Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. bře 2015

@sicinka tak o tom jsem jen slysela, ale v realu jsem to nezazila. To vis, laska dela divy 😅

peggy722
4. bře 2015

@sicinka Tak to je mi líto, že jste natrefily na tak blbou školku. Bohužel i tady takový školky jsou, proto jsem tak strašně stála o tu naší. Já když u nás vidím, jak ty učitelky každý to dítě motivují a co všechno už s Elou dokázaly. Ela je v tomhle na tom dost podobně jako Dáda. Člověk jí musí strašně motivovat, aby jí od některých čiností neodradil, protože když bych na ní začala tlačit, tak se akorát zabejčí. Učitelky ve školce jí nikdy k ničemu nenutily, prostě jí to ukázaly, viděla ostatní děti. A postupně se začleňuje a dělá věci, ke ketrým bych jí jaktěživa nedonutila. Ale chce to čas a trpělivost a netlačit na pilu. Jenomže ve spoustě školek jedou jak za stara. Všechno hromadně, na povel, jak vyčníváš z řady, tak je zle.

sicinka
4. bře 2015

@peggy722 no jsem pak hodně hořce litovala že jsem se nechala odradit frontou rodičů a nedala na tvé doporučení. On fungoval i v jiné třídě té samé školky (když byla jeho třída na školce v přírodě), evidentně si to tam nesedlo a i to že tam byla jen jedna učitelka na tolik dětí prostě nešlo. On navíc mluví dobře, takže to prostě od nej vypadalo schválnost (nevychovanost) a tak do něj třeba to jídlo u oběda narvali, že si to jako zapamatuje. Takže jsme ho pak měla skoro měsíc asi na třech potravinách, protože přestal jíst úplně i doma.

sicinka
4. bře 2015

@sisstin a nepojedete někdy do Prahy, ráda bych vás zase viděla 🙂 Třeba v lefikovi nebo jinde.

sisstin
autor
4. bře 2015

@sicinka no 8.7 jedem ke Krejcirovy 😉

sisstin
autor
4. bře 2015

@sicinka jinak jak mam skolu a pritele, tak jako moc volna neni no 😉

sicinka
4. bře 2015

@sisstin to je ta lepší zpráva ne 🙂 no tak uvidíme červenec je daleko, ale kdyžtak si to ráda zařídím.

sicinka
4. bře 2015

@zofka44 Ahoj, my bydlíme za Prahou. Takže je ve školce tady. Pokud chceš tak napíšu SZ, ale je to u říčan.

peggy722
4. bře 2015

@sicinka Ty vole to jsou teda praktiky. U nás teda do jídla vůbec nenutí a Ela tam jí skvěle. I věci, který by mi doma nejdedla a dneska mi zase hlásila, že si ještě přidala. Jedla dokonce i špenátovou polívku, prý 4 naběračky, tak to jsem koukala. Aspoň víš, proč tam u nás byla ta fronta. Ona ta školka vypadá zvenku jako každá jiná, ale ty učitelky, ta atmosféra, tam si člověk připadá jak doma.

janahus
4. bře 2015

@sisstin prosím tě, ta Krejčířová bere nové paienty? Je prý výborná ...akorát jsou tam čekaí doby až půl roku... 😒 ale tak co, kdyby brala

sisstin
autor
4. bře 2015

@janahus nebere uz pres dva roky 😉

barbarucha
4. bře 2015

@roniii Štěpán teprv začíná chodit a už jezdí na motorce?? 😕 Wau!
Já zrovna nedávno jsem si říkala, že motorku odložíme na kdoví kdy.. ..tak to bysme mohli taky zkusit. Jakou má motorku? Já se v tom nevyznám, záleží na tom, co je to za motorku?

barbarucha
4. bře 2015

@roniii RP může jezdit k vám domů, ne? A co najít nějakého vstřícnějšího pediatra, který nebude mít problém psát žádanky? Jasně, že stačí od pediatra, nám to babi píše, kam potřebujem.

