Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

gtver
24. lis 2010

teda holky, já jsem na tom naopak bídně s dárkama oproti loňsku 😅 vymyšleno mám, ale doma ještě nic

@sisstin co si vzpomínám, jak jsi psala, tak Tygr k němu nikdy vztah neměl a bál se ho jako ostatních cizích lidí, takže ono to asi vyzní blbě, ale Tygr vlastně o nic nepřišel 😒

kacici
24. lis 2010

@sisstin a co jiny tatka? Treba se nekdo brzo objevi 😉 ,ale zalezi zda budes chtit ty.No jinak co popisujes tak me to prijde hrozne moc smutne,preci jenom je to jeho tatka,mel by s nim travit vic casu,ale kazdy to proste v sobe nema a to je skoda.Je fakt ze jedna kamoska ma rocniho kluka a stale se soudi s otcem ditete,doted od nej nevidela ani korunu 😕 😅

sisstin
autor
24. lis 2010

uf, už spí 😀

@gtver no to je právě to, proč jsem ten rozchod vůbec neřešila 😉 ono je to asi horší u dětí, které jsou na toho tátu zvyklé a chlap si pak třeba najde jinou ženskou a na děti prdí, tak to by mi hodně vadilo...ale v tomhle případě 😉 on má toho dědu jako tátu a neřeší to 😉

@kacici no ono to není zas jako tak, že by neměl vůbec zájem...ale jsme od sebe 300km daleko, on má tři zaměstnání a má fakt 24h denně 7 dní v týdnu. Tak to měl vždycky a vždycky mít bude. Takže on ten vztah s dítětem stejně nijak navázate nejde 😉 ono to asi není, že by sem nechtěl jezdit..ale prostě není kdy 😉 s prvním synátorem to má naprosto stejný 😉 ale je pravda, že on se fakt jako nezajímá ( nevím, jestli to tak je..nebo mi prostě nechce psát)...ale o Tygrovi fakt neví naprosto nic 😝 a dej pokoj s nějakým tatkou 😝 fakt nemám zájem, nějak nejsem přizpůsobená na život v páru 😕 😅 😅 😅

a takhle Tygr dneska usnul 😅 😅 😅

dalea
24. lis 2010

@sisstin Siss a aj ostatni,gratulujem k pokrokom,naozaj sa to akosi rozbieha,ja to teraz tiez u nas pozorujem zo dna na den, dnes som si uz s Leou celkom dobre a hlavne zmysluplne pokecala,je to uzasne 😀 A konecne sa nam zlepsuje aj to casovanie,teda ked sa jej spytam napr. chces,tak uz automaticky odpoveda chcem a neopakuje😉 A zacina citat 😅 Sice je stale trosku "ina",ale zase pre mnohych ludi,ktori sa s nou stretli aj niecim zaujimava 🙂 😅

argousek
25. lis 2010

Ahoj holky jdu jen nakouknout, nějak nestíhám, zpětně si vás dočtu a snad se mi pak podaří nějak reagovat

@sisstin zlaťoučkej je na té fotce 😉

simalex
25. lis 2010

holky,
já jsem pana bramboru a paní brambůrkovou s doplňky kupovala vloni v Dráčiku neteři. Nevím přesně, ale nestálo to víc než 500-600 Kč. Byla to velká průhledná krabice. Co všechno bylo vevnitř už netuším.

Doma máme jen pana brambůrka v základu. Alexek si pletl jen uši a ruce (dírky jsou kousek pod sebou). Ale nějak moc ho to nebralo... Jeden ze zbytečně brzy koupených dárků.

simalex
25. lis 2010

@dalea
tak to gratuluju!!!!!! Jak to myslíš, že začíná číst?

Alexek pozná písmena ze svého jména a často je hledá v jiných slovech.
Přikládám, jak se snaží podepisovat. Takhle to napíše bez předlohy, podle předlohy jméno správně psát nechce 😢 😢 😢. A vysvětlovat mu, že za A je L nemá smysl, předložky jsou pro nás pořád oříšek.

simalex
25. lis 2010

Doufám, že mu tohle přehazování písmen nezůstane 😀 😀 😀 😀 😀 Nevím, jak to vypadá, když se děti začínají podepisovat, jestli tohle je běžné???? Beru to tak, že u nás nic není běžné, jen jestli to nemůže něco znamenat pro další pokroky v téhle oblasti 😝 😝 😝 😝

simalex
25. lis 2010

A naše dárky... Jsem na tom stejně jako sss, mám toho pro Alexka tolik, že budu dělat burzu a prodávat dárky ostatním členům rodiny 😀 😀 😀 😀

V Tescu jsem koupila dřevěnou vláčkovou a autodráhu v jednom + padací most + točna + myčka + další rovné koleje, výhybky atd. Vzala jsem ještě Play-Doh dentistu. Plus nějaké pracovní sešity a knihy se šablonami.

