Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
1. srp 2013

@jana804 já bych nějaké typy na hrubou motoriku měla, zvlášť u pětileté, ale nejlepší by bylo najít fyzioterapeuta který to umí s dětmi a prostě ji připravit sérii cvičení na míru, super je i plavání nebo i pohyb ve vodě s využítím různých pomůcek. Mě ale podle popisu přijde že toho děláte dost, možná bych přidala nějakou formu zooterapie (hypo, canis, felin), pak zkusit vymyslet i na doma nějaké ekvivalenty lázeňské terapie (bazén s míčky, masáže, přikládání kamenů atd), tak aby se zlepšil cit a periferní nervy a pak ji dát čas ale to zjevně děláš: -)

hrusti
1. srp 2013

@sisstin ja jsem hledala v praze tu ergo terapii a nasla jsem jen pro stare lidi nebo invalidni deti. Logo mi dala jeste kpntakt do Motola, ale v te dobe jsme byli uz objednani na tu neuro terapii.

cairka
1. srp 2013

@sicinka , ono sa to nedá úplne podľa D. brať...my sme mali okolo 2apol super obdobie, zdalo sa, že sa začína chytať, konečne nabehli 2- 3slovné vety, zlepšovala sa slovná zásoba.... teraz má 3r a 10m a vôbec by ju nejaký lietajúci pes nenapadol a už vôbec to riešenie, ako z neho lietajúceho psa spraviť. Dáda je šikuľko, teraz sme boli u kamarátov so 4ročnou a presne toto som obdivovala, tú kreativitu, snahu hľadať riešenie.... Klaudinka vie opísať reálnu vec. Dokonca už vie opísať obrázok, ale stále pretrváva - keď niečo nevidím, tak to neexistuje... a teda nehľadá riešenia. Hrali sa tým dievčatkom s legom s bazénom. Diina hra spočívala v tom, že si vybrala jednu postavičku a tú dokola spúšťala na " tom bogáne" bez slova, šmykol sa, zdvihla, položila hore na šmýkačku (na kúpalisku správne pochopila slovo tobogán 😀 😝 ) To druhé dievčatko vedľa nej, na tom istom bazéniku urobilo celý príbeh, ako postavička prišla, vyšla po schodoch, spustila sa, plávala.... všetko okomentovala, snažila sa aj Klaudinku zatiahnúť do toho príbehu, tú jej postavičku, ale nepodarilo sa. Občas vyzerá fakt ako keby mala MR 😒 a vidno to hlavne pri rovesníkoch

sicinka
1. srp 2013

@cairka já jsem si vědoma toho že u nás vše pak nabralo rychlý obrat a třeba ta řeč šla úplně neuvěřitelným tempem aktuálně mu chybí výslovnost u pár písmen ale v porovnání s vrstevníky už mi přijde v pohodě. Ale samozřejmě některé zvláštnosti zůstali a v kolektivu jsou viditelné dost - navíc jak teď mluví tak z něj občas vypadnou docela šílené teze a nějak se uklidnuji že říká něco jiného než myslí, ale moc se mi to nelíbí.

krystalka
1. srp 2013

@sicinka - super úvahy 🙂 , Jiřík má takovéhle proslovy teda až tak od necelých 5, takže to je Dáda šikula... jinak, v pondělí jsem se taky pobavila - Jiřík má tenhle týden příměstský tábor v miniškoličce, kam předloni chodil a mají to na téma Cesta do pravěku, takže probírají vznik Země, sopky, rostliny, dinosaury, pravěkého člověka apod. V pondělí přišel domů, sedl si na schody a najednou povídá (přepsáno doslova) "To bylo tak únavné, jak my museli sedět, než nám to teta všechno pověděla" 😀 - no jo, no, pro našeho Jiříka je únavné všechno, u čeho musí klidně sedět a soustředěně se tomu věnovat, tak si mi musel hned postěžovat...jo a to ještě před odchodem domů mě setřel za to, že jsem mu špatně zaparkovala ve školičce kolo na zahradě, že by to přece mohlo tetě polámat kytičky 😉 ....a tetě si stěžoval, že "ty letadla dělají ale strašnej rámus, že?" (v Ruzyni opravují hlavní dráhu a všechno to lítá už pěkných pár týdnů přes nás....)

sicinka
1. srp 2013

@hrusti takže nakonec cvičení ve skupině mělo úspěch? tak to je super. Dáda začíná od září s gymnastikou a už ted se děsím ....

sisstin
autor
1. srp 2013

@cairka tak treba Tygr si taky tak imaginarne hrat neumi, respektive umi, ale neni to takova rozvinuta hra jako u vrstevniku. On si driv vubec nehral ve smyslu s hrackama, furt jen logicoval, minilukoval, delal pracovni sesity atd. Sam si imaginarne hraje malo, s detma je to lepsi, ale urcite ne na jeho vek.

