Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

petraguerra
12. lis 2010

Sistin tady mivaji Tomase taky,ale vetsinou plastovyho.Mates dostal loni k narozeninam jednoho a ten jezdi na piskani na pistalku,zastavi otoci se....atd se kvuli tomu naucil piskat 🙂Ted zrovna mame obdobi kdy se zacina lip darit a vidim pokroky ,zmeny-me nevadi,ze je tak spozdenej jenom kdyby mluvil to je hned lepsi a veselejsi,kdyz si muzes pokecat a oni se snazi opakovat...atd,Hlavne ja jsem tu sama zadni cesi okolo tak by jsem byla moc rada 🙂 On rozumi tak 50%,dr vcera rikala,ze on hezky kopiruje co clovek dela ,ze to je dobre, jak doufam snad ten autismus tam fakt nebude 🙂

sisstin
autor
12. lis 2010

@petraguerra tak těch 50%, to by fakt odpovídalo 18m 😉 ve 24m už většinou rozumí všemu 😉 hele, to je fakt super..ono to u vás půjde, akorát holt pomalejc no 😉 bude to mít ztížený ještě tím, že je vlastně v cizině...¨jak na něj mluvíte?

petraguerra
12. lis 2010

Sistin mluvim na nej cesky, portugalsky a anglicky-musi v tom mit gulas spoustu veci rozumi spis anglicky nez cesky, ale cestina vede myslim 🙂On je ale fakty linej jsem vcera s nim vecer cetla knizku krtka nevydrzel do konce-letel zapnout tv jsem rekla ne nesmis,koukal zarazil a plizil se k ni ja porad nesmis,uz mel prst na tlacitku a ja delala,ze bulim tak se vratil nezapnul ,ale ke me taky nesel.Zhasla jsem svetlo v pokoji tak uz se cpal do postele ke me-jsem, ho odstrkala do jeho postele on skoro od narozeni spi se mnou 😝 Ten byl jako bumerang hned zpatky a zasek nemu a zase zpatky-dobrych 5minut rikam mu ani me nedas pusu a chces jit ke me hned me jednu dal ,ja-kdyby jjsi me dal jeste jednu muzes spat se mnou a v tu ranu my dal jeste jednu-to poreci urcite rozumi,hlavne kdyz bylo zhasnuto tak ani nevidi naznaky nic v pokoji tma.On hodne dela veci pokud on chce,nic nedava zadarmo.Kamaradka tady byla a te pusinky moc davat nechtel a me tedy dal kdyz jsem si rekla,ale pokud pro nej neco vykonam co on rad tak to me jich par vlepi sam 🙂

sisstin
autor
12. lis 2010

@petraguerra Péto, no u dětí s problémem se doporučuje cizojazyčnost zrušit 😕 nejdřív se prostě musí naučit 100% jeden jazyk. "Normální" děti s tím nemívají problém, ale třeba u dysfázie je to hodně blbý. Ex je Slovák, a nám třeba říkala Krejčířová, že na nej prostě musíme mluvit jenom česky 😉

petraguerra
12. lis 2010

Sistin to tady pujde spatne ja uplne dobre anglicky neumim a zase by jsem chtela pokud se ma Mates naucit anglicky at mluvi dobre ne jako tatar tedy ja 😀 Portugalsky je to obdobny Frana mluvi perfektne ja ne a cesky zase ja perfektne on ne 😖 On jeste se snazi mluvit cesky a je to des si nepamatuje jak top ma rikat a komoli co se da 😀 Mala mala ci ci ci ty potvoro kocici rika kyky ryky cicici 😀 Uz jsem mu asi 1000x rikala ,at radeji mluvi jenom portugalsky, ale ho.no platny 😒

sisstin
autor
12. lis 2010

@petraguerra dítě stejně umí nejdřív jazyk matky( respektive člověka, který je s ním nejvíc) 😉 no je tohle fakt náročné, Mates to má ještě o to víc ztížené 😒

nutelka
12. lis 2010

Ahoj,

Siss, Tygr je šikulín, tipuju, že brzy naskočí první slova. 😉 Dáváš mu ještě někdy ten Pyridoxin, či co jsi mu to dávala? Já jsem na jaře zkusila dávat 1/4 tab. 3 týdny a za dva dny užívání začal opakovat. Teď je otázka, zda-li to bylo přirozeným vývojem, nebo že by to mělo až takový rychlý oučinek se mi nezdá. 🙂 Jsem myslela, že bych mu to zkusila zase dávat, třeba naskočí věty. 😀

