Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sicinka
18. zář 2012

@sisstin ne že bych si myslela že jsou kroužky něco důležitýho, ale za mě bych doporučila sokol a nějaký turisticky oddíl. V sokole je to jen o tom pohybu, lektorky to většinou dělají dlouho a zadarmo, protože je to baví. Nejede se na výkony a dítě si trochu ošahá nářadí v tělocvičně, a ve škole pak není za trubku. No a turisták prostě osamostatnění pobyt v přírode, kamarádi pokud narazís na dobré vedoucí, tak mu to může dát fakt dost 🙂

sicinka
18. zář 2012

@lenajsek hlavně to všechno přezijte, Lukášek je frajer že zo zvládá, myslím že Dáda by s takovým množstvím změn a lidí bojoval podstatně víc 🙂 a dej vědět co se dozvíte.

hrusti
19. zář 2012

@lejnasek Vidíš, jaký je Luky šikula, že to tak hezky zvládá. Jsem zvědavá, co vás sdělí za dg.

@sicinka Super, že se Dáda hezky rozmlouvá. My už jsme konečně taky schopní vést dialog. Nicméně jsem vypozorovala, že když neví, nevím, jestli neví jako že neví, co odpovědět, nebo nerozumí, co po něm chci, tak na všechno říká ano 😝 😅 U nás od dovolené H. pořád opakuje, že chce letět velkým letadlem k moři 🙂

sicinka
19. zář 2012

@hrusti mě přijde že jsou na tom kluci podobně 🙂 protě ten OVŘ se rovná podstatně rychleji. U nás taky nadšení z letadla veliké, v duty free jsem mu koupila malý model boingu na dálkové ovládání, takže od včera zvládl vybít dvoje baterky a dneska nechtěl jít bez letadla do školky, nakonec jsme odešli o 20 minut později. Jinak Dáda když neví jak to říct tak mlčí (to dělal vždy) ale pokrok je že na něm vidím že ho to štve že to neumí říct tak jako mručí a třeba se to snaží nějak popsat doplnit gesty, prostě má tu snahu komunikovat což dřív fakt neměl.

moudivlacek
19. zář 2012

@sicinka mesic bych vzdrzela,my jsme bez plin rok 😉 ale efekt nula

hrusti
19. zář 2012

@sicinka My máme zase knížku Jak to chodí na letišti a chce si jí pořád prohlížet. A ve školce si vybral značku letadla 😀

sisstin
autor
19. zář 2012

holky, tak jsem dneska mluvila s učitelkama ve školce (obě to jsou logopedky), a ani jedné se nezdá, že by Tygr potřeboval tu uzdičku stříhat. Prý má jazyk pohyblivý naprosto normálně, že zrovna dneska to s ním zkoušeli a nic přirostlého tam nemá. Že tam jedno dítě mají, ale to opravdu nevystrčí jazyk, neoblízne si pusu atd., s tím Tygr problém teda nemá.

Jako naše logo je super, ale tohle se mi fakt nezdá, že by na to dodnes nikdo nepřišel i přes veškerá vyšetření, co máme....takže k zubaři stejně půjde, tak se na to zeptám, ale myslim si, že mu to šmikat nebudou.

Jinak Tygr konečně říká zvratné "se" a "si" naprosto všude 🙂

sicinka
19. zář 2012

@moudivlacek jinak u nás ve školce taky nechtěji plinu ani na spani - že pry si ty děti musí zvykat že rostou tak že plína není. Takže musí mít přebalovací podložku, zítra tam spí poprvé tak doufám že těch nehod nebude moc 🙂 Jinak držím palce já bych to vzdala dávno a byl by na plenách - máš můj obdiv. Na druhou stranu kdyby jsi žila v americe nebo v itálii tak má teď plíny uplně normálně a nikdo to neřeší a nestresuje. Podle toho co jsi psala tak se posouváte moc, umět pojmenovat všechny děti ve školce Dáda neumí a nevím jestli někdy bude 🙂 Tak třeba ty plíny budou někdy brzo. Ono za ten rok jsi stejně zkusila všechno. Jinak pokud by to trvalo ještě dlouho (třeba do 3,5) možná bych zkusila i urologa jestli ten problém není někde jinde a zbytečně se netrápíte oba.

