Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

hrusti
28. bře 2012

@nelaja Diky moc za ten odkaz na Pikovit. Koukala jsem na složení a vypadá fakt dobře. Tak to vyzkouším. Snad seženu.

@sisstin
@sicinka my zatím máme obrázky bud na normoš papíru nebo na čtvrtce. Ale pro jistotu mám kopii v pc nebo ofocenou, kdyby náhodou 😀

nicole_1
28. bře 2012

@sicinka píš tam nesmí být vyloženě umělý cukr, který obahuje aspartan nebo jak se to jmenuje, jetli ten tam není, tak to není tak hrozný, ten je právě ve všech výrobcích, které mají označení light....
no já koupím to B, at má nějaký vitamín, i když možná hlad bude mít, ale bude asi jíst jen to co chce 😒

helulicek
28. bře 2012

Ahoj holky,
tak včera mi dala lékárnice B-komplex prášek a pak ten Haliborange. Ráno jsem mu to dala a vyflusal mi to, trochu jsem si toho lízla a je to děsně sladký. Jelikož on na sladký není, tak nevím nevím.... 😠 Béčko taky nechtel, ale v mlíčku to vypil. Taky mě netrklo, že mi to béčko nebude chtít polknout, no nic no... 🙄
Škoda že jsem o tom Pikovitu nevěděla dřív, mohla jsem se poptat ☹

filmuska_01
28. bře 2012

ja som zhanala tiez ten EYE Q sirup a potom som chcela kupit pikovit, znama lekarnicka ma vsak upozrnila ze ten obsah omega kys. je tam velm imaly, odporucila mi skor rybie kapsule pre dospelakov a vytlacit. Mala to zje v pohode na lyzicke,je vsezravec, uzivam aasi 2 tyzdne lepsie sa jej kaka odvtedy ,inak 😝 nic.
viem ze neikto dava aj b vitamin vo forme pangaminu,ale to radsej nie kvoli chuti do jedla, to nam netreba...papa vsak na ranajky ovsene vlocky aspon.

inak s jazyckom male pokroky uz vie s nim trosku lepsie naraba ako cvicime a vsimla som si ze zaroven naskakuju aj nove hlasky,tak sa tesim. 🙂

filmuska_01
28. bře 2012

prave pozeram ten haliborange ma lepsie zlezenie.to som nepoznala,ale kym chce ten obycajny , neriesim.

lenajsek
28. bře 2012

@helulicek Heli ahojky, zdravím, kde jste byli na logopedii, v tom Logu, s.r.o. u Pacákové, nebo jinde? My budem chodit k ní, jsme domluvený s paní z Rané péče, že tak v červnu bychom k ní začali chodit pravidelně. A půjdete i k psycholožce, nebo zatím jen ta logopedie? Na ty mandle budu držet palce, kde jste byli na ORL? Taky u nich, nebo jinde? A necháš je úplně vyndat, jo? To se dělá v celkové narkóze, nebo ambulantně?
Díky za info o tom vitamínu B, nenapadlo by mě, že to může mít vliv na koncentraci...
Zkusím se taky poptat v lékárně na ten B komplex, něco, co by se dalo dát do pití, nebo jak tady
@nelaja psala, ten Pikovit s rybím tukem, Lukin je zvyklý polykat Pikovit jako vitamíny, tak by mohl spolknout i tohle. A uvidíme, třeba by mu to pomohlo.
Kapsle nevím, jestli by mi spolkl, nebo rozkousal, těžko říct.
Budete na logopedii docházet pravidelně, nebo jste zatím jen u té RP?