Jinak jsem se ptala ve školce, jak se tam chová, jestli se zapojuje, když zpívají. Jak jsou na tom ostatní děti s řečí. Tak mi bylo řečeno, že je jediný, který nemluví. Do říkánek a zpívání se zapojuje, ale je prý to srandovní 😠 , protože jak on neumí věty, (prý si tu písničku/básničku pamatuje mnohdy lépe, jak mluvící děti), tak řekne nahlas jedno slovo, takže je to prý vždy sranda. 😒 No prostě, jestli jste viděly epizodu s Mr. Beanem, jak v kostele uměl zazpívat jen aleluja, tak to asi vypadá. Včera jsem si pro něj šla a v šatně byl chlapeček, vypadal o rok starší a říkal svojí mamině, chlapeček nemluví. Ona říkala, ale mluví...Bylo mi Marti v tu chvíli strašně líto, až jsem musela rozmrkávat zvlhlé oko. 😔

Jinak včera jsem mu pořídila Zajíce v pytli. Ještě jsem teda nečetla návod, ale prozatím tahal z pytlíku a přiřazoval a jmenoval předměty na tu barevnou i stínovou plochu a vše zmáknul. Jo a chybí nám 1 karta. 😠 Hned po otevření jsme to zjistili, jenže do toho vpadla Tereza a vidlička je rozžužlaná, takže to ani reklamovat nemůžeme. 😠

Magnetickou knížku máme taky, jenže jsem ji koupila před rokem, to M. jezdil s magnetem-traktorem po zemi. A teď, kdy bych ji chtěla použít, tak část magnetů je v čudu, anebo jsou zničené a ožužlané. 😒 Asi Ježur bude muset donést další. 🙂

petraguerra
13. lis 2010

Sistin to prave rikaji i ti doktori,ze to nema jednoduchy,ale zase az snad jednou zacne bude vsema 3 coz je k nezaplaceni 🙂 Myslim kdyby on mel starsiho sourozence,ze by byl taky jinde vidim to na tech nedonosenatech co mam kamarady ti vsichni mluvi i komunikuji uplne jinak-lip 😉

Nutelka ja myslim,ze ono jim to ani nejak moc nevadi,ale kazdopadne to neni jednoduchy mezi detma.Ja byla v zari na navsteve u kamaradky-porvali se tam s jejim synem o auto a on ho potom chtel vzit za ruku a dovest si ho kam potreboval,ale ten se ho bal a rval-do toho jecel Mates-radost az na kost .S nama mu to funguje,protoze nemusi nic rikat a clovek mu rozumi,ale tedy v detskem kolektivu -nevim, 😖 Ted jsme byli nekolikrat s detma kde jich bylo vic najednou a byl v pohode i kdyz nemluvi-prislo me,ze jim to vubec nevadi.On je stejne takovej samorost 🙂

sisstin
autor
13. lis 2010

@petraguerra Péťo, tak ono taky těm dětem to nevadí, protože si třeba myslí, že je Tygr mladší 😉 takže prostě takhle, když jsme u někoho na návštěvě, tak to ty děti neřešej 😉 ale pak ve školce, když už vědí, že jsou ty děti stejně staré jako ony, tak to pak už řeší 😉

Tygrovi teda vadí děsně, že neumí mluvit, sám si to uvědomuje a strašně mluvit chce a nejde mu to ☹ ubylo by asi tak 80% vzteků, kdyby uměl mluvit a mohl si říct, co chce. Jako my už toho taky hodně pochopíme z jeho gest a tak, ale ne vždycky a hned 😒 a on pak děsně zuří 😠

jolinka
14. lis 2010

caute

ozyvam sa po dlhsom case, chcela som napisat ako skolkujeme s Kati.
Kati je najhorsie hovoriace a najviac trucovite dieta v triede 😒 co ma zas tak neprekvapuje.

