Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

jolinka
18. lis 2013

@sisstin no aspon ze ma Tygr poznavacie manie 😉 😉 😉
Kati riesi len blbosti...dookola pocita cervene body, u seba u druhych deti, vie o kazdom, ake ma znamky, aku dostal peciatku, ak maju druzinu v inej triede, prve co studuje... tabulku s menami deti kde su cierne a cervene body...neustale nas informuje, kolko este musi dostat cer. bodov aby mala, 60, 70 atd... Ked bola chora, normalna trauma, ze ju nejaka spoluziacka predbehne s bodami, kontroluje svoje spravanie, necekne ani pri obede len aby obdrzala cerveny bod...no ciste psycho. 😝 😝 😝
este aj kamaratky rata, kolko este musi mat, aby dosiahla 10

lenuskin
18. lis 2013

@sisstin Tak to má Kuba docela skluz, zřejmě to u nás bude nějaká větší prasečina než u vás.
Ale čas ukáže.

cairka
18. lis 2013

My sme dnes boli na logo-diagnostike, budúci piatok budeme mať zhodnotenie, som veeeeľmi zvedavá 😅 Bola to úplne iná trieda, ako keď sme boli pred pol rokom u logopedičky cez poisťovňu, tam to trvalo celé 12 minút aj s organizačnými vecami 😝 Dnes sme boli takmer hodinu a pol, ku koncu už teda malá pomaly po strope liezla 😅 ale ináč celkom pekne reagovala. Aj som rada, že sa ukázali tie veci, ktoré som upozorňovala, že jej to nejde, tak som ozaj zvedavá na to vyhodnotenie. V podstate čo som ja ako laik pochopila, tak sa ukázalo, že si malá nevie odvodiť slovo, že keď ujo je pekár, teta je pekárka a pracuje v pekárni, s tým zrejme má súvis to, že nechápe, že keď ujo pekár pečie chlieb, tak aj teta pekárka pečie chlieb 😝 Takisto ma prekvapilo, že vedela, keď mala úlohu, že logopedička pomenovala 1 vec, tak Dia povedala množné číslo (1 auto, 3autá), ale opačne, keď logo povedala mn. č. , tak Dia nevedela vytvoriť jednotné, opakovala po nej v tom množnom. A tak no, niektoré veci išla ľavou zadnou, pri niektorých si ani nepípla...
No a teda zrejme budeme platiť, cena sa mi zdá dosť vysoká, ale ...ak to má pomôcť, tak musíme niečo a ako som písala, tú cez poisťovňu je asi aj zbytočné navštevovať...

cairka
18. lis 2013

Ináč, @sisstin , čo sa sleduje tým, že sa pri tých testoch používajú vymyslené slová? Ako má dieťa správne reagovať? Mne prišlo vtipné, že ona to brala úplne automaticky, ja by som sa teda ozvala, že čo to tára, že také slovo som v živote nepočula 😅 😀 A tej mojej herečke to vôbec neprišlo divné 😝

hrusti
18. lis 2013

@sisstin Já se chystám na setkání 😉

sicinka
18. lis 2013

@sisstin Dáda tyhle obraty používá běžně 🙂 jsem ho ani nepodezírala že by to mělo být špatně, ale on mluví správně k sociální situaci, což by toho asperga mělo docela vylučovat, ale to tygr taky ně🙂 hele ty máš moc nastudováno to je ten problém, já v jeho věku plynule četla encyklopedie a děti mě nebavili jelikož mi přišli hloupý a jsem všechno jen ne asperg. Prostě si našel něco co ho baví, bych v tom nehledala patologii.

