Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
19. lis 2012

jo a přihlásit se můžete do 14.12 😉

janasim
19. lis 2012

@sisstin Ahoj tak dneska sme s drobcom zazili konecne logopediu jak sa patri,Dr.Buntova je uzasna,dala nam ulohy,rady, ciele co mame robit do buduceho sedenia.A prischla nam este Dyspraxia k zmiesanej Dysfazke.Takze zevraj mame nadej,ze sa jedna o toto a nie o LMR.Este je maly,uvidi sa.O chlp sme sa vyhli autizmu,tak dufam ze nebude ani retardacia.Uz aj tak je zle ta dysfazka a dyspr.

sisstin
autor
19. lis 2012

@janasim tu Buntovou si všichni chválí, tak to je super 😉 ta dyspraxie ho bude brzdit v těch motorických činnostech 😉 ale ona celkově ta smíšená fakt děti brzdí a můžou působit jako LMR, i když nejsou, takže naděje určitě je 😉

marci8
19. lis 2012

@abbie -občas řekne mam, jeje a nene, ale jen když se mu chce....

marci8
19. lis 2012

@sisstin -děkuji. Ještě teda počkáme jestli se nerozmluví, ale nevím nevím.

sisstin
autor
19. lis 2012

@marci8 fakt pokud se jinak chová normálně a rozumí,tak šance je hodně velká. Jako opožděný vývoj řeči asi mít bude,ale o dysfazii se zatím mluvit nedá.

marci8
19. lis 2012

@sisstin -Opravdu děkuji, za uklidnění 🙂. Právě, že mě zaráží, že všemu rozumí a udělá, ale neopakuje slova a od plín ho odnaučit taky nemůžeme. Mrzí mě, že není mezi dětima, třeba by ho to nutilo, ale sice u nás by ho vzali do Budulínka, kde berou děti od 2 let, ale protože má ještě plíny, tak máme smůlu ☹.

sisstin
autor
19. lis 2012

@marci8 komunikovat verbálně je lidská přirozenost,takže pokud to nedělá,tak mu to prostě nejde a nepotřebuje "nutit". To je mýtus,že děti se v kolektivu rozmluvi,to je prostě o tom,že zrovna v tom věku,kdy do te školky jdou se ten opožděný vývoj řeči začne upravovat,dítěti s dysfazii fakt kolektiv s mluvením nepomůže. Děti opakuji slova,až když mají určitou slovní zásobu,většinou když mají aspoň cca těch sto slov. Dysfazie v tomhle věku by šla určit max.ta,kdy to dítě má problém i s porozuměním,ta expresivni fakt nejdřív ve třech. My ji máme ofiko až od tří a půl;)

marci8
20. lis 2012

@sisstin - Moc moc děkuji za odbornou odpověď. Vyčkám a uvidíme. Zatím pilujeme aspoň jemnou motoriku a hlavně prohlížíme a čteme knížky. 🙂.

sisstin
autor
20. lis 2012

@marci8 není zač,a nebyla to odborná odpověď;)

sicinka
20. lis 2012

Ahojky tak nám ve školce nám sehnali na konzultaci klinického logopeda, paní je z mníšku pod brdy a jmenuje se Mgr. Hana Inderková neznáte ji někdo? Jinak prý bude dělat cca 10 minutové vstupní vyšetření ve kterém buď doporučí další práci s dítětem u logopeda nebo ne, má to být zaměřeno na odhalení opoždeěného vývoje řeči, tak jsem zvědavá jestli nás odhalí 🙂 Jinak snad pokud by se našlo víc rodičů by pak dojížděla na pravidelnou logo, tak doufám že nebudeme odhaleni jediný nebo že nikdo jiný nebude chtít. Ono stejně jsem chtěla od nového roku někam začít chodit kdyby to bylo v rámci školky bylo by to super.

sicinka
20. lis 2012

@sisstin chtěla jsem se zeptat je normální že když je ta řeč pozadu že dítě mluví zcela bez empatie, jako Dáda se podívá na tatínka a řekne Táto ty jses zlobivej tebe nemám rád. Maminko já zlovibá já ji bouchnu. Ty věty jsou stylisticky i poměrně výslovnostně dobře, ale ten obsah mě děsí. Já teď chodím do školky na cvičení a nikdo z těch dětí co mám v kroužku takhle divně nemluví (ale jsou tam samé holčičky). Kvůli nedostatku času už teď nevídám nikoho s podobně starým dítětem, ale prostě věty ve stylu ten je zlej ošklivej nemám ho rád k němu nepůjdu se mi fakt nelíbí. Porád takhle tedy nemluví, ale jak mu začíná být rozumět tak je to dost nepříjemné. Samozřejě ho napomenu, upozorním že se to něříká atdd...

