Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
4. únor 2012

@gabsi tak jako práce je ještě milion, ale fakt jde znát, že se ta gramatika upravuje...mezi 3-4 to bylo hlavně o získávání tý aktivní slovní zásoby, ted mezi 4-5 to bude o úpravě gramatiky...bohužel ta výslovnost se rovná až jako poslední...to je u dysfázie až podružný 😉

gabsi
4. únor 2012

@sisstin já vím, že to je hrozně moc úsilí jak po tebe, tak i pro Péťu a je fantastický jaký jste už udělali pokrok 🙂 hlavní je, že míříte ke zdárnému vývoji a to je super

sisstin
autor
4. únor 2012

@gabsi logo ještě nenapsala, asi nejsou doma 😕

gabsi
4. únor 2012

@sisstin díky, já jsem jí psala taky, taky ještě neodepsala asi jsou někde na víkendu 🙂

evelina75
4. únor 2012

@gabsi no jak něco drží a řeknu dej a natáhnu ruku tak mi to dá. Nebo mám krabici a do sbíráme např. lego a řeknu den to tady a ukážu kam , tak to tam hodí.....
ale dneska děs, nereaguje na nic, sedne ke knížce, polistuje, odhodí a jde dál....spíš fakt tak bloumá od ničeho nikam
S tou mluvou, tak do roku slabikoval, tata, mam, gaga atd, teď jako když utne, i mi příjde, že se začal míň usmívat, trénování paci, prosím atd, je pro něj utrpení....
Je to normální, že přestal slabikovat, prostě jen křičí a vydává takové chrčivé zvuky a jen la la
taky uměl tancovat a te´d nic - zzačalo to po očkování se horšit, je to možné, že je to s tím spojeno??

gabsi
4. únor 2012

@evelina75 hodně názorů je, že u sensitivních dětí očkování může ledacos nastartovat nebo dítě zpomalit ve vývoji, já mám také pocit, že po té třetí hexe zapomněl spoustu věcí, které doposud uměl, v rozmezí čtyř měsíců se pouze a to v uvozovkách naučil chodit, jinak nic spíš toho hodně zapomněl ☹ proto chci také oddálit MMR vakcínu

sisstin
autor
4. únor 2012

@evelina75
@gabsi já nepozorovala regres, ale prostě se 9měsíců nedělo nic... 😖akorát se naučil chodit, ale po té mentální nebo komunikační stránce prostě žádnej posun..zůstal zamrznutej na těch 15měsících 😖 jako těžko říct, jestli to je z očkování nebo ne....ale prostě u nás to bylo takhle...

maccizpopovic
4. únor 2012

@evelina75 s tím očkováním je to otázka, na kterou Ti nikdo nedá odpověď.
Bohužel se očkovací kalendář nepříjemně kryje s obdobím nejintenzivnějších změn ve vývoji dětí. Někde jsem četla ,že do 2 let dítěte se uzavírají nějaké dráhy v nervovém systému (nejsem odborník,tak to nedokáži posoudit) a v té době děti dostávají největší množství vakcín. A nebudeme si namlouvat,že ty vakcíny jsou nějaká "dobrota" pro organismus. Osobně si myslím,že pokud je dítě nějakým způsobem více náchylné k poškození nervového systému, pak se může stát, že dojde po aplikaci vakcíny k problémům.
Ostatně ten všude diskutovaný výrazný nárust autismu a podobných chorob nervového systému za období,kdy se tak výrazně zaplnil očkovací kalendář všude ve vyspělých zemích, jistě není náhodný.
Nechci se v žádném případě pouštět do jakýchkoliv diskuzí na toto téma,ale osobně jsem u svých dětí velmi opatrná co a kdy jim nechám naočkovat.
Moje děti mají jen základ (Richard ani to) a velmi se divím matkám, které perou do svých dětí vakcíny v neuvěřitelných kombinacích, jen proto že jim je pojišťovna (stát) nabízí v akci.
Já jsem u Matěje pozorovala zhoršení v řeči i chování po MMR vakcíně,ale žádný odborník mi nedal jasnou odpověď na otázku ,zda tato vakcína způsobila nebo zhoršila u Matěje VD.
Už nějakou dobu diskuze na toto téma pozoruji a vícero maminek se shodlo na tom,že se jejich děti po očkování zhoršily. Byly to především maminky autistických dětí a dětí s výraznějšími vadami řeči.
V zahraničí existují i studie na toto téma, ale ty většinou odborná veřejnost u nás odmítá.

