Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. lis 2013

@sicinka no když nečeká na reakci, tak to prostě není sdílení pozornosti 😉

lukyte
11. lis 2013

@sicinka Cesta k logopedce byla na moje vyzadaní a znepokojovalo me to že mluvil a pak prestal.Ano nase komunikace vypadá tak že malý když něco chce tak me tam dovede nebo donese nočník atd.
@sisstin Tak tohle delá, uvedu příklady hrali jsme si z duplem a ja vzala zebru a říkám tap tap zebra, on pak zacal delat to samé co ja a ceká-kouká na me až reknu tap tap zebra nebo posloucháme oblíbenou písnicku sla Nanynka do zelí a druhá sloka zní Ja to platit nebudu radsi se dám na vojnu, na vojnu se nedavej truc rodicum nedelej a u této sloky-nevím proč asi se mu líbí opet kouka usmíva se a ceká az to zazpívám.

abbie
11. lis 2013

@lukyte z tvojho opisu skor chapem, ze sam neukazuje .. donese radsej danu vec a ked je nieco mimo dosah, tak zobere tvoju ruku?

lukyte
11. lis 2013

@abbie Děkuji za odpověď a preji jen at se daří 🙂

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte důležitý je, aby opravdu on sám ukázal svým prstem na něco, podíval se na tebe, udělal zvuk a čekal od tebe slovní reakci (pojmenování té věci). Děti, které tohle nedělají, v 99% případech taky špatně té řeči rozumí 😉

abbie
11. lis 2013

@lukyte dik 🙂 mame aj my este co riesit ... pletie si osoby, hovori casto, ako pocuje, neanalizuje rec, ale to uz je logo problem skor

lukyte
11. lis 2013

@abbie Ukazuje ve smyslu vidí trolejbus ukaze a ja reknu ano to je trolejbus...pokud chce v pokojícku pustit radio s písnickama tak me vezme za ruku dovede k radiu...

abbie
11. lis 2013

@lukyte a ukaze prstom na to radio potom?

lukyte
11. lis 2013

@sisstin Nedělá to u všeho ale ríkam napr.venku s tím ptáčkem ukaze, nic neríka ale kouka na mě a čeká az reknu co to je. Nebo hodí balonem a ceka kouká až reknu hop.

lukyte
11. lis 2013

@abbie Ne...

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte tohle by měl dělat aktivně a velmi často na všechno kolem sebe (ne třeba jen na vybraný zájmy - čísla, busy atd.) 😉

lukyte
11. lis 2013

@sisstin Ještě se zeptam takhle když by špatně rozuměl řeci, co s tím???

lukyte
11. lis 2013

@sisstin tak to spíš nedělá...

sicinka
11. lis 2013

@lukyte objednejte se v klidu k psycholožce, kromě té ztráty řeči ostatní co jsi popsala je normální a rozhodně by ti někdo neměl na základě jednoho sezení a chvíle času kdy malého pozoroval dávat (i ve variantě 50 na 50) dost závažnou diagnózu. Ale prosím zatím nevyšiluj nehruť se moje dítě se v jeho věku chovalo mnohem divněji (aśpon z toho co píšeš)a nakonec má jen opožděný vývoj řeči.

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte musíš na něj mluvit jako na malý mimino, prostě jednoslovně neustále dokola a stejně pojmenovávat, ukazovat jeho prstem a říkat, co to je...a furt dokolečka dokola. Je dobrý to propojit s gestama, takže třeba vzít jablíčko, říct "jablíčko", pak si do něho kousnout a říct "máma papá" atd. 😉 Začít dělat strukturované učení - přiřazovat reálné věci k obrázkům, dva stejné obrázky k sobě, pak dva obrázky, které označují stejnou věc, ale jsou jinak namalované atd. 😉

lukyte
11. lis 2013

@sicinka Děkuji za milá slova...je fakt že jste mi tu holky dost pomohly vším co jste mi všechny napsaly 🙂 Určitě nás objednám k té klinické psycholožce.

abbie
11. lis 2013

@lukyte treba ho zacat drilovat v ukazovani, napr. stojite pred radiom a ty ako "nechapava" sa opytas "co by si chcel?" a ked neukaze, tak zober jeho ruku a ukaz s nou na to radio a povedz "toto"
a zacat s nim doma pracovat kazdy bozi den ... priradovat obrazky, rozvyjat pasivnu slovnu zasobu

sicinka
11. lis 2013

Ty jo tady člověk než sesmolí odpověď tak se objeví tisíc dalších zpráv, si počkám až to dopíšete, abych nepůsobila jak hotentot.

