Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

smardik
17. čer 2011

@hanatka taky ty chlapy nechápu, ho bacím po hlavě a je to, on je jak pštros prostě strká hlavu do písku. on tomu uvěří až to bude mít černé na bílém od Krejčířové nebo až to od ní uslyší, dřív ne

pro něj je prostě Tom v pohodě protože si ukáže že chce pití a jídlo, donese si boty když má, rád doma pomáhá takže je jen v pohodě a jen nemluví ale určitě brzo mluvit začne

sisstin
autor
17. čer 2011

@jolinka Joli, Kati je fakt úžasná 😵 😵 😵 😵 ta její exprese je teda až skoro dokonalá bych řekla 😉 jako to neporozumění řeči tam je, ale podle mě už nic závažného...dělá ji problém "čím, co, čeho atd." ale to se vymaká 🙂 a chytrá je teda určitě...moc šikovná princeznička 🙂

sisstin
autor
17. čer 2011

@smardik možná by mu pomohlo, kdyby měl kontakt se stejně starým "standartním" dítětem 😉 jako chápu, že je to těžký...ale kecy o skákání pod vlak by si teda mohl nechat...to mi přijde až jako trapný 😕 k čemu ti pak takovej chlap je, když ti není oporou....

ale u nás to bylo fakt stejný, ex mi řekl, že dokud to neuvidí černý na bílým od Krejčířové, tak prostě nevěří...no nakonec ani neměl možnost něco vidět, páč už jsme spolu nebyli 😅 😅 😅 jinak ted uznal, že jsem ve všem měla pravdu.... 😉 ono to chce asi čas 😉

smardik
17. čer 2011

@sisstin kontakt má ale výsledek je ten že to dítě je až moc chytrý a náš Tom trošku pomalejší a je to vyřešeno. Prosím tě trapné, to bys musela vidět jak to u nás bylo když se přišlo na srdíčko od Honzíka. no a ono je fakt že mu to tak strašné prostě nepřijde, Honza by bez operace umřel ale Tom ne tak mu to nějak strašně nepřijde, jen prostě nemluví no

on to uzná až mu to Krejčířová bud řekne-jede totiž taky, teda je to v plánu tak snad to vyjde nebo až bude mít papír

hanatka
17. čer 2011

@smardik oni si to ti chlapi asi berou osobně, protože jak by ONI mohli mít nějaký "divný" dítě, možná si to nechtějí připustit, berou to asi jako svoje selhání nebo co.. Mně to teda tak přijde, radši zavřu oči a budu sám sebe předsvědčovat, že to tak není

jolinka
17. čer 2011

@hanatka @sisstin diki 🙂

v tej knizke je toho viac, cisla, pismena, tvary, protiklady, postupnost deja, kadejake logicke priradovacky...asi na 130 stranach, ale my sa motame este na zaciatku, resp. preskakujeme comu nerozumie alebo nie je ochotna robit

ygreen
18. čer 2011

ahoj holky, noc děs, Thee rostou zuby a Tobík je asi přistydlej, se ráno počural do posýlky a chraptí, se picnu, fakt, už 2 měsíce v kuse marodíme 😠 a to jsme měli dnes jet s kamarádkou se stejně starou holčičkou na leteckej den modelářů 😖

Včra jsme grilovali se sousedama a Tobík jak normálně nemaluje, ho to nebaví, tak u sousedů si maloval křídala na ti ikeáckou tabuli a bavilohoto, měnil barvy a tedy jen čmáral samo,a le vydržel u toho asi 10 minut. Pak všem naléval pivo, a sám od sebe si vzal grilovací kleště a obracel buřty na grilu - je fakt šikulka, sám od sebe a fakt hezky. No a pak se chtěl s Terezkou a se mnou honit, ale jak jsem jakože bafla, že ho chytí,. tak místo aby utíkal, běžel za Terezkou, stoupnul si za ní, chytil jí oběma rukama kolem ramen a smál se a schovával se za ní. Ta pak vyběhla a Tobiáš se smíchem za ní. Pak Tereza jezdila FB a Tobík za ní na motorce. PAk jela na kole a on za ní na FB. Hrozně jí ve všem napodobuje. Ale pak chtěl být na trampolíně jen se mnou a tak jí normálně vyštípal z trampolíny, klíďo beze slov 😀 a oba měli melouna - Tob ho jedl s MM lžící a Tereza ho měla už nakrájenej v misce a Tobík si vydloubl lžící ze svého a nosil jí ho do mističky.

