Maminky "nestandardních" dětí. Poruchy komunikace

sisstin
28. pro 2009

ahoj holky 🙂 ráda bych založila pokec mamin, které mají jakýmkoliv způsobem "nestandartní" děti 😉 at už jde o opožděný vývoj, fyzické postižení či psychické 😉 ty denní starosti a radosti jsou přece jenom trošku jiné, než mají ostatní maminky "klasických" dětí a je dobré vědět, že v tom člověk není sám 🙂

syn má pravděpodobně vývojovou dysfázii s poruchou receptivní složky řeči, tudíž se u něj řeč nevyvíjí přirozeně jako u běžných dětí, zatím velmi málo rozumí, co mu kdo říká..jen odhaduje, nemluví vůbec... 😉 více zde https://www.modrykonik.cz/forum/show.php?vThrea... jinak je v podstatě jako běžné dvouleté dítě, co se týče projevů, sebeobsluhy atd. Ale stejně je to dost náročné...

takže maminky dětí s jakýmkoliv problémem šup sem 🙂

abbie
12. bře 2013

@kajiszek ale ved to je uplne normalna reakcia 3 rocneho chalana 😀 ved ti dava odpoved na tvoju otazku a 100% vie, ze tam bol, toho sa neboj

kajiszek
12. bře 2013

@abbie No dává mi odpověď, ale sloni tam byli a na zvířátka se podívat byli 😀 Prostě matko, jdi do kelu a dej mi svátek...

lvka
12. bře 2013

ahojte 🙂 neviem ci pisem spravne, ale podla par poslednych prispevkov co som precitala, mate aspon viac skusenosti a mozno by ste mi vedeli poradit 🙂
Moj syn ma 2 roky a pomalicky 3 mesiace. este par tyzdnov dozadu som vobec nespochybnovala jeho vyvoj a sposoby komunikacie.... ale, ochorel a boli sme u doktorky. Pytala som sa jej okrem inych vela veci aj na rozpravanie, povedala ze by mal skladat vety a ked nesklada, mal by navstivit neurologicku, a vypisala papier.
po dlhsom zvazovani, sme sa s mm rozhodli ze zatial nepojdeme na ziadne taketo vysetrenie. Syn rozprava aktivne asi 40 slov - tazko mi to odhadnut. Vie pomenovat vsetkych, vie povedat mama pod, mama daj, toto, sem, vypyta sa na zachod, na velku uz snad aj polroka, okrem beznych pokynov, a slov (baba, dedo, mama, tato, havo, vtak, ujo, teta, ahojte, cau, daj, pitko, pipka atd...) povie aj "menej pouzivane" - svetlo, pav, pavuk... doplna mi konce v pesnickach... ALE neposklada vetu - vie povedat mama, daj aj pitko... ale nepovie to spolu.... ked chce povie "pitko"...ked trvam na tom aby povedal mama daj... povie daj... niekedy povie mama daj... ale to je vsetko...
doteraz, som to neriesila lebo mi to pripadalo uplne normalne u dietata jeho veku, ale je pravda ze ma nazor doktorky zneistil. Kazdopadne, ona sa nepytala ako a ci ma svoj sposob komunikacie, stacilo jej moje potvrdenie ze vety netvori a viac sme to nerozoberali...
Alan je motoricky v poriadku, strieda nozky ked ide po schodoch, vylezie snad vsade, nemam pocit ze by mal "neurologicky" problem, ale samozrejme nie som doktor...
myslela som, ze by ste mi mozno vedeli povedat vase nazory, vzhladom na to ze vacsina z vas riesi tiez komunikaciu u vasich deticiek. neviem naozaj totiz odhadnut ci je takato slovna zasoba dostatocna, alebo ci uz mame vazny problem, alebo mozno len mierne zaostavanie ktore sa nemusi riesit.... co by ste povedali?
dakujem za kazdy nazor

abbie
12. bře 2013

@kajiszek presne tvoju poslednu vetu som chcela napisat, ale bolo mi to blbe 😀

dezyre
12. bře 2013

@lvka Ahoj, já si myslím, že tvůj synek je na tom celkem v normě 😉 Možná se vymyká tabulkám, ale neznám dítě, a to jich znám celkem dost a hodně šikovných, které by ve dvou a čtvrt letech skládalo věty 😉 Tvůj chlapeček mě připadne, že se prostě rozjíždí a že je šikovný 😉

