Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
7. čer 2011

@sisstin ono to z něj tak nějak spontánně vylezlo, nebylo to že by chtěl Tomíka urazit nebo ho neměl rád, jen to tak nějak vylezlo. Ono je to těžký někdy s Tomem, nechápe a ještě je to nehorázný uřvanec ☹

ygreen
7. čer 2011

@smardik to je mi moc líto, neporučíš nikomu milovat ☹ my s jirkou myslím, že Tobíka snad milujeme víc než dřív. Ale on je fakt bezva kluk, dobrosrdečnej, umí dělat bezva srandu, prostě je fakt bezvadnej a hlavně nám teď dělá hodně radost. Každej úsměv, hra, nebo když nám ukáže že se naučil něco nového nás úplně rozněžní. Ale taky maža občas řekl něco jak je Thea společenštější a komunikativnější, ale spíš to řekl trošku posmutněle, jakože je mu líto, že Tobík taky není takový, ale oba máme rádi stejně, to vím na beton 😵

hanatka
7. čer 2011

@smardik mně je to taky líto s TM ☹ Já nevím, náš kluk je taky vzteklina, dokáže být hodně protivný, vše si vynucuje, neposlouchá ani trošku, ale u nás to má spíš opačný efekt, my máme tendence se mu víc věnovat a mazlit se s ním než s Terezkou, která je pravej opak, je hodňoučká, usměvavá na všechno a všechny kolem, strašně komunikativní. Ale nevyžaduje tolik pozornosti jako malej, jde prostě trochu stranou. Ale taková věta by mě asi hodně ranila, prostě každé dítě je nějaké a oni to nedělají schválně. Hlavně to neříkat před ním, on asi sice ještě nerozumí, ale co když jo..

evaje
7. čer 2011

@ygreen Ahojky, to je mě líto, když to takto řekl. Možná nemá v citech sám jasno a jen to špatně pojmenoval. Ono je jednoduché milovat někoho, kde vidíme okamžitou odezvu. Ale je mnohem těžší tento cit pochopit , když odezva není. Myslím to tak, jako že když se třeba zrovna s ním chce pomazlit a on nechce, tak to tátu mrzí a proto je pro něj jednodužší jít za Honzíkem, kde tu odezvu má okamžitě. Naplní svou okamžitou potřebu a je spokojený. Jiné je to u Tomáška, protože ten je prostě osobnost, kterou musí manžel napřed pochopit a musí si tu cestu najít a dozrát k tomu, aby dostal to co chce. A pokud nemá trpělivost, bude to pro ně horší. Jsou prostě jiní, ale neznamená to, že nás nemilují stejně jako ti, co nám hned padnou kolem krku. A i okolí je bude muset napřed poznat a chápat, aby je milovalo.Ale o to opravdovější cit to bude. Já zase dlouho řešila, že měl manžel vřelejší vztah k Matymu, ale Miky se nedá a už jsou parta třech "chlapů", do které občas nepustí ani mámu 😉

smardik
8. čer 2011

dobré ranko, my už jsme vzhůru, kluci si zrovna dávají mlíčko, venku prší a je zataženo a potřebujeme jít k dr. s močí tak snad to přestane

ono s tím manželem to je jak píše evaje on ho miluje ale je to pro něj těžké protože Tom ho odmítá-jak nejsem doma tak v pohodě ale jak jsem on si s tatínkem hrát nebude-většinou, občas teda jo měl období kdy lego stavěl jen s tatínkem ale ted nechce, mazlit se s ním nebude tak je to pro něj těžké a fakt jde raději za tím Honzíčkem který se k němu přitiskně, dá mu pusu a nahodí ten svůj škleb-on je strašné šklebidlo, na všechno má úsměv nebo nějaký škleb, proživá všechno, ukazuje na vše a to právě u Toma není tak to manželovi vadí. On ho má rád to vím ale prostě si k němu zatím nedokázal najít cestu, snad si časem najde až se Tomášek zlepší

jo a jinak máš pravdu Tom je fakt osobnost, to mi ukázal už v porodnici že on je prostě osobnost a velet bude on, no a manže nemá trpělivost takže tak nějak

no a myslím že k tomu hodně přispívá i manželova práce-teda kdo v ní protože má 2 spolupracovníky a ti mají zhruba stejně staré dítě jak je Tom-jeden je teda o měsíc starší a druhý asi o 2 měsíce mladší ale oba jsou standardní děti, v pohodě a manžel jen slyší jak už si kopou s míčem, jak chodí na záchod, jak mluví, jak si spolu hrají apod. tak je to pro něj těžké protože on nemá co říct.

