Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

krystalka
30. črc 2012

@sisstin - tak Jiřík tu druhou osobu umí, když si třeba hrajeme a v něčem se střídáme, tak říká "teď ty", "teď já", nebo "ty běž" apod., ale o sobě mluví většinou pořád ve třetí osobě, třeba když se zeptám kdo chce čokoládu, tak volá "já", ale jinak když mluví o sobě v delší větě, tak pořád používá "Jiřík", jinak "my" taky používá občas, říká třeba "kam jdeme" apod., ale je to pořád takové náhodné, když ho opravíme nebo mu lehce napovíme, tak si vzpomene, ale sám od sebe většinou ne...

sisstin
autor
31. črc 2012

@krystalka no Tygr se naučil v první nejdřív slovesa...ale furt říkal "Péta +to sloveso v první osobě"..pak už to pochopil a říkal "já budu" např., ale když třeba něco chtěl udělat, tak neřekl "já", ale "Péťa", no ted už to užívá dobře. Tu druhou, to je právě to, že už umí dávat slovesa do té druhé osoby....řekne třeba "mami běž" atd., ale neumí říct "ty"...takže když se ho zeptám, zda to mám udělat já nebo on...tak řekne "maminka" 😝

používá "jsem"...ale nepoužívá "jsi"..max. jen ve větě "kde jsi?" to má naučený, ale jinak ne...

dneska na logo se mi zdálo, že trošku posun ve výslovnosti, říkal to líp..no ale ve spontánní řeči, to je furt to samý... 😖

sisstin
autor
31. črc 2012

jinak holky, ted to probírám na FB..uvědomujou si Vaše děti, že není něco v pořádku? Páč Tygr se mě ptal, proč špatně mluví, kdy bude mluvit jako jiný děti a jak dlouho to bude trvat....já tak nějak moc nevím, co mu mám na to říkat... 😝

macek82
31. črc 2012

@sisstin ahoj sisstin,potřebovala bych ještě jednu radu.Malému je 2,8 let a rozumí dobře.Když jsme venku,ukazuje zvířátka a říká jak se jmenují.Jen když mu je ,ale ukážu doma na obrázku,tak začne brečet a zavírat oči.Vypadá to,že to nechce dělat.To samé máme i s lidmi.Na živo lidi ukáže,ale když chci,aby mi je ukázal na fotkách,tak se svalí na zem a řve.

sisstin
autor
31. črc 2012

@macek82 no tak to nevím,obecně knížky nemají rády děti dysfatické a děti s PAS... ale třeba má stres z toho, že ho z něčeho zkoušíš a nebude to vědět.. 😕 páč je to něco jinýho, než když to dělá sám a spontánně 😕

filmuska_01
31. črc 2012

@macek82 ahoj, neivem ci ti to pomoze,ale ja si spominam ze dcerka mala fazu asi 2 mesiace ked vedela pomenovat zive zvieratko-napr. mu ci hav a v knihe nie. odmietala vtedy citanie a knihy uplne.
ju nezaujalo ani ked som j aopisoval veci v knihe. ako je to u vas?aj to sa mu nepaci?

ucila sa len na realnych veciach.neskor akceptovala plysakov.
potom prisla faza ked prikladala veci k fotke napr. svoje oblubene prasiatko plysove k fotke prasata a potom az zacala rozoznavat kreslene a zaujmat sa tym aj o knihy, pomenovavanei obrazkov.

filmuska_01
31. črc 2012

@sisstin ahoj,
k tigrikovi podla mna to hovorenie skor riesi lebo aj vas pocuje, ako sa o tom zhovarate, nie som si ista, ci je schopny zhodnotit sam svoju uroven reci.
Na jeho otazky by som odpovedala pravdivo. Mozno hlada aj uistenie,ze ak budete trenovat casom sa to zrovna.
Je mudry chlapcek.

sisstin
autor
31. črc 2012

@filmuska_01 právě, že my se o tom vůbec nebavíme 😉

sisstin
autor
31. črc 2012

@filmuska_01 já se o tom hlavně nemám s kým bavit 😉 takže Tygr nemůže slyšet nic 😉

sisstin
autor
31. črc 2012

@filmuska_01 já si právě myslim, že on si to už uvědomuje, že je něco blbě a mluví jinak, než ostatní... a ví, že na logopedii nechodí všechny děti, jen děti, co špatně mluví (to teda ode mě slyšet mohl). A ví, že chodí do třídy, kde jsou špatně mluvící děti. Já když něco řeknu blbě, tak mě opravuje, že se to takhle neříká 😅 😅 😅

filmuska_01
31. črc 2012

@sisstin A co si mu povedala?

