Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
2. led 2011

@wsmoulinkaa no tohle je naprosto normální chování v tomhle věku...Tygr někdy provokuje i ted 😝 tak rozhodně rozumí těm základním věcem, to je porozumění asi na 15měsíců, což není zas tak hrozný opoždění u vás 😉 to jsou tři měsíce...to je prd... fakt bych jenom komentovala a komentovala, a třeba to porozumění fakt přijde 😉

kacici
2. led 2011

@sisstin Jdeme v patek na 15.00. Ale nekdy bych si mohla domluvit hlidani Natalky u pani 😉 . Prijet do Pardubek rano na logo a pak se muzeme sejit ve meste 😉 Jen se priznam ze se moc v Pardubkach nevyznam,kde by byl nejaky koutek pro deti 😅 Musela by jsi me navest 😉
Jinak Terezka dela pokroky,sice pomale,ale dela.Zacala nam skladat puzzle 😵 ,pro me obrovska radost,jen ty barvicky nas teda trapi fakt hodne - trava je zluta,obloha cervena apod. ☹ Nepomaha nam ani Duha - hra na barvicky,jedeme ji kazdy den,ale po 10min se zacne desne moc vztekat a uz ji to nebavi.Ona moc dobre pozna co ji jde a nejde a to je pak prusvih 😅 Trosku se ted desim skolky,takhle jsme spolu pracovali kazdy den neco,ale pak prijede unavena a hl. protivna.
Holky zitra slibuju doctu vice 😉 ,koukala jsem ze jsou tu nove maminky 😉 ,je hrozne moc fajn,kdyz nekdo poradi novy trik na ty nase deticky 😉 ,moc me pomaha ze v tom nejsem sama 😅 a kdyz ctu pokroky u jinych verim tomu,ze toho taky dosahneme 🙂

wsmoulinkaa
2. led 2011

a mám známou...kluk ji začal codit na 22měs 😕 začal mluvit taky dlouho, dlouho byl v kočáře možná až do 3,5let...nechtěl chodit, když jsem k ní přišla na kosmetiku, byl stydlivý, visel na mamce a seděl na místě ani se nehnul a nikdy jsem ho neslyšela mluvit....když jsem na něj koukla, dycky se mračil....nikdy jsme se teda nebavily o tom jestli je či není jiný....mě přišel stydlivý, nechtěla jsem se ptát...ted je od 4let ve školce, potkala jsem ji a prý dobrý...hmmm

sisstin
autor
2. led 2011

@smardik ono to slovo postižený 😉 je takový ošidný...on si každej představí postižený dítě, že to na něm musí bejt hned vidět, že je to nějakej chudáček bez ruky nebo s mentální retardací atd. 😉 Mně to taky jako nejde moc přes pusu říkat, že je Tygr postižený, ale prostě zřejmě má vývojovou vadu řeči, což se mezi postižení řadí 😉 stejně tak se tam řadí i ten Aspergerův syndrom, ač ty děti mívají velmi často vysoké IQ, vypadají normálně...ale i ten deficit v sociální složce je postižení...

to je asi stejný jako slovo retardace( opoždění), to si hned každej představí bůh ví co, přitom nějakou formu lehké retardace určitou dobu ve vývoji má hodně dětí 😉

ty se mu věnuješ pěkně, podle mě víc toho neuděláš, a jak se to bude vyvíjet, to je zatím ve hvězdách 😉 rozhodně v tom dubnu už bych to řešila, základ je to psychologický vyšetření od Krejčířový...a pak se uvidí, co dál.... oni pediatři tomu vesměs moc nerozumí, ty informace mají kusé...fakt tomu někdy víc rozumí rodič, který si to se svým dítětem prošel, který se o to zajímá a hlavně má ten prožitek na citový úrovni 😉

wsmoulinkaa
2. led 2011

@sisstin uvidíme....jdu do hajan holky...tak se mějte zatím krásně a podrav vašim broučkům 😉

