Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
18. kvě 2012

@bajamaty že ještě nemluví může být norma....důležitý je, jestli rozumí mluvené řeči...v tomhle věku by měl rozumět všemu tomu, s čím běžně přijde do styku a co mu říkáte...a měl by zvládnout lehčí dvojsložkový pokyn, např. "vem kostku a dej ji tátovi". Pokud rozumí, ukazuje prstem a sdílí pozornost, tj. ukáže na něco, co ho zaujalo, udělá zvuk, podívá se na vás a čeká odpověd. 😉, tak by to mělo být ok. Měl by dělat různé sociální hříčky a gesta (jak jsi veliký, papa, dej pětku atd.). Měl by napodobovat běžné denní činnosti (uklízení, vaření atd.). Pokud tohle dělá, tak bych se zatím nenervovala, v tomhle věku nemluví VŮBEC hodně dětí, ale musí rozumět a komunikovat neverbálně 😉

bajamaty
18. kvě 2012

@sisstin dík za reakci, mě se zdá, že mi rozumí, tatínek s tím bojuje, jednou mi i řekl, že ho mrzí, že je jiný a jinak papá a podobně neděláme, ani nenapodobujem

sisstin
autor
18. kvě 2012

@bajamaty ono jako můžou tam být znaky ADHD (jak píšeš, že je neklidný, u ničeho nevydrží a tak), tyhle děti pak bývají trošku v té komunikaci opožděné, začínají dýl právě napodobovat a tak, začínají většinou i dýl mluvit. Prstem ukazuje? 😉

bajamaty
18. kvě 2012

Já bych to asi nějak moc neřešila, ale když jsme s vrstevníky, tak to jde hodně znát jak je jiný. Tak nevím, jestli to doženem nebo ne 😒

sisstin
autor
18. kvě 2012

@bajamaty tím prstem ukazuje? Tohle dětí fakt MUSÍ dělat max. do 18měsíce, jakmile to nedělají, tak to je absolutní indikace k psycho vyšetření. Bohužel většina pediatrů i psychologů tě pošle někam, že je ještě malej, ale tohle je fakt moc moc důležitý 😉

bajamaty
18. kvě 2012

@sisstin ne, to je špatně ?

bajamaty
18. kvě 2012

@bajamaty právě, že naše mudr to neřeší, řekla mi na to, že její syn začal mluvit ve třech letech a tím debata skončila
zas nechci být za hysterku co řeší něco , co není potřeba a pak jsem narazila tady na vás, tak jsem se chtěla zeptat na názor a zkušenosti

sisstin
autor
18. kvě 2012

@bajamaty no to špatně je 😉 páč "normální" děti ukazují zhruba od toho 9.měsíce, je to základní forma komunikace. Nejdřív dítě kouká tím směrem, kterým ukazuješ ty, pak samo ukazuje (ale jen na to, co chce) a pak sdílí tu pozornost, tj. ukazuje na předměty, nechává si je pojmenovat od druhé osoby a tím pádem nabírá jednak pasivní slovní zásobu a jednak komunikují s druhou osobou. Bez toho dítě mluvit prostě nezačne 😉

limit je těch 18 měsíců, pak už to značí bud opožděný vývoj, nebo hůře vadu řeči a nebo nejhůře poruchu autistickýho spektra. Takže jestli neukazuje, tak to už bych nějaký obavy teda mít začla, zkus kontaktovat Ranou péči, jestli chceš, mám kontakt na výbornou psycholožku, která ti ho vezme, do tří let je to hrazené (500Kč), nebudeš potřebovat žádanku od pediatry, ale je teda v Praze. Myslím, že se to vyplatí, ona ti ho zhodnotí, jak na tom přesně je 😉

sisstin
autor
18. kvě 2012

@bajamaty viz. můj článek https://www.modrykonik.cz/fotoblog/sisstin/clan...