sicinka
1. srp 2013

@sisstin já ho zase u úkolů něudržím on to má jako povinnost a když je hotovo tak ho ani nenapadne něco takové udělat ani na Ipadu. Mě to tygrovo přijde třeba pro školu super.

sisstin
autor
1. srp 2013

@sicinka no on si zas skoro nehraje, mne to prijde zase docela divny, a hlavne sam mimo Ipadu se nezabavi vubec, furt za mnou chodi, ze se nudi a musim vymyslet ukoly. Fakt ty prazdniny jsou morda 🙄

jana804
1. srp 2013

Ona má problém hlavně v sociální oblasti, prostě nemá moc potřebu se kamarádit s dětmi, povídat si, hrát si s nimi, je to takový ten pasivní osamělý typ. Ještě tak doma se sestrama taková jednoduchá hra probíhá, ona teda hrozně ráda dělá to, co ony, takže když po ní něco chceme, tak na to chodíme přes ně (posledně jsme chtěli,aby začala nosit sluneční brýle - ona teda nedělá nějaké scény, ale nechtěla. Tak jsme koupili troje, těm dvěma jsme je dali na oči, no a Magda přiběhla, že chce taky. 😵 ) A takhle to funguje s hračkama, prolízačkama na hřišti, teď posledně to byly kolotoče a takový ten vysokánský skákací hrad (vyškrábala se tam jen jednou, ale vyškrábala. Naštěstí mluví, sice špatně, ale v takových těch 5ti - 6ti slovných větách, dokonce má podle psycholožky velmi dobrou slovní zásobu, ale chybí jí taková ta spontánní povídavost. Nemaluje, teď se nám podařilo ji přesvědčit na takové ty "spojovací" úkoly. Opět naštěstí není ani hyperaktivní, ani agresivní, není vybíravá v jídle (je to na ní celkem vidět ) - prostě takový spokojený medvěd míša. Pochopitelně tu diagnózu si psycholožka nevycucala z prstu z PAS toho dost má - je to takové to poskakování, třepání ručkama, špatné používání osob v řeči, já teď honem nevím. Ale dětský psychiatr si myslí, že ta nerovnoměrnost vývoje by mohla být spojená právě s tou hypotonií, s motorikou obecně. Mně třeba vždycky hrozně zaráželo, že to, jak je na tom motoricky, na vyšetřeních nikoho nezajímalo, kdybych na to neupozornila toho psychiatra, tak by se na to taky asi nezeptal, přitom jak tu píšete, všechno se vším tolik, tolik souvisí...

cairka
1. srp 2013

@sicinka , to je ale super, len nech to tak pokračuje 🙂 ono to je tak, ako kedysi písala @sisstin , že deti, ktoré sa v 2apol roku zdajú rovnako mimo normy budú za pár rokov úplne inde, teraz, ako rastú sa to kryštalizuje. Niektoré budú do 6 rokov veku úplne OK a iné nie 😝 Ale je asi pravda, že väčšina týchto detí to doženie, do tých 6 rokov. A je super, že stále je nádej, že to všetko bude úplne OK. Ja tiež stále dúfam, že sa to otočí mávnutím čarovného prútiku 😀 hoci u nás sa dosť tých problémov ukazuje až teraz, kedy už mali naskočiť zas ďalšie veci a nenaskakujú 😝

sicinka
1. srp 2013

@sisstin já ho mám na příměstkým táboře, takže když překousnu že le dle tety takovej malinko zaostalej tak má zábavu na celý den, Jenže přijdeme domů on jde lítat se sousedovic chlapečkem a pak útrum a spát. Takže když mi ségra sdělí jak ostatní děti čtou počítají a kdesi cosi tak na to nějak není čas ani kapacita....

sisstin
autor
1. srp 2013

@sicinka já si teda jako dítě taky nehrála (sama), to jsem prostě u něčeho seděla - úkoly, puzzle, knížky atd. To si i pamatuju, že jakmile jsem neměla partáka, tak prostě vůbec. Tygr jako pokud je s dětma, tak je to lepší, jenže zas jak má ten komunikační problém, tak holt má tu hru jako takovej 3,5-4leták 😝