kacici
2. led 2011

Jo ale zacinam mit pocit ze Terezka je strasne moc od 3 let uzkostna,vseho se boji a hl. si stale stezuje ze ji neco boli 😕 Dneska me rikala,ze do skolky nepujde,ze se boji 😔 . Treba dnes cestou sankovat celou dobu probrecela,ze nechce,ze ji boli zadecek,pak bolel prsticek. Nakonec byla spokojena,ale zacina nam delat tyhle sceny ohledne toho ze nechce nikoho jineho nez me maminku ☹ Tak nevim i Ales prohlasil ze desne moc knoura a breci,takovy mensi sok,predtim furt kricela a vztekala se 😅 Meni se ji osobnost fakt neuveritelne - je hodne labilni 😒

sisstin
autor
2. led 2011

@kacici tak kde je nějakej koutek pro děti, to budu muset zjistit taky, páč my takhle nikam nechodíme...Tygr by to asi nepřežil 😅 😅 😅 jinak ty barvy bych neřešila, s tím mívají delší dobu problémy i "normální" děti 😉

sisstin
autor
2. led 2011

@kacici ono s Tygrem to není jednoduchý v tomhle...on takhle nikde nevydrží, že bych šla jako na kafe a on by si hrál v koutku nebo seděl vedle mě, to neexistuje 🙄 s ním se furt musí někde chodit 😝 proto já radši, když můžu na nějakej sraz, tak jdu bez něj...páč s nim fakt posedět nehrozí 😖 jinak Tygr má úzkosti od narození, jednu dobu to bylo docela peklo, teď je to teda tak nějak jakž takž...ale stejně je má 😒

smardik
2. led 2011

@sisstin pro mě Tomášek šikovný at si lidi myslí co chce,jen je trošku pomalejší ale jeho čas přijde 🙂 a jestli bude třeba chodit na logopedii, k psycholovi nebo kdekoli jinde prostě budeme chodit, jen vím že u nás asi trošku bude problém s logopedií protože i když já se za to hodně stydím neumím R, chodila jsem dlouho dlouho na logopedii,cvičila ale nenaučila jsem se to ale chci začít chodit tak snad to zvládnu a naučím se to

a ještě k tomu koutku pro děti my chodíme a v pohodě, Tomík se chvíli drží u mě ale pak se rozkouká a nepotřebuje mě, minule mi tak zmizel v jojoparku

gtver
2. led 2011

ještě jedna věc, co u nás nastala: Vypadá to, že malej má na Lvíče pozitivní vliv, tottiž Lev strašně rád vysvětluje a poučuje, to dělal vždycky i jen žvatláním a posunkama. No a teď má výbornej objekt, pořád malýmu něco ukazuje a vysvětluje. Ovšem ono to nese ovoce i tam, kde bych to nečekala 😅 Ukazoval Bucíkovi hrneček s Krtečkem a říká: "Ájo, krtek, krtek!" a male na to: "Ktek!" 😅 😀 😀 😀 Takže vedle táta a ham se mu rozšířila slovní zásoba 😅

sisstin
autor
2. led 2011

@smardik no tak mezi námi, Krejčířová r neumí taky 😉 😝 a jaká je to kapacita 😀 v tom Logu učí i dospělé, a prý s velmi dobrými výsledky 😉 jinak mně Tomášek přijde taky šikovnej, není to nic hroznýho...a i kdyby nááááhodou tu expresivní dysfázku měl, tak se tím svět nezboří...to se dá prostě vymakat, a pak už nikdo nepozná nic 😉

@gtver tý jo, mladej teda zase jako mluví vcelku brzo 😀 brácha je tahoun 😵

smardik
2. led 2011

@sisstin no uvidím jak ho mám učit když tak správně mluvit když to sama neumím,musím zamakat hlavně na sobě teda

dík za podporu jsem ráda že tu taková diskuse je a že v tom nejsem sama,hned jsem klidnější 🙂 a zase se zítra ukážu ale ted jdu spát jsem zvědavá jaká bude noc, dneska spal Tom po hodně dlouhé době a neustálém buzení se na mlíko celou noc tak by to mohl zopakovat,ještě Honzíka to naučit- u něj spaní posrala operace

sisstin
autor
2. led 2011

holky, nám se zas posralo UPC..takže mi jdou asi 4 programy a půlka z nich zrní 🙄

já jdu taky, bude Zemřít mladý...mám PMS, tak si pořvu...brou hou 🙂

vojtisek2007
2. led 2011

ahoj holky, stěhovali jsme se ☹ takže dočtu a písnu 🙂

wsmoulinkaa
2. led 2011

Jak vznikne autista?
Je to už dvanáct let, co se narodil můj syn Kryštof.