fakt je že Tomovi narození pro něj byl dost záhul,on si nějak nedovedl představit co to je mít dítě-počítal že ho občas nakrmí, položí do postýlky a je klid, bude spát-víte jak v knížkách píší že novorozenec spí 20 hodin, pochlubí se venku s kočárkem apod. ale realita pro něj byla jiná, Tomík byl od narození uřvanec-už v porodnici jsem bezpečně poznala že mi vezou Tomáška, i sestřičky říkali že to ne nejuřvanější dítě co tam ted je i co kdy měli, hodně ho trápili prdíky, spaní nula budů-on spal v jednoucícm kočáru nebo u prsa ale jak to nebylo tak fakt spal třeba za celý den půl hodiny, noci u nás vypadali tak že spal do 23 a o pak usnul v 5 ráno na hodinu takže prostě jiné než si to představoval, hodně jiné a pořád si k sobě hledají tu cestu. ale věřím že si ji časem najdou

sisstin
autor
8. čer 2011

Dobré ráno,

@smardik ono to musí být fakt těžký, Tygr je v tomhle opak..on je odmalička totálně chovací, pusinkující a mazlící 😝 i když měl "mimonský" období, tak ten fyzický kontakt vyžadoval...je to spíš až někdy otravný...ale já tam prostě tu odezvu vidím. Nešel by spát, aniž by tam babičce a dědovi Dobrou noc a pusu...

ale vím, že je to fakt jiný..když to dítě nemluví a moc nereaguje 😉 taky mi ted ten vztah přijde úplně jinej, lepší...prostě mám od něj i tu slovní odezvu, všemu rozumí atd., to když nebylo..tak to bylo prostě takový hrozně divný....spíš jsem jenom naplnovala jeho potřeby - najíst, oblíknout, přebalit, chovat...ale jinak, nic víc 😨

my valíme za chvíli na logo, dneska mělo být 30 a jasno...no zatím je zataženo, ale vypadá to, že se to vybere...a vedro už je ted 😝

smardik
8. čer 2011

@sisstin pro mě je to taky těžké ale musíme to zvládnout, no ale jinak to je fakt jak píšeš naplnit jeho potřeby-najíst, obléct,přebalit, pochovat-to ale jen jak chce on jinak není šance, musí přijít on sám-i ke mě, k manželovi vůbec a to je vše

my za chvíli valíme k dr. s močí, ted mají pytlíky a čekám až se vyčůrají a půjdeme, zatím jen se.....

no my před chvíli dopracovali a ted si chvíli hrají, dělali jsme to vkládání tvarů a ted mozaiku-ale tu od jednoho roku a už toho na ně bylo moc tak si tu jezdí s autíčkama a pak ven. no u nás teda 30 nebude určitě, fouká a prší, je zataženo ale kolik je stupnů nevím.

jinak Tom jde spát bez problémů večer, on prostě vidí mlíko a jde si lehnout, má mlíko a o nás nezájem, jak chci pusu tak ještě před mlíkem si o ni musím říct a někdy ji dostanu, někdy ne. on je fakt uřvané děcko, je to s ním těžké já se manželovi nedivím. já to mám snažší jsem s Tomem furt takže jsem přece jen zvyklá an to jaký je a taky díky tomu mi přece jen dá tu pusu častěji nebo mě obejme. ale co je fakt že nemá problém obejmout Honzíka, to dělá každý den, k němu má fakt tak nějak nejblíž, už od jeho narození ho bral a měl k němu blízku

sisstin
autor
8. čer 2011

@smardik ale třeba Dobrou noc (to umí říct, něco jako "domou mou " 😅 😅 😅 ), to dělá tak já nevím až od tří let...(to teda dával jenom pusu, říct to neumě)...ale předtím taky nějakej rituál před spaním neměl, prostě si šel lehnout bud se mnou, nebo s našima..a na ty ostatní prděl 😝 ted už to má zažitý, že se před spaním loučí s každým..ona to je taky asi hodně otázka věku 😉

smardik
8. čer 2011

@sisstin tak třeba časem, u nás je rituál že si jde najít plínku jak vidí že manžel dělá mlíko a jak vidí že jde s mlíkem peláší si lehnout, ještě ví že před spaním se uklízí hračky to se jen zvedám že jdem uklízet a on už nosí hračky třeba co má v obyváku a uklízí taky, no snad časem. my jdem k tomu dr. pro další pytlíky na moč, ty co měli jsou celé zesrané a nedá se to použít a v lékarně je nikde u nás nemají