Ohledně školky ve Slavkově, dneska jsem volala do Zvídálka, ale na pobočku na Koláčkově náměstí (pod zámeckýma hradbama), tam jsou právě logo třídy. Paní logopedka mi řekla, že k nim se chodí až tak ve 4 letech, že ty prcky tříleťáky nechávají ze začátku v klasické třídě a čekají, jestli se třeba nerozmluví a pak si během pár měsíců vybírají kandidáty na tu logo třídu, kam by se třeba přeřadili ještě ten rok, nebo další školní rok. Vzhledem k omezenému počtu dětí ve třídě (18), tam asi neberou hned každýho... 😒
Navíc předběžný přihlášky se tam dávaly v únoru a už zhruba ta kapacita bude letos naplněná... ☹
Takže mě to znovu utvrdilo v tom, že radši prostě rok počkám a hned si v únoru příští rok zažádám o logo třídu, a buď ji L. ještě bude potřebovat a bude to pro něj super, nebo už na tom bude líp a půjde do normální...

sicinka
28. bře 2012

@helulicek ja jsem psala že mě ten Haliborange nesežral. Já vždycky vymáčkla tu kapsli a po trošce rozmýchala s mlíkem a pak to vypil. Nicméně je to hnusné taky sice sladké ale hnusné já vždycky ochutnám než mu něco dám 🙂 Jinak kapky sežere ze lžičky nebo vypije vždycky, ale ten tuk má přeci jen jiné složení.

lenajsek
28. bře 2012

Holky, jste šikovný s tou výrobou pomůcek, ta laminovačka je fakt super, taky o ní uvažuju, ale zatím to, co jsme potřebovali, jsem se domluvila s paní z RP zalaminovat, nebo jsem to nalepila normálně na karton, takže to taky něco vydrží.

@filmuska_01 Tak to gratuluju, paráda! A co teď konkrétně děláte s jazýčkem? My se snažíme foukat, no sem tam se mu povede ten balónek nadzvednout a fouknout tak, aby i našpulil pusu, ale někdy nechce... olizování zatím nic mo, tak aspoň masíruju...
A lízátkujem 🙂

Ten Haliborange je jako kapsle, že se musí spolknout celý?

A to sluchové pexeso je určitě taky super, asi ho koupím malýmu k třetím narozeninám...

Loučím se, krásný odpoledne!

smardik
28. bře 2012

ahojky, koukám že probíráté zrovna moje téma - něco na podporu mozku a chuti k jídlu. Tomík ted má Haliborange ale skoro mi to nechce takže chci koupit něco jiného a snad mu to bude víc chutnat, jen nevím co aby to bylo chutově dobré nebo naopak bez chuti a šlo přimíchat do pití

jinak laminovačku mám-asi týden a super věc, dělám Tomíkovi úkoly-zatím jsem spíš začala, ale hodla by se mi isnpiraci

nicole_1
28. bře 2012

@lenajsek mandle se dělají v celkové narkoze asi 30min., tedík byl na nosních loni v dubnu, protože neměl ještě 3 roky, tak tam musel být 3 dny, ale hodně nám to pomohlo jako v rámci zdraví a častých rým, akorát nosní mandle se často udělají znovu 😒

hrusti
28. bře 2012

@lenajsek Haliborange dělají bud sirup nebo kapsle. Mně malý ten sirup nechtěl. Ty kapsle jí normálně, ale kdyby nechtěl jíst ten obal, tak to můžeš rozdělat a dát mu jen tu štávu, v té je ten rybí tuk.

@filmuska_01 Já se obávám, že malý by mi ten rybí tuk bez příchuti nesnědl. Už u toho Haliborange sirupu se nadavoval 😒

vevercaci
28. bře 2012

@nicole_1 Já byla na nosní mandli taky jako dítě, dorostla mi znova, ale už jen do normální velikosti, když mi způsobovala problémy měla jsem ji zvětšenou a tím, že dorostla se mi nevrátili 🙂

Jinak já taky dávám haliborange, ale výsledky teda nevidím žádné..ale potřebovala bych něco na to jídlo, na to je přímo nějaký sirup, já to zkusím pohledat, radili mi to na Rodině jednou v diskuzi..Měli jsme Pikovit, ale po tom taky žádná změna..

filmuska_01
28. bře 2012

@lenajsek ahoj ,my robime podal tej knihy od logo ,
zajko japi
napr. jazycek vyplazit dat vpravo a vlavo rychlo kmitnutim-zajko vykukuje,
oliznut horny peru-maskrtny macko,
so zavretou pusinkou jazyckom urobit na lici zvnutra taku gulicku a potom na druhu stranu-to je tazke ale obcas sa podari-zajko hadze lopticku,
nafuknut lica a bum prasknut.
zacal osm robit aj take hladkanie liciek dlanami od usiek k pusinke aby az naspulila pericky to sa jej lubi, a vraj je dobre aj posielanie pusinky-naspulit pery, cmuk do dlane a potom fuknut poriadne.

a ako masirujes?