Objednala jsem taky rámeček Logico Primo s dvěma sadami karet (Vnímej a povídej, Počítání a porovnávání), a když jsem tam už byla, tak jsem přihodila chytré péro Junior II (jedno i pro neteř), zvukovou encyklopediii, motanici a minimotanici (to my můžeme...). Šup 1 800 Kč + poštovné. Zítra by to mělo doazit.

Od svého tatínka dostane šlapací traktor s vlečkou z Dráčika, dnes pro to byl v Havířově, protože není k sehnání.

No a to ještě třá koupit mašinku na dálkové ovládání k té vláčkové dráze. Asi to už nechám na narozeniny, tak hodný zas nebyl .

sisstin
autor
25. lis 2010

čau holky, tak jsme doma. No musím říct, že jsme tam jeli jako dost zbytečně 😝

foniatrie - doktorka se mu podívala do pusy, nosu a uší. Z jejich stránky je prý vše v pořádku, nemá nic s mluvidlama ani pusou. Sluch mu nevyšetřili, páč to zařízení tam zrovna neměli 😝 pak mu ukázala knížku, chtěla po něm, aby ukázal ptáčka - Tygr ukázal, udělal píp, pak hada..zas to samý, udělal sss a asi ještě tři věci. Zavřela knížku a řekla, že je šikovnej a tím to asi haslo 😝 Závěr: opožděný vývoj řeči v expresivní složce, bez dalších problémů.

Logopedie - logoped dost dobrej týpek s dredama, fakt sympaták 😝 nicméně, když jsem mu řekla, jak často chodíme na logo a co tam děláme, tak mi řekl, že z jejich strany mi nic jiného, než to co už děláme, nabídnout nemůže. Takže vzhledem k tomu, že jsme z Pardubic, tak to vůbec nemá cenu tam na logo jednou za čtvrt roku jezdit, když máme doma logo péči častou a dobrou. Řekl mi, že jsem dobrej rodič...že na nějaký závěry o dysfázii je ještě brzy, že to spíš vypadá na opožděný vývoj řeči a tímto jsme se rozloučili.

Nechal nám tam kartu, že kdybysme náhodou ještě někdy něco potřebovali, tak se máme ozvat. No, takže už tam jezdit nebudeme 😝

sisstin
autor
25. lis 2010

jo, jinak, když jsem mu řekla, že pracujeme 2-3hodiny denně po-pátek, a chodíme 6x do měsíce na logopedii..tak akorát čuměl 😅 😅 😅 že se s tím ještě nesetkal 😅 aby někdo takhle vedl tříleté dítě...byl fakt dobrej, jsme spíš pokecali my dva...pak tam s Tygrem postavil z lega nějakou stavbu...něco tam dělali s kartičkama, naučil ho, jak dělá strašidlo..a šli jsme domů 😅 😅

dalea
25. lis 2010

@simalex Simalex,k tomu citaniu 😉 Uz som skor pisala,ze Lea uz vie celu abecedu asi 4 mesiace,velke pismena 😅 Asi 2 tyzdne,ked vidi niekde nieco napisane,chce vediet co 😀 No a predvcerom si vzala fotoalbum a vravi-www.kodak.sk 😎 Bolo tam napisane kodak 😕Tak som vzala papier a napisala-LEA,ona precitala,MAMA,tiez precitala a tak sme pokracovali... 😅

sisstin
autor
25. lis 2010

@dalea Lea je moc šikovná...ono prý u těhlech dětí to čtení buď jde hrozně blbě, nebo naopak hrozně brzy 😉 Tygr už taky něco čte globální metodou, ale já se přiznám, že ho to učím 😔 podle těch kartiček, ke kterým přiřazuje větný pásek..ale jako baví ho to 😉 ale sám by se to asi nenaučil 😕

dalea
25. lis 2010

@sisstin Siss,tak hlavne je super,ze ho to bavi 🙂 To je aj u nas vyhoda,ze Leu vsetko zaujima a vsetko si dokaze hned zapamatat 😉 A naozaj ju bavia aj cvicenia od logo,sama si povie,ze sa chce ucit 😅 Ona je strasne rada,ked ju pritom chvalim,tak asi ju to bavi kvoli tomu 😎

sisstin
autor
25. lis 2010

jinak holky, opět nám nebyla doporučena alternativní komunikace (zatím nedoporučuje ani Kr., ani logopedi)..že prý prostě u něj je žádoucí, aby mluvil..že tam ty možnosti jsou 😕