apocalypsa
4. únor 2012

Ahoj ve spolek 🙂 Hledala jsem na koníkovi různá témata ohledně chování a projevů dvouletých dětí a našla jsem tohle, snad mi někdo řekne svůj názor, radu ... synkovi budou v březnu 2 roky a je dost hyperaktivní. Nevím, jestli mohu psát hyperaktivní ve smyslu lékažské diagnózy, neboť nikdy nebyl kvůli mým domněnkám vyšetřen, ale v pravém smyslu toho slova ... prostě neposedí 😀 Je to takový extrém, že pokud se mu nemohu na 100% já nebo někdo jiný věnovat, tak ho "musím" nechávat v cestovní postýlce, která nám supluje ohrádku nebo prostě místo, kde si hraje. Jakmile ho spustíme z očí, okamžitě vzniká škoda - nejen na majetku, ale většinou i na jeho zdraví ... je to, jako by neměl pud sebezáchovy a chtěl dělat milion věcí najednou. Jakmile se nožkama dotkne země, okamžitě prchá za nějakým oblíběným cílem - zapíná a vypíná elektroniku, přenáší svůj dětský nábytek, rabuje skříňky, ze stolu sundavá nádobí - no asi jako každé dítě, ale on tak nějak dravě, nevím jak jinak to popsat 😀 Navíc stále trpí na boule, modřiny, už má i sešité čelo. Je schopen totiž na rovné podlaze - jedno zda je to koberec, lino nebo dlažba nebo trávník - sebou prásknout jak dlouhý, tak široký. Zakopne o vlastní nohu nebo vrazí do futer při procházení dveří, rozebehne se proti zdi a nedobrzdí ... udržet ho sedět na židli a nakrmit ho, aniž by byl omezený přicvakávacím pultíkem krmíci židličky - nemožné. Co se týče mluvení, říká jen co chce a kdy chce. Slova nespojuje do vět. Má neuvěřitelnou slovní zásobu, ale v jazyce, kterému zatím nikdo nerozumí. Smysluplných slov pár umí - máma, maminka, táta, papat, ňami, pití, babi, deda, pojmenuje psy a vyhubuje jim ty ty ty + pár dalších slov, třeba řekně kosky,, jako ře si chce hrát s kostkama. Pozná v televizi nebo na obrázku některá zvířata, udělá íhaha, jako koníka, bů, kačenky jako gaga a na kočky volá čiči. Ale moc neukazuje, spíš reaguje na obraz televize nebo obrázek v knížce. Na výzvu, ať mi to či ono ukáže, nereaguje. Chodíme cvičit a oproti ostatním stejně starým dětem, mám problém ho udržet při nějakém cviku. Ostatní děti si s maminkami posílají v sedě balon, prcek si ani nesedne a okamžitě zdrhá. Na druhou stranu má některé cviky oblíbené, ale nesnáčí čekat ve "frontě" za ostatními dětmi, kroutí se jak žížala a vztaká se. Ale miluje hudbu, někdy i "zpívá", ale nesrozumitelně 😀 U žádné hdy nevydrží dlouho, vše je na moment a už už odběhnout k další ... v 18 měs. jsem se ptala MUDr. na prohlídce, ale on mě odbyl s tím, ať neplaším s nějakou poruchou, že se to vytříbí. No, brzy bude mít Jiřík 2 roky a moc se to nevytříbilo ... co je v tomto věku "normální", respektive, co bych měla očekávat nebo vyžadovat? Jak mohu podpořit jeho vývoj? Poradíte, řekněte mi svůj názor? Děkuji za každou připomínku. Možná jen zbytečně plaším, ale znáte to, máme to v povaze - věčné porovnávání a srovnávání. Mám to pořád před očima. Ostatní děcka s mamkama spolupracují, pohybují se chůzí ... Jiřík moc nespolupravuje a stále běhá. Chůzi vlastně ani nezná ...

