Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka příklad: dítě s těžkou receptivní ti řekne krásnou srozumitelnou větu, ovšem chce něco úplně jinýho, než říká 😉

hrusti
11. únor 2013

@sicinka Ano, obrázky mu dávala postupně. Vždycky jeden složil a dostal další 😉 No s tím porozuměním, Kr. právě říkala, že hodně záleží na formulaci. Já se ho většinou ptám, jestli chce pití nebo se chce napít. A podle Kr. je ta otázka co bys dělal, kdybys měl žízen prý hodně abstraktní a gramaticky složitá, takže proto tomu nerozumí. Aspon tak jsem to pochopila.

sicinka
11. únor 2013

@sisstin no on má třeba hrozně moc naučených vět, ale používá je funkčně jen si za nimi neumí domyslet ten obsah. Tedy řeknu chci abys to udělal a on odpoví to máš blbý (to je divnej příklad ale těď mě nic jiného mě ted nenapadá). On to má spojené se situací, kdy jsem něco něhctěla udělat já (třeba ho obout a pužila tuhle divnou větu. Hele a co je pak echoalie, to je tohle nebo se to ještě liší?

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka no echolalie by mělo být opakování slov bez pochopení významu, nebo právě užití stále stejné věty v situaci, kdy to bylo dítěti jednou řečeno....ale těžko říct, on třeba Tygr dlouho taky mluvil naučenýma větama, nebo jak to popsat, jako používal je správně, ale prostě jsem slyšela, že to jsou věty, co říkám já...až tak posledního půl roku se mi zdá, že opravdu tvoří věty svoje a nejsou to věty nadrcené 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka echoška je třeba to, když se dítěte na něco ptáš, a ono tu otázku zopakuje, nebo zopakuje poslední slova z té otázky 😉

sicinka
11. únor 2013

@hrusti je to zajímavé, tak jsem zkusila pár podobných otázek a to nedá určitě podle mě nechápe co po něm chci, tohle by mě fakt nenapadlo.

sisstin
autor
11. únor 2013

jo no, třeba Tygr na tuhle otázku už v těch 3,2 řekl "pití", jako neuměl říct "napiju se", to až o dost dýl, ale prostě tý otázce normálně rozuměl 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@hrusti hele, takže i při OVR může být teda narušený porozumění? Nebo ho má furt jako třeba v širší normě? To už řešíme na diskuzi celkem dlouho 😕

sicinka
11. únor 2013

@sisstin on jako občas vyplodí ii něco svého, ale to jsou ty krátké věty. Jakmile začne něco složitějšího tak strašně slyším sebe, s tím to máš blbý bych se praštila, ale já to použila jednou a on to od té doby používá 🙂 Jo ještě k těm odborným výrazům, pokud někdo používá echoalie funkčně tak ví že tahle věta třeba z pohádky se váže k této situaci a proto ji použije i v reálném životě. Jak je to u těch s tou receptivní proč to u nich nejsou echoalie? Já tě prosímtě nezkouším já se to jen snažím pochopit jak je to používáno.

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka já to neumím jako tak dobře popsat, ale třeba auti dítě s VFA (psala mi maminka), jde ven a fouká vítr..a on neřekne, že fučí, ale "foukej foukej větříčku, shod mi jednu hruštičku", např, prostě mluví takhle "nenormálně" 😉 jinak u receptivní právě echošky jsou, ale tam to je spíš o tom, že prostě dítě čistě opakuje, ale neví, co říká 😉

sicinka
11. únor 2013

@sisstin Já myslím že je mate to, co by kdyby a to je otázka kdy by tohle dítě mělo dát, ono je to v principu hodně podobné té hádance a tam se nechytají ani standardní děti. Dáda určitě chápe slovo žízeň, ale podle mě nerozumí podminovacímu způsobu. Fakt to zkouším a nejde mu to u ničeho 🙂