janahus
4. bře 2015

@ronii pesně jak píše barbarucha, nás hlavně posílá z rizikove poradny na všechna tahle vyšetření, půjdeme ve třech letech ke klinické logopedce, jaký je v tom rozdíl než běžná logopedie? Ale ona pořád mele svou že až od tří let...což je u nás v září, zařídím se sama

josefina79
4. bře 2015

@barbarucha u něj to bylo tak, že v korigovaných 14 měsících měl docela velký zásek. Hrubá motorika na 11 m (nechodil, zrovna tou dobou začínal obcházet), řeč tragická - 6-8 měsíců, uměl pár hříček typu paci-paci (to prý je tak cca na rok) , jemnou motoriku měl na 13 měsíců.
Chodit samostaně začal na den přesně na 15 m korigovaně (konec listopadu) . První slovíčko s významem řekl v 16 m korigo (to bylo na vánoce) - řekl DU jako Berany-Berany-Duc. Pak během měsíce nasbíral dalších pár slov a když jsme jeli na další kontrolu v 17 m korigo tak byl v podstatě ve všem na úrovni svého věku nebo v nějakém rozptylu typu 15-18 m, v hrubé motorice dokonce napřed.
Za cca měsíc a půl (od nového roku do půlky února) udělal ve všem obrovské pokroky. Nasbíral slova, očividně začal chápat, když jsem ho požádala, aby přinesl nějakou hračku z vedlejší místnosti, udělal to, začal jezdit na motorce - tam třeba ještě před vánocema na ní odmítal sednout, po vánocích na ní sednul, prvních pár dní se jen tak malinko odstrkával, ale neuměl zatáčet. Za 4-5 dní najednou začal zatáčet a motorku ovládát uplně v pohodě, vytočil se i na malém prostoru. S mužem jsme na to koukali "jak z jara".

barbarucha
4. bře 2015

@josefina79 To zní skvěle, gratuluju k pokrokům!
Motorku musíme vyzkoušet 🙂
O "paci paci" mi ani nemluv, z toho mám žaludeční vředy. Hustili jsme to do malého od půl roku a začal ho dělat ve svých cca 22m (do té doby to vypadalo tak, že jsme s jeho rukama tleskali na "paci paci paci.." a na ""čky" jeho ruce pustili, aby mohl tlesknout sám, ale on se jen místo toho na ty svoje packy díval a díval - s takovým údivem v očích, jako kdyby je viděl poprvé, po nocích jsem kvůli tomu brečela). "Pá pá" nedělá do teď, ale už se tím nemíním stresovat 😎
Taky doufáme v pokroky, až se chůze zautomatizuje.

barbarucha
4. bře 2015

@sisstin Siss, prosím, vzpomeň na mě s těma skriptama 😉 Díky!
Jinak jsem se ptala naší babi - pediatry - a taky neví, že dítě by mělo do 18m ukazovat ☹ A to dost často jezdí na různé semináře. Ale bohužel je to většinou o očkování, ach jo 🙄
Fakt, co si matka nenajde sama, to nemá. Ještě že si aspoň poradíme.

roniii
5. bře 2015

@barbarucha no jezdí na motorce, taky jsem na to hleděla, ale tak před 2měsíci si s ní hrál, tak jsem ho na ni zkusmo posadila a najednou zahrabal nohama jel 😀 Máme tady tuhle https://www.detskydum.cz/detail/odredlo-motorka... .Dělají nižší a vyšší verzi. Vyhovuje, protože má celkem úzký profil.Vzpomínám, že když Franta zkoušel jiné, tak nohama drkal do kol a nebavilo ho jezdit, ale spíš šlo o praxi.

Pediatru měnit nechci, řekla mi, že je to v kompetenci neurologa, že mu do toho nechce zasahovat, což chápu. Jinak nás posílá od čerta k ďáblu, je docela poctivá.