Byl miminko jako každé jiné. Jeho vývoj byl ale trošku jiný než u starší dcery, nechtěl dělat nic, co by podle tabulek v určitém věku měl. Paní doktorka radila nepanikařit, čekat, on to dohoní, je jen pomalejší. Já, ale jako správná hysterická matka, jsem si vydupala vyšetření v rehabilitačním stacionáři a následné cvičení. Rehabilitační sestry mi řekly, že Kryštof je miminko zdravé, ale opravdu dost líné, a začly s ním pravidelně cvičit a my doma taktéž.

Všechno dohonil a ve třech letech šel do školky. Pravdou je, že na školku nebyl zralý, děti měl rád, ale byl dost citlivý a na mě fixovaný. Jelikož jsem nastupovala do práce, dala jsem ho do nejbližší školky, bohužel taky nejhorší. Proplakal celé dopoledne, po obědě ho brávala babička, učitelky na nás řvaly, že se neumí zabavit, chodilo to tam tak, že děti si hrály a učitelky seděly u stolu, jediná výjimka byla, když se šlo na zahradu, tam seděly na lavičce. Takže následovala výměna školky, vyprosila jsem si školku, kam chodila dcerka, a byla jsem tam vždy spokojená. Bylo to sice hodně z ruky, ale raději jsem si přivstala, aby byl Kryštof v pohodě a taky byl - po týdnu začal ve školce spát a celkově ji snášel dobře, byla to zásluha všech a hlavně paní učitelky Jany, která si ho vzala pod křídlo. Byl dítě hodné, i když hodně tiché, neuměl se sám prosadit a právě ona ho uměla nenásilně zapojit do společných her.

A co se stalo? Nic, kromě toho, že jsem chtěla chránit své dítě. Od malička jsem byla vedená k důvěře v lékařskou vědu, oni studovali, všechno vědí lépe, takže co jiného zbývá než slepě poslouchat. Dceru jsem měla naočkovanou vakcínou proti hepatitidě A a B, tak jsem se rozhodla naočkovat ve čtyřech letech i synka, bylo to na doporučení lékařky, kromě toho v TV zrovna běžela kampaň, jak moc jsou děti ohrožené a jak nezodpovědné by bylo je neochránit. Tak jsem chránila. Krátce po druhé dávce začal Kryštof napadat na levou nohu a večer dostal silné bolesti, plakal a křičel, takže jsme okamžitě jeli do nemocnice, kde udělali rtg, ale nic nenašli a poslali nás domů s Panadolem. Hrozná noc, kterou syn proplakal, Panadol vůbec nezabíral, brzo ráno jsme jeli zase, to už jsem rázně požadovala pořádné vyšetření, kterého se mu dostalo a zjistil se výpotek do kyčelního kloubu. Samozřejmě jsem se ptala proč, neprodělal infekci ani nespadl. Lékař se mě rovnou zeptal, jestli byl očkován tou a tou vakcínou, když jsem řekla ano, odpověděl: "Tak to je ono, máme tady toho víc". Zůstala jsem jak opařená. Proč mě dr.neupozornila, že je to častý nežádoucí účinek? Proč to neříkají v reklamách? To bylo poprvé, kdy byla moje důvěra v lékaře otřesena.

