Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

evik19
1. zář 2015

@barbarucha Náš Ondrášek chodí do Macešky, což je v podstatě miniškolka spadající pod Lužánky, je tam max 12 dětí na 2 učitelky, které jsou teda aspoň v naší pobočce fakt skvělé. Jestli jsi od Tišnova a byla bys ochotná dojíždět, tak tuhle školičku bych ti fakt doporučila. Mají pobočku např. v Bystrci. http://maceska.luzanky.cz/kde-nas-najdete/

roniii
1. zář 2015

Štěpán má za sebou první den ve školce.No, nedá se moc hovořit o dni, protože tam byl 2h., ale i tak je to výkon.Podle paní učitelky to zvládl dobře. Domluvila jsem, že bude chodit zatím dvakrát týdně na dvě hodiny a v říjnu přidáme.Bude to pro mě dost náročné na čas, protože se mi moc nevyplácí se vracet domů.

josefina79
1. zář 2015

@roniii gratuluji k první školce! Chápu, že to je blbé, kvůli 2 hodinám někam jezdit/chodit ... ale bude líp.

Já teď taky řeším školku. Byla jsem na imunologii pro Fanouškovy výsledky. Chlapeček podědil po mamince špatnou imunitu a zřejmě sklony k autoimunitním onemocněním :(. MUDr. Kaucká doporučuje neočkovat, počkat, na další výsledky krve, imunitní system se vyvíjí do 3 let. Takže je šance, že se to zlepší a bude mít normální imunitu.
Jenže pokud ho budu chtít dát do státní školky, tak musí mít to přiblblé očkování. Dívala jsem se na soukromé školky - 12 000 Kč včetně jídla.
Doprčic práce :(
Stejně to musím rozhodnout sama. Příští týden jdu ke svojí imunoložce (kvůli dalšímu IVF), zeptám se jí na názor.

hojda
1. zář 2015

@josefina79 Pokud mu lékaři očkování nedoporučí ze zdravotních důvodů, tak ho mít nemusí. Ve školce jsou i děti neočkováné, právě kvůli tomu, že jim lékař očkování nedoporučí a pak je školka vzít musí i bez něj. Stačí, když ti to dr. potvrdí, že ze zdravotních důvodů nemůže být očkováno.

barbarucha
1. zář 2015

@evik19 Já bohužel dojíždění do Brna nedám ☹ Kdyby to bylo v mých silách, tak bych ho cpala do logo školky. Ale poctivě jsem to zvážila desetkrát tam a zpátky a došla k tomu, že je to daleko mimo mé síly. Zkusím zavolat do toho SPC, jestli spolu na něco přijdem.

josefina79
1. zář 2015

@hojda no, ale oficiálně dítě musí mit TRVALOU kontraindikaci. Tohle je bohuzel/bohudik dočasná. Trvala vy byla pokud by mel takovéto výsledky 3x za sebou. Odstup mezi vyšetřenim 6 měsíců. Nebo pokud by mel určité hodnoty těch krevních testech nízké. On ma ale spatne poměry justxch ukazatelů...
Uvidím, co řeknou další doktori, poradim se i s pediatrou - ohledně potvrzfni pro školku...
Nechci mu ublížit, to vůbec ne, ale všechno je to o "pravdepodobnostech"....

barbarucha
1. zář 2015

@josefina79 Tak si nech napsat papír na tu dočasnou kontraindikaci.Ve školce přece musejí pochopit, že když má dočasnou kontraindikaci, tak se musí počkat, až přejde, než se může očkovat, ne? 🙂

roniii
2. zář 2015

@josefina79 pěkné,doufám, že se Frantovi ta imunita zlepší.Očkovat či neočkovat řeším teď také. Z očkovacího centra mi bylo doporučeno nechat napíchat priorix teď po létě, ale mně se do toho stále nechce.Z neurologie ho měl odložený po druhém roce, což už dávno uplynulo a včera ve školce po mně chtěli potvrzení o odkladu.Psala jsem mail neuroložce, jestli mi ho vystaví, ale myslím si, že to neudělá, takže ho píchnout budu muset nechat.
Od kamarádky jsem se dozvěděla, že naše neuroložka nebude 2 měsíce ordinovat.Jediná dětská neuroložka na Teplice,která ordinuje jeden den v týdnu.Když jdeme na kontrolu strávíme u ní celé dopoledne,dvě hodiny čekání u ní není žádný čas.Opravdu jsem už nahlodaná poohlédnout se jinde, ale kde?

