Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

wsmoulinkaa
19. říj 2011

mudre mi řekla že napodobení zvířat nemám brát jako slovo...je to pravda?? jako haf, mnau atd

wsmoulinkaa
19. říj 2011

@sarael je pravda že takovým se děti rodí zdravý(v uvozovkách)...taky pár takových znám...známá feťačka že...a dítě zatím zdravé...už nefetuje,ale to neznamená,že malému nehrozí nějaké problémy...ikdyž ji to samo nepřeju. Ale nespravedlivé to je ☹

sisstin
autor
19. říj 2011

@wsmoulinkaa no to samozřejmě slovo je 😉 a s 65slovy jste takový slabší průměr

wsmoulinkaa
19. říj 2011

@sisstin díky... 🙂

jolinka
19. říj 2011

ahojte, my dnes doobeda logopedia a OK vsetko, skusila zobrat Kati dovnutra samu, vraj po 15 minutach chcela ist za mamkou ale dajak ju ukecala, 😉 🙂 takze boli vnutri 1 h a 15 minut {co sa mi zda dost, neviem kolko ste ostatni na logo?}... vsetko vraj formou hry, precvicovali predlozky a otazky Co na co sluzi, postupnost cinnosti, cas a tak... potom po troche skusali cviky na pusu, vraj Kati este nebola ochotna velmi pri tom spolupracovat, ale pomaly ju bude zvykat.

sarael
19. říj 2011

@wsmoulinkaa Hmm a my ostatní si můžem tak maximálně postěžovat, jak je ten život někdy nespravedlivý, co se dá dělat.. 😉

leporelo
19. říj 2011

Ahoj, Mára má fakt asi jenom OVŘ. Jeli jsme ráno autem, řídila jsem a najednou zazpíval "Ježíšku, panáčku, já tě budu kolíbati, a ty Janku..." pak už to nějak motal, ale normálně mu bylo rozumět. On, který zatím nezazpíval nkdy nic, ani Skákal pes! Málem jsem nezvládla řízení😀

daska58
19. říj 2011

@sarael ahojky, vraciam s a po dlhšej dobe... velmi som spokojná a chcem odoslať dalej....či je pre nás dieta vhodná sme dali vyšetriť z moču v BA SYNLAB. Mal vysoké peptidy,tak dr. navrhol dietu hned!!!!Aspon na 3 mesiace, aby sa org.očistil... dovod mlieko a lepok v tele niektorého dieťaťa sa rozkladajú na morfíny- tie utlmujú mozog určitým smerom.V podstate to prirovnávajú - že je nadrogovaný a samozrejme si neustále drogu žiada, t.j. nevhodnú potravinu. Aj trávenie je obtiažne, smradlavá stolica, bolenie bruška, koliky. Nie ej to prísna dieta, už j celkom dobre naplnený trh. U nás to išlo skokom asi po štyroch mesiacoch, lebo bol fakt závislý na chlebe a jogurte. Je tu téma GCFC- týka sa aj autistov, ale neznamená, že to tvoje dieťa je. Pa možeš aj do IP

sarael
19. říj 2011

@daska58 Ahojky, no já se k takovýmto dietám můžu jen těžko nějak vyjadřovat, nikdy jsem si o tom nic nezjišťovala, takže o tom ani nic nevím. Jen jsem četla příběh jedné maminky, která svému chlapečkovi asi ve 2 letech také nasadila tuto dietu( dostal totiž diagnosu autista) a po pár měsících mu všechny příznaky vymizely. Jenomže on byl dost malý. Četla jsem, že čím starší dítě, tím už pak dieta hůže zabírá nebo nezabere vůbec. Takže i kdyby se Elence pak potvrdil aut., tak by na nějaké diety už bylo pozdě, ne? Ona měla totiž v červnu 4 roky..