@cairka jako u Tygra v tom vývoji (kognitivním) už není nic, co by bylo blbý (teda až na tu samotnou kresbu jako takovou), jinak je ve všem ok, v hodně věcech je i napřed. Mluví už normálně, pokud pominu výslovnost, tak řeč je prostě normální. Ale je to hodně vidět právě v tom kolektivu, v té hře a v těhlech věcech, že je prostě tak o ty necelý dva roky pozadu. Jak se dětem vyhýbal dlouho, nemluvil s nima atd, tak ty sociální dovednosti nemá prostě takový dobrý. Jak jsem psala, on je schopnej ti vyjmenovat pohoří v CR a na druhou stranu ale zase v tom kolektivu je s mladšíma dětma a mezi vrstevníkama by to teda bylo vidět krutě 😝

sisstin
autor
1. srp 2013

@sicinka no já začínám mít nervy, páč když fakt nemáme nějakej program nebo výlet, tak on je schopnej fakt celej den sedět u Ipadu 🙄 už mě to začíná docela štvát. Jako pokud mu vymyslim zábavu, tak dobrý, ale jakmile má "volný pole", tak samozřejmě Ipad 😝

sicinka
1. srp 2013

@cairka no vidíš tohle už tu psala kajzisek že syn v principu dostal ovř i když v roce a půl mluvil krásně že se ta řeč může zarazit i potom. Mě tohle třeba samotnou nenapadlo. Ono je pravda že dokud jsou malý tak se pořád čeká doufá, mě takhle děsil třetí rok tam mi přišlo že je toho co má umět najednou strašně moc....

jana804
1. srp 2013

Moje Magda má takovou zajímavou imaginární hru - jestli se to tak dá nazvat. Má oblíbeného plyšáka - kraba a prostě ho pokládá do knížek na obrázky - "mami - krabík letí balónem, spadl do rybníka, chlapeček ho vytáhl". Jinak sama málokdy třeba "uvaří čaj" a přinese mi ho, ale taky někdy, ale když si tak hrají mladší sestry a nosí jí ty "uvařené polívky a palačinky", tak se nechá trpělivě imaginárně krmit a dělá mňam, mňam. 😵

cairka
1. srp 2013

@sisstin , ja viem, ale ked u malej nefungujú ani také iné hry...ona si skladá puzzle - 16 kúskové a známe, nové nezloží ani to... keď je doma staršia, hrá sa s ňou jej hry, opakuje po nej, keď je sama je schopná si vybrať nejakú hračku, s ktorou sa hrali so staršou a teda ju berie za obľúbenú, chvilinku, to je naozaj otázka minúty -dvoch sa s ňou pohrá....a potom ostane sedieť, a čučí do blba...rada sa hrá s kartičkami hocakými, ale to si ih skôr len prehrabuje rukách, nie že by skúmala obrázky 😝
@jana804 , keď píšeš o malej, tak mi veľmi pripomína moju. Ako prvé ma zarazilo to, že si ju nazvala mackom, lebo aj ja tvrdím, že to moje dieťa je macko - ťarbavý, nemotorný...ale aj teraz čo píšeš o hre a o iných veciach 😕

sicinka
1. srp 2013

@sisstin hele a nechce někdy až budete v praze zajít společně na Gutovku a mám našlé ještě jedno další úžasné hřiště na metru, třeba by se někdo ještě přidal a hned by měl program. U nás je Ipad zahozenej pod postelí on si s ním hraje když mu ho dám jinak je mu to jedno, ale ze začátku u něj trávil hodiny.....

mvmk
1. srp 2013

Ahoj holky, ja mam hrozny problem ☹ ted v pondeli musim s malou nastoupit do nemocnice, budou delat nejaka dalsi vysetreni aby se vyloucila mozna pricina toho kolisaveho stavu, ze je proste nekdy motoricky i mentalne nejak mimo 😝 Musim tam zustat do patku a ted mi telefonicky dr. sdelil, ze u male chteji provadet lumbalni punkci. Mam s toho doslova hruzu, chci rozhodne tu LP odrict, uz to pro me byl Problem se nechat dokopat k magnet. rez. ale to je pro me nejak silny kafe. Nemate nekdo s tou lumbalkou zkusenosti. Tu chodim dnes fakt rvouci ☹ ☹

sisstin
autor
1. srp 2013

@sicinka tak v Gutovce jsme byli předevčírem s @hrusti a myslela jsem, že chcípnu 😅 😅 😅 tisíc lidí a hlavně Tygr si vždycky něco vybral a byl na tom někdo jinej, takže řev 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
1. srp 2013