kedze sme ju dali do klasickej skolky, nerobila som si velke iluzie, ze sa budu nejako zvlast venovat jej intelektovemu a recovemu rozvoju. Ked dieta rozumie zakladne pokyny, prisposobi sa rezimu, samo je, oblieka sa a dojde na zachod, jeho zaostavanie za rovesnikmi ucitelky neriesia... Takze co sa tyka rozvoja reci, a uceniu sa jej venujem hlavne ja doma a velmi mi pomaha aj starsia Johi ktora sa s nou vela hra a rozprava s nou a Kati po nej vsetko opakuje, cele vety. Ale to az posledny stvrtrok, dovtedy sa hrali zvlast, Kati si vystacila sama.

Co vidim ako prinos skolky... Kati je tam stastna a spokojna, bude aj zadusat kasel len aby ma presvedcila ze je zdrava a moze ist do skolky. 🙂 A stastne dieta sa rozvija najlepsie. Potom ze v skolke nabehla na riekanky a pesnicky, co dovtedy slabota. Este sa postavi pred komodu a recituje aj 4x po sebe, dokonca na vyzvanie je ochotna predviest sa aj znamym rodine, do telefonu... 😉 Chodia vela do divadla. uz asi 6 x boli, brala som to skepticky ked sme na zaciatku sk. roka vyplacali pernamentku, ze pre Kati to bude zbytocna investicia, ale jej sa to paci, s nadsenim vyprava co videla, ked maju predstavenie. Prinos vidim aj to ze je to vekovo zmiesana trieda. Niekto tu spominal, ze sa toho obava, ale ja v tom vidim vyhody. Mladsie sa ucia od starsich, deti nemenia pocas skolky kolektiv ani ucitelky, v triede je rodinne prostredie, ucitelky ucia deti aby si pomahali. Maju dobre ucitelky, hlavne ta starsia teta Erika je super a vidno na nej ze ma rada Kati aj ostatne deti a vie s nimi...

Inak pred rokom ked mala Kati 3 roky som o skolke ani neuvazovala. Mala som podobne dovody ako aj sisstin to spominala, ze je zbytocne odkladat do skolky dieta co nekomunikuje a nehraje sa s detmi, len by tam prevegetilo den, a doma sa mu vie venovat ovela efektivnejsie, je to lepsie vyuzity cas. Nehovoriac o jej katastrofalnom spravani, terajsie trucovaniu uz je len slaby odvar... 😝

nutelka
15. lis 2010

Ahojky

@jolinka já si myslím, že dítěti s OVŘ může být normal školka ku prospěchu. 😉

@sisstin Siss, pamatuji si, že jsi někde psala, že když při OVŘ už ta řeč naskočí, tak gramaticky vesměs správně? Martínek používá zápory na konec. Např. tata spi ne (táta nespí), Pes oko dva ne (Pes nemá dvě oči). Logopedka říkala, ať ho neopravujeme.

nutelka
15. lis 2010

@sisstin tak jsem si o OVŘ teď přečetla na tvém webu. Takže ta špatná gramatika je i u OVŘ.

vojtisek2007
15. lis 2010

ahoj všem
@nutelka - přesně takhle dělá zápory i Vojtík 🙂 (má OVŘ) ,taky ho neopravujeme, protože si myslím, že mi nerozumí, co po něm vlastně chceme...
a souhlasím, že je pro děti s ovř školka přínos, teda aspoň pro V teda jo, ten od toho září tak naskočil, přímo bleskovým temperm, nevím, jestli bych tohle s ním dokázala já sama doma..idkyž teda ve spoustě věcí je furt mimo - barvy,počítání,....

simalex
15. lis 2010

@nutelka
takhle tvořil zápor i Alexek, pak přišlo např. já ne velký, ty velký a pak naběhla slovesa ve větším objemu. U nás dlouho přetrvávalo: pokud významu věty neuškodí vynechání slovesa, tak ho prostě nepoužíval (jak píšeš Pes oko dva ne).