sicinka
18. lis 2013

@cairka nevím jak má dítě správně reagovat, ale Dáda pokud to zaznamená tak se zeptá co to znamená a chce to slovo zopakovat. Když mu řekneme že si děláme legraci tak to zopakuje a zasměje se tomu 🙂

sicinka
18. lis 2013

@ottic my dělali hodně různé ala monte aktivity a tam spolupracoval v těch 2,5 a víc.(ale jako přelívání vody, barvení vody potavinářskýma barvama, přěnášení nastříhané houby, popelkování atd). Postupně přešel na úkoly klasické logico, pracovní listy, mozaiky, tak od těch tří. Ve třech a půl dostal Ipad, od té doby doma spíše děláme spíše výtvarku nebo grafomotoriku (od 4), ale zase moc né po té školce jsme občas oba rádi že jsme doma a v klidu 🙂

krystalka
18. lis 2013

@sisstin
@sicinka
Je to zvláštní, že se obě zmiňujete o aspergerovi, já jsem teď zrovna o víkendu taky přemýšlela o tom, že už mi ta Jiříkova mánie na autobusy a všechno kolem toho taky připadá už trochu nenormální 😉 ....a ty "knižní" výrazy máme taky, na mojí otázku, jestli se mnou půjde na poštu, mi odpovídá "ano, jistě...", dneska ráno povídal na zastávce, když jsme čekali na bus, že je tam dneska nějak málo lidí, "to je neobvyklé, viď maminko?"....no, když jsem si tak o tom aspergerovi četla, tak něco by na něj docela sedělo, ale něco zase ne....ale taky jsem se nad tím zamýšlela a vidím, že nejsem sama 😉
Jinak, já mu poslední dobou nějak nerozumím, co se mu honí hlavou, pořád za mnou chodí s tím, že "mám tě moc rád, maminko...",pořád má strach, že mu někde utečeme, jakmile zmizíme za roh, tak panika... do toho tu ještě dneska celý den do mě hučel, že nechce chodit na ten sportovní kroužek ve školce (doteď chodil rád...), že chce chodit na keramiku, že tam dělají různé výrobky a že tam chodí i Emilka (další holčička od nich ze třídy)...ale s Beatkou (jeho nej kámoška, která na ty sportovky taky chodí) si prý nic neudělali, ale ona prý teď moc nechodí....no a večer při koupání debata na téma "maminko a až já budu velkej, myslím úplně velkej, jako vy, budu pořád bydlet tady s tebou v domečku?" 😲 ....tak jsem mu říkala, že až bude velkej, tak že bude mít pak třeba taky svojí rodinu a bude asi bydlet jinde, ale že se pořád budeme vídat a on celou dobu řešil, že třeba Praha 10 už je moc daleko a že bude bydlet na Praze 5 a nejlíp tady někde za rohem......asi mě z toho klepne, nějak si s tím vším nevím rady, co mám řešit dřív...

sisstin
autor
18. lis 2013

@krystalka no hele,aspici mají milión problémů jiných. Tygr se chová normálně,normálně funguje atd,nikomu než nám ty svoje mánie necpe. Vi,že to děti nezajímá. Aspik prostě nechápe soc.situace,má různé záchvaty vzteku atd. To jako vůbec,to já myslela spíš jako ze srandy.

sicinka
19. lis 2013

@sisstin už jsem se normálně lekla že i ty 🙂

krystalka
19. lis 2013

@sisstin - tak já jsem to taky nemyslela tak úplně vážně, jen že když jsem na to narazila, tak něco z toho by se na něm našlo, ale to asi na každým co? 😉. Jinak Jiřík to asi chápe, že každýho ty autobusy nezajímají, ale stejně to všem naprosto neodbytně vnucuje....a záchvaty vzteku míváme téměř denně....a když mu třeba něco nepovolíme, zakážeme, nechceme jít udělat to, co po nás chce... apod., tak do nás bouchá, rve za oblečení, abychom šli tam, kam chce, minule mě dokonce vzal autobusem po zádech 😕 ...ale chytá ho to tak jednou dvakrát denně a většinou večer, takže už je to asi takový ten afekt z únavy....

sisstin
autor
19. lis 2013

@krystalka
@sicinka my mame par Aspiku v praci, takze to je fakt o necem jinym nez u nasich kluku 😉

holky, ja dneska zustala doma, v noci jsem mela horecku, ake uz asi dobry. Ja jsem asi silene pretazena a telo stavkuje nebo nevim. Nastesti moje autidlo prej celou noc nespalo, ma nocni mury, tak taky zustali doma, aby se vyspali.