abbie
12. bře 2013

@lvka no mas celkom akcnu pediatricku ti poviem 😀 ja som sa este nestretla s takou, ktora by nepovedala, ze ma do 3r. cas a nic netreba riesit ... tvoj maly je na jeho vek v norme, ono ta norma je dost siroka 😉 tvoj maly sa pekne rozbieha a ked ti uz aj doplna pesnicky, tak je sikulo velky ... ja osobne z tvojho popisu nevidim dovod ist za neurologom

krystalka
12. bře 2013

@dezyre - Jiřík se taky neptal přímo "co to je"...on ukazoval na tu věc a říkal "mami, to?" Ale myslím, že ukazoval spíš jen na to, co chtěl vysvětlit...

lvka
12. bře 2013

@dezyre
@abbie dakujem vam velmi pekne, velmi si vazim vase nazory, lebo naozaj, ostala som zaskocena a skusenosti nemam 🙂
je mozne ze casom moze mat logopedicky problem, lebo teda niektore hlasky zle vyslovuje, ale zase to je mozno tiez tazko posudit 🙂
mame okolo seba proste asi same dievcatka ktore rozpravaju velmi cisto a pekne, aj ked ja osobne nie som zastanca nazoru ze chlapci su pomalsi... kazde dieta je ine..
dakujem este raz za odpovede 🙂 uvidime ako sa rozbehne 🙂

krystalka
12. bře 2013

@kajiszek - Jiřík když na podzim začal chodit do školky, tak mi nejmíň měsíc odpovídal na moji otázku, co dneska ve školce dělali, že nic a na otázku co měli k obědu, říkal že už neví - a to jsem ho vyzvedávala asi tak 10 minut po obědě 😀

jasekd
12. bře 2013

@lvka nahodou jsem si precetla tvuj dotaz. Ja mam deti dve. Dcerku, nema jeste dva roky, motoricky pozadu, v reci hodne napred, ve vetach mluvi od neceleho roka a pul, ted uz jsou to cela souveti. Kluka, bude mit tri roky, motoricky velmi pozadu. Recove rekla bych prumer. Ve veku tveho chlapecka teprve vety zacinal skladat,a to vety jednoduche, 2slovne, jeho 1.veta byla v necelych 2 letech, v nemocnici, kde byl s tatinkem, pod oblbovakem, bylo to "mama neni". Pak byl na par mesicu s vetami konec. On teda celkove nespada do "normy", asi bychom necim patrili do teto diskuse, nicmene rec ma v poradku, ted uz mluvi cele proslovy, az moc. Rozmluvil se poradne cca v 2,5 letech, po operaci. proste udelal skok. Stejne jako tvuj umel hodne slov, rozumel nam, my jemu, akorat to byly jednoslovne rozmluvy. Mne to prijde jako normalni v tomhle veku. Poslat ho na jen na zaklade tohoto na neurologii mi prijde zbytecne, otazka je, zda na nem neshledala jeste neco jineho? To by vam ale snad rekla.

kajiszek
12. bře 2013

@lvka Máš fakt akční doktorku, to se moc nevidí. Řekla bych, že to je lepší než laxní přístup 99% ostatních doktorů, ale podle mě mluví fakt na pohodu, takže bych se neznepokojovala a nechala ho zatím být. Pokud by stagnoval, tak bych to zvážila třeba za půl roku, ale řekla bych jako holky, že je v normě 😉

No tak asi to je normální, já nevím. Zase nekterý děti tak hezky vyprávěj. Teďka mi zase vyrazila dech kámoška, že jí holčina (stejně stará jak Vojta) v autě dávala hádanky a jedna z nich byla "je to oranžový, chlupatý a žere to lidi". Tak kámoška dádala tygr, lev, pak že neví... tak prej liška. Tak jí říkala, že liška přeci nežere a lidi a její holčina prej "ale jo, mami, proč by jinak unášela Budulínka, když by ho nechtěla sníst"... Jako takovýhle myšlenkový pochody a stavba vět, to vždycky akorát čumím s otevřenými ústy 😀 😝