lukyte
11. lis 2013

@sisstin Děkuji moc...třeba to přiřazování obrázku je dost těžké protože s tou pozorností opravdu bojujeme, vydrzí jen u toho u ceho chce. Začneme tím ukazovaním jeho prstem na věci a uvidíme....

sicinka
11. lis 2013

@ivular já se ozvu s tím setkáním, ale v týdnu to nebude Dáda je ve školce a já teď nestíhám v práci. O víkendu klidně - ráda vás uvidím. Mám na tebe v IP telefon a máš ty můj?

abbie
11. lis 2013

@lukyte poradila by som ti material z Oskoly, ja som tam vela veci brala a s tou pozornostou to je tiez otazne...vatcina 2 rocnych vydrzi len u toho, co chcu ..

sicinka
11. lis 2013

@lukyte hlavně opravdu zjednoduš komunikaci, nemluv na něj tak jak by jsi měla pocit že by se mělo k věku, ale opravdu jedno dvouslovné popisy a pokyny. Snaž se i komentovat svoje činnosti a opět jednoduše, ber to tak že pokud nerozumí je to jako by jsi na něj mluvila čínsky. On se může čínsky naučit ale jen tak že začne chápat ty nejjednodušší slova, který bude mít s něčím vizuálně spojená a teprve pak může postoupit k těm dalším nástrahám cizího jazyka. Jo a i kdyby rozuměl a tohle všechno byl jen planý poplach uškodit mu tak nemůžeš. Můj syn měl třeba narušené porozumění (ale né moc) plus já mluvila hodně složitě a nekomunikace byla na světě 🙂

lukyte
11. lis 2013

@abbie Moc děkuji začnem na tom pracovat. Máš nějaký odkaz na ten materiál???

lukyte
11. lis 2013

@sicinka Děkuji snažím se to tak dělat ted se na to zamerim ještě víc.

sisstin
autor
11. lis 2013

@lukyte pošli na tý oškole ten dotazník, já ti v průběhu pár dní odpovím 😉

abbie
11. lis 2013

@lukyte oskola.cz

ottic
11. lis 2013

@sisstin Vojta je na tom bledě s grafomotorikou a jinak s ničím. On se vyvíjel do 1,5 roku zcela OK a pak najednou stopka, a do 2,9 měsíců žádný posun (pokud nepočítám fyzický pokrok a to, že po druhém roce byl hned bez plín). Psycholožka mi tvrdí, že se vyvíjí jinak, než ostatní děti. Teď tam jdeme naposled a uvidím, kam nás přeřadí. Moc se mi nechce jezdit až do Prahy, ach jo .-(, ale v brně toho moc není. Ty jsi z Pardubic, že ? Manžel je z Hradce .... 🙂.

ottic
11. lis 2013

@lukyte I já mám tuto špatnou zkušenost - přišla jsem s 2 letým klukem k psychologovi, ten se na něj podíval, řekl autista a dysfatik ..... podotýkám, že celou dobu tam Vojta řval a snažil si narvat si ruku do krku a pozvracet se. Cestou domu jsem se snažila nebrečet v šalině, neb jak by to vypadalo 🙂.Šla jsem pak jinam a zustala nam sm.dysfazie . A vztek. Ale ten je rodový 🙂.

giraafje
11. lis 2013

Ahoj holky, četla jsem si vaše příspěvky. U Vikyho si ale teď čím dál víc myslím, že to bude PAS, on prostě ty znaky má, já si nemůžu pomoct a každej den mi to přijde horší a horší. Jednoduchým pokynům rozumí a většinou je i splní, ale vůbec nemá snahu se cokoliv učit nebo se zlepšovat. Mluví často úplně mimo kontext, sem tam teda i k věci, ale celkově mi to přijde dost podivné. Tak zvažuju, jestli už se nemám objednat do APLA, čekací doba 3/4 roku.

giraafje
11. lis 2013

@sisstin: Jak jsi psala @lukyte, že by měl ukazovat na všechno, no tak ten náš právě ukazuje jenom na auta a autobusy a na myčku aut, dřív to dělal i na ptáky a stromy, ale poslední dobou ho v podstatě nic nezajímá kromě aut. Čučet vydrží na nějaké pohádky, ale knížky skoro vůbec, no, jsem z toho dost špatná. Teď mám i strach, co ten mladší, nevím, jestli se v roce dá už něco poznat.