Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

zofka44
4. únor 2015

@giraafje ahoj, uz jsem sem jednou psala. Chtela bych se te jenom zeptat, kdy zhruba se u tvého synka zlepšilo to používání první osoby ? Můj syn, aktuálne 3r5m, si stále sverepe jede ve druhé osobě, a ted to ještě vylepšil o to, ze někdy říká ty a mysli me a někdy ty a mysli sebe🙂. Uz jsem z nej na nervy🙂 jinak se začal ptat proč? Zatim to není zas tak častý, ale stejne jsem rada. A přeju brzký vyléčení neštovic!

giraafje
4. únor 2015

@zofka44 Ahoj, no tak u nás ta 1. osoba není stopro ani ted, a to má 4 r a 2 měsíce. Začal tak cca ve 3 a 3/4, ale jenom někdy. Přesně jak u vás - někdy myslí mě a někdy sebe. Pomalu se to zlepšuje, jako že to "já" používá ve více situacích. Hodně se ted ptá, tak to jsem ráda. Neštovice má ted ten můj mladší - výsev začal v pondělí, ten to má ale fakt všude - obličej, hlava, záda, břicho, ruce, nohy, zadek, ... No, děs. Viky to měl celkem v poho.

giraafje
4. únor 2015

@verbalinka My jsme byli u dr. Junkové taky ve 3 letech :o). Máme závěr lehce nerovnoměrný PMV s OVR. Přesně jak píšeš, lepší vědět, co a jak než se trápit. Já jsem si myslela, že má autismus, ale to nám dr. Junková hned vyvrátila. Největší posun přišel podle mě tak těsně před 4. rokem, ted mi přijde, že jde dopředu fakt rychle a říkají to i učitelky ve školce (je ve spec. třídě).

zofka44
4. únor 2015

@giraafje díky za odpověď. Uz mi to jen přijde dlouhe🙂 uz to takhle používá od doby, co se rozmluvil, a změna nulová. No nic, budu čekat. Tys to uz někde psala, ze vám k tomu logopedka nic neřekla vid? Jestli opravovat, vysvětlovat? Někdy je to až veselý, nedávno koukal na fotky, kde byly 4 jeho fotky vedle sebe a nahlásil: tady jsi samej ty! 🙂 hmm...

zyoma
4. únor 2015

@peggy722 jo byli, taky v Logu. Ale ta psycholozka nema moc zkusenosti s autismem, tak napsala zatim nerovnomerny zpomaleny vyvoj, navic mi rekla, ze ona tu diagnozu nestanovi, ale psychiatr. Coz jsem taky nechapala... Jsme na cekaci listine na vysetreni do Aply, tam se dostaneme asi za 9 mesicu. Takze tak...

peggy722
4. únor 2015

@zyoma Tak ona je ještě docela malá. Teď by vám autismus stejně nikdo nedal. A za devět mesíců se může hodně změnit. Psychiatr jo, to je teda fakt pitomost. Diagnozu dá psycholog, ale potvrdit jí musí foniatr. Nás foniatrie teprve čeká, protože je Ela věčně nemocná. A jak na tom vlastně malá je, fakt to vypadá na autismus ? Ela měla taky hodně auti rysů, ale postupně vymizely, což u dysfatiků tak bývá. Zkus to v tom SPC, třeba by tam spolupracovala. Teď to chce vědět, co s ní máš přesně dělat, jak jí co nejlíp rozvíjet. A jinak možná by stálo za to, zkusit i jinýho psychologa. Třeba je to opravdu jenom dysfázie. Nechceš zkusit Novákovou. Má celkem krátký čekačky a věděli byste na čem jste. Já bych devět měsíců čekat nevydržela. Já byla na nervy i za ty dva měsíce.

mvmk
4. únor 2015

@zofka44 moje delala uplne to same, take jsem porad opravovala, tukala jsem ji do prsou aby vedela ze JA je Ja, ale podle Meho ji to moc nebralo. Presne na 4,4 roce opravdu ze dne na na den opustila 2 osobu. Do te doby docela i pletla ruzna zajmena, jako nase, jejich atd. Jak zacala pouzivat Ja, tak naskocila okamzite i dalsi zajmena. Ja osobne dosla k zaveru, ze tam musi dozrat 😉 Bohuzel s pouzivanim 1 os. se pridruzila i druha vlna vzdoru. Ted pomalu zacina odplouvat, ale jsem zrala na neurofarmaka 😀

zofka44
5. únor 2015

@mvmk ahoj, vím, ze jsi to tu driv psala. To jsem zkoušela taky, to ukazovani na prsa, ale on to pak zopakoval a klidně u toho říkal "ty"🙂. V ostatních zajmenech ma taky dost guláš, přesně jak píšeš. Budu tedy muset počkat, až mu to docvakne.