@hrusti jasne treba dat to co dietatku vyhovuje. 🙂
a tento haliborange je dobry tip. 😎

filmuska_01
28. bře 2012

@lenajsek a to pexeso si urobte kludne zatial take domace, do obalov od kinderiek das ryzu, cestoviny,krupicu,krystal cukor, co mas doma , snaz sa najst take odlisne zvukovo a vzdy dvojicu a mozete hadat ktore su rovnake. 🙂

helulicek
28. bře 2012

@lenajsek ahojky Leni, na ORL jsme šli kvůli těm bronchitidám a pak nás posílali na alergologii jestli nemá náběh na astma... No byli jsme na ORL u Váhaly, ale ten napsal že je to nespolupracující a špatně vyšetřitelné dítě, tak ho poslal do Brna k Horníkovi na Hybešku a tam bez problémů vyšetřili. Já k váhalovi nechtěla jít, ale byl časovej pres tak jsme tam šli. No děs. Pak jsme tam ještě byli na čištění oušek a Váhala měl zas blbý kecy... když ono je to těžký, Štěpi si už toho tolik prožil, že se mu ani nedivím...
No ale na ORL zjistili že má mandličky zvětšený přes polovinu, tak musejí ven. Chtěla jsem do Vyškova, ale tam berou až od tří let, to by vycházelo na léto, tak jdeme teď do Děcké nem. Bude tam tři dny, páč nemá tři roky - jak psala @nicole_1 a jsme víc jak 25km (to je dojezd RZS) Bude tam s tátou, tak jsem zvědavá jak to chlapi zvládnou 😅
Zatím budeme u logopedky z RP, bude jezdit k nám. Za tři měsíce máme kontrolu - byli jsme u Šárky Pacákové a pak kdyžtak pošle na další vyšetření. Zatím ale není potřeba, nezdá se ji, že by byl někde jinde problém než v těch mandličkách a motorice svalíků. Teď jsme teda udělali velkej pokrok, nabral si teď docela hodně slov, ale ta mluva, ta mluva...ach jo...Hlavně se potýkám hodně s názorem, že jsme měli počkat, že je to všechno zbytečný atd. Všichni jen hledí nato, že už se dost rozmlouvá, ale nato jak mluví, nato nehledí 😠
Jak jsme jeli v pondělí autem z Brna, tak manžel mi řekl, že lituje toho, že chodí na logopedii páč teď tu pusu vůbec nezavře a jemu jde z toho hlava kolem 😀 😀 😀
Vy budete chodit k ní?? No mě přišlo, že to moc s ním neumí. Prostě ho nedokázala zaujmout, možná to bylo i cizím prostředím, nevím. Když k nám chodí z RP tak je to úplně o něčem jiném, i ten přístup...
A k logopedce do Slavkova chodit nechcete? Ta prý taky není špatná....

Já si od Haliborange moc neslibuju, spíš si říkám, že malej ryby jaksi nemusí - on je i tak houbec jedlík, tak nějakej přísun jódu mu neublíží. Uvidíme... Máme ten sirupek.
@lenajsek a díky za info o školce, o tom Zvídálkovi vím, ale že je tam logo to už ne ☹

