Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
20. lis 2013

@zyoma no reagoval na jméno svoje by už teda měla 😕 jako že nemluví, to je fakt buřt v tomhle věku, rozumět - to stačí základním pokynům typu hají, hačí, jdeme atd., tam jsou ty odchylky mezi dětma furt docela velký...ale ta reakce na jméno už by mě docela zarážela. Pokud se neotočí, tak ji prostě tu její hlavičku na sebe otáčej a opakuj její jméno, dávej si k obličeji něco hrkacího, šustivýho, třpytivýho atd, prostě aby reagovala 😉

krystalka
20. lis 2013

@sicinka - tak na Jiříka to vydírání nikdy nefungovalo, už od malinka....jakékoli vydírání nebo nátlak znamenaly jedině, že se zaseknul ještě víc, případně se rozbrečel, nebo chytnul hysterák, ale nedosáhla jsem ničeho....byl vždycky prakticky nepotrestatelný, že mu zabavím nějakou hračku nebo něco podobného, to mu bylo fuk, prostě si vzal jinou a stejně jsem ho nedonutila to udělat, z plácnutí si nedělal vůbec nic, naopak začal plácat a bouchat nás.....stejně tak nefungovaly ani úplatky - když to uděláš, dostaneš..... Vždycky fungovalo hlavně vysvětlování a odůvodňování, proč to po něm chci, dalo se s ním v pohodě dohodnout....tak proto jsem teď tak bezradná, protože vydírání a nátlak nefungují pořád a navíc teď nějak přestává fungovat i to vysvětlování ...

lenuskin
20. lis 2013

@sisstin R a Ř ještě nedává ani starší Milda ( jsou tam zatím jen takový náznaky, jak se snaží to vyslovit) a ten byl na tom s řečí mega dobře. Učitelka ve školce říká, že by mohl dávat logo hodiny. 🙂 Tak čistě a krásně mluví. 🙂

krystalka
20. lis 2013

@sisstin - to je fakt, mě třeba říkala logopedka ve školce, že právě i ty děti, které nemají žádný problém a chodí k nám do školky (třeba zdraví sourozenci dětí), tak že prý je pro ně pak přechod na normální základku dost drsný, protože tady je to právě to skleníkové prostředí a že jim trvá delší dobu, než si tam zvyknou....já jsem to viděla třeba když jsme byli ve škole na tom dni otevřených dveří, už jenom třeba to, jak je tam větší hluk, tak Jiřík mi po pár minutách chtěl zdrhnout, vypadal dost vyčerpaně a stěžoval si, že je tam "velký hluk"....a to byla jen malinká škola a ještě jen první stupeň....

lenuskin
20. lis 2013

@zyoma Takhle nějak na tom byl Kubík. Do roka na jméno téměř nereagoval, po tom roce se to zlepšovalo a teď je to OK. Taky všechno dělal pozdě, v patnácti měsících byl jen na čtyřech a chodit začal v polovině 17 . měsíce. Já jsem s ním do zhruba od 5 měsíců do 1 roku cvičila vojtovku. Do toho jednoho roku se prakticky prořval, bylo to na provaz.
Na jeho zhruba 9 měsících jsem s ním byla na neurologii a nedozvěděla jsem se nic závratnýho, prý, že to dožene. Bohužel se tak úplně nestalo.
Holčička je ještě malinká, tak tam prostor na zlepšení je, ale je dobře, že vidíš určité vykřičníky a zajímáš se o to.

hrusti
20. lis 2013

@krystalka U nás taky vydírání nefunguje. Zkusila jsem to jednou a ještě asi půl hodiny potom měl hysterii.

@sicinka Jinak jeste k tomu rozlisovani prvni a posledni pismenko, tak je to fakt az pro deti mezi 5 a 6. rokem. Aspon co rikala logopedka. Lepsi je pry zacinat nejdriv s prvni slabikou a pak teprve z toho pismeno. Honzi treba prvni pismeno umi, ale jen u slov, kde prvni slavbika je souhlaska a samohlaska. Jakmile jsou na zacatku dve souhlasky, tak mu to splyne a rekne tu vyraznejsi. A konec slova tedy jeste neumi. Jinak o scitani a odcitani ma trochu tuseni, ale musi to mit nakreslene. Stahla jsem mu k tomu i neco na tablet, ale je to anglicky 😉

hrusti
20. lis 2013

Jinak ja ted take resim skolku. Sice je jeste brzy, ale mam tak trochu dojem, ze Honzik si chodi do skolky jen hrat. Nema tam jeden jediny obrazek a kdyz se ho zeptam, co ve skolce delali, tak mi odpovi, ze si hrali. Dneska jsem se tam bavila se starsi ucitelkou, se kterou se da mluvit, tak sama uznala, ze fakt tam nema ani jeden obrazek, ale ze si s nimi ucite obcas kresli a ze ho bude vic sledovat a uhanet. Mezitim jsem uz psala do specialni skolky, ale ta je bohuzel nacpana. Takze na jare budu zvazovat, zda ho od zari soupnout do specialky, i za cenu, ze by se zase na 2-3 měsíce zasenul kvůli adaptaci. Fakt nevim 😖 Ve skolce nchci delat dusno, preci jen chodi do bezne MS a ja jsem na materske , ale ze by si chodil do skolky jen hrat se mi taky uplne nelibi.

