Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

josefina79
27. čer 2016

Holky, musím sdílet svoji radost 🙂. Fandovi budou v čtvrtek 3 roky a začíná říkat JÁ 🙂. Tak jsem moc ráda, že v řeči je podle tabulek 🙂. Jinak na konec srpna máme tak jako tak naplánovanou Wavroszovou, domluvily jsme se, že by mu udělala takovou kontrolní diagnostiku.
V něčem je Fanda super (řeč), v něčem mi přijde tak nějak normál (hrubá motorika, občas začíná střídat nohy do schodů. Nicméně teď máme RHB kvůli hypotonii a vadnému držení těla), někde to je teda podle mne bídný - jemná motorika (kreslení, vybarvování nula bodů a přijde mi, že mívá problémy, jak zkoordinovat ruce při něčem jenom trošku složitějším a často spoustu věcí dělá radši složitě jednou rukou než jednoduše oběma - třeba si radši nechá cestovat misku po stole a honí jí s lžící, než by si jí chytnul), sebeobsluha, nočník. A je teda těžce vzdorovitej, i moje tchýně, která vychovala 3 kluky, z toho jeden "těžkej případ" uznává, že Fanda je fakt samorost.
Chci se i poradit ohledně pravé x levé ruky, zda a kdy případně nechat udělat nějaké testy. Myslím, že bude levák, většinu věcí dělá levou rukou (a u manžela v rodině leváctví je. Jeho brácha je přeučený levák. Maminka byla aktivní a "nenásilně" ho přeučila na pravou. Jako jediný z rodiny je dyslektik. A manželova teta je asi v tomto nevyhraněná, spoustu věcí zvládá oběma rukama).

konidana
27. čer 2016

@josefina79 s tou vyhraněností levá-pravá podle mne máte čas. A navíc , když převážně preferuje levou, ... tak na co testy? Syn dělat vše jak ho napadlo, pravá, levá (jedení lžící , házení, kopání, ..) a vyhranil se spíše napravo až kolem 5.roku (já jsem obojetná, můj strýc přeučený levák). A teď jako předškolák má pravou už měsíc v sádře a za ten měsíc všechno dělá levou a vypiloval i kreslení a vybarvování. Tak teď nevím zda se mám radovat že je šikovný a obojetný nebo děsit , že v tom bude mít v 1. třídě hokej:D

krystalka
27. čer 2016

@josefina79 - taky myslím, že na vyhraněnost ruky má ještě času dost....syn byl tedy od začátku celkem jasný pravák, i když taky občas něco dělal oběma rukama....myslím, že nějaká diagnostika stačí v předškolním věku, abyste věděli na čem jste, než půjde do školy a podle toho se pak zařídili.....

josefina79
27. čer 2016

Eeee nedokoncila jsem myšlenku 😊 . Ruku preseruje levou, do balonu kope zásadně pravou. Nechci to nijak dramatizovat a restovat ho na každý prd, spis se jen zeptat, zda to ze ok.

krystalka
27. čer 2016

@josefina79 - tak to sice může znamenat případně zkříženou lateralitu, ale i tak je ve 3 letech ještě dost brzy, může se to ještě několikrát změnit.....syn je vyhraněný pravák, já taky, ale třeba mě překvapilo, že když jezdíme na koloběžce, tak já mám na stupačce levou a odrážím se pravou a on přesně naopak 🙂 - obráceně nám to ani jednomu nejde....

anlek
27. čer 2016

@josefina79 Noha není tak důležitá. Důležité je oko + ruka. To je potřeba hlavně při psaní. Pokud nebude jasný, tak teda bych za rok, možná za rok a půl doporučila nechat ho vyšetřit u speciální pedagožky (mužů pak dát kontakt na dobrou), popřípadě ortoptika, aby vedoucí oko bylo jasné.

josefina79
27. čer 2016

Díky všem. Taky předpokládám, že je na nějaké testování brzo. Spíš mi jde o to, probrat, zda a zajakých podmínek a kdy ho testovat... Jak píše @anlek, všude píšou ruka - oko, někde jsem četla i ruka -noha, tak mne právě zajímá, jak to je.
Fanda vypadá v poho, ale přeci jen, měl těžký start, tak bych to nerada jen tak hodila za hlavu....
@anlek, pls. můžeš mi to rovnou poslat do zprávy? Bůhví, co bude za rok nebo dva. Napíšu si to do svého sešitku blbníčku, kdyby to bylo třeba 🙂.