sicinka
20. lis 2012

Jo a u nás jedna dobrá zpráva Dáda konečně začal sám používat jména lidí. Doted je uměl říct na vyžádání, kdo je na obrázku. Ale jinak odpovídal že je to holka, kluk, paní učitelka, mašinka atd... A tenhle týdne jsme složili puzzle a říká hele to je Tomáš mašinka Tomáš, ve školce je Lucka jako maminka, atd. Najednou se to nějak spojilo samo. Dneska jsem se dozvěděla že ve školce plaštil Honzíka, plotože mu vzal auto (to mě sice tolik nepotěšilo, ale konečně to nebyl kluk, případně nákej kluk). 🙂

sicinka
21. lis 2012

Jinak dneska jsem se dozvědela že Dáda začal kousat děti ve školce. teď co tam chodí tři měsíce. A že je začal taky teď plácat. Fakt už nevím, dokud nemluvil tak jsem to netolerovala, ale svým způsobem dokázala pochopit. Ale teď si umí říct že mu třeba nškdo něco bere a stejně se ožene. Takže asi u nás nastane revoluce, někde jsem četla pšknou definici je třeba přestat číst respektovat a být respektován a nastudovat malého tyrana 🙂 Achh jo. učitelska zatím v pohodě že to jako zlávdnou, ale já mám zase den zkaženej..

dezyre
21. lis 2012

Ahoj holky, mám prosbičku - na ty co jste byly u Jahnové. Zkouším už jí dva dny volat a vůbec se tam nemůžu dovolat, abychom se objednali 😖 Jak jste se objednávaly vy? Mám zkusit napsat email?

dadlenka
21. lis 2012

@sicinka malého tyrana nečti, dozvíš se, že za všechno můžeš ty, protože jsi malého málo chovala 😀 Podle mě je to pro něj náročné fungovat ve velkém kolektivu dětí a je docela možné, že nejdříve ty konflikty řeší slovně, jakmile je už unavený, tak nejde pro ránu daleko. Pochybuju, že jeho chování schvaluješ a taky mu určitě dáváš najevo, že to není správné, stejně víc nezmůžeš. Tohle by spíš měla řešit konkrétní paní učitelka - jestli říkají, že to zvládnou, tak to zvládnou, takových dětí je plno🙂 Jediné, co můžeš dělat je upevňovat pozitivní vzorce chování. Takže reagovat při každém správně zvlládnutém úkolu - třeba půjčí hračku, velká pochvala, připustí jiné dítko ke hře - velká pochvala atd. Je taky docela možné, že si takhle žádá pozornost učitelek, které tak nějak instinktivně si dětí hodných a klidných nevšímají a řeší ty hlučné a zlobící🙂 Spíš bych je poprosila, jestli by s ním tyhle vzorce neupevňovaly, ale na druhou stranu - ti kradači hraček jsou taky neomalení a i jim by patřilo proškolení, protože přijít k dospělému člověku někdo, vyrvat mu věc z rukou, tak se taky ožene, nebo aspoň sprostě nadává 😎

lenajsek
21. lis 2012

@dezyre Ahoj, já jí mail nepsala, volala jsem, ale je možný, že má třeba dovolenou, nebo je nemocná... mail jí určitě napiš, když telefon nebere a kdyžtak ještě zkus zavolat... já myslela, že už termín máte?

@sicinka To mě mrzí, snad bude brzo líp!!!! RaBR mám doma, ale s naší "nemluvnětem" se to dá někdy dost těžko praktikovat, spíš se v tom hledám já i třeba ve vztahu k MM, myslím, že se rozhodně vyplatí ta knížka koupit. Nemusíš se samo řídit vším a nemusíš se vším souhlasit, ale určitě zase otevře nové obzory...

deina
21. lis 2012

@velvet26, v slovencine je vypredana, ale nie je problem ju zohnat v cestine: http://www.martinus.sk/?uItem=72955 Je to fajn knizka, mne pomohla na zaciatku pochopit, ako sa s mam s malym rozpravat. 😉 Tiez som ju citala v cestine.

@janasim, Dr Buntova vam robila aj diagnostiku? Ona sama, ci s nejakou psychologickou?

lojzina
21. lis 2012

@dezyre ahoj,ja ji psala mail,kde mi odpovedela ze mam zavolat do kancelare.Mas spravne cislo??

velvet26
21. lis 2012

@deina dakujem mooooc, si poklad, hned som si ju aj objednala.. 🙂 🙂 🙂 🙂

sicinka
21. lis 2012

@dadlenka ještě že jsem ji zatím nečetla 🙂 a to že jsem ho málo chovala a málo se mu věnovala si tak nějak díky práci i myslím sama, určitě bych to potřebovala si to ještě potvrdit knihou jaká jsem divná matka. Učitelka mi říkala že je to jenom období, že to dotěď nedělal, ale že to musíme všichni řešit aby si to nezafixoval, ona je rozumná. Oni si ho zatím dost chválili naopak že brání jiné děti a tak najednou tohle. Ono to vzniklo tak že jsem vzala do školky jeho vláček se kterým si nehrál a blbec ho tam vyndala u vchodu no a nez jsem odnesla ložní prádlo, tak se Dáda o ten vláček skoro porval a z učitelky pak vypadlo tohle že začal tenhle týden kousat. Tak se mě ptala jestli jsem mu řekla že vláček bude pro všechny (no řekla, ale evidenttně to nerozdýchal). No příště volím jiný postup. Jen tak mimochodem měli jste to tak s jmény taky tak? Já si to uvědomila až zpětně že pořád říká nákej kluk, náká učitelka ale nikdy nepouzije jméno. To začal až teďka

