Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

margareta76
12. pro 2012

Inak ake je to zaujimave. Najstarsi syn (4 a pol roka) - expresivna dysfazia, uz som aj zabudla ake to bolo na zaciatku a pritom, este stale mame velke nedostatky hlavne v reci (ked som videla a pocula jeho recovy prejav zpred roka na videu ani som mu uz nerozumela co rozpraval). Stredny syn - OVR (mal 3 roky v oktobri), rozprava 6-7 slovne vety bezne, robime spolu hru Hrad, robime pracovne listy od Bednarovej... A najmladsi (mal 1 rok v oktobri), pri slove "ahoj" alebo "dovidenia" uz dava aj pa-pa 😀 , vie ukazat: Varila mysicka kasicku, Tap, tap tapusky, vie ukazat Aky velky narastie, Ako sa ma... 🙂 Uzasne rozdiely 🙂

sisstin
autor
13. pro 2012

@margareta76 jo, pokud se srovná na normu, tak by to tak už mělo být. Pokud je tam to opoždění menší, tak to je většinou celkově opožděným psychomotorickým vývojem a pak se to srovná 😉 Tygr ve 27 měsících porozumění tak max. na 15měsíců, v 30 měsíců na 21 měsíců, ve 3 letech na 3 roky, a od tý doby rozumí naprosto normoš 😉

@nelaja nemusí odpovídat, stačí, když to ukáže...odpovídat je těžší, protože si musí vybavit to slovo 😉

sisstin
autor
13. pro 2012

@margareta76 no zrovna nedávno jsem si pouštěla video, když měl Tygr necelý 4roky a taky jsem nic nerozuměla 😝

margareta76
13. pro 2012

@sisstin: Dakujem za odpoved 😉

nelaja
13. pro 2012

@sisstin jaj lenze ona to ani nedokaze ukazat, to je problem

sisstin
autor
13. pro 2012

@nelaja zatím by to mělo být něco lehkého, jako zajíc bez ucha, vozejček bez kola, panáček bez nohy atd. 😉

abbie
13. pro 2012

@margareta76 mozem sa opytat, ze kedy cca zacal tvoj syn s OVR hovorit prve slova? kedy po vas zacal tak viac opakovat?

nelaja
13. pro 2012

@sisstin dik, skusim

bocianka123
13. pro 2012

@margareta76 pekne to máš doma - najmladší ti už aj sám začne čoskoro rozprávať 😉 ten je asi z nich najšikovnejší sa mi zdá. to môžeš aj pekne porovnať 😉 . A snažia sa všetci traja pekne 😉 .

margareta76
13. pro 2012

@abbie: Myslim, ze mal tak okolo 2 a pol roka. To mu uz aj cudzi ludia celkom pekne rozumeli. Niektori dokonca aj hovorili, ze im sa nezda, ze by bol OVR lebo ze poznaju vela deti, ktore rozpravaju tak ako on a vobec sa tym nikto nezapodieva. Ale u nas je aj ten "problem", ze tento nas druhorodeny syn opakoval po starsom, a kedze on rozpraval dost zle, tak aj tento nas druhy syn mal jeho slovnik. Takze keby mame iba jeho,mozno by sa rozrozpraval skor a viac casu by som mu venovala. Teraz to musim delit na 3 casti, pripadne aj na 4 ked zaratam aj manzela 😀
@bocianka123: Presne ako pises, aj nam sa zda najzivotaschopnejsi 🙂 Manzel mu ukazal znak pre vodu a na druhy den uz stiskal pästicku, ze chce vodu. A vies aky bol nadseny, ze dostal to, po com tuzil 😵

filmuska_01
14. pro 2012

@abbie
vies ono je to individualne u deti aj pri rovnakej diagnoze, tazko porovnavat.
moja dcerk ma tiez OVR a sice mala prve slova okolo 15-18mesiacov,ale islo to slimacim tempom v 2rockoch mala cca 30slov vratane zvukov zvierat, v 3rokoch sa to nedalo uz ratat kolko ma slov, tak to pribudalo potom co zacala spontanne opakovat, dovtedz bolo kazde slovko naucene,nadrilovane.Avsak ani dnes ked ma takmer 3.5roka jej cudzi clvoek nerozumie viac ako 30-40percent. Aj ked sa to zlepsuje,je to este dlha cesta.