peggy722
27. čer 2016

@josefina79 Já bych asi ještě počkala. Ještě má nárok nebýt vyhraněný. Tam je důležitý, aby neměl skříženou lateralitu. Můžeš zkusit třeba krasohled, do který ruky si ho vezme a ke kterýmu oku ho dá.
Ela taky hodně ruce střídala, třeba při jídle si přehazovala lžíci z pravý do levý. Teď už to nedělá, ale tužku brala jenom do pravý.
@krystalka Já nohy běžně střídám, to by mi ta jedna upadla. Ale já jsem dost obojetná, teda kormě psaní.

simkov
29. čer 2016

Ahoj holky, rada by som sa k vam pridala. Mam syna, o mesiac bude mat 2,5 roku a stale nerozprava a komunikacia tiez dost viazne. Ma svoj slovnik, zvatla si, a obcas niektore slova davaju aj zmysel /auto, bager, tunel../, ale nie je to komunikacia ako vidim u inych deti,ze nieco ukazuju mame a tak. Inak sa vyvyjal motoricky podla tabuliek, nemali sme ziaden problem. Len ta rec a komunikacia. Ocny kontakt ma, aj ked v poslednej dobe slabsi, ked mu nieco hovorim, nepozera sa na mna, a ked ukazujem, tak az na niekolkykrat zareaguje. Zaujima sa o nove veci a neboji sa zmien, nema ziadne zvlastne ritualy, aj s hrackami sa hra logicky, ked nieco chce, chyti ma za ruku a odvedie napriklad pred ladnicku alebo k hrackam, ale tym tak koncime. Este donedavna daval papa, teraz na to kasle, alebo to zabudol, netusim. Ale boli sme nedavno u znamych a chcel ist prec,tak pri dverach povedal,ze dom papa..tak asi vie, co to znamena. Ked ho porovnavam s detmi na ihrisku, tak rok a polrocne dievcatka reaguju lepsie, a aj dvojrocni chlapci ho predbiehaju. Neviem v com moze byt problem. Ma mensieho brata, polrocneho, ci aj to ho nemohlo zabrzdit, ze nema tolko pozornosti. Inak sluch ma tiez dobry,lebo bol na jar na ORL, mal zvacsenu mandlu a vtedy mu skontrolovala aj sluch. Tak neviem, co s tym, ci cakat, ci sa nakopne alebo ist k doktorke...

katja77
29. čer 2016

@simkov Už jsem to tu psala několikrát... nemusí jít o nic vážného. U nás to bylo stejné. Ve 3 letech jsem poprvé navštívila logopedii a teď ho pomalinku, polehounku rozmlouváme. Je mu 3,5 a začíná tvořit věty. Zatím jednoduché, ale tvoří. Rozumět mu moc není (nevysloví spoustu písmen), ale ty základy slov tam jsou a komunikuje. Dle logopedky, teď není důležitá forma, ale obsah....aby mluvil, mluvil, mluvil. Takže si myslím, že návštěvou logopedie nic nezkazíš. Oni minimálně poradí co a jak s ním dělat, jak cvičit, aby začal mluvil....

simkov
29. čer 2016

@katja77 Dakujem, tak som skusila najst logopedii, podarilo sa mi dohodnut termin na Karlaku v Logo klinike, niekto im vypadol, tak nas objednali o dva tyzdne. Ale hned mi povedali,ze nech necakam vela, ze ak by aj videli, ze ma nabeh na logo, zacnu s nim pracovat v 3 rokoch. Tak dufam,ze mi aspon poradia, ako ho zapojit do komunikacie nenasilne, hrou.. Lebo skusala som uz davnejsie na neho taky didakticky zosit Babyluk , ci ako sa to vola, uz to tu holky viackrat spominali, a to bez sance.. A tiez Tvoj syn nekomunikoval? U nas nikdy ani nic nepodaval , nenosil na povel, pediatricka sa kedysi vyjadrilai,ze je tvrdohlavy a nechce sa mu aportovat. No sama neviem, ci je to tak, lebo vidim ine deti v jeho veku, a v komunikacii su niekde inde...

josefina79
29. čer 2016

Tak jsem prave zjistila, ze mi dela problem Bambino Luk pro deti od 2 1/2 roku. Uaaaa.

