, rozmixované....pak od roku a půl, po očkování MMR přestal jíst spoustu věcí, zasekl se jak v jídle, tak ve vývoji a od té doby je to s jídlem děs....nové věci přijímá pomalu a s nedůvěrou, z ovoce dnes jí bez problémů akorát jablka, občas banán...ale zbytek jen čas od času kousíček ochutná, souhlasí, že je to dobré, ale další už nechce 😉 , jako menší dokonce odhalil i jednu! syrovou rozmačkanou jahodu, zamíchanou v jahodové přesnídávce (přesnídávky kupodivu jedl, ale syrové ovoce ani náhodou....)....jako menší nepil ani ovocné šťávy a džusy, takže ani tímhle způsobem do něj ty vitamíny nešlo dostat.....teď už aspoň pije jablečný džus, miluje jablečný mošt a občas si dá i multivitamínový džus, má rád ty Cappy ve skle.....jinak ze syrové zeleniny jí jenom salátovou okurku a občas pidikousíček mrkve.... Ale vařená třeba v polívce, nebo třeba v rizotu apod., to mu nevadí....ale já už to ovoce a zeleninu moc neřeším, aspoň ty jablka jí, to třeba na svačinu do školy sní každý den jedno (ale musí být oloupané a nakrájené v krabičce, slupky nejí....), takže aspoň něco má.....a kupodivu i přesto, že toho jí tak málo, tak je jedno z nejzdravějších dětí v okolí.....poprvé byl nemocný v 5 letech s angínou (první ATB), pak měl poslední rok ve školce neštovice a loni v první třídě jedna angína.....jinak jen sem tam rýma, na kašle, průdušky ani na uši nikdy netrpěl....a to nebyl v podstatě ani kojený....takže si z toho už hlavu nedělám 🙂

josefina79
1. kvě 2016

@evik19 tak ovoce, zelenina neporadím. To ten můj chlapec nejí, nejí a jíst nebude a nebude a já se můžu na hlavu stavět. Ach jo.
Umíš anglicky? Zkus pohledat na netu tipy na Sensory Integration Disorder.
My jsme dělali např:
Masáže rukou, nohou - postupuje se od končetin k trupu. Nejdřív holou rukou, pak žínkou, pak olejem.
Nebo:
Vzít oblíbené hračky a trochu popatlat jogurtem, šlehačkou ve spreji, pak si s nima hrát.
Zkusit míchat těsto.
Dát hračky (např. plastové figurky zvířat, malá autíčka atp). do nějakého boxu s rýží, luštěninami atp.... aby se v tom prohrabával.... pak do toho třeba přidat vodu, aby to bylo mazlavé.
Různé plastelíny, od playdooh až po play foam (to bylo super, protože to i tak trochu lepí) - http://www.dracek.cz/playfoamr-boule-4pack-b?gc... nebo kinetický písek

anlek
2. kvě 2016

@josefina79 To bych řekla, že tak trochu měl náš mladší, bez VD. 😀 Bylo 11m, chtěl se venku postavit, ale rukama o zem se nepřel, radši se zvedl na nohy s šíleným balancováním, aby se té blééé trávy nedotkl. Před tím jako lozivec byl velmi snadno hlídatelný, na hřišti jsem mu roztáhla deku, on z ní neodlezl, protože by se mohl dotknout, trávy, písku, kamínků, ... Dokázal se pozvracet, když v trojhránku byly schovaná jablka a čekal tam tvaroh (ty mu děsně dlouho vadila vařená/pečená, syrová ne). Nejedl čokoládu - mohl by mít přece upatlané ruce. Ale nějak nám z většiny už vyrostl, chtělo to hodně trpělivosti.

krystalka
2. kvě 2016

@anlek - jéé, to jsi mi připomněla....jo jo, vstávání ze země všemi neuvěřitelnými způsoby, jen aby se nemusel rukama dotknout země 😀

sisstin
autor
2. kvě 2016

Ta trava vadi ze zacatku vetsinou vsem detem, ne jen tem nasim ;)

peggy722
2. kvě 2016

@krystalka Tak aspoň tohle teda Ela fakt neměla. Jí bylo od malička jedno, že se zaprasí, to nikdy neřešila.
Jídlo nikdy neřešila, krmila se sama hrozně brzo a to i patlavýma věcma typu banán. Ale ona byla a je strašně žravá.