ivular
19. lis 2013

@krystalka @sicinka Holky já poslední dobou přemýšlím, jestli ten náš Jenda nebude aspík a teď čtu, že tohle téma zrovna řešíte 😉
@sisstin Teri, prosím tě, jak myslíš že by se projevoval asperger u dítěte ve 2,5 letech? Vím že se diagnostikuje až později, ale mně ten náš Jeník příjde tak výrazně jiný než zbytek populace, že se mi o tom už i zdá 😝

hrusti
19. lis 2013

@krystalka To je asi telepatie páč já jsm o tom taky posledních pár dní přemýšlela, jestli to náhodou není něco jiného než dysfázie. Stejně jako vy máme úchylku v autobusech atd. Hysterické scény mi přijde, že jsou u nás snad častější než dříve. Dneska udělal neskutečnou scénu kvůli stříhání. Už pár dní ho přesvědčuju, že potřebuje ostříhat a dneska jsem se naštvala a začala ho střihat. On začal šíleně řvát, hystericky řval celou dobu stříhání a pak ječel, že chce zpátky vlasy a že zítra nejde do školky. Musela jsem ho pochovat, aby se uklidnil. Mně přijde, že je nějak víc hysterický od té doby, co cvičíme tu neurovývojovku. Možná je to ale jen shoda okolností 😉

abbie
19. lis 2013

@krystalka
@hrusti
@ivular asi je nieco vo vzduchu 😀 ja som bola s malym spokojna a uz zasa je vsetko spat ... som opat na pochybach, proste za normos decko ho fakt nemam, aj nad Aspergerom som rozmyslala, ale zas na aspika je vyslovene tupelo 😀 VFA asi nie ... tak ja uz fakt neviem co ... este aj ta jeho uchylka sa mu vratila, ktoru uz 4 mesiace nerobil ... som myslela, ze zabudol a on nezabudol ... toto je o maslu uz

sicinka
19. lis 2013

@hrusti Dáda nic necvičí a hysteráky má taky, vrátlilo se to kus po čtvrtém roce 🙂 je to spíše věkem ve školce je pár podobně starých děti a dělají to taky (holky tak kolem 3,5 let). Včera jsem mu ostřihala nehty na nohou který už měl zarostlý ječel u toho jak tur, a poté předstíral že nemůže chodit jelikož nemá nehty a klouže mu to u toho se fakt praštil a ječel zase. Jsem mu ještě chtěla přidat aby měl proč 🙂 ale pak jsem se ustrnula a vzpomněla si jak jsem tuhle větu nesnášela jako dítě. David není posedlý ničím, u něj jen pořád trvá to že nerespektuje autority, teď jsem ho na jeho přání přihlásila na angličtinu (jako že to budou vyhozené peníze jsem věděla, zaujalo mě že jde s davem) ale samo tam dělá bordel nesnaží se a nevědí si tam s ním rady. Jinak dnes jsem si koupila knihu testů pro předškoláky a mám trauma tohle za rok nedá, ani omylem tedy kromě zrakového rozlišování a pro mě zcela paradoxně slovní zásoby, jelikož tam to zase splní už teď. Jinak mě u asperga vždy uklidňovalo to že jsou nemotorní a moc nesportují, takže by musel být výjimka potvrzující pravidlo 🙂

kajiszek
19. lis 2013

Ahoj holky, tak já mám solidní schízu... Nelinku by mi vzali od 5.1. do školky ve vedlejší vesnici. Bylo to ve školce na nástěnce, dneska jsem tam volala, v pondělí mám přijít a normálně mi ji prý od ledna vezmou... I když jí ještě nebudou tři… Takže teďka mám totální schízu, co mám dělat…