terka_85
30. čer 2016

Ahoj holky, mohu se k Vám přidat? Lukáškovi bude 2. července 13 měsíců. Zatím se jen plazí a to ještě jen asymetricky, přeleze překážku, jde do kleku a to je tak všechno. Jinak říká "táta, bába", hraje si s hračkami, udrží tenisák, atd. to mu jde. Zatím ale neleze, nesedí, nechodí. Od roka cvičíme Vojtovku (předtím jsme cvičili jen nějaké rehabilitační cviky). Dnes jsem byli u neurologa (poprvé u jiného než jsme chodili), koukl na něho, máme prý dále pokračovat ve cvičení Vojtovky a přijít na kontrolu začátkem srpna. Prý když nebude žádný pokrok, tak udělá nějaké další vyšetření jestli třeba nemá nějakou metabolickou vadu nebo něco podobného. Acho jo, mám strach...

josefina79
30. čer 2016

@terka_85 ahoj. Vítej v klubu. Jeste bych to neviděla tak černě. Mas moznost dávat malého ven na trávu? Je to sice taková hloupost, ale hodne dětem to pomáhá se vic dostat z plazeni na čtyři a potom lézt. Syn začal lézt ve 13 m (je teda o 8 t nedonoseny), ale kromě rhb jsem ho na radu rehabilitační dávala hodne ven na trávu a tam mu dávala ruzne překážky, nízké, tak 20 cm, aby musel prelezat. Třeba bazének (polovyfouknuty).
S mluvením bych si ve 13 m moc hlavu nedělala. Ukazuje na veci? To je důležitější.

janoulek25
30. čer 2016

Ahoj, moje dcerka také cvičila vojtovku, ona než začala lézt tak se dva měsíce jen plazila. To že jde do kleku a přeleze překážky je určitě dobré znamení a taky bych to neviděla tolik černě. Nám na podporu lezení doporučovala takový ten overball dát ji ho pod hrudníček, chytit ji za pánev a posunovat dopředu dozadu, tak se pomalinku naučila ručkovat.

simkov
1. črc 2016

Holky a este som sa chcela opytat,ako je to u vasich deti s ukazovanim. Moj syn vobec nechce ukazovat na predmety ani podavat, v knizke uz vobec. Dnes chcel podat z ladnicky pribinak,tak ma zobral za ruku, doviedol k nej, a zobral moju ruku, aby som mu ho podala. Ked som ho chcela donutit ukazat, tak zacal trochu zurit. Tak som sa vystresovala, ze ci to nie je naznak autizmu. Inak som skusala pocitat, kolko ma asi slov, tak mozno aj vyse 50 pouziva, ale nespaja ziadne vety. Vie co je auto, bagr, vytah, aj si to pre seba spravne pomenuje, ale ak by som chcela , aby ukazal, tak to nie. Moju ruku ale sleduje, ked nieco ukazujem, a ak je to pre neho nove, tak sa v poslednej dobe snazi opakovat. Tak neviem co s tym, sme objednani na logopediu, ale neviem, ci nam s tymto pomozu...

sisstin
autor
1. črc 2016

@simkov da se to naucit, zejtra pisnu vic ;)

terka228
2. črc 2016

@simkov Ahoj, myslím, že dobrá logopedka si hravě poradí i s nácvikem ukazování atd... Návštěva logopedie v takhle nízkém věku je naprosto super!!!! Je paráda, že jste se dostali... uvidíte, určitě se rozpovídá.... Naše logopedka začínala a vlastně pořád používá ve výuce hru...je schopná se synem běhat po učebně, aby upoutala pozornost a dosáhla cíle..přesto, že syn 2 roky nespolupracoval, nevzdala to...dnes už krásně pracuje u stolečku ( jen pro upřesnění...můj Lukášek, 8 let, dětský autismus, SMP...začátky s ním byly opravdu velmi těžké ). Je důležité najít dobrou logopedku...která vymyslí nové hry, aby se neokoukaly atd.... A je strašně důležité, že jste logopedku našla už takhle brzy ....( Jinak ukazovat jsem syna učila dlouho....ale u nás to bylo jiné než u vás....on nemluvil vůbec, tak jsem ho od 3 let začala učit alternativní obrázkovou komunikaci a na ní se to naučil, jinak by nedostal požadovanou věc..on jinak na běžné metody ohledně ukazování nereagoval).
A kdy jdete k logopedce ?

