Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

bocianka123
24. led 2013

@krystalka reagujem ako si popísala to komentovanie chlapčeka v buse - môj starší syn to tak robil, cca po 3-ťom roku - a ja som mu trpezlivo všetko vysvetľovala, ani ma nenapadlo mu povedať, že nech je ticho , práveže mi jeden pán povedal, že musím mám dobrú trpezlivosť a byť aj pohotová, ked mu dokážem na všetko odpovedať... ale neberte to tak, že sa chcem chváliť, to vôbec nie, len som si to užívala 😉 a vtedy sa mi ani len nesnívalo, čo bude , ak bude, s mladším dieťaťom, že budem na jeho štebotanie spomínať... kiežby aj mladší už tak štebotal, ale máme pred sebou ešte dlhú dlhočiznú cestu.

@nellygray ahoj, vďaka za popis, my ideme k nej v lete, to budem mať môj syn takmer 2 roky, ale pochybujem, že ukáže, z čoho sa jazdí, pije , s čím sa je a podobne... to nehrozí. a tie dalšie úlohy, čo píšeš, to fakt asi aj pre staršie deti asi dávala, a vy ste u nej už boli predtým ? lebo pol hodina sa mi zdá málo na prvý krát . Ale tak ona to už asi má aj v "oku" ... A aj som sa pobavila na jeho reakciách 🙂 . také úprimné , detské - hlavne že "dievčatko" a on je "Toník" 😀 a že v noci svieti - večer 😉 . a je straaašne šikovný. o aj kúsok starší od môjho. asi naozaj každýi mesiac niečo nove prinesie - teda aspoň by mal prineisť pokroky , aj ked malé. dobre ste dopadli.
A správu vám pošle poštou, alebo mailom ?

sisstin
autor
24. led 2013

@nellygray jinak ta její dcera je ale taky psycholožka ne? 😕 Ale ona má dvě, tak s tebou chodila asi ta mladší předpokládám 😉

nellygray
24. led 2013

@silvikam přidám svou zkušenost s odplenkováním. taky jsem to docela dlouho neřešila, pže mi přišlo, že máme těch problémů až až. 😅 Začala jsem systematicky posazovat tak měsíc po druhém roce, ale bylo to brzy. prostě to nešlo, furt mokrej a nějak mu to nedocvaklo, co se po něm chce. Tak jsem to nechala a pak jsme to zkoušeli znova po asi 3 měsících a to už najednou šlo. Asi tři dny se občas počural, ale pak dobrý. V té době vůbec nemluvil, takže se začal vždycky rozhlížet po nočníku nebo si ho sám donesl, a pak se naučil říkat čí. Pokakával se ještě několik měsíců, prostě bobek šel do kalhot, což bylo psycho, pže jsem byla celé léto na chatě a on kakal třeba 5x denně. 😕 Z toho už jsem fakt byla na nervy, ale nechtělo mi se vracet k plenám, aby si zase nezvykl. Na šňůře mi visely neustále několikery slipy a tepláky. Vždycky se s tím uklidil někam do ústraní, když jsem ho viděla v rohu zahrady za stromem, tak mi bylo jasný, co dělá. 😀 Pak se nám jednou povedlo ho přitom odchytit, udělal parádní bobek do nočníku a od tý doby si říká. 😀 Překvapivě ve stejnou dobu se přestal počurávat i v noci, takže u nás to šlo pak najednou. Teď je komplet bez plen, s nějakou nehodou tak max. 1x do měsíce, což je pohoda.
Držím palce, ať se to u vás taky rychle zlomí . 😉

bocianka123
24. led 2013

@nellygray aha, teraz čítam, že vy ste u nej už predtým boli - cca vo veku môjho syna,ked k nej pôjdeme - čerstvo 2 roky bude mať.

bocianka123
24. led 2013

@abbie ja žasnem, je strašne šikovnýýýý 😉 no môj dnes skoro rozobral logopedičke iPad ... a teploty predsa len boli zo zubov, si predstav. tlačia sa mu asi 4 naraz - a hlavne očáky...