josefina79
2. zář 2015

@barbarucha zkusím to, ale realita je taková, ze je do skolek pretlak deti a školky si můžou vybírat. Takže si to usnadní a vezmou pouze "bezproblemove" deti.

josefina79
2. zář 2015

@roniii jako fakt mne štve, ze nas do toho tlačí stát. Já nejsem žádná bio eko matka, ale mam dítě s objektivnim problémem. Tak ať nas proboha nechaj zit bez toho očkování. To samy u Vas.

peggy722
2. zář 2015

@josefina79 Hele nechceš se zkusit zeptat u nás ? Naše ředitelka je celkem vstřícná a vzhleden k tomu, že tam máme i handicapovaný děti, tak pochybuju, že jsou všichni naočkovaní. A ty ho potřebuješ dát do školky na celý den nebo by ti stačilo dopoledne ? V DDM je totiž tohle http://www.ddmjm.cz/krouzky/9. Jestli by ti to pomohlo. Tam očkování nikoho nezajímá, akorát je o dost velkej zájem.

janoulek25
2. zář 2015

@barbarucha Taky jsem přemýšlela nad Brnem, v nejhorším bych to nějak kvůli Anetce zvládla tam s ní jezdit. Ale cítím, že nejideálnější pro ni by byla normoš školka s asistentem. Ale nevím, jestli by na něj měla nárok, musím si to pozjistit.

peggy722
2. zář 2015

@janoulek25 Tak já jsem včera nevěřila, ale u nás ve školce je momentálně 26 dětí, kteří mají napsanýho asistenta. V každý třídě jsou dvě asistentky, který se střídají.

schellongova
2. zář 2015

Ahoj holky včera jsem byla s dětmi na měření oči plusoptixem a Honzikovi vyšli vysoký hodnoty. Na 5.10 jsme objednany do kukatka na vyšetření trvá přes dvě hodiny tak snad to zvládne. Dnes jdem na logo a odběr na alergologii. No aby jsme se nenudili aspoň že Emik zatím vše ok. Večer mám volat na koniky kdy bude volno jsem zvědavá. V září máme každý týden doktora snad pak bude větší klid. Příští úterý jde poprvé do miniskolky těší se tak jsem zvědavá jak to dá.

josefina79
2. zář 2015

@peggy722 - dobrý tip s Vaší školkou. Zkusím se zeptat (prosím, připomeň mi název). Do DDM ho dávat nemůžu, on je zatím na plínách a myslím, že ještě nějakou dobu bude. Uvidíme , jak rychle zvládne čůrání, ale v létě jsme lehce zkoušeli, moc to nechápal. Problém bude hlavně s kakáním, on musí tlačit zuřivě ve stole kvůli tomu slabému břichu. Ale třeba mu hipoterapie fakt půmůže.
Ideálně bych ho potřebovala dát na celý den, o druhé dítě se pokoušíme, ale vypadá to bledě :(. Takže mne asi čeká práce. Kterou budu muset hledat, nikde mi místo nedrží :(

barbarucha
2. zář 2015

@janoulek25 Tak jsem dnes telefonovala s tím SPC pro VŘ v Brně a doporučení nic moc, prej je ještě malej a mám si ho vypiplat doma 😝
Takže asi obejdu nějaké škloky a poptám se rovnou tam, jestli bychom nezkusili žádat o asistenta.
Jani a kdyby třeba Jezírko dostalo asistentku pedagoga na Fáfu, mohli by ho mít s Anetkou napůl.