1. blbě mluví a to porozumění stojí taky furt za prd… ona toho dost odkouká a pochopí, ale prostě není to 100% Myslím, že takový ty klasický rituály si osvojí rychle, spíš třeba nebude chápat, když jim budou číst pohádku a tak...
2. umí čůrat na nočník, ale kadí do kalhot… na spaní má furt plínu, ale tu jí zkusím sundat, třeba to půjde, ale to kadění nepůjde, tím jsem si celkem jistá… ze začátku by tam stejně nespala, takže je to jedno… a kadí v 99% případů až odpoledne…
3. je to každodenní dojíždění
4. je dost nesamostatná, neoblíkne se a nechce sama moc jíst… nebo jako ona nemá ten vztah k jídlu, jinak by to asi zvládla…

Ale má to plusy:

1. státní školka = nízký školkovný
2. třeba by jí to prospělo, že by se socializovala
3. mají přihlášeno málo dětí a potřebují už to uzavřít co nejdřív, takže se počítá s max. 15 dětma (aktuálně je jich včetně Nelinky 12), takže to není těch klasických 28 dětí, jak má ve třídě Vojtíšek...

Měly bych prostě do června zajištěnou školku…
Fakt nevím, co mám dělat… Kdyby byla „normální“, tak bych to brala všema deseti, ale takhle fakt nevím… Zase si říkám, že za zkoušku nic nedám... ona je fakt taková pohodová, neřve, hraje si (beru to podle současný miniškolky), do společných aktivit se zapojuje, tvoří, tančí, zpívá a nevím co, prostě se snaží... akorát si nehraje ve volných chvílích s dětma, spíš si někde něco patlá sama...

krystalka
19. lis 2013

@kajiszek - já bych to asi zkusila, za to fakt nic nedáš a třeba tě Nelí překvapí, to oblíkání a jídlo bych řešila ze všeho nejmíň, oni tam fakt spoustu věcí odkoukají a naučí se tam i to, co se je kolikrát marně snažíme doma naučit my, mají tam jinou motivaci, píšu z vlastní zkušenosti 😉 ...a když se zapojuje do aktivit, tak to bude v pohodě a ve volných chvílích si bude hrát sama, však to nevadí a třeba se časem k někomu přidá....a ten počet dětí ve třídě, to je paráda, o tom se jiným státním školkám může jenom zdát....

krystalka
19. lis 2013

@sicinka - u nás jsou ty hysteráky teď taky často a to je mu už skoro 6 😒 ....ale říkám si, že je to možná taková ta první puberta, poslední dobou mu nějak nic není vhod, všechno je "nuda", u jídla je to zase samé "nechci brambory...a ty kapustičky taky nechci, a chci jíst vedle (v obýváku, ne u stolu s námi), když mu něco nedovolíme, zakážeme apod., tak bývá i agresívní a bouchá do nás zezadu, tahá za oblečení, přivírá do dveří, abychom někam nemohli/museli jít...bouchání dveřmi vzteky máme taky každý den.... já poslední dobou vůbec nevím, jak na něj, vždycky jsme praktikovali spíš takovou tu respektující výchovu, vysvětlování apod. a fungovalo to skvěle, donedávna se s ním dalo na všem domluvit, nechal si všechno vysvětlit, nějaké plácnutí apod. se u něj odjakživa naprosto míjejí účinkem, nic si z toho nedělá a navíc pak bije on nás....takže obrazně řečeno bych ho mohla "umlátit" a nevyřešilo by se vůbec nic.... Naproti tomu za námi pořád chodí, že nás má moc rád, že je moc rád, že nás má, říká nám to i když ho kvůli něčemu hubujeme, nehne se od nás pomalu ani na krok, má úplně úzkostné stavy, jakmile mu zmizíme z dohledu, dělá to i ve školce, ale ani my, ani paní učitelky nemůžeme na nic přijít, potřebuje donekonečna ujišťování, utvrzování v jistotě...přitom v létě už byl celkem v pohodě....přijde mi, že teď poslední dobou si vůbec neví rady sám se sebou a neumí ty svoje pocity nějak zpracovat, tak se to prostě projevuje tou úzkostí, vztekem, boucháním a pak lítostí a mazlením....ach jo, fakt poslední dobou vůbec nevím, jak se k němu mám chovat....

