Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gtver
16. lis 2010

@sisstin já se pokoušela nějaké kartičky i kreslit sama... a usoudila jsem, že tím dítě spíš popletu, zvlášť potom, když nerozeznal koně od slona, což mu jinak problém nedělá 😀

sisstin
autor
16. lis 2010

@gtver 😅 😅 😅 😅 😅 no tak já nenamaluju ani domeček, takže já se do tvořeníčka nepouštim vůbec 😅 😅

romana
16. lis 2010

@sisstin nám právě nikdo nic nepůjčí, vyrobit to fakt nezvládnu. zkoušela jsem najít někoho, kdo by mohl kopírovat na karton, ale marně. já zas ušetřím za ty knížky - půjčím to, manžel naskenuje nebo vytiskne a je to zadáčo.
jinak jsme zkoušeli tu pastelku co vy, to byly scény, jede si, kde chce, ... 😒

romana
16. lis 2010

@gtver my jsme zkoušeli to logico primo - koupila jsem tabulku, obrázky jsem půjčila v práci. je to teda tak půl roku, ale ondra to moc nedával. je ale právda, že ve věku lvíčka nedával ani ty puzzle.

gtver
16. lis 2010

@romana díky 🙂 no, uvidím, těžko říct, jak na tom bude. Říkám si, že v nejhorším to dám do šuplíku a vytáhnu později, když to teď nebude zvládat. Je to teda pálka 😒 , ale bude to mít "od tchýně" dala mi právě ať mu něco koupím, že ona se už nevyzná v tom, co má a co ne.

zanna
16. lis 2010

@sisstin ,no ako hovoris dobra je kazda minuta,predpisali nam tebokan,vraj by mal aj po case viac udrzat pozornost ,neviem ci ma niekdo s nim skusenost

evaje
16. lis 2010

@romana Kopírovat na karton? Tak to nakopči normálně a na karton nalep. Já to taky tak dělám. Teda s jinýma obrázkama, ale děláme si taky takto různé pexesa a tak

jolinka
17. lis 2010

simalex

S tym divadlom, zase si nemysli ze kati vyrozprava podrobne dej. 🙂 Oni chodia do divadla na elektricke. Takze Kati vidi na ulici elektricku a krici.
Aha mami vijamos. {elektricka po madarsky villamos} Ja som boja a vijamos. Pani uciteuka soblala a divadlo.
Ja ju opravim. Kati DO divadla. K: Ja som bola ja a divadla. Ja: Co bolo v divadle? K: Divadle bolo vevejicka. Vevejicka bola smutny. Nema mamku... 🙂 U nas v kazdej rozpravke ked niekto place a je smutny, tak jedine preto ze nema mamku... 😉

ale udalosti si casto pamata do velkej casovej dialky. isli sme nedavno po tme v aute po jednej ulici. Zrazu Kati hovori: Auto je pokazene, ujo opravi. Mne az po chvili doslo, ze sme presli okolo servisu kde nam na Velku noc, teda hodne davno vymienali koleso a deti mali zazitok ked ich v aute dvihali zdvihakom...

jolinka
17. lis 2010

andreabe

s porozumenim ci skor neporozumenim reci sme boli na tom podobne aj ked Kati mala lepsiu produkciu reci, rozpravala cca tolko co rozumela, sisstin hovori ze je to vraj zriedkave 😉

Ona sa do roka vyvijala primerane, sikovne usmievave babo, medzi rokom a dvoma sa nam akoby jeden rok stratil. A do dnes sme ho nenasli 😒 Do 2 rokov sa jej takmer zastavil vyvoj, dokonca veci co robila prestala robit naopak pridala autisticke crty, v tom case bola uplne mimo. 13 mesacna hovorila asi 10 slov aj mama, tata, baba co je uplne v norme. 2 rocna 15 slov, ale uz ziadne pomenovania osob, len jednoduche citoslovcia, najzlozitejsie slova boli apm auto a aji ahoj. 2 rocna sa spravala, rozpravala a myslela ako 1 rocne dieta. Nerozumela ani ze osoby maju svoje mena, nikdy sa neotocila na svoje meno ani nereagovala na ine. Na vyzvu daj dala co mala v ruke ale predmet vedla seba nepodala a ist do inej izby po nieco nonsens....