diamanta
2. zář 2015

Položím asi totálně blbou otázku. Na jedné straně máme v lék.zprávách už poněkolikáté napsáno, lehká až středně těžká mentální retardace, nebo je napsáno PMR (to bude asi psychomotorická retardace, ne?), a na druhou stranu mi lidé říkají, že dva roky je příliš nízký věk a může se to všechno srovnat. Opravdu může být v útlém věku retardace a pak se to může ještě srovnat nebo je to jen blábol laiků, co se mne snaží povzbudit?? Nenašel by se tu někdo s příběhem, že se to všechno urovnalo a dítě to dohnalo? Samozřejmě máme ještě ten tělesný problém, ale ohledně chůze a motoriky jsem slyšela o dětičkách, co začly chodit i později a ve čtyřech už lítaly zcela bezpečně i na kole...takže o tom, že jde dohnat tělesný handicap v batolecím věku už vím, ale o té mentální stránce nevím. Je pro mne složitý to tady sledovat, protože se tu mísí spousta hovorů dohromady, ale co občas čtu, tak jste tu takové statečné ženské...já se s tím pořád nějak peru, protože se to pořád tak nějak mění a co bylo ještě hraniční před dvěma měsíci, tak už zase zaostává...naopak se někdy těšíme z maličkých pokroků...je to taková nová situace a asi tomu pořád nějak nechceme věřit. Jednou nahoru, optimismus, pak dolů - když přijde výsledek nějakého vyšetření...

peggy722
2. zář 2015

@josefina79 MŠ Sulanského. Problém je, že většinou ve třech letech nemáš moc šancí, že ti ho vezmou. Škoda, že jste nešli už letos k zápisu. Opakovaná přihláška jsou plusový body.

peggy722
2. zář 2015

@diamanta Dle mého názoru se v takhle nízkém věku MR nedává. Maximálně nerovnorměrný psychomotorický vývoj. Stejně jako VD se takhle brzy nedává. Víc by ti asi napsala Sistin. Děti se v tomhle věku hodně vyvíjí a mění a co vypadá naprosto beznadějně, tak za pár měsíců může být úplně jinak. Nechci tě nějak chlácholit, že bude všechno v pořádku, ale může to být mnohem lepší a dohnat se dá ledacos.

diamanta
2. zář 2015

@peggy722 a co znamená prosím tě VD? Já se v těch zkratkách zde taky moc nevyznám. Jinak tu mentální retardaci podezírají od jara a už to napsali do třech zpráv jako podezření, naposledy už naostro jako fakt...tak doufám, že to fakt nebude.

peggy722
2. zář 2015

@diamanta VD vývojová dysfázie.

gabbucha
2. zář 2015

@peggy722 Mne těch 26 dětí také zarazilo, ale dnes mi Myšákova asistentka řekla, že Myšák a ještě jeden chlapeček ze třídy ji má celodenní (a přitom my tam nastupovali s tím, že ji má na dvě hodiny denně) a třeba Ela ji má částečnou a ty jsi myslím říkala, že letos ji nemáte mít vůbec. Takže jak to tam rozpočítávají..... Ale ji mi to fuk 🙂. Jsou tam všichni úžasní a moje dítě konečně chodí do školky s nadšením. Je to školka, kde se děti nebijí, nezavírají na izolaci, nenechávají pozvracet nad jídlem, nechodí se za trest do kouta bez tepláků... Nynější školku máme po minulých letech opravdu zaslouženou 🙂

diamanta
2. zář 2015

@gabbucha to snad není možný, to co jmenuješ se přeci v mš neděje...nebo jste něco takového zažili? Já o tom slyším prvně tedy.

gabbucha
2. zář 2015

@diamanta Bohužel se to stále děje. A pokud dítě nemluví anebo mluví špatně, tak se to dozvíš až s velkým zpožděním (ani nechci domýšlet, co vše se mi ani nedoneslo). A včera, kdy byly schůzky, tak tam byl tatínek, který měl podobné zkušenosti. Peggy722 na té schůzce také byla, takže ví, že si bohužel nevymýšlím ☹.