saurian
19. lis 2013

@kajiszek
ahoj, moj nazor je ze by si to mala skusit ju dat do tej skolky. vychadzam z mojich rozhodnuti a skusenosti.... tychto:

pred rokom mi starsieho nevzali u nas do skolky, tak som si povedala ze nevadi, ved som s mladsim doma. ale kedze je mladsi DA, tak som sa nakoniec rozhodla ho skusit dat lebo tak to bolo pre vsetkych najlepsie - on by pri mne a drobcovi nesiel dopredu, ja som mala cas sa drobcovi venovat cielene v case ked bol starsi v skolke a behat kade-tade po logopedoch, liecebakoch....

ale teraz k tej skolke - ja som to videla u deti, ze skolka je dobre rozhodnutie, takze:

Martinko siel do skolky o 3 dediny dalej, kazdodenne vozenie, ale stalo za to. ked zacal, mal 3r.4m, takmer nerozpraval - expres.VD - pouzival prevazne len podstatne mena, zacal v tom obdobi tvorit dvojslovne vety, bolo mu velmi malo rozumiet. najest sa ako-tak najedol (urobil pri tom vsak vela neporiadku, casto vylial napoj), vyzliect sa vedel na 50%, obliect takmer vobec. odplienkovany bol. okrem reci ma problem ze je adhd, takze velmi zlozity na spravanie - hlavne pocuvanie a vydrzanie v cinnosti, ktoru mal prave robit. kedze jeho sluchova pamat je hrozna, tak pribehy nezachytil. ale jednoznacne dobre rozhodnutie. samozrejme vela urobilo to ze ucitelky z tych veci nerobili problem. isiel velmi dopredu, deti ho skutocne strasne potiahli - najma v reci, aj "rezim" mu prospel.

mensi - Jakukbko - tu som tiez zvazovala ci ho dat do skolky, kedze nemal v sept este 3 roky. ten chodi do specialnej do auti triedy. odkedy chodi vidim velky pokrok v spravani - je ovela viac vnimavejsi, zvedavsi, zaujme ho ovela viac veci, v zaujmoch nie je taky vyberovy, aj v socializacii pokrocil. zo zaciatku bol tahsi adaptacny proces (dovod: separacna uzkost - bol na mna velmi naviazany), ale teraz chodi velmi rad (je tam do 13,30). on je teda odplienkovany cez den, ale ma aj nehody - a to bud z dovodu ze ho "nepochopia" ze chce ist prave cikat (ale to bolo hlavne prve 3 tyzdne), neskor to robil doslova naschval ked po nom nieco chceli, ale aj to uz ustupilo.

drzim palce akokolvek sa rozhodnes

kajiszek
20. lis 2013

@krystalka Oni mají schváleno 21 dětí, ale nedaří se jim kapacitu naplnit, takže jich budou mít pravděpodobně míň, ředitel to chce uzavřít do konce příštího týdne. Zatím je dětí 12 včetně naší Nelinky, pokud by ten počet byl do 14, tak je to prej pak jen na jednu učitelku (plus nějaká ta nepedagogická síla), nevím, jak to funguje... To se dozvím v pondělí... Každopádně ta třída se otevře, jen je potřeba uzavřít, v jakým to bude počtu.

@saurian Moc děkuju za názor, ono dost bude záležet, jaký přístup tam mají k trochu odlišným dětem... Zkusím to v pondělí naťuknout a uvidíme... nebudu házet žádnejma dysfáziema (my stejně diagnózu zatím nemáme), spíš prostě že jí nejsou ještě ani tři, takže sebeobsluha nic extra a mluvení taky tak... Uvidíme, jak se budou tvářit, ale těžko můžou čekat od dítěte 2,9 nějaký extra zázraky...