sicinka
19. zář 2012

@hrusti tu musíme mít taky. Jinak Dáda si vybral vláček, ale má smůlu dostal medvěda. První dva dny si vše stěhoval na mašinku, pak to holt akceptoval¨.

sisstin
autor
19. zář 2012

ad. plíny: já si myslím, že pokud dítě ani po měsíčním nácviku vůbec čistotu neovládá, tak na to opravdu není připravený a nehrotila bych to. Taky obdivuju @moudivlacek , že to zvládaj už tak dlouho. Jak píšete, po tom 3. roce je dobrý absolvovat nefrologii, zda tam není nějaká fyzická příčina, ale teda konkrétně v tomhle případě si myslim, že na to prostě nemá CNS pořád 😉 Opožděné děti ve vývoji, nebo děti s nějakou vadou (zejména řečovou) prostě mají pleny obvykle déle, než je běžné. Čest výjimkám 😉

hrusti
19. zář 2012

@sicinka Ve školce bylo na výběr jen auto a letadlo. Vláček nebyl 😀

moudivlacek
19. zář 2012

@sicinka na urologii byl pred 14 dny,tam mu nasli tu vodni kylu,koukali se na nej ultrazvukem a nikde problem neni,prej musi psychicky dozrat 😉

mandelinka1
19. zář 2012

@moudivlacek ahoj, reaguji do této diskuze po dlouhé době a ráda bych tě uklidnila v tvém trápení s plínkou.....řešila jsem s dcerou že málo a špatně mluvila a ještě ve 3,5letech nosila plínky....když jsem jí plínku nedala, tak klidně 5 hodin nečůrala.....a o zácpě ani nemluvím, tou jsme si prošly.....bylo to dost peklo....vyšetření (UTZ močáku) nic neprokázalo, potvrdili že je to psychika. pak mi tady na diskuzi byla doporučená psycholožka v Brně (Jahnová), která ji vyšetřila, řekla že je v pořádku, že plínku má jako svoji jistotu a že ji nemám brát.....že na to musí přijít sama, že se chodí na záchod/nočník a že čím méně na ni budu tlačit, tak tím dříve mě překvapí....a opravdu z ničeho nic byla 14 dnů na to bez plenky....bohužel ten tlak okolí je velký a plínky jsou drahé, vím to.....u nás byla ještě ovlivněná mladší ségrou a chtěla se jí dorovnávat jako miminu.....no a to stejné i s mluvením, jak jsem to přestala pořád řešit, tak se rozmluvila a teď už si přeji, ať je chvíli klid 🙂 u nás teda byla výhoda, že ještě nechodila do školky, šla až teď v září.....po všech mých zkušenostech je to tak, že každé dítě na to opravdu musí přijít samo 🙂 Držím palce!!!!

sicinka
19. zář 2012

@moudivlacek tak bych zkusila ukecat školku na takové ty kalhotky co se nevlíkají jako plína, podle mě je to pro tu učitelku taky jednodušší než ho pak převlíkat. No v kombinaci s prací to fakt nemáš snadný, tak snad bude líp.

sisstin
autor
19. zář 2012

@moudivlacek a on jde do běžný školky nebo do specky? Páč jestli do běžný, tak to máte úplně úžasný učitelky, když jsou ochotný ho převlíkat, a jsou srozuměný s tím, že čistotu neudržuje 🙂

sicinka
19. zář 2012

@mandelinka1 ti mám takovej pocit že Dáda by na to sám jen tak nepřišel. U nás to vždy bylo o mém odhodlání a donucení, kakání do záchodu se zlomilo až tak že jsem nad ním na tom záchodě seděla a prostě ho odtamtud nepustila, držela v ruce čípek, tím mu vyhrožovala. Slzy jak hrachy, úplně se klepal ale nakonec se vykakal a v tomto režimu jsme jeli týden pravidelně každý večer, pak už pochopil a kdykoliv jen trochu zatlačil tak jsem ho samam honila na záchod (to bylo asi 14 dní ale už bez řevu), pak si začal říkat sám i na kakání. Prostě u nás je to zákopová válka. Neunutit nevšímat si ho nekomentovat jsem zkoušela několik měsíců a bez výsledků. Ale Dáda je v některých věcech fakt jinej to nepopírám 🙂

sicinka
19. zář 2012

@sisstin u nás ve školce se u dětí které to potřebují učitelky ptají a pár sami vysazují na nočník. Myslím že moudivlacek je taky v soukromé, tak jsou většinou tolerantní 🙂