krystalka
12. bře 2013

@lvka - ahoj, já si taky myslím, že je tvůj malý v pohodě, takovou slovní zásobu měl můj syn s expresívní dysfázií až ve 3 letech a 1 měsíci...spojovat dvě slova začal ve 3,5, doplňovat konce básniček až někdy dost po 4.roce.... Takže myslím, že synek je šikovný a zatím bych si s ním žádné starosti určitě nedělala 🙂

lvka
12. bře 2013

@jasekd dakujem 🙂
Mamina nasa ma taku prihodu, ked sa narodila moja druha sestra, prva mala rok aj 5 mes... Otec s nou isiel za maminou do porodnice, sestra jej volala z telefonu dolu z vestibulu ze "mami kde mas to babatko" 🙂 spomenula som si ked som citala o tvojej dcerke
Doktorka nepovedala nic dalsie, riesili sme iny zdravotny problem, ja som sa jej pytala na liecbu, medzitym som povedala "a s recou je to ako" ona: " kolko teraz ma?" Ja"dva roky a dva mes" ona:"od cca dvoch rokov by mal skladat vety, vypisemmvam papierik k neurologicke"... Ja som ostala zaskocena, nepytala som sa, aj preto ze maly sa tahal von, tak som mala "starost" ho udrzat. Doma som si to rozlezala v hlave, hovorim si, ved je uplne v poriadku, vnima, ked pozera napr nieco smiesne v rozpravke, zasmeje sa a obzrie sa na mna ci aj ja sa smejem, je komunikativny, samozrejme svojim sposobom, jedinu "chybu" ktoru ja vidim je ze neopakuje, a to vobec. Jedine kde sa snazi opakovat su piesne, je hudobne velmi sikovny uz od mala, reaguje na pesnicky a na hudbu... Ak mu napr ale poviem "toto je opica - skus povedat opica" odpoved je "nie" 🙂 tazko v pohode mi da najavo ze tadialto to nepojde...🙂

jasekd
12. bře 2013

@lvka Tak to mame podobne, Martinek taky nechtelopakovat. Nektera slova umi Vendulka lip nez on, ale rekla bych, ze v reci a porozumeni je na tom adekvatne veku, zadny zazrak, zadny prusvih. Ty jeho problemy jsou jineho razu. Na tvem miste bych se zatim nenervovala, je jeste malej.

krystalka
12. bře 2013

@kajiszek - neboj, ono to taky přijde 😉 , Jiřík je schopný vymýšlet podobné vtípky a různá vysvětlení všeho možného až teď v 5 letech - jak já se na to těšila! . A taky jsem si ještě před rokem nedokázala představit, že se k tomu někdy dostaneme 😉 - jinak já ty naše hovory fakt miluju, i když mi občas pořádně provětrávají mozkové závity otázkami proč se lidi modlí, proč je na zdravotnických autech ten lékařský znak a proč je na něm zrovna obtočený had apod. 😀 . Nebo nedávno jsme jeli ráno do školky, byla velká mlha a Jiřík se ptá, proč i když už je ráno světlo, tak ty autobusy stejně svítí, že to by prý neměly 😀 , tak mu vysvětluju, že oni musí svítit i přes den, aby byly vidět a bla bla bla a on se najednou na mě tak podívá a tajemným tónem mi říká "víš, proč? Protože je mlha!" - tyhle jeho vysvětlení začínající "víš proč?" prostě miluju 🙂

mvmk
12. bře 2013

@abbie nestacila jsem ti odpovedet, byla jsem na logo, a potom nakup vecere, malej potreboval prvne neco pomoct 😀 😀 , a ted vas ani nestacim docitat 😝
Uz jsme meli nekolik vysetreni, posledni ted na podzim. Ale ono je to tady trochu komplikovanejsi, nez v CR. Klinicky psycholog neexistuje 🙄 vse spada do kompetence SPZ kde je pouze neuropediatr, tak ze testuje vse od pohybovych poruch po autismus 😝 . Nebo kdyz nemas stesti a nechas se udidndat slovy, to dozene tak to ma v kompetenci detsky pediatr 😝 Plus testuji logopedi a spec. pedagog z ranne pece. Muj dojem, ze nejvic zkusenost prokazala pani z ranne pece 😒 Zatim autismus kazdy vyloucil, ale ja si tim nejsem moc jista, zatim jen nerovnomerny vyvoj, OVR a ted se k tomu pridala jeste porucha visualniho vnimani a podezreni na poruchu auditiv. vnimani. Jenomze divny na tom je, ze kdyz tam zadam tyhle dve poruchy tak mi to vzdy vyplivne PAS 😢 😢 😢 😢