já ted nějak nevím, čemu mám věřit...páč od Kr. jsem četla, že dítě není nikdy líné mluvit, že prostě vždycky je ta komunikace nejjednodušší tak, aby dítě mluvilo..a nemuselo znakovat nebo hledat obrázek..takže když to jde, tak prostě mluví 😕 ale ta naše logo ( a to je fakt hodně dobrá, a dělá s dětma, co maj dysfázie i horší poruchy...a i dneska v tom Logu mi to tvrdili), že on prostě mluvit zatím evidentně nepotřebuje, i když tam ty dispozice jsou.. a mám ho prostě fakt "nutit"..tudíž, aby ty slova pojmenoval aspon jednou hláskou..když něco bude chtít, nemám mu to hned dávat, když si ukáže 😕

tak se to ve mně tak nějak bije...co je teda správný...nevim prostě 😔

dalea
25. lis 2010

@sisstin Siss,no ja neviem,ale mne to pride tak,ze to tigrovi zatial z nejakeho dovodu nejde 😕 Uz len tym,ako pises,ze na vsetko ukazuje,dozaduje sa odpovedi,je velmi komunikativny 😉 To ti nezavidim,ked sa mas takto rozhodovat,ci ano,alebo nie 😕 Ono je dobre,ak je naozaj lenivy,pritvrdit a nedat ak sa niecoho dozaduje,kym si to aspon hlaskou nevypyta,ale co ak mu to naozaj nejde,bude to pre neho trapenie a bude z toho nervozny a ty tiez 😔 Tazka situacia 😕

petraguerra
25. lis 2010

Holky ja tu mam mamcu tak nemam moc cas na internet ale brzo se ozvu 🙂

simalex
26. lis 2010

@sisstin
siss, to je těžko říct, jestli do toho jít tak nějak přes sílu. Může to mít efekt, ale taky je možné, že by ho to mohlo zabrzdit v dalším rozvoji. Že by se prostě zasekl. Co o zkusit zatím jen u pár nejčastěji používaných slov? Aco nějaká motivace k tomu? Zabrala by?

aleachim
26. lis 2010

@sisstin neporadím odborně, ale já když byla malá, tak jsem taky nechtěla mluvit, právě jsem si vystačila s tím ukazováním. Nebyla jsem pozadu jako tygr, byly mi asi 2 roky. Máma tvrdí, že jsem prostě mluvit nepotřebovala, protože oni mi rozuměli a vždy jsem dostala, co jsem chtěla. Pak jsem byla na 14 dní v nemocnici, kde jsem byla sama a tak mi nikdo nerozumněl a musela jsem se snažit. Dřív nemocnice byly asi dost drsné, máma říkala, že jsem byla hrozně uplakaná vždycky, když mě přišli navštívit. No, ale když mě pustili, tak jsem tvořila věty.

Možná to má tygr podobné, tímto typem komunikace si zatím vystačí a bylo by třeba ho trochu donutit, ale z citem ne jako u mě 😉 .

sisstin
autor
26. lis 2010

holky, já jsem dneska zas unavená jako kotě 😖

zkoušeli jsme s Tygrem ty kartičky Ovoce a zelenina, no zvládli jsme jich asi 12 a pak se mi na to už vyprděl 😕 dneska spolupráce teda nic moc, ale asi je taky za ty dva dny utahanej 😕

@simalex máme do středy natrénovat mimi, tyty a jojo 😝 no horší je, že doma po mně nic neopakuje, říká jenom to, co umí 😝 motivaci tak nějak nevím, jak bych měla formulovat 😝

@aleachim no právě tohle tvrdí Krejčířová, že je blbost...že si dítě nikdy nevystačí jen tak s ukazováním, že mluvit je základní lidská potřeba ( teda pokud není dítě autistické atd.), a vždycky je nejjednodušší mluvit, než ukazovat atd. 😝 tak já jako fakt nevím...nevím, jak ho mám nutit, aby něco pojmenovával aspon jednou hláskou...mám obavy, jak píše Simča, že se pak zasekne a bude to ještě horší 😝

třeba jak u nás byla dvakrát ta šílená logopedka z RP a nutila mě, aby dělal prosím prosím, než něco dostane...tak on měl z toho úplný amoky..a asi za měsíc to začal dělat sám od sebe, a ted to používá běžně..ale dokud jsem ho nutila, tak přes to prostě nejel vlak 😝

no zkusím s Tygrem ještě dneska něco procvičit, ale vidim to bledě...nák se mu nechce 😝

simalex
26. lis 2010

@sisstin
siss, já nevím, ale já bych to nějak moc nehrotila. Fakt nevíš, jestli to z něj za pár týdnů nezačne padat samo, protože to v té hlavičce má. Přijde mi to jako nějaký psychický blok. Nebo to je prostě tahle expresivní dysfázie, která má ale stejně jako naše dysfázie nějaký vývoj, který se těžko láme.