3 rocna uz posobila ako 2 rocna... chapala vyzvy pod sem, ideme do obchodu, daj mi ruku, kupime to a to, viac reagovala na ludi, zacala chodit na nocnik. Rozpravala jednoduche 2 niekedy aj 3 slovne veticky typu. Tato kde si? Osi si papa. {prosim si papat] Misko papa mlieko, zacala sa hrat vedla deti. Neodpovedala na ziadne otazky a ani sa nepytala na nic ani Co je to?

Teraz ma 4 roky a mesiac, a hovori, rozmysla a sprava sa ako 3 rocna {co je uz super vyvoj aj ked rozdiel medzi rovesnikmi este velmi vidno}. Ked je to zauzivana veta s lahkymi slovami, podari sa jej spravne povedat aj 5 slovnu vetu. trebars. Ja budem doma papat halusky. Mesiac svieti lebo je tma. Ty si kupila miskovi lizatko?
Odpoveda uz na jednoduche otazky tupu Ako sa volas? Co bolo v skolke? Ukaze kolko ma rokov, rozprava aj chape jednoduche podmienovacie vety, pyta sa Preco.

Vlastne iba v dvoch oblastiach bola vzdy na urovni svojho veku, to je hruba motorika a kreslenie.

sisstin
autor
17. lis 2010

@jolinka tak u nás to taky tak nějak bylo...do roka dejme tomu normální vývoj, i když už okolo toho 9. měsíce, kdy začínají děti komunikovat, tak u nás nic ( to vím až ted, v tu dobu jsem to nepoznala samozřejmě 😝 ), pak mezi 1-2roky, to se nedělo fakt vůbec nic, naučil se chodit a tím to asi zhaslo 😝 a vlastně pak až mezi 2-3 začaly ty velikánský skoky, kdy nejdřív dohnal ten psycho-motorický vývoj a pak i to porozumění 😝 neřeč nám zatím zůstává, a myslím, že ta expresivní dysfázie už bude konečná diagnoza 😕

Joli, jj, fakt to tak u té dysfázie je, že málokteré dítě mluví tolik, kolik rozumí( to je fakt u té čisté receptivní, ale dítě pak jako mluví dobře, nepatlá atd., sklonuje atd. 😉 a to je fakt hooooodně výjimečné). To stejné porozumění jako mluvení je spíš třeba u sémanticko-pragmatický, VFA a dalších "lehčích" forem autismu...ale asi to taky není pravidlem 😉 ta dysfázie taky není ve všech případech stejná....tady je snad tabulkový případ jenom Alexek od @simalex , ten má teda smíšenou dysfázku jak vyšitou snad se všemi znaky... jinak je to hodně indi vindi...

holky, já se pro dnešek loučím...upekla jsem pizza chleba, napálila DVD, kámošce nezu svatební závoj, který jsem si kdysi koupila v záchvatu toho, že si ex určitě vezmu 😅 😅 😅 😅 a vyrážim na párty...budeme mít Lambrusco, koukat na filmy a žrát pizzu a další kraviny 😀 😀 😀 😀

tak hezký den 🙂

jolinka
17. lis 2010

sisstin

ja uz o tom porozumeni hovorim tak trochu s humorom 🙂

To uz pri tych starsich detoch takzko poznat ktore slovo vo vete doslova rozumeju. Kati uz ma celkom slusnu slovnu zasobu, tak 1000 slov a tak je nase dorozumievanie uz celkom kosate. Hlavne sa uz sustredujem na jej obohacovanie abstraktnymi a vseobecnymi pojmami typu zvieratko, ludia, napoj, ovocie atd... Pocitanie {uz asi par dni spocita predmety do 3] este prednedavnom som pisala ze vsetko nad 1 je styri, plus pilovanie vyslovnosti {nabehlo je uz makke aj tvrde c a z}