sisstin
autor
19. zář 2012

@sicinka tak ptát jo, ale že jsou ochotné vzít dítě, které nemívá nehody, ale prostě regulerně se počůrává pořád, to fakt není vidět moc často. To ani v té naší logo nevezmou dítě, které se počůrává. Jako jasně, nehoda se stát může, ale ne pořád 😉

moudivlacek
19. zář 2012

@sisstin chodi u nas do mini soukrome montessori, ja se s nima hl velice dobre znam,takze je to spis protekcni dite 😀 jinak ani tam pocuravajici dite neberou, fakt pri te vsi smule, aspon takove stesti

diky moc za reakce,to je to tlak okoli.... prvni ditko,proste clovek nevi co udelat,aby to bylo spravene a co nejsetrnejsi k diteti, ted vidim, ze jsem to po nem chtela moc brzo, ale zase mam strach udelat krok zpet a dat mu tu plinu, pro nej je to takovej ritual,vi ze se jde spat,ma ji fakt na spani, nebo do auta, pokud jedeme daleko,ale i tak mu rikam, kdyz se ti bude chtit curat, rekni,aby si nemyslel,ze mu si do pliny

moudivlacek
19. zář 2012

opravdu se mu tam moc libi,nechce ani domu,jen prijdeme utece za detma a ani se po me neotoci 😀 vubec tam nebreci, jediny ze vsech deti vsechno sni a jeste si jde pridat, jen vcera byla mensi scenka, meli ke svace navic bonus jednu vafli a mohli si vybrat,jakou si namazou marmeladku,tak to zhltl a uz si sel pridat a nenechal si vysvetlit,ze je pro kazdeho jen jedna,tak brecel,ale to jsem akorat prisla,tak na to pak nejak zapomnel

sisstin
autor
19. zář 2012

@moudivlacek jo, tak to je super 🙂 jako po roce bych mu plínu asi taky nevracela, to už je fakt divný a mohl by to brát blbě 😕

abbie
20. zář 2012

Ahojte, pre SK mamicky odporucam knihu Hovorníček, je na pomoc v rozvíjaní rečových schopností malých detí.
Na jej vytvorení, rozvíjajúcej nielen reč, ale i myslenie najmenších detí, sa podieľali logopédi, psychológovia i jazykovedci.

abbie
20. zář 2012

ešte som našla jednu ukážku z knihy Hovorníček

sisstin
autor
20. zář 2012

tak my máme první úkoly ze školky v sešitu 😝

lenajsek
20. zář 2012

Holky ahoj, tak zítra poslední den na klinice, už se dozvíme výsledky všech vyšetření, tak držte palce.
Celkem byl v tomhle týdnu Lukášek u psycholožky 3x, jen poprvé tam trošku plakal, ale jinak pokaždé tam spolupracoval, krásná neverbální komunikace, ale říká, že auti rysy sjou, což já vím, ale že by ho radši viděla ještě za půl roku, cca, že to může postupně vše vymizet.
Foniatrička by nejraději Lukáška poslala ještě k pedo psychiatrovi, nevím moc proč, prý kvůli jeho negativismu, že nechce dělat to, co se po něm chce. no nevím, radši fakt zajedu ke Kr, to chci stejně a na psychiatra je času vždycky dost. Léky bych do něj stejně nervala, myslím, že jsou daleko víc hyperaktivní děti, které léky potřebují víc, jak Lukin...
Na logopedii vždycky paráda, už ukázkově zkouší jazýček před zrcadlem, budem doma pilně trénovat... logopedka má z něj radost a myslí si, že ta řeč určitě dřív nebo později naskočí. Shodují se s psycholožkou, že tam auti rysy sjou, ale může to být i k poruše pozornosti.
O vývojové dysfázii se zatím u nás nikdo nezmiňoval, tak nevím...
A neurologicky je v pořádku, EEG v pořádku, centrální nervová soustava by měla být vyvinuta k věku..
Jen to vypadá na nějakou tu dysartrii, budem muset zamakat na tom orofaicálnu.
A budem chodit asi tři měsíce na ergoterapii, cvičení na jemnou motoriku, tak jsu ráda. Dneska jsme byli poprvé a Lukina to moc bavilo.
🙂
Takže tolik o nás zatím, na zítřek držte palce... 😉 A po týdnu pojedem dom, tak se těším.
Pěkný večer všem!