zofka44
5. únor 2015

@mvmk jo, a s tou druhou vlnou vzdoru - přeju pevne nervy🙂

petra4040
5. únor 2015

@sisstin Ahoj, začátkem ledna jsem tu psala román o dceři (měla jsem podezření na lehčí receptivní dysfázii). V pondělí jsme měli jít k psycholožce, ale je nemocná a další termín bude zase až za několik týdnů. Kdyby se receptivní dysfázie potvrdila - jak se to řeší? Jsou na to nějaká cvičení?

zyoma
5. únor 2015

@peggy722 no rekla jsem psycholozce jestli to neni dysfazie? Rikala, ze u dysfazie se dite snazi nejak komunikokvat, coz Oli moc ne. Neukazuje, neudela papa, nemluvi ( jen zvatla, umi jedine slovo, a to NE), moc mi nerozumi co po ni chci, nema rada nove veci co se tyce lahvicky ( furt pije ze savicky), nezvyka ale kousat umi, s detmi si nehraje ( ale kdyz prijde dospela navsteva tak ma radost), nehraje si s hrackymi tak jak ma- panenka, auticko... ( ted nedavno se naucila skladat kostky z kominu), toci koleckem, nesnasi kresleni.
Asi tak, jinak je ale hodna, skoro vubec nezlobi, hrozne tuliva, usmevava, nove prostredi ji nevadi, horne zarliva...
Cekani na vysetreni mi nevadi (nervy mam uz od jejiho roku, protoze mi v tu dobu doslo, ze se nevyviji tak jak ma), si rikam, ze driv nez ve 3 letech stejne nechci aby ji nekdo diagnozu stanovil, muze se neco i zmenit. Praveze taky chci vedet jak s ni pracovat, tak jsem nedavno kontaktovala ranou peci, snad nam to pomuze.

nikoleta07
5. únor 2015

Ahoj holky,jsem z Plzně,mám tři děti a nejmladší,4,5 roku má opožděný vývoj řeči. Chodíme na logopedii od 3 let,samozřejmě psychologické,neuro atd. máme za sebou,všude v pořádku. V lednu nám dělali vyšetření na vývojovou dysfázii,test vyšel přímo na hranici,takže mi dr nebyla schopna říci,zda ano či ne. Zároveň nám doporučila odstranění nosní mandle,že jí má syn velkou. V noci nechrápe,ale je fakt,že mu nejde moc smrkat a huhňá. Máte někdo zkušenost,že odstraněním mandle se řeč výrazněji zlepšila.Prý se i zlepší vyslovování některých souhlásek..Díky za odpověď🙂

krystalka
5. únor 2015

@nikoleta07 - ahoj, tak ta velká nosní mandle opravdu může ovlivňovat hodně věcí - nejde jen o výslovnost, ale zvětšená mandle většinou způsobuje i trošku horší sluch, takže nemusí některé hlásky slyšet správně, foniatrička mi taky třeba říkala, že když dítě dlouho dýchá jen pusou, tak to ovlivňuje časem i postavení patra a zubů, což samozřejmě řeči taky moc nepomůže....můj téměř 7letý syn má expresívní dysfázii a taky měl mandli velikou, nemohl už tenkrát ani smrkat, při jídle se pomalu dusil, když nemohl dýchat pusou....ale on tedy i v noci občas chrápal a měl už i takové dechové pauzy, takže musela ven, i když jinak nemocný nebýval a ani problémy se záněty uší nikdy neměl (což mandle často způsobuje)....po vyndání najednou pořád chodil a že tady něco voní (smrdí), mohl se vysmrkat....ale jelikož ji měl zvětšenou docela dlouho, tak jsme pak museli hodně trénovat dýchání nosem, protože už byl hodně zvyklý dýchat jen pusou.....ale na to nám logopedka poradila různé hry a fígle....a zlepšila se i výslovnost, předtím třeba N nemohl skoro vyslovit....takže u nás to pomohlo....byli jsme na vyndání v necelých 5 letech....