Podobný vztah má i k předložkám. Teď se už víc snaží a čím dál častěji se s předložkou i trefí, ale v převážné většině je mimo. Oblíbil si např. o děti - je to stůl o děti (myslí pro děti), a když zjistí, že je to špatně, řekne je to o děti stůl (o děti používá ve smyslu dětský). A pak to zase zmizne a normálně naběhne užívání slova "dětský" a pak zase "o děti" a tak pořád dokola 😀 😀 .

@jolinka
joli, já žasnu nad tou Katinou pamětí. Tyhle děti mají lepší vizuální paměť, nakolik verbální paměť je oslabena v důsledku nedostatečného porozumění. Ale je naprosto super, že si třeba to divadlo Kati pamatuje. My chodíme cca 2x měsíčně do loutkového divadla a když se na to snažím navázat a vykládám zpětně, co tam bylo a chci po Alexkovi, ať mě doplňuje, tak to nedává. Ono to vypadá, že si to nepamatuje (nebo tomu třeba dostatečně nerorozuměl), ale asi to bude částečně i problém s výbavnou pamětí (slovo už třeba zná, ale aktivně jej neumí použít, nevybaví si jej, tedy to neumí vyjádřit).

Když jsme byli na dovolené, snažila jsem se Alexka naučit 4 věty, které by mohl lidem o dovolené říkat. Výsledek neuskopokojivý. Z dovolené si pamatuje akorát, že se hotel jmenoval Kotva (a to jsem ho samozřejmě ani neučila), a třeba babičce na otázku "jaké bylo moře", řekl, že "(Č)černé". Tak to mi hlava nebere, protože jsme fakt byli u Černého moře, ale to jsem mu do hlavičky taky nehustila.

simalex
15. lis 2010

@jolinka
@vojtisek2007
Spkkojené dítě je základ a pokud děti chodí do školky s radostí, jistou odlišnost si neuvědomují, nikdo jim to nedává pocítit a to je jen dobře. U nás se normální školka moc neosvědčila, jenže my nejsme asi moc měřítko, protože Alexek nechodí s jednoznačnou radostí ani do speciální školky. Těší se jen na keramiku, jinak to je takové "tak jo, když musíme", a to ještě po ranním boji s vypravením do školky. Ale Alexek by nebyl nadšený asi ani z neljepší školky na světě. Jako já, když jsem byla malá.

Pozitivum u nás vnímám v neustálém pokroku a uklidnění Alexka. Určitě má tuhle raději než tu starou, i když teda někdy tvrdí, že by šel raději do staré. Ale to je jen potřeba změny, kterou v některých věcech vyhledává. V jiných zase trvá na zavedených jistotách. Už jsem to psala, problém začíná být s menším kolektivem bez možnosti většího výběru kamarádů.

simalex
16. lis 2010

@sisstin
siss, chtěla jsem se zeptat na to Logico primo. Myslíš, že to nebude pro Alexka moc lehké? Případně, mohla bys mi doporučit, který balíček karet koupit? Dívala jsem se i Logico picolo, ale to je pro starší děti, tak to asi ne. Já tak nerada objednávám něco, co jsem si pořádně neprohlídla, nebo aspoň někde neviděla...

sisstin
autor
16. lis 2010

Ahoj holky,

@simalex já jsem na živo to Primo ještě neviděla 😉 ale u těch karet je vždycky daný věk, takže pro A. bych brala od těch 4-5roků 😉 ono to zas lehké není 😉 Já to mám v plánu objednat, nebo si to půjčit někde. Ale teď na to nemám prašule, koupila jsem Tygrovi spoustu dárků k Vánocům, a teď už má smůlu 😝 koupim mu zas něco v lednu 😉

jinak u nás úspěch, Tygr začíná stavět puzzle z více částí ( zatím teda takové to dřevěné s úchytkama), ale prostě už u toho sedí, přikládá ty tvary a otáčí si je, jak potřebuje 😀 😀 😀 takže už asi začínáme pořádně puzzlovat 😵 😵 😵

dneska jsme měli jet zas do Prahy za kámoškou a jejím klukem, ale oba jsou nemocný 😖 tak jsme doma 😝

gtver
16. lis 2010

@sisstin ahoj, omlouvám se, že vám se vpadám, ale zrovna na Logico primo bych se chtěla zeptat, chystám se právě pořídit ty karty od tří let, myslíš obecně, že je na to (ve 2 a 3/4roce) brzo?