To máš jako u nás - Alexka bylo těžko donutit něčemu rozumět. Prostě to nešlo.

Koukni na přiloženou úlohu z logopedie. Alexek má říkat, že pejsek je v boudě, před boudou, za boudou, ... Tak tahle oblast Alexka vůbec nebere. Po chvíli mi řekl, že ho bolí hlava, což je jasný signál, že konec. Nereagoval ani na Ukaž, kde je pejsek za boudou,.... Momentálně jsme ve fázi, kdy předložky přijal, ale správně je používá jen v často opakovaných spojeních. A třeba tahle přeložka "za", která má několik významů (za chvíli, za domem, za pět korun,...), si ještě na správné užívání hezky dlouho počká.

sisstin
autor
26. lis 2010

tak jsme udělali aspoň pár puzzlíků a skládaček, ale teda dneska koncentrace děs běs 😝

@simalex no mně říkala logo, že jí se to taky zdá trošku jako psychickej blog..že je vidět, že chce něco říct a pak se mu úplně stáhne celej krk 😕 ale nevim no 😝 nicméně je to takový debilní, když ti odborníci říkají, že bys ho jako nutit asi trošku měla - samozřejmě ne, aby měl amoky 😕 to ano - ne, to jsem docela důsledná a už to pochopil...někdy to dělá už spontánně, někdy ho do toho musím trošku dotlačit 😝

ty předložky, ono je to samozřejmě opět těžší říct, než tomu rozumět 😝 Tygr už to jako docela dává, ale nějaký mu pořád dělají problémy (mezi, za)..no ale těžce ho to nebaví...v běžné řeči tomu rozumí, to udělá jakoby i mimoděk..když mu něco říkám, a řeknu dej to třeba vedle xy..to pohoda, ale jak to chci trénovat..tak ho to strááááášně nebaví 😝 takže tomu moc nedáme 😝

naši jdou dneska oba dva pařit z práce, takže celej den s Tygrem...už toho začínám mít plný brejle za tenhle tejden 😝 jsem zvědavá, kdy se naši připotácí domů 😅 teda spíš máma 😅 táta většinou chodí jistým krokem 😅 😅

ale zítra začínají vánoční trhy, tak se asi půjdeme s Tygrem mrknout...jsem strašně zvědavá, jak se mu to bude líbit 😕 😵

simalex
26. lis 2010

@sisstin
U Alexka si s porozuměním těch předložek nejsem moc jistá. On s stejně vždycky na mě podívá a čeká nějaké další nasměrování rukou nebo očima. Řeknu třeba: je to pd stolkem na televizi a on to najde, ale tuším, že nejdůležitější je v tomto případě slovo televize a pak to už nějak dohledá.

Ono to cílené procvičování (i když se někdy snažím to dělat jakoby mimoděk) u nás je pořád problém. Malý mě už prokoukl a říká, že se nechce učit (a hotovo). Oni toho mají docela dost ve školce, tak večer raději nechávám výběr více na něm. Včera si zase vytáhl ťuky ťuk a ze 3/4 udělal jeden obrázek. Taky mi trochu pomohl s adventním věncem. 😀 😀 😀

V každém případě se stále nechává učit nebo se samovzdělává jen ve věcech, které ho baví, jinak ani ň. Třeba obrázek z logo: říkej, co je na obrázku (holčička se češe, holčička se češe v koupelně,...): ani náhodou. Hrozně ho ale baví tyhle spojovačky, bludiště, přiřazování. Ale takové ty "holčičkovské" věci (vyprávěj, co je na obrázku, procvičování strom, stromek, stromeček) - nene 😝 😝 😝

simalex
26. lis 2010

@sisstin
siss, vánoční trhy - supeeer. hezké období, že jo??? U nás začínají dnes. Máme je na dvou náměstích s bohatým programem. Jsem si vzpoměla na loňské velikonoční trhy, jak mě tahal Alexek ke stánku s dřevěnými hračkami a vždycky křičel "Vladan, Vladan", protože jsme tam potkali známou se synem Vladanem. 😀 😀

sisstin
autor
26. lis 2010

tak, Tygr spí..asi mu daly ty dva dny zabrat..a doufám, že mu to aspoň hodinu vydrží 😝