diamanta
2. zář 2015

@gabbucha tak to je neuvěřitelné, to bych neřekla, že je v dnešní době možné. Můj do specielní mš nechodil, ale co vím tak učitelky byly vždy normální, lidské, žádné psycho. Ani nebyly žádný nesmyslný příkazy a tresty v podobě ponižování už vůbec ne. Laskavost, důslednost, vysvětlování, přísnost když bylo potřeba...toť vše

gabbucha
2. zář 2015

@diamanta To vám přeji, všichni by měli mít jen pěkné vzpomínky na MŠ. Já si třeba dodnes pamatuji, ještě soudružku, učitelku Blanku, ta nám zase lepila pusu páskou, když se místo spaní mluvilo, Je to už hóóóódně dávno, ale dodnes si to pamatuji. A to samé platilo o kurzu plavání, ale to nejsem sama, protože kohokoliv se z mé generace zeptám, tak si pamatují, jak je dřevěnou násadou odstrkovali od břehu s řevem "plavej, plavej". A je pravda, že v první MŠ měl syn učitelky, kterým bylo 62 a 65 let a ty bohužel ty manýry z mého mládí v sobě měly. Ale co, teď už bude jen dobře, protože v naší nynější školce to ani jinak být nemůže, syn od včera mluví jen o paních učitelkách a dnes před spaním se ujišťoval, že zítra zase půjde do té "hodné školky" (to mi málem tedy vyhrkly slzy). Já ty naše paní učitelky a asistentky miluju 🙂

janahus
2. zář 2015

@diamanta ahoj mame to same co vy, stredne tezkou psychomot.retardaci, nevim jestli jsou to blaboly, ale zatim nikdo s urcitosti nerekl, ze to muze dohnat, synovi jsou za 14dni 3 roky, je to tezky, ted treb udelal hodne velky pokrok v motorice, napr. dnes namaloval rovnou carku, ovsem treba sebeobsluha, nocnik, rec, to je u nas zatim v nedohlednu...asi jsem ti moc neporadila, ale dulezity je nevzdavat to a bojovat, je dulezity, ze ti rozumi, co po nem chces, jak mi rekla moje kamaradka : Autismus není prece rakovina..., musim rict, ze me to trochu zvedlo...Jinak napis mi jak mas stare ditko a drzim palce, neboj oni to zvladnou 😉

holky, tip na udrzeni ditete na wc, polepit nejakymi samolepkami obkladacky, a vykladat mu u toho, aby tam vydrzel sedet, musim sehnat hlavne auta a nakladaky...tak treba se to povede i nam

mvmk
2. zář 2015

@diamanta moje dostala dg. PMR prvne v 18 mesicich, ted je ji cerstve 5 let dg. vyvojova dysf. (stredne tezka) porucha koncentrace. Myslim, ze MR se dava pred 6 rokem, pouze v pripade nejakeho primo definovatelneho postizeni, jinak pri opozdenem vyvoji se vyckava, jednak do 6 ti let dozrava mozecek, a celkovy vyvoj rec, motorika atd. Takze nevim MR se mi zda dost brzy. Moje rozhodne neni jeste na urovni deti v jejim veku, hlavne recove, ale v porovnani jakt to vypadalo jeste treba ve 3 letech udelala opravdu milove kroky. U nas je to opozdeni hlavne znat v reci, jinak je celkove velmi sikovna. Grafo take neni OK ale to vypilujem. NO a kdyz zacnes verit doktorum naprosto vse, tak zahrabes nadeji hodne hluboko. Ver a vyckavej 😉 A hlavne pracuj se svojim ditetem co nejvice. 🙂

peggy722
3. zář 2015

@janahus Zkus barvičky na sklo, obrázky seženeš na netu. A na dlaždičkách to drží skvěle.

barbarucha
3. zář 2015

@gabbucha Já hledám pro malého školku a když jsem si přečetla, cos psala, tak se mi normálně udělalo špatně od žaludku. Tak nevím, jestli s ním nemám být radši doma 😔