sisstin
autor
16. lis 2010

@gtver čauvec, no ono je to asi hodně indi vindi. Já mám pro Tygra k Vánocům to Chytré pero, je to od 2-4let. A některý "normální" děti to nezvládají ani ted ve 3 😕 takže asi záleží, jak se ti zdá, že je dítě hodně šikovné 😉 u toho Logica vlastně už musí točit tím kolečkem, aby se dostali na správnou odpověď, a pak když si to otočí, tak se kontrolují správné odpovědi 😉 jako nevím, Tygr by to ted asi nedal, už kvůli tomu, že je tam potřebná jistá motorická zručnost, jíž teda zrovna neoplývá 😝 ale pokud to bude dělat rodič s dítětem, a bude mu třeba i pomáhat...tak proč ne, myslím, že i v těch 2,5 by se to dalo 😉

zkus mrknout na http://www.mutabene.cz tam to mají, a jsou tam i ukázky těch karet 😉

gtver
16. lis 2010

@sisstin díky, já si právě myslím to samé. Nota bene v nejhorším případě do toho "doroste". On Lev šikovnej motoricky celkem je, skládání puzzle taky jde (složí až 24dílkové), souvislosti, přiřazování bez problémů, porozumění perfektní, na věk nadstandardní, eeg naprosto ok, jenom to mluvení... On jakžtakž mluví, slovní zásobu má, ale mívá tendence přecházet do toho batolecího "hatlapatla" 😖 Samostatně vysloví všechny hlásky, ale jak to má spojovat, tak nic moc ☹ Na mutabene, jsem koukala a chystám se právě do Ostrovní (jsem z Prahy, takže to jde kdykoliv) mrknout se "naživo". Chtěla jsem dneska, ale je tak hnusně, že se asi neodhodlám 🙄

sisstin
autor
16. lis 2010

@gtver no tak to bych do toho určitě šla 😉 a prý ty "žvatlací" tendence nejsou zas až tak neobvyklé, nakonec mu nejsou ještě ani 3, tak má nárok 😉

my toho dneska stihli už docela hodně, vstávačka v sedm 🙄 😅 😅 dneska téma procvičování motoriky a čísla 😅 😅

sisstin
autor
16. lis 2010

jo, a ještě jsme šmrdlali s Pastelkama 😅 docela ho to baví, a hlavně pochopí, co má dělat, když mu to řeknu 😝 takže jsme dělali cestičku pro opice 😝 jinak všechno to mám nafocený kvůli blogu 😉 abych tam vůbec měla, co psát 😅

gtver
16. lis 2010

@sisstin ty tvoje fotky jsou vždycky úžasná inspirace. Kdybys to viděla, kolik už toho máme u nás doma 😀 já to teda všechno kupuju, takže průvan ve šrajtofli jak vyšitej 🙄
Ono je to těžké, když má "svůj" den, tak začíná a končí u "aaaaaeeeeeeehmmmmbeeebalalapa" a ukazování a následující dem mi ve stejné situaci řekne "Mamo, Aja plaká!" Jinak víc než dvojslabičná slova prostě zkomolí. V těch lepších případech to vypadá tak, že "opice" je buď opice, slepice nebo čepice. A dneska mi zase futr tvrdí, že vysavač je "ajajač"

sisstin
autor
16. lis 2010

@gtver no zatím to vypadá na OVŘ 😉 ale pokud by si s tím dál vystačil i nadále, tak pak už by to asi chtělo začít chodit někam na logo 😉 možná i ke klinické logo, která umí diagnostikovat 😉