Jinak se nedivte tomu času, nemůžu spát, mám hlavu jak balón... Poslední dny se to nějak nakupilo, řešíme dost ostře finance, podařilo se nám zazdít informaci o nových pravidlech pro OSVČ, který nám opravdu dost výrazně nabourají rozpočet, do toho práci, teďka ještě navíc ta školka... Jsem fakt hotová....

cairka
20. lis 2013

@kajiszek , podľa mňa za pokus to stojí, ale nechala by som si zadné vrátka v podobe možného stiahnutia domov (nie hneď nastúpiť do práce 😅 ) . Moja išla do škôlky, mala 3r a 3m., prvé dni eufória, prvý mesiac išiel celkom dobre, a potom to začlo - najprv len častejšie pocikávanie (ona sa pocikáva doteraz, lenže bežne sa pociká raz za 5 dní, v škôlke to ku koncu šlo aj ku 3x za deň) , nočné desy (zasa trpieva nimi sporadicky, v škôlke to bolo aj 2x za noc) ...nakoniec prišlo aj pokakávanie ...Ona nevedela povedať, čo sa v škôlke dialo, stalo sa napríklad, že som po ňu prišla a mala na líčku vyslovene roh vrazený.no do dnes som neprišla na to, čo sa stalo - ranná učka - doobedu sa nič nestalo, poobedná učka - nič si nevšimla... dieťa neschopné opísať situáciu 😝 Potom som zistila od iných detí, že ju niekoľkokrát nechali sedieť pri prezliekaní a oni odišli inde...alebo ju nechali v jedálni (sebaobsluha je doteraz biedna). Našťastie prišli letné prázdniny a ja som už na konci júla vedela, že do škôlky nenastúpi po prázdninách, za ten mesiac sa zasa výrazne skľudnila a zmiernilo sa zasa aj pocikávanie, aj desy. A teda neľutujem, Pokroky robí doma viac, ako ich robila v škôlke, zrejme ju ten stres v škôlke brzdil. Chodila do škôlky 5 mesiacov.
Teraz akurát začínam riešiť, čo v septembri...aj by som skúsila škôlku, ale mám obavy, že by sa k nej zas správali podobne /(aj v inej škôlke!). Tá sebeobsluha je biedna, v podstate obliecť sa na povel je stále zázrak 😅 jedáva stále dlho a neviem to zmeniť, aj som skúsila nastaviť budík, že za 20 minút zje ...nie, ona radšej jesť nebude 😝 (minulý týždeň som jej stopovala, tak jedla 46 minút jogurt 😅 Tak ozaj neviem, či ísť vôbec na zápis... Na druhej strane, budúci september bude mať takmer 5 rokov, to už by asi kolektív chcelo....

ottic
20. lis 2013

@krystalka já měla vztekání se synem zrovna dneska, jsem vytočená jak..... začal se vztekat, jak se oblíkal do školky, no fakt nevím proč, auta letěly na zem, bundy shodil.....něco nechtěl, ale neb nemluví, tak nevím co.....pak ječel u auta, že už tam chce být.... došli jsme do školky a nejhodnější kluk, ukazoval mi papuče svých kamarádů a utíkal to třídy. Fakt už z něj někdy nemůžu.....hlavně nevědět, o co mu jde je děsně depresivní.

ottic
20. lis 2013

@kajiszek já bych tam dceru dala. Syn je teď nově ve školce, má receptivní VD, nastupoval měl 3,3 roku, neuměl se vůbec obléct a nemluví kromě ahoj, auto , ne vůbec. Zvládá v pohodě. Strašně mu to prospělo a takové ti " divné věci" má taky. Pořád si vysvléká ponožky a tvrdí mi, že ho tam má špínu a obírá si takové ty "žmolky" z prstů ☹. Samo několikrát denně....