Dále následovaly čtyři měsíce léčení, naštěstí bolesti trvaly jen první dva dny, ale byly to dny nekonečné, každá manipulace s ním mu bolesti zhoršovala, jedl v leže, čůral do PET lahve. Po dvou dnech mu bylo dobře, ale nesměl se na nožičku postavit, dokud se voda nevstřebá, takže čtyři měsíce na lůžku, v křesle nebo po venku na půjčeném kočárku. Zůstala jsem s ním samozřejmě doma, takže finančně jsme to také hodně pociťovali. Zajímavé bylo, že celé čtyři měsíce jsem neplakala, pořád jsem něco dělala a vymýšlela, abych mu ulehčila, asi jsem působila necitelně, protože zatímco babičky plakaly, já jen běhala kolem a vůbec mi to nepřišlo. Když se uzdravil, tak to na mě dolehlo a já plakala dva dny v kuse, doteď když si na tu dobu vzpomenu, pláču, jak tam ležel bezmocný a v bolestech. Když už byl zdravý, šla jsem zpátky do práce a on do školky. Je pravda, že stále na nožičku napadal, ale lékaři mi to vysvětlili tím, že je to psychické, že se bojí na ni došlápnout, protože si pamatuje bolesti. Uběhl rok a problémy s chůzí byly stejné, kromě toho se zhoršila jemná i hrubá motorika, Kryštof byl více uzavřenější, skoro úplně ztratil oční kontakt. Objednali jsme se tedy na neurologii, kde mu diagnostikovali ADHD, ale zároveň jej odeslali na psychologické vyšetření. Paní psycholožce se to nezdálo a po mnoha vyšetřeních padla konečná diagnoza - atypický autismus. Dnes je Kryštofovi dvanáct let, mám ho ráda jako každá matka má ráda své dítě, nevadí mi, že je " jiný", jenom se ptám, jestli to takhle muselo být, zdá se mi, že ne. Mimochodem, kyčelní kloub je trvale poškozen. Děkuju všem, kteří přečetli až dokonce a moc nestrhejte styl, nejsem spisovatelka, jen jsem chtěla napsat náš příběh.



wsmoulinkaa
2. led 2011

to jsem zkopčila ☹((

grisgot
3. led 2011

@sisstin Moc ti děkuji za odpovědi..!! Apla mě nenapadla..jsme jakoby "v začátku". Pochopila jsem, že má problém v sociálním kontaktu s jinými dětmi, tak jsem ho zkusila dát do soukromé školičky..je tam jen 7 dětí a chodil celý šťastný měsíc a půl na dvě dopoledne v měsíci. Paní učitelka byla velmi laskavá..sama si všimla jeho problémů a vycházela mu vstříc..nenutila ho do kolektivních her, se vším na něho šla pomalu. Jenomže jednoho dne se syn seknul a prohlásil, že už tam nikdy nepůjde..on má takové záseky, kdy se uzavírá do svého světa a je těžké se k němu dostat ☹ přemýšleli jsme s učitelkou, co se stalo, ale prý nic..
Nenutím ho, aby tam chodil, to je jasné..ale bojím se, že teď bude mít stejnou antipatii na jakoukoliv školku..nevím, jak to zlomit.
Díky za odkaz na www..zkusím tam Ridwen najít..

eleonora
3. led 2011

Ahojky holky
tak Martínek šel dneska do školky a ve čtvrtek jdeme na kontrolu do poradny tak doufám, že bude vidět změna v krátkodobý paměti. Abecedu zvládá už dobře i sám a přijde mi to pro něj moc jednoduchý tak budu muset vymyslet nějaký težší úkol.

@wsmoulinkaa to je hodně moc smutnej příběh. já sem děti nechala naočkovat jen základním očkováním a nic navíc sem nedala, naše drka to moc neschvaluje.

Dneska sem byla u zubaře a to byl zase masakr 😢 mi to musela uspat a pak odřezávat dáseň mi přerostla přes zub a takym i vyčistila kanálky brrr

grisgot
3. led 2011

@wsmoulinkaa ☹ ☹ ☹

sisstin
autor
3. led 2011

čau holky 😉

@grisgot na tom webu by měl být seznam uživatelů, nebo cosi takového, podle toho bys jí měla najít 😉 předpokládám, že syn s mluvením problémy nemá, že mluví jako kniha 😉 on bude mít určitě IQ ve velkém nepoměru k EQ 😉 jinak jaký má zvláštnosti v chování? Syn teda taky zrovna není extra společenský, bude to mít těžké, od psycholožky máme povahově dané vyšší sklony k úzkostným reakcím, nicméně sociálně je k věku 😉 fakt záleží, jak je to AS silné...někdo má potíže jenom lehčího charakteru, znám holčinu s AS - má normálně dítě i rodinu...někdo je na to holt hůř a potřebuje dohled celej život...blbé je, že AS je opět vyřazen ze všech dávek a výhod 😒