nikoleta07
5. únor 2015

@krystalka -tak to náš vše cítí velmi dobře,jak jsem psala ,nechrápal nikdy,nemocný není nijak extrémně často nebyl,ale to huhňání je docela výrazné a ta výslovnost..za poslední půlrok se výrazně zlepšil,ale já asi nejsem moc objektivní,rozumím mu 99% všeho,to jedno procento dotahuje starší bráška,ten je brilantní tlumočník.No,uvidím,já si od toho zákroku dost slibuji,ale myslím,že úplné srovnání té řeči to nebude.Od září půjdeme do logopedické školky,doteď jsme byli v normální,státní školce,kde přeci jen ten blok mezi dětmi a Matýskem je. Nejsou na něj nijak zlí,ale nevyhledávají ho při hrách atd. a on z toho bývá občas nešťastný,protože je hodně družný a komunikativní.Co se té dysfázie týče,on mi rozumí úplně vše,nejde mu moc počítání,barvy často motá,hlavně ta výslovnost je špatná. No,uvidíme.Ještě se zeptám, zákrok mandle,jak to probíhá,co po narkoze dobrý?

peggy722
5. únor 2015

@zyoma Je pravda, že Ela byla mistr mim. Pantomimu používala ještě do nedávna, dneska už se to snaží říct slovně. Už chápu to podezření na autismus. Tu Ranou péči si tu holky hodně chválí. Tak se to u vás trochu posune, třeba Nováková dává dysfázii až ve čtyřech letech. Dítě s těžkou receptivní dysfázií vypadá hodně podobně jako autík. Jen s tím rozdílem, že u dysfatika ty auti rysy postupně vymizí.

zyoma
5. únor 2015

@peggy722 ja furt neztracim nadeji, ze ma tezsi dysfazii, ale mozna doufam zbytecne... Je to oproti Ele hodne velky rozdil?

krystalka
5. únor 2015

@nikoleta07 - tak jasně, úplné srovnání řeči se asi u dysfázie tak najednou čekat nedá...ale pomůže to dost...syn chodil do speciální školky, logopedická tu v okolí nebyla....a chtěli jsme nějaký menší kolektiv, tady jich bylo jen 10 a školka fakt super, moc mu to pomohlo, teď chodí do první třídy do logopedické a je jich tam jen 8...takže taky fajn.... Jinak zákrok byl v pohodě, ráno v 7 jsme nastupovali do nemocnice, v 11 šel na sál, kolem 14h ho zkontroloval doktor a v 18h jsme frčeli domů 🙂 , kromě těch asi 45 minut na sále jsem byla celou dobu s ním, nejhorší bylo, nějak ho zabavit při tom čekání, nemohli od půlnoci jíst ani pít a samozřejmě se dožadoval pití a jídla....před operací dostal nějaký oblbovací sirup, takže to tak nějak vnímal v pohodě, to probouzení z narkózy je trochu horší, většina dětí tam dlouho plakala, než usnuly, ale syn měl v té době ještě dudlík na usínání, tak jsem ho vzala s sebou a hned mu ho dala, uklidnil se, na hoďku usnul a pak už byl úplně v pohodě, odpoledne si tam hrál v herničce, dostal oběd i sváču, koupili jsme mu zmrzlinu, koukali na pohádky a večer domů....naštěstí mu nebylo nijak špatně, ani žádné komplikace nebyly, druhý den už jsme ani nevěděli, že někde byl, normálně si hrál, jenom jsme ho hlídali, aby nelítal a nepil a nejedl něco hodně teplého.... Z celého dne v nemocnici si dodnes vzpomíná hlavně na to, že tam měly pěkný barevný postýlky 🙂

zyoma
5. únor 2015

Mate nekdo zkusenost s logopedkou Safrankovou?