filmuska_01
14. pro 2012

@nelaja
ahoj, k tomu vyberaniu zo skupiny ci doplnaniu, ono sa to rozbehne,ked pochopi princip.
SKus to najprv ukazat na niecom jendoduchom ako ti radi sisstin a len jeden dva priklady, potom sa k nim vratit znova,nech skusi ona sama potom mozes davat aj nove, nezname.
u nas sa na to chyba osvedcil medvedik s caipkou a topanockami,jednu som mu zobrala a pytala som co chyba a dcerka najprv len gestom na nohu, neskor uz aj povedala bota a tak vlemi pomaly sme to cvicili.
potom som dala ovocie z kuchynky -2ks a auticko napr. a hladali sme co tam nepatri.
Na nakreslene obrazky sme presli az potom ,lebo dlho odmietala knihy.
dnes predbehne v logickych ulohach vacsinu deti v skolke 😵 , robi v pohode doma logico ulohy apod. len vydrzat, chce to velku trpezlivost. drzim palce.

bocianka123
14. pro 2012

@margareta76 to je super, no vidíš, tvoji mladší odkukajú od staršieho, ale môj mladší tiež odkuká od staršieho, ale iba kadekajé "somariny" 😀 . kecať sa mu zatiaľ nechce, neni o čem 😀 . má iba svoje bľabotance- detské - bababa mamama ale už sa mi zdalo, že občas povie "toto" alebo "ne" 😀 to je dosť časté 😉 .
A čo sa týk a znakovanie - to je úžasné, že najmladší takto pekne ukazuje, znakuje 😉 . To u nás nehrozí, síce ukáže napr. "kniha", ale aktívne to nepoužíva - on mi radšej tú knihu prinesie, alebo svetlo - nevie znak - ale rovnko ukáže na svetlo, lampu a vypínač. Možno je "problém" v tom, že so znakovaním sme asi začali neskoro- cca v 16 mes. a to už mal svoje spôsoby komunikácie.
Ale rozumie dosť teda, aspoň si myslím. A konečne sa mu ako-tak darí aj v skladaní drevených puzzle. alebo občas už aj tie vkladačky zvládne -do správneho otvoru. a rád kreslí, teda skôr čarbe na papier ceruzkou .

abbie
14. pro 2012

Ahojte, dnes ma ucitelka v skolke upozornila na tu nasu zvlastnostku, teda skor sa ma opytala, ze ci som si vsimla, ze dava naschval hlavu k rohu nabytku, ako keby sa chcel udriet ... som jej povedala, ze aj doma to robi ☹ tak mam odvtedy taku smutnu naladu, ze prave moje dieta musi byt odlisne od ostatnych 😢 a este ze neobsedi pri obliekani, ked idu von ...
vravim si, ze kedy ho to uz konecne prejde ... mozno nikdy

sisstin
autor
14. pro 2012

@abbie krásná fotka 🙂

abbie
14. pro 2012

@sisstin dik 😅

bocianka123
14. pro 2012

@abbie - a aj sa udiera? A ty si povedala učiteľke, aby si viac všímala malého správanie? Alebo ti to sama od seba povedala? A čojaviem to obsedenie - ved on nemá ešte ani dva roky, deti sa všeobecne neradi obliekajú, to je jasné. Nechcem ťa nejako "ukľudňovať" , ved samej mi to niekedy vadí, ale ja si myslím, že to je u detí asi "normálne" obdobie teraz. A vzdor - teda obdobie vzdou - už doma máte? Lebo my ako z učebnice 😝 .
Napr. môj malý je odmalička zvyknutý zaspávať s bavl. plienkou obrázkovou (má dve) - no a dnes som mu ich obdive prala - a pred ním som ich dala sušiť, a to som nemala robiť. Normálne, že nechcel inú plienku. ale nejako sa mi ho podarilo "spacifikovať" a zaspal aj bez nej. Takže toto je naša "úchylka" , a samozrejme, ked nedostal, čo chcel, tak ľahol na zem a plakal až uši trhalo.
P.S. a tiež palec hore - krásna fotka 😉