Navyse ona ma schopnost si budovat pasivnu slovnu zasobu, lebo vidim to trebars na madarcine ze ovela viac rozumie nez hovori [tam nas to ale netrapi, netlacime vobec na nu}

andreabe
18. lis 2010

@jolinka Kati je velmi sikovna 😉 a napriek tomu, co pises, na tu rec aj bola sikovnejsia ako ostatne deti tu, napr Luky nikdy nehovoril ziadne slovka ani citoslovcia, to sa zacal tak nejako postupne medzi 2- 3 rokom, teraz akoby nastal mierny skok. Stale je to o par slovkach, skor citoslovciach (mama,tata, baba, brm,baac,kuk,...) O nejakych 2slovnych spojeniach, ako to bolo u Kati sa hovorit rozhodne neda 😝 Pametam si tvoje starsie prispevky, ako Kati snad 2-rocna skladala zlozite puzzle a pod, vzdy bola svojim sposobom velmi sikovna 😉

A nas vyvoj veru nebol ani do 1 roka uplne v pohode..maly robil vsetko neskor ako ostatne deti, bal sa detskeho placu, bol hypotonicky, stvornozkovat zacal ako 1 rocny, dovtedy iba sedel a chodit zacal ako 1,5 rocny. U nas bolo vsetko trosku inak a zacalo sa to pomalinky zlepsovat az po 2 roku 😉
Napriek tomu mi nic nebolo vyrazne podozrive, to az v 1a 3/4 roku, ked som zacala riesit..

Auti znaky tu mali asi vsetky deti, od Alexka,Kati atd az po nas 😝 Dolezite je, ze vsetky takmer vymizli, tu asi vidiet ten rozdiel medzi autiz. a VD, ze tu boli tie autiznaky doslova druhotne a hned ako dieta vyvinom pokracovalo, zacalo viac rozumiet svetu, tak pomizli 😵

S tym porozumenim je to tazke, @sisstin ma stastie, Tygr uz rozumie snad vsetko, to sa hned inak komunikuje s dietatom, ked vie, co po nom chces. Ja len dufam, ze sa to u nas tiez zlomi, nadej mi dava hlavne Simca s Alexkom, kde bol na tom vraj A.podobne ako L,ked mal cerstve 3 roky. A ked teraz citam, kam sa dostali, tak mam pocit, ze uz vlastne ani nemaju problem 😵

niekedy depkujem, ale su aj lepsie dni, dnes maly vyvkladal pexeso z 24 dielikov, potriedil farby, na terapii spravne podal z roznych predmetov banan, flasu,pohar...tak mi hned stupla aspon na chvilu nalada a nevidim to uplne cierne 🙂

sisstin
autor
18. lis 2010

@andreabe tý jo, puzzle z 24 dílů 😲 😀 😀 😀 😀 to bude Tygr skládat tak za pět let 😅 😅 😅 my jsme zatím na 4dílným, a to je ještě to dřevěný 😀

nejhůř s řečí je tady na tom Tygr, ten má asi 10 "slov"..o dvojslabičným si můžu nechat zdát... 😝

sisstin
autor
18. lis 2010

jo, my jsme právě přijeli z logo...vcelku slušně tam opakoval, to teda doma nedělá...na nějaký opakování slabik mi z vysoka prdí 😝 tak na příště nám vyrobí další kartičky, téma zvířata a ovoce, zelenina...no a jinak dál ho "nutit", aby mluvil...stačí, aby si z každýho slova vybral aspon jednu hlásku..a tou pak to slovo označoval 😝

jako se zvířátkama, která umí, problém není....to aktivně pojmenovává..on jak něco umí "říct", tak to používá, bohužel je toho žalostně málo a zbytek je "eeee" 😝