jaru30
4. únor 2012

Ahoj vespolek,
@maccizpopovic Nanapsala bych to lépe. I my to "schytali".....

macocha
5. únor 2012

@apocalypsa ťažko takto na diaľku povedať, evidentne to máš "veselé", máš náročné dieťa. Ale ja myslím, že ešte je stále čas. Viem, že tých rád o vyčkaní máš asi už po krk, ale fakt je to tak. Moja keď mala 18-30 mesiacov tak všetci po mne kukali, že: "Musíte byť z nej riadne unavená", jej stará mama hovorila o hyperaktivite, ľudia mi ju chytali v kostole pri dverách a 8-ročné deti mi chodili prejavovať sústrasť, psychologička, čo nás videla na dovolenke (20 mesiacov mala malá) sa vyjadrila, že to sa len tak nevidí... A keď mala čosi vyše troch, všetci mi hovorili, ako mi závidia, že mám tiché dievčatko, čo pri mne sedí 😀 Oni nevideli, čo robí doma, ale nie o tom som chcela. To som mala na mysli, že ozaj sa to môže aj samo zmeniť. Teda samo - bez výchovy to nepôjde. A samozrejme, že Ťa to bude stáť hoooodne nervov a ťažkých chvíľ. S tým rozprávaním neviem, to skôr ostatné baby Ti poradia, ale je ešte maličký, môže to dohnať.
Čo sa týka hyperaktivity, skús počítať v špecializované fóra:
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/dieta-s-po...
https://www.modrykonik.sk/forum/tema/3-rocny-sy...
a pod. Možno sa Ti niektoré rady budú hodiť, aj keď v tomto veku sa ešte ozaj ťažko rozlišuje, či to bude diagnóza ADHD alebo je to "len" živé dieťa. 🙂

sisstin
autor
5. únor 2012

@apocalypsa těžko říct...zatím to vypadá, že máte náběh na ADHD 😉 tyhle děti můžou mít i opožděný vývoj řeči, je to celkem častý a můžou být ze začátku vlivem té nesoustředěnosti a motorického neklidu, pozadu 😉 co se týče toho, co by měl umět dvouleták... tak rozumí mluvené řeči, má velkou pasivní slovní zásobu, zvládá dvojsložkové pokyny typu: jdi do chodby a přines si botičky, vezmi kostku a dej ji tatínkovi atd. 😉 Co se týče mluvení, tak tam můžou být rozdíly veliké...dvouleté dítě má 10-250slov (spodní hranice širší normy a vrchní hranice širší normy). Ve dvou letech si začínají děti imaginárně hrát - krmí panenku, dávají ji spát, dávají náklad na auto a někam ho vezou atd. 😉 Napodobují běžné domácí činnosti a gesta, ukazují a sdílí pozornost. Začínají základy sebeobsluhy - jezení lžící, něco si svléknou atd. 😉

Důležitý je, aby teda ukazoval tím prstem a sdílel, aby vás napodoboval a aby rozuměl mluvené řeči...to samotný aktivní mluvení, tam můžou být rozdíly fakt obrovský 😉

gabsi
5. únor 2012

Dobré ráno všem,
jsem úplně hotová, v noci jsme nespali, Mates se probudil o půl třetí, že si bude hrát, a taky že si až do půl páté hrál, prostě to nešlo ho udržet v postýlce. Takhle jede už druhou noc. Včera jsem si s ním celý den hrála, zejména jsme cvičili ukazování, ale bez nějaké moc velké odezvy, večer se mi sice za rukou otočil a podíval se, ale dnes ráno mi zase jen civí na prst ☹ Co však je pozitivní, že si strašně moc rád hraje na schovku, u toho vydrží i hodinu, no já už méně 🙂 směje se, sám se schovává a juká 🙂 také při stavění komínu mi přijde, že reaguje, postavím komín, řeknu tady, tady a Mates přijde podívá se na komín, pak se podívá na mě, záškodnicky se usměje a komín mi zboří 🙂 ale jinak když na něj kolikrát volám, tak je tak zabranej do hračky nebo do sebe, že se fakt neotočí ☹