smardik
18. čer 2011

dobré ráno

@ygreen u nás noc podobná, Honzovi rostou zuby tak se furt budil, fnukal nebo rovnou brečel, je vzhůru od 7 a už se těším ted až půjde spát, je protivný, do všeho kouše. Ted zrovna kluci snídají. a Tomi je mil íto, to je tím blbým počasím chvíli je teplo, pak zima já jsem nachlazená už od pondělí a je to spíš horší než lepší, v nose, po celé puse mám opary ani jíst nemůžu a Honza mě furt chce pusinkovat a brečí že nemůže jak to zakážu, hrůza

holky neuvěříte, Tom se dneska díval na celého mistra manyho a ani se nehnul jak se mu to líbilo, jen to skončilo plakal chtěl ještě

ygreen
18. čer 2011

@smardik Tobík si zase oblíbil pohádky které mu dřív nic neříkali - Bolek a Lolek, zvířátkové, apod.

smardik
18. čer 2011

@ygreen no Tom zatím koukal na krtka, pak mašinka Tomáš a to vydržel vše a konec a dneska poprvé toho mistra manyho a to fakt ale celou dobu, seděl a a jen se usmíval nebo občas zamračil ale fakt se koukal a pak plakal, zítra mu ho zas pustím už jsem koukala že je jen o víkendu ráno

dalea
18. čer 2011

Ahojte,
@jolinka Super videa,Kati je zlataaaa 😵 My mame dnes sportovy den,doobeda boli sutaze pre deti,teraz este spi a o 18-tej ideme na disko pod holim nebom 😀 Tiez by som chcela Leu natocit,ale k dispozicii mam len manzelov mobil,tak nieco skusim 😉 Inac ked porovnam sportovy den pred rokom,Lea sa prevazne hojdala pri reprakoch,alebo sedela sama na lavicke 😝 Teraz behala s detmi,sedeli spolu pod stanom,jedli,sutazili,normalne s nimi komunikuje,je to uplne ine 🙂 Ale stale je jej komunikacia "divna" v tom,ze je az velmi bezprostredna,len tak hocikoho sa musi opytat,ako sa kto vola,u nas
kazdeho koho stretne pozdravy,vobec sa nehanbi,co chce,ide si vypytat,ked zdravy male dieta v kociku,tak sa k nemu nahne na 10cm od tvare a caka,kym mu neodzdravy 😅 A samozrejme ten jej vnutorny svet,boli sme v zoo a ona sa porozpravala so vsetkymi zvieratami,co tam boli,ale nie,ze sa im len prihovorila,normalne viedli spolu dialogy s tym,ze rozpravala aj za nich 😝 Poviem priklad-(Bola zranena,spadla tam z preliezky) A ked sme prechadzali okolo lamy tak spustila nahlas- lama:Ahoj,preco places? Mas bibinku? Lea:Ano,spadla som z preliezky. lama: To nic,neplac. Lea :A co papas lama? Papas travicku? lama: Ano,papam travicku,ale nedociahnem. Lea: Pockaj,ja Ti natrham 😅 A uz isla lamu krmit a pokracovali v "rozhovore". Isla s nami este jedna mamicka,tak sa na tom smiala,ze ako sa vie Lea rozpravat so zvieratami 😕 A to robi vzdy a aj s nezivymi vecami 😝