Když jsme byli na logopedii, paní mi říkala, že se vývoj řeči může zastavit až na půl roku, když dítě začne chodit, že pro kluky je to typické.

barbarucha
5. bře 2015

@roniii Kejíková nám to taky říkala, že než si zafixuje chůzi (cca 6 měsíců) nemáme očekávat výraznější pokrok v řeči. Ale to čekání na nějaký zásadnější posun je o nervy. 🙄

81andrea
5. bře 2015

Ahojky mám syna bude mu 9, má lehkou mozkovou dysfunkci s retardaci řeč, narodil se normálním termínu. pohyb začal pomaleji a řeč nijak moc.Od 4let chodíme ke klinické logopedce, už druhé. První ho učila znakovat a to prý neměla, protože uši má v pořádku. Máme za sebou i neurologii, psychologii, kde jsme kontrolování. Syn chodí do speciálky, kde je 10 děcek a s paní učitelkou i paní asistentka a tam se mu věnuji, a i my doma tak začínáme pomalu se v řeči rozvijet, neudrží i rovnováhu tak má kolo jako by třikolku pro invalidy. a je sním spokojenej.

barbarucha
5. bře 2015

@81andrea Ahoj, můžeš prosím trochu popsat, jak se syn vyvíjel? Kdy začal chodit, ukazovat, první slovo, atd? Díky 🙂

janahus
5. bře 2015

@81andrea, náš syn má podobný problém, budu ráda když napíšeš, jak jste to měli, jak píše barbarucha...děkuji

81andrea
6. bře 2015

Ahoj syn začal lézt až skoro v 15měsicích a v 18měsicích začal chodit.Slovíčka byli taky až skoro v roce a půl, do dvou let a pak se něco stalo do dnes nikdo neví co do 4let přestal mluvit, od 4 let logoped, psycholog, neurologie, oční, ušní. Krom oči a uši co má v pořádku v 6letech tak nám řekli že je opožděn mozečkem tak o 2roky, a má léhkou mozkovou dysfunkci, hyperaktivitou, a retardaci řeči. Máme za sebou 3 klinický logopedky, prvního učila znakovat, a druhá říkala že to neměla když má zdravý uši, že mu tu řeč jakoby víc zastavila. Ted je mu 9 chodí do speciální školy, kde je víc děti handykepovaných, Do dnes máme problémy že kde je víc lidí nebo děcek tak se straní, bojí se schodu takže musíme za ruku a pomalu po jednom schodě.Jinak je ale šikulka, pokud vás něco ještě zajíma tak se ptejte.

foryou25
6. bře 2015

Ahojte maminky, mam dvojicky narodene v 32 tt, jedno je relativne v pohode, ale to vacsie je od narodenia na tom horsie, malo krvacanie do mozgu, 1-2 stupna, v dosledku neho sa mu zvacsili komorky v oblasti frontalnych rohov, ma ich zvacsene doteraz, tiez bol operovany laserom na retinopatiu v BA. Teraz ma 24 mesiacov, chodit mi zacal az ako 22 mesacny, je tazky hypotonik. Co ma viac trapi ze to vyzera u neho na autizmus, kedze neropzprava, nefixuje ocny kontakt a podobne veci, boli sme uz aj u pani Janosikovej v Trnave, mozno niektore poznate pani psychologicku. Je nejaka nadej ze to nakoniec nebude autizmus ale "len " spomaleny mentalny vyvoj resp. "len! porucha reci? alebo sa uz mam zmierit s tym ze bude autista.
Pani Janosikova napisala do zaveru toto:
Napisala tam diagnozu 84,9 a zaver
Z dovodu nizkeho fyzickeho veku dietata a prelinania klinickych obrazov ( rovnaka nespecificka symptomatologia pri NKSCH a PVP), v sucasnej dobe nie je este mozne objektivne diagnosticke doriesenie stavu, respektive verifikacia dg predpokladov. Aktalne problemy hodnotime ako narusena komunikacna schopnost s dopadom do spravania funkcnosti dietata v prirodzenom prostredi, so suspektnym rizikom pre pervazivnu vyvinovu poruchu (primarne socio-komunikacne problemy). Tiez je nutne respektovat organicky etiologicky podklad )vzhladom k pozitivnej perinatalnej anamenze) a otazky zrenie CNS v case