evaje
8. čer 2011

Pamatuju si jak kdysi manžel seděl a pozoroval Matyho, jak sedí a prohlíží knížky (vydržel to i hodinu) a jak nešťastně říkal, že by mu chtěl ukázat a naučit ho tolik věcí a on nechce. Říkal, že vůbec, ale vůbec neví, jak si s ním hrát. A byl z toho děsně nešťasný. Čekal, že když ve 2 letech vytáhne duplo a auta, tak se spolu zabaví,ale Matyho to vůbec nebralo. Kupovali jsme knížek a knížek a teď vidím, jak je měl naštudované. Miky z nich neviděl ještě ani polovinu. Pak udělal manžel zlom, když koupil knížku samolepek o zvířatech do které museli hledat. Bylo tam snad 1000 nálepek a z různého prostředí. Každý den přišel z práce a lehl s ním na postel a lepili. Až mě to štvalo, že nedělají něco jiného.Slepili z toho během zimy krásnou knížku.Šíleně je to sblížilo a Pak začali i s tím legem 😉 Všechno ale bylo o tom, že si musel získat Matyho pozornost a fakt se strašně snažit. Navíc si spíš skládal on a Maty jen koukal.Pak v Logu u psychiatra tvrdil, jak ho děsně baví stavět lego, a to si k němu sám nikdy nesedl. Prostě ho to bavilo s tatínkem a asi hodně. Protože na otázku co děláš nejraději, řekl "stavím lego" Takže je jasné, že v tomto to mají chlapi hrozně těžké, protože my s těma klukama jsme stále a proto máme blízký vztah jaksi automaticky. No a taky jim víc rozumíme a když začnou něco naznačovat, tak chápeme, že? No nic, letím taky k dr, páč jsou kluci konečně zdraví a musíme jim něco naočkovat.Ani nevím co, ten jejich očkovací kalendář je úplně rozhozený.Tak ať to do puberty všechno zvládneme.Čauky

evaje
8. čer 2011

@smardik jak jsou zasrané jen pytlíky, tak je to dobrý. Já měla minulý týden i křeslo. Jsem byla nepříčetná 😀

smardik
8. čer 2011

@evaje 😀 😀 😀 😀 😀 jo sedačku už taky máme ale ted jen pytlíky jen se nedají použít a jako by věděli že potřebuju at čůrají tak nic, tak letíme pro nové, sestřička z nás bude mít radost a asi jí řeknu at jim je hned nalepí, třeba jsem je já blbě dala, byl to dost velký boj oba se vzpírali

no manžela to taky trápí jak to s Tomem má ale on je netrpělivý takže zatím se moc nesnaží si ho získat, raději si fakt vezme toho Honzu, jediné u čeho tak před měsícem spolu vydrželi bylo to lego duplo to si hrál jen s ním s legem a ted nic - ale jak ted přemýšlím bylo to v době kdy byl manžel doma víc jak týden takže na něj asi byl víc zvyklý než ted, je to těžké manžel chodí ráno když spí, přichází mezi 17-18 ale není vyjímka ani 19, 20 takže se moc nevidí, ted zas bude chodit i víkendy, nedávno chodil na noční-no noční jeli ve 13 a domů dojel v 4nebo v 5 ráno tak do 11 spal, pak si dal kafe, najedl se, nachystal se a jak mu zbylo tak 20 minut na kluky bylo to fajn, v tom je to na houby že fakt ani moc pro sebe ten čas nemají no

hanatka
8. čer 2011

Ahojky.
Tak malej se dneska vzbudil s horečkou a zvracením, tak jsme byli u mudry a jsme doma. Buď úžeh nebo nějaká viróza. Ale takhle jsem mlaďocha ještě nezažila, nechtěl jít ani kousek, jsme ho musela nést, pořád kňourá, v čekárně u mudry si na mě lehal a nechtěl se hnout.. Asi mu musí být fakt blbě, nikdy to takhle nedělal, měl dřív třeba 39 horečku a angínu a lítal jak zepelin, člověk by to na něm nepoznal. No já si aspoň užívám, že se chce mazlit a tulit, bo jinak si to s ním neužiju 🙂 I v čekárně jsem si to dneska užila, normálně jsem mohla sedět na sedačce a nelítala jsem za ním 😀 No prostě pro mě věc nevídaná.
Jinak u nás teď jedou dopravní značky.. doufám, že fakt není autík, bo to je další věc, kterou autíci dělají..Mně ale spíš přijde, že on prahne po vědění, chce vědět, jak se která značka jmenuje a co to vlastně znamená.. Je schopen i jakoby u značky autoservis zajet k ní autíčkem a dělat, že ho spravuje a u značky benzínka zase do toho auta tankuje..Tak nevím, jestli by si takhle hrál autík. Je pravda, že jsme mu to museli ukázat, ale teď to dělá i sám. Ale ta jeho paměť je fakt šílená, během jednoho dne se naučil asi 20 dopravních značek (víc jich nemáme).