daska58
19. říj 2011

@sarael máš trochu pravdu, ale vždy je nádej, začínajú aj 7ročný a sú aspon pokroky, doležité je dieťatko neotravovať jedlom a byť dúsledný a prísne kontrolovať. Je to vhodný čas, aby dieťa navyklo na stravu čo najskor.... Janošíková povedala, že to mávajú aj celiatici, tieto problémy s rečou. nemusí to byť len auti.. Chápem ťa, ani ja nepripustím autizmus, zatial nemá takú dg. Nikdy by som nepovedla, že strava to múže takto ovplyvniť. Mne to stálo zato, a ked držíš fakt prísne , musia byť výsledky.. aj ked je to ťažké. Je aj iná dietka, ale všetko závisí, aké vyšetrenia máte za sebou. Ja už takto zisťujem celý rok, chodíme kadetade... ☹

sisstin
autor
20. říj 2011

ježiš holky, my zas stopli portrét..já se z toho poseru, fakt 😝

filipal
20. říj 2011

@sisstin ved si na nom bola pekna! 🙂 komu sa nepacil? 🙄

sisstin
autor
20. říj 2011

@filipal páč jsem tam zdálky 😝

no holky, dneska mi dali ve školce tu zprávu z SPC a málem to se mnou seklo, jako odpoledne to budu konzultovat ve školce a napsala jsem jim maila, páč fakt mě to jako vytočilo.

Tygra tam popsali jak totálního joudu, kterej nic neumí a hůř rozumí!!!!!! 😝 , no fakt to se mnou málem švihlo 😖

dadlenka
20. říj 2011

@sisstin no to je hustý...., a má to smysl se s nima dohadovat a vysvětlovat? Hlavně, že když se zeptáš, vše ok.... něco mi to připomíná:-/

sisstin
autor
20. říj 2011

@dadlenka no jako podle mě to smysl řešit má, páč oni dávají doporučení školce, jak s ním mají pracovat, že jo 😝 jako se mi chtělo normálně brečet, podle mě docela hustý bludy...

jako ono to je hlavně tím, že byl ve školce týden (8.9. to bylo), ted tam přišli dvě cizí ženský, byl tam sám..prostě určitě byl z toho vyhoukanej...a tak ta spolupráce podle toho určitě vypadala.Ale jako mazec, se mi udělalo úplně špatně z toho 😝

sisstin
autor
20. říj 2011

@dadlenka tak jako školka za tonemůže, oni jim nic neřekli a dneska došla zpráva...školka s tím nemá nic...ale až si pro něj půjdu, tak to tam jako budu řešit...páč máme vyšetření z xy poraden, hlavně od Kr. zprávy atd. a jejich zpráva najednou úplně odlišná...a jako nevěřim, že by se Tygr za 6 měsíců tak strašně zhoršil...to bych snad musela poznat ne 😝

dadlenka
20. říj 2011

@sisstin aha tak to jo...úplně vím, jak se cítíš... člověku nějak rozum nebere, když jsou to baby z spc, že nepočítají i s ostychem a lezou tam první týden ve školce, kdy si děcko zvyká..

magimary
20. říj 2011

@sisstin wow! 😲 😨
trochu zvláštne.... 😖 😠 ☹
teda maximálne!!!

toto by ma teda riadne dostalo... 😨 😲 😖
som zvedavá, ako to dopadne popoludní.... 😕 😔

dadlenka
20. říj 2011

@sisstin hele už se konečně přiznej, že ty videa jak Tygr zvládá logiko a další úkoly jsou podvrh😀

sisstin
autor
20. říj 2011

jak jsem psala, SPC jsou úplně k hovnu...já věděla, proč jsem tam nelezla 😝 je tam teda napsané, že to je ORIENTAČNÍ vyšetření...ale stejně...no 4.listopadu jdeme ke Krejčířové, tak jsem teda zvědavá 😝

no nic, do mailu jsem jim dala i odkaz na videa a i odkaz na blog, aby jako viděli, že fakt nejsem nějaká matka, co o tom ví prd a nechá si nakukovat, co ji kdo řekne....

jako samozřejmě něco tam je pravda, že má špatný úchop tužky, i o té řeči (ne porozumění) je to pravda...ale jako jinak, že např. nepoznána nadřazené pojmy, nechápe zadání úkolů, že mluví jedním slovem (to je jako dost možný, že odpovídal jedním slovem ženským, který viděl poprvý v životě a byl týden ve školce)...že má Gotické patro a máme to řešit na foniatrii, tam jsme byli 3x...jak tady v PCE, tak v Logu, kam jezdí primářka z Brna zkušená...a prej žádnej problém s mechanikou pusy nemá ani omylem...

a máme prej dělat AAK, že v současné době se Tygr nedorozumí 😝 jako je tohle možný? 😲

sisstin
autor
20. říj 2011

Dobrý den,

dnes jsem v MŠ (adresa atd.) obdržela zprávu z logopedického vyšetření ze dne 8.9.2011 (jméno, datum narození)