peggy722
2. kvě 2016

@sisstin Elče to bylo jedno, ale je fakt, že ona moc nepadala. Bylo zvláštní, že ona neměla takový to období, kdy se děti učí chodit a udělají pět kroků a spadnou a tak pokračují dál. Ona chodila rovnou strašně jistě a padala minimálně. Co ona byla schopná v tom roce ujít za vzdálenosti, to bylo opravdu neuvěřitelný. To jsem u starší nezažila. Ta mi ve dvou letech spadla do závěje a tu zimu jsem jí už ven z kočáru dokud byl sníh prostě nedostala. 😀

krystalka
2. kvě 2016

@peggy722 - tak to Jiřík nejdřív jako novorozeně a kojenec odmítal sát, něco do něj dostat byl boj....pak jsme asi v 8 týdnech museli plně přejít na Nutrilon a najednou to šlo v pohodě.....okolo 1 roku jedl tak nějak všechno - i to ovoce, bílý jogurt, jáhly, zeleninu, maso.....pak přišlo to očkování a po něm najednou spoustu věcí jíst přestal, zasekl se i s tou řečí (tenkrát jsem ještě nevěděla, že to může být tím očkováním....) no a od té doby je to s jídlem dost děs doteď....ale tak jinak je zdravý a plný energie, takže už to pomalu přestávám řešit, co taky s tím, že jo....tak jásám, když zjistím, že už konečně jí něco, co doteď nechtěl ani ochutnat, nebo když se jednou za čas fakt nacpe....sice má v 8 letech 22 kg (necelých), ale co nadělám, možná na tom bude líp, než někteří ti oplácaní kluci v jeho věku, které kolem škol dost často vídám.....

krystalka
2. kvě 2016

@sisstin - no právě "ze začátku" 🙂 , ale ne rok nebo dva 😉

peggy722
2. kvě 2016

@krystalka Cha tak to by ho Ela strčila do kapsy. Ta má teď v pěti a půl letech 22 kilo. 😀 No žrout. Ale teď byla nemocná, tak asi dva dny skoro nic nejedla, protože jí brutálně bolelo v krku. Tak možná trošku zhubla, ale ona to zase dožene.

krystalka
2. kvě 2016

@peggy722 - a kolik Ela měří? Jiřík má asi 127 cm 😉

teravo
2. kvě 2016

@evik19
Ahoj, no hele můj syn měl / má těch příznaků hodně, ale ne takové ty zřetelné na první pohled. On je na první dojem hrozně slušný, všude zdraví, poprosí, poděkuje, ale chybí mu taková ta dětská spontaneita.... hodně mluví, ale všechno hrozně obšírně popisuje... když po něm člověk něco chce, potřebuje u všeho vysvětlení proč... Odmítá splnit něco jen proto, že mu to řekla nějaká "autorita". Sociální situace zvládá hůř, ne že by vůbec nerozeznával, ale spíš jen ty základní... Pozná, že je někdo smutný / veselý, i třeba v písničce, ale už ne proč. Dřív nechápal, že se na něj za něco zlobím, jeho ségra moc dobře rozpoznala, že je čas zařadit zpátečku, on si jede furt to svoje...
Miluje mimina a malý děti, o vrstevníky zájem má, ale děti ho moc mezi sebe neberou. Ve školce funguje (běžná MŠ) jakž takž, občas má nějaký zaseky, ale má fajn učitelky, zatím o ničem nevědí a zvládají. On bude nejspíš hodně dobře funkční, je inteligentní, ale zase ty odlišnosti jsou tam fakt zjevné, když člověk ví, na co koukat...
No bojím se samozřejmě toho, co nás čeká, snad to nějak půjde... a hlavně doufám,že mladší brácha bude ok...ten teda taky není úplně standardní, ale má rok, tak je brzo na nějaký soudy...

peggy722
2. kvě 2016

@krystalka cca 116 cm. Možná už i víc.

schellongova
2. kvě 2016

Ahoj holky jdu se pochlubit. Honzik zacal po schodech stridat nohy ale musi se pekelne soustredit 🙂 a dneska si rekl ze chce kakat malem jsem omdlela zadnej bobek ve slipech,ale byl ve vane nad nocnikem nechce sedet. Byl prijat do logo tridy do oblacku tak mam radost. V mini skolce je nadsenej i 'zpiva' a tvori dokonce si hraje s klukama neni poznat rozdil. Mam z nej radost 🙂 . A jeste pro prazske na senzorickou integraci je dobra konzultace v jablickove byla jsem s Honzikem a bylo to podnetne dostala jsem dobre rady.