nellygray
24. led 2013

@sisstin to nevím, jestli je ta druhá psycholožka. Já chodila do školy s Evou, které je stejně jako mně 32 (jí už možná 33 😀 ) a ta vystudovala matfyz, dělá informatiku a je strašně chytrá. 😀 Ale teda nutno říct, že kovářova kobyla často chodí bosa... Chodili jsme na víceletej gympl, takže jí znám už od 11 let a celou pubertu byla dost velkej outsider, sociální chování nula, v kolektivu hodně neoblíbená... ☹ Hele, dodnes z toho mám blbej pocit, jak jsme se k ní chovali, i když nešlo o nic dramatickýho. ☹ A to jsme přitom byli, bude to znít asi blbě, "výběrovej" kolektiv (například všichni ze třídy jsme se pak dostali na vysokou), nedovedu si představit, co by si vytrpěla v "normální" třídě.

nellygray
24. led 2013

@bocianka123 i poprvé jsme u ní byli tak půl hodiny+pak nějaké povídání s rodiči. Ona to má fakt v oku, jak píšeš. 😉 Ale je fakt, že T dobře reagoval, tak je možné, že u někoho to může trvat déle.
Zprávu posílá poštou, ale jinak komunikuje mailem a velmi rychle a ochotně, jak tady už sisstin psala.

mardenad
24. led 2013

Ahojte, berie niekto z vaších detí Lucetam? Ak áno, pomohol? A ako im ho podávate? Moj malý nemá problém prehltnúť aj veľkú tabletku, ale túto mi vypľul, asi neznesie tú chuť.

hrusti
24. led 2013

@silvikam Já jsem se ho pořád ptala a on se naučil pak i říkat nebo jako čuat a řekl si.
@nellygray Gratuluji k vyšetření u Kr. To jsou dobré zprávy!

hrusti
24. led 2013

@sisstin No ony i ty pomůcky, co Kr. používá vypadají jako že už mají něco za sebou 😀 😝

sisstin
autor
24. led 2013

@hrusti roky ověřené:D

hrusti
24. led 2013

@silvikam Jo, ještě jsem někde četla, že je dobré mít nočník na stejném místě 😉
Syn byl bez plen od 2 a 1/4 ve dne, od 2,5 v noci. Měl období, kdy se kolem 2 a 3/4 počůrával v noci každou chvíli. Trvalo to asi 3 týdny a podle mě to byla reakce na narození malé 😉

sicinka
24. led 2013

Tak dáda má plínu na noc furt, loni to už vypadalo že ji nebude potřebovat ted je počuranej půlku nocí. Já to moc nehrotím ve školce se jim počůrával při poledním spánku asi měsíc pak to vymizelo, jsem skoro po každém spánku ve školce prala, teď už dva mesíce nic. Učitelky ho hodně omlouvaly že spí fakt tvrdě a že se to vychytá. No a na noc pořád nevím on by se asi přestal počůrávat, ale bude se mi budit tak snad to jednou přijde 🙂

sicinka
24. led 2013

Jinak dneska mi učitelka říkala že si všimla jak je to s dádou jako na houpačce někdy jim spolupracuje krásně, snaží se vysmátej někdy je jako vyměněej jak kdyby nerozuměl základním pokynům nic dělat nechce, utrhuje se na děti atd. Tak jsem se ptala co s tím a říkala že takové děti jsou že je to povaha a postupně vychytá jak s tím pracovat a nebude se to tolik projevovat. Naštěstí (nebo bohužel) u psycholožky nebo i teď logopedky měl dobrou náladu. Pak vypadám jak matka hysterka.

dezyre
24. led 2013

@sicinka Staník má taky ještě období kdy se dvě noci počůrá a pak xx nocí nic.. Já mu ale ze zvyku plínu na spaní dávám 😝 On toho nevyužívá, že by čůral schválně do plíny, hned po probuzení si na záchod "řekne". Sice po pár dnech je ta plína jak hadr a už skoro nelepí, ale službu udělá 😀 😀 😀

Holky, tak jsem se pustila do objednávání na oskole a masakr - už mám kartičky za 600 a jsem teprve u grafomotoriky - ty stíratelný listy 😅

sicinka
24. led 2013

@dezyre no on už to má takhle rok a pořád to nevypadá že by se to zlomilo, ale já nejvíc řešila kakání a tam už jsme naštěstí za vodou.