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka jako běžné dítě tohle fakt chápe 😉 aniž by mu to doma třeba tímto způsobem říkali 😉

lenajsek
11. únor 2013

Ahoj, ach jo, zase nestíhám dočítat...

jen zatím chci reagovat na @desyre Lukin taky říkal slova, která už neříká, říkal písmena, která mu teď dělají velký problém a říká je jen při opakování, kdy po něm chci, ať zopakuje, co jsem říkala... třeba gaga, jak dělá kačenka dělal sám od sebe, teď to sám od sebe neřekne a ani to "g" z něj moc čistě nevypadne... nebo "m" taky už skoro neříká a to už jednu dobu, před cca dvěma měsíci, byl schopný zopakovat "mama"... ale mama sám od sebe ještě neřekl.
Jdeme v pátek na logopedii, tak se taky zeptám co s tím... je to fakt asi problém, jak píše Terka, taky nevím, co s tím... ☹
Ať je vám brzo líp!

@hrusti jak jste dopadli u Kr? Zprávu asi ještě nemáte, že...

dočtu večer, pááá

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka Tygr všechny tyhle otázky chápal, aniž bych mu zrovna toto předtím někdy "dávala", on má to porozumění fakt v pořádku, a na žádným "špeku" se nenachytá, pokud jde o mluvenou řeč... 😉 zas podle mě hádanka je o něčem jiným 😉

sisstin
autor
11. únor 2013

@lenajsek opět, pokud dítě něco zopakuje neznamená, že to slovo umí samo použít, to je rozdíl 😉

edit: jo takhle, on to říkal účelně a už neříká, to problém fakt je..a dost často to značí právě auti, co psala @dezyre to je něco jinýho..

bahula
11. únor 2013

ježíš, jste mi připomněly, musím vám napsat (komu jinému taky), včera večer si v posteli autista sednul a rozhlížel se a já se ptám "co hledáš, Vojto" a on říká "auto" 😀 víte, jakou já měla radost, že odpověděl na otázku? A nezopakoval po mně poslední slovo 😉

sicinka
11. únor 2013

@sisstin tak on si tu hraje s ipadem a celé odpoledne jsme plavali takže možná jen nedává pozor, taky je pořám minimálně o půl roku pozadu, třeba k tomu časem dojde. Třeba proč se zatím zeptal dvakrát a dost, podle mě k tomu ještě nedospěl, třeba ve školce děti mluví mnohem hůř, ale proč se ptájí. No pořád asi máme co dohánět 🙂

hrusti
11. únor 2013

@sisstin No Kr. říkala, že to porozumění má pořád slabší, takže podle mě je možné, že může být narušené. Já ti pak přesně napíšu, co nám napíše do zprávy. Já jsem jí o i říkala, že se v porozumění posunul, ale stejně občas nerozumí. Záleží, jak se ho zeptám.
@sicinka No Kr. mi říkala, že každému věku náleží určitá složitost formulace otázek. ˇZe fakt hodně záleží na to, jak se ho zeptá, protože nějaké formulace pro něj můžou být moc abstraktní a s tím mají ty naše nestandardní děti problém.

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka podle mě i v tom porozumění je prostě nějaká míra, kdy je to ještě norma a kdy už ne 😉 jako porozumění by vždycky (v normálním případě) mělo být lepší, než mluvení ( u dětí samozřejmě), ta pasivní slovní zásoba je vždycky větší než aktivní 😉

@hrusti já právě měla za to, že děti s OVR maj opožděnou jen expresi, ale nikdy ne recepci....tak je zas možný to, co píšu výše, že prostě to porozumění může být opožděné třeba o cca 6měsíců a furt je to norma, že kdybys "vyzkoušela" 10 zdravých dětí, tak třeba 2 by měly to porozumění taky mírně opožděné 😕

sicinka
11. únor 2013

@hrusti no pro něj jsou pořád moc abstraktní i barvy 😨) i když tam už se pomalu zlepšuje. Já na něj mluvím zcela normálně nějak ho nezkouším a většinou reaguje normálně, někdy stojí jak pařez a dotaz musím doplnit gestikulací, případně řevem, ale nějak jsem měla pocit že na to má občas nárok.

hrusti
11. únor 2013

@sisstin Hele, já ti fakt písnu, co mi přesně napsala do zprávy. Protože říkala, že to odpovídá 3 a 1/4, což je půl roku zpoždění, ale nevím, jestli je to ještě v rámci nějaké širší normy nebo co.

sisstin
autor
11. únor 2013

@hrusti no obecně půl roka je fakt ještě norma 😉

hrusti
11. únor 2013

@sicinka Kr. právě říkala, že zkouší to porozumění bez jakékoliv gestikulace a jiných vodítek, protože jinak by nepoznala tu úroveň porozumění. Prostě mu naservíruje dotaz k věku a čeká, jak zareaguje. Jasný, že doma se ho taky neptám složitě a když neví, tak mu pomůžu.

sicinka
11. únor 2013

@sisstin no u nás je celou dobu naopak, nicméně pořád to není moc nápadné, ono kdo posoudí v normálním životě jak rozumí tříleté a jak tříapůlleté. Asi odborník jo, nicméně to stejně nic moc nezmění v nejhorším dostane doklad aby to porozumění doběhlo vrstevníky.

dezyre
11. únor 2013

@podubka díky 🙂 A za jak dlouho se začali víc rozmlouvat? Vím, že je to individuální, ale Staník se začíná dost snažit. Např. když kouká na krtečka, tak to komentuje, anebo mě hned táhne, občas když mě vezme za ruku a chce abych šla s ním, tak řekne "po" (pojď), ale to ještě nemá až tak zažitý a hned ukazuje, abych mu to komentovala. Anebo jsem si všimla, že když uklízíme autíčka nebo zvířátka, tak mě každé ukáže a řekne tohle je, akorát to zašmodrchá, zní to jako "tode je". No prostě fakt se začíná snažit a mě mrzí, že mu to nejde..

bahula
11. únor 2013

jj, já pozoruju, že když na něho (myslím nejmladšího 2r8m) gestikuluju a mluvím jednoduše, reaguje pohotověji, o víkendu jsem na něho ze zoufalství vytáhla i autistovy piktogramy/fotogramy, ve zrakovém vnímání je velmi pohotový. Okamžitě si řekl obrázkem o banán 🙂

dezyre
11. únor 2013

@sisstin bohužel je to tak, spousta ročních dětí mluví líp než on 😉 Nejhorší je, že si pořád říkám čím to je a jestli se to spraví..

sisstin
autor
11. únor 2013

@bahula to se používá i u dětí, co blbě rozumí nebo nemluví, ne jenom u autíků, to vám může akorát pomoct 😉

@dezyre no hele, ono leckteré dvouleté vyslovuje líp jak Tygr, takže tak...samozřejmě Tygr obsahově mluví k věku, na to se fakt dvouleták nechytá, ale ta výslovnost je fakt mnohdy lepší, já když vidim videa, jak dvouleták řekne ukázkově básničku, tak mě polívá studenej pot 😉

sicinka
11. únor 2013

@hrusti já to sním zkusím až bude pořádně vnímat, nevíš náhodou jaký je nižší level těch otázek, pokud tohle nezvládne? Pak se ptá s podporou těch obrázků? On mi tu teď napůl usíná tak z toho nechci dělat závěry 🙂

sisstin
autor
11. únor 2013

@sicinka nejdřív se ptej s obrázkama, to je vždycky lehčí 😉 jinak třeba " co uděláš, když máš zízen", to by mělo fakt v poho zvládnout 2,5leté dítě...tam jsou ty otázky " z čeho se pije, čím se jezdí, co se kutálí, za co si v obchodě koupíš bonbonky apod." 😉