mvmk
12. bře 2013

@dezyre Ema taky rika neco jako taje, ale myslim ze tim jen poukazuje na predmety ktere chce. Ja mam docela pocit, ze ji defakto vubec nic nezajima 😝 😝 Ale konecne zvadneme jednu rikanku, alespon si ji poslechne celou a nezacne listovat. Polamal se mravenecek 😉 A zvladli jsme prvne jeden pribeh Krtecka v televizi 😉 JUpiiiiiii
Mozna si zacnu zapisovat pozitivni zmeny, abych nebyla takova pesimistka 😀

sicinka
13. bře 2013

@kajiszek hele ale zase evidentně vydržel sedět celý cirkus to se taky počítá 🙂 Dáda byl včera s dědou a když se ho zeptám kde byli tak mi poví: na pivu tak se mírně zaražená ptám co tam dělali a on nic neměli jsme prachy. Tak mi to bylo divný tak se ptám Táty kde byli a ten že v herně a že celé odpoledně hráli člověče a tak. Jeden z nich kecá a ted fakt nevím který 🙂 Jinak odpovědi nic, nevím, ne jsou u něj normální, většinou se mu jen nechce nebo to neumí popsat tak jak by chtěl pak se seká v řeči a nakonec řekne neptej se mě na to.

bocianka123
13. bře 2013

@lvka ahoj, a čítam v pase, že si z môjho kraja 🙂 ku ktorej dr. chodíte ? Lebo priamo v PK sa máloktorá pediatrička zaujíma aj o vývoj porozumenia u dieťaťa - teda aspoň moja sa ešte na to nespýtala doteraz a o dva mesiace bude mať môj syn 2 roky... Meno dr. môžeš aj do IP . A k tvojmu synčekovi - ja osobne by som ho "neriešila", teda určtie nie cez neurologiu, skôr cez dobrú logopedičku... ked Ti synček rozumie, a to ako čítam, rozumie, a vie toho naozaj dosť - je veľmi šikovný, ved nevadí, že povie iba jedno-dvojslovné spojenie... ale ak aktívne používa už slová, tak sa nemusíš báť. On pasívne všetko sleduje, nabaľuje sa to u neho a zrazu spustí... Podľa môjho názoru ešte stále spadá do širšej normy... nemaj obavy. Ako dalej čítam, má primerané emocionálne reakcie, to, že neoapkuje, môže byť aj jeho povahou ... a nie tým, že by nerozumel A možno by som poradila, netreba na neho "tlačiť" štýlom... povedz toto a toto ... ale vrámci vašej komunikácie ty správne zopakuj to , čo on ešte nevie... napr. povie "piťko" a ty mu pitie podáš a povieš: "mama prosím piťko" ... a takto nejako - ale to sú iba rady. 😉

@ivka Niečo obdobné som zažila u môjho staršieho syna, po druhom roku používal iba slová, vety tuším ešte netvoril, teda aspoň nie nejaké rozvité. začali sme chodiť k logopedičke a behom krátkeho času sa dosť rozkecal ... ´takže pevne verím, že aj tvoj synček bude mať takýto postup 😉

hrusti
13. bře 2013

@ivular
@sicinka My jsme taky bojovali se zácpou, když se Honzík odplenkoval. Jak se naučil to zadržovat, tak zadržoval i kakání a nekakal třeba týden a pak když kakal, tak u toho brečel. Dr. mi tenkrát doporučila lžíci lactulosy, aby se vykakal a dávat každý 2.den, ideálně ráno nalačno, aby si tělo zvyklo na pravidelný režim. Je to takový sladký sirup, takže chutově se to dá. Po té lžíci se totálně pokadil, že měl průjem, takže nakonec nám stačila čajová lžička a tu jsem dávala, když tak 3 dny nekadil, aby se vykadil. Za začátku u toho brečel, naštěstí si to docela rychle sedlo a ted kaká bez problémů.
Jinak Honzíkovi shodou okolností zjisitli na alergologii intoleranci kravského mléka a jako malý taky dost trpěl na koliky, takže zpět si myslím, že to měl po UM, které jsem mu dávala. Mně se neudělalo mlíčko, takže byl de facto od narození na UM.