sicinka
24. led 2013

Ještě do našeho herního okénka tohle sice není moc výukové nicméně je to úžasně návyková odpočinková hra, na dovolené jsem s ní stávila hezkých pár hodim o Dádovi radši nemluvím 🙂 Beyond Ynth
https://itunes.apple.com/us/app/beyond-ynth/id3...

dezyre
24. led 2013

@sicinka Staník už to taky takhle má dlouho.. a zatím to neřeším 😉 Někde jsem četla, že občasné noční počůrávání je normální do 4 let 😉

Holky, jak teď objednávám na oskole.cz ty kartičky, tak mě zaujal ten denní režim. Protože kolikrát Staníkovi pořád říkám co budeme dělat a tak, a ty kartičky se mě hrozně líbí v tom, že to i uvidí.. nejlepší by to bylo jako magnetky na lednici 😀 😀 Kupovali jste to některá?

dezyre
24. led 2013

Holky, tak já mám obavu, že jsem to s těma kartičkama přehnala.. Konečná částka 2 tis.

krystalka
24. led 2013

@silvikam - tak Jiřík si doma neříkal vůbec, ale rovnou chodil sám, měli jsme nočník na dobře viditelném místě, takže jsem vždycky viděla, že tam šel 😉 . No a venku ze začátku nejdřív tak nějak přešlapoval, tak jsem se ptala, potom začal říkat "csss" a chytal se za rozkrok, kakat venku skoro nechodil, ale když už, tak jsme ho učili říkat "ee" 😉

krystalka
24. led 2013

@bocianka123 - já si ty naše diskuze s Jiříkem právě taky strašně moc užívám, asi taky právě proto, že jsem na to tak dlouho čekala 🙂 a musím říct, že taky vídám trochu obdivné a někdy trochu udivené pohledy ostatních cestujících, Jiřík má docela přehled o všem možném a jde dost do detailů, takže jsou to diskuze na dlouho 😉, nedávno takhle nechápali spolucestující v tramvaji, když jsme jeli centrem Prahy a Jiřík kouká z okna a komentuje - "mamí hele, Tančící dům a koukej támhle je Petřín a Karlův most a koukej Pražský hrad, tam je ten velkej kostel "😀 - no,měli prohlídku Prahy i s průvodcem 😀

krystalka
24. led 2013

Holky a zase jeden výrok pro pobavení - Jiřík má takový přívěšek na klíče - kachničku, když se zmáčkne tlačítko, tak jí svítí oči a vydává to zvuky rádoby jako kachna...no a jemu upadla na zem a už to žádné zvuky nevydávalo, tak sebral milou kachničku, šel za manželem a povídá mu "tatínku, prosímtě, ta kachnička už nekachničkuje! Ale vůbec...proč?" 😀

dezyre
24. led 2013

@krystalka to je bobek, prý nekachničkuje 😀 😀 😀 Úplně vím o čem píšeš - máme ten přívěšek taky - fotbalisty a žábu 😀 😀 😀

krystalka
24. led 2013

@dezyre - my máme ještě tygra a dráčka 😉

dezyre
24. led 2013

@krystalka Staník je na ty přívěšky úplně ujetej 😀 Když jsme koupili toho fotbalisty a byl novej, tak ho asi dva měsíce nedal z ruky a spal s ním. Ta žába už ho tak nechytá 😀

lenajsek
25. led 2013

@nellygray Ahoj, jen nakukuji a gratuluji, že jste bez diagnózy... a díky za popis, co vše jste u Kr. dělali, aspoň vím, co by Lukin určitě nezvládl a zkusíme dopilovat, třeba s tím kdo je hezký a kdo škaredý, tak to my zkoušíme jen smutný a veselý... tak zkusím i hezký a škaredý, ale nemám myslím žádné takové obrázky, zkusím vytisknout, ať má chlapec přehled... ty řady, co viděl taky zkoušíme, ale jde mu to jak kdy 😝 A co tam nepatří to nevím, jak by zvládl s těma znamínkama, třeba obrázky co nepatří do řady celkem zvládá.
A mluvící úkoly určitě nezvládne, když má jen pár slov ☹

A díky za uklidnění, že u Kr. většinou děti nepláčou, no snad to tam v dubnu Lukin už dá...

