Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
15. bře 2011

@hanatka u těch Aspíků je to trošku jiné, záleží, v jaký oblasti ten deficit nejvíc mají. Myslím, že aspíci jsou tohohle schopní celkem slušně, i dělat nějakou takovou tu srandu a tak 😕

tam spíš bejvá problém, že všechno berou moc doslovně ( nechápaj vtipy, ironii a tak). Moc nechápou, proč by se třeba měli za něco omlouvat, někomu něco řeknou a třeba ho nechtěně urazí, protože oni si prostě neuvědomují, že by něco takového mohlo zranit a tak 😉

zas záleží, jak je ten Asperger těžkej...někdo vede skoro normální život, je prostě třeba jenom v něčem zvláštní, má zvláštní zájmy a tak...ale jinak to jde..

ale třeba ten Jeníček od Amélie, ten má AS hodně těžkej...a už se to v projevech od klasickýho dětskýho autismu zas až tak neliší bohužel 😒

ale Radeček je fakt strašně malej, to mu nikdo to AS nedá v takovým věku, max. třeba podezření.... 😔

hanatka
15. bře 2011

@sisstin jj, Amélii čtu, takový projevy nemá Radek ani náhodou.. I když něco z toho dělá taky, ale to zase nevím, jestli to prostě není normální projev, že dítě v určitém věku baví tlačítka, vypínače apod. Nikdy nic nedělá dlouho, že by třeba 5 minut vypínal světlo, dvakrát třikrát blikne a jde.
Zkoušela jsem ho z obličejů, namalovala jsem smutnej a veselej a ptala jsem se ho, kterej pán je smutnej a kterej veselej a věděl hned.
Když Terezka pláče, chodí za ní a fouká na ni, protože my mu taky musíme foukat, když spadne 😀
Tak snad i kdyby byl, bude to jen mírná forma a bude moct vést normální život 😠

jolinka
15. bře 2011

andreabe
dobre spravy, tesime sa s vami. Sa mi zda, ze Lukasko sa prebudza uz teraz... 🙂 to je velmi dobre ze nie je autik
Tu na tomto fore asi nikto necuduje tvojmu nadseniu z malychvelkych Lukiho pokrokov 🙂
Inde som tazko nachadzala porozumenie, mozno v najblizsej rodine. Ked som nejakej kamoske so standartnymi dietatom vykladala ze 3 rocna Kati ku mne prisla z inej izby aby mi ukazala co poskladala z lega a povedala Aha mami. pozerala na mna cudne akoze A co ma byt? 😒
To Lukaskove opozdenie este nie je take strasne, on pojde este hodne dopredu, kym jeho rovesnici uz spomaluju tempo. Ja som si tiez pri Katike navravala ked mala tych 3,5 rokov ze snad je na urovni 2,5 roka a len rok meskame a potom doslo nejake ukecane vyspele dvojrocne decko co Kati s recou schovalo do vrecka a hned ma to schladilo...
My sme tiez isli po tom 3,5 roku vela dopredu hlavne preto ze stracala tie auti crty a mala vacsi zaujem komunikovat. A teraz medzi 4 a 4,5 roka sa to zase pohlo viac dopredu.
Tak aj vam prajem... 🙂
Dnes mi Katika diktovala pismenka a ja som pisala na papier...Potom ma pohladkala po hlave a hovori...Vyborne, mamka, vyborne. naucila si sa pisat 😅
Ja z nej odpadnem, zacina mat dobre hlasky.

sisstin
autor
15. bře 2011

@hanatka právě, ty auti rysy některý jsou fakt normální vývojová etapa, která pak mizí 😉 a je taky rozdíl, jestli dítě 5x za den rozsvítí a zhasne ( spláchne záchod atd), nebo jestli u toho stojí 3 hodiny v kuse a je to jeho jedinej druh zábavy 😉