@sicinka nebo ho Honzík předběh na klouzačce - řev 😅 😅 😅 on musí být první, jako v poslední době z něj mám fakt dost 😝 tak kdyžtak bych šla, ale někam, kde není milion děcek, páč on to prostě nedává pak, když musí na vše hodinu čekat, nebo mu něco zkazej atd. 😝

sisstin
autor
1. srp 2013

@sicinka a tady se projevuje ta nevyzrálost, on místo toho, aby si to vyřídil s tím dítětem, tak požaduje, abych to řešila já 😝 pokud u toho nejsem (třeba ve školce), tak se radši někam uklidí a nic nechce a nedělá 😝

sicinka
1. srp 2013

tak chci jít na tohle http://www.mestoprodeti.cz/tipy-na-akce-pro-det... 🙂 Ale kolik tam bude dětí neumím garantovat ještě mě napadá zajít k nám do bazénu (to je kousek od metra chodov a opatov) a kdyby se chtěla někdo přidat tak klido 🙂

krystalka
1. srp 2013

@sisstin - no to asi sice není ideální, ale tak ale on aspoň na tom Ipadu dělá něco naučného, ne? Protože třeba Jiřík poslední dobou, když je doma a nevymyslím mu zábavu, tak by nejradši jen koukal na JimJam a nebo si jezdí s autobusem. Takovou tu imaginární hru má v pohodě, ale hraje si prostě jen, když jsme někdo u toho s ním a přímo si s ním hrajeme, to má fantazie až na půdu, ale sám se tím hraním nezabaví... A docela trochu závidím, že Tygr vydrží tak dlouho u těch různých Logic, pracovních sešitů apod., ve škole se mu to fakt bude hodit. Já se té školy právě kvůli tomuhle trochu děsím, protože podle mě tam fakt asi to ADD nebo něco bude, já na něm vyloženě vidím, jak když se má několik minut fakt soustředěně věnovat nějakým úkolům, tak jak je z toho pak unavený....a naopak - lítání na kole a běhání venku mu tu energii ohromně dobíjí...

sicinka
1. srp 2013

@sisstin mě přišel docela v pohodě 🙂 a s Dádou si hrál fakt hezky. Já zase řeším že to moje dítě se všude nacpe, někoho klidně schodí atd já byla taky neprůbojné dítě a na tohle nejsem zvyklá...

sisstin
autor
1. srp 2013

@sicinka ehm, bazén nehrozí, do toho nevleze 😠 😅 😅 😅

jana804
1. srp 2013

Jinak se velice omlouvám za své neznalosti, člověk většinou dělá to, co odborníci doporučí, a já mám pocit, že v případě PAS doporučí málokdo máloco. Takže jen to, co člověk vyčte na netu. U mě je to ještě tak, že mám tři dcery, no a dvě mladší jsou ve vývoji (naštěstí) naprosto v normě až nad normu. Takže je to taková schizofrenie, na jednu stranu hledám něco, co by Magdu pošouplo ve vývoji správným směrem a na druhou hledám po nocích jména zvířat, co jsou v pexesu, abych se neztrapnila, až se bude moje nejmladší dcera ptát: "to to je?" 😝 ...se divím, že mě ještě nehráblo... 😀

mvmk
1. srp 2013

@modra1 omlouvam se, ale me by docela zajimalo trochu konkretneji co zvladne tvoje 3,5 leta dcera a tvuj syn ne? 😕

sisstin
autor
1. srp 2013

@krystalka jo no, tak jako hraje tam, no spíš dělá ty vlajky, značky, naučný kartičky, ted ujíždí na angličtině, taky umí mrtě anglických slovíček...no a ted tam paří to Where is my water...to je prostě takovej krokodýl, a musíš mu dostat vodu do vany různejma technikama, jako je to na myšlení...ale i tak. Prostě mi docela vadí, že ted u toho furt sedí. Dřív vůbec nevydržel u TV, Ipadu nebo PC....a ted mi přijde, že by zas tohle dělal furt 😝

krystalka
1. srp 2013

@sicinka - to hřiště u Vodárny je super, byli jsme tam asi před rokem, my to tedy máme přes půl Prahy, ale tady kolem nás už jsou jen taková hřiště spíš pro menší děti, tak právě na těchto stránkách taky hledám tipy na nějaké zajímavé, kde jsme ještě nebyli. Ještě se chystáme na Gutovku, to teda máme tak dost z ruky, jsme ze Stodůlek...a určitě bych do konce prázdnin chtěla zvládnout to Mirákulum v Milovicích - z toho bude Jiřík úplně nadšenej 🙂 . Jinak myslím, že v sobotu 7.září je v Braníku festival sportů pro děti www.sportacek.cz a v neděli 8.9. v areálu bobové dráhy na Proseku je dětský cyklistický závod - několik kategorií - od odrážedel až po dospělé.
Jinak tu bobovku na Proseku fakt doporučuju, Jiříkovi se to hrozně líbilo a už žadonil, že tam chce jet zase....a navíc poblíž je na Proseku jeho oblíbené dopravní hřiště, takže nás další výlet přes Prahu asi brzy nemine 🙂