Bohužel v Cr je ta raná intervence úplně krizová, ted mám třeba v péči "zanedbanýho" autistu, protože prostě Dr. to odmítala řešit...bohužel, čím dřív se začne, tím je větší šance, že se to dítě bude úplně "znormalizuje", nebo alespon se ta porucha hodně kompenzuje 😉

bajamaty
18. kvě 2012

@sisstin Děkuji, my jsme z Opavy, takže to je přes celou republiku, ale možná by to stálo za to.

sisstin
autor
18. kvě 2012

@bajamaty http://www.detsky-klinicky-psycholog.cz/ tady máš kontakt. Určitě se nenech ukolébat tím, že je kluk a že je pomalej a bla bla bla. To fakt u vás není jenom o tom, že nemluví, ale celkově tam je opožděnej vývoj v tý komunikační sféře 😉

bajamaty
18. kvě 2012

@sisstin děkuji moc, mám z toho úplně mrazení. To nesnáším, jak se vše svádí na to, že je to kluk a má čas. Přitom všichni doma cítíme, že je něco jinak, já se to snažila nepřipouštět, ale přítel mě upozorňuje už dlouho. V pondělí zajdeme ještě za naší mudr a pokud nás někam nepošle a zase odbyde, tak kontaktujeme tu tvoji psycholožku. Děkuji.

sisstin
autor
18. kvě 2012

@bajamaty no bud ráda, že přítel je svolný k tomu to řešit, to je fakt dobrý znamení 😉 většina chlapů má opačný postoj a to je teprve šílený pak s tím něco dělat, když ti drahá polovička všechno neguje 😉 třeba to u vás může být jen opožděný vývoj s prvky ADHD, může to v pohodě dohnat. Ale prostě už bych to řešila 😉

bajamaty
18. kvě 2012

@bajamaty On právě na mě pořád kouká jak na blázna, nechce dělat paci paci, papá udělá tak jednou z 20 pokusů, neukazuje na nic, vydává jen takové divné zvuky když něco chce, když řeknu, kde máš nos a podobně, tak se vůbec nechytá. A na druhou stranu je strašně moc pohybově nadaný, mrštný, nevydrží ani vteřinu v klidu, ani na jídlo, jí jak vrabec a v noci, katastrofa, pořád se budí. Jsme už všichni unavení.

bajamaty
18. kvě 2012

@sisstin promiň, jsem tak zaujatá, že to pořád posílám sobě ty odpovědi 😒

sisstin
autor
18. kvě 2012

@bajamaty zatím doma zkus, jestli se dívá tím směrem, kterým ukazuješ... prostě mu řekni" Adámku, podívej se" a na něco ukaž 😉 měl by se tam podívat.... jestli tohle umí, tak bude připravenej na další fázi...dávej mu na výběr ze dvou věcí. Třeba bude chtít pití, tak před něj dej to pití a ještě nějakou věc, kterou nechce a zeptej se: co chceš? A ukaž normálně jeho prstem jeho na tu věc 😉 chce to být důsledná a fakt to dělat pořád.

Já ted musím jít, zítra ti písnu ještě nějaký tipy, jak to ukazování rozvíjet a tak 😉

bajamaty
18. kvě 2012

@sisstin Děkuji moc.

dadlenka
18. kvě 2012

@bajamaty já jsem z Bruntálu a k nám jezdí raná péče z Krnova, má na stránkách napsáno, že dělá i Opavsko. Jestli chceš, hodím ti kontakt na paní poradkyni. I kdyby do Opavy nejezdili, tak ti určitě poradí. Jestli budeš mít zájem určitě se ozvi🙂

sisstin
autor
20. kvě 2012

@bajamaty já si myslím, že když neukazuje, tak to porozumění řeči též nebude nic moc 😉 protože když dítě neukazuje, tak taky na 90% moc nerozumí 😉 chce to trénovat na obrázcích. Zalaminovat si 12 jednoduchých obrázků (pro začátek), nejdřív před něj dát jen dva a ptej se: Kde je domeček, kde je kytička? On jak neukazuje, tak bud by se tam měl podívat, nebo ti to třeba podat. Když neudělá nic, tak vem jeho prst a zase ukaž na ten obrázek 😉 Prostě trénovat. Zkus taky doma to porozumění, třeba mu dej kostku do ruky a řekni "dej kostičku na stůl", což už je vyšší level než jenom ukazování obrázků. Tyhle dvojsložkové pokyny zvládá průměrné dítě do 18m věku 😉