sisstin
autor
14. pro 2012

@abbie juuuuj, kdybys viděla, co dělají děti z práce při oblíkání 😅 😅 😅 😅 kdyby jenom neposeděly, tak to je labůžo 😅 😅 😅

bocianka123
14. pro 2012

@sisstin ja som ťa normálne nespoznala na tvojej foto . nádherná je 😉

sisstin
autor
14. pro 2012

@bocianka123 jsem to taky vyměnila, když i abbie, akorát takhle není profi, ale focená mobilem u nás v kuchyni 😅 😅 😅 😅

sisstin
autor
14. pro 2012

jinak jsem dneska vytvořila úkol s vánoční tématiku: co v řadě následuje 😝

hrusti
14. pro 2012

@sisstin Hezká fotečka.

hrusti
14. pro 2012

Jinak my jsme byli na kontrole u neurologa a pro výsledky z eeg, tak prý je tam oproti minule zlepšení, začíná se vybarvovat 😀 Akorát jsme tedy měli celý týden rozlítaný po doktorech, že jsme zase nic nestihli. Snad bude příští týden klidnější. Jdeme jen na besídku do školky. Honzík prý taky nacvičoval s dětmi, tak to jsem zvědavá 😅 😅 😅

abbie
14. pro 2012

vdaka fb som objavila celkom dobru stranku http://www.detskestranky.cz/clanek/2568-podzimn...

abbie
15. pro 2012

@bocianka123 nastastie sa neudiera, iba sa uplne na centimeter priblizi a to obliekanie mi prislo take zvlastne tiez, asi tam maju deti, co poslusne stoja v rade a obliekaju sa ... neviem 😖 vzdor mame uz aj my, ale ked si lahne na zem, tak si rukou podopre hlavu, aby si ju nebuchol :D

erinnuska
15. pro 2012

@nelaja tu ťa môžem upokojiť, moja dcéra tiež nepostaví nič podľa predlohy, ani do výšky ani do radu 😒 a to už budeme mať v máji 4 roky. Teraz začíname stavať puzzle , jednoduché 12 kusové, celkom jej to ide, ale bez pomoci určite nie, ale snaží sa. Chodíme k logopedičke, hráme sa tam, postavíme si zvieratká a hovorí jej postav im ohradu, tak to ani omylom 😝 , len bez ladu a skladu, kocky staviame podľa obrázkov, pomáha mi, ale všetko všetulinko musím polopate vysvetľovať a ukazovať, potom to celkom ide.

sisstin
autor
15. pro 2012

@erinnuska Tygr měl tu prostorovku taky horší, ale jak jsme koupili ve 3,5 cca ten Záhadný hrad, tak na tom si to dost nacvičil, pak hodně úkolů bylo v Logicu a jemu to prostě nějak naskočilo, ted má tu prostorovku i vizumotoriku fakt dobrou...

hrusti
16. pro 2012

@erinnuska Syn, když jsme byli ve 2 a 3/4 u Kr., tak taky postavil tak komín a tím to končilo 😝 Most a jiné věci nezvládnul. Pak jsme to začali trénovat na Den&Noc a Zámeckých schodech a fakt se zlepšil. Jen co má tedy problém, tak to je Logico, určit co kde je/chybí, když jsou tam ty barevné puntíky. To mu dělá problém 😉

hrusti
16. pro 2012

Na mě padla nějaká depka. Přijde mi, že těch věcí, co bysme měli procvičovat, tak je strašně moc, ale času, kdy se mu můžu věnovat samotnému je málo. Poslední dobou mi přijde, že se trošku zase zlepšila výslovnost, i ve školce říkali, že jim přijde, že je mu líp rozumět, ale začal se víc vztekat, odmlouvat, nechce nic dělat. Za hodinu uděláme třeba 3-4 listy Logica, protože u toho dělá všechno okolo. No je to nápor na moje nervy 😖 Logopedka mě varovala, že se to bude s věkem zhoršovat 😅 😀 Doufám, že se to snad trošku zlomí o vánocích. To dostane nové hry od Smartu, tak se tím trošku odreaguje a snad pak zase bude mít energii dělat nějaká logo cvičení atd. 😝