@smardik Tak s niektorymi chlapmi je to hrozne,drzim palce,aby to ten tvoj konecne pochopil 😒 Moj je nastastie v pohode,vsade s nami chodi,ukludnuje,ze to bude dobre,ale tiez si nechce pripustit nic vaznejsie,veri,ze vsetko dozenie 😠

jirinula
18. čer 2011

Ahojte holky
Konečně mám pár dobrých novinek. Jiříkovy s definitivní platností genetika vyloučila DMD/ BMD distrogii. Neurologie dopadla nad očekávání dobře EEg je pěkné ted nás čeká 13.7 foniatrie a 1.8. metabolické poruchy snad to taky dopadne dobře. Ale co je nejdůležitější a nejužasnější 5.9 nastupuje do denního stacionáře u nás zatím na zvykačku a ke konci září na celé 4 hodiny. Je to tam naprosto super má tam vše co potřebuje. Neuroložka a psycholožka už s ním pul roku pracujou pak je tak na odd rehbilitační sestra 2 logopedický asistenti a jednou za 14 dní přímo logopedka. Pak maj na odd výřivku a jezděj na hipoterapii ta je cca. 50 kč a plavání to je 500 kč na pololetí canisterapie je zdarma. Jezděj i do divadla a výlety. Cena za měsíc vychází 150 kč poplatek plus strava cca 400 kč měsíčně.
Ceny jsou uplně super a já jsem štastná že to vyšlo protože tohle mu pomuže šíleně i v socializaci.
Jinak musím kulíška poc´hválit jde mu krásně neverbální komunikace už je schopnej i ukázat kde chce hladit 🙂 ted se chystáme na třídění a přiřazování. Jen se bojím tí foniatrie. A řeč je stále téměř nulová to se ale zmákne.

Tak zatím krásný večer mějte se Jiřina

a Sisstin dík za alba už jsem tam vybrala dárky k narozeninkám 🙂

sisstin
autor
19. čer 2011

Brý den 😉

@jirinula tak to jsem moc moc ráda, že se vám to nepotvrdilo 😉 a že máte i čisté EEG 🙂 Stacík zní naprosto skvěle 😵 😵 😵 , určitě to Jiříkovi moc pomůže, a cena teda nádherná 😵 😵 😵

Jestli už začíná ukazovat, tak ta pasivní slovní zásoba se ted fakt bude rozvíjet 🙂 a postupem času začne i mluvit, zatím je ještě malinkatej..mluvení není až tak důležitý, hlavně, aby začal rozumět nějak víc 🙂

držím palečky a zase se ozvi 🙂

jinak holky, já jsem včera v noci něco zjistila, není mi z toho vůbec dobře...takže jsem fakt v depresi, nechce se mi to tady rozebírat, když je to veřejné téma 🙂 ale zas mě to teda srazilo docela dolů...ale tak život je boj, tak se musí bojovat 🙂

ygreen
19. čer 2011

@sisstin ahoj, tedy to zní strašidelně, doufám, že se to netýká zdraví tvýho ani tygrova 😒 tak přeji hodně sil 🙂

ygreen
19. čer 2011

@sisstin siss jak píšeš výše, tak když začne dítě ukazovat a to ukazování se fakt ustálí jako zažité a fungující, tak pak dítě začíná díky tomu ukazování nabírat pasivní slovní zásobu a ta až dosáhne 70% zásoby jeho věku, tak se dítě začíná rozmlouvat?

Já dnes s tobíkem dělala zajíce v pytli - vyndám 5 věcí a pojmenovávám a chci aby ukazoval - no mizérie, vybere jednu a podá ukazuje a pláče když řeknu ne ☹ tak jsem to zabalila, posadila ho s Theou na gauč a začala jsem předvádět bejkárny - jak si dávám brýle na nos, Tobimu i Theice, že nůžkama se stříhají nehty, klobouk je na hlavu,a pod. A světe div se po půlhodince takovýho předvádění to dal na 100%, ale myslím, že večer to už nedá tak perfektně, asi to budeme muset dělat každý den do zmagoření.
Ale pokrok - Tobík nikdy kreslená, plastová, nebo plyšová zvířátka nějak echt neregistroval. A to jaké zvuky vydávají ho nikdy nezajímalo. Ale dnes, když jsme byli v tom předvádění,jsem začala blbnout s kočkou a kačenkou. Dala jsem si tu figurku ze zajíce před pusu a mňoukala nebo kačkala. A Tobíka to hrozně zaujalo, dával mi pak tu číču a kačku před pusu aby to dělala znova a znova. A srandovní byl, když jsem dělala že běží kočka a kachna a srazí se a u toho jsem mňoukala a kačkala a on to pozoroval a najednou si utíral oči - normálně se rozplakal, ale jen na vteřinku. Asi pochopil, že se jedná o "živé" bytosti, že vydávají zvuky a snad ho to zaujme a nechá mě mu ukazovat víc zvířátek a dostaneme se k citoslovcům.