@wsmoulinkaa takových příběhů je bohužel hodně....ono i ten atypický autismus může vznikout až po třetím roce života 😉

tak my byli dneska po tejdnu konečně dlouho venku....zvládli jsme premiéru s čůráním do sněhu 😅 😅 😅 , pak si v Afi paláci na mně vyžebral Percyho - takže jsem vymázla tři stovky 😝

ted jsme přišli domů, a dělá s dědou fritátové nudle - normálně už je udělá skoro sám a pamatuje si, že se do toho dává mlíka a mouka 😅 😅 😅 musí ho děda naučit, já vařit skoro neumim 😅 😅 😅 😅

smardik
3. led 2011

ahoj holky kluci mi spí tak jdu chvíli nahlídnout co píšete

já mám kluky naočkované na povinné očkování+navíc prevenar, tot vše a nic dalšího neplánuju, možná neštovice kdyby je kluci nedostali třeba do 10,11Let tak bych pak u nich uvažovala ale jinak ne, já sama mám navíc klištovku protože tatka s tím měl a má dost problémy takže jsme si ji nechali dát, takže to možná taky dáme ale to až později, dr. říkal nejdřív ve 3letech takže časem uvidíme

dalea
3. led 2011

@grisgot Ahoj ,ja mam dcerku asi tak staru ako je tvoj maly,v marci bude mat 4 roky a tiez je u nej podozrenie na AS 😉 😒 Lea teraz zacina odpovedat na otazky -preco?,doteraz to nevedela 😅 A dnes mi az smiesne bolo,poobede ked sa zobudila,zacala plakat,ale az skriekala,tak som sla k nej a pytam sa jej-Leuska,preco tak places a ona mi hovori-Lebo,lebo sa mi snivalo,ze som nahnevana 😀 😎 A dost ma to aj prekvapilo,pretoze som si myslela,ze nevie,co to je snivanie 😕 🙂 Tak je nam teraz doma fajn,ziadne problemy,ale normalne mi je zle z toho,ked si pomyslim,ze o chvilu pojde do skolky a zase tam bude robit cirkus 😝 Ona je podla mna uz tak naucena,ze akonahle pride do skolky,je ako utrhnuta z retaze,oni to riesia,jej sa to paci,ze si ju vsimaju a mam obavu,ze kvoli tomu to bude robit vzdy ☹ 😕 Normalne mam z toho depku 😨

grisgot
3. led 2011

@sisstin Odhadla jsi to naprosto přesně..Štěpánek začal mluvit sice dost pozdě..ale když se rozmluvil, tak jsme všichni zírali 🙂 mluvil týden a už používal výrazy jako "velmi příkré schody" 🙂 během pár dní pochopil, co znamená malý x velký, těžký x lehký..co znamená dnes a co zítra..pravá, levá ruka..sedl k počítači a okamžitě věděl, jak funguje myš..že to kolečko listuje stránkami..počítal do dvaceti, naučil se hned všechny možné barvy, fascinují ho tvary (říká mi, mámo čtverec má čtyři strany, trojuhelník jen tři) a to všechno kolem druhého roku. Na úkor toho ale vůbec nechápe, když je někdo smutný nebo proč se směje, co je to radost? Kolektivu se vyhýbá, hraje si od narození sám..staví autíčka do řady, kostky dle barev a velikostí..musíme dodržovat režim (jídlo, spánek)..má třeba problém když jdeme na procházku jinou cestou než je zvyklý..na návstěvu s ním je vždycky risk..má takové až záchvaty, kdy se uzavře do sebe..měli jsme problém i s tikem v očích (chodili jsme na neurologii) a když je ve stresu, tak špatně dýchá. Bojí se plyšových zvířátek..dokáže opakovat stokrát jednu větu.. A celé je to takové nahoru dolu..chvílemi je naprosto v pohodě a během vteřiny střih a uzavře se.. ☹ Zkrátka..v kolektivu je na první pohled vidět, že je krapet jiný ☹

grisgot
3. led 2011

@dalea Zdálo se jí, že je našvaná??? 😀 To je hezký! Vy už jste školku zkoušeli? Jak to přesně probíhalo?? A proč má podezření na AS?