Holky, jsou někde na netu nějaký www stránky s tipama na pracovní listy, hry, tvoření atd.??? Uvítala bych inspiraci 😉

sicinka
28. bře 2012

@filmuska_01 jsem ho uz mela zcasti vydobeny, ale za stovku nekup ho 🙂Jinak to zatim neda zkousime, ale vetonou capne nejakou kostku a dela ze je to letadlo a dlabe na me. Jinak ted vybral drobne koralky tak jsem myslela ze mu nakreslim na papir nejakej jednoduchej tvar a on ho bude delat z tech koralku. No a nenapadlo ho nic lepsiho nez je ochutnat - jeste ze maji tak 2 mm takze projdou. Jo a diskuze at rybi tuk zadny bez chuti podle mě neni, bud je ho tam malo pak ho naredi nebo se snazi tu chut necim prebyt, ale porad je to tuk z ryby 🙂 Nejlepší z těch co jsem měla chutove byl od nutracuetica Omega-3 natural pomeranč 🙂 ale jelikož jedine u čeho jsem viděla nějaké učinky byl ten eye q tak u něj zůstaneme. Jak jsem psala v ranim mliku vypije všechno.

filmuska_01
29. bře 2012

@sicinka za stovku by som ani ja nevahala. 🙂 ja osm davala nepedagogicky odmenu za najdenie na zaciatku 🙂 ten EYE Q davas kaspule vnutro ci ten sirup?

sicinka
29. bře 2012

@filmuska_01 Davam sirup, ale po špatné zkušenosti s tím haliborang tak jsem kapsle ani nezkousela.

sicinka
29. bře 2012

@helulicek http://pracovni-listy.blogspot.com/ a ukoly beru z /www.montessoridoma.cz/ a fotím nebo vyrábím vlastní předlohy jelikož každej má jiné korálky nebo kostky tak se to ani moc jinak dělat nedá. Jo a vzdala jsem samolepky z Penny nalepila je na čtvrku vystříhala a hrajeme s tím na poznávání zvířátek. Takže mám jediné nemluvící dítě (dobře už je to lepší, ale furt to není ono) které pozná scinka 🙂
@sisstin bude mít určitě víc typů

filmuska_01
29. bře 2012

@sicinka to je lepsi ako ja 🙂 , co je to scink?

sicinka
29. bře 2012

Scink je ještěrka 🙂 ale to je moc dlouhy tak rika sčik

sisstin
autor
29. bře 2012

čau holky,

tak my dneska byli na tom očním, měla jsem z toho hrůzu a nakonec pohoda. Čekali jsme skoro hodinu v čekárně, měli skluz..no Tygr tam bavil všechny důchodce...on jak vypadá malej, tak na 2,5roku..tak tam řešil, kolik je hodin, kde je co napsaný, kolik je tam lidí a házel celkem slušný hlášky 😅 no kupodivu mu ty lidi asi i rozuměli 😅 😅 😅

při vyšetření měl jenom točit Ečkem, sice to v životě neviděl, ale jak cvičíme různě, tak mu to šlo v pohodě...aby se neřeklo, tak jim přečetl i celou tu tabuli s písmenama a číslama, tam z něj měli dost 😅 😅 😅 tak jsem taky poprvý v životě slyšela, že mám šikovný dítě..což se mi fakt jako nestává moc často, a jestli je tak hodnej a spolupracující pořád 😅 pak mu mrkla do očí a tím to zhaslo. Naštěstí všechno v pořádku, máme se ukázat až před nástupem do školy, tak mi spadnul šutrák ze srdce 😝

@helulicek já mám spíš projetý všechny možný eshopy, než jako přímo stránky, kde by byly nějaký tipy 😉

filmuska_01
29. bře 2012

@sisstin super, je to povzbudive citat, aj ja mam radost z tigrika

objavila som dnes nieco z serie naucna truhlicka
http://www.albatrosmedia.sk/naucna-truhlicka.html

videli ste to dakto nazivo,ci sa oplati,lebo ta cena je celkom dost, pri tom vsetkom co clovek potrebuje.
@sicinka diky. 🙂