sisstin
autor
31. črc 2012

@filmuska_01 no já jsem mu řekla, že má prostě nemoc, co se jmenuje dysfázie...že to bude trvat dlouho, než bude mluvit jako ostatní děti, že musí moc trénovat a chodit k tetě povídat no 😔

sisstin
autor
31. črc 2012

@filmuska_01 víš co, on už celkem začíná zažívat, že když děti zjistí, že mu nerozumí, tak na něj kašlou a nechtěj se s ním bavit....s tímhle to asi celkem začal chápat a uvědomovat si to taky 😔

filmuska_01
31. črc 2012

@sisstin Nebol smutny z toho?
super ale ze si odpovedala pravdivo,aj ked niekedy je to tazke.
to ze to uvedomuje prave ukazuje ze je inteligentny a citlivy. a neboj, casom si najde partaka.

sisstin
autor
31. črc 2012

@filmuska_01 no nějak tragicky se netvářil 😕 on je prostě zvyklej no, že se musí něco dělat a nedělá se jen to, co ho baví a co chce on..to je asi to nejlepší, co jim tahle nemoc může dát 😕

macek82
31. črc 2012

@filmuska_01 Ahoj,malej si prohlíží knížky poslední dva dny.Do té doby mi knížky po otevření ihned zavřel a utekl pryč.Když něco nechce dělat,tak u toho dělá hysterické scény.Ale venku je pozorný a zajímá se.

sisstin
autor
31. črc 2012

@macek82 jako Tygr chce knížky až ted, jako si nechat číst...prohlížení obrázků začal respektovat někdy mezi 3,5-4roky..do tý doby jsme jeli jen na kartičkách a logicu, prostě knížky jako správný dysfatik nesnášel 😝

macek82
31. črc 2012

Budu to pomalu zkoušet a uvidím,kdy se chytne ☹ .Snad se to brzy zlepší 🙂 .Moc děkuju za názory.

sisstin
autor
31. črc 2012

@macek82 fakt zkus spíš ty kartičky - jedna kartička, jeden obrázek 😉

krystalka
31. črc 2012

@sisstin - tak u nás co se týká knížek, tak Jiřík je těžce nestandartní dysfatik 😉 , prohlížení obrázků v knížkách miloval už někdy okolo 1 roku, říkali jsme mu malý knihomol, měl spoustu obrázkových knižek a pořád si je chtěl prohlížet, ale delší čtení z knížek jako takové začal mít rád až kolem 3.roku a teď už každý večer čteme v posteli před spaním většinou tak minimálně půl hodiny a i docela dlouhé příběhy třeba na 3 stránky a vím, že naprosto vnímá, o čem to je, průběžně si o tom povídáme, třeba i druhý den...na stolku u postele má hromádku knížek, které jsou zrovna aktuální a podle nálady si vybírá, momentálně je ve velké oblibě Míša Kulička v rodném lese - tedy ta první kapitola, ale ona je docela dlouhá 😉 , navíc si nějak usmyslel, že je Míša Kulička a teď musím v celém textu nahrazovat slovo Míša slovem Jiřík a míšova maminka je Kristinka (moje jméno), pozorně si to hlídá a jakmile se přeřeknu, tak mne hned opravuje 🙂 . Jinak má oblíbené i Pohádky o mašinkách, Pohádky na kolejích, Náš Adámek(to je ještě po mě, mám tam i věnování od mamky, když mi byly 4 roky 🙂 ), Dračí pohádky a chci zkusit vytáhnout Neználky...

krystalka
31. črc 2012

@sisstin - a co se týká toho uvědomování si, že mluví špatně, tak já nevím, jestli si to uvědomuje, zatím se na to neptá, ačkoli občas nás asi slyší, že o tom mluvíme, protože se třeba s babičkou nebo s manželem navzájem informujeme o tom, co začal říkat nového, nebo co se mu povedlo a tak... A třeba když jsem se ho snažila naučit nějaké slovo nebo spojení a nešlo mu to, tak vždycky říká "Jiřík ještě moc neumí"... tak nevím... Ale on se zatím téměř nesetkává s opravdu normálně mluvícími vrstevníky, kamarády máme buď o hodně mladší, nebo naopak už třeba 10 leté apod. a ve školce většina dětí mluví podobně jako on...Ale moc se mi líbí , jak jsi to Péťovi vysvětlila ty, taky mám ve zvyku mu říkat věci pokud možno co nejpravdivěji a pokud se Jiřík jednou na to zeptá, tak moje odpověď bude hodně podobná té tvojí...