sisstin
autor
8. čer 2011

Tak jsme doma 🙂 na logo dneska dobrý, neřval ani jednou. Báry už se tak nebojí, teda ne, že by byl extrémně společenský, to asi zatím nebude...ale normálně vedle ní seděl, vzal si od ní časopis atd. Takže dobrý 😝 a holky,

TYGR STŘÍDÁ NOHY DO SCHODŮ 😀 😀 😀 😀 😀 sice u toho vypadá poměrně vtipně, ale už mu to docvaklo 😀 😀 😀

koho by zajímalo, tak jsem přidávala nový témata od Logica do alba 😉

@hanatka ať je Radeček brzo fit 😵

smardik
8. čer 2011

děti spí, já si zpracovávám věco do školy

@sisstin super gratujujeme 🙂

a mám dotaz ke Krejčířové, když tam přijdeš jak to probíhá s těmi úkoly, ona to třeba před dítě dá a čeká co s tím začne dělat nebo mu to nějak vysvětlí? a pokud to vysvětluju a on to nepochopí můžu mu to nějak vysvětlit já nebo vůbec a fakt je to jen na něm? a ještě jsem chtěla něco a nevím co

sisstin
autor
8. čer 2011

@smardik sedí se u stolu, ty más dítě na klíně (mezi nohama atdl.), je prostě u tebe...Kr. sedí naproti....nemluvícím a nerozumícím dětem moc nevysvětluje, ona obecně moc nevysvětluje...ty úkoly jsou stavěné tak, aby se to dalo chápat i bez vysvětlování....jede se rychle, hodně se to střídá...žádný zdržování 😉 a do vyšetření ty bys měla zasahovat úplně minimálně, nejlépe vůbec ;)

smardik
8. čer 2011

@sisstin dík je to tak jak jsem si myslela, no tak to bude vypadat jako úplný debil

sisstin
autor
8. čer 2011

@smardik ona je fakt zřejmě důležitá ta prvotní reakce 😉 já už jsem to tu psala, že třeba byly i nějaký úkoly, který by Tygr udělal, kdybych ho k tomu nějak slovně dovedla..ale Kr. o tohle nestojí...ona už má fakt praxi, takže to dokáže posoudit...i nulová reakce je vypovídající reakce 😉

sisstin
autor
8. čer 2011

@smardik samozřejmě mluví jen u těch úkolů na porozumění, tam by to asi jinak nešlo 😅 😅 😅

smardik
8. čer 2011

@sisstin no Tom bez navedení nezvládne nic ale ono je to logické že nenavádí, potřebuje vědět co dítě zvládá a ne co zvládá s pomocí, no bude to teda fakt super

susik77
8. čer 2011

@sisstin - Ahoj Siss, my jsme se ted prave vratili od Dr. Krejcirove. Mela jsem u Veru podezr. na Asperg. syndrom nebo ADHD. Veru tam delala ty doplnovacky obrazku, logicke a pod. Kreslila, navlekala koralky a tak. Potom pojmenovavala obrazky. Na konci mi rekla, ze Veru nema nic dramaticke. Akorat nerozumi abstraktnim pojmum- kdyz se ji napr. zeptala co si vezme kdyz ma zizen-aj ji to prelozila do slovenstiny-Veru rekla, ze panenku...Jinak na obrazkach vsemu rozumela. Tak rikala, ze autizmus to vubec neni, ze socialni stranku ma velmi dobrou. Ze to neni na diagnozu, mam ji hodne vysvetlovat na obrazkoch, nemam moc cist pohadky, protoze ona ma vybornou mech. pamet, pohadku mi rekne od slova do slova ale nechape ji-ten obsah. Takze ji mam ukazat obrazky a mluvit o nich...Mame jit na kontrolu nekdy pristi jaro...
Jinak Dr. Krejcirova byla moc fajn, pohodova 🙂