nicole_1
5. únor 2012

@apocalypsa v tomhle věku je asi fakt těžký něco určit, já se v tom moc nevyznám, ale můj syn by byl ve 2 letech autista s ADHD, protože když si pročítám ty příznaky, tak spoustu věcí splnoval, on byl do 2 let taky hodně živý dítě, chvíli neposeděl, poprvé seděl asi 5min.v klidu v 18m a byli jsme z toho všichni v šoku, pořád někde lítal, furt něco prozkoumával, nebyl den kdyby odněkud nespadl, samý modřiny a boule, v kočárku neseděl vůbec v klidu, pomalu vyskakoval za jízdy, no šílený a ted ve 3 letech dokáže 3hod. sedět u TV a koukat na pohádky , a co se týká cvičení, tak z toho bych si hlavu nedělala, chodila jsems nim 2 roky cvičit a nikdy neseděl v kroužku, vždycky musel všude pobíhat a to stejný dělá i ted můj 18m syn, ve cvičení zásadně dělá všechno jiný než to co se má, víceméně spíš dělá bordel 🙂

smardik
5. únor 2012

@gabsi to s tím nespáním znám, Tom to dělal taky a ještě občas udělá ale už minimálně dřív to bylo třeba 4x za týden a ted jednou za měsíc možná. on se třeba v 1 v noci rozhodl že spát nebude a nespal třeba do 5, nešlo ho uspat po dobrém, zkoušela jsem i po zlém a nic, až časem se to zlepšilo a ted má 3 roky a 3 měsíce a sice to úplně nevymizelo ale je to někdy ani ne jednou měsíčně a to se už dá

gabsi
5. únor 2012

@smardik nám to teď Matýsek dělá dost často, je jedno jestli jde spát v osm nebo v deset, prostě se kolem druhé třetí ráno vzbudí a jde si hrát ☹ tak jsem ráda, že nejsme ojedině lý případ 🙂

nicole_1
5. únor 2012

@gabsi to mi taky dělával Tedík, myslím, že to patří k určitému věku, měl to kolem 18m, asi 3měsíce se v noci budil a byl 2 hod.vzhůru, nejhorší bylo, že jsem byla těhu a měla už tak špatný spaní a ještě ke všemu tohle, přes den jsem byla k.o., ted Tedík už spí celou noc, ale za to mladší syn se začíná občas v noci budit a chce napít a vykládat si, doufám že to brzy přejde, zatím to mívá tak 1x za 14dní

gabsi
5. únor 2012

@nicole_1 u nás je to na střídačku dva dny spí, dva dny se budí, pořád dokola ☹ a to mu ještě nerostou stoličky, ty až začnou, tak budu mít asi 24 hodinový směny ☹

nicole_1
5. únor 2012

@gabsi u nás to byla taky asi 3-4x za týden se budil, chtěl si hrát, napít,atd...ale já nevylézala z postele, ležela jsem a on cestoval po pokoji, a pak si lehl ke mně a třeba po 1-2hod.usnul, zpětně si říkám, že to mohlo být taky od zubů, během 5m mu vyrostlo 12 zubů

vevercaci
5. únor 2012

@gabsi Ad ty zuby, malýmu rostly trojky 3,5 měsíce s tím, že skoro dva měsíce to nebylo vůbec vidět..teď mu rostou pětky už od října a laik by to taky na první pohled nepoznal..takže ty zuby to bejt můžou, i když ty ještě v puse nic nevidíš..speciálně ty stoličky trvaj dlouho a třeba našemu mladýmu to roste všechno po čtyřech, takže se zubama jsme si fakt užili 🤐