@simalex Simčo, tak loni( to mu byly přesně dva a měsíc) to bylo úplně o hovně...jenom seděl v kočáru, když jsme se u něčeho zastavili, tak měl amok jako prase...jenom řval a ječel..ostatní děti se koukaly na zvířátka atd., on nic 😝 no jelikož v tý době byl na úrovni asi 16m děcka, tak se ani moc nedivim 😝

Letos už to bude super, fakt se moc těšim..snad to nezakřiknu, jako ty narozeniny 🤐

simalex
26. lis 2010

@sisstin
je naprosto skvělé, jak je na tom Tygr s tím porozumění. Dnes cestou do práce jsem nad Vámi uvažovala, jak s ním fakt makáš a učíš ho učit se už malička. Jsi fakt dobrá.

Chtěla jsem se zeptat ještě na tu expresivní dysfázii. Ty o tom víš nějaké podrobnosti? Kdy tyhle děti začínají mluvit a jak? Ona to je vlastně naše smíšená dysfázie mínus percepční složka, že jo. Myslíš, že by to u Tygra mohla být otázka tohohle vzorce slova, které některé děti reprodukují špatně, ve vašem případě skoro vůbec? Je to u něj otázka výbavnosti slov a výbavné paměti? Já se ptám jako hotntot, víš jak, u nás to bylo tak, že snaha něco vyslovit byla (a dalo se někdy vysledovat i co, třebaže šlo jen o žvatlání).

simalex
26. lis 2010

@sisstin
siss, a co plánujete na Mikuláše? Má Tygr ještě ty úzkosti v nějaké velké míře? To je dost stres pro děti, Alexek se jic Z DÁLKY teda nějak moc nebojí,ale jít k nim, to ne, čerta se zblízka bojí a Mikuláš mu přijde ai ve své majestátnosti asi děsivý ☹ ☹

sisstin
autor
26. lis 2010

@simalex Simčo, tak ono to porozumění asi i z velké části přišlo samotným vývojem 😉 já to právě říkala včera i té foniatričce (starší primářka z Brna) i tomu logopedovi, že on měl zhruba do 2,5 to porozumění špatný..že to pak naskočilo do těch 3 let....a netvářili se, že by to bylo zas až tak nějak extra výjimečné. Prý to tak má dost dětí, ale mělo by to začít do těch tří let fungovat...pokud ne, tak už je tam opravdu nějaká porucha porozumění 😉

ta expresivní, ono strašně moc záleží na tom, jak moc je těžká....nedá se to moc zobecnovat, kdy a jak 😉 některé děti s lehčí smíšenou jsem na tom ve výsledku "lépe", než dítě s těžkou expresivní 😉 teda co se týče té samotné exprese řeči 😉

ale obecně děti s expresivní nemluví do 3,4let vůbec...pak se to začíná trošku rozjíždět, největší expand té řeči bývá mezi 5-6.rokem, kdy se u těch ne tak vážných forem dítě dostane, co se týče mluvení do normálu a na první pohled (poslech) není poznat, že by bylo něco jinak. To se pak pozná až právě v té škole, kdy má dítě ty SPÚ 😉

já u Tygra prostě vidim, že ta řeč je opožděná o zhruba dva roky, a ted je asi zhruba na úrovni 12-15m dítěte..začíná prostě temi citoslovci, a ted přidal asi dvě dvojslabičná slova...jakoby ten rozvoj jde tak, jak má...ale stráááááášně pomalu 😉 ted se vůbec nedá říct, jak má tu dysfázku těžkou...to se pozná, až když se to začne rozjíždět...jak na tom bude s gramatikou, výbavností slov atd. 😉

simalex
26. lis 2010

@sisstin
koupila jsem v Tescu ještě tohle - ještě nevím, jestli to nechám Alexkovi nebo to půjde do světa. Ale přišlo mi to docela dobré. Za 160 Kč (myslím).
Asi si to nechám... 😅 😅

sisstin
autor
26. lis 2010

@simalex úzkosti u nás už nejsou vůbec 😉 teda jako jo, ale podle Kr. má prostě od přírody větší sklon k úzkostným reakcím, prostě povaha 😉 ale je to prostě furt tak nějak v rámci normálu, prostě úzkostnější dítě...ne jako dřív, kdy se bál fakt hystericky všeho..i úplnejch kravin 😉

Mikuláše asi řešit nebudeme tenhle rok ještě, jako ukážu mu to v knížce, dostane nějaký pamlsky...ale tím to asi zhasne. V rané péči teda bude akce, ale bude tam spousta lidí..a myslím, že tenhle rok by to ještě nedal 😉