sicinka
21. lis 2012

@lenajsek no ono já na tom podobném prińcipu jedu hodně dlouho, teprve nedávno jsem zjistila že se to s RABR dost schoduje. Ale tak nějak si teď nejsem jistá jestli je to způsob, který na Dádu funguje.... No uvidíme

sisstin
autor
21. lis 2012

Čau holky,

tak Tygr dneska na logo při nácviku celkem slušný R, takže super 🙂 Logo mi říkala, že je strašně znát posun, že do roka už fakt bude mluvit normálně. Samo jako patlavost tam určitě bude, ale bude to takový, že cizí lidi by mu měli normoš rozumět 🙂

@sicinka tak na to ti neumím odpovědět, děti s OVR prostě mluví normoš, jen opožděně...nic o neempatii jsem nikdy v souvislosti s OVR neslyšela 😉

sisstin
autor
21. lis 2012

@sicinka a s tím ňákej, ňáká..to si podle mě prostě nepamatoval jména 😉

hrusti
21. lis 2012

@sicinka S těma jménama neporadím. Honzík si jména pamatuje, ale jen u pár kamarádů a kamarádek, se kterými se stýkáme pravidelně 😉

@sisstin No super, vidíš, jaký udělal Tygr pokrok 😵

Já jsem měla včera zajímavou diskuzi s naší praktickou dr. Byla jsem s malou na 18-ti měsíční kontrole. A dr. se mmj ptala, jestli spojuje 2 slova. Tak jsem jí říkala, že ne, že říká jen "to je" a ukazuje k tomu prstíkem a kouká na mne místo "co to je" a pak že říká "de je" jako kde je. Tak se dr. ptám, jestli se tedy mám nějak znepokovat vzhledem k tomu, že syn má problémy s řečí. No ve finále jsme se dostali k tomu, že mi syna nejspíš od září nevezmou do školky páč je všude plno. Dr. to nemohla pochopit. Pořád opakovala, že mi ho vzít MUSÍ, protože to potřebujé se zdravotních důvodů a že potřebuje edukovanou logo péči atd. Tak jsem jí říkala, že to bohužel neovlivním a že se mu každý den věnuji a chodíme k logopedce. Načež ona, že bych musela být studovaný logoped, abych mu poskytla kvalitní péči. No ve finále pronesla, že pokud mu nezařídím školku, tak že to dopadne tak, že bude špatně mluvit, nikdo mu nebude rozumět a půjde do zvláštní školy. K čemuž jsem se tedy už radši nevyjadřovala páč bych se s ní musela hádat a to jsem fakt nechtěla. Celé odpoledne jsem zase měla rozhozený sandál. Už mě tyhle diskuze fakt unavují! 😖

dadlenka
21. lis 2012

@hrusti paní doktorová je nějaká vědma, což? 😝 Taky bych neměla sílu se hádat, ale dožralo by mě to řádně. Mnohdy je domácí péče kvalitnější, než ledasjaká logo péče, protože opravdu kvalitních logopedů je dost málo a normálních doktorů taky🙂

sisstin
autor
21. lis 2012

@hrusti ty jo, tak at ti tu školku zařídí ona, když je tak chytrá 😕

sicinka
21. lis 2012

@hrusti tohle by mě taky rozhodilo našemu pediatru jsme naštěstí ukradený 🙂 v tomto je to snad lepší. Hele a to co popisuješ u malé, už spojování je ne? Podle mě je šikovná. Jinak paní pediatře můžeš vyřídit, že minimálně moje ségra šla do logo školky v pěti, do té doby se jí věnovala zcela neodborná matka za pomoci logopeda a hele vzdělatelná byla dokonce i na více stupních škol. Kdybys byla běžný rodič - tak na problém přijdete s doktorkou na pětileté kontrole, jako předškoláky vás vezmou kde budete chtít, to by asi paní doktorce přišla lepší cesta.

sicinka
21. lis 2012

@sisstin hele on má pamět jak slon, podle mě je dotěď nepovažoval za důležitý. Jinak já to tu nepsala jako že by mě to znepokojovalo, jen mi to přišlo jako zajímavý detail. Stejně jako fakt dlouho neříkal jo. Vlastně dal dřív dohromady souvětí. Jsem zvědavá co mi řekne paní logopedka 🙂

sicinka
21. lis 2012

@dadlenka jinak dneska prý ve školce dobrý, já ráno udelala velký bububu, paní učitelka moc chválí když Dáda někomu pomůže nebo něco vydá bez odporu. Tak to snad zvládnou, ale ráno mě to fakt rozhodilo.