gabsi
5. únor 2012

@vevercaci pokud to je zubama, tak to potěš, protože právě zatim žádný nevidim, tak to bude trvat ještě dlouho☹

apocalypsa
5. únor 2012

@macocha ano, je to asi brzy. Včera jsem dlouho projížděla internet i koníka a víceméně jsem dospěla ke stejnému názoru. Ještě chybí prckovi 6 týdnu do 2. narozenin a v tomto období - aspoň podle pozorování ostatních dětí - se dějí změny ze dne na den ... viz dnes jsem koukala jak spadlá z višňě, Jiřík po mě opakoval říkanku, respektive snažil se, ale maličko komolil slova, ale i tak, snaha je! 🙂 Nejvíc řeším ten nadměrný pohyb. Jak není "zavřený" v postýlce, je skutečně k neudržení a kam se hrabe vichřice, Jiřík je naše malá demoliční četa 😀

@sisstin já se ani nebojím té slovní zásoby, dost často se setkávám s tím, že se snaží zopakovat nějaké slovo. Hodně je komolí nebo přehazuje slabiky, některá písmenka mu njedou vyslovit ...na příkazy reaguje a vykonává vše dle svých možností - např. odnes plenku do koše, dej tatínkovi to a to, dej mi, sundej si kalhoty, přines botičky ... jen u toho většinou utrží nějakou novou modřinu nebo vrazí do stolu, upadne ... možná to bude jen v motorice. Lžící se snaží baštit taky, celkem úspěčně sní kaši z misky. Ostatní pokrmy raději jí rukama 😀 Občas na něco napřáhne ručičkou a dává tím najevo, že něco vidí, třeba to komentuje i jednoslovným popisem, pokud to dokáže nebo častěji jen hučením nebo jak to popsat. Když ukazuji na něco já, kouká mi na ruku, cíl většinou nehledá ... a pak to soustředění. Když je v postýlce, hraje si s nějakou hračkou i několik minut, ale mimo postýlku nebo v tělocvičně prostě lítá jak čert, od jednoho k druhému ...

@nicole_1 no on Jířa taky někdy mívá světlé chvilky, kdy civíme s otevřenou pusou. Někdy dokáže třeba babičce sedět několik minutek na klíně nebo jsme ho konečně naučili, že s lízátkem se neběhá a že ho nedostane, pokud si nesedne. Takže na lízátko reaguje úprkem k prvnímu gauči, který vidí, vyšplná se do koutku a způsobně čeká na lízátko, respektive vříská a natahuje ruce 😀 S jiným jídlem to bohužel nefunguje. Nakrmit ho mimo domov, kde sedí upnutý v židličce, je prakticky nemožné. Přesnídávky, banány, jogurty - vše sní jen pár lžiček, nekolikrát kousne a konec. Okamžitě se vzpírá a zdrhá ze židle nebo gauče. Ještě tak, když mu něco dáme do ruky, tak to pak baští, že by prasknul. Ale musí mít přitom rozběh, aby mu náhodou něco neuteklo a mohl do druhé ruky brát hračky atd. Neřekla bych, že je to špatný zvyk, že jsme ho naučili jíst v pohybu. Ona to byla z nouze cnost, aby snědl aspoň něco, protože jakmile má rozběh a možnost cokoli zkoumat a hrát si, tak radši nebude jíst. Takže jsme volili kompromis ... Stejně tak s tím cvičením. Chodíme na balony. Udržet ho na něm jde jen při některých cvicích. Co vyžaduje trpělivost nebo nutnost chvilku setrvat v sedě atd., nemám šanci.

děkuji vám všem za rady a tipy, moc mi pomáhá si o tom takhle psát a vyměňovat názory a zkušenosti. V okolí jsem se s podobným nezbedou nesetkala, tak nemám s kým se radit. A chodit k MUDr. se mi nějak nezdá ...