ottic
20. lis 2013

@sisstin ahoj, tak podle toho , co píšeš, má porozumění rozhodně pod 2,5 roku. Nevěděl by nic z toho. I když - schválně to zkusím a uvidíme, zítra napíšu. Teda pokud si to nehodím, až zjistím, že rozumí fakt mizerně .-(.

krystalka
20. lis 2013

@hrusti - no přesně...jinak já jsem vždycky "milovala" takové ty rady, když Jiřík nechtěl něco udělat a lidi mi radili, jak by mu dali na zadek nebo mu slíbili nějakou odměnu apod. a že bych viděla, jak by hned udělal, co se po něm chce....fakt bych je chtěla vidět, jak by to dokázali....já už taky kolikrát nevím, co s ním, když "vyhrožování", plácnutí ani slibování odměny se míjejí účinkem....prostě on pokud se nerozhodne, že to chce udělat, tak ho jen tak někdo nedonutí....si tak říkám, že to nebude mít v životě jednoduchý, ale zase je možná dobře, že slepě neudělá něco jenom proto, že mu někdo něco slíbí....on navíc o všem diskutuje, proč a nač to má udělat a proč zrovna takhle apod.... 😉

ottic
20. lis 2013

@sicinka Já se teď snažím vojtu naučit , že je něco stejné - nechápe to, takže nějaké mokré, suché, vysoké.... to je velká abstrakce, pro vojtu vyšší dívčí

sicinka
20. lis 2013

@hrusti on vůbec netuší že písmenka existují 🙂 nějak doufám že to samo přijde, když ne tak budu muset něco vymyslet. S tou školkou to bylo u nás vloni první měsíce- řešili jen tu adaptaci a měla jsem fakt pocit že mu to nic nedává, kromě těch sociálních vztahů a ani tam žádný zázrak. Letos už většina dětí pokračovala takže třeba teď mají téma stromy a tak třikrát týdně tam visí nějaká koláž, vypracovaný úkol. Dáda mě poučuje s jmény stromů, s tím jak se rozmnožují a tak. Taky konečně umí říct co se ve školce dělo, nebo co s kým řešil, sice ve 4,5 al e už jo.

krystalka
20. lis 2013

@hrusti - jinak první písmenko Jiřík taky většinou nepozná, první slabiku jo, ale když po něm chci první písmeno, tak mi říká většinou tu první slabiku, on má docela špatné to sluchové rozlišování...

sicinka
20. lis 2013

@ottic ale já ho neučila jako pojmy i když stejné chápal🙂. Například jsem dala skleněné kuličky do mrazáku a do teplé vody pak je promíchala a dala mu dvě misky (červenou a modrou) a řekla studené kuličky vybrala studenou dala na ní šáhnout a dala jí do modré misky), to samé teplá a pak třídil sám. Později jsem po něm chtěla podat studenou nebo teplou a potom to musel popsat sám. Někde jsem vyčetla že je to trojstupňové učení dle montessory a fungovalo to dobře. Jinak by se neměl přeskočit žádný krok takže dokud sám neumí rozlišit teplé a studené tak se na to neptat.

zyoma
20. lis 2013

@sisstin moc děkuju za odpověď, ani paci paci nechce dělat, natáhne ruce abych to udělala za ni. O nějakém zamávání není ani řeč. Nejde jí nic naučit, pit z hrnečku, jist lžičkou.... když dělám něco co ona nechce, tak je řev. Přitom každý říká, že na pohled vypada strašně chytře. Jo, že nevypadá nějak zaostalé. Slovně pojď, hači, ham, ňam, koukej- prostě nic. Že má hlad teď poznáme podle toho, že prijde do kuchyně sedne si, kouká na kuchyňskou linku a fňuka. Akorat na co přišla je, když slyší mikrovlnku, to fňuka hned. Jsem z toho už dost unavená, je už těžká na nošení, nedomluvim se s ni...

zyoma
20. lis 2013

@lenuskin díky. Ja jen, že si to začínám vyčitat, říkám si, jestli jsem někde něco nezanedbala, že jsem špatná matka a třeba, že jsem se ji měla věnovat vic. Prostě je to psychický náročné. Už mě děsí myšlenka jit do nějakého centra kam chodi matky s dětmi. Že se budou blbě ptát a tak....

giraafje
20. lis 2013

@zyoma: Ahojky, no tak já řeším úplně to samé. Starší 3-letý skoro nemluví a často je úplně mimo kontext a k tomu se i divně chová, máme podezření na PAS, za týden a půl jdeme k psycholožce, mám pocit, že už to čekání nevydržím a strach děsnej. Taky pozoruju mladšího (přesně rok), ten na jméno reaguje skvěle, i oční kontakt má dobrej, ale nemává, neukazuje, paci-paci jenom tak jak se mu chce a žvatlá tak nějak divně, pořád jenom tatatata, nic jinýho. A od rodiny slyším, že je to výchovou a že si za to můžu sama, takže jsem fakt psychicky úplně rozložená.