wsmoulinkaa
4. led 2011

můžete mi někdo vysvětlit....jak může ta vakcína dítěti ublížit? co se odehrává, nebo jaksi to nechápu....proč to tedy očkujou ty lékaři...nebo to není zjištěné jestli to je tou vakcínou??? myslím z toho článku jak jsem vložila....

asi bych těm dětem(opožděnějším) co nejsou úplně oukej nic takového nedoporučovala, být doktorkou...se ji na to zeptám!

sisstin
autor
4. led 2011

čau holky,

@grisgot no myslím, že u vás je to podezření na AS dost oprávněné 😉 ta symptomatika je poměrně těžká, když to třeba porovnou s Leou od @dalea 😉 jinak i ta diagnoza se může během času měnit, zrovna dneska psala jedna holčina, od Kr. měli nejdříve pervazivní vývojovou poruchu s podezřením na atypický autismus, potom sémanticko-pragmatickou poruchu a ted skončili s "jenom" lehkým AS 😉 samozřejmě v rámci jedné poruchy( v tomto případě PAS)

@wsmoulinkaa každá vakcína je potencionálně nebezpečná, kor ty živé 😉 není to tak, že problém má 1 dítě z 5, ale třeba 1 dítě ze sta tisíc 😉 ovšem člověk to pak vidí jinak, když jde zrovna o jeho dítě 😉 MMR je právě vakcína živá, netuším teda přesně, páč jsem se o to začala bohužel zajímat až po 😒 my měli ještě tu "starou" vakcínu, .ten Priorix je prý "vypěstovný" zas na kuřecích embriích 😝 takže by to neměly dostávat děti alergické na bílkovinu vaječnou...fakt tomu až tak nerozumím...jelikož v tu dobu, kdy Tygra očkovali jsem o tomhle nevěděla ani pfn..nenapadlo mě to řešit vůbec, věřila jsem doktorům 😉 😒

je to tak, jak píšeš, ke každému dítěti by se mělo přistupovat individálně, ale bohužel tady je to spíš jak na běžícím pásu..podle očkovacího kalendáře, je ti 15 měsíců? Je, tak šup píchat 😖

smardik
4. led 2011

ahojky

@sisstin jdu na radu, nenapadají tě nějaké hračky co by mohli Tomáška rozvíjet? momentálně u nás asi nejvíc jede lego duplo to si myslím že je fajn jednak stavíme a i se učí zvířátka-říkám mu co je co,jak dělají a on mi je i sám ukazuje a chce at mu řeknu co to je,pak má oblíbenou knížku a ted dostal mozaiku a ta ho baví ale vzala jsem od 1roku měla jsem strach že od 2nezvládne ale tu od 1roku zvládá s přehledem tak na svátek dostane od 2let

daska58
4. led 2011

🙂 možno sa zasmejete, ale držala som materiály jednej firmy na žiarovky s imitáciou prirodzeného osvetlenia v domácnosti. že vraj toto umelé sposobuje u detí rozrušenie a rozne poruchy správania a nespavosti. známi to majú už 2roky a pochvalujú si. priznávam, poznám ich len ako kludných a vyrovnaných ludí. kto vie. a tento IP ndal tiež svoje dieťa očkovať, kvoli nežiaducim účinkom očkovacích látok, ktoré majú devastačné dosledky na zdravie dieťatka ako prínos. zvláštna teoria, ale možno je na tom aj niečo pravdy, len ešte nie je zverejnená 😎