Zpráva se výrazně odlišuje od zprávy od PhDr. Krejčířové (Thomayerova nemocnice Krč), kam docházíme již od 27 měsíců. Dle paní doktorky (a i dle logopedky - Mgr. Sádovská a logopedky z Rané péče - PhDr. Šándorová) nemá syn problémy s porozuměním mluvené řeči, podle Dr. Krejčířové je dokonce o 6měsíců v porozumění řeči napřed. Doma jsme nikdy problémy s porozuměním neměli, se synem denně procvičuje porozumění i dle obrázků, i dle otázek. Ve vaší zprávě je závěr, že syn má vývojovou dysfázii smíšenou. Jelikož syn je hodně stydlivý a ve školce byl týden, tak dle toho zřejmě vypadala i spolupráce.

Ve zprávě je doporučení na AAK, dle Dr. Krejčířové není k AAK žádný důvod. Syn mluví v 5-6slovných větách, doma komunikujeme normálně. Rozumí všemu, na porozumění se zaměřuji cíleně ( jaká zvířátka jsou vlevo dole, vlevo nahoře, kdo je v řadě první, jaký předmět je největší (nejmenší). Dále je ve zprávě podezření na Gotické patro - vyšetření na foniatrii máme, jednak zde v Pardubicích a jednak na soukromé klinice v Logo, s.r.o. a dle nich je syn po této stránce v pořádku. Dle Krejčířové syn v neverbálních kognitivních dovednostech (jak porozumění, tak logické a matematické myšlení atd.) odpovídá věku.

Jsem ted nerozhodná, jakými doporučení se máme řídit, jelikož Váš závěr je poměrně dost odlišný od toho, co nám doporučují ostatní. Já se tedy spíše příkláním k doporučení od Dr. Krejčířové, se synem pracujeme každý den 1-2hodiny a nemám pocit, že by syn měl problémy s určitými oblastmi, které jsou ve zprávě napsané. Např. že syn nerozumí zadaným úkolům (zřejmě se opravdu styděl a byl nejistý, tak radši nedělal nic), že mu činí potíže identifikovat věci podle společného znaku (nadřazené pojmy) a další.

Zde přikládám pár videí, jak syn pracuje v domácím prostředí.

matematické představy:

https://www.youtube.com/watch?v=fmLJhXOqyUA

hledání nesmyslů:

https://www.youtube.com/watch?v=Cs6QF6yTy-Y

zrakové rozlišování:

https://www.youtube.com/watch?v=tKNQwPZq1m4


https://www.youtube.com/watch?v=su0QrXziPcM

rozvoj sluchové percepce:

https://www.youtube.com/watch?v=CTcxZvzW_l0

Zde je odkaz na můj blog:
www.tichysvet.blogspot.com

Ráda bych se zeptala, zda budete po nás požadovat i osobní návštěvu ve Vašem SPC? Zprávu budeme konzultovat i v MS. Přikládám zprávu z posledního vyšetření u Dr. Krejčířové (3,6roku). Děkuji za Váš čas a případnou odpověď.

podpis

sisstin
autor
20. říj 2011

a u toho příštího vyšetření budu chtít být přítomná 😝

dadlenka
20. říj 2011

@sisstin dobřeee!!!🙂 jsem zvědavá, co ti napíšou

sisstin
autor
20. říj 2011

@dadlenka no jestli vůbec napíšou 😝 ale jako jsem připravená bejt fakt hustá, a to i v té školce, pokud by si jim to SPC stěžovalo 😝 páč jako to SPC má pak hlavní slovo při školní docházce atd., a jak se má teda člověk bránit? 😕 😕 😕

sarael
20. říj 2011

@daska58 Ahojky, takže vy sami taky ještě nemáte diagnosu? Já si o těch dietách asi každopádně pozjišťuju nějaké informace, ať jsem trochu v obraze o čem je vůbec řeč. Ale díky moc za ochotu a návrh, každá rada může být užitečná...

sisstin
autor
20. říj 2011

a pro srovnání zpráva od Kr. z dubna:
Chlapec, 3,6let

Při vyšetření snadno navázal sociální kontakt a přizpůsobil se novému prostředí, jen mírně inhibovaný v kontaktu s cizími lidimi, jednotlivé podněty se zájmem přijímá a aktivně se zapojuje do řízené činnosti. Po celou dobu pozitivně laděný, komunikativní, s velkou potřebou sdílení pozornosti a zájmů.