nikoleta07
5. únor 2015

@krystalka - ty jo,tak to bylo vcelku v klidu,kéž to budeme mít podobně.Já dám pak vědět,ok?Své dojmy..🙂Díky za moc za vyčerpávající odpovědi🙂

peggy722
5. únor 2015

@zyoma Bohužel je to velkej rozdíl. Nám Nováková řekla, že než půjde Ela do školy, tak bude v pořádku. Možná nějaký dys poruchy budou, ale to zatím nikdo neumí říct. U těžký dysfázie třeba děti pořádně nemluví a nerozumí ani v deseti letech 😢 . Je to těžký. U Eli bylo vždycky vidět, že komunikovat chce a že dělá co může, aby nám něco sdělila a jak jí to strašně štve, že jí to nejde. Proto se taky ještě do minulýho roku stranila dětí. A teď je ve školce strašně spokojená, děti jí mají rády a ona je. Má tam kamarády. Před rokem scifi. Takže neztrácej naději, ještě je pořád malá. Ale já bych to asi nevydržela a šla bych k psychologovi už teď.

zyoma
5. únor 2015

@peggy722 no taky ze jsme u toho psychologa byli 🙂 akorat nespravneho... Takze chci asi pockat na tu aplu, mala taky neni nadsena z tech vsech doktoru, tak ji nechci tolik trapit. Staci, ze chodime k nefrologovi a urologovi. Mala mela operaci ledviny kdyz ji bylo 5 mesicu, tak jsem ten vyvoj pricitala tomu, ale tim to uz asi nebude...

peggy722
5. únor 2015

@zyoma Ela taky doktory moc nemusí, ale lepší se to. Dneska měli ve školce paní zubařku na návštěvě a dokonce i tu pusu tam otevřela. Ledvinou to asi fakt nebude. Do hlavy těm dětem nevidíme, takže kdo ví, co se jim v tom mozku děje. Dobrejch psychologů je bohužel málo. Já jsem si tu nechala poradit než jsem se někam objednala to my máme výhodu, že jsme y Prahy, protože skoro všechny holky tady stejně jely do Prahy. Já tě chápu, já jsem ještě před rokem byla z Ely úplně na prášky.

petra4040
5. únor 2015

@nikoleta07 S mandlí neporadím, ale prosím tě, ke komu v Plzni chodíte? Kdo mu dělal testy na dysfázii - psycholog nebo logoped?

teravo
5. únor 2015

@zyoma Ahoj, my k Šafránkové chodíme. Původně kvůli dceři, která má hypotonii a i ty svaly kolem pusy měla takové ochablejší, hodně slintala a hůř kousala, dělala s ní orofaciální stimulaci, teď s ní řeším i syna, on nemá vyloženě OVR (budou mu 3 a mluví normálně v souvětích, skloňuje, používá správně osoby), ale má zvláštní intonaci, divně posazuje hlas, dělá ve slovech pomlky, prostě je ta řeč taková divná.
Zdá se mi dobrá, umí pracovat i s hodně malými dětmi, a myslím že k ní chodí i třeba autíci...moje děti s ní spolupracují moc hezky (ale nejsou autíci, teda dcera určité ne a syn doufám, že taky ne, i když je takovej svéráz).

jankamaminka1985
Odpověď byla odstraněná
Zobraz
giraafje
6. únor 2015

@zofka44 No nám pořád logopedka říkala, že máme rozšiřovat slovní zásobu - tak jsme popisovali obrázky, fotky, ... Ted už čteme i knížky. Viktor už se třeba i sám opraví, ještě nedávno říkal "chceš" a ted už "já chci". Ted už jsme na logo dlouho nebyli - kluci mají ty neštovice. Nebo nám třeba dávala tipy, jak trénovat předložky, to mi přišlo dobrý. No, jak píše @mvmk: prostě do toho musejí dozrát. 🙂

zyoma
6. únor 2015

@teravo a jak jste se k ni dostali jestli se muzu zeptat? My bychom tu terapii zrovna potrebovali, dcera nezvyka... A dela na pojistovnu? To jsem rada, ze jsem nasla nekoho, kdo ma zkusenosti, na internetu jsem o ni nemohla nic najit...

zyoma
6. únor 2015

@peggy722 no rika se, ze nejlepsi je Krejcirova, ale my se k ni asi nikdy nedostanem ☹ nemyslela jsem primo ledvinou, ale 4 hodiny narkozu a plno oblbnovaku...

uidk8333
6. únor 2015

@giraafje můžu poprosit o tip, jak trénovat předložky? Nějak jsme na to uvízli....

peggy722
6. únor 2015

@zyoma Tak zkuste Junkovou nebo Novákovou. U Novákový je to ca dva měsíce čekání a používá stejnou diagnostiku jako Krejčířová. Tak 4 hodiny narkozy není určitě nic moc, ale asi tohle by to nezpůsobilo.