Můžeš začít s lehkými strukturovanými úkoly, ony jsou primárně pro autisty, ale jsou super i pro děti s poruchou porozumění nebo pro děti malé. Mrkni sem: http://www.oskola.cz/oskola/eshop/16-1-Struktur...

Taky můžete dělat krabicovky, krabici rozdělíš na tři fochy, do prvního dáš nějaké dva reálné předměty, do druhého nalepíš obrázek jednoho toho předmětu a do třetího fochu druhého předmětu. On by je měl roztřídit. Strašně důležitý je, aby chápal, že obrázek popisuje reálnou věc. První stupen je, že dítě přiloží obrázek k reálné věci, pak k sobě přiloží dva stejné obrázky, pak na stín přiloží příslušný obrázek a nejtěžší level je, že třeba na obrázek psa přiřadí obrázek sice taky psa, ale např. jiné rasy...aby to prostě ten pejsek nevypadal stejně 😉

lenajsek
20. kvě 2012

@krystalka Ahoj, tympanogram je takovej malej přístroj, co se dává dětem do ouška a pustí to nějakej zvuk, a ono to změří ten sluch? Jestli je to ono, tak na tom byl loni na ORL, to měl 18měs. a obě ouška v pořádku.
Tohle mělo být něco jinýho, jestli ty otoakustický emise? Ale to teda nepouštěla do ucha, seděli jsme u těch PC obrazovek a zvuk vycházel z reproduktorů...
No uvidíme, asi bychom zašli na foniatrii ještě někam jinam a když ani tak nebude chtít spolupracovat, tak nevím...

A je fakt síla, že když dítko začne plakat při vyšetření, že se dívají na matku, proč tomu jako nějak nezabrání a už je to napytel... tady to naštěstí nebylo, paní se docela snažila, ale L. měl jiný názor....

@bajamaty Já bych taky asi kontaktovala tu Ranou péči, nám hodně pomáhá a od doby, co k nám jezdí, je na tom L. daleko líp... je fakt, že k nám začal jezdit až v 24.měs, ale myslím, že by jezdili i dřív, mají na starosti i menší děti, nebo by měli mít...
S tím, co píše @sisstin plně souhlasím, je to fakt asi už potřeba řešit, my jsme začali ukazovat v 19měs, ale je fakt, že do té doby asi opravdu moc nerozuměl, od toho ukazování se to o dost zlepšilo, porozumění řeči a celkový vývoj...
Hodně toho má sisstin i v blogu i v těch svých příspěvcích na profilu, tak se mrkni... všem nám tady hodně poradila a radí, tak budu držet palce, aby se to co nevidět zlepšilo... 😉

krystalka
20. kvě 2012

@lenajsek - jo, to je ono, akorát to neměří přímo sluch, ale to, jak jsou volné bubínky, třeba při rýmě nebo při té zvětšené mandli je tam podtlak a ten bubínek není jakoby pružný, nevím jak bych to líp vysvětlila, a dítě pak třeba hůř slyší, což jsem u Jiříka tedy nezaregistrovala, ale prý může slyšet celkem dobře, ale tak, jako by měl trochu zalehlé uši...

lenajsek
20. kvě 2012

@krystalka A jo... tak díky moc za vysvětlení!

Já jdu zítra k té psycholožce, Jahnové, tak držte palce... sepsala jsem si pár věcí, uvidím, jak to tam bude probíhat... a jaký nám pak dá termín i s malým... mám docela strach, ale na druhou stranu se už těším, že snad konečně budeme vědět něco víc...