nicole_1
5. únor 2012

@maccizpopovic s tím očkováním je to fakt těžký, chápu obě strany, ty kdo očkují a neočkují....já mám oba dva kluky naočkovaný povinným + prevenar, ted kdybych se měla rozhodovat, tak bych jim prevenar nedala, ale tenkrát v mém okolí bylo dítě, které zemřelo na pneumokoka, rodiče se tenkrát rozhodovali jestli očkovat nebo ne a kvůli penězům to nedali, a za půl roku to chlapeček dostal a zemřel, tenkrát mě to vystrašilo a naočkovala je, ted moje známá dostala meningoka a přišla o obě nohy, ale očkovat už nebudu proti ničemu navíc, větší pravděpodobnost je, že se zabije v autě než dostane nějakou takovou nemoc, ale chápu, že prostě rodiče chtějí ochránit své dítě a rvou do něho očkování, i když paradoxně jim to může ublížit.....
jinak u nás po MMR žádná změna nebyla nebo jsem si ničeho zásadního nevšimla
já myslím, že na to může mít spousta věcí vliv, i třeba stres v těhu, těžký porod,atd....a všechny tyto věci se sčítají, je nárůst spousty nemocí, autoimunitních onemocnění...jsou to civilizační choroby a není se čemu divit, když si člověk podívá jak žijeme, ve stresu, nezdravý jídla, ovzduší,atd...

nicole_1
5. únor 2012

@apocalypsa tak tedík u jídla vydržel tak 2 sec. takže vždycky jsem ho musela něčím zabavit, dát mu různý hračky, pustit pohádku, rychle do něho naházet lžičky aby něco snědl, nebo ho krmila za chůze, všechno co se nemá dělat jsem musela, jinak by nesnědl vůbec nic, a co se týká stravování mimo domov, to byla katastrofa, takže to co popisuješ ty jsem měla i já a přišlo mi to úplně normální, děti co spořádaně sedí u jídla mi přišli něco jako sci-fi, ted co mám mladšího syna,tak vím, že je to možné, on je ale velký jedlík, takže ho jídlo baví a i u něho vydrží 🙂

nicole_1
5. únor 2012

@apocalypsa doporučuji ti s nim chodit nejvíce ven, aby se mohl vyběhat, chodit do nějakého kroužku, kde je to o pohybu, a ne že sedí v kroužku a dělají paci-paci, když jsem s Tedíkem doma, tak je to na zabití, skáče pomalu z lustru, protože mu chybí pohyb, už aby bylo teplo a mohli být skoro celý den venku....

margareta76
5. únor 2012

Ahojte dievcata, viete mi prosim poradit nejaky slovensky internetovy obchod (internetove knihkupectvo) zamerane na logopediu pre nase deticky? Alebo nejaky kamenny obchod urceny pre rozvoj nasich deti. Mam na mysli nieco take ako v Cechach http://www.oskola.cz/ plus kamenna predajna http://www.oskola.cz/oskola/8-Prodejna. Alebo mi nezostava nic ine iba v klasickych knihkupectvach hladat oddelenie, v ktorom by som co-to nasla aj pre nase ratolesti. Dakujem Vam za odpovede.

sisstin
autor
5. únor 2012

@margareta76 tak o SK obchodu fakt nevím, kolik říkaly, že občas něco mají v knihkupectví Pantha Rhei a jestli jsi z Blavy, tak na autobusovým nádraží na Nivách taky něco mají 😉

a já u Amélie narazila na toto 🙂 http://www.material-montessori.cz/www.montessor...

holky, tak s hyper neporadím, s tímhle jsme nikdy problém neměli....

gabsi
5. únor 2012

@sisstin paní logopedka se mi ozvala, domlouváme termín, díky moc za odkaz 🙂

sisstin
autor
5. únor 2012

@gabsi tak super 🙂

smardik
5. únor 2012

@nicole_1 já nevím jestli to patří k věku - to noční buzení, mladší syn mi to nedělal a Tomík prakticky od narození, i jako malé mimi nespal v noci, přes den hrůza a fakt spaní se nám zlepšilo až po 2 roce hodně, dodneška se střídá období samotného usínání a spaní celou noc s tím, že vyžaduju aby u něj někdo byl než usne a je schopný se i 3x vzbudit