A začal říkat svou zkomoleninu slova ven, ale ještě jsem jí nerozluštila.

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen ono to tak jednoduché není...ale většinou, když dítě začne ukazovat - ale teda musí u toho vyžadovat to komentování věcí-, tak se ta slovní zásoba zvětší o dost 😉 s tím mluvením, takhle to je u ZDRAVÝCH dětí, že když rozumí 50%,spíše 75%, tak se začnou rozmlouvat...ale to samozřejmě neplatí u dětí, které mají problémy i s expresí řeči... 😉

jinak Tygra nijak zvířat nezajímají a nezajímaly nikdy, jako je pravda, že první slova byly citoslovce a to právě zvuky zvířátek, to bylo, jak dělá " pes, kráva, oslík, ovečka, had, tygr"..ale tím to asi zhaslo, nějakej extrémní zájem o zvířata fakt nemá...takže jestli tobíse zajímá něco jinýho, tak ty první slova třeba budou jiný 😉

sisstin
autor
19. čer 2011

přidala jsem další téma do Logica 😉

dalea
19. čer 2011

@sisstin Siss,teraz som si pozrela to logico list po liste,je to super,budem to riesit s Leou,tak ako Jolinka 🙂 A to ich tam je az 128? 😲 To je parada 😉 Je to zoradene podla obtiaznosti a veku,alebo nie? 😉

sisstin
autor
19. čer 2011

@dalea www.mutabene.cz je to vždycky téma po 16 listech, základní jsou od tří let, pak jich je pár od čtyř a pár od pěti let...pak už je to Logico Picollo, to je pro poslední ročník MS až pak někde do 6.třídy ZS..a tam už toho je milion - český jazyk (pravopis, čtení s porozuměním ad.), matematika, přírodověda atd. atd. 😉

ygreen
19. čer 2011

no tak u nás to logico nehrozí ještě chvíli, páč neumí barvy.

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen Tobís je ani nepřiřadí? 😕

ygreen
19. čer 2011

@sisstin kde najdu prosímtě ke stažení obrázky věcí k té alternativní komunikaci?
A je někde možnost koupit vybrané karty už zalaminované?

ygreen
19. čer 2011

@sisstin já myslím, že by nepochopil v tom logicu to posouvání těch knoflíků, ale má vkládání tvarů a barev a to dá 100%, ale má to ohraničené mechanicky - tj. oranžovej čtverec do namalovaného oranžového balonku.

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen no to už musíš pohledat na netu, hodně toho má na Picassu Monika http://ojarovi.blogspot.com/ , ale ona má už spíš piktogramy, a to nevím, jestli by Tobís chápal...zalaminovat si to už musíš sama 😉

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen tak když umí přiřazovat barvy, tak si myslím, že by to pochopil 😉 tak mu můžeš za začátku radit...i když tam asi bude spíš problém, že on na slovní pokyn to asi nepochopí 😕 leda si to někde půjčit a vyzkoušet...na logopedii to hodně mívají 😉

ygreen
19. čer 2011

tohle, vidíš jak se to tam dává na obalu a to dal hned napoprvé ze 100%.

ygreen
19. čer 2011

no právě nevysvětlím a jak mu to hned nepůjde a já ho začnu opravovat tak hysterák a šlus

sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen jj, takže přiřazovat barvy umí 😉 to téma Ve školce není úplně těžké, třeba by pár těch listů dal....ten první je jednoduchý 😉

Tady má Tygr 3 roky a kousek, to bylo úplně první video s Logicem

https://www.youtube.com/watch?v=xMiQMbGuZqQ
sisstin
autor
19. čer 2011

@ygreen jestli máš možnost tisku, tak ti ty témata můžu nascanovat a vytiskneš si je, rámeček by sis teda musela koupit 😉