andreabe
18. lis 2010

@sisstin to bolo pexeso, nie puzzle 😉 to aj ja tipujem tak za 5 rokov, teraz mame problem zlozit puzzle z 2 dielikov 😅
Ja som mu totiz vytlacila farebne pexeso z 24 casti a k tomu boli nastrihane dvojce, ktore daval vlastne dokopy, to je ovela lahsie ako puzzle a to nehovorim o motorickej stranke, on tymi svojimi prstikmi puzzle zlozit nezvlada, lepsi sa, ale stale je ta motorika velmi slaba 😝
My tu zase asi ´´vedieme´´ v tom neporozumeni 😝

sisstin
autor
18. lis 2010

@andreabe aha, to přiřazování je fajn 🙂 nám to moc pomohlo, už to s ním nedělám, páč je to na něj fakt lehký...ale ze začátku to bylo suprový 😉

on zatím složí to 4-dílný, ta motorika jemná taky nic moc...kdyby nebyl levej jak šavle, tak věřim, že složí i vícedílné... 😝 s tím vizuélním vnímáním problém není, to on by sestavil cokoliv, jenom, kdyby ty prsty poslouchaly, že 😝

kacici
18. lis 2010

@sisstin - chci ti moc podekovat za kontakt na pani Dr. do Prahy - uz jsme s T. objednany 😉
Holky urcite mate zkusenosti,poradte co trenovat s T.,ma ADHD syndrom a ted se to rapidne projevuje s nastupem ve skolce - jak doma trenujete,co jste zmenily a udelaly jinak,moc vam dekuju za rady 🙂 Mam problem ze T. moc nemluvi,takze urcite je opozdena hl. v mluveni,obcas i to chovani neodpovida veku,ale pockame si na nazor dalsiho odbornika. Sice 2 psycholozky ji daly dg dite s ADHD syndromem,ale oficialni papir v ruce nemame.
Spis by me zajimala ta prakticka cast,jak pomoct Terezce,aby na tom byla lip,diky moc

dalea
18. lis 2010

Ahojte,dlhsie som tu neprispela,ale citam Vas stale 😉 Ja som stale vravela,ze Lea ma slabe porozumenie,ale ako tu citam Vase prispevky,tak u nas to nikdy nebolo az take zle,chvalabohu 😕 Napr. rozumie vsetkym vyzvam,co ma urobit,podat a pod.,to zvladala vzdy 😉 Ale tym,ze ona uz rozprava vela a ma dobru vyslovnost,tak vidim,ze ma problem napr. s otazkou-S akymi hrackami sa v skolke hrala.Ona mi zacne odpovedat s -ktorymi detmi sa hrala 😝 My s nou uz normalne bez problemov komunikujeme,pretoze viem,na co mi bude vediet odpovedat,cudzi s nou maju troska problem-napr. jej polozia otazku-Ako si sa mala v skolke? A samozrejme mala nevie o com je rec 😠 Taketo typy otazok su uplne mimo nas 😨 Keby sa jej spytali,co v skolke robila,tak im odpovie 😉 U nas su 2 hlavne problemy-Najvacsi je ten,ze nechape vymennu konverzaciu a kvoli tomu ma problemy s osobnymi a privlastnovacimi zamenami 😝 Este stale niekedy hovori v 3. osobe,musim ju upozornovat,aby pouzivala slovko-ja 😕 Ale uz zacala vacsinou hovorit chcem,mam,budem a pod. namiesto chceš... 😉 Druhy problem je kladenie otazok,ale to uz pomaly nabieha,tak snad to pomali dozenie 😠 Ja uz ani velmi neriesim to,ak vetu povie gramaticky nespravne,upozornim ju,opravi sa a ideme dalej,toto ma uz netrapi,to sa nauci 🙂 Zvlada uz nadradene pojmy,ako dopravne prostriedky,co je ovocie,co zelenina,nabytok,odev a pod.,vsetko co sa tyka farieb uz vie,pozna cisla,ale mame problem s poctom,zvlada iba 1 a 2,napr. ak mi to ma podat 😝 Ale ked vidi na obrazkoch nejake predmety,tak povie spravny pocet do 3 😅 Takisto uz pekne zvlada suvislosti a jednoduche protiklady,sklada uz aj zlozitejsie puzzle,nad 20 dielov a tie obrazky su dost tazke,je tam strasne vela detailov,takze sa aj cudujem,ze to dava 😅 Abecedu pozna uz davno,teraz odo mna chce,aby som jej z pismenok skladala slova a vzdy chce vediet,co je kde napisane 😉 O jej pamati som uz pisala,tu ma genialnu,pozna vela veci z encyklopedii,staci jej raz nieco povedat a uz si to pamata 😉 No a este som si vsimla,ze sa uplne inac sprava vo vacsom kolektive,ako v mensom.Doma a s malym poctom deti-2,3 je uplne v pohode,ale napr. v skolke,ked ju pozorujem,tak oproti inym detom mi pride taka,akoby menej vnimala,troska mimo 😕 Ale to mozno preto,ze ju velmi pozorujem 😕 Ale inac uz nevidim taky priepastny rozdiel medzi nou a rovesnikmi,ako tomu bolo napr. pred pol rokom,uz ich pekne dobieha 😉 Este som chcela napisat,ze je velmi ziva,ale vcelku zvladnutelna,v poslednej sprave od neurologicky mame-zvisena spontanna motorika,znizena lahko koncentracia,ale vo vyvoji pekne napreduje 🙂 Zase som sa velmi rozpisala,musim asi prispievat castejsie a potrosku 😝 😀 Prajem vsetkym pekny den a k pokrokom gratulujem 🙂