ty jo, u nás je furt těch asi 10 citoslovcí - zvuky zvířat, ají (hají), nam nam..a tím to hasne..a pak na všechno je "adííí" 😅 😅 😅 😅 ale i tak, jako úspěch...páč před rokem z něj nevylezl naprosto žádnej zvuk 😝 sice z "eeee" už mám tik, ale musím vydržať 😅 😅 😅

gtver
16. lis 2010

U nás taky nastal obrovský pokrok asi tak za poslední půlrok, do té doby to bylo stejné, co popisuješ. To jsem byla na mašli, takže vím, o čem mluvíš. I vzhledem k tomu, že se teď docela rozvíjí, je to zatím bez diagnózy, tak doufám, že v tom tempu bude pokračovat.

andreabe
16. lis 2010

@sisstin ahoj 😉 ja iba cumim, ako ide Tygr dopredu a co vsetko uz zvlada! Luky sice priradi farby, da tvary, obrazky na obrazky, pohyblive puzzle z 12 dielikov, da aj jednoduche logicke ulohy ale porozumenie stale o nicom 😝
K diagnoze napisem viac neskor, stale cakam na spravu, sama som zvedava, aky typ dysfazky nam dr.nakoniec dala.
Komunikovat sa ale maly snazi dost, ked mu nieco spadne, tak na mna krici ´´baac, baac´´ - v preklade -´´ spadlo mi to, zdvihni mi to!´´ 😵 Tiez pouziva asi ca 10 citoslovc + vie tie zvuky zvieratiek, inak nic. Viac zacal pouzivat ku komunikacii gesta, stale si nieco prosi 🙂, pouziva rozne gesta, co ho naucili v skolke a hlavne na nas stale rozprava cudnou hatlaninou 😉 Snazi sa opakovat z pesniciek, predvadza riekanky..no clovek by povedal, ze je to uz celkom fajn a potom si v nejakej situacii zase uvedomim, ze mi vlastne prt rozumie a hned ma prejde euforia.. 😒
Tu asi ani nie je ziadna mamicka s takymto typom dysfazky (asi receptivnej, zmiesana to zrejme nebude..)
Ono bud nastane u nas vyvojovy skok a maly zacne viac rozumiet a spolupracovat...inak netusim, ci sa niekam bez toho porozumenia pohneme 😝

sisstin
autor
16. lis 2010

@andreabe Andrejko, ale tak Lukášek je dost šikovný 😉 super, že tam není žádný mentální postih, to půjde všechno hned rychleji 😉 ona ta receptivní dysfázie se jako moc nepoužívá, páč čistou receptivní nemá skoro žádné dítě( je problém s porozuměním, ale není problém s řečí, tudíž dítě mluví tolik, kolik rozumí a někdy i víc 😉 ), pak je teda ta smíšená - ale tam by porozumění nemělo být oslabené tak těžce, tam jde o opoždění zhruba 9-12m), a pak je teda ta receptivní, ale ne čistá...a to by asi měl být Lukášek...

ale co takhle píšeš, tak on tu expresi asi nebude mít narušenou nijak vážně, protože už jako i něco říká, mluví víc jak Tygr...on byl na tom zvukově vždycky líp..tak si myslím, že až doženete to porozumění, tak ta samotná řeč půjde vypilovat rozhodně líp, než u nás 😝

u nás je to porozumění už fakt super, rozumí naprosto všemu, nedělají mu problémy názvy barev, čísel, abstraktních věcí atd., to se dalo fakt do pořádku....no ale ta exprese, to je děs běs 😝 😝 😝

andreabe
16. lis 2010

@sisstin prave preto som zvedava, co budeme mat v sprave 😉 u vas je to aspon jasne, Tygr je uz v podstate za vodou 😉 , Ja som citala, co vsetko uz Tygr dokaze, z tych cisel fakt nechapem, je velmi sikovny, fakt 😉
uz len ta rec, ale kedze pri dysfazke zacinaju deti hovorit kludne aj okolo 4-5 rokov a potom celkom rychlo dozenu vrstovnikov (aspon tak som pochopila tu expresivnu), tak to chce len trpezlivost 😉