ottic
20. lis 2013

@sicinka náš Vojta taktéž ve školce netvoří, Terezka má pořád vše na nástěnce a Vojtin ani rána. ASI taktéž řeknu učitelce, aby na něj přitlačila.....

ottic
20. lis 2013

@sicinka Asi budu muset opravdu do prahy na vyšetření, aby mi řekli, jak moc vojta rozumí, bez toho se nehnu .-(. To mě tak štve, že je vše v praze ☹.

zyoma
20. lis 2013

Ahoj, teda to je drsné slyšet od rodiny. Bohužel taky mam pocit, že ostatní si mysli, že když se cokoliv stane, tak je chyba na straně matky. A zrovna ve chvíli, když jako matka potrebuješ oporu a pomoc. Držím palce a ať to dopadne dobře. Doufejme, že nám z toho děti prostě vyrostou. A pokud ne, tak svět je fakt nespravedlivý a budeme dělat co budeme moct.

ottic
20. lis 2013

@giraafje O té rozloženosti mi vykládej....moje rodina si zase myslí, že se to samo " zázračně" spraví a druhá část si zase myslí, že je hloupý. Podle manžela vyvádím....mám se prý podívat, jaké udělal pokroky. Ano , udělal, ale taky by se měl podívat, kde by měl být.
Neklesej na mysli!

lenuskin
20. lis 2013

@zyoma To je asi přirozený, že hledáš nejdřív vinu sama v sobě, dělala jsem to samé, až jsem se dostala do doby těhotenství a před manželem jsem řekla, jestli jsem Kubovi neublížila, když jsem si tenkrát na Silvestra dala tu malou skleničku Bohemky. Manžel to okamžitě kontroval tím, že to nejspíš bude tak, že jsem neměla jíst ty dvě rumový pralinky. 😀
Prostě jsem taky blbla na kvadrát, teď jsem smířená se situací, snažím se ho něčemu naučit, i když je to hrozně těžký, Kuba je silně nespolupracující dítě a nerozumí. Co bude dál, ukáže čas a ať to bude jak to bude, chci se snažit ho do života vypravit, jak nejlíp budu moct.

sisstin
autor
20. lis 2013

@zyoma odkud jste? Jestli z Prahy nebo bys byla ochotna tam jezdit,tak vím o někom,kdo by s ní už pracoval.

lenuskin
20. lis 2013

@sisstin prosím o radu, chtěla bych pro Kubu koupit nějaké spec. pomůcky, mám doma pár vyrobených kartiček, ale jsem trochu líná to tvořit doma. Na netu je hromada různých obrázkových kartiček a pomůcek pro autisty. Máš s něčím dobrý zkušenosti? Radši budu kupovat, než to doma smolit. 😉

abbie
20. lis 2013

@lenuskin pomocky pre taketo deticky maju v Oskola.cz 😉

bosorka37
20. lis 2013

@zyoma meli jsme stejny problem, muj synek pred rokem umel baba, tata, pak to uplne zapomnel a neumi to do ted (je mu 26 mesicu). V 7 mesicich ztratil uplne motivaci k plazeni, hrani, cemukoliv, jen rval. Cvicili jsme vojtovku, tim jsme ho dostali po roce na kolena a v 15 mes zacal chodit, ale nereagoval vubec na jmeno - to zacal az v 21 mesicich, nicemu nerozumel, lidska rec mu je burt i doted. Na zvuk letadla na obloze se otoci, ale kdyz vejdu do mistnosti a promluvim na nej, tak me ignoruje. U niceho nevydrzi, na nic neukazuje,... vidime velky problem v porozumeni, celkove je pak pozadu, ale nerovnomerne..... ☹(( take cekame, kam se casem posune a doufame, ze se to zlepsi, zacne rozumet a bude moct normalne samostatne zit.

hrusti
20. lis 2013

@lenuskin Kartičky a dobré pomůcky má Oskola. Nebo zkus mrknout na hry od Granny pro nejmenší. Mají tam Loto, Puzlino a Memino na rozvoj slovní zásoby, protiklady atd. 😉

giraafje
20. lis 2013

@hrusti: to je super, žes napsala, taky hledám nějaké tipy pro Vikyho.

lenuskin
20. lis 2013

@hrusti
@abbie Děkuju za typy. Já musím pořídit něco pro naprosté nerozuměla, protože jsme na začátku.
To klasické učení formou ukazování a komentování jsem vzdala, tohle chce něco speciálního.

bosorka37
20. lis 2013

@lenuskin a tobe Kubik uz na ty karticky nejak reaguje? Me je Ondra zatim ignoruje.... ☹((( ale zkusim je teda take poridit. Zatim jsem mela udelanych 5 domacich, ale bez uspechu.... asi je to na jeste "maly" duchem?