Radeček má ty sociální projevy podle mě moc pěkný, a určitě i to porozumění je fajn, páč třeba děti se smíšenou dysfázkou by v tomhle věku pojem "smutný, veselý" nemusely chápat 😉

jinak Krejčířová, co vím, tak moc nedává hraniční AS atd., ona to považuje prostě za povahový rys..narozdíl třeba od Aply, kde tu diagnozu, i když hraniční, dávají téměř 100%. Vím, že s tímhle měla (má ) problém právě Amélie u nejstarší dcery, ona si myslí, že má hraniční AS...podle Krejčířové to je prostě povaha..a ona je zrovna jedna z toho minima lidí, co s Krejčířovou spokojení moc nejsou 😉

andreabe
15. bře 2011

@sisstin tak to ma Tygr snad len take obdobie a ho to zase prejde 😉 ved vo vsetkom ostatnom ide krasne dopredu, urcite sa aj ten strach z deti zlomi 😉
Lukaskovi vadilo, ked nejake dieta zaplakalo ,to bola skratka hysteria, a teraz, ked pocuje detsky plac, tak len na mna pozrie a zakrici ´´babo´´ a ja mu potvrdim, ze ano, babo place a je v pohode 😵
Luky dvojzlozkove pokyny chape, dokonca chape, ked mu poviem, nech si donesie masaznu pomocku zo spalne 😅 on sa totiz necha strasne rad masirovat, pred spanim mi vzdy povie ´´masa nona´´ (masaz noha) a ja mu musim masirovat nohy 😅

video si nemozem pozriet, v robote to mame bloknute 😖 ale cez vikend ideme k nasim, tak tam si planujem vsetky pozriet 😵

u nas je to inak take divne..ja ked malemu pomenuvam veci, napr mu ukazem medveda a poviem, to je macko, tak pekne zopakuje macko a casto si to potom aj pameta. Prstom este ukaze na vyzvu, ked mu ukazujemnapr knizku a pytam sa, kde je okno, tak ukaze prstom na okno...s ocnym kontaktom to mame podobne ako @hanatka. ked maleho dana vec al.situacia zaujima, OK je dobry, ak nie, tak sa pozera vsade mozne, len nie na mna 😕

sisstin
autor
15. bře 2011

@andreabe a třeba otázku " z čeho se pije, čím se jezdí, čím se odemyká atd." , to by pochopil? To už je úroven těch 2-2,5 roku 😉

jinak k tomu očnímu kontaktu, já si myslím, že to není zas tak nenormální, když koukají jinam, když je něco nezajmá...já to dělám taky 😅 😅 😅 😅

andreabe
15. bře 2011

@jolinka tak hlaska s pisanim je super 😀 no a gratulujem k Matyaskovi 🙂 vam to pekne vyslo, 2ja chlapci, 2 dievcatka 😵
a dakujem za podporu, tiez dufam, ze as este len pohneme dopredu, Kati, Tygr, Alexko..to su take krasne priklady, ako deti mozu vsetko pekne dobehnut 😉

andreabe
15. bře 2011

@sisstin tak tieto otazky skusam, ale tie by nechapal. Napr, ked vidi hrncek, tak krici ´´pit´´. Ked vidi kluce, tak krici ´´kuce´´ a strka ich do zamku. Aj ked sa spytam, kde su kluce, tak mi ich poda. Ale keby som sa spytala, cim sa odomyka, tak to urcite nevie.. 😔

sisstin
autor
15. bře 2011

@andreabe tak to není zas tak špatný 😉 Lukášek podle mě tu expresi nemá zasaženou vůbec, nebo jenom hodně lehce 😉 tam je fakt problém primárně v tom porozumění, on mluví tolik, kolik rozumí = opakuje a jednoslovně pojmenovává 😉

to až fakt dožene to porozumění, tak mluvit bude...bych se nedivila, kdyby mluvil o moc líp jak Tygr...páč ten jak fakt rozumí všemu a hodně, tak ta exprese tomu vůbec neodpovídá 😉

jolinka
15. bře 2011

ono to porozumenie zavisi aj ako clovek s dietatom rozprava. pri dietati s nizkym porozumenim rozpravas jednoduchsie.
Ja som hovorila, tu mame kluce, otvorime dvere, zatvorime dvere, Kati zrejme doteraz nema v zasobe slovo odomykat zamykat.
vlastne az teraz ju ucim zlozitejsej reci, synonyma na jednu vec atd.

andreabe
15. bře 2011

@sisstin si zlata 😉 keby to este bola pravda, ze to dozenieme 😵 😵 mne to zase pride, ze nemame sancu dohnat Tygra v porozumeni, v tom sa fakt nemozu porovnavat, Tygr je uplne normalny komunikacny partner, dokonca v porozumeni skutocne nadpriemer 😉

sisstin
autor
15. bře 2011

@jolinka tak já na něj mluvila jednoduše ze začátku, když jsem fakt viděla, že nerozumí 😉 pak, jak začal rozumět, tak jsem začla mluvit normálně 😉

pro něj ted fakt není problém, když mu např. řeknu" Jdi vedle do místnost, pod oknem je stůl, otevři první šuplík a vyndej z něj zelený sešit" 😉 prostě fakt můžu na něj mluvit úplně normálně...