filmuska_01
1. srp 2012

@macek82 ahoj,s tymi knihami sa to moze postupne menit,
treba len vydrzat a nesilit len pomaly ist aj podla jeho zaujmu.

ja to tiez dost riesila,lebo my sme taki knihomoli doma vsetci. Niektore deticky jendoducho potrebuju najprv real, potom 3D-mali sme tie male zvieratka take realisticke a potom karticky s jendym obrazkom -foto a az neskor jednoduche knihy.
Dnes kazde rano citame obrazky uz z normalnych detskych knih ako macko pu ci krtko. Teraz uz pridavam aj dejove suvislosti, ale len kratke zjednodusene vety.

prva ozajstna kniha co ju viac zaujala bola tato http://www.martinus.sk/?uItem=29737 a tu si potom vyzadovala kazdy den neikolko krat mesiace, uz sa mi o nej i snivalo 🙂

filmuska_01
1. srp 2012

inak dnes ma nase slniecko uz 3 roky 😀 😀 😀

hrusti
1. srp 2012

@sisstin S uvědomováním nevím, zatím se na to neptá, tak těžko říct, jestli už to nějak vnímá, že je "jiný" než ostatní. Jediné, že si s ním některé děti nechtějí hrát, protože mu nerozumí nebo on když na něj mluví, tak kouká a nereaguje. Spíš se mi stalo, že se mě děti ptaly, proč Honzíkovi nerozumí 😉

krystalka
1. srp 2012

@filmuska_01 - tak všechno nejlepší přeji vašemu Sluníčku, hlavně ať je zdravé a veselé 🙂

krystalka
1. srp 2012

@hrusti - přesně, taky se setkávám spíš s tím, že se mne děti ptají, proč Jiřík nemluví (špatně mluví)....

lenajsek
1. srp 2012

Ahoj holky, po dovolené sice už doma, ale MM má ještě tento týden dovču, tak moc u PC nesedím a popravdě jsem si udělala volno i od PC a od různých diskuzí, článků, zkoumání a pod... užíváme si co nejvíc venku, Lukin trénuje s kamarádama sociálno, byli u nás známí s dětma i na víkend na chalupě a parádička, krásně si hráli, jezdíme na výlety, na kole a pod... čím dál jistěji skáče na trampolíně a vůbec furt skáče i na posteli, zkoušíme ty schody pořád, aby střídal nohy, jezdí na koloodrážedle, foukáme, puzzle, sem tam den a noc, zkouší kreslit, ale cíleně teď nic neděláme, trošku oddych...
Ale od příštího týdne zase začneme, už přijede nová paní na ranou péči, tak zas každej den něco budem dělat, zase nás pak čeká logopedie a objednala jsem nás na ten terapeuticko diagnostický pobyt v září do Loga v Brně, na týden, tak už i tohle je vyřízené.

Tak se mějte krásně, zatím nedočítám, příští týden zase se budu snažit přispívat pravidelněji...

Všechny zdravím!

lenulinka21
1. srp 2012

Ahoj HOLKY 🙂
ráda bych se přidala do této diskuze. Se @sisstin jsem si už několikrát psala....
Mám čer¨stvé 3 leté dvojčata KLUKY a s jedním z nich jsem ted absolvovala PRAHU u "Kamile"
Tomík má Expresivní vývojovou dysfázii+ ADHD 😒 ☹ jinak v porozumění je na svůj věk (3 roky)
řeč na 18měs... v logice lehce nadprůměr.
Ke všemu to vypadá, že to samé má asi i druhé dvojče... 😔 mě asi šlehne pepka, to ADHD je brzda jak furt
někam dítě odbíhá, a je nepozorné.
Má to tady někdo z Vás tuhle kombinaci??

hrusti
1. srp 2012

@lenulinka21 Vítej! Syn má OVŘ + podezření na ADHD. Přesně vím, o čem píšeš, živé dítě. I když si člověk snaží obrnit nervy, tak i přesto jsem občas zralá na návštěvu psychiatra 😅 😅 😅

sisstin
autor
1. srp 2012

@lenulinka21 no ADHD+dysfázie je dost častý 😉 jinak můžu ti dát kontakt na maminku dvojčat, obě děti dysfázka+ADHD, jsou teda starší, jak Tygr...ale zkušenosti bude mít velké 😉 jinak diagnozu mají též od Kamily od tří let 😉