terka228
2. črc 2016

Ahoj všem, omlouvám se, že jsem sem tak vpadla do diskuse, ale opravdu mě toto téma zaujalo, protože jsem si se synem prošla také dlouhou cestu.... otázek , pochyb, vyšetření, logopedií....... Mám Lukáška, 8 let , s dětským autismem a SMP , téměř nemluvící - asi 50slov a pár vět,doma i ve škole používá alternativní komunikaci. Lukášek s úspěchem dokončil letost 1. třídu záladní školy spec. Je to veselý hodný chlapec 🙂
Ráda k vám někdy nakouknu 🙂

simkov
2. črc 2016

@sisstin Dakujem, tesim sa na rady. Dufam, ze to nacvicime, je to s nim niekedy tazke. V poslednej dobe nas zacal hodne vodit za ruku k veciam, s ktorymi chce, aby sme sa s nim hrali, alebo ich chce podat. Ale ked chcem sama po nom nieco, skusala som aj pokyny,ze dones boty, tak to nie..pritom vie ,co su boty. Nieco ale rozumiet musi,lebo reaguje na vety,ze ideme papat, pojdeme von, to sa zdvihne a vie co ma robit. Pride k stolicke, sadne si a caka, alebo ide k dveram a chyta klucku. Ale nereaguje na take interaktivne pokyny, dones, podaj,ukaz, kde to je, co to je, je to auto? neviem, mozno robim niekde aj ja chybu..

simkov
2. črc 2016

@terka228 Ahoj, asi je stastie narazit na dobru logopedku, super, ze mate taku vynikajucu. S Lukaskem urobila naozaj kus prace. Nas som objednala nahodne do Logo centra na Karlovom namesti, ale neviem, co cakat. Ideme o dva tyzdne a povedali mi rovno, ze to bude len take orientacne vysetrenie, ze pracovat s detmi zacinaju od 3 rokov. Tak uvidime..

sisava
5. črc 2016

zajímavá stranka s didaktickými a komunikačními pomůckami
https://www.facebook.com/komunikacnipomucky/

majak78
5. črc 2016

@sisstin Taky by mě to moc zajímalo! (jak naučit to ukazování 🙂)

yagga
6. črc 2016

@majak78 pridávám se

francula
8. črc 2016

Ahojte maminky, Risko bol dnes 3. den v skolke na pol dna, je to sukromna skolka a s max. poctom deti 12. Zaciatky su zatial dost tazke, place, prvy den ani nic nezjedol... zvlastne je, ze ked su vonku, Risko je kludny, zapaja sa aj do hier, co vymyslia ucitelky, ked pridu do skolky, zase place, deti ho nezaujima a chodi len za ucitelkou... dufame, ze to chce len cas a adaptuje sa, samozrejme, ak to s nim vydrzia v skolke a nevylucia nam ho...

simkov
14. črc 2016

Ahojte holky, nejak to tu ustalo... Pisem vam, ze sme boli so synom na logopedii, diagnozu zatial nemame. Mame na domov robit niektore cvicenia, a za mesiac na kontrolu. Som z toho trochu nervozna, moc sa tam nepredviedol, akurat chcel vsetko rozmontovat. Tak uvidime, ako to bude prebiehat nabuduce..

simkov
14. črc 2016

Este som si spocitala, ze kolko slov tak maly asi pouziva, je to okolo 50 aktivne, take,ze tunel, piti, banan, jablko..a asi dvojnasobne mnozstvo slo chape.ale netvori ziadne vety, on ma stale tu svoju rec..a hlavne nechce spolupracovat, take ze ukaz, to u nas nefunguje..

nikypiky92
14. črc 2016

@simkov ahojky a kolik je malému, že už chodite na logopedii?
My včera byli konečně na te foniatrii. Donesla jsem slovníček, kdy mala používá asi 130 slov (začalo to školskou kam už chodí druhým měsícem) ale taky furt preferuje svoji řeč a větu neslouží ani o dvou slovech. U dr.dělala scény vůbec si nechtěla vyšetřit zvuk. Reakce na zvuk taky minimální takže musíme nacvičovat doma. Nechtěla ukazovat nic. Tak jsme dostali kontakt na psychologa a kontrola za pul roku opět na foniatrii. Prý na logopedii je stejně malá a nespolupracující. Tak jsem zvědavá jak se nám to rozhejbe během pul roku. A holky k čemu vůbec ten psycholog? Chodite některá taky s ditkem?

sisstin
autor
14. črc 2016

@nikypiky92 my chodili na logo od dvou, na psycho od dvou a ctvrt ;)

sisstin
autor
14. črc 2016

@simkov zpravy jsem cetla, ale jsem porad na mobilu a datlovat neco smysluplnejsiho delsiho nedavam :/