Psychomotorický vývoj i nadále nerovnoměrný - zavážná retardace vývoje expresivní řeči, v ostatních oblstech v rámci normy pro věk. Výkony receptivní (neverbální i verbální porozumění a úsudek) odpovídají věku ; verbálně reaktivní, dobře již rozumí i složitějším otázkám a pokynům ; vizuální orientace bez specifických obtíží. Dovednosti vizuoprostorové (konstruktivní) se pohybují také ještě v rozmezí širší normy (na úrovni ko. 3 let vývojového věku) ; jemná motorika ruky je mírně neobratná ; grafické projevy nekoordinované (náznakově snaha o nápodobu povahy tahu). V řeči nyní dosti rychle narůstající rozsah slovní zásoby: až úroven kol. 21-24měs. vývojově (asi 200-250 slůvek, tvoří 2slovná spojení) - slova jsou ovšem dost často jen náznaková a pro okolí obtížněji srozumitelná, podstatně je snížená verbální plynulost. Spontánně je přitom chlapec velmi komunikativní, s potřebou komentovat okolní podněty a zapojovat druhé do interakcí.

Od minulého vyšetření vývoj velmi pěkně postupuje, zejména v oblasti řeči (jak z hlediska porozumění, tak i rozsahu aktivní slovní zásoby) až akcelerován. Dosud v celodenní péči rodiny, od příštího školního roku doporučen nástup do menší/logopedické třídy MŠ.

Závěr: Expresivní vývojová dysfázie u chlapce s nerovnoměrným psychomotorickým vývojem, receptivní kognitivní schopnosti (ve verbální i neverbální složce) v normě pro věk, lehčí specifické obtíže v oblasti vizuomotorické koordinace a vizuoprostorových dovedností. V chování bez abnormit, velmi milý, komunikativní. V příštím školním roce doporučuji nástup do MŠ - indikováno je zařazení do specializované třídy pro děti s poruchami řeči a pokračování v pravidelné péči logopedické. Chlapec i nadále zůstává v naší péči.

sarael
20. říj 2011

@sisstin Ty jo to učení formou hry se mi fakt líbí, je to super! A kde je to Logico k sehnání? Případně i jaká je cena??

Jinak je to obdivuhodné, že se nedáš a takhle bojuješ za syna, správná máma!!!

sisstin
autor
20. říj 2011

@sarael no jako já jsem fakt nadšená, páč můžu říct, že tomu dejme tomu už i poměrně rozumím, a hlavně máme zprávu od nejlepšího psychologa v ČR, kde Tygr spolupracuje fakt ukázkově....a jednak jsme chodili do Rané péči a chodíme k naší logopedce a NIKDO si nemyslí, že by měl opožděné i porozumění. Ano měl ho opožděné, ale okolo 2let, což se pak dalo velmi rychle do pořádku.

Jako nevím, jestli by dítě s opožděným porozuměním chápalo pojmy jako "vlevo nahoře, vpravo dole, nejširši, nejužší atd." a prostě vidím i doma, že na všechno reaguje naprosto normálně....zvládá úkoly i pro 5-6leté děti....

jako vím, že to není žádnej umělec, neumí držet tužku, mluví jak tatar, je tele na pohyb atd. Ale jako, co tam napsali oni, to jsou fakt bludy a fakt nejsem matka, co by měla o svém dítěti přehnaně pozitivní představy, spíš naopak 😉

jinak ty pomůcky ti pak napíšu, i s odkazama..nebo mrkni www.tichysvet.blogspot.com nebo sem na koně do alba, klikni mi na ikonku a hodí tě to tam 😉

dadlenka
20. říj 2011

@sisstin třeba napíšou🙂 ona je to předběžná zpráva, takže třeba se ještě posunou. Buď ráda, že školka je v pohodě. Já si konstatování paní ředitelky o mentální retardaci a žádných vyhlídkách na zlepšení budu pamatovat dlouho...

sisstin
autor
20. říj 2011

no hlavně mně je jasný, že to vyšetření probíhalo tak, že po něm chtěli, aby to říkal...třeba tam na napsané: Protiklady nepojmenuje 😝 jo, on je umí..na slovní pokyn ukáže, co k čemu patří, jestli je něco kyselé nebo sladké...ale holt verbálně to říct neumí ta slova, třeba "kyselý" aby řekl....takže asi automaticky hned podle nich nerozumí 😝