hrusti
20. lis 2013

@kajiszek Pokud bude ve školce fakt takhle málo dětí, tak bych byla taky pro to zkusit. Já jsem tohle řešila před rokem s Honzíkem. Psycholožka mi řekla, že do školky jedině pokud seženu nějakou školku, kde je málo děti, aby k nim měli individuálnější přístup. Honzík byl dost akční, nemluvil, sám se taky neoblékl, s jídlem zlobil atd. Což v Praze ve státní školce vůbec nepřicházelo v úvahu, v itegrační školce berou děti až od 4 let, takže nakonec jsem si ho nechala doma a chodil na 2 dopoledne do soukromé školky, kde bylo tak 10 dětí a 2 učitelky. Za ten rok udělal velký pokrok 😉

ottic
20. lis 2013

@sisstin čau, opět jdu pro dotaz, jak moc je nutné u VD recep. mít neurologické vyšetření ? K čemu se tam dojde ? Konečně jsme absolvovali sluch, ten je OK, tak Vojtu asi čeká toto....

hrusti
20. lis 2013

@sicinka Jakou sis koupila knížku? Já jsem s Honzíkem hodně dělala od Fragmentu ty knížky pro předškoláky. U nás bych řekla, že hodně věcí umí dopředu, ale v té řeči je pořád prostě pozadu ☹ A celkově mi přijde, že nemá takový ten obecný rozhled jako ostatní děti, jestli se tedy v tomhle věku může o něčem takovém mluvit. On se stará o ty své autobusy a tramvaje a ostatní ho moc nezajímá. Ted jsme si párkrát ukazovali dinosaury, ale že by ho to nějak šíleně bavilo, tak to moc nee.
A v kreslení je tedy taky pozadu. Ted se tedy trošku posunul, už si sám dokonce kreslí, až tedy na to, že nekreslíme domečky, panáčky atd., ale kreslíme silnice, koleje a dálnice se značkama, šipkama, semaforama atd. Musím mu slepit 2 velké papíry A3, on si tam něco načmárá a pak po tom jezdí s autobusama 😀 A začal taky omalovávat. Sice trochu ještě přetahuje, ale soustředí se na to, aby nepřetahoval 😉

ottic
20. lis 2013

holky, představte si , co mi říkal včera logoped - má tam chlapečka se stejnou diagnozou a stejne starého jako nas vojta, ten chodi taktéž do bezné Mš s asistentem (ani jsem nevěděla, že by ho syn mohl dostat) a ve školce jim řekli (podotýkám malá školka na dědině), že když je paní asistentka nemocná, že tam díte nesmí. Dále, že na vycházce musí dítě s pí. asistentkou jít na konci, kus za dětma.... atd. Je prý chlapeček úplně separovaný........ důvod, neumí prý se pořádně najíst a neumí se obléct. Které dítě se umí ve 3. letech samo pořádně obléci? Náš kluk umí si obléct slipy, teplátky, teď nově některé ponožky a čepici. Vysléci si někdy umí i mikinu. A ve školce jsou v klidu, jen že prý máme trénovat, aby se naučil více. Dost mě to překvapilo.

krystalka
20. lis 2013

@cairka - asi bych ten zápis zkusila, promluvila bych si s ředitelkou o tom, jak na tom malá je, pokusila se zjistit, jaké jsou paní učitelky apod....té sebeobsluhy bych se tak nebála, jak píšeš o tom jídle, tak Jiřík je doteď doma schopný jíst jedno hlavní jídlo bez polívky přes hodinu 😒 a to ho průběžně pobízím, aby jedl, bez toho by to nedojedl snad nikdy , celý loňský rok býval ve školce mezi posledními, jedna paní učitelka vždycky šla s dětmi do třídy a druhá tam počkala, až zbytek dojí...letos je to prý už lepší, s oblíkáním sice problém neměl, ale občas si vymýšlel, že něco neumí a chtěl pomoct, i když to uměl moc dobře 😉 , no paní učitelky se nedaly, ale teď to prý zkouší na holčičku, co má věšáček vedle něj, když se převlíkají, tak jí podává věci, aby mu to dala na poličku.... 😝
Ale zase, pokud máš pocit, že jí doma nic nechybí, tak myslím, že to není zas tak nutné, aby tam chodila, já jsem třeba nechodila do školky nikdy a můj bratr taky ne a v kolektivu jsme pak fungovali celkem normálně....