samozřejmě, že pak když on pojmenovává a řekne auto, tak já taky řeknu "auto", správně...ptám se ho na otázky typu" Co přivezl pán?" ( minulej tejden mi PPL přivezla boty a byly mu malý 😅 😅 😅 ). Tak Tygr řekne" malý boty"... v tomhle smyslu mluvíme zjednodušeně...

ale jinak fakt mluvíme prostě naprosto normálně, nemusím už nic zlehčovat atd., rozumí fakt všemu 😉

ygreen
15. bře 2011

hoky kdo může předepsat nootropika? I klinický logoped?

sisstin
autor
15. bře 2011

@ygreen to byl měl předepsat neurolog 😕

ygreen
15. bře 2011

aha. A jaký preparát je u dysfatiků smíšených nejúčinnější, nevíš? Na neurologii jdeme 18.4.

jolinka
15. bře 2011

Kati ma to porozumenie nizsie na vek pri celkom dobrej expresii, a to niekedy klame.
a tiez ma trochu problem s dialogami, otazky a odpovede [i ked posledny mesiac sa zase posunula k lepsiemu] a ma
taky ten vizualno prakticky pristup k svetu.
... tak si myslim ze pri testovani otazkami by jej vyslo este nizsie porozumenie ako v skutocnosti ma.
Ttrebars na otazku. Cim sa odomkynaju dvere? by odpovedala Ja nemam dvere. Nechapala by preco by sa mala zaoberat niecim co nevidi.
Keby som sa ale pred vchodovymi dverami pytala a Teraz cim odomkneme prip. otvorime dvere? to by povedala Klucami. alebo keby videla obrazky pred sebou, tak k dveram by priradila kluce a nie metlu napr.
niezeby vobec nedokazala reagovat na veci co nevidi, ak ide o vec o ktoru ma zaujem tak povie. trebars co robila v skolke, co bol kto na karnevale, co robila u babky. ale nejake pre nu nezaujimave otazky... 😒

toto ze Tygra to zaujima, to priradovanie, logicke suvislosti, ma take systematicke uvazovanie.
my sme skor taki posahani umelci 😉

ygreen
15. bře 2011

četla jsem si teď od Thornový ty znaky u autistů a myslím, že můžu s klidným svědomím říct, že odpovídá jen na ty "postřehy v komunikaci". Já mám z toho děsnýho strašáka, asi proto jak se "předvedl" na té foniatrii ☹

jolinka
15. bře 2011

ako myslim si ze u deti so zmiesanou dysfaziou, kde je viac zasiahnute porozumenie... tak i ked vyvojom ide porozumenie vyssie, zostava nadalej narusene ci zvlastne, co dodava tym detom take hranicne rysy autizmu aj pri dobrych socialnych schopnostiach a prisposobeni sa.

sisstin
autor
15. bře 2011

@ygreen jak píše jolinka, taky měl dřív z auti znaků jen ty, co se týkají porozumění řeči - tudíž nepružně reaguje na mluvenou řeč atd. 😉

ygreen
15. bře 2011

a teda ještě občas chvilku chodí po špičkách a dává věci do řady,a umí ignorovat, ale to už je fakt všechno. 😅 no snad to bude dobrý, jinak fakt nevím. Teď na mě padl nějakej splín ☹
Každopádně tímhle vším padá možnost třetího dítěte. To už bych fakt nedala, ten strach o další dítě ☹

sisstin
autor
15. bře 2011

tak s řadama, chozením po špičkách, očním kontaktem, stereotypiema atd. jsme problém neměli nikdy...vždycky to bylo o tom neporozumění řeči 😕

sisstin
autor
15. bře 2011

ale hodně dysfatických dětí mívá i ty auti rysy typu stres ze změn atd, takže je to normálka... 😕

sisstin
autor
15. bře 2011

@jolinka jinak v tom máš fakt pravdu...Tygr vůbec není na to malování, ani moc imaginaci a tak...to jde mimo něj 😕 narozdíl od Kati..právě je spíš ten logický, matematický, systematicky uvažující typ 😝 to jako po mně fakt nemá 😅 😅 😅