Dobrou noc!

mandelinka1
20. kvě 2012

@lenajsek Ahoj, moc držím palce!!!!! My jsme měli u Jahnové štěstí, dala nám termín pro dcerku hned na druhý den....bylo to štěstí, ale myslím že dlouho čekat nebudeš, max 1-2 týdny.....tak pak napiš

sicinka
21. kvě 2012

@lenajsek držím palce, já když jsme šli ke Kamile tak byla nervózní jak kdyby měla testovat mě 🙂 ale bylo to nakonec v pohodě

sicinka
21. kvě 2012

Jinak se pochlubím Dáda konečně pochopil logico děkuji @hrusti za doporučení na ty jednodušší listy. Měli jste pravdu jakmile pochopil princip tak už mu to jde samo. Včera předvedl i krásnou imaginární hru, kdy mi nosil myš a dožadoval se ať ji hladím nebo se jí bojím nebo tak. Řeč teď aktuálně zase stojí (mluví mnohem víc, ale mnohem hůř), ale já doufám že je to období a překulíme se do nějké srozumilné formy. @sisstin chtěla jsem se zeptat je normální že ve větě mu téměř až na výjimky není rozumět, jakmile mu dám třeba kartičky a má jmenovat jednotlivá slova nebo spojení (ale tak max 2 3 smlova) tak je krásně rozumět. Pro pobavení ukážu mu fotku tapíra a zeptám se co to je. Dáda to je Hloch, říkám není co to je? Dáda tak je to slon (tam už byl ve větě otazník), říkám copak je slon černo bílej, to je je tapír, Dáda eem není tapír to je celnej slon. 🙂

sisstin
autor
21. kvě 2012

@sicinka jj, to je normoš, čím víc slov, tím je samo ta srozumitelnost horší 😉

sisstin
autor
21. kvě 2012

jinak holky, dneska mi říká učitelka, že nestačí valit bulvy, jak Tygr mluví, když je se mnou v šatně... že ve školce ani omylem, max. jednoslovně, a spíš prostě nemluví 😖 on jako dělá logopedii atd, jakmile má OPAKOVAT, tak to mluví a neřeší to...ale jakmile má mluvit sám od sebe jinde než doma (nebo prostě s náma), tak to je katastrofa.... a jsem si i všimla, že ještě tak slova, která říká fakt slušně (je mu rozumět), ta před cizíma řekne...ale co říká špatně, tak to radši neřekne vůbec....by mě zajímalo, do jak velký míry si uvědomuje, že určitá slova říká špatně 😕

sicinka
21. kvě 2012

@sisstin koukám že to co jsem vypozorovala u Dády dělá tydr už dlouho 🙂 on prostě nemluví s tím kdo mu nerozumí, nebo si myslí že mu nebude rozumět 🙂 Se mnou aktuálně mluví už mnohem víc, ale zase fakt strašně patlá. Jakmile cvičíme a jde o izolovaná slova, tak je vzornej. Hele a jak dlouho tohle může trvat? Já doudám že do září se čínština překlopí do češtiny, ale to bych chtěla asi moc co.

sisstin
autor
21. kvě 2012

@sicinka to záleží, jak moc má to OVR těžký..co vidim ve školce děti s těžším OVR, tak aby jim bylo fakt rozumět, tak to tak po pátým roce 😉

hrusti
21. kvě 2012

Ahoj holky, jdu vás pozdravit🙂 Nejak nestiham docitat, za poslednich par dni je tady dost prispevku 🙂

@sicinka No vidíš, jaký je Dáda šikula. Jak ve školce, tak i s Logikem.

Jinak oblečení, boty atd. je u nás taky občas děs. Zrovna minulý týden jsme byli kupovat sandále, vůbec si je nechtěl zkusit, pořád že chce ty jeho modrý boty, co měl na sobě. Ale jeho sestřička ho překonala, ta řvala při zkoušení sandálů na celý obchod. Malá je šílený mamánek a ja na ní šáhla prodavačka, že jí zkusí nandat a ozkoušet ty sandálky, tak řev jak blázen. Fakt chutovka 😀