sisstin
autor
8. čer 2011

@smardik ona většinou dává úkoly podle toho, co napíšeš v mailu (jako obtížnost).. a případně pak jde bud s náročností dolů nebo nahoru 😉 u nás ted naposledy začínala s úkoly k věku, když mu to šlo, tak postupně přidávala...v tom zrakovým rozlišování se dostal až někam okolo 5 let...naopak v tý prostorový představivost musela jít dolů, úkoly k věku nezvládal 😉 tam byl o půl roku pozadu 😉

smardik
8. čer 2011

@sisstin by kě zajímalo jaké úkoly jsou tak na 1, max, 1,5 roku 😀 😀 😀

dala jsem včera manželovi přečíst co by měl umět a byl z toho dost špatný

susik77
8. čer 2011

@sisstin - my jsme teda meli hlavne probl. s negativizmem, vzdorem, sem-tam uzkosti. Ona rikala, ze ten vzdor muze byt u deti az do 5 let, ze to je v poho. Veru je dost temperamentni. Ale ted ve skolce ji chvalili, ze velmi lehko navazuje pratelstvi a ze je vesela. A tak 2 tydny uz reaguje aj na pokyny-ve skolce aj doma a zacala spolupracovat. Doufam ze to uz bude jen lepsi 🙂

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 tak to jsem ráda, že to u vás není nic vážného 🙂 nemůže být to horší abstraktní porozumění tím, že je dvojjazyčná? 😕 Hodně se ptej právě tou "oklikou", co uděláš, když prší...atd., aby jenom nepojmenovávala věci, ale právě musela rozvíjet to abstraktní porozumění.... 😉 my tohle jedeme pořád, Tygr ho má teda k věku...on rozumí ve všech sférách, někde i lehce nad...ale fakt není na škodu tohle trénovat neustále 🙂

smardik
8. čer 2011

jo koupila jsem pexeso se zvířatky-pro jistotu dřevěné protože papírové by bylo zničené hned a budem na něm cvičit to přikládání obrázků, až se vzbudí nají se a jdem na to

to mi připomíná máme malou změnu o jídla, Tomík už se trošku zajímá o lžičku a zvládne si nabrat ale dává to do pusy mi nebo se snaží dát Honzíčkovi nebo kdo je okolo ale sobě ne, jak řekneš Tomášku udělaj ham, dej Tomáškovi řekne mi ne a vylije to zpátky, otevře pusu a čeká až mu dám já

sisstin
autor
8. čer 2011

@smardik ona bude zřejmě hodně pozorovat tu neverbální komunikaci....třeba mu něco dá, a pak natáhne ruku a řekne "dáš mi?", jestli navazuje oční kontakt, jestli spontánně dá do zkumavky prášek a pak ho zase vysype atd. Jestli pozná názvy základních předmětů atd., to je tak na těch 15-18měsíců 😉 ona fakt bude vycházet z toho, co jí napíšeš...pochybuju, že by tam na něj hned vytasila barvy a tvary 😉

susik77
8. čer 2011

@sisstin - asi mas pravdu, ja porad do obou-aj do Terezky tlacim slovicka, obrazky, pisnicky a rikadla-zpameti a moc se nesoustredim na to vysvetlovani. Oni totiz maji obe super pamet-ale asi spis mechanickou. Tak budeme trenovat. Mas prip. jeste nejake tipy na toto? 🙂

smardik
8. čer 2011

@sisstin prosím tě jestli pozná názvy základních předmětů zjištuje jak nevíš, nemáš kontakt na někoho kdo by tam byl už tak brzo? to si myslím že by Tomík mohl zvládnout. no barvy vzdáváme to ted nezvládne určitě a budem trénovat jiné věci. kdy se ji tak píše, stačí týden předtím at ji napíšu co máme přesně za problém

sisstin
autor
8. čer 2011

@susik77 na tohle asi moc žádné pomůcky nejsou...fakt jenom mluvit a mluvit 😉 dám příklad: třeba, když řekneš hrnek... tak hned k tomu, přidej " z hrnečku se pije" a "napiju se, když mám žízeň" atd. Tohle je dost jednoduché, to předpokládám, že Veru chápe...ale dá se to aplikovat i na složitější věci 😉

nevím, jak je na tom s názvy barev, tvarů, směrů atd., ale tohle jsou taky abstraktní pojmy...pak největší -nejmenší - prostřední. Dlouhý - krátký, nejdelší- nejkratší..na tyhle pojmy je fajn sešit od Bednářové - Počítání Boba Soba, ten první díl..tak nejde o počty jako takové, ale hlavně právě o tyhle abstraktní pojmy, které jsou základy k logickýmu matematickýmu myšlení 😉