jolinka
15. bře 2011

no 2 z 3 mi spia, dievcata zaspali s teplotou, no a mamka takisto s teplotou prave doupratovala... ☹ komu lepsie jak tehotnej chorej s troma krpcami cely den na krku... 😒

otestovala som Katiku.
Kati, cim sa odomkyna?
Ja neviem.
Kati cim sa otvaraju dvere?
Tato este neprisiel domov... no a potom usla pred trapnymi maminymi otazkami 😠

no ale zato dnes ako posledna z nasich troch deti zaregistrovala ze cakame dalsi prirastok. a tom samozrejme svojskym sposobom. Namalovala a vystrihla pre Matyaska bielu kosielku s modrym kvietkom uprostred. 🙂

jolinka
15. bře 2011

sisstin
to mu bude v skole uzitocne, vytvarna vychova je len jeden predmet a ani tam sa Kati neprisposobi 😖

sisstin
autor
15. bře 2011

@jolinka no ale asi i ta grafomotorika se obávám u něj nic moc 😖 už fakt začínám vidět nějaké ty dysfatické rysy u něj...jak je starší 😉

jinak, Krejčířová ale taky používá ty předměty, když se na to dítě ptá 😉 i když je to možná proto, když testuje děti, které nemluví...páč ty na to nemaj jak jinak odpovědět 😅 😅 😅

eleonora
16. bře 2011

Ahoj holky
nějak poslední dobou nestíhám, hledám si práci a pořad nic ☹
Ale kdo mi dělá velkou radost je Martínek. Včera ho pořád chválili na terapii jak je šikovnej a chytrej a jak se krásně snaží a nezapoměli pochválit i nás jako rodiče že se mu věnujeme tak to moc potěší 🙂 . No takže pani doktorka usoudila, že Martínka už nepotřebuje vidět a přenechává ho své asistentce, která je mladá a příjemná a Martin ji má hodně rád. No ale protože má horší držení pastelek a hůř maluje celkově ta motorika mu nevychází, tak jdeme na ergoterapii. Jo a taky řekli, že má Martínek nadprůměrné IQ

No a teď řeším jak jsem byla na tom semináři o dysfatických funkcích, tak tam přednášel MUdr Komárek z Motola z neurologie, kde teď dělají výzkum právě těhle dětiček kde jim nasadí čepku a zkoumají kudy v mozku proudí ty cestičky od jednoho centra k druhýmu a je k tomu i posezení u psychologa jestli do toho s martinem jít nebo ne. Naše drka řekla že je k tomu vhodnej

sisstin
autor
16. bře 2011

@eleonora ahojky, mám z vás obří radost 😀 😀 😀 to IQ mu bude hodně pomáhat, tak sice asi bude škrábat jako kocour, ale to v dnešní době PC není až zas takovej handicap 😉

jinak do toho výzkumu bych šla, EEG fakt nic není, Tygr to dal i jako batole 😉 a mohlo by to hodně pomoct. Já někde četla, že už asi i našli gen, na který se ta dysfázie ( a jiné poruchy řeči) vážou 😕

eleonora
16. bře 2011

@sisstin jo EEG to je ja proste zapomínám vsechny tyhle zkratky. jsem prostě to co ten náš Martin dyslektik a dysgrafik tak děkuji za pc a tiskací písmo jinak po mě nikdo nic nepřečte.
Tam právě i řešili Apgar skóre po porodu stačí aby tam bylo 9-9-10 a může se už dysfázie projevit no Martínek měl 8-9-9 byl přidušenej, promodralej a připitej plodovky. Prostě se jim nechtělo moc dělat u porodu až mi pak dvě sestry hopsaly po břiše, aby malej vylezl. a samozřejmě rodinná anamnéza a to jsem já ten kdo to má 😉
Jinak Martínek do 3 let mluvil málo a ještě mu nebylo rozumět a teď má krásnou slovní zásobu, povídá básničky všechno ho zajímá jen ještě ta výslovnost je horší ale to zmákneme

smardik
16. bře 2011

dobré ranko 🙂

@sisstin kartičky včera dorazili děkuji ale ještě jsem je neviděla nejsem doma, jen manžel mi to říkal do telefonu. ale večer jedeme domů tak to zítra začneme zkoušet