josefina79
6. bře 2015

@foryou25 ahoj! Já s tímto nemám moc velké zkušenosti (ale taky mám chlapečka 32 tt), ale když si přečtu závěr od paní dr, tak bych úplně pesimistická nebyla. Podezření určitě má, ale jak sama píše, zatím nic není jisté a může to být opravdu nedonošeností.
Držím palce, aby se podezření nepotvrdilo.
Kdy máte přijít na další kontrolu, aby viděla posun v čase?

sisstin
autor
7. bře 2015

@foryou25 no ve dvou letech bych jeste nadej neztracela 😉 syn byl ve 24 mesicich taky totalni mimon, teda na jmeno reagoval, ocni kontakt mel, ale jinak fakt nic, nerozumel, neukazoval atd. Pak ve 2,5 porozumeni uz v oukeji, sdilel atd. Ve trech mentalne vice nez dobre, akorat teda poruchu reci ma, nicmene ted v sedmi a ctvrt je na tom pomerne hodne dobre 😉 jde do normalni skoly, IQ lehce nadprumerne, stale teda bojujeme se sykavkama - ostry i tupy, R a Ř, pak mu dela problem kumulace sykavek a treba mekceni. Jako jo, samo je poznat, ze na sedm let je v reci neco spatne, nicmene mu rozumi vsichni a normalne se domluvi vsude 😉

ve dvou letech vypadalo, ze bude bud autista, nebo tezka receptivni VD nebo i mentalni retardace... Samo nebylo to jen tak, museli jsme makat kazdej den, ale vyplatilo se 😉

janahus
7. bře 2015

@josefina79 ahoj,19.března jdeme ke Kejíkové, prosím tě dala ti pak nějakou zpravu pro obvodní ? a jak pokračujete s jídlem ? dnes vařím rýži, ale vidím to bledě, taky jsi u toho krmení vždycky na prášky? říkám si, že to musí i ze mě cítit, ale nemůžu si pomoct 😒

janahus
7. bře 2015

@81andrea shoj, prosím tě bojí se tvůj syn třeba i výtahů? a obchoďáků? my tam vůbec nemůžem jít.Schody jsou pro nás problém furt, děti taky nic moc neradši je sám, máme stejny diagnozy jako vy...

peggy722
7. bře 2015

@janahus Ela měla spoustu fóbií. nesnášela vrtačky, sekačky, popeláře. Ze všeho hned chytala amok.
Jít po ulici, když sekali trávu, to bylo o nervy. To mi byla schopná vlítnout pod auto, jenom aby nemusela jít kolem nich. To se jí drželo zhruba do tří let. Pak sepostupně zlepšovalo. Obchody taky nemusela, dokud byla v kočáře, tak to ještě šlo. My jsme nemohly ani na výlet, do zoo. Všude vřískala, cesta pokud trvala dýl jak hodinu, tak taky peklo. A dneska už se chová normálně, akorát nemá ráda společenský akce. Takže maškarní se jí moc nelíbilo. Ona snáší besídku ve třídě, to je v pohodě, ale v tom sále, kde byly děti z celý školky, tak byla fakt ztracená a okamžitě chtěla jít domů. Takže neztrácej naději, tohle se všechno u těch dětí vyvíjí a hrozně to souvísí s tou řečí a porozumněním.

81andrea
7. bře 2015

@janahus ahoj, do výtahu ho nedostanu, jak jezdicí plošiny v obchodaku a jezdicích schodu, to se da do křečí, a dostanuho tam jedině že ho držím za ruku a on se mě drží pevně a jedem, jinak vubec toto je pro něj jinak tabu.a zubař to je šílený,ted máme nějaký kaze a budem to absolvovat že ho uspí v dětské nem a tam mu to pod narkozou opraví. jinak to nejde. Mužu vědět jak vám to zjistili a máš na malého příspěvek na péči?