Holky valím za chvilku do komise na volby, tak dočtu později, i když to asi nebudu mít šanci, pokud se tady rozepíšete... 🙂

Pěkný víkend všem!

@sisstin Teri, prosím Tě, ptala jsem se Tě, kdy jste byli u Kr. kolem toho třetího roku věku, nebo ve třech a půl, abych si to mohla najít na Tvém blogu... díky moc!

lenajsek
25. led 2013

A k plínkám, Lukin je na doma bez plínek od roku a půl, ale to se sem tam počurával, komplet bez plínek i na noc je od dvou let, kdy si to opravdu uvědomil, že je potřeba zajít zavčas na nočník, a to pak se chodil vyčurat i v noci, vylezl si z postele a donesl nám do obyváku nočník, že se chce vyčurat. Teď už ovládá wc sám, stoupne si a čurá, a kolem třetího roku konečně!!!!!!! začal říkat "aa" na kakání, takže když chce kakat, tak mi řekne "aa" a dám mu na wc redukci a vykadí se.
Je fakt, že když hodně třeba pije a je do něčeho zabranej, že si sem tam ještě cvrkne, ale snad je to ještě normální...

sisstin
autor
25. led 2013

@lenajsek 3,5roku a to jsme tam tehdy byli fakt jen 20 minut snad:

Vyšetření se mi zdálo celkem rychlé. Jako první měl napodobit tah - svislou čáru, kolečko a vodorovnou, to bylo bez problémů. Další bylo zrakové rozlišování - nejdřív měl přikládat vertikálně půlky obrázků ( obrázky byly jednoduché, jedna půlka stejná jako druhá). Pak měl přikládat horizontálně půlky ( to už bylo složitější, ta druhá půlka nebyla stejná - třeba nohy od zvířat atd.). P. je v tomhle šikovný, takže se dostal asi na úroven 4-5letých dětí. Protože ho to fakt bavilo, tak mu dala ještě úkoly mimo - obrázek ( pán, co prodává květiny) a chyběla tam jedna část (ruka s květinou), a měl na výběr z několika obrázků - ruka se zeleninou, ruka s balonky atd. Tohle zvládal docela dobře, záleželo, co znal z reálného života a co ne.

Dál bylo třídilné puzzle - nejdřív jenom doplňoval chybějící část, to dal hned. Pak měl sestavit obrázek sám celý, no to to tam sázel, jak chtěl. Ale prý to nevadí. Potom byla spousta úkolů na porozumění řeči - klasicky před něj dala předměty a ptala se, čím se jezdí, čím se stříhá, čím se platí atd. Pak ukazoval pojmy malý - velký, barvičky atd. Tohle dal s přehledem.

Pak před něj položila obrázek kruhu rozdělený na dvě půlky, ale byl daný tak, že nestačilo jen ty půlky dát k sobě, ale musel by ty papíry celé prohodit a otočit. Tak to neuměl, pořád strkal ty dvě půlky k sobě jenom. Dál měl stavět z kostek podle předlohy, tak to dal opravdu jen základní stavby, u těch složitějších si to dělal podle sebe. Takže v prostorové představivosti je na tom prý nejhůř (zatím na 3 roky), máme hodně trénovat právě to stavění z kostek a skládání obrazců. To je pravda, že jsme doma opravdu nikdy nedělali.

Poslední část bylo navlékání opravdu titěrných korálků - no to mu šlo opravdu úžasně, vůbec jsem nevěděla, že to umí. Doma to neděláme, ale tuším to dělá s Martinou na logopedii. Pak měl roztřídit bílé a černé knoflíčky do dvou krabiček. A to bylo asi tak vše.

sisstin
autor
25. led 2013

@lenajsek plus u vás určitě porozumění řeči 😉

sisstin
autor
25. led 2013

@lenajsek a bude to hodně podobný, co psala @nellygray 😉