Ale porozumenie sa tak lahko dohnat neda, on mi Lukasko fakt ze nerozumie, poviem mu ´´podaj mi loptu´´ a on ti mi stale poda to,co je najblizsie. Niekedy, ked sa veelmi sustredi, poda spravnu vec, ale vecsinou je to o nahode.
Zauzivane veci mi ale rozumie, hlavne cinnosti...ale celkovo je to doslova bieda...no na depku 😝
Moze vobec porozumenie este nabehnut, ak nenabehlo do 3 rokov ako u vas? S tymto som sa zatial nikde nestretla 😕

sisstin
autor
16. lis 2010

@andreabe Andrejko, to se jako neboj, že by nerozuměl až do konce života 😉 samozřejmě to porozumění se taky vyvíjí, ale jde to holt pomalu 😉 u normálního vývoje řeči si dítě dává slovo do pasivní slovní zásoby asi na 3-5x zopakování, u receptivní to je v řádů stovek, někdy i tisíců( u abstraktnějších pojmů) 😉

znám dva kluky s receptivní, jeden má těžkou formu a druhý středně- těžkou 😉 B.je 9, rozumí asi na 5-6let(nevím přesně), mluví jako hodně patlavý tříletý 😉 tuším do 4let nerozuměl skoro vůbec nic, pak se to trošku rozjelo 😉 záleží, jak je ta receptivní těžká....tohle je už je dost vážné postižení, jelikož porozumění řeči ovlivňuje všechny další složky( logiku, abstrakci, i sociálno atd.). Ta těžká porucha komunikace se ze začátku opravdu dá srovnávat třeba s VFA 😉 ale narozdíl od autismu jsou tam teda ty prognozy lepší 😉

Andrejko, to těžko říct, jak na tom Lukášek bude do budoucna...to je to samé, jako u nás...zatím netuším, jak moc těžkou tu expresivní dysfázku má 😉 ono to taky není sranda, už ted v těch 3 letech vidím, že si děti mezi sebou už hodně povídají...a čím bude starší, tím to bude horší 😖 ted jsme ve fázi, že pojmenovává aktivně těch svých asi 10 věcí - tudíž, když vidí ovci, tak udělá bé bé atd. 😉 což je úroveň asi fakt těc 12 měsíců 😝 a pak ty poruch učení a další věci 😖 samozřejmě, když to porovnám, jak na tom byl před rokem, tak to už je úžasný...ale stejně to nevidim zas tak moc růžově 😒 jedině, že by ještě do toho půl roku stihnul i skok v tý expresi, ale upřímně tomu skoro vůbec nevěřim 😝

jinak s těma číslama, on jako pozná jen ten symbol do 10 😉 to má prostě naučený vizuélně, ale samotný počty zvládá jenom do tří ( podej mi jednu, dvě, tři kostičky), jako na obrázku mi fakt třeba 6 motýlků neukáže, pokud tam nebude to číslo napsané 😉

andreabe
16. lis 2010

no ako to popisujes, pride mi to uplne uzasne a pre nas total utopia, ze by mi podal maly na vyzvu 3 kocky 🙂 😵 V tomto Tygr rozhodne predbehol sedy priemer 😉
u nas to bude asi stredne tazka forma, ale je to len moj laicky tip...uplny brutal to zase nie je, rozumie mi veci typu, vyzlec si ponozky, ideme von, jest, pozerat, pusti si pesnicky, oblec sa, vyzlec sa, daj prat ponozky ( do detskej pracky), odloz si topanky, ideme do obchodu, na autobus, pride ujo (maly sa rozbehne k dveram), chod cikat, spat...atd...takychto veci je fakt vela, ktore rozumie, ale take normalne veci ako napr podaj mlieko z chladnicky, tak na to mozem zabudnut 😝 No asi je to o tom, ako pises, kazducku jednu vec a cinnost milionkrat zopakovat, pomenovat a snad sa na to chyti..ale ja tolko prilezitosti, aby som mu napriklad predstavila to mlieko ani nemam 😅 😝