josefina79
2. kvě 2016

@schellongova anooo, Jablíčkov můžu též doporučit. Navíc je to hrazené grantem, dopláceli jsme snad jenom 50 Kč.
Honzík - super pokroky!!!!

schellongova
2. kvě 2016

@josefina79 diky 🙂 a cena v jablickove stale stejna 50 kc a to jsme tam byly dve a pul hodiny.

mitote
2. kvě 2016

Ahoj holky... tak u nas se mozna zacina neco dit... vcera se Lau behem sekundy naucila delat na detu tytyty, hrozi prstem a rika to. Kdyz ji reknu at pohrozi, udela to 😀 No a kdyz ji vybidnu, tak se snazi neco zopakovat. Takove ty lehke veci. Nicmene mam pocit, jako by ji nekdy hlasky nesly...napr ja rikam "kokokoko" a ona "kukukukuuuuku". Nevim jak to popsat, proste i kdyz se snazi tak treba ze tri pokusu tu hlasku rekne jednou dobre. Jak kdy, jak kterou. Je to normalni? Kdyz jsou to ty prvni pokusy napodobit co rikam? Nicmene mam radost, ze najednou se pokousi neco zopakovat. Sice musim vzdy rici: Larinko zkus to taky rict. A ona to pak parkrat zkusi. Ale tak je to nejaky posun, ne? 😅 Jeste pred tydnem ani napad.

josefina79
2. kvě 2016

@mitote myslím, ze to je normální. Resp. u meho syna to tak bylo a teď mluví celkem hezky. Je narozeny v 32tt, v červnu mu budou 3.
Pokud to spravne chápu, deti se uci hlasky postupně. U Frantiska to poradi cca odpovídá tabulkam.
Jinak stále o sobě hovori jako o Fandovi, ze by mluvil v 1. osobě se zatím moc neděje. Období vzdoru u nas jede na maximum.
Otázka A proč jeste nepadla.
Netuší někdo, od kdy by mel začít mluvit v 1.os a kdy prichazi Proč?

krystalka
2. kvě 2016

@josefina79 - Jiřík má (měl) lehčí expresívní VD a otázka "proč" přišla někdy kolem 4,5 let....předtím, chvíli po 4.roce přišla ještě otázka "co to je?" - tedy nejdřív ve verzi "mami, to?" a ukazoval na tu věc, na kterou se ptal.... kdy začal mluvit v 1.osobě už si přesně nevybavím, ale dřív než v těch 4,5 to asi nebylo vzhledem k tomu, že teprve po 4.roce začal tvořit primitivní věty o max 3 slovech....on ve 3,5 začal teprve spojovat dvě slova a to stoprocentně o sobě mluvil ve 3.osobě a vím, že takhle o sobě mluvil dost dlouho..... Jinak to "proč" tuším přichází normálně tak kolem 3.roku....jinak u nás nejhorší období vzdoru bylo kolem 2.roku a pak mezi 5. a 6.rokem....

peggy722
3. kvě 2016

@mitote To je určitě posun. Akorát písmeno k se učí až hodně dlouho. Začíná se samohláskama. Celkem dobrá knížka je Jak pes logopes učil děti mluvit. Tam jsou ty hlásky přesně v tom pořadí, jak by se měly učit. Pak nám hodně na opakování pomohly Logopedické říkanky od Tučkové.

@josefina79
Já si už moc nevzpomínám, kdy Ela mluvila o sobě v první osobě. Ale určitě to bylo před návštěvou psycholožky, protože se mně ptala se mně ptala, jestli používá slovo Já. A to už ho používala běžně a tvořila krátký větičky bez gramatiky nějakýho slovosledu. Proč se začala ptát až mnohem později, až měla slušnější slovní zásobu, myslím, že to bylo někdy loni buď o prázdninách nebo až na podzim. Za to teď je to proč 100x za den a na všechno musí dostat vyčerpávající odpověď. Já myslím, že u vás to asi všechno bdue dřív, protože začal mluvit dřív. Takže to chce trpělivost.

mitote
3. kvě 2016

@peggy722 diky za tipy, mrknu na to.... je super ze se hlavne, i kdyz na pozadani, snazi obcas neco zopakovat...