krystalka
20. zář 2012

Ahoj holky, tak já taky přidám naše novinky 🙂 , byli jsme dnes po půl roce zase na foniatrii a konečně máme úplné vyšetření sluchu! 🙂 Jiřík to dal v pohodě, i ty sluchátka, včera jsme si tedy o tom hodně povídali, i sluchátka jsme nakonec doma úspěšně zkusili, nechal si i v pohodě kouknout do uší a do krku, i jak hýbe jazykem ukázal, popovídal si s paní doktorkou, měla z něj radost, že udělal obrovský pokrok... ale hlavně - tu křivku bubínků už má úplně v pohodě 🙂, tudíž nosní mandle se zatím nekoná, probírala jsem to s ní - došli jsme k tomu, že to jeho dýchání pusou bude pravděpodobně spíš zlozvyk, i zkoušela, jak se mu dýchá, když zavře pusu a zdálo se jí to v pohodě, takže doporučila různá cvičení na to dýchání, zjistila jsem, že to hodně dělají i ve školce - právě jsem si všimla, že co tam chodí, tak ho daleko častěji vidím s pusou zavřenou... jinak nám už definitivně napsala do zprávy, že je to vývojová dysfázie, před půl rokem jsme tam ještě měli suspektně výv.dysfázie...
Jinak, pokud by to tu pro někoho bylo užitečné, tak ta nosní mandle mu hodně splaskla asi díky tomu, že už od toho února, co mu na to přišli bere sirup Aerius - 1 lžičku večer, doporučila nám to známá alergoložka, že prý to má vyzkoušené, že to někdy právě na tu mandli pomůže - něco na tom teda asi bude 😉 , v červnu už měl tu křivku lepší a dneska už byla ukázková 🙂

krystalka
20. zář 2012

@sisstin - my taky máme sešit, zatím jim tam vždycky v pátek paní učitelky malují nějaký úkol z grafomotoriky - minule měl na stránce namalované malé rybičky a měl je schovat do bubliny (do kroužku 😉 ), minule zase dokresloval sluníčko, namalovala mu střed a naznačila začátek paprsků a okolo byly tečky, které měl spojit s tím středem...taky nám tam už dala logopedka kontakty na sebe a má tam zápis o orientačním logopedickém vyšetření - musím si s ní ještě dohodnout schůzku a zeptat se na všechno - jak často si ho bude brát a tak....

krystalka
21. zář 2012

Ahoj, koukám, že tady dneska vůbec nikdo nejste 😉 . Já zrovna dávám dohromady nějaké tipy na dárky Jiříkovi pod stromeček a objevila jsem teď super hru pro nás, milovníky autobusů 🙂 http://a-toys.cz/cz-detail-563262-hra-autobusov..., a taky bezva doplněk k naší dřevěné vláčkodráze - to jsou u nás ještě spolu s angličáky, autobusy a blikacím semaforem jediné hračky, které jsou vytažené fakt denně http://a-toys.cz/cz-detail-674617-velka-serpent..., jinak Jiřík si ještě přeje velké depo a cinkající a blikací závory od Maxima 🙂

sicinka
22. zář 2012

@krystalka já jednou videla vlácek na dálkové ovládání do vlačkodráhy to by byl u nás hit, akorát ho budu muset najít. Ale serpertýna taky super.

janasim
22. zář 2012

Ahoj,tak sa hlasime po druhom vysetreni v Dialogu (psych. a logo.) Za dva tyzdne ideme posledny krat este na psych. a daju nam zaverecnu spravu,ale uz teraz nam povedali ze to nebude zatial dysfazia,ale Naruseny vyvin reci s nejakou expresiou,alebo co.A samozrejme zaostavanie,porucha pozornosti,porozumenia.Na porozumenie mu nestaci len pocut,musi aj vidiet.Zaostavanim je niekde na 18mesiacov trojrocny.To znie hrozne pre mna.Doporucili mi pouzivat gesta,naucit ho ich pouzivat.Karticky zatial nie,ze to este neni pre neho vhodne.Na autizmus ze nie je podozrenie.Tak teraz vaham,ci sa mam objednat k tej Dr.Janosikovej,ci nie je autista,len pre moje uistenie,ked mi vsetci povedali ze nie je.