sisstin
autor
18. lis 2010

@kacici to je super 🙂 já tam letos poslala snad 50 lidí 😅 😅 ono se často VFA ( vysocefunkční autismus) zaměňuje za ADHD, jelikož ty děti občas "divně" reagují 😉 tím teda samozřejmě netvrdim, že má 100% holčička nějakou formu PAS...ale jak už jsme si psali s tím sdílením pozornosti, nějaké teda ty znaky tam jsou...ale ono to může být spojené i s něčím jiným.... Krejčířová ti fakt řekne na 99%, o co jde...pokud by se teda potvrdila nějaká forma PAS, tak by bylo dobrý se ještě objednat do APLY - sice je to placené, ale dostanete strašně moc podrobnou zprávu a dítě formou hry otestují fakt podrobně, na což u Kr. není čas 😉

@dalea no tak ono to porozumění může být oslabeno různě, že jo 😉 u těch slabších forem smíšených si toho rodič třeba ani nevšimne, jelikož dítě nemluví a jinak vyhoví všem výzvám 😉 to fakt posoudí jenom odborník, jestli to porozumění je opravdu na ten a ten věk 😉 třeba já už si v Tygrových 2,5 myslela, že rozumí všemu...doma problém nebyl s ničím, ale jakmile se ho Kr. ptala na nějaké otázky, tak byl vedle jak ta jedle...takže v porozumění byl furt opožděný tak o půl roku.... ted, když jsme tam byli ve 3 letech, tak už rozuměl naprosto všemu, chápal otázky, určoval směry, barvy atd., a až ted vidím, že to porozumění je fakt tak, jak má být 😉

dalea
18. lis 2010

@sisstin Sisstin,tak oni vsetci ti odbornici,ku ktorym chodime tvrdia,ze porozumenie ma v globale zrele 😅 Problem je asi v tom,ze si niekedy zamiena slova,prislovky-aky,ktory.. Mala problemy so slovnym spojenim-mať rád,ked som sa jej spytala,ci ma rada napr. babku,tak bola mimo kvoli slovu-rada-,ona si myslela,ze rozpravam nieco o jej bratrancovi Radovi 😅 Slova-svoj,seba a pod. nechape vobec ☹