sicinka
29. bře 2012

@filmuska_01 to znám našla jsi něco co musite mit 🙂 jsem včera nechala na MMB 500 a to jsem se šla původně podivat po nějakém puzzle nebot mame manii a ja mam alergii na to porad obdivovat slozeneho krtka 🙂 Takže jsem objednala LOGO1 a u té paní jsem ještě našla podobne puzzle na ročni obdobi no a pak chytre pero, takže jsem z jednoho nakupu kouknu po nějakým puzzle za par koru z prahy at neplatim postovny udelal takovej malej nakup. No a dneska u sousedu zjistila ze logo 1 dela zcela bez problemu chape co ma davat k sobě, ale stve ho ze je tam malo dilku ja se nezavdecim 🙂

filmuska_01
29. bře 2012

@sicinka ja kludne kupujem puzzliky aj z druhej ruky ,ci ked je vtescu vypredaj.Som dost zatazena na drevenne hracky.
logo1 mame zatial nerozbalene doma tiez. 🙂 ja som dnes predsa len kupila to logico primo,+subro Cimo v skolke , a uvidim kto sa chyti.
Spominam si ze dakto na tom cvicil farby aj motoriku, obkreslil cudliky a to sa priradovalo, @sisstin je to vedlajsia diskusia s autikmi, nahodne som tam nakukla nepamatas si kto to bol?
Neviem to spatne najst.
Tuto truhlicku neviem, potrebovala by som vediet ,ci to neni uz prilis jenonduche pre nas.Nikde som nenasla nahlad stran.

D ma teraz oblubenu cinnost ze obkreslim kocky roznych tvarov na papier a ona priklada+ je maniak na vlaciky tak to sklada+puzzle.

modra1
29. bře 2012

@filmuska_01 pozerala som to minule v panta rhei a podľa mňa je to pre menšie deti, teda jednoduché 😉

filmuska_01
29. bře 2012

@modra1 diky, tak prestanem to kukat, snad tip pre mladsie deticky a ich mamicky.

vevercaci
29. bře 2012

Konečně jsem našla ten sirup na podporu chuti k jídlu: http://www.lekarna.cz/pediakid-pro-chut-k-jidlu...

helulicek
29. bře 2012

@sicinka díky za tip, tu montessori jsem taky nedávno objevila. Ta druhá vypadá též dobře, díky 😉
@sisstin vidím, že Tygr je šikula. Alespoń vidíš, že tvá snaha se vyplatila 🙂 Tak jen tak dál 😉
Já teda holky obdivuju vaši kreativitu, já v tomto jaksi zaostávám ☹ Většinou mě musí něco nakopnout, ale snažím se, tak snad to k něčemu bude 😅

hlucikk
29. bře 2012

Ahojte/dobry den! Zdravim vsetkych rodicov aj buducich rodicov. Moje meno je Lucia a zatial nespadam do kategorie "rodic" ani "buduci rodic". Obraciam sa na Vas viac menej s prosbou o pomoc v ramci realiziacie mojej diplomovej prace. Cielom je overit nakolko nova metodika (Skrining psychomotorickeho vyvinu) zachytava vyvinove riziko u malych deti (od 2 do 4 rokov). Tato metodika je novovytvorena, robena pre slovenske deti s viziou jej pouzitia predovsetkym u (alebo uz) v ambuilancii padiatra (co je velka vyhoda v ramci preventivnych prehliadok - uz lekar moze zachytit pripadne vyvinove riziko). Minuly rok sa vytvorili normy pre sirsiu populaciu deti. Tento rok by sme sa radi zamerali na kategoriu deti s podozrenim na poruchu autistickeho spektra, pripadne na deti kde uz bola diagnoza viac menej potvrdena. Tento skrining vyplna rodic, je v elektronicekj podobe a anonymny (v pripade zaujmu o vylsedok staci vpisat na konci v kolonke "pripomineky, otazky" napisat svoj mail). Ak by bol niekto z Vas alebo Vasich znamych ochotny dotaznim vyplnit urcite prispeje svojim kuskom k zdokonaleniu vyvinovych metod na Slovenku a zaroven sa mozete dozvediet aj podnetne informacie o svojom dietat.
Za spolupracu Vam vopred dakujem!

Lucia (akekolvek info - moj mail: hlucikk@gmail.com)

link na dotaznik
https://docs.google.com/spreadsheet/viewform?fo...