dalea
4. led 2011

@grisgot Tak musim aj ja skonstatovat,tak ako Sisstin,podla toho,co si napisala v poslednom prispevku ma tvoj maly naozaj znaky AS.Ale moja Lea sa praveze nesprava tak,ako tvoj chlapec a napriek tomu ma mozno tu istu diagnozu 😕 Nechcem tu vsetko o Lei prepisovat,skus si pozriet moje starsie prispevky 😉 U nas to zacalo tak,ze okolo 1,5 prestala rozpravat,po 2 roku sa to zlepsilo,ale ma nejaku formu komunikacnej poruchy,nevedela casovat,opakovala otazky,neodpovedala na ne,nevedela sa opytat ziadnu otazku,dnes to uz vie este o sebe niekedy hovori v 3.osobe,iba nedavno zacala pouzivat slovo-ano. Tiez sa rychlo naucila farby,pismena,tvary,prava,lava strana,ma velku slovnu zasobu a v kuse keca 😝 A je velky extrovert,rada sa predvadza,vystupuje,ma aj nejaky ritual napr. ked ide spat,ale nevadi jej,ked ho porusime,takze to asi nebude mat s PAS nic spolocne.Ma rada zmeny,vobec sa nehambi,ona chape aj ked je niekto smutny,vesely a pod.Kolektivu sa nevyhyba,skor naopak,ale nevie sa tak s detmi porozpravat 😕 Ona napr. pride k inemu dievcatku a povie mu,aby si dalo dole ciapku,ak nechce,tak mu ju proste zacne tahat z hlavy.Chce,aby bolo vsetko podla nej.Ked som pri nich a poviem jej,ze dievcatko chce mat ciapku,lebo je mu zima,tak mu ju necha,ale ak by som medzi ne nevstupila,tak by sa rozculovala a tu ciapku jej strhla 😝 Skolku nam odporucali vsetci specialisti,ku ktorym chodime,kvoli reci,ta sa krasne upravila,rozprava pekne,ale nevie tu rec ako keby uplne spravne vyuzivat 😅 Pri nastupe do skolky bol problem,nemohla tam zaspat,buchala hlavou o postel a tak je v skolke iba doobeda.Pomali si tam na nu zvykali,no ale teraz asi od decembra je to peklo ☹ Zacala v skolke vystrajat,strasne vykrikuje,pobehuje po triede,vala sa po zemi,nechce robit to,co ine deti,strka do nich,no hroza 🙄 Ona sa predvadza,lebo tam ma divakov 😉 Strasne sa jej to paci,ze sa tam moze tak blaznit a vsetci o nej hovoria,aspon si to myslim 😉 Puta pozornost za kazdu cenu,aj ked potom na nu kricia,nevadi jej to 😠Aj teraz cez prazdniny sa kazdy den pyta do skolky 😠 Neviem,ako to budeme riesit 😕 Mimo skolky s nou problem nemam,da sa s nou ist vsade 🙂 Este som chcela napisat,ze mne sa zda,ze ju velmi rozptiluje prostredie,kde je vela podnetov,ako napr. v skolke,viac ludi,vela hraciek,vela noveho a ona to nevie tak spracovat a sprava sa ako "blazon" 😕Urcite nieje hyperaktivna,pretoze sa s nou da krasne pracovat,ucit aj viac ako 40 min. v kuse a pri jednej cinnosti,hre niekedy vydrzi aj viac ako hodinu,co hyperaktivne deti nedokazu 😉

sisstin
autor
4. led 2011

@dalea no ono právě existuje i ADHD bez poruchy pozornosti 😉 stejně jako existuje porucha pozornosti (ADD) bez hyperaktivity 😉 takže je možný, že má fakt Lea "jenom" nějaké těžší ADHD 😉

@smardik přemýšlím, přemýšlím...určitě takový ty puzzlíky na souvislosti - ke kytičce přiřadit konývku, k pejskovi boudu atd. 😉 Pak je fajn to vkládání tvarů, i podle předlohy, některé jsou už pro děti od 2let, trénuje si na tom jak názvy barev, tak právě těch tvarů 😉 Toho zajíce v pytli už by taky určitě mohl, přikládat obrázky nebo na stíny 😉 Chytré pero je taky od 2 let, ale to asi ještě spíš ne..mně to přijde na dvouletáky těžký 😕 Pak jsou fajn ty puzzle - půlené hlavy 😉 Magnetické knížky, kde doplňuje magnety na pozadí ( stavba, silnice, letiště atd.). Pak přiřazování obrázků na fotky, je to něco jako Lotto 😉

Mrkni mi do alba 😉 Pomůcky pro děti s poruchou komunikace 😉