andreabe
18. lis 2010

@sisstin no prave, keby nemal zlu motoriku, tak zlozi aj puzzle 😉 Snad sa ale aj to pohne dopredu.
My zatial fakt iba prikladame obrazky, ale je to fajn cvicenie 😉
@dalea u vas je to porozumenie v pohode, pride mi to, ze mala nechape iba abstraktnejsie otazky...ale podla toho, co pises, ako sa pekne pyta a opravuje, tak sa zlomi aj to 😉 Lea - ako ju bavi encyklopedia a vsetko si pameta - mi pripomina A.od Zuzky, @sisstin ho pozna 😉 , on ma diagnostikovany pragmaticko-semanticky syndrom 😉

dalea
18. lis 2010

@andreabe Tato diagnoza sa crta aj u nas 😝 A ako stare je to dieta od Zuzky teraz?(Inac aj ja som Zuzka 😀 ) Ona nieje na modrom koniku? Rada by som si o nich nieco precitala,mozno by som nasla nejake spolocne znaky 😉 Je to dievcatko,alebo chlapec? 🙂 Moju Leu zaujima uplne vsetko,knihy o vsetkom moznom,pyta sa vsetko,co vidi,aj na veci ako digestor a pod.Ona sa opyta iba co to je,dalej nevie konverzaciu rozvijat,ja jej potom hovorim,na co ta vec sluzi,co sa s nou robi a pod. No a ona si zapamata vsetko,co jej o danej veci poviem 😉

dalea
18. lis 2010

Jaj,uz som si vsimla,ze ten A .od Zuzky je chlapcek 😀

sisstin
autor
18. lis 2010

@dalea Alexovi je myslím už 9, ale ve věku tvojí L. na tom byl myslím hůř, on měl hodně ty auti črty, když byl malý. Ted je hrozně chytrý, takový vědátor 😉 mluví teda jako hotový Asperger 😉 no ale v tom sociálnu je prostě trošku "jiný", nemá moc kamarádů a tak 😉 ale jelikož on je fakt hoooooodně inteligentní, tak on se ty různé sociální situace a jak na ně reagovat naučil 😉

hele, schválně si zkus najít někde na netu obrázky obličejů s různými výrazy, a pak se zeptej L., kde holčička(kluk) pláče, kde se směje, kde se zlobí atd. Mi přijde, že bud je u vás fakt horší porozumění, nebo má nějakej typ PAS - což si myslím, že je asi nejpravděpodobnější, protože není schopná správné pragmatiky řeči a nechápe právě ty abstraktní pojmy... ona dokáže říct, že se třeba zlobí, že je smutná nebo tak? 😉

sisstin
autor
18. lis 2010

@andreabe my obrázky přikládáme taky furt 😉 ale už takové složitější, že se třeba učí různý zvířátka ( tukan, šimpanz atd., prostě ne už jenom ovečka, koza a tak), a on je tam přikládá a já mu řeknu, co to je...a pak mu zas řeknu, podej mi xy..a on se to takhle naučí docela rychle 😉

andreabe
18. lis 2010

@sisstin tak presne toto planujem, ze ho z tych obrazkov zacnem ucit, ze co je co a nech mi to skusi podat,aj ked pochybujem, ze sa chyti 😅 ale mozno ma prekvapi 😉
@dalea skus pozriet na nete, ja som Alexa nasla na roznych forach 😉 urcite o nom Z.pise na rodine.cz napriklad

dalea
18. lis 2010

@sisstin Tak o sebe nerozprava,ze je smutna,,ale o druhych ano,ze ujo sa rozculuje,teta sa raduje a tak 😉 A zakladne emocne prejavy zvlada,kto sa smeje,place...To mame aj v sprave od psychologicky 🙂

dalea
18. lis 2010

@andreabe Dakujem,skusim ju pohladat,ona ma nick-Zuzka?

sisstin
autor
18. lis 2010

@dalea pokud jsi na facebooku, tak ti na Zuzku můžu dát kontakt 😉

a vůbec, holky, jste na Face některá? 😉

dalea
18. lis 2010

Sisstin,na facebooku niesom,mam obavy,ze by som potom uz nic ineho nestihala 😝 😀