bocianka123
13. bře 2013

@lvka a do tretice ešte od mňa - dobre, že si sem napísala, tu sa dozvieš, ako s malým trénovať 😉

hrusti
13. bře 2013

@kajiszek Taky myslím, že je to normální. Honzík hodně dlouho nereagoval na otázky typu, co jse dělali ve školce? co jste měli k obědu atd. Teprve ted začíná odpovídat a někdy to z něj taky lámu. Naposledy jsem se ho ptala, co měli k obědu a on že polévku a párek. Tak jsem se se na něj tak nechápavě koukla, že měli párek a on upřesnil, že měli párek v polévce. No tak mi došlo, že měli frankfurtskou 😀

lvka
13. bře 2013

@bocianka123 dakujem velmi pekne 🙂 to su vyborne rady... tiez sa mi "nepaci" ze tlacim a velakrat sa zastavim, lebo predsa, deti nie su opicky "povedz toto a takto"... ale aj preto som napisala sem, lebo som bola celkom normalna mama do verdiktu "treba ist k neurologicke" 🙂))) a aby som ja sama z toho neskoncila u nejakeho "odbornika" radsej sa poradim 🙂)))
poslem ti kontakt na pediatricku do IP... ja nie som priamo z PK.. je to inak velmi dobra doktorka, paci sa mi ze nikdy nic "neodflakne", snazi sa vsetko vyriesit, mozno by som ale ocakavala ze sa opyta viac, ako komunikuje, co hovori atd...

lvka
13. bře 2013

@bocianka123 ak sa mozem opytat, ku ktorej logopedicke ste chodili? niekde "u nas"? 🙂

krystalka
13. bře 2013

@sicinka - Jiřík taky právě to nic, nevím apod. používal, když věděl, že to prostě nedokáže říct, nebo to třeba zkusil a po chvíli řekl "já to neumím řict, já to tobě neřeknu" 😉

krystalka
13. bře 2013

@lvka - bocianka ti to napsala moc hezky, dělala jsem to úplně stejně, Jiřík taky nechtěl opakovat, začal trochu víc až téměř ve 4 letech... Ale od začátku, co začínal mluvit, tak jsem to dělala právě tak, že jsem to po něm zopakovala správně, nenutila ho to opakovat, jen jsem to řekla sama - úplně ze začátku, když třeba chtěl, abych se šla na něco podívat, tak jen křičel "mamí" a tahal mě za ruku kam potřeboval.... tak jsem mu řekla, že když bude chtít abych se na něco šla podívat, má zavolat "mami kuk" - víc by v té době nezvládl, nebo "mami sem" apod., takže začal aspoň dělat takové primitivní větičky...další fáze o něco později bylo, že "mami kuk" nahradilo "mami dívej" nebo "podívej" a pak následovalo "maminko podívej SE" apod. On si na to člověk časem zvykne, prostě když něco řekl, tak jsem to hned jako ozvěna opakovala po něm ve správné podobě - opravdu to funguje 🙂

krystalka
13. bře 2013

Jinak holky, jsem se zase ráno pobavila, šli jsme na autobus a zrovna tam chlapi sypali solí chodník a Jiřík na ně koukal a povídá "jéé to je sůl, fuuuuj, vždyť nám to ožere boty!" 😀 😀

sisstin
autor
13. bře 2013

No ja takhle opakuju i po dospelych uz 😝 jinak Tygr opet nemocny,drzel se necely dva mesice,ehm 🙄

krystalka
13. bře 2013

@sisstin - tak to se mi naštěstí ještě nepodařilo 😀 , ale zase ty to máš ještě navíc i práci 😉 ...a s těma nemocema - Jiřík po všech těch vyšetřeních začal zase chodit do školky poslední týden v únoru a zatím se jakž takž drží, ale už zase trochu huhňá - rýma mu neteče, ale zdá se mi, že to je prostě jeho způsob boje s těmi školkovými infekcemi - lehce zvýšená teplota a huhňání, většinou z toho nic víc není